Магистратура Јужна Кореја

Магистерски програми во Јужна Кореја - Магистратура Јужна Кореја

Master

Дали сте се размислува за добивање на вашиот магистерска диплома во земја каде што образованието е една од националните приоритети и студенти од целиот свет се поздравен? Тогаш сте на правото страница. Јужна Кореја е земјата на прекрасната природа, извонредна историја и култура. Тоа е исто така одлично место да се разгледа за добивање на вашиот магистерски степен. Една од главните цели на тековната Јужна Кореја образовниот систем е да се зголеми бројот на странски студенти во училиштата во земјата, колеџи и универзитети. Затоа во студијата услови во оваа земја се многу поволни за странските студенти.

Изборот на високообразовни институции е навистина широк во Јужна Кореја. Можете да изберете да имате постдипломски студии во главниот град Сеул или во еден од многу други градови од Јужна Кореја. Има голем избор на програми за бизнис со различни специјализации. На пример, финансии МБА, информации и медиуми МБА или технологија МБА - само за името, неколку од големите можности за студирање на располагање во Јужна Кореја бизнис училишта и универзитети. Ако вашето поле на интерес е различен од бизнис, исто така, се многу на институциите и субјектите да изберат.

Значи, ако сте во потрага за студии во Јужна Кореја на еден господар ниво, само дојдете и да погледнам во листата на програми од институции кои можат да ви понудат квалитетно образование и голема студија услови!

Читај повеќе

господар на компјутерски науки

Kookmin University
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Seoul

Поради присутноста на компјутери и извонреден развој на комуникациски системи, постои брзо зголемување на социјалната потреба за различни видови на информации и неговите апликации. На Факултетот за компјутерски науки нуди академска и истражувачка програма за основни знаења потребни за да се разбере и да се користат компјутерски хардвер и софтвер. На Факултетот за компјутерски науки има воспоставено образовен систем во согласност со ... [+]

Господар на компјутерски науки

Со цел негување на глобалниот ИТ специјалитети, студенти во компјутерски науки големи систематски да учат на основните теории на компјутерската наука во воведни курсеви. Потоа тие се однесуваат на основните теории во компјутерски науки апликации во помлад и постар години.

Наставните програми кулминира во I и II Проектот предмети во кои студентите избираат специјализирана тема, спроведе истражување, и да развијат нивното дипломирање портфолио. Оваа постапка им помага на учениците се види големата слика на компјутерски системи, се продлабочува своето знаење на избрана тема, и дава пракса во управување со проекти вештини. Во прилог на основни курсеви, студентите мора да ги преземе потребните курсеви по математика, основните науки, и либерални уметности курсеви со цел да се стекнат со потребните знаења и основни елементи на културата.... [-]


мајстор во автомобилски инженеринг

Kookmin University
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Seoul

Одделот за Автомобилство инженеринг е дел од стратегијата за развој на Кореја е висока технологија за да се зајакне меѓународната конкурентност на нашите автомобилската индустрија. Одделот за Автомобилство инженеринг е основана во 1992 година како посебен оддел, а тоа е еден од секторите во авто инженеринг основана во три реномирани инженеринг колеџи во Кореја. Од интеграцијата на Одделот за Машински и автомобилската ... [+]

