Electrical Engineering програми, барај за врвот Electrical Engineering програми тука! - Electrical Engineering

Electrical Engineering програми, барај за врвот Electrical Engineering програми тука! - Electrical Engineering

Electrical Engineering

За некои професии, основни програма за додипломски студии може да бидат доволни за поединечни да се добие наградува, задоволување кариера. Сепак, се поголем број на области бараат работниците да имаат дополнителна едукација, со цел за нив да се изгради на вештини и искуство потребни за да бидат успешни. Ова е особено точно во Магистер на науки програми. Оние кои се заинтересирани во електротехниката може да се најде конкурентна на пазарот многу полесно да се движите по завршувањето на степен Магистер на науки програма.

Што е магистер по електротехника? Овие програми им обезбеди на студентите кои веќе имаат солидна основа во областа, со повеќе во-длабочината на знаење и вештини поврзани со професијата. Студентите учат области како што се системи и контрола, процесирање на сигналот и комуникација, electromagnetics и фотоника, биоелектрични студии, кола, материјали и уреди.Независно истражување и тезата работа често се бара, како и програми може да биде завршен за две до пет години.

Овие електрични инженеринг програми им овозможуваат на студентите да се изгради на нивните основни познавања во сродни области и да работат кон специјализирана во областа која има голем интерес за нив. Студентите учат како да размислуваат критички и студентите учат како подобро да им пријде на решавање на проблемите и истражување.

Цената на електротехниката Магистер на науки степен варира во зависност од институција која нуди програмата. Покрај тоа, програми врз основа на универзитети од целиот свет може да имаат значително различни школувањето стапки и административни такси.

Кариери во електротехниката се бројните, и изгледите се зголеми кога кандидатите се добие Магистер на науки.Дипломирани студенти може да се изгради вредни кариера во широк спектар на индустрии, вклучувајќи воздушната, автомобилската индустрија, хемиската индустрија, градежништвото, и електроника индустрии. Други можности вклучуваат морските индустрија, нафтената и гасната индустрија и фармацевтската индустрија.

 

Студентите кои сакаат да заработуваат напреден степен во електротехниката, но не се во состојба да го стори тоа поради временски ограничувања или оддалеченост од универзитетот уште имаат опции на располагање на нив. Онлајн курсеви и програми се достапни од многу реномирани институции. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

мајстор во електротехниката (јас)

Inter American University of Puerto Rico
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Порторико Bayamón

Мајстор е на програма во електротехника (МЕ) е дизајниран да ги подготви студентите со знаење, вештини и ставови потребни за да се претстават како ефикасни и високо квалификувани професионалци во специјализации на енергија и системи за контрола. Двете специјализации се фокусира на моделирање, проектирање и практично знаење на системи. [+]

Мајстор е на програма во електротехника (МЕ) е дизајниран да ги подготви студентите со знаење, вештини и ставови потребни за да се претстават како ефикасни и високо квалификувани професионалци во специјализации на енергија и системи за контрола. Двете специјализации се фокусира на моделирање, проектирање и практично знаење на системи.

На специјализација во контрола на системи обезбедува за развој и имплементација на напредна технологија и дизајн на апликации контрола во областа на производството, фармацевтски и петрохемиски процеси, како и во примената на роботиката, автоматски системи и интелигентна контрола.... [-]


Магистер по електротехника

Engineering & Computer Science Syracuse University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Syracuse

Електричното инженерство се базира на научни принципи кои го регулираат движењето на наелектризирани честички преку проводници, полупроводници или дури и вакуум. [+]

Електричното инженерство се базира на научни принципи кои го регулираат движењето на наелектризирани честички преку проводници, полупроводници или дури и вакуум. Овие феномени можат да се искористат во разни апликации, како што се безжични, оптички или сателитски комуникации, контрола на роботи, радио и телевизиско емитување, развој на микроелектрониката за компјутери и аналогни кола и развој на инструменти кои помагаат во дијагностиката и лекувањето на болестите .... [-]


М-р во електротехника

Eindhoven University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија Eindhoven

Вие не може да се замисли секојдневниот живот без електротехника повеќе. Таа решава неколку проблеми во снабдувањето со енергија, комуникации, здравството и животната средина. Не е ни чудо што истражувањето на факултетот има за овие предмети. Ќе преземе иновативни истражување и дизајн, анализира, и да сфатат паметни и иновативни електрични компоненти и системи. [+]

Вие не може да се замисли секојдневниот живот без електротехника повеќе. Таа решава неколку проблеми во снабдувањето со енергија, комуникации, здравството и животната средина. Не е ни чудо што истражувањето на факултетот има за овие предмети. Ќе преземе иновативни истражување и дизајн, анализира, и да сфатат паметни и иновативни електрични компоненти и системи.

