Магистратура Бангладеш

Магистерски програми во Бангладеш - Магистратура Бангладеш

Master

Мајстори се однесува на завршување на постдипломски студии програма која ги подготвува студентите да го продолжат своето познавање на одредена тема или унапредат своите кариери. Поголемиот дел од мајстори, се зависи од државата или јавните универзитети.

Применета уметност се од суштинско значење за правење префинета дизајн во сите области на животот. Без нив, светот ќе биде неверојатно досадно. А Магистер по применета уметност ви дава подлабоко разбирање на употребата на уметноста во овие практични области.

Студија во Бангладеш нуди бројни можности за студентите. Системот на образование во земјата е високо субвенционирани. Универзитети, колеџи и училишта во Бангладеш понуди живописни, креативни и предизвик на животната средина која дава можност на студентите за развивање на нивниот потенцијал.

Барај тука за магистерска диплома во Бангладеш. Земете сите училишни и програма инфо, и во контакт со универзитетите во Бангладеш директно тука!

Читај повеќе

Мајсторот на образованието

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Бангладеш Dhaka + 1 more

На национално признати МП / PGD е една годишна програма која им нуди на владини претставници, приватни лица и работат професионалци богата и разновидна средина за учење за да се истражуваат образовните теорија и пракса во рамките на Бангладеш контекст. [+]

Brač Институт за развој на образованието

На Brač Институт за развој на образованието, Brač Универзитетот е вклучен во областа на образованието од нејзиното основање во 2004 година, како дел од Брач ​​и Брач ​​универзитет. Од своето основање тоа се придонесува за целокупната подобрување на системот за национално образование во Бангладеш. Со текот на годините е процут со преземање на нови предизвици и можности во исполнувањето на сеопфатни општествени цели за борба против сиромаштијата, градење човечки капитал и им овозможува на луѓето да го реализираат својот потенцијал.... [-]


Магистер по менаџмент и развој пракса

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2019 Бангладеш Dhaka

MDMP е иновативен, крос-дисциплинарен, дипломиран програма која ги комбинира наставата на најновите достигнувања во теоријата и практиката развој со рацете на теренско искуство. На програмата е развиен во соработка со Институтот за Земјата на Универзитетот Колумбија, САД и припаѓа на глобална мрежа на мајстор во развој пракса. [+]

Магистрирал во управување со развој и пракса

Brač Институтот за управување и развој доби грант од Фондацијата Мекартур во 2009 година да се воспостави професионални магистрирал во развој пракса. На програмата беше лансиран во јануари 2011 година за прв пат во Бангладеш кои бараат соодветна согласност од Универзитетот Грантови комисија (UGC).

MDMP е иновативен, крос-дисциплинарен, дипломиран програма која ги комбинира наставата на најновите достигнувања во теоријата и практиката развој со рацете на теренско искуство. На програмата е развиен во соработка со Институтот за Земјата на Универзитетот Колумбија, САД и припаѓа на глобална мрежа на мајстор во развој пракса.... [-]


господар во електрични и електронски инженеринг

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2019 Бангладеш Dhaka + 1 more

Целта на овој степен е да им обезбеди на студентите со добро информирани и добро балансирана електронски алатки / телекомуникациските / ЕЕС инженеринг за решавање на реалните проблеми во светот. Студентите ќе бидат обучени во методика на истражување, така што тие можат да придонесат во креирањето на нови идеи. Барањата на IEEE и наставните програми на Северна Америка и европски универзитети и институти се земени во предвид при дизајнирање на курсот. [+]

М. SC./M. Engg. Во електрични и електронски инженеринг

Модерната електроника, комуникација и енергетски системи, како што се мобилни телефони, дигитална телевизија, интернет, безжични мрежи и нанотехнологијата се носат револуција во бизнисот и во животот на луѓето. Глобалната економија се потпира повеќе на податоци со голема брзина и други мрежи на дигитални податоци за интерконекција на компјутери и други дигитални уреди низ целиот свет. Сите аспекти на бизнисот, од истражување и развој на производство, маркетинг и продажба, имаат корист од брзиот напредок во оваа технологија. Континуирано достигнувања во технологијата го подобри нашиот социјален живот, забава и образование преку обезбедување на медиумите компресија и стабилната врска помеѓу опрема.... [-]


