IT Security програми, барај за врвот IT Security програми тука! - IT Security

IT Security програми, барај за врвот IT Security програми тука! - IT Security

IT Security

Магистер на науки е напредна степен се фокусира на одредена тема. Тоа обично вклучува двегодишен курс на студии и се фокусира на науките, за разлика од магистрирал, или мајстор на уметноста.

Што е магистер по ИТ безбедност? Овој степен нуди напредна академска програма која се фокусира на заштита на компјутерски системи. Ако одберете да го извршите овој господар, можете да очекувате да проучите теми како што се спречување на оштетување на хардвер, софтвер и информации; нарушување на сајбер безбедноста и пристап до мрежи и податоци. Во свет каде сајбер безбедноста е повеќе загрижувачка, ова може да се покаже како вреден степен.

Магистер по ИТ безбедност може да даде способности како што се силни вештини за критичко размислување, напредна организација на владеење и подобрени компјутерски програмирање способности. Додека сите овие вештини можат да се покажат вредни во животот, тие исто така се неопходни за различни кариери.

Како и со било кој напреден степен, трошоците за добивање на м-р во ИТ безбедност може да варираат во зависност од институцијата што ја одберете. За многу студенти, цената станува значајно, па најдобро е да се консултирате со канцеларијата на берсарот за да добиете подобра идеја за школарина и други давачки.

Ако добиете магистер по ИТ безбедност, може да се очекува да се отвори голем број на кариера патеки за вас. Експертите во ова поле често работат како истражувачи, проучуваат мрежни крајни точки за да помогнат во спречувањето на нарушувањата во безбедноста. Ова е растечка индустрија, бидејќи нашето општество станува се повеќе и повеќе "жичено" со десктоп компјутери, лаптопи, телевизии, паметни телефони и други рачни уреди, од кои многу се мрежни. Со овој степен, можности за вработување може да бидат достапни за вас како специјалист за ИТ безбедност или ИТ менаџер.

Се повеќе и повеќе институции, како традиционални така и онлајн, нудат магистерски студии по ИТ безбедност, па затоа може да имате повеќе опции од кои можете да изберете. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Магистер по мрежна безбедност и Пен Тестирање

Middlesex University Malta
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години October 2019 Малта Pembroke + 1 more

Степенот на нашиот господар во м-р Мрежа за безбедност и Пен Тестирање ви дава во-длабочината на разбирање на безбедноста на интернет ризици, чекорите потребни за да се обезбеди дека податоците се пренесуваат и чуваат безбедно и мерки кои може да се преземат не само за да се спречи прекршување, но за да се минимизира штетата ако тие се појават. [+]

Од националната безбедност до приватноста на личните комуникации, непречено вршење на општества и економии зависи од безбедноста на компјутерските мрежи. Со прекршување на безбедноста што може да чини милиони компании, високо-квалификувани експерти кои можат да обезбедат заштита се барани низ целиот свет. Технологијата постојано се развива и безбедносните прашања се премногу, што го прави ова предизвикувачки и брзо се развива специјалист.... [-]


Магистер на науки во безбедност и мрежно инженерство

University of Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци September 2019 Холандија Amsterdam + 1 more

Програмата за магистерски студии за безбедност и мрежно инженерство (СНЕ, претходно Систем и мрежница Инженеринг) е времена интензивна едногодишна програма на University of Amsterdam (УВА). Тоа им овозможува на студентите да се специјализираат во безбедност и мрежно инженерство на повеќе теоретски ниво. Со безбедноста како фокусна точка во програмата за последните тринаесет години, таа ги подготвува студентите за реални ситуации надвор од академиците. [+]

Програмата за магистерски студии за безбедност и мрежно инженерство (СНЕ, претходно Систем и мрежница Инженеринг) е времена интензивна едногодишна програма на University of Amsterdam (УВА). Тоа им овозможува на студентите да се специјализираат во безбедност и мрежно инженерство на повеќе теоретски ниво. Со безбедноста како фокусна точка во програмата за последните тринаесет години, таа ги подготвува студентите за реални ситуации надвор од академиците.... [-]