Магистер по Автомобилство инженеринг

Одделот за Автомобилство инженеринг е дел од стратегијата за развој на Кореја е висока технологија за да се зајакне меѓународната конкурентност на нашите автомобилската индустрија. Одделот за Автомобилство инженеринг е основана во 1992 година како посебен оддел, а тоа е еден од секторите во авто инженеринг основана во три реномирани инженеринг колеџи во Кореја. Од интеграцијата на Одделот за Машински и Автомобилство инженеринг во 1997 година се должи на иницијација на системот на факултет, на Катедрата за Автомобилство инженеринг беше реорганизирана. Сепак, на колеџ оттогаш се врати на оригиналниот систем со посебен оддел на автомобилски инженеринг и машинскиот факултет. Настрана од тоа да имаат најдобар истражувачки капацитети, нашиот оддел, исто така, има најдобар наставниот кадар во областа на авто механика и високо-технолошки образование. Покрај тоа, ние нудиме специјализирани образовна програма со Факултетот за Автомобилство инженеринг, само дипломиран училиште специјализирана за авто инженеринг во Кореја, која може да се пофали различни истражување и образование индустрија остварувања, вклучително и на БК (експертска Кореја) индустрија. На програмата е дизајниран за да обезбеди системски образование во широкото поле на авто инженеринг, нудејќи им на предавања во врска со клучните теории и обука во практични апликации. Конкретно, ние сме обезбедување на образование во висока технологија потребна за актуелизирање еколошки, високо-безбедност и интелигентни автомобили кои користат алтернативни извори на енергија. Ние се напрега нашата најголема напори да ги негува прогресивен и креативни авто инженери. Покрај тоа, овој оддел активно го промовира интеракција со домашни и меѓународни авто индустрија и други специјализирани универзитети.... [-]


господар на економијата

Kookmin University
Студии врз за студентски град Целосна 4 години March 2019 Јужна Кореја Seoul

Курсеви за економија за цел да развијат аналитички моќ и на умот студентите за изработка на соодветна избори во алтернативни начини на употреба на ограничени ресурси со овие два основни критериуми: ефикасност и правичност. Во нивните помлади година, студентите отсек во економија се здобијат со напредни познавања од економијата и се учат на основните алатки на економска анализа, кои ќе ја подобрат нивната способност да ги разберат економските феномени и да се оцени економските ... [+]

Магистер по економски науки

Курсеви за економија за цел да развијат аналитички моќ и на умот студентите за изработка на соодветна избори во алтернативни начини на употреба на ограничени ресурси со овие два основни критериуми: ефикасност и правичност. Во нивните помлади година, студентите отсек во економија се здобијат со напредни познавања од економијата и се учат на основните алатки на економска анализа, кои ќе ја подобрат нивната способност да ги разберат економските феномени и да се оцени економските политики. Со дипломирањето, студентите се здобијат со соодветна перспектива на економијата, како и вештини за анализирање на економските феномени со логички и економски расудување. Оваа обука ќе се подготват дипломците да работат во која било достоен професија во јавниот или во бизнис секторот или да ги извршуваат постдипломски студии по економија, менаџмент или други општествени науки.... [-]


господар во компјутерската наука и инженерство

Pohang University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Gyeongsan-si Seoul

Компјутерски науки и инженерство е академска дисциплина посветен на проучување и истражување на различни аспекти на информатичката технологија, што стана јадро неопходен технологијата на 21 век. Таа опфаќа широк спектар на теми кои се однесуваат на компјутери, од теоретските основи на компјутери за системи врз основа на информатичката технологија. [+]

Магистер по компјутерски науки и инженерство Компјутерски науки и инженерство е академска дисциплина посветен на проучување и истражување на различни аспекти на информатичката технологија, што стана јадро неопходен технологијата на 21 век. Таа опфаќа широк спектар на теми кои се однесуваат на компјутери, од теоретските основи на компјутери за системи врз основа на информатичката технологија. Нашата цел е да се унапредат знаењето на директори, алгоритми, техники и апликации за сите компоненти на компјутерски системи. Со оглед дека повеќето активности на користење на информации во висока технологија општество, значењето на компјутерски науки и инженерство е огромно, не само за одржување на технолошки компании, но, исто така, да се подобри квалитетот на животот на луѓето. Компјутерски науки и инженерство Одделот на POSTECH дава додипломски и постдипломски програми за едукација на студентите кои ќе станат национални и светски лидери во областа на информатичката технологија со избалансиран познавање на теоријата и практиката. Секторот, исто така спроведува истражувања од светска класа во широк спектар на информатичката технологија области. области на истражување на Одделот се во голема мерка поделена на четири области; Систем и софтвер, AI и анализа на податоци, дигитални медиуми и мрежи. членови на факултет на одделот се водечки експерти во своите истражувачки полиња и се врши детално истражување на критични прашања на информатичките науки. Нивните резултати од истражувањата се добро познати и тие се активно вклучени во клучните улоги за истражувачки активности во Кореја и во светот. На одделот има една влада поддржана истражувачки центар (ITRC) и една национална истражувачка лабораторија (NRL). визија... [-]


