Big Data програми, барај за врвот Big Data програми тука! - Big Data

Big Data програми, барај за врвот Big Data програми тука! - Big Data

Big Data

На ниво господар 's за образование е дизајниран да ги подготви студентите со темелно разбирање на одредена област. По дипломирањето, ќе треба да бидат подготвени да влезат во својата кариера со искуство и знаење што треба. А степен во поврзани со додипломски големи обично е потребно да внесете Магистер на науки (MSc).

Што е магистер по Биг податоци? Оваа програма е дел од студии за информатичка технологија, кој се фокусира на бизнис и финансиски анализи од страна на ИТ. Додека голем студии на податоци обично се само на организацијата и анализа на големи количини на информации, програмирање и поддршка вештини може да се изучува во програми од овој тип. Студентите исто така може да се вклучат собирање и обработка на податоците во нивните студии, додека стекнување на работно искуство.

Студентите кои изберат да учат голема корист на податоци од страна на вежбање и развивање на критичко размислување, менаџмент, комуникациски и вештини кои ќе бидат од витално значење за нивниот успех по дипломирањето.Заработка магистратура, исто така, се зголемува заработка потенцијал и можности за кариера.

Трошоци поврзани со заработка на Магистер на науки во Биг податоци зависи од многу фактори. На, училишната програма, должината на студирањето, и статусот на студент на сите ќе играат улога во одредувањето на трошоците. Тоа е мудро да се истражуваат многу програми пред уписот.

Повеќето големи дипломирани студенти податоци внесете полето на ИТ. Поради природата на големи податоци, фокусот е ставен на анализа на информации за конкурентен бизнис предност, што значи дека дипломираните студенти обично најдобро одговараат за менаџерски позиции. Со дополнителни бизнис знаење, тоа е можно да се најде работа во други сектори, особено во управувањето и развојот на проектот. И покрај тоа што е помалку честа, исто така е можно да се работи за типично ИТ професионалец во техничка поддршка или управување со системот.

Да почнат да ви студии во големи податоци, се најде програма која одговара на вашите специфични барања.Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно од канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

 

Читај повеќе

М-р Анализа на податоци и маркетинг

GISMA Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години October 2018 Германија Berlin + 1 more

Научете широк спектар на основни маркетинг вештини, вклучувајќи анализа на статистиката и толкување на големи множества на податоци, со оваа програма предадена и доделена од Универзитетот Арден. [+]

М-р Анализа на податоци и маркетинг

Научете широк спектар на основни маркетинг вештини, вклучувајќи анализа на статистиката и толкување на големи множества на податоци, со оваа програма предадена и доделена од Универзитетот Арден.

Сите содржини се одобрени од страна на Chartered Institute of Marketing (CIM), што значи дека ќе ги проучувате најрелевантните теми - и можете да додадете уште поголема вредност за вашиот степен со поднесување на вашите проценки до ЦИМ.... [-]


MS in Data Analytics

College of Saint Elizabeth
Студии врз за студентски град Дел-студии 12 - 15 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Morristown

The Master of Science in Data Analytics Program at CSE will prepare graduates with the knowledge and skill set necessary to become analytics and data science professionals. The program will explore the intricacies of data analytics and expose students to various topics related to data collection, manipulation, processing, analysis, and visualization. [+]

Data Analytics is an exciting area that has gained a lot of attention. The U.S. Department of Labor's Bureau of Labor Statistics (BLS) reports that jobs in data analytics are one of the fastest growing in the United States. According to a report by the McKinsey Global Institute, by 2018 the US is expected to have a shortfall of 140,000-190,000 people with data analysis skills. Our new M.S. program is developed to meet the need in NJ and the tri-state area.

The Master of Science in Data Analytics Program at CSE will prepare graduates with the knowledge and skill set necessary to become analytics and data science professionals. The program will explore the intricacies of data analytics and expose students to various topics related to data collection, manipulation, processing, analysis, and visualization. Along with probability theory and statistical analysis methods and computing tools, students will learn how to solve crucial data-driven problems and assist with analytics-driven decision making that are needed in the workforce as the progression of big data jobs continues to grow. Our program emphasizes not only on data analytics theories but also data analytics skills and techniques with both a mathematics and computer science focus.... [-]


Магистер по инженерство на податоци

Jacobs University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Bremen

Податоци инженеринг е занимава со големи податоци професија новите пристапи за стекнување на податоци, управување со податоци и анализа на податоци. На програмата Магистер по Џејкобс Универзитетот нуди фасцинантен и длабок увид во методите и технологиите на ова брзо растечка област. [+]