Покрај ова, ќе соработува со R & D одделенија во индустријата. Електро технологијата никогаш не запира и како дипломиран може да внесете пионерска и менаџерски работни места.... [-]


М-р Електрична енергија инженеринг

An-Najah National University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Палестинските територии Nablus

Електростопанство инженеринг мајстор програма има за цел воопшто да се развие знаење и искуство на студентите во областа на електроенергетика што води кон развој на електрична енергија сектор во Палестина преку следење на развојот во оваа важна област. - [+]

Факултет

Факултет за постдипломски студии

Опис на програмата

Електростопанство инженеринг мајстор програма има за цел воопшто да се развие знаење и искуство на студентите во областа на електроенергетика која води кон развој на електрична енергија сектор во Палестина преку следење на развојот во оваа важна област. -

Под-целите на програмата:

Креирајте специфични компетенции во областа на електроинженерството способни за развој, нудејќи консултации и обука за инженери и техничари.Дајте им можност на учениците да продолжат со развојот на технологијата на електротехниката и да ги искористат за развој на енергетскиот сектор во Палестина.Ги исполнуваат барањата на многу палестински инженери и ја поддржуваат националната економија со обезбедување на можност да се запишат во постдипломски студии и да добијат магистерска диплома од областа на електростопанство на локално ниво, наместо да патуваат во странство.Развој и подобрување на академско и образовно ниво на An-Najah National University во областа на електротехникатаПоттикнување на научното истражување меѓу учениците.Поттикнување на доживотното учење и континуирано образование.Поттикнување на развој и напредување во кариерата за учениците и инженерите кои работат во институциите, компаниите и универзитетите.... [-]

Магистер по електронски и електротехника

Swansea University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Обединетото Кралство Swansea + 1 more

Како студент на курс за мајстор во електронското и електротехничкото инженерство, ќе развиете специјализирани вештини усогласени со истражувачките интереси на Колеџот за инженерство и одраз на потребите на електрониката индустрија. [+]

Како студент на курс за мајстор во електронското и електротехничкото инженерство, ќе развиете специјализирани вештини усогласени со истражувачките интереси на Колеџот за инженерство и одраз на потребите на електрониката индустрија.

Акредитација

М-р електронски и електротехника на Swansea University е акредитирана од страна на институцијата за инженерство и технологија (IET), со цел целосно исполнување на академски услов за регистрација како инкорпорирани инженер и делумно исполнување на академски услов за регистрација како експерт инженер.... [-]


Магистер по електротехника

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Данска Aarhus

Како студент на магистер по електротехника програма, имате можност да специјализираат во голем број области во електротехниката, вклучувајќи аналогни и дигитални електроника за регулирање, како и пренос и собирање на податоци. [+]

Магистер по електротехникаКомбинирање на знаења со техничка експертизаСпецијализирајте како што ќе одберете

Како студент на магистер по електротехника програма, имате можност да специјализираат во голем број области во електротехниката, вклучувајќи аналогни и дигитални електроника за регулирање, како и пренос и собирање на податоци.

Во текот на првата година, студентите се курсеви кои обезбедуваат академска основа потребни за избраната област на специјализација. Студентите можат да изберат од широк спектар на специјализирани области кои се движат од оптика до електро-оптика, од полупроводничка технологија до чиста електроника.... [-]


Master of Electrical Engineering (Leuven)

KU Leuven: Faculty of Engineering Science
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Белгија Leuven + 1 more

[+]

Факултетот, исто така има одлични професионални врски со индустриски лидери.

Цели Во зависност од избраната опција, студентот има во-длабочината на познавање на еден од следниве области: Електроника и интегрирани кола, со акцент на дизајнирање на електронски компоненти и системи. Вградени системи и мултимедијални, со акцент на дизајнирање апликации на електронски системи. Може да се примени креативно, се прошири, се продлабочи и да се интегрираат познавање на различни области на електротехниката. Можат самостојно да се здобијат со знаења и технолошките статус потребни во процесот на решавање на проблемите. Е во состојба да се најде, процес и оцени литература и технички прирачници независно. Е во можност да ги синтетизира, да се воспостави план за истражување и развој на иновативни решенија за реален проблем (на посложена природа), додека со оглед на границите на системот. Критички да се оцени резултатите од истражувањата. Ангажира други дисциплини во студијата, каде што е потребно. [-]

електротехниката

International Accelerator
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Boston

Електротехника е професионална инженеринг дисциплина која се занимава со истражување, проектирање и примена на електрична енергија и електромагнетна компоненти, системи и апликации. Зголемената побарувачка во индустријата на станови, автомобили, за одбрана и за широка потрошувачка ќе продолжи да се поттикне растот на теренот, како и побарувачката за електрични инженери во иднина. [+]

Електротехника

Замислете да бидат дел од изградбата на сателит, кој ќе видите, всушност, оди во вселената. Новак студент Карина Quintana присуствуваа Инженеринг ориентација Класа професор Wilmer Арелано во есента 2012 година. Експериментот беше воннаставни активности за ЕГН-1002 класа и Карина зеде предизвик.