Господар на науката во информатичката технологија (информатичка технологија за управување) информациска сигурност концентрација 21-месечна патека

Carnegie Mellon University in Australia
Студии врз за студентски град Целосна 21 месеци January 2019 Австралија Adelaide

Студентите кои студираат во Магистер на науки во информатичка технологија (MSIT-ITM) 21-месечна песна можат да преземат Концентрација за информациска безбедност како дел од нивната програма. MSIT на-ITM (информации Концентрација безбедност) се фокусира на потребата да се прилагодат на менување на натрапникот сцена и да се здобијат со подлабоко разбирање на управување со ризикот, безбедноста на информациите и заштита на личните податоци. Студенти кои студираат Концентрација постдипломски безбедноста на информациите со Магистер на науки во информатичка технологија (MSIT-ITM), со концентрација во безбедноста на информациите. [+]

Студентите кои студираат во Магистер на науки во информатичка технологија (информатичка технологија за управување) 21-месечна песна можат да преземат Концентрација за информациска безбедност како дел од нивната програма.

MSIT на-ITM (информации Концентрација безбедност) се фокусира на потребата да се прилагодат на менување на натрапникот сцена и да се здобијат со подлабоко разбирање на управување со ризикот, безбедноста на информациите и заштита на личните податоци. Тоа се базира на експертиза за истражување, операции и анализи од светски познатиот ЦЕРТ координативен центар (CERT® / CC) се наоѓа во Софтверско инженерство институт Карнеги Мелон. Определени како национален центар на академската извонредност во сајбер одбрана образование од страна на Агенцијата за национална безбедност, Карнеги Мелон е уникатно квалификуван да обезбеди таква обука.... [-]


Магистер по мрежна безбедност

Heriot Watt Unviersity Dubai
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединети Арапски Емирати Academic City + 1 more

Оваа уникатна програма им нуди на странските студенти можност да учат во едно или две години со скратено работно време, фундаментални и напредни безбедносни теми како што се криптографија, тестирање на пенетрација, дигитални криминолошки науки, управување со ИТ безбедност и ISO 27001. Универзитетот Хериот Ват е горд да биде првиот универзитет во Обединетите Арапски Емирати кој ќе им ги стави на располагање на меѓународни студенти магистер по мрежна безбедност со такви напредни теми. [+]

Преглед

Оваа уникатна програма им нуди на странските студенти можност да учат во едно или две години со скратено работно време, фундаментални и напредни безбедносни теми како што се криптографија, тестирање на пенетрација, дигитални криминолошки науки, управување со ИТ безбедност и ISO 27001. Универзитетот Хериот Ват е горд да биде првиот универзитет во Обединетите Арапски Емирати кој ќе им ги стави на располагање на меѓународни студенти магистер по мрежна безбедност со такви напредни теми.... [-]


Магистер по информатичка безбедност и биометрика

University of Kent, School of Engineering and Digital Arts
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Canterbury + 1 more

М-р за безбедност на информации и биометрија нуди напредно ниво на учење и ви дава детално разбирање на теории, концепти и техники во дизајнот, развојот и ефикасното користење на безбедни информациски системи. [+]

Безбедните информациски системи се критични за денешните бизниси и општества. Од банкарски системи и медицински системи до енергетски инфраструктури или едноставен домашен компјутер, безбедноста е од витално значење, бидејќи тие се обично сите меѓусебно поврзани директно или индиректно преку интернет или телефонски систем.

