Магистратура Белгија

Магистерски програми во Белгија - Магистратура Белгија

Master

На мала европска земја на Белгија е навистина меѓународни земјата. Покрај тоа што е домаќин на седиштето на ЕУ, исто така, е домаќин на седиштето на многу други меѓународни организации. Со трите официјални јазици, возбудлив музеи, прекрасна стара архитектура, важни политички институции, како и различни култура, мајстор во Белгија е одличен избор за оние што бараат динамичен локација за унапредување на образованието. .

Повеќејазична, високо-образовани, меѓународна средина е одлично место да се земе вашата мајстор во Белгија. Нејзините многу универзитети и колеџи нудат специјализирани студии во теми како што се бизнис, менаџмент, лидерство, економија, право, јавно здравство, политички науки, биологија, и меѓународни односи. Мајстор во Белгија програми може да трае меѓу еден и две години за да заврши со полно работно време студии, сепак програма должини може да биде подолг доколку мајстор во Белгија програма е со скратено работно време или на интернет.

Започнете ја вашата пребарување денес за мајстор во Белгија! На листата подолу ви дава преглед на сите опции на располагање, но ако знаете што сакате, можете да го користите полиња за пребарување погоре, за да го насочите вашето пребарување.

Читај повеќе

Магистер по општо управување

HEC Management School - University of Liège
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Белгија Liège

Магистратура по менаџмент, со голем број на специјализации, ви дава звук обука со високо ниво на специјализација. Програмата се состои од силно јадро на концептуално (теоретско) знаење подготвено да се трансформира брзо во практични (оперативни) вештини во различни работни места за управување. Секоја специјализација комбинира голем број на специјализирани курсеви, стажирање (во компанија, во јавна организација, во истражувачки центар итн.) и конечна теза. [+]

Магистерски степен во менаџмент, со голем број на специјализации, ви дава

звук обука со високо ниво на специјализација. Програмата се состои од силно јадро на концептуално (теоретско) знаење подготвено да се трансформира брзо во практични (оперативни) вештини во различни работни места за управување. Секоја специјализација комбинира голем број на специјализирани курсеви, стажирање (во компанија, во јавна организација, во истражувачки центар итн.) и конечна теза.Оваа обука ги комбинира трансверзалните универзитетски вештини кои се неопходни за правилен развој на кариера во светот на финансиите, без разлика дали во компании или во професионални организации (адаптибилност, флексибилност, интелектуална љубопитност, отвореност кон светот, креативност, претприемачки дух, во реалниот свет, континуирано учење) содетално проучување на основните дисциплини на менаџмент на ниво кое ќе дозволи дипломникот да започне општа професионална кариера, или оној кој е попрецизно поврзан со една од овие дисциплини.темелно совладување на вештина или добро дефинирана област на специјализација, обезбедувајќи дипломиран високо специјализиран профил за потребите за барање работа или за понатамошно истражување.владеење на два странски јазика: англиски (на ниво кое одговара на меѓународниот стандард C1) и друг јазик (на минимално ниво од Б2).разбирање на начинот на кој функционираат компаниите и на современите економски прашања.капацитетот за спроведување на знаењето стекнато во контекст на комплексна ситуација на терен, ригорозно да се анализира набљудуваната ситуација и да се обезбедат соодветни решенија.Специјализации во програмата Магистер по менаџмент се изучуваат целосно на англиски јазик, или на друго место двојазично на англиски и француски јазик. Тие се изгради на области на совршеност на училиште или специфични професионални сектори.... [-]

ЕИТ КИЦ-мајстор во енергија (Leuven et al)

KU Leuven: Faculty of Engineering Science
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Белгија Leuven + 1 more

[+]

Што е "ЕИТ КИЦ-мајстор на енергија" за сите? Структура

Во втората година, студентите ќе продолжи да работи за пишување на магистерска теза и да присуствуваат на изборни предмети: Општо земено, проширување и опција специфични.