господар на студии за развој

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Бангладеш Dhaka

BIGD е дизајниран мајстор на развој на студии (MDS) за да се обезбеди во-длабочината на разбирањето на развој концепти и прашања од широк интер-дисциплинарен перспектива. На задоволително завршување на програмата, студентите ќе бидат во можност да им пријде и анализираат прашањата развој во контекст на глобализацијата, економска трансформација, и социјални, културни и политички промени. [+]

Мајстор за развој на студии

светот во 21 век доживува драстични економски, социјални, културни, политички, технолошки и еколошки промени. Овие промени имаат далекусежни импликации за глобалната сиромаштија, економски раст, социјална хармонија и политичка стабилност. Ова е особено точно за земјите во развој, каде што овие промени се претставиле нови предизвици во човековиот развој. Не постојат едноставни одговори на овие проблеми, но сепак на потрага за одржлив човечки развој останува прашање од најголема важност.... [-]


господар на управување со банката

BRAC University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 години September 2019 Бангладеш Dhaka

Мајсторот на програмата за Брач ​​бизнис школа Банкарски менаџмент (МВМ) е интерактивна програма вештина-базирани на скратено работно време бара 60 кредити (20 предмети) треба да се заврши во рок од две години. Сепак, ослободување од еден или повеќе курсеви основа (максимум 18 кредити) и трансфер на кредити може да се додели на заслужни кандидати. [+]

Господар на управување со банката

Мајсторот на програмата за Брач ​​бизнис школа Банкарски менаџмент (МВМ) е интерактивна програма вештина-базирани на скратено работно време бара 60 кредити (20 предмети) треба да се заврши во рок од две години. Сепак, ослободување од еден или повеќе курсеви основа (максимум 18 кредити) и трансфер на кредити може да се додели на заслужни кандидати. Академска година се состои од три термини (пролет, лето и есен). Времетраењето може да се разликуваат во зависност од курсот товарот на личноста на ученикот.... [-]


господар во управување со катастрофи

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Бангладеш Dhaka

Оваа програма за постдипломски студии наменети за активни професионалци им овозможува да придонесе за оваа пракса-ориентирана полето на национално значење. Таквата постапка да се дополни професија базирана на образование за дипломирани студенти од различни дисциплини, исто така, служи за да понатаму пост-професионална обука и им овозможува на развојот на кариерата. [+]

Господар во управување со катастрофи

Тоа е добро познато дека Бангладеш е земја високо катастрофа склони и особено во контекст на општата сиромаштија, катастрофи често претпоставуваат големи размери; и ризикот и ранливоста на различни катастрофи се поширока. Некои елементарни непогоди како поплави и суши, се годишни и предизвика национална загуба на редовни фреквенција. Други, како циклони и земјотреси, се чека во рака, и тоа не е тешко да се замисли уништување што може да се случи во силен земјотрес во брзо расте и густо населените урбани области. така што е важна потреба за справување со катастрофи во овој контекст каде катастрофи се дел од животот.... [-]


Master in Computer Applications

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Бангладеш Dhaka

[+]

Магистерски програми во Бангладеш. Курс Структура [-]

Master in Procurement and Supply Management

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 6 семестри September 2019 Бангладеш Dhaka

[+]

Во тој контекст, на ум, Brač Универзитетот дизајниран магистерска програма за јавни набавки и управување со снабдувачки.

[-]

Магистер по компјутерски науки и инженерство

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Бангладеш Dhaka

Целта на степен е да се произведе добро информирани и добро балансирана дипломиран кој може да се користи компјутерски науки и инженерство алатки за решавање на реалните проблеми со светот. На ниво Мастер, тие ќе бидат обучени во методика на истражување, така што тие можат да придонесат кон создавање на нови знаења. [+]

позадина

А компјутерски систем е средство за решавање на некои од постојните денешните проблеми. Проблемите во светот во развој се повеќе притискање на копчето од проблемите на развиениот свет. Колку добро компјутерски систем го реши проблемот зависи од тоа колку добро се занимава професионално се прилагодени на софтвер + хардвер за да одговараат на потребите на ситуацијата во рака.... [-]