Оваа програма мајстор комбинира современи инженеринг и технологија со дигитални медиуми и подготвува студентите со вештина во собата да се развијат модерни безбедносни системи со акцент на биометриски управување со идентитетот. Дипломирани студенти на оваа програма потоа се способни да се прилагодат на промените во областа и да го водат во иновации.... [-]


Магистер на науки во Cybersecurity: Malware анализа

Utica College Online
Он-лајн студии Дел-студии 18 - 20 месеци May 2019 Соединети Американски Држави Utica

Онлајн МСП во Cybersecurity - Malware Analysis ги учи студентите да проактивно ги адресираат постојано менувачките техники за напад и инфилтрација. Студентите се здобијат со напредни знаења и практично искуство во сајбер-интелигенција, критични инфраструктури и истражувачки принципи. Со специјализациите во анализата на малвер, електронски криминал, разузнавање, компјутерска форензика и сајбер операциите, програмата има добиено ознаки од Центарот за извонредност од двете NSA / DHS и EC-Советот. [+]

Онлајн Магистер на науки во Cybersecurity учи студентите да проактивно решавање на постојано менување на нападот и инфилтрација техники. Студентите се здобијат со напредни знаења и практично искуство во сајбер-интелигенција, критични инфраструктури и истражувачки принципи како што се поврзани со компјутерскиот криминал, вклучувајќи:

Разбирање на главните концепти во сајбер безбедностаОбука за вештини за критичко размислување и донесување одлуки, бидејќи тие конкретно се однесуваат на напади врз националните критични инфраструктуриПримена на сајбер-технологијата во теренски операцииПрактично знаење за истраги за компјутерски криминал, вклучувајќи и методи за одржување на интегритетот на сајбер доказите.Етика како што се применува на сајбер-безбедносните операции и политика... [-]

Господар на науката во компјутерската безбедност

Rochester Institute of Technology (RIT)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Rochester + 1 more

Оваа крос-дисциплинска програма им овозможува на дипломираните студенти да се развие силна основа ги подготвуваа за лидерски позиции и во приватниот и јавниот сектор во областа на компјутерска безбедност или за напреден степен. [+]

М-р во компјутерската безбедност и информации за осигурување

Програмери и експерти треба да се разбере важноста на градење на безбедноста и стабилноста во системите, наместо да се обидува да го додадете еднаш системи се инсталирани. Оваа програма се обраќа овие проблеми со цртање на стручноста на факултет од одделенијата кои ја сочинуваат Golisano колеџ. На МСП во компјутерската безбедност и информации за осигурување вклучува основа на седум основни курсеви со цел да им даде на студентите подобро разбирање на технолошките и етичката улога на компјутерска безбедност во општеството. Студентите потоа се развие специјализација во еден од неколку области со избирање на четири поврзани изборни предмети под водство на факултет советник. Студентите се заклучи нивната програма на студии со тезата, заврши под водство на факултет. Оваа крос-дисциплинска програма им овозможува на дипломираните студенти да се развие силна основа, подготвувајќи ги за лидерски позиции и во приватниот и јавниот сектор во индустријата за компјутерска безбедност или за напреден степен. Студентите исто така може да се подготви за академски или истражувачки кариери во компјутерска безбедност и информации за осигурување, како и понатамошни академски студии. Факултет членови во кои придонесуваат одделенија се активно вклучени во консалтинг и истражување во областа на информации за осигурување, вклучувајќи ги и криптографијата, бази на податоци, мрежи, и софтверски инженеринг. Постојат многу можности за дипломирани студенти да учествуваат во овие истражувачки активности кон теза или независна студија работа.... [-]


господар на информации и информациски технологии безбедност

Vilnius Gediminas Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Литванија Vilnius

Целта на оваа студиска програма е да обезбеди знаења за современите методи и принципи на осигурување на безбедноста на информациите технологија, за да се формира разбирање на информации и информатичката технологија и важноста на безбедноста и способноста да се докаже потребата од мерки за безбедноста на информациите. [+]

Која е целта на оваа студиска програма?

Да обезбеди знаења за современите методи и принципи на осигурување на безбедноста на информациите технологија, за да се формира разбирање на информации и информатичката технологија и важноста на безбедноста и способноста да се докаже потребата од мерки за безбедноста на информациите.