Интегриран проект се исто така вклучени. Оваа летна школа вклучува меки вештини, како што се тимбилдинг, вмрежување, лидерство, претприемништво и интеркултурна комуникација, сите поткрепен со интересни разговори со стручни лица од енергетската индустрија, консултантски фирми и општините.... [-]


господар на маркетинг анализа

Ghent University - Faculty of Economics and Business Administration
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Белгија Ghent + 1 more

Мајстор за маркетинг анализа е една година со полно работно време студија (или две години со скратено работно време студија) за / Business Intelligence теми на англиски јазик опфаќа податоци рударски техники аналитички односи со клиенти Менаџмент (CRM). [+]

Мајстор за маркетинг анализа

Мајстор за маркетинг анализа е една година со полно работно време студија (или две години со скратено работно време студија) за / Business Intelligence теми на англиски јазик опфаќа податоци рударски техники аналитички односи со клиенти Менаџмент (CRM). Поконкретно, студија, главно, се фокусира на: Аналитички односи со клиенти Менаџмент / клиент интелигенција (на пример, со користење на техники за пребарување на податоци да се открие Познавање на бази на податоци (KDD)), како и на пазарот / маркетинг истражување.... [-]


господар во управување со бизнисот

ICHEC Brussels Management School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Белгија Brussels

Како логично продолжување на ранг на диплома во бизнис менаџмент, мајстор на 120 кредити во менаџментот на компанијата предлага две-годишна програма. [+]

Како логично продолжување на ранг на диплома во бизнис менаџмент, мајстор на 120 кредити во менаџментот на компанијата предлага две-годишна програма.

Сите ученици заврши заеднички обуки со сет на опции во менаџментот дисциплини. тогаш тоа ќе биде можност да изберете од:

Опција 1 (Блок 1): Финансиските средства или меѓународен бизнис и менаџмент; Опција 2 (Блок 1): финансиски пазари, Напредно Меѓународен бизнис и менаџмент, маркетинг и сметководство одлуки и Révisorat (1); Опција 3 (Блок 2): Развој и север-југ, менаџмент, претприемништво и МСП, одржливо управување, европски перспективи, Сметководство и Révisorat (2), оданочување, Експертиза маркетинг и меѓународен бизнис и менаџмент. ... [-]

мајстор во либерални студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2019 Белгија Brussels Antwerp + 2 more

МЛС - мајстор во Либералната студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни барањата на програмата, се врз основа и се целосно компатибилни со утврдените Европски и американски образовни системи. Европските насоки за високото образование се наведени во договорите Болоња. Еднаш минималниот број на кредити се заработени, барање за дипломирање може да се поднесе. Не сите програми се понудени на сите кампуси. Се однесуваат на распоредот на програмата за повеќе детали.... [-]


Извршен мајстор во студиите на Европската унија во Брисел

The Institute for European Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Белгија Brussels + 1 more

IEE-ULB организира Извршен магистрирал, индивидуална програма за обука на англиски јазик. Откријте го нашиот извршен мајстор во Европската унија студии. [+]

IEE-ULB организира Извршен магистрирал, индивидуална програма за обука на англиски јазик. Откријте го нашиот извршен мајстор во Европската унија студии.

Извршниот мајстор во студиите на Европската унија е прилагодена и сертифицирана обука. Предава на англиски, програмата нуди на учесниците предност на својата флексибилност. Тие можат да ја следат целосната програма или да ја прилагодат со преземање на специфични модули или курсеви.... [-]


Мастерс во генералниот менаџмент

Vlerick Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Белгија Leuven Ghent + 1 more

Со оваа интензивна програма, ќе добие солидна основа во сите основни менаџерски дисциплини. Без оглед на вашата студија позадина, ќе се развие добро заоблени знаења и skillset да ги зголеми вашите можности за кариера. [+]

Стекнат солидна основа во сите основни дисциплини на управување . Без оглед на вашата студија позадина, ќе се развие добро заоблени знаења и skillset да ги зголеми вашите можности за кариера .

