Магистратура Азербејџан

Магистерски програми во Азербејџан - Магистратура Азербејџан

Master

Со мајстор во Азербејџан, студентите ќе искуство совршеност во академици во една мултикултурна средина за учење. Универзитети во Азербејџан обезбеди висок квалитет на образование кое е глобално призната и водеше Екслузивно факултет. Азербејџан, исто така, има прекрасни пејзажи, која вклучува прекрасни планини, бујна долини, пустини и, како и многу културни атракции. Азербејџан е земја која е расте во важност и е откриена од страна на многу како одлична дестинација за студирање, работа, и патување.

Со мајстор во Азербејџан, ќе има многу нови можности за возбудлив кариера во регионот и на глобално ниво. Некои од повеќе заеднички области на студии за Мастер во Азербејџан програми вклучуваат компјутерски науки, меѓународни односи, и енергија. Кога студентите избираат еден мајстор во Азербејџан, тие исто така ќе имаат можност на полно работно време или скратено работно време студии.

За да дознаете повеќе за мајстор во Азербејџан, погледнете низ опциите подолу!

Читај повеќе

Мајстор на дизајн

Azerbaijan University Of Architecture And Construction
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Baku

Специјалисти се обучени во секоја област на студирање на додипломски, магистерски и докторски дипломи. Дипломирани студенти од Факултетот може да се направи со својата активност во архитектурата, урбанизмот, животната средина дизајн, реставрација на споменици, дизајн итн [+]

На Факултетот за Архитектура

На Архитектонскиот факултет е основана пред 90 години. Првично, таа постои како одделот за архитектура во Факултетот за градежништво под државна нафтена академија. Како резултат на поделбата на одделот за архитектура од градежни факултет е основана на Архитектонскиот факултет во 1968 година. Главната цел на научни и експериментални активности во архитектура и дизајн специјалитети е со цел да се добие процес на планирање. Специјалисти се обучени во секоја област на студирање на додипломски, магистерски и докторски дипломи. Дипломирани студенти од Факултетот може да се направи со својата активност во архитектурата, урбанизмот, животната средина дизајн, реставрација на споменици, дизајн итн... [-]


господар на архитектурата

Azerbaijan University Of Architecture And Construction
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Baku

Специјалисти се обучени во секоја област на студирање на додипломски, магистерски и докторски дипломи. Дипломирани студенти од Факултетот може да се направи со својата активност во архитектурата, урбанизмот, животната средина дизајн, реставрација на споменици, дизајн итн [+]

На Факултетот за Архитектура

На Архитектонскиот факултет е основана пред 90 години. Првично, таа постои како одделот за архитектура во Факултетот за градежништво под државна нафтена академија. Како резултат на поделбата на одделот за архитектура од градежни факултет е основана на Архитектонскиот факултет во 1968 година. Главната цел на научни и експериментални активности во архитектура и дизајн специјалитети е со цел да се добие процес на планирање. Специјалисти се обучени во секоја област на студирање на додипломски, магистерски и докторски дипломи. Дипломирани студенти од Факултетот може да се направи со својата активност во архитектурата, урбанизмот, животната средина дизајн, реставрација на споменици, дизајн итн... [-]


мајстор во меѓународните финансиски и кредитни односи валута

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Валута-финансиски односи се поврзани со развојот на стоки и услуги во надворешно-трговската размена на земји, научни и технолошки размена, туризмот, јавни и приватни трансфери се случија во врска со развојот на миграцијата на меѓународниот капитал и движењето на инвестиции , издавањето на обврзници, финансии, економска помош. [+]

Магистер по меѓународни финансиски односи и Валута кредит

Валута-финансиски односи се поврзани со развојот на стоки и услуги во надворешно-трговската размена на земји, научни и технолошки размена, туризмот, јавни и приватни трансфери се случија во врска со развојот на миграцијата на меѓународниот капитал и движењето на инвестиции , издавањето на обврзници, финансии, економска помош. Формите на меѓународните економски односи се синтетизираат, форми и видови се користат (дипломатски, културни, спортски, итн) или други трансакции во меѓународни односи.... [-]


мајстор во сметководство и пресметка во производствениот сектор

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

На студентите беа прифатени за специјалитет на Сметководство и пресметка на мајстор оддел (за полно работно време) во 1999 година. Приемот на скратено работно време оддел почна од 2002 година. На студентите беа прифатени за скратено работно време оддел во 2013-2014 години. [+]

Магистер по сметководство и пресметка во производствениот сектор

На студентите беа прифатени за специјалитет на Сметководство и пресметка на мајстор оддел (за полно работно време) во 1999 година. Приемот на скратено работно време оддел почна од 2002 година. На студентите беа прифатени за скратено работно време оддел во 2013-2014 години.