Магистер по индустриски и управување со инженеринг (ИСП)

Pohang University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Gyeongsan-si Seoul

На Одделот за индустриски и управување со Инженеринг (ИСП) на POSTECH е посветена на квалитет во наставата и истражувањата за да им овозможат на студентите со филозофии, знаење, вештини и методологии на индустриското инженерство и менаџмент технологија, така што тие стануваат главни причинители на глобалната благосостојба и одржливост. [+]

Магистер по индустриско инженерство и менаџмент (ИСП) На Одделот за индустриски и управување со Инженеринг (ИСП) на POSTECH е посветена на квалитет во наставата и истражувањата за да им овозможат на студентите со филозофии, знаење, вештини и методологии на индустриското инженерство и менаџмент технологија, така што тие стануваат главни причинители на глобалната благосостојба и одржливост. Одделот за ИПИ помина низ значајни промени во текот на изминатата деценија, како одговор на тековните мегатрендови како што се брзо технолошки иновации, глобализацијата, конвергенција на производи и услуги, и постојано се скрати животниот циклус на производот. ИПИ е дисциплина која се занимава со интегриран оптимизација, планирање, дизајн, функционирање и управување на сложени процеси, производи, услуги и системи. Таа се занимава со развој, подобрување, имплементација и евалуација на интегрирани системи на луѓе, знаење, информации, опрема и енергија, финансиски средства и материјали.... [-]


мајстор во електротехниката

Pohang University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Gyeongsan-si Seoul

Одделот за електротехника беше формирана со цел да ги обучи научници кои се неопходни за да се постигне статус на развиените земји за електроника индустрија Кореја. целите на одделот се да ги едуцира студентите со врвен квалитет и да се спроведе истражување која е во согласност со целите за која е формирана POSTECH: поддршка интензивни истражувања со мал број на одберете [+]

Мајстор во електротехника Одделот за електротехника беше формирана со цел да ги обучи научници кои се неопходни за да се постигне статус на развиените земји за електроника индустрија Кореја. целите на одделот се да ги едуцира студентите со врвен квалитет и да се спроведе истражување која е во согласност со целите за која е формирана POSTECH: поддршка интензивни истражувања со мал број на избрани студенти. Ние исто така, настојуваат да ги исполнат целите на националната политика, чија цел е да се трансформира Кореја во глобално конкурентна, технологија интензивна економија. Образование се фокусираше на различни видови на основни студии и на полагање на експертиза во електронски и електротехниката. Одделот за електротехника успева да синтетизира едукативни содржини, како што се електронски инженеринг, контрола и мерки за инженерство, компјутерски инженеринг, електронски комуникациски инженеринг, електромагнетни бранови инженеринг, материјали и електронски инженеринг. основни области на истражување и образование во Одделот за електротехника вклучуваат контрола и моќ електроника, комуникации и обработка на сигналот, компјутерски инженеринг, електромагнетни и микробранова печка инженеринг, солидна држава и квантната електроника и интегрирани кола и СПЦ дизајн. Одделот за електротехника е основана во март 1987 година, истовремено со отворањето на POSTECH. На одделот е во моментов обука на 186 студенти и 303 дипломирани студенти кои работат на МСП, Проф. d. или во комбинација магистерски и докторски дипломи. Нови бруцоши претставуваат првите 1% од матурантите Кореја, како и дипломирани студенти имаат одличен академски евиденција со звук позадина во истражувањето. Студентите се поставени под раководство и туторство на 32 професори, чии квалификации се заработени... [-]


Магистер по хемиски инженеринг

Pohang University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Gyeongsan-si Seoul

хемиски инженеринг интегрира познавање на математика, физика, хемија и биологија во хармоничен рамка инженеринг, навистина интердисциплинарна студија која ќе им обезбеди на студентите со основа за кариера во различни професии во 21 век. [+]

