Магистратура Јапонија

Магистерски програми во Јапонија - Магистратура Јапонија

Master

Јапонија е земја со богата историја и единствена образовна традиција. Постојат 11 јапонски универзитети во светот Универзитетот рангови, со Универзитетот на Токио и Кјото Универзитетот водечки. Во Токио, главниот град на Јапонија и еден од најголемите и шарени градови во светот, постојат многу различни можности за избор на едукативна програма на Универзитетот што најмногу ви одговара. На пример, ако сакаат да студираат менаџмент во Токио, се обрне внимание на Факултетот за менаџмент (GLOBIS Универзитетот). Некои од најдобрите бизнис образование може да се добијат на Hitotsubashi University (Факултетот за меѓународни корпоративна стратегија) или Васеда универзитетот. Друг избор за да добиете МБА е запишување на Нагоја Универзитетот на стопански комори и бизнис (NUCB) во третиот по големина град во Јапонија, кој се наоѓа на брегот Пацифик.

Постојат голем број на различни програми достапни на универзитетите во целиот во Јапонија. Покрај Токио и Кјото, можно е да се најдат големи меѓународни истражувачки и образовни центри во такви градови Сапоро во Северна, Коби кој е најмногу отворен град на Запад за долго време, втор по големина во Јапонија град Јокохама или Niigata во централниот дел на Јапонија. Поглед низ различни програма описот подолу, кликнете на оние што ве интересира најмногу и го направи првиот чекор кон својата иднина степен во Јапонија денес!     

Читај повеќе

Глобална лидерска програма - Мастер по менаџмент

The NUCB Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години April 2019 Јапонија Nagoya + 1 more

Целта на Глобалната програма за лидер е да ги поттикне нашите студенти мотивација за започнување или зајакнување на успешни и наградувачки кариери во глобалните деловни средини. Нашиот факултет и членови на персоналот им обезбедуваат на студентите знаења и вештини потребни за идно вработување и можности за лидерство. [+]

Глобалната програма за лидерство е водечка англиска програма на The NUCB Business School која има и професионални и меѓународни студенти за размена, кои претставуваат повеќе од 40 различни националности, 90% практичари инструктори со меѓународно бизнис искуство, и посветен административен тим за да им помогне на развојот на вашата кариера за време на уписот и постдипломски студии.

Се наоѓа во бизнис и финансии област на Нагоја на новиот Marunouchi кула кампус, ние ви посакам добредојде да ја посетите нашата кампусот и да научат за тоа како можете да ги надградите вештините што треба да стигнат до следното ниво во вашата кариера преку The NUCB Business School глобална лидер програма !... [-]


Магистер по јапонски развој

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Niigata

Ова е нова двегодишна магистерска програма за едукација на идните врвни лидери од Јапонија, Азија и Африка (а можеби и Латинска Америка) за искуството на Јапонија во економскиот и општествениот развој по реставрацијата на Меиџи и неговите логички основи. [+]

Јапонската програма за развој (ЈДП)

преку соработка со "JICA програма со универзитети за развојни студии (JProUD) *"

Преглед:

Ова е нова двегодишна магистерска програма за едукација на идните врвни лидери од Јапонија, Азија и Африка (а можеби и Латинска Америка) за искуството на Јапонија во економскиот и општествениот развој по реставрацијата на Меиџи и неговите логички основи.

1. Логиката и лекциите (и позитивни и негативни) од јапонските искуства ќе им помогнат на идните лидери од странство, кога треба да размислат за својата стратегија за развој дома.... [-]


Магистрирал во политиката за меѓународна соработка

Ritsumeikan Asia Pacific University (APU)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години April 2019 Јапонија Beppu

Азиско-пацифичкиот регион и меѓународната заедница како целина се соочуваат со многу итни прашања кои треба да се решат со цел да се обезбеди правичен развој и одржливи средини. Програмата им нуди на студентите полициски и практични совети. [+]

Програмата на мајсторот во политиката за меѓународна соработка им нуди на студентите полициски и практични совети, кои се потпираат на различни полиња за обука на креативни професионалци кои можат да разберат комплексни предизвици од повеќе перспективи и да формулираат изводливи решенија со интегративни пристапи од глобални, регионални и локални перспективи. Таквата обука ќе ги подобри практичните вештини и знаења за планирање, имплементирање и оценување на проекти, а со тоа и да придонесе кон организациите кои тесно соработуваат со и во земјите во развој.... [-]