Интеграцијата на Република Азербејџан на меѓународната економија и силен економски потенцијал на нашата земја, потребна е силна-научен потенцијал за сметководство и пресметка специјалитет. Се бара сметководствени систем на нашата земја да се имплицира со меѓународните сметководствени систем. Во овој поглед, подготовката за господар на Државниот универзитет во Nakhchivan има посебно место.... [-]


господар во реставрација и реорганизација на архитектонски споменици

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Специјалитет на архитектура е основана на Факултетот за ликовни уметности. На Факултетот за инженерство е основана во 2005-2006 академска година и претседател на Архитектура биле вклучени во неговиот состав. [+]

Мајстор во реставрација и реорганизација на архитектонски споменици

Специјалитет на архитектура е основана на Факултетот за ликовни уметности. На Факултетот за инженерство е основана во 2005-2006 академска година и претседател на Архитектура биле вклучени во неговиот состав.

Две специјалитети функционираше во столот за архитектура во академската 2005-2006 година:

Специјалитет на архитектура Специјалитет на индустриски и градежништвото ... [-]

господар во човековите права

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Специјалитет на Законот е основана во 1996 година во NSU. 50 студенти беа прифатени за полно работно време и со скратено работно време одделенија на Законот специјалитет во истата година. [+]

Магистер по човекови права

Специјалитет на Законот е основана во 1996 година во NSU. 50 студенти беа прифатени за полно работно време и со скратено работно време одделенија на Законот специјалитет во истата година.

Претседавачот на Законот субјекти беше организирана во 1997 година Nakhchivan државен универзитет. Fakhraddin Nagiyev беше прв шеф на стол. На искусен адвокат, кандидат на законот предмети Наџаф Orujov го замени од 2001 година. На асистент-професор Shukur Mammadov беше избран за шеф на стол од 2004 година. Ph.Doctor на Законот Gahraman Behbudov води од 2006 година работат 14 вработени во Чаир, еден од нив е Ph.doctor, 2 се Ph.doctor на историјата, 4 се високи наставници, 7 се наставници. Покрај тоа, 5 наставници учат скратено работно време, 6 наставниците ги учат на час.... [-]


господар во радио-телевизија-новинарство

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Тоа е 15-годишнината од стол на "Новинарството и светската книжевност", на Државниот универзитет во Nakhchivan во 2017 година обука за персоналот на новинар почна на универзитетот од 2001 година. [+]

Господар во Радио-телевизија-новинарство

Тоа е 15-годишнината од стол на "Новинарството и светската книжевност", на Државниот универзитет во Nakhchivan во 2017 година. обука на персоналот на новинар почна на универзитетот од 2001 година. Во 2002 година "Новинарството и светската литература" Одделот беше основан со цел за организирање работи систематски и ефикасно во оваа област. Првата глава на столот беше I.Jafarov, д-р на филологијата, assistant- професор. Во наредните години, д-р на филологијата, assistant- професор S.Sura доведе до столот 2006-2013. Во моментов, на стол е предводена од д-р на Филолошкиот Shahla Shiraliyeva.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Меѓународни односи Дали е составен дел на науката која учи различни аспекти од историјата на дипломатијата, меѓународното право, светската економија и воена стратегија. влијанија на животната средина на динамиката на меѓународната relations- општествените и не-социјалната средина. [+]

Магистратура по меѓународни односи

Меѓународни односи - е составен дел на науката која учи различни аспекти од историјата на дипломатијата, меѓународното право, светската економија и воена стратегија. влијанија на животната средина на динамиката на меѓународната relations- општествените и не-социјалната средина. Не-социјалната средина е сè што постоеле пред создавањето на човечкото општество.... [-]


господар на странски јазик (руски)

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Во 2000-2001 академска година, земајќи ги во предвид потребите на Nakhchivan автономна република и други региони на земјата, како и соседните земји "наставник по руски јазик и наставник" специјалитет беше отворена во NSU. [+]

Магистер по странски јазик (руски)

Во 2000-2001 академска година, земајќи ги во предвид потребите на Nakhchivan автономна република и други региони на земјата, како и соседните земји "наставник по руски јазик и наставник" специјалитет беше отворена во NSU.

Во различни години, граѓаните на Русија и Турција се изучува во овој специјалитет. Во моментов, двајца турски државјани го продолжат своето образование во IV текот на овој специјалитет.... [-]


господар на науката во музиката

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Музика Наука вклучува историјата, теоретски и други области на музиката. Развојот на музика наука во Азербејџан може да се припише на два главни периоди: XIII-XV до XIX-XX век, XIII-XV до XIX-XX век имаат важно место во развојот на музиката теоретски предмети на Азербејџан. [+]

Магистер по Музика Наука

Музика Наука вклучува историјата, теоретски и други области на музиката.