Големи податоци и инженеринг на податоци

Големи податоци има испадна да имаат гигант потенцијал, но поставува големи предизвици во исто време. Од една страна, големи податоци е возење во следната фаза на технолошките иновации и научно откритие. Соодветно на тоа, големи податоци се нарекува "злато" на дигиталната револуција и на информации возраст. Од друга страна, глобалната обемот на податоци расте со темпо кое се чини дека е тешко да се контролира. Со оглед на ова, забележано е дека ние сме "се дави во морето на податоци". Соочени со овие можности и ризици, светот бара нова генерација на специјалисти на податоци. Податоци инженеринг е занимава со големи податоци професија новите пристапи за стекнување на податоци, управување со податоци и анализа на податоци. Обезбедување на вас со до-to-date знаење и врвни компјутерската алатки, податоци инженеринг има сè што е потребно за да се справат со ерата на големи податоци.... [-]


М-р во голема анализа на податоци

University of Liverpool Online Programmes
Он-лајн студии Дел-студии 58 недели August 2018 Обединетото Кралство UK Online Liverpool + 1 more

На Универзитетот во Ливерпул онлајн магистер по Биг податоци анализи е дизајниран да ви овозможи со вештини за да профитираат на потенцијалот на големи податоци и аналитички да се трансформира бизнис одлуки и планирање. [+]

Отворете го потенцијалот на големите податоци за да го трансформирате донесувањето на бизнис одлуки и планирање со овој целосно он-лајн магистер по Анализа на големи податоци. Развивање на специјализирана експертиза во полето што барате, како што комуницирате со меѓународните ИТ професионалци преку серверска платформа базирана на облак, истражување на најновите достигнувања, вклучувајќи компјутерска визуелизација, дистрибуирано и реплицирано складирање и мрежно поврзување базирано на софтвер. Дипломираат со довербата и способноста за распоредување на решенија управувани со податоци за конкурентна предност.... [-]


Магистер на науки по применета безбедност и анализатор

The University of Findlay
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Findlay

Универзитетот на Findlay е Магистер на науки по применета безбедност и анализи се фокусира на напредни предмети во лидерство и технологија, посебно на големи податоци и компјутерска безбедност, и може да биде завршен во рок од две години. [+]

Подгответе се за водечката улога во технологијата со Магистер на науки по применета за безбедност и анализи од Универзитетот на Findlay.

Универзитетот на Findlay е Магистер на науки по применета безбедност и анализатор се фокусира на напредни предмети во лидерство и технологија, посебно големите податоци и компјутерска безбедност, и може да се заврши во рок од две години.

Како Магистер на науки по применета за безбедност и анализи ќе ја зајакне вашата кариера? Овој степен е наменета за подобрување на вашата актуелна ИТ знаење во областите на безбедноста и големи податоци и анализатор како и проширување на вашиот бизнис вештини во сметководство, финансии, управување со проекти и целокупното управување и лидерство на информации и технологија. ... [-]

М-р во големи податоци технологии

University of Westminster - Faculty of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години Обединетото Кралство London

Овој курс е наменета за подобрување на вашите професионални способности и продлабочат своето знаење и разбирање на новите, технологии на state-of-the-art базата на податоци. Тоа ќе ви овозможат со спектар на високо ликвидни, рацете на вештини потребни во моделирање на податоци, како и во процесот на дизајнирање, управување, следење и водење на системи поделби корпоративна база на податоци, информативни центри и webenabled база на податоци апликации. [+]

* Предмет на одобрување

Овој курс е наменета за подобрување на вашите професионални способности и продлабочат своето знаење и разбирање на новите, технологии на state-of-the-art базата на податоци. Тоа ќе ви овозможат со спектар на високо ликвидни, рацете на вештини потребни во моделирање на податоци, како и во процесот на дизајнирање, управување, следење и водење на системи поделби корпоративна база на податоци, информативни центри и webenabled база на податоци апликации.... [-]


Единбург Непје Универзитетот м-р наука за податоци

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 24 месеци Open Enrollment Катар Qatar Online Турција Turkey Online Гана Ghana Online Кенија Kenya Online Уганда Uganda Online Боцвана Botswana Online Јужноафриканска Република South Africa Online Маврициус Mauritius Online Танзанија Tanzania Online Руанда Rwanda Online Бугарија Bulgaria Online Романија Romania Online Србија Serbia Online + 25 more

Овој мајстор во науката за податоци ќе им обезбеди на научниците со податоци вештини потребни за да бидат продуктивни во светот на податоци и "големи податоци". [+]

За програмата

Науката за податоци се дефинира како систематско претпријатие кое гради и организира знаење во вид на објаснувања и предвидувања што може да се тестираат. (Dhar, V., Communications of the ACM, Vol 56 No. 12, pg 64-73, http://cacm.acm.org/ magazines / 2013/12/169933-data-science-and-prediction / abstract

