Магистратура Австрија

Магистерски програми во Австрија - Магистратура Австрија

Master

Австрија се наоѓа во срцето на Европа. Неговата динамична функција градови блескавата палати, класични музички концерти, на Митрополитот чувствувам, и исто така млада, енергична население. Со Алпите во близина, таму е исто така убава глетка и активности на отворено за повеќе авантуристички. Австрија е една од најбогатите земји во светот и има многу висок стандард на живеење. Нејзините градови се чисти и нејзиниот народ се пријателски и корисен. Од овие причини, во прилог на одлични образовни институции, направи мајстор во Австрија програма популарен избор за многу странски студенти.

Австрија може да се пофали неколку врвни универзитети нудат интересни мајстор во Австрија програми предмети како што се меѓународните односи, образовен менаџмент, бизнис, музика, компјутерски науки, и закон. Со мајстор во Австрија програмата, студентите ќе можат да ги искористат предностите на голема професионална мрежа која може да span Европа.По завршувањето на мајстор во Австрија програма, дипломираните студенти да имаат пристап до можности за работа во целиот свет.

Имаат поглед на мајстор во Австрија програми на оваа страница. Вашиот клуч за глобално образование може да се чека за вас, токму тука!

Читај повеќе

Магистрирал во полимерна хемија

Johannes Kepler University Linz
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Linz

Магистратура програма во Полимер хемија во JKU Линц е сеопфатна постдипломски програма. [+]

Полимерна хемија

Магистратура програма во Полимер хемија во JKU Линц е сеопфатна постдипломски програма. Студентите можат да ги подобрат своите вештини и таленти во науката и истражувањето, и во училницата и во најсовремените лаборатории. Користење на најновите инструменти, студентите се фокусираат на развивање и карактеризирање на особините во новите видови на мономери и полимери. Програмата дипломирани студенти се високо квалификувани полимер хемичари, создавање на иднината денес!... [-]


Мајстор за бизнис администрација и економија, психологија,

Ferdinand Porsche Fern FH
Он-лајн студии Дел-студии 2 години September 2019 Австрија Austria Online Vienna Wiener Neustadt + 2 more

интердисциплинарна обука победа во модерен и комплекс во светот на работа станува сè повеќе важно. Со магистрирал во бизнисот [+]

Почитувани заинтересирани страни, драги клиенти, интердисциплинарна обука победа во модерен и комплекс во светот на работа станува сè повеќе важно. Со мајстор студиски програми Бизнис и економија психологија - Австрија прво замислен како дописен курс - најмногу Фердинанд Порше FernFH солидно образование во интерфејс меѓу луѓе, организации и пазари.

Студијата се базира на посредство дипломски како и во слични области на основите студија. Таа на тој начин овозможува проширување на веќе стекнатите знаења и вештини, како и доквалификација на научно ниво.... [-]


господар на бизнис компјутерски науки

Ferdinand Porsche Fern FH
Он-лајн студии Дел-студии 2 години September 2019 Австрија Austria Online Vienna Wiener Neustadt + 2 more

изучување на компјутерски науки економија нуди звук бизнис и во исто време основните технички тренинг. Дипломирани студенти [+]

Почитувани заинтересирани лица, Почитувани проспективна студија компјутерски науки економија нуди звук бизнис и во исто време основната техничка обука. Дипломирани студенти на оваа програма се активни во различни области на технологијата, економијата и науката.

Програма на мајсторот на Фердинанд Порше FernFH базира на степен на диплома, како и други слични дисциплини други универзитети, колеџи и високообразовните институции со посредство на основите. Можете да се подобрат вашите веќе стекнатите знаења и вештини. Покрај тоа, во програмата на мајсторот дека студентите се учат да бидат унапредување на развојот на модели и дизајн, пуштање во работа и во тек проширување на сложени информатички и комуникациски системи се бара. ... [-]


меѓународните медиуми иновациите за управување со

International Media Innovation Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 години October 2019 Австрија Vienna

Оваа програма (онлајн присуство и модули во Германија, Австрија, Шпанија, САД) е насочена кон висок потенцијал од медиумите и креативни индустрии. Извршниот студенти од www.imim-master.com купола од различни позиции во нивните соодветни синџири вредност: развој, финансирање, содржина, новинарството, производство, дистрибуција, регулација / легислатива. [+]