Развивање на експертиза во голем број специјализирани области преку широка понуда на изборни и кампови за подигање , како и со избор на сопствен проект во компанијата . За студентите кои се многу заинтересирани за човечки ресурси, ние исто така нудиме опционална размена на европски HRM .... [-]


Меѓународен извршен мајстор во фудбалскиот бизнис

International Football Business Institute
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Белгија Brussels

Сето тоа започнува со срце за бизнис и страст кон фудбалот. IFBI им нуди на учесниците уникатен извршен господар да се специјализираат во фудбалскиот бизнис. Во текот на курсот студентите ќе имаат можност да стапат во контакт со експерти кои работат во фудбалски клубови, федерации, здруженија и компании. [+]

Меѓународен Извршниот мајстор на фудбалскиот бизнис

Меѓународен постдипломски студии на Универзитетот во Брисел - Vrije Universiteit Brussel, организиран и координиран од International Football Business Institute (IFBI).

Преглед на програматаЗошто диплома во фудбалски бизнис?

Сето тоа започнува со срце за бизнис и страст кон фудбалот. IFBI им нуди на учесниците уникатен извршен господар да се специјализираат во фудбалскиот бизнис. Во текот на курсот студентите ќе имаат можност да стапат во контакт со експерти кои работат во фудбалски клубови, федерации, здруженија и компании. За една година, тие ќе имаат изградено глобална мрежа во фудбалската индустрија. Клучна предност на курсот е тоа што им овозможува на студентите да го премостат јазот помеѓу академскиот пристап и вистинскиот живот на работната средина во рамките на фудбалската индустрија. Убедени сме дека нашите часови во живо на кампуси, каде што можете да ги запознаете вашите предавачи, се клучни за постигнување на оваа цел!... [-]


Магистер по иновации

Antwerp Management School
Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци August 2019 Белгија Antwerp

Оваа програма мајстор раѓа корпорации иноватори да ја преземе оваа задача. Програмата е избалансирана мешавина помеѓу учењето со најсовремени знаења за стратегија за иновации и за управување и практична лабораторија, каде што ќе примените корпоративни претприемачки алатки во вистински живот со бизнис игри и претприемачки кампови за подигнување. Ќе почувствувате како да започнете корпоративно вложување. Ќе го развиете креативниот начин на размислување и можностите за иновации на еден претприемачки лидер. [+]

Мајстор за управување со иновации и претприемништво

Систематското воведување на иновации во компаниите се смета за еден од најважните предизвици на иднината. Иновацијата стана клучна алатка за создавање конкурентна предност на глобално ниво. Претприемништвото и иновациите се клучни за создавање конкурентна предност на глобално ниво. Иновацијата е процес на претворање на можности во нови идеи и претворање на овие идеи во пазарни производи и процеси. Оваа програма мајстор раѓа корпорации иноватори да ја преземе оваа задача. Програмата е избалансирана мешавина помеѓу учењето со најсовремени знаења за стратегија за иновации и за управување и практична лабораторија, каде што ќе примените корпоративни претприемачки алатки во вистински живот со бизнис игри и претприемачки кампови за подигнување. Ќе почувствувате како да започнете корпоративно вложување. Ќе го развиете креативниот начин на размислување и можностите за иновации на еден претприемачки лидер.... [-]


Меѓународен мајстор во Fintech, финансии и дигитални иновации (Fintech)

MIP Politecnico di Milano School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2019 Белгија Brussels

Меѓународниот Магистер по финтих, финансии и дигитални иновации (FINTECH) е дизајниран да им обезбеди на студентите со сите вештини и компетенции да се соочат со Fintech револуција. Програмата е насочена кон млади дипломци кои сакаат да се специјализираат во областа Fintech со продлабочување на нивното знаење за дигиталните технологии и нивната примена во финансискиот свет, на пример банки, осигурителни компании, управување со средства. [+]

Во соработка со Одделот за математика и Одделот за управување со инженерство на Politecnico di Milano

Клучни фактиДатум на започнување: септември 2019 годинаФормат: полно работно време Времетраење: 12 месеци Школарина: 16.000 евра Јазик: англиски Локација: MIP Politecnico di Milano Факултетот за бизнис (Милан, Италија)

Услови за прием: 3-годишен диплома (минимум 180 ЕКТС) во инженерство, економија, финансии или научни дисциплини... [-]


господар на внатрешна архитектура

Hasselt University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Белгија Hasselt Diepenbeek + 1 more

На Факултетот за Архитектура и Уметност поздравува апликации за иновативни меѓународни мајстор програма во внатрешна архитектура со силен фокус на адаптивни повторна употреба. [+]

Адаптивна повторна употреба. Истражување на просторните потенцијали и поетиката на постоечкото Меѓународен мајстор на внатрешни работи Архитектура

На Факултетот за Архитектура и Уметност поздравува апликации за иновативни меѓународни мајстор програма во внатрешна архитектура со силен фокус на адаптивни повторна употреба.