Да им обезбеди на најновите стручни знаења во областа на безбедноста на информациите, што е потребно од стручна и научна гледна точка, да се развие оригинални и критичко разбирање на безбедноста на информациите односи со други информатички технологии.... [-]


Магистер по компјутерски мрежи и мрежна безбедност

Loughborough University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2019 Обединетото Кралство Loughborough

Фокусирајќи се на сите аспекти на она што е релевантно за идните мрежни експерти, нашата интернет-безбедност и компјутерски мрежи обезбедуваат поглед на мрежна архитектура, протоколи, безбедност, перформанси, моделирање, симулација и програмирање, како и безжични мрежи. [+]

Фокусирајќи се на сите аспекти на она што е релевантно за идните мрежни експерти, нашата интернет-безбедност и компјутерски мрежи обезбедуваат поглед на мрежна архитектура, протоколи, безбедност, перформанси, моделирање, симулација и програмирање, како и безжични мрежи.

Интернетот претставува промена на парадигмата во начинот на кој светот функционира и комуницира. Ова има огромно значење за иднината, а солидното разбирање на интернет технологијата може да доведе до постојано зголемување на разновидните стимулативни кариери.... [-]


Магистер на науки во ИТ администрација

New Jersey Institute of Technology
Студии врз за студентски град September 2019 Соединети Американски Држави Newark

ИТ администрацијата и програмата за безбедност зема избалансиран пристап кон софтвер и хардвер апликации и нивните концептуални основи, нудејќи низа специјализации кои ги подготвуваат студентите да преземат лидерски улоги како менаџери за ИТ-администрација, администратори на претпријатие-апликации и база на податоци, мрежа, безбедност и администратори на веб сервиси. [+]

Преглед

ИТ администрацијата и програмата за безбедност зема избалансиран пристап кон софтвер и хардвер апликации и нивните концептуални основи, нудејќи низа специјализации кои ги подготвуваат студентите да преземат лидерски улоги како менаџери за ИТ-администрација, администратори на претпријатие-апликации и база на податоци, мрежа, безбедност и администратори на веб сервиси.... [-]


м-р сајбер безбедноста инженеринг (РП)

The University of Warwick, Warwick Manufacturing Group WMG
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2019 Обединетото Кралство Coventry

Магистер по кибер-безбедност Инженеринг програма е наменета за оние кои сакаат да се развие кариера како професионални сајбер безбедноста. [+]

На Магистер по кибер-безбедност Инженеринг е наменета за оние кои сакаат да се развие кариера како професионални сајбер безбедноста.

Зошто е важно сајбер безбедноста

Сајбер-просторот се состои од мрежа на дигитални уреди, што се користи за да се чува, менува и да се комуницира информации. Нашиот свет се повеќе се обликувани од сајбер-просторот. Можности за интеракција се појавуваат во начини, замисли од претходните генерации. Како влијание на сајбер-просторот во нашите животи продолжува да расте, така се поврзани ризик за безбедноста.... [-]


Магистер по безбедност на информации

Khalifa University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Обединети Арапски Емирати Abu Dhabi + 1 more

На м-р. во информатичката безбедност степен се доделува на кандидати кои успешно завршување на предавал курсеви и тезата барања на програмата. Програмата е наменета за студенти со различни потекла, вклучувајќи дипломирани студенти по компјутерски науки, компјутерско инженерство, електронски инженеринг, комуникациски инженеринг, информатичка технологија, математика или други релевантни специјализации. Програмата следи по пристапот "ширина пред длабочина", почнувајќи од заеднички основни курсеви кои ги опфаќаат основните теми за безбедност на информациите. Потоа, изборни предмети покриваат дополнителни теми за да го продлабочат знаењето на ученикот во специјализираните области кои не се опфатени во јадрото. [+]

За

Стипендија

Khalifa University of Science and Technology нуди стипендии за додипломски истражувања / асистенти (GRTA) за поддршка на квалификувани меѓународни студенти запишани во програми за постдипломски студии.