Програмата Магистер во Меѓународниот медиумски Иновативен менаџмент - imim

Оваа програма е насочена кон висок потенцијал од медиумите и креативните индустрии - со различни позиции во нивните соодветни синџири вредност: развој, финансирање, содржината, производство, дистрибуција, регулација / легислатива. Во текот на две-годишна студија, тие ги здружат своите сили заедно во медиумите иновации тинк-тенк. Со предавачи од водечките медиумски компании и универзитети од целиот свет (Poynter институт, Гардијан, Њујорк Тајмс, Ди велт, нашиот Мигел Хернандез и многу повеќе) и семинари во Австрија, Германија, Шпанија, САД и интернет, тие работат заедно во меѓународна мрежа. Студентите се справи со ситуации од реалниот живот поднесени од учество претпријатија. Така, компаниите кои учествуваат во програмата имаат збор во организирањето на наставната програма. "Соработка на учениците со академици, управување тренери, новинари и бизнис менаџери е од клучно значење", вели директорот на програмата Енди Kaltenbrunner ", иновација е да се воспостави како главна валута за размена на меѓународен тим."... [-]


господар во современи индиски студии

University of Göttingen
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck + 1 more

Степен програмата овој англиски јазик мајстор 'обединува перспективи од хуманистичките науки, општествените науки и економијата. [+]

Господар во современи индиски студии (р) За идните специјалисти Индија: Степен програмата овој англиски јазик мајстор 'обединува перспективи од хуманистичките науки, општествените науки и економијата. Во прилог на академски специфични знаења во Индија, ќе се здобијат со добро основана основните знаења од регионалните и културни студии. Ова ќе бидат консолидирани од посетата на Индија, интегрирани во степенот на програмата. Теми изучува вклучуваат социјални, културни и економски феномени на модерна Индија. Програмата е поддржана од страна на интердисциплинарна Центарот за современи индиски студии (CeMIS). Степен програма на мајсторот на англиски јазик во современи индиски студии обезбедува во-длабочината на специјализирани знаења на оваа тема, способноста да работи независно на предмет на специфични и интердисциплинарни истражувања и да се применуваат стекнатото увид. Степенот на програмата се квалификува студентите за успешна кариера со давање на експертиза, методолошки и аналитички вештини и претставува основа за понатамошни студии на докторски степен програми.... [-]


господар во интеркултурен Теологија

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

М-р програма интеркултурен Теологија нуди уникатна комбинација на теорија и практични искуства. Јазикот на наставата е на англиски јазик. [+]

М-р програма интеркултурен Теологија нуди уникатна комбинација на теорија и практични искуства. Јазикот на наставата е на англиски јазик. На студија се разбира трае четири термини и е понудено од страна на Универзитетот во Гетинген во соработка со Универзитетот за применети науки за меѓукултурен Теологија Hermannsburg (Fachhochschule). Тоа дава основни знаења за меѓукултурен теологија, која треба да се применува во еден проект во странство или во Германија. степен на мајстор се квалификува за различни работни места во црквите, во работата на невладините-организации, медиуми, институции за образование на возрасни или научни институти.... [-]


господар во euroculture

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Австрија Innsbruck

Euroculture На програмата на студентите им дава шанса да се подготват да влезат на нови професии кои се создаваат како резултат на процесот на интензивирање на економската и политичката интеграција во Европа. [+]

Euroculture (MA)

тема: Еразмус Мундус Магистер за бизнис администрација програма Euroculture (заедничка диплома) Степен: Мајсторот на уметностите (MA) Стандардниот период на студирање: 4 семестри Почеток на програмата: само зимскиот семестар Услови за прием: прием ограничено (апликација со факултетот) Услови за прием: БА во политички науки, историја, теологија, право или филолошки предмети, или на друг профил, кој се квалификува за програмата Магистер по Euroculture Јазик барања: одлично познавање на англиски јазик (види подолу) Краен рок за пријавување: 1-ви мај Специјални плаќање: види страница на програмата... [-]


господар во развојот на економијата

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

Што се "развие" во програмата нашиот мајстор во развој на економија? Ако "софтвер", е одговорот што го барате, на стан очигледно ќе доведе до погрешна страна. Но, ако сакате да знаете што економски и политички инструменти може да го поттикнат развојот на целата земја, како да се процени влијанието на мерките на политиката, или може најефикасно да им помогне на земјите во развој да достигне соодветен животен стандард или дали помош им помага на сите. Ако сакате да направите вашите сопствени истражувања во оваа област еден ден или се работи со владите и хуманитарните агенции советувајќи ги за тековниот развој Прашања ова може да биде само право студија за вас! [+]

Економски развој (р)

Што се "развие" во програмата нашиот мајстор во развој на економија? Ако "софтвер", е одговорот што го барате, на стан очигледно ќе доведе до погрешна страна. Но, ако сакате да знаете што економски и политички инструменти може да го поттикнат развојот на целата земја, како да се процени влијанието на мерките на политиката, или може најефикасно да им помогне на земјите во развој да достигне соодветен животен стандард или дали помош им помага на сите. Ако сакате да направите вашите сопствени истражувања во оваа област еден ден или се работи со владите и хуманитарните агенции советувајќи ги за тековниот развој Прашања ова може да биде само право студија за вас!... [-]


