Fintech програми, барај за врвот Fintech програми тука! - Fintech

Fintech програми, барај за врвот Fintech програми тука! - Fintech

Заработе магистрирал на науки може да биде ефикасен и исполнет начин да се обезбеди повеќе профитабилни работни места и може да им помогне на студентите да се подготват за докторска програма. Оваа двегодишна диплома нуди поинтензивна студија во врска со избраното поле на студентот.

Што е магистер по финтих? Ова поле на студии, понекогаш наречено финансиска технологија, се фокусира на употребата на технологијата во светот на финансиите за да им помогне на трансакциите и истражувањето на податоци да бидат практични и поефикасни. Светот на fintech постојано се менува, бидејќи се зголемува популарноста и потребата. Како што технологијата се подобрува над и пошироко, учениците од Fintech можат да го користат овој напреден степен за да им помогнат да ги подготват за кариера во оваа област. Некои курсеви може да опфаќаат традиционални финансии и бизнис системи, како што се сметководство и управување. Други курсеви може да бидат силно центрирани околу истражувачки и аналитички методи за продлабочување на разбирањето на учениците за примената на fintech во реалниот свет.

Многу работодавци сметаат дека студентите на fintech често се многу аналитички и покажуваат силни вештини за математичко размислување. Fintech студентите, исто така, имаат тенденција да бидат брзи и прилагодливи за секоја ситуација.

Локацијата на училиште, колку курсеви се во програмата и други фактори, сите можат да влијаат на трошоците за заработување на напреден степен. Студентите кои се заинтересирани за споредување на школувањето се охрабруваат да контактираат во училишните канцеларии за прием за повеќе информации.

Додека светот на Fintech продолжува да се развива и унапредува, така направете бројни можности за кариера. Студентите со напреден степен во оваа област може да се натпреваруваат за повисоки платени лидерски позиции отколку студент без господар. Можности за кариера постојат во различни индустрии кои студентите можат да изберат од, како што се банки, владини агенции, консултантски фирми и многу повеќе. Некои студенти можат да изберат да работат како финансиски аналитичари за да помогнат во развивање на инвестициски планови и истражување на пазарот трендови со сигурен компјутерски симулации, и финансиски инженери често може да се најдат позиции во финансиски институции или да се развие независна консултантски услуги.

Студентите можат да ги извршуваат магистратура во речиси секоја земја, и многу универзитети нудат онлајн курсеви. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Извршниот Магистер по меѓународни финансии (MIF): финансии и технологија

Amsterdam Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2019 Холандија Amsterdam + 1 more

Технологијата длабоко ја менува индустријата за финансии, како што ја познаваме, и со тоа, вештината поставена за успех во индустријата. Оваа нова песна има за цел да ги собере двете области на финансии и ИТ со цел да ви овозможи да разберете како технологијата влијае на индустријата за финансирање на иднината. [+]

Технологијата длабоко ја менува индустријата за финансии, како што ја познаваме, и со тоа, вештината поставена за успех во индустријата. Оваа нова песна има за цел да ги собере двете области на финансии и ИТ со цел да ви овозможи да разберете како технологијата влијае на индустријата за финансирање на иднината./>

Ќе добиете темелно финансиско образование комбинирано со сеопфатни вештини за програмирање, машинско учење и големи податоци. Покрај тоа, ќе научите како овие концепти може да се спроведат во финансии.... [-]


Магистер по финансиска технологија

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Новиот курс комбинира експертиза во финансии, компјутери, ризик и науката во однесувањето. Таа ги разгледува иновативните технологии и неприфатливата природа на FinTech бизнис моделите. Програмата им овозможува на студентите да се фокусираат на различни елементи како што се програмирање, бизнис аналитика, дигитален маркетинг, податоци, наука, стратегија и ризик во финансиските услуги. [+]

Преглед

FinTech (финансиска технологија) е термин кој може да се примени насекаде каде што технологијата се применува или се користи за да им помогне на компаниите да управуваат со финансиските аспекти на нивниот бизнис, вклучувајќи го и новиот софтвер и апликации, процеси и бизнис модели. FinTech еволуираше да го наруши и преобликува трговијата, а особено финансиските услуги. Во јуни 2017 година, Ернст и Јанг (ЕЈ) издадоа извештај во кој се заклучува дека FinTech постигнал почетна масовно усвојување на повеќето пазари и дека усвојувањето FinTech ќе продолжи да расте. Fintech во Обединетото Кралство е проценета на околу 7 милијарди фунти од "Делоит", па затоа не е изненадување да се види дека индустријата се истакнува во економските стратегии на сите поголеми политички партии и во наставните програми на Универзитетот.... [-]


МСЦ во банкарството, финансиите и финтеките

École de Management de Normandie / Normandy Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година

Оваа програма е достапна по диплома од 4 до 5 години. 2000 понуди за работа пласмани / практиканти и меѓународни договори за волонтерски договори (VIE), вклучувајќи и 500 меѓународни понуди. Персонализиран тренинг преку EM EM Normandie патеката за кариера (тестови за личноста, градење професионален проект, играње улоги, индивидуални интервјуа, ...). Кога ќе се приклучите на EM Normandie, исто така се приклучувате на својата мрежа од околу 16 000 алумни и студенти. [+]

Услови за влез

4 до 5 години степени. Добивањето е можно според мислењето на жирито. Англиски течно.

Цели Стекнување солидна финансиска, банкарска култура и разбирање на новите учесници во FinTech секторот во согласност со очекувањата на компаниите. Овозможување на студентите да најдат работа или во корпоративните финансии, во банкарството или во Fintech. Силни поени заврши курсеви на англиски јазик Прв семестар ... [-]

Msc во дигитална валута - учење на далечина

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри September 2019 Кипар Nicosia + 1 more

Магистер по дигитална валута е дизајниран да им помогне на финансиските услуги и деловните професионалци, претприемачите, владините службеници и јавните администратори подобро да ги разберат техничките основи на дигиталната валута, како најверојатно ќе комуницираат со постојните монетарни и финансиски системи и кои можности постојат за иновации во дигитални валутни системи. [+]

Времетраење (години): 3 семестри или 1 година Доделена квалификација: Магистер по дигитална валута Ниво на квалификации: Магистрирал (2 циклус) Режим на студии: далечинско учење Минимум ЕКТС кредити: 90

Магистер по дигитална валута е дизајниран да им помогне на финансиските услуги и деловните професионалци, претприемачите, владините службеници и јавните администратори подобро да ги разберат техничките основи на дигиталната валута, како најверојатно ќе комуницираат со постојните монетарни и финансиски системи и кои можности постојат за иновации во дигитални валутни системи.... [-]


Извршниот Магистер на науки во меѓународни финансии (MIF): финансии и технологија

University of Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2019 Холандија Amsterdam + 1 more

Технологијата длабоко ја менува индустријата за финансии, како што ја познаваме, и со тоа, вештината поставена за успех во индустријата. Оваа нова песна има за цел да ги собере двете области на финансии и ИТ со цел да ви овозможи да разберете како технологијата влијае на индустријата за финансирање на иднината. [+]

Технологијата длабоко ја менува индустријата за финансии, како што ја познаваме, и со тоа, вештината поставена за успех во индустријата. Оваа нова песна има за цел да ги собере двете области на финансии и ИТ со цел да ви овозможи да разберете како технологијата влијае на индустријата за финансирање на иднината.

Ќе добиете темелно финансии образование во комбинација со сеопфатни вештини во програмирање, машинско учење и големи податоци. Покрај тоа, ќе научите како овие концепти може да се спроведат во финансии.... [-]