Идејата е да им се овозможи на сателитска пасивно да се усогласат и да се овозможи земање на сликата. Тоа може да се види од видеото што не само што ќе го магнетот на-табла усогласување на оската на сателит - во согласност со магнетни север - но тоа, исто така, ќе се ротираат на сателит над оската. Овој сателит ќе одат во вселената оваа година.... [-]


м-р електротехниката

Warsaw University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци October 2018 Полска Warsaw

Дипломирани студенти од оваа програма ќе имаат сеопфатна квалификации и основни познавања во областа на: електроенергетскиот систем (планирање, оптимизација и контрола), електрични квалитет на електрична енергија, електромагнетна компатибилност, електромеханички погонски системи, електрична влеча, мерни системи (хардвер и софтвер), интелигентна електрични инсталации и ИТ (вештачка интелигенција во енергија, пресметковни методи и алгоритми, микропроцесор инженерство). [+]

Факултет за електротехника

Факултет за електротехника нуди следниве програми спроведено на англиски јазик:

Магистер на науки во Инжинерство

1,5-година (3 семестар) дипломиран програма во областа на:

Електротехника

На програмата се бара предмети и подготовка на тезата.

М-р Магистерски студии - електротехника

Дипломирани студенти од оваа програма ќе имаат сеопфатна квалификации и основни познавања во областа на: електроенергетскиот систем (планирање, оптимизација и контрола), електрични квалитет на електрична енергија, електромагнетна компатибилност, електромеханички погонски системи, електрична влеча, мерни системи (хардвер и софтвер), интелигентна електрични инсталации и ИТ (вештачка интелигенција во енергија, пресметковни методи и алгоритми, микропроцесор инженерство).... [-]


господар на електрична енергетиката системи и инженерство

Vilnius Gediminas Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Литванија Vilnius

Програмата е фокусирана за да обезбеди современи знаења од електрична енергија системи инженеринг и сродните области, неопходни за развој на современи специјалисти електроенергетски системи, да се развие способноста да се применува знаењето професионално. [+]

Која е целта на оваа студиска програма?

Програмата е фокусирана за да обезбеди современи знаења од електрична енергија системи инженеринг и сродните области, неопходни за развој на современи специјалисти електроенергетски системи, да се развие способноста да се применува знаењето професионално. Студентите ќе се здобијат со посебни знаења во систем на електрична енергија инженеринг, потребни за примена на современи технологии и самостоен развој на нови производи и услуги, како и за вршење на применети истражувања во електрични инженеринг областа на електроенергетскиот систем. Да се ​​развијат способности за креативно применуваат на теоретски знаења и научни резултати од истрагата, како и за подобрување на професионалната компетентност во текот на целиот живот на учење.... [-]


Магистер по електротехника

Frederick University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 36 семестри February 2019 Кипар Nicosia + 1 more

Програмата се фокусира на четири специјализации на електротехниката дисциплина. Четирите специјализации се комуникациски системи, енергетски системи, системи за контрола и компјутерско инженерство. Секоја специјализација бара различен сет на задолжителни и технички изборни предмети. [+]

Специјализација

Програмата се фокусира на четири специјализации на електротехниката дисциплина. Четирите специјализации се:

Комуникациски системиЕнергетски системиСистеми за контролаКомпјутерско инженерство

Секоја специјализација бара различен сет на задолжителни и технички изборни предмети.

Јазикот на наставата е англиски.

Клучни резултати од учењетоПрименуваат соодветни математички, научни и инженерски методи и користат компјутерски софтвер за решавање на инженерството поврзано со нивната специјализација.Користете state-of-the-art софтвер за автоматизација на дизајнот и хардверски алатки, како и лабораториска опрема за проектирање и евалуација на електричните системи поврзани со нивната специјализација.Употреба на аналитички методи и техники за моделирање за евалуација на електричните системи и компоненти во однос на општите атрибути на квалитет и можни размени презентирани во дадениот проблем.Спроведување на знаења и решавање на проблеми поврзани со првите редови на знаење од областа на нивната специјализација и на новите технологии.Преземање и анализирање на информации од различни извори, вклучувајќи пребарување на податоци преку бази на податоци и онлајн компјутерски пребарувања.Докажување компетентност во орална и писмена комуникација вештини, како и во користењето на релевантни компјутерски технологии и алатки.Професионални профили на дипломираните студенти... [-]

Магистер на науки во електротехниката

The George Washington University - School of Engineering & Applied Science
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години January 2019 Соединети Американски Држави Washington + 1 more

Оваа програма е дизајнирана да им помогне на студентите да ги разберат и применат принципите на електротехниката во разни области како што се комуникациите, електричната енергија, енергијата и нанотехнологијата. [+]

Преглед на програмата

Оваа програма е дизајнирана да им помогне на студентите да ги разберат и применат принципите на електротехниката во разни области како што се комуникациите, електричната енергија, енергијата и нанотехнологијата.