Меѓународна програма за управување со материјали (IMAT)

Ritsumeikan Asia Pacific University (APU)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Јапонија Beppu

Магистер по Меѓународен материјал Тек Менаџмент (IMAT) програма е предводник на APU е двојна магистрирал програма со Триер Универзитетот за применети науки, спроведена од страна на Институтот за применета материјал за управување со тек на времето (IfaS) во Германија. Студентите на IMAT добиваат можност да студираат во APU во Beppu, Јапонија, родното место на движењето One Village One Product (OVOP), во првата година и во кампусот за животна средина Биркенфелд (ЕЦБ), првиот кампус за нулта емисија (ЗЕ) во Европа, во својата втора година. [+]

Преглед

IMAT е двојна диплома програма заеднички управувана од APU и Институтот за применета материјал за управување со проток (IFaS), иновативен истражувачки институт на Триер Универзитетот за применети науки (Германија). Студентите ќе ја поминат својата прва година на студирање во APU, а втората година во нуклеарниот кампус Биркенфелд во Германија.

Програмата нуди интегрирано знаење во областа на инженерството, економијата, правото и природните и општествените науки. Во прилог на целите за учење на Одделот за одржливост на APU, IMAT нуди мултидисциплинарни курсеви за да ги подготви студентите да станат млади професионалци во дизајн на нус-емисиони системи со длабоки знаења во обновливите извори на енергија, интегрирано управување со водните ресурси и други области за одржлив развој на заедницата. Студентите исто така ќе имаат можност да спроведат теренска работа во Јапонија и да учествуваат на стажирањето во Германија. ИМАТ студентите ќе треба да поднесат магистерска теза за IfaS во Германија. Концизен преглед на оваа теза треба да се достави до APU во форма на истражувачки извештај. По завршувањето на програмата, студентите добиваат две магистерски степени, Магистер на науки во меѓународна соработка политика (од APU) и мајстор на факултет во Меѓународен материјал Тек Менаџмент (од Триер Универзитетот за применети науки).... [-]


Мајстор во Азија Пацифик студии

Ritsumeikan Asia Pacific University (APU)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години April 2019 Јапонија Beppu

Многу луѓе го сметаат 21 век како "Азија Пацифички век" како резултат на континуираниот и робустен раст на регионот. Значајноста на регионот може да се забележи преку зголемената политичка моќ во Г-20 и економската меѓузависност што го поттикнува стабилниот раст. [+]

Преглед

Програмата Магистер во Азија Пацифик студии има за цел да ги едуцира и трансформира студентите во компетентни лидери подготвени да се справи со предизвиците со кои се соочува Азиско-пацифичкиот регион. Програмата ги поттикнува учениците да ги анализираат комплицираните и постојано менувачките социокултурни услови и меѓународни прашања, да ги извршуваат изводливите решенија и да го отворат патот кон просперитетна иднина за регионот. Студентите се акумулираат професионално знаење и увид, толкуваат комплексни факти во објективни и систематски начини и обезбедуваат остроумни решенија за проблемите.... [-]


мајстор во либерални студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2018 Јапонија Tokyo + 1 more

МЛС - мајстор во Либералната студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни барањата на програмата, се врз основа и се целосно компатибилни со утврдените Европски и американски образовни системи. Европските насоки за високото образование се наведени во договорите Болоња. Еднаш минималниот број на кредити се заработени, барање за дипломирање може да се поднесе. Не сите програми се понудени на сите кампуси. Се однесуваат на распоредот на програмата за повеќе детали.... [-]


дипломиран тренинг за вработување

Ehime University
Студии врз за студентски град Целосна April 2019 Јапонија Matsuyama

Во изминатите 11 години Универзитетот Ехимед обезбеди "Обука за вработување во Јапонија" за развој на човечки ресурси, кои ќе станат културни мостови меѓу нивните матични земји и Јапонија. Оваа есен, 2017 година, официјално поддржана од јапонското Министерство за образование, култура, спорт, наука и технологија, ќе започнеме со поинтензивна и целосна програма за поддршка на кариерата. [+]