Развојот на музика наука во Азербејџан може да се припише на два главни периоди: XIII-XV до XIX-XX век, XIII-XV до XIX-XX век имаат важно место во развојот на музиката теоретски предмети на Азербејџан.

Претседавачот на Музика Наука и методи е основана во 2002-2003.

Столот состои од асистент-професор, 5 високи наставници, двајца наставници, висок лабораторија асистент и демонстратор. Предмети што се учат во Чаир се:... [-]


господар во новинарството

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Тоа е 15-годишнината од стол на "Новинарството и светската книжевност", на Државниот универзитет во Nakhchivan во 2017 година обука за персоналот на новинар почна на универзитетот од 2001 година. [+]

Магистер по новинарство

Тоа е 15-годишнината од стол на "Новинарството и светската книжевност", на Државниот универзитет во Nakhchivan во 2017 година. обука на персоналот на новинар почна на универзитетот од 2001 година. Во 2002 година "Новинарството и светската литература" оддел е основана заради организирање дела systematicly и ефикасно во оваа област. Првата глава на столот беше I.Jafarov, д-р на филологијата, assistant- професор. Во наредните години, д-р на филологијата, assistant- професор S.Sura доведе до столот 2006-2013. Во моментов, на стол е предводена од д-р на Филолошкиот Shahla Shiraliyeva.... [-]


Магистратура по правни науки

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Специјалитет на Законот е основана во 1996 година во NSU. 50 студенти беа прифатени за полно работно време и со скратено работно време одделенија на Законот специјалитет во истата година. [+]

Магистратура по правни науки

Специјалитет на Законот е основана во 1996 година во NSU. 50 студенти беа прифатени за полно работно време и со скратено работно време одделенија на Законот специјалитет во истата година.

Претседавачот на Законот субјекти беше организирана во 1997 година Nakhchivan државен универзитет. Fakhraddin Nagiyev беше прв шеф на стол. На искусен адвокат, кандидат на законот предмети Наџаф Orujov го замени од 2001 година. На асистент-професор Shukur Mammadov беше избран за шеф на стол од 2004 година. Ph.Doctor на Законот Gahraman Behbudov води од 2006 година работат 14 вработени во Чаир, еден од нив е Ph.doctor, 2 се Ph.doctor на историјата, 4 се високи наставници, 7 се наставници. Покрај тоа, 5 наставници учат скратено работно време, 6 наставниците ги учат на час.... [-]


господар на странски јазик (персиски)

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Претседавачот на Источна јазици и литература е основана во 2003 година. Во моментов, тој прифаќа диплома студентите во насока на две специјалитети Преведувачки (арапски-Азербејџан јазици) и превод (персиски-Азербејџан јазици). [+]

Магистер по странски јазик (персиски)

Претседавачот на Источна јазици и литература е основана во 2003 година. Во моментов, тој прифаќа диплома студентите во насока на две специјалитети Преведувачки (арапски-Азербејџан јазици) и превод (персиски-Азербејџан јазици). Услови за прием во специјалитет е направено во се врти со години. Кој дипломирани студенти од специјалитет, тоа е дадено место за степен на мајстор `s во оваа насока.... [-]


Магистер по менаџмент

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

На факултетот за економија на Nakhchivan Државниот универзитет покрај "економија" Светската економија "," Сметководство "и пресметка" специјалитети, како и обука на персоналот на диплома на "Менаџмент" специјалитет се врши. [+]

Магистер по менаџмент

На факултетот за економија на Nakhchivan Државниот универзитет покрај "економија" Светската економија "," Сметководство "и пресметка" специјалитети, како и обука на персоналот на диплома на "Менаџмент" специјалитет се врши.

Во рамките на подготовките кадар во областа на "Менаџмент" Нашата примарна цел е да се формализираат способност за управување и водечки во ефикасно студенти.... [-]


господар на странски јазик (француски или германски)

Nakhchivan State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Азербејџан Nakhchivan

Специјалитет на францускиот јазик работи за 19 години на Факултетот за меѓународни односи и надворешни Languages.Currently, 55 ученици учат француски јазик курсеви на I-IV. Специјалитет на германски јазик е основана во 1999-2000 академска година и 15 студенти беа прифатени со специјалност во истата година. [+]

Магистер по странски јазик (француски или германски)

Странски јазик (француски)

Во 1998-1999 академска година, претседател на Западна Европа и Источна јазици од историјата Филолошкиот факултет е основана во NSU и и 15 студенти беа прифатени. Во раните денови на своето основање, Амбасадата на Република Франција и на Одделението за своето знаење и соработка посебно внимание високо до овој специјалитет и беше опремен со специјални книги, уметнички книги, технички услови, аудио-видео касети, ТВ, видео -tape и компјутери.... [-]