Магистер во хемиски инженеринг Хемиски факултет - сеопфатна дисциплина за 21-от век хемиски инженеринг интегрира познавање на математика, физика, хемија и биологија во хармоничен рамка инженеринг, навистина интердисциплинарна студија која ќе им обезбеди на студентите со основа за кариера во различни професии во 21 век. На сите инженерски одделенија на POSTECH, ова е само еден во кој хемија и биологија се интегрирани во јадро на наставната програма, и како такви, уникатен обука која ги подготвува студентите за кариера во двете процес инженеринг, како и производот инженеринг. Одделот за хемиски инженеринг им нуди интегративен дисциплина. На програмата ги комбинира хемиски процес инженеринг, полимер S & Е, биотехнолошка, електронски материјали, инженерство на животната средина, од самиот почеток, додека овие се формираат посебни одделенија во многу постоечките универзитети. Традицијата на совршеност Во рок од неколку години од своето основање, на одделот се појави како еден од најистакнатите хемиски инженеринг сектори во земјата во однос на факултет надлежност, лабораториски истражувачки капацитети, како и квалитетот на студентите. Кога, во почетокот на 1990-тите, владата иницираше амбициозна програма за воспоставување центри за квалитет на универзитетите, POSTECH освои пет, две во одделот за хемиски инженеринг, невиден успех. Автоматизација центар и катализа Центарот дејствуваше како сидро за голем дел од одделенски истражувачки активности за многу години. Во 1995 година, Владата го додели POSTECH мулти-годишен грант за основање инженеринг училиште за животна средина за кои хемиски инженеринг факултет одигра клучна улога. Овие центри и на Факултетот служеа за да се промовира квалитет на додипломски и постдипломски образование, како и квалитетни... [-]


мајстор во Машински факултет

Pohang University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Gyeongsan-si Seoul

Машински факултет е широк дисциплина, кои се занимаваат со основните принципи на механиката, дизајн и производство на сите видови на механички системи. Од нејзиниот опсег е богат, и неговата интеракција со другите дисциплини станува посложена отколку пред тоа се должи на брзиот напредок во науката и технологијата, кои се движат од конвенционалната технологија поврзани со енергетски системи, [+]

Магистер по Машински факултет Машински факултет е широк дисциплина, кои се занимаваат со основните принципи на механиката, дизајн и производство на сите видови на механички системи. Од нејзиниот опсег е богат, и неговата интеракција со другите дисциплини станува посложена отколку пред тоа се должи на брзиот напредок во науката и технологијата, кои се движат од конвенционалната технологија поврзани со енергетски системи, транспорт и производство на системи за нано и био медицински системи. На Одделот за Машински факултет, во насока на квалитет во образованието и истражувањето, е регрутирање на високи членови на квалитетот факултет и стекнување на современи објекти и опрема. Одделот на крајот ќе расте со големината од 35 членови на факултет, 200 студенти и 300 дипломирани студенти. Во додипломската програма е дизајнирана да обезбеди широка научна и техничка позадина во механички инженеринг. Наставната програма се состои од предмети кои се развиваат основните теории и основните концепти, како и курсеви кои се појавуваат на интеракција на овие концепти со различни апликации. Акцентот е ставен на областите на инженерството науката на цврсти и течност механика, градежни материјали, Термодинамика и пренос на топлина, динамика, контрола, експериментирање и мерење, како и за интеграцијата на овие области, преку дизајн и систем за синтеза. Дипломирани студенти ќе се најдат можности за да изберете области на истражување и напредни курсеви кои водат до напреден степен по механички инженеринг. За да се задоволат потребите на индустријата, Одделот за Машински факултет се фокусираше на подобрување и индустриски технологии примена и теоретскиот развој во областа на науката и инженеринг.... [-]


материјали мајстор во науката и инженеринг

Pohang University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Јужна Кореја Gyeongsan-si Seoul

тој Одделот за материјали науката и инженеринг (МБ) е формирана во декември 1986 година истовремено со основањето на POSTECH. Започна како "Министерството за металургија и материјали науката", името беше првиот преименуван во "Одделение за материјали и металуршки науки" во 1990 година и повторно беше преименувана како "материјали во науката и инженеринг" во 2001 година. [+]