Стипендијата обезбедува дарежливи надоместоци и придобивки кои вклучуваат:

Целосна покриеност на школарината.Здравствено осигурување покриеност за студентите под Калифа универзитет виза.Поддршка за присуство на меѓународни истражувачки конференции.Индикативната месечна стипендија за GRTA стипендија е следната (предмет на промена):... [-]

Магистрирал програма во безбедноста на информациите и криптографија: мрежни системи за безбедност

University of Turku
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Turku

На мрежни системи за безбедност главен предмет во степен програма на мајсторот во безбедноста на информациите и криптографија ви нуди и знаење и практично искуство во сајбер-безбедноста технологија. [+]

masters.utu.fi

ИЗГУБИТЕ КАРИЕРА ВО ТЕХНОЛОГИЈАТА ЗА КИБЕРСКА БЕЗБЕДНОСТ!

На мрежни системи за безбедност главен предмет во степен програма на мајсторот во безбедноста на информациите и криптографија ви нуди и знаење и практично искуство во сајбер-безбедноста технологија.

Главниот предмет за мрежни системи за безбедност им дава на учениците длабоко и значително образование и експертиза во безбедноста на мрежните системи и областа на технологијата. Фокусот во овој главен предмет е на безбедни мрежни и комуникациски системи и безбедни компјутерски системи. Студии, исто така, ги вклучуваат основите на управување со безбедноста на информациите и математичките основи на криптографијата.... [-]


Магистратура програма во информациска безбедност и криптографија: криптографија и безбедност на податоците

University of Turku
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Turku

Криптографијата и безбедноста на податоците, главната тема во магистратура програма во безбедноста на информациите и криптографијата се фокусира на математичките основи на криптографијата и безбедноста на податоците. [+]

masters.utu.fi

ИЗВРШИТЕ КАРИЕРА ВО ТЕХНОЛОГИЈАТА ЗА ИНФОРМАЦИСКА БЕЗБЕДНОСТ И КРИПТОГРАФИЈАТА!

КРИПТОГРАФИЈАТА И БЕЗБЕДНОСТА НА ПОДАТОЦИТЕ ОД ОСНОВНИОТ ПРЕДМЕТ ВО МАКЕДОНСКАТА СТУДИСКА ПРОГРАМА ЗА ИНФОРМАЦИСКА БЕЗБЕДНОСТ И КРИПТОГРАФИЈА ФОКУСИ НА МАТЕМАТИЧКИТЕ ОСНОВИ НА КРИПТОГРАФИЈАТА И БЕЗБЕДНОСТА НА ПОДАТОЦИТЕ.

Главниот предмет за безбедност и криптографија ги едуцира идните експерти со силно и широко познавање на математичките аспекти на криптографијата и безбедноста на податоците. Студентите исто така може да ги надополнат своите теоретски знаења со курсевите на мрежните системи за безбедност со цел да добијат длабоко и значително образование и експертиза во безбедноста на мрежните системи и областа на технологијата.... [-]


магистер по безбедноста на информациите технологија

Eindhoven University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија Eindhoven

Од неовластен пристап до малициозни манипулација: закани кои постојат при складирање или испраќање на електронски податоци во пораст. Од таа причина, безбедноста на податоците е од уште поголемо значење. Безбедноста на информациите технологија обезбедува основни алатки за безбедна комуникација и заштита на податоците. [+]

Од неовластен пристап до малициозни манипулација: закани кои постојат при складирање или испраќање на електронски податоци во пораст. Од таа причина, безбедноста на податоците е од уште поголемо значење. Безбедноста на информациите технологија обезбедува основни алатки за безбедна комуникација и заштита на податоците.

Оваа програма мајстор е понудено од страна на заеднички потфат меѓу нашиот оддел и нашиот колега на Универзитетот Radboud Нијмеген. На програмата е структурирана на таков начин што ќе поминат еден ден неделно во просек преземање на курсеви во друг универзитет. Програмата Магистер во безбедноста на информациите технологија е програма за степен посебни мајстор кој спаѓа во рамките на мајстор 's степен во компјутерски науки и инженерство. ... [-]