Применета електромагнетизамТелекомуникации и мрежиМоќ и моќМагистер на науки во електротехниката

За акредитирани часови: 30Други барања:... [-]

Магистер по електротехника

University of Applied Sciences Upper Austria
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Австрија Wels Steyr Hagenberg Linz Белгија Ghent + 5 more

Новите технологии, како што се електричните автомобили или обновливите и еколошките системи за напојување, бараат фундаментално истражување во електричното (енергетско) инженерство. DC мрежите (кои се користат во батерии, системи за водород, или да се дистрибуираат и транспортираат електрична енергија на еколошки начин со кабелски мрежи), електрични автомобили и енергетска електроника се најновите технологии со цел да се обезбеди зелено и еколошки снабдување со енергија. Воведување на интелигенција (SMART технологија) во нашето снабдување со електрична енергија ги намалува трошоците, како и ја зголемува веродостојноста и пристапноста кон крајниот потрошувач. Накусо, оваа програма ќе ги едуцира пионерите потребни за обезбедување на доказ за електрична енергија во иднина. Тие ќе бидат пионерски во иднината! [+]

Новите технологии, како што се електричните автомобили или обновливите и еколошките системи за напојување, бараат фундаментално истражување во електричното (енергетско) инженерство. DC мрежите (кои се користат во батерии, системи за водород, или да се дистрибуираат и транспортираат електрична енергија на еколошки начин со кабелски мрежи), електрични автомобили и енергетска електроника се најновите технологии со цел да се обезбеди зелено и еколошки снабдување со енергија. Воведување на интелигенција (SMART технологија) во нашето снабдување со електрична енергија ги намалува трошоците, како и ја зголемува веродостојноста и пристапноста кон крајниот потрошувач. Накусо, оваа програма ќе ги едуцира пионерите потребни за обезбедување на доказ за електрична енергија во иднина. Тие ќе бидат пионерски во иднината!... [-]


господар во електромеханички инженеринг

Vrije Universiteit Brussel
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Белгија Brussels

Магистер по Електромеханички Инженеринг програма возови инженери со научни и технолошки ефикасност. [+]

Магистер по Електромеханички Инжинерство

Мултидисциплинарен обука со специјализација во-длабочината на две години Магистер на науки во Електромеханички Инжинерство интегрира студија на електрични и механички инженеринг и истражување. Оваа уникатна комбинација поттикнува широка перспектива, ви нудиме можност да го премости јазот помеѓу овие две полиња подоцна во својата професионална кариера. На мултидисциплинарна програма е надополнет со во-длабочината на специјализација во еден од четирите специјалност: аеронаутика, енергетика, Мехатроника-градба или технологијата на возилата и транспорт.... [-]


Електротехника (MS)

New Jersey Institute of Technology
Студии врз за студентски град September 2019 Соединети Американски Држави Newark

Програмата MS во компјутерско инженерство им нуди на студентите напредна заднина во двете хардверски и софтверски аспекти на компјутерите и како да се направи компромис за хардверски софтвер својствени за компјутерите денес. Наставната програма за традиционални компјутерски науки се концентрира првенствено на софтверската страна на компјутерите, само за воведување на хардверска архитектура како средство за испитување на софтвер. Традиционалните наставни програми за електротехника се концентрираат речиси исклучиво на хардвер. Со брзиот развој на компјутерски хардвер и софтвер, особено во изминатата деценија. постои потреба за инженери познавања во двете хардвер и софтвер, но уште поважно, како тие комуницираат. [+]

Преглед

Програмата MS во компјутерско инженерство им нуди на студентите напредна заднина во двете хардверски и софтверски аспекти на компјутерите и како да се направи компромис за хардверски софтвер својствени за компјутерите денес. Наставната програма за традиционални компјутерски науки се концентрира првенствено на софтверската страна на компјутерите, само за воведување на хардверска архитектура како средство за испитување на софтвер. Традиционалните наставни програми за електротехника се концентрираат речиси исклучиво на хардвер. Со брзиот развој на компјутерски хардвер и софтвер, особено во изминатата деценија. постои потреба за инженери познавања во двете хардвер и софтвер, но уште поважно, како тие комуницираат.... [-]