Господар во Материјали наука и инженерство Одделот за материјали науката и инженеринг (МБ) е формирана во декември 1986 година истовремено со основањето на POSTECH. Започна како "Министерството за металургија и материјали науката", името беше првиот преименуван во "Одделение за материјали и металуршки науки" во 1990 година и повторно беше преименувана како "материјали во науката и инженеринг" во 2001 година. Во додипломската програма првично започна со триесет студенти кои се запишуваат во 1987 година, а максималниот капацитет се прошири на триесет и пет во 1990 година. Во моментов, дваесет и пет студенти се примени како берза специјалност годишно, а до десет непријавени студентите може да се примени до Берзата по една година од нивниот прием во POSTECH. На постдипломските програма започна во 1988 година со петнаесет студентите извршуваат мајстор 's и пет студенти на извршување д-р степени. Во моментов, околу Педесет и пет дипломирани студенти се примени на годишно ниво. На одделот на Македонската берза на POSTECH игра водечка улога во истражувањата поврзани со индустријата на материјали и се стреми да стане глобален центар во областа на материјали науката и инженеринг од страна на високо-квалитетно образование и истражување високо влијание. На одделот има за цел да ги едуцира студентите да се здобијат со основна и главна знаење во вкупниот областа на материјали науката, како и стручно знаење кое ќе им овозможи на студентите да се разбере специфичната областа на нивниот избор длабоко. Во согласност, студентите се бара да се земе курсеви кои ќе им помогне да се здобијат со општо разбирање... [-]


Господар на професионални сметководствени (mpacc) програма - оданочувањето

University of Washington Foster School of Business
Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци September 2019 Јужна Кореја Seoul

На MPAcc во UW реагира со подготовка на сметководство професионалци со квалитетно образование, силна етика, иновативни размислување, како и одлична усмени и писмени комуникациски способности. [+]

Таму никогаш не била поголема потребата за лидерство и интегритет во процесот на сметководителите. Мајстор за сметководство (MPAcc) на програмата на Универзитетот во Вашингтон Мајкл Е. Фостер Факултетот за бизнис реагира со изготвување на сметководствени професионалци со квалитетно образование, силна етика, иновативни размислување, како и одлична усмени и писмени комуникациски способности. ... [-]


Господар на професионални сметководствени (mpacc) програма - ревизија и осигурување

University of Washington Foster School of Business
Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци September 2019 Јужна Кореја Seoul

На MPAcc во UW реагира со подготовка на сметководство професионалци со квалитетно образование, силна етика, иновативни размислување, како и одлична усмени и писмени комуникациски способности. [+]

Таму никогаш не била поголема потребата за лидерство и интегритет во процесот на сметководителите. Мајстор за сметководство (MPAcc) на програмата на Универзитетот во Вашингтон Мајкл Е. Фостер Факултетот за бизнис реагира со изготвување на сметководствени професионалци со квалитетно образование, силна етика, иновативни размислување, како и одлична усмени и писмени комуникациски способности. ... [-]


технологија, менаџмент на МБА (tmmba)

University of Washington Foster School of Business
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци September 2019 Јужна Кореја Seoul

На TMMBA програма нуди ригорозни бизнис менаџмент програма со фокус и технологија гради мрежа на искусни професионалци додека студирате со познавања факултет на национално ниво е рангирана бизнис училиште. [+]

Роботека

На 18-месечниот технологија за управување МБА програма ќе се подготвува за лидерство во брзо се развива технолошки сектор со извршна ниво поглед на бизнисот и на вештини за ефективно управување со луѓе, иновација, операции и финансиски средства.