господар во тропските и меѓународни шумарство

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

На м-р Тропски програма и меѓународни шумарство фокусира на одржливо управување и зачувување на шумските екосистеми во светот, особено во тропските и суптропските шуми на развој или новите земји. [+]

Господар во тропските и меѓународни шумарство (м-р студија фокус)

На м-р Тропски програма и меѓународни шумарство фокусира на одржливо управување и зачувување на шумските екосистеми во светот, особено во тропските и суптропските шуми на развој или новите земји. Дипломирани студенти на програмата за работа во управување со шумите во целиот свет, често во соработка со меѓународните организации за истражување и развој. Заедно со Официјално се разбира работа, студентите се стекнуваат со работата на меѓукултурниот и живот искуство преку интеракција со меѓународни колеги и професори. Искуството покажа дека личен и професионален контакт основана во текот на оваа магистерска програма е одличен начин да се прошири професионална мрежа на студентите.... [-]


мајстор во одржлив меѓународни земјоделството

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

Оваа заедничка диплома програма за земјоделски факултети на Универзитетот во Гетинген и Универзитетот Касел, е за студентите кои сакаат да придонесат за одржлив развој на земјоделството во светот. Тој нуди добро основана познавање на био-физички и социо-економски фактори кои го одредуваат системи земјоделски живот, разбирање на глобалната екосистеми и нивниот однос со земјоделството и социјални, професионални и методолошки експертиза. [+]

Мајстор во одржлив Меѓународниот земјоделство (м-р)

Оваа заедничка диплома програма за земјоделски факултети на Универзитетот во Гетинген и Универзитетот Касел, е за студентите кои сакаат да придонесат за одржлив развој на земјоделството во светот. Тој нуди добро основана познавање на био-физички и социо-економски фактори кои го одредуваат системи земјоделски живот, разбирање на глобалната екосистеми и нивниот однос со земјоделството и социјални, професионални и методолошки експертиза. Три профили: Меѓународниот Агробизнис и рурален развој економија, меѓународни органско земјоделство и Тропски земјоделство. Програмата Магистер во одржливо земјоделство Меѓународен (СВР) е по ред заедничка мајстор студиска програма на земјоделските факултети на Георг август Универзитетот на Гетинген и на Универзитетот во Касел - Witzenhausen се состои од 120 ЕКТС. Сите модули СВР се изучува на англиски јазик. Програмата Магистер се состои од петнаесет модули со 6 ЕКТС секоја; магистерска теза на 4-ти семестар со 24 ЕКТС; колоквиум со 6 ЕКТС.... [-]


мајстор во молекуларна биологија

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци October 2019 Австрија Innsbruck

Оваа интензивна програма води дипломирани студенти со диплома 's степен на Магистер на науки (м-р) во рок од 18 месеци. По докторат програма 3 години, дипломираните студенти може да стекне или назив доктор по филозофија (р) или д-р RER. NAT .. [+]

Магистер по молекуларна биологија (м-р)

Оваа интензивна програма води дипломирани студенти со диплома 's степен на Магистер на науки (м-р) во рок од 18 месеци. По докторат програма 3 години, дипломираните студенти може да стекне или назив доктор по филозофија (р) или д-р RER. NAT .. структура на семестарот е отстранета, различни предмети се интегрирани во една подеднакво структурирана палета на курсеви и тоа е можно да се префрлат во докторат програма без господар 's теза, а со тоа намалување на периодот на студирање. Сите курсеви се одржуваат на англиски јазик. Програмата е поделена во два дела. Во текот на првата година, предавања, вежби, семинари, методолошки практиканти и поединечно поучував истражувачки проекти се одржи во рок од 36 недели. Лабораторија ротација и индивидуални упатства, како и вклучување на предавачи од Макс Планк институти гаранција работа која е практично и истражување-ориентирана. На првата година на студии завршува со една напишана и две усни испити кои се квалификуваат за изработка на магистерскиот труд. Овие можат да бидат изоставени ако тие добри или одлични оценки што се стекнати во текот на првата година на студии, што овозможува на студентот да се префрлиш директно во текот на докторат програма во 3-та година. исто така се бара навремено учество во научни конференции и курсеви, како и објавување на трудови во меѓународни научни списанија за докторски студии. докторат програма им овозможува на истражување престои во лаборатории во странство. Социјална интеграција, исто така, игра важна улога. А координација канцеларија им помага на учениците на почетокот на своите... [-]