Магистерски програми во Јапонија. Додипломски обука за вработување Во изминатите 11 години Универзитетот Ехимед обезбеди "Обука за вработување во Јапонија" за развој на човечки ресурси, кои ќе станат културни мостови меѓу нивните матични земји и Јапонија. Оваа есен, 2017 година, официјално поддржана од јапонското Министерство за образование, култура, спорт, наука и технологија, ќе започнеме со поинтензивна и целосна програма за поддршка на кариерата. Како национален универзитет, ние нудиме одлични магистерски и докторски студии по наука, технологија и земјоделство со настава на англиски јазик. Ehime Универзитетот се наоѓа во Matsuyama, кој е добро познат како еден од најудобните и најбезбедните градови во Јапонија за да живеат. Тоа е дом на светски водечки истражувачки институти, како што се Центарот за студии за морска средина (CMES), Центарот за истражување на геодинамиката (GRC), Протео-научниот центар (PROS). Универзитетот Ехимед ја презема иницијативата за одржлив развој на локалните заедници и обезбедува образовни и истражувачки активности кои можат да придонесат кон општеството од глобална гледна точка. Нејзините блиски односи со локалната индустрија овозможуваат различни видови практиканти. Во оваа програма, ќе ... Поставете ја целта за достигнување на јазикот за тест за јапонски јазик (JLPT (N1)) или за тест за бизнис јапонски владеење (BJT) Развијат способности потребни за високо квалификувани странски професионалци преку нашата кариера образование класа и практиканти Направете свој план за кариера преку совети од постарите кои започнаа кариера во Јапонија и посети на компании и да се вработат во Јапонија! Стипендии може да бидат обезбедени за мотивирани и одлични студенти кои го поминале овој курс... [-]

магистрирал во Меѓународен менаџмент (МИМ)

CEMS - The Global Alliance in Management Education
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Јапонија Tokyo

На МИМ е постдипломски студии, претходно искуство степен отворен за одредена група на студенти запишани на програмата на мајстор во еден од 28 водечките институции [+]

МИМ господар во меѓународниот менаџмент

Есента е стратешки сојуз на бизнис училишта, мултинационалните компании и невладини организации кои заедно понуди магистрирал во Меѓународен менаџмент (МИМ). Стручната служба есента се наоѓа на ХЕЦ кампус во близина на Париз, со програма и корпоративните односи се управувани од страна на тим во рамките на секој член на училиште. Ќе ги најдете сите универзитети членки на есента со користење на клучни зборови "есента" во мајстор во управување со Компас пребарување мотор или со кликање на листата на есента партнери подолу.... [-]


Извршниот MS - Магистер на науки во финансиски менаџмент

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Јапонија Tokyo + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Извршниот MS - Магистер на науки во маркетинг менаџмент

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Јапонија Tokyo + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Извршен MS - Магистер на науки во управување со хумани ресурси

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Јапонија Tokyo + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Извршен MS - Магистер на науки во операции за управување

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Јапонија Tokyo + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Извршен МБС - Магистер по бизнис студии

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Јапонија Tokyo + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

IMPM

International Masters Program for Managers
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци September 2019 Јапонија Yokohama

На IMPM е меѓународна програма за менаџери што води до магистрирал. Основната програма е збир од пет модули од 10 дена секој што се одвиваат над 18 месеци, организирани од раководни размислувања. [+]

На IMPM е меѓународна програма за менаџери што води до магистрирал. Основната програма е збир од пет модули од 10 дена секој што се одвиваат повеќе од 18 месеци, организирани од раководни размислувања.

Придружување на овие модули се сите видови интригантни активности , во класата и надвор: Ко-тренинг, пријателски консалтинг, посветени табели, менаџерски размени и тимови на влијанија. Присуството на петте модули и комплетирањето на документите и менаџерската размена на задоволително ниво ќе резултираат со доделување на IMPM сертификат.... [-]


социјална работа

Japan Lutheran College
Студии врз за студентски град Целосна April 2019 Јапонија Tokyo

Наша цел е да социјален работник на обука како високо специјализирани професионалци. Покрај тоа, ние имаме цел на бизнис вештини за управување во објекти и институции за социјална заштита. [+]

социјална работа идеја

Мајстор 's програма

Наша цел е да социјален работник на обука како високо специјализирани професионалци. Покрај тоа, ние имаме цел на бизнис вештини за управување во објекти и институции за социјална заштита.

докторска програма

Наша цел е да обука на студии на социјална помош на истражувачите и едукатори. Покрај тоа, ние сме обука за оперативно управување на стручни установи и институции преку политиката на теоријата и практиката правото на социјална парична помош.... [-]