Наставна програма за работа на технологијата Технологија за управување со МБА програмата се фокусира на знаење и вештини треба да ги доведе во брза, динамична, технологија управувано работна средина. Случаи, предавања и дискусии класа се врти околу реалниот технолошки компании и иновации. На стекнатото знаење и вештини во училницата може да се примени на денешните предизвици на вашата организација и цели. ... [-]


мајстор во меѓународен развој и соработка

Ajou University - Graduate School of International Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2019 Јужна Кореја Suwon-si

Бидејќи оваа програма е комбинација на меѓународната соработка со развој, на студентите им дава преглед и подлабоко разбирање на основните идеи и практики за меѓународен развој и соработка (ИДЦ). [+]

Бидејќи оваа програма е комбинација на меѓународната соработка со развој, на студентите им дава преглед и подлабоко разбирање на основните идеи и практики за меѓународен развој и соработка (ИДЦ). Затоа, оваа програма нуди на студентите, тематски и внимателен учење на академско производ на ИДЦ. Програмата исто така обезбедува на студентите со политичките, економските, социјалните и еколошките перспективи на ИДЦ преку мултидисциплинарен пристап. Обидувајќи се да се вклучат објективни ставови во врска со владините политики за помош од земјите во развој во Јужна во развиените земји на север, што има за цел да се истражуваат со добро заоблени поглед на развојни стратегии, како и однесувањето на актерите и прецизни прашања од меѓународната соработка.... [-]


студии НВО

Ajou University - Graduate School of International Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2019 Јужна Кореја Suwon-si

Драматичното и зголемувањето на важноста на глобално општество несомнено е во тек во целиот свет. Невладини Organizaitons (НВО) во секторот на непрофитни како дел од овој возбудлив нов развој се работи со, да соработува со и / или да се натпреваруваат со владите [+]

Драматичното и зголемувањето на важноста на глобално општество несомнено е во тек во целиот свет. Невладини Organizaitons (НВО) во секторот на непрофитни како дел од овој возбудлив нов развој се работи со, да соработува со и / или да се натпреваруваат со влади, како и пазари како меѓузависност и глобализацијата почнат да се промени нашето разбирање на општеството и политиката . Во овие времиња трансформативниот невладини организации, често се смета како да бидат движечка сила зад глобалните промени во политиката, економијата, и социјални / културни, како и етички глобални прашања. Тоа е особено значајно да се разбере врските, динамика и односи меѓу државата и недржавните актери кои работат на современата глобална политичка ера. Невладини организации, во нивните стратегии и целите на политиката, најважно, може дури и да се оди подалеку од домашните граници на суверени држави во областа на глобалното владеење. Затоа НВО претставуваат практична стратешки дел од осмислување на сајт и на природата на политиката, моќта и власта во 21 век. Одраз на растечката важност на невладините организации и граѓанското општество, големи НВО студии на Ajou GSIS има за цел да се развие разбирање на домашните, како и меѓународните процеси вмрежување со комбинирање на теорија и пракса во оваа област на студии.... [-]


меѓународната трговија

Ajou University - Graduate School of International Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2019 Јужна Кореја Suwon-si

Потребата за во-длабочината на студија на меѓународната трговија, потекнува од скромно премисата дека секој анализа на економските, политичките и социјалните implicaitons на размена меѓу трговци во две или повеќе национални пазари се разликува од онаа помеѓу трговци во рамките на националниот пазар. [+]

Потребата за во-длабочината на студија на меѓународната трговија, потекнува од скромно премисата дека секој анализа на економските, политичките и социјалните implicaitons на размена меѓу трговци во две или повеќе национални пазари се разликува од онаа помеѓу трговци во рамките на националниот пазар. Меѓународната трговија, како средство за постигнување на подобри меѓународната соработка и економски развој е неспорна. Трговските односи меѓу земјите еволуирале преку колективни дебата, преговори, договори, како и на многу, различни и комплексни прашања. За зајакнување на светската економија за одржлив развој на трговијата, инвестициите, вработување и приход раст, потребата да се развие и да го негуваат човечките ресурси за една ваква економска задача е незаменлива. Тоа е во овој поглед што Ajou GSIS презела знак да ги обучуваат експерти и професионалци за владите, јавните институции, приватни компании и фирми или поединци, со цел подобрување на своите вештини и разбирање во областа на меѓународната трговија, да се справи со сложеноста, прашања и предизвици на трговски систем во светот за подобра иднина.... [-]