Овој мајстор во науката за податоци ќе им обезбеди на научниците со податоци вештини потребни за да бидат продуктивни во светот на податоци и "големи податоци".... [-]


Магистер на науки во големи податоци и анализатор за бизнис

IESEG School of Management Lille - Paris
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Lille

Се придружите на нашата магистер по Биг податоци Analytics за Бизнис: еден-годишна програма целосно се изучува на англиски јазик на еден од најдобрите бизнис училишта во Франција на нашите ЛИЛ кампус. [+]

На Магистер по Биг податоци Analytics за Бизнис е уникатна програма која обучува бизнис професионалци во областа на (онлајн) маркетинг, финансии, и операции. Дипломираните студенти ќе бидат носители на одлуки со силни основи во бизнисот и анализатор. Учениците се изложени на врвни основите во донесувањето на одлуки со вадење знаење од Биг податоци.

На пример, тие ќе вклучуваат социјални медиуми на податоци, податоците за клиентите на веб сообраќај, финансиски податоци Блумберг, а процесот на инвентаризација логови. Студентите ќе научат да ги реши менаџерски проблеми со критички поставување прашања во духот на "Што знаеме?" (Податоци управувано) наместо "Што мислите?" (Стомакот чувство). Студентите изложеност на фактот-базирани на управување преку воведување на водечките алатки и методологии кои се конвертира податоците на знаење. Бизнис-релевантни сертификати (Google Analytics и AdWords, Блумберг) може да се купи и има изложеност на бизнис анализатор и донесување одлуки алатки (Excel, САП бизнис објекти, IBM, статистика, Google Analytics). Таа се базира на квалитетот на IESEG школа за истражувачки тимови за управување, а учесниците се изложени на влијанието на двете академски и применети истражувања во индустријата.... [-]


Магистратура програма во Компјутерска Биг податоци анализи (м-р)

University of Tampere
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Tampere

Да се ​​направи голема смисла од големи податоци: Анализата на податоците е од клучно значење за откритијата во науката, бизнисот и општеството. [+]

Се применуваат меѓу 4 декември 2018 и 23 јануари 2019 година

Степен: Магистер на наукиВреметраење: 2 годиниОбем: 120 ЕКТСДатум на започнување: август 2018Школарина за студенти кои не се членки на ЕУ / ЕЕА: 12 000 € / год

Прочитајте повеќе за стипендии

Анализата на податоците има централна улога во современото информатичко општество. Организациите во јавниот и во приватниот сектор собираат огромни збирки на податоци, а сè поголем дел од податоците од јавниот сектор се отвораат. Сепак, податоците - кои се претпоставува дека се важен придонес за организациите - се бескорисни доколку не се анализираат. Потребна е анализа за да се најдат законитости како што се трендови или групации и да се поврзат податоците со други збирки на податоци во рамките на една организација или во расфрлани онлајн складишта. На анализата им се потребни активности како што се чистење на податоци, интеграција на податоци, моделирање и предвидување, интерактивна и итеративна визуелизација на податоци и модели за префинетост на хипотези и модели и презентирање на среднорочни и конечни резултати до носителите на одлуки кои користат методи за визуелизација и известување. Успешните аналитичари имаат потреба од вештини во пресметковните и статистичките теми. Оваа програма ги едуцира експертите од највисоко ниво во анализата на компјутерски и статистички податоци, кои поседуваат знаење и вештини за горенаведените задачи и ги разбираат целокупните процеси на анализата на податоците.... [-]


м-р во големите системи на податоци

Higher School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Moscow Јужна Кореја Seoul + 2 more

Програмата е фокусирана на вредноста аспект на Биг податоци за големи претпријатија и спроведување на Биг податоци технологија во претпријатието. Вредноста е една од важните карактеристики кои се разликуваат Биг податоци како нов феномен. Тоа е директно поврзана со економскиот ефект дека Биг податоци технологија обезбедува на корисниците. [+]

За програмата

Програмата е фокусирана на вредноста аспект на Биг податоци за големи претпријатија и спроведување на Биг податоци технологија во претпријатието.

Вредноста е една од важните карактеристики кои се разликуваат Биг податоци како нов феномен. Тоа е директно поврзана со економскиот ефект дека Биг податоци технологија обезбедува на корисниците. Големи складирање на податоци во областа на финансиските услуги, телекомуникации, мало и државната администрација беа користени за да решаваат различни деловни проблеми за многу години.... [-]


Магистер по големи податоци технологии

Glasgow Caledonian University - The School of Engineering and Built Environment
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Glasgow + 1 more

М-р Биг податоци технологии за програмери, податоци архитекти, податоци администратори и големи податоци технолози. Дознајте податочна архитектура, cloud computing, веб технологии, SAS и IBM Watson Analytics, големи компјутерски податоци и Интернет на работите. [+]

Се качат на кариера во врвни области и господар на возбудлив и предизвикувачки светот на големи податоци!