Магистер по математика

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри Open Enrollment Австрија Innsbruck

Подобро preparded за истражување и економијата! Овој степен истражување-ориентирана програма нуди бројни опции за индивидуални специјализација. Со одличен капацитет за аналитичка мисла, дипломираните студенти во Гетинген биле во високата побарувачка во различни области на истражување и економијата со години. [+]

Магистер по математика (м-р) Исклучително погодни за истражување и економијата! Овој степен истражување-ориентирана програма нуди бројни опции за индивидуални специјализација. Со одличен капацитет за аналитичка мисла, дипломираните студенти во Гетинген биле во високата побарувачка во различни области на истражување и економијата со години. Овој степен, исто така, им овозможува на студентите да ги извршуваат докторски студии, на пример во една од интердисциплинарни групи обука за истражување на Универзитетот во Гетинген. Овој степен програма се одвива во меѓународни и интердисциплинарен атмосфера, која ја карактеризира углед по математика во Гетинген. Програмата Магистер продолжува зад целите на диплома 's програма: Познавање на главните математички дисциплини, нивните меѓусебни врски, ракување со моменталната математичка истражувачка литература, како и способноста да се научно процес и го отслика математички проблеми. Успешното завршување на програмата на мајстор qualties дипломирани за:... [-]


магистер по меѓународна заштита на природата

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

На програмата се одржува на англиски јазик. Таа се занимава со меѓународните проблеми на заштитата на природата во контекст на конзервација биологија. [+]

Магистер по меѓународна заштита на природата (м-р / Минк)

Степен: Магистер на науки / Магистер по меѓународна заштита на природата (м-р / Минк) (двојна диплома) Стандард траење на студии: 4 семестри Почетна семестар: зимски семестар Услови за прием: ограничени прием (примена на факултет) Приемот на барањата: диплома во екологија, биологија, шумарските науки или сродни теми Јазик барања: англиски (задолжително доказ); познавање на германскиот јазик не е потребен Примена: Информации Краен рок за аплицирање: 15 мај (за зимскиот семестар) Јазик на програмата: Англиски... [-]


мајстор во меѓународните агробизнисот и рурален развој

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

На м-р Програмата Меѓународниот Агробизнис и рурален развој (IARD) програма е дизајнирана да се подготват високо квалификувани професионалци кои сакаат да продолжи кариера во приватниот или јавниот сектор, истражување или невладините организации во земјоделството и руралниот развој. [+]

Магистер на науки (м-р) програма во Меѓународниот Агробизнис и рурален развој (IARD)

На м-р Програмата Меѓународниот Агробизнис и рурален развој (IARD) програма е дизајнирана да се подготват високо квалификувани професионалци кои сакаат да продолжи кариера во приватниот или јавниот сектор, истражување или невладините организации во земјоделството и руралниот развој. Студентите ќе развијат цврсти економски и бизнис вештини и имаат можност да се широк нивното разбирање на земјоделскиот и прехранбениот сектор на меѓународно ниво.... [-]


Магистер по хидрогеологија и Geoscience на животната средина

University of Göttingen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Innsbruck

Целта на курсот е да ги подготви своите учесници за професионална работа како hydrogeologists, водните ресурси и експертите за животна средина, во истражувањето, консалтинг или администрација во јавниот или во приватниот сектор. Тоа се квалификува професионалци за подземните водни ресурси и животната средина технологија сектор. [+]

Магистер по хидрогеологија и животната средина Geoscience (м-р)

Меѓународен мајстор програма одржи на англиски јазик: Целта на курсот е да ги подготви своите учесници за професионална работа како hydrogeologists, водните ресурси и експертите за животна средина, во истражувања, консултации или администрација во јавниот или во приватниот сектор. Тоа се квалификува професионалци за ресурси подземните води и животната средина технологија сектор. На меѓународната Магистер програма "хидрогеологија и животната средина Geoscience (HEG)" на Универзитетот во Гетинген, пренесува модерна know-how во областа на интегрирано управување со водните ресурси, загадувач превоз во подземни и подземните води во фрактура системи. Посебно внимание се посветува на практични и квантитативните пристапи: на пример, Морски упад; користење на алтернативни водни ресурси (вештачки надополнување); мониторинг и на животната средина; контрола на загадувањето на водата; загадувач технологии за третман; системи, површина и моделирање на подземните води. Акцентот е ставен на недостиг на вода проблеми во полу-сушните региони и земји во развој. Програмата за обука е претставен од страна на меѓународната искусни и интердисциплинарен тим на предавачи од универзитетите, приватни компании, истражувачки институти и невладини институции. Школарина вклучува предавања, теренски / лабораториска работа и студии на случај.... [-]