Големите техники за податоци револуционизираат како организациите и индустриите стекнуваат и анализираат податоци, нудејќи им вредни увиди за тоа како луѓето живеат, работат, играат, патуваат, купуваат и вежбаат. Овие согледувања се вредни за пазарот, истражувачите, дизајнерите, градските планери, развивачите на апликации, едукаторите и многу други.... [-]


Магистер по Биг податоци Анализа: Применета Моделирање и квантитативни методи

Trent University
Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2018 Канада Peterborough

Трент е еден од првите универзитети во Канада кој работи на пополнување на јазот за обука за професионалци во науката за податоци. Ќе бидат уникатно подготвени со алатки и техники кои ќе ви бидат потребни за работа со и анализирање на сложените податоци за денешниот ден во сите области на науката, како и на деловниот свет. Оваа професионална програма може да биде завршена за 16 месеци и нагласува практични вештини во визуелизација, податоци за рударство, облак-базирани пристапи и паралелно програмирање вештини. Подгответе се за кариера вклучувајќи Главен службеник за податоци, научник за податоци, архитект на податоци решенија, бизнис менаџер и бизнис аналитичар. [+]

ПрегледИстражете се во брзо растечкото поле на науката за податоци.

Трент е еден од првите универзитети во Канада кој работи на пополнување на јазот за обука за професионалци во науката за податоци. Ќе бидат уникатно подготвени со алатки и техники кои ќе ви бидат потребни за работа со и анализирање на сложените податоци за денешниот ден во сите области на науката, како и на деловниот свет. Оваа професионална програма може да биде завршена за 16 месеци и нагласува практични вештини во визуелизација, податоци за рударство, облак-базирани пристапи и паралелно програмирање вештини. Подгответе се за кариера вклучувајќи Главен службеник за податоци, научник за податоци, архитект на податоци решенија, бизнис менаџер и бизнис аналитичар.... [-]


MSc Econometrics: Big Data Business Analytics

University of Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Amsterdam

[+]

Во првиот семестар, ќе им се даде цврста основа во економетријата со неколку основни курсеви за студентите на сите песни. Општа рамнотежа Теорија ве учи да се формулира општа рамнотежа модел и да ги разбере нејзините основни својства, и критички оцени претпоставките модел и импликации. Преку Напредно Економетрија 1 и 2, ќе добијат длабоко разбирање на економетриски теорија, пракса и инференција со користење на различни напредни техники.... [-]


Магистер по големи податоци

University of Stirling
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Stirling + 1 more

Големи податоци се повеќе се важни во денешниот комерцијален пејзаж. Како научник за податоци, специјализиран за големи податоци, ќе им помогнете на компаниите да направат смисла за големи количини на структурирани и неструктурирани податоци, обезбедувајќи брзи увиди кои ќе им овозможат да направат подобри, побрзи одлуки. [+]

Преглед

Големи податоци се повеќе се важни во денешниот комерцијален пејзаж. Како научник за податоци, специјализиран за големи податоци, ќе им помогнете на компаниите да направат смисла за големи количини на структурирани и неструктурирани податоци, обезбедувајќи брзи увиди кои ќе им овозможат да направат подобри, побрзи одлуки.

На м-р Биг податоци е предавал напредни магистерски степен опфаќа технологија на Биг податоци и науката на податоци анализатор. Ќе се здобијат со практични вештини во големите податоци технологија, напредни аналитички и индустриски и научни апликации.... [-]


Магистер по податоци наука за бизнис

University of Stirling
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Stirling

Овој возбудлив м-р податоци за наука за бизнис е прв во Шкотска да се кандидира во партнерство со SAS, глобален лидер во бизнис аналитички решенија. Ние работевме заедно со водечката организација за финансиски услуги ХСБЦ и Лабораторијата за податоци за да го развиеме курсот, така што ќе ги задоволи потребите на индустријата. [+]

Преглед

Овој возбудлив м-р податоци за наука за бизнис е прв во Шкотска да се кандидира во партнерство со SAS, глобален лидер во бизнис аналитички решенија. Ние работевме заедно со водечката организација за финансиски услуги ХСБЦ и Лабораторијата за податоци за да го развиеме курсот, така што ќе ги задоволи потребите на индустријата.

Овој магистерски курс ви обезбедува длабоко разбирање на индустриски и научни релевантност на напредни анализи и нивната примена во стратешко и оперативно донесување одлуки. Курсот се обраќа на признаениот недостиг на бизнис лидери и менаџери со детално познавање на работа на анализа на податоци. Како дипломиран, ќе имате високо баран мешавина на податоци за анализа, бизнис акумен и напредни менаџерски вештини.... [-]