Безбедно е да се претпостави дека (ентериерот) архитекти ќе треба повеќе да се справуваат со трансформацијата и адаптацијата на изградената средина. Денес, улогата на архитектурата се редефинира поради демографски, економски и еколошки предизвици. Транзицијата и повторната употреба се во центарот на вниманието во практиката и теоријата на професијата. Програмата на овој академски господар е иновативна, бидејќи ја смета зачувувањето преку акт на адаптивна повторна употреба наместо само конзервација и реставрација.... [-]


Магистер по урбанистичко планирање и територијален развој

Isuru
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Белгија Saint-Gilles

Обуката е организирана на модуларен начин и според пристап базиран на компетентност. Студентот поминува низ различни наставни единици кои ја сочинуваат обуката според ритамот што му одговара, додека интегрираниот тест во кој тој мора да демонстрира преку синтеза, работи на трансверзалното владеење на вештините што ги има стекнато. [+]

Обука

Обуката е организирана на модуларен начин и според пристап базиран на компетентност. Студентот поминува низ различни наставни единици кои ја сочинуваат обуката според ритамот што му одговара, додека интегрираниот тест во кој тој мора да демонстрира преку синтеза, работи на трансверзалното владеење на вештините што ги има стекнато.

Прашањето "Како луѓето ќе живеат тука, утре? Дали лебот е на тренингот. Ова е целта на курсевите за урбанистичко планирање во кои ученикот се доведува да го формулира својот одговор во форма на креативна синтеза во пристап кој е сличен на оној што ќе го спроведе во неговата професионална пракса.... [-]


Господар - Брисел

Access Masters
Студии врз за студентски град Целосна 1 ден January 2019 Белгија Brussels

Access Masters ќе ве запознае со широк спектар на магистерски програми и ќе ве поврзе со претставници од некои од најдобрите бизнис школи во светот. Со регистрирање, ќе добиете пристап до целосната програма на настанот. [+]

А мајстори - вашиот пасош на светот на бизнисот.

Access Masters ќе ве запознае со широк спектар на магистерски програми и ќе ве поврзе со претставници од некои од најдобрите бизнис школи во светот. Со регистрирање, ќе добиете пристап до целосната програма на настанот.

Отворен саем

Отворениот саем им овозможува на потенцијалните студенти да се сретнат со претставници на училиштата без претходно назначување, но по регистрирањето на настанот. Мастер програми презентирани во текот на овој дел од настанот опфаќа широк спектар на области, вклучувајќи: Инженеринг, финансии и сметководство, хуманистички, информатичка технологија, меѓународни односи, правни и правни студии, менаџмент, маркетинг, математика, медицина и медицински сестри, наука, општествени науки .... [-]


Напреден мајстор во квантитативни финансии

Solvay Brussels School of Economics and Management, Université Libre de Bruxelles
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година September 2019 Белгија Brussels

А високо предизвик една година програма дизајнирана да ви подготвиме за успешна кариера како финансиски професионалец. [+]

Овој напреден мајстор во квантитативни финансии нуди на своите потенцијални студенти напредна едукација. Нејзината наставна програма се состои од комбинација на финансии, статистика, економетрија, програмирање и математика. Овој мајстор нуди целосна покриеност на финансиски дисциплини како што се средствата и деривативните ценовни нумерички методи и програмски вештини. Таа е ориентирана кон публика со квантитативна позадина или со неодамнешно образование или со професионално искуство.... [-]


Онлајн Извршниот мајстор во ЕУ студии

Centre international de formation européenne (CIFE)
Он-лајн студии Целосна 2 години October 2019 Белгија Brussels

Извршниот мајстор во ЕУ студии е мултидисциплинарен двегодишен (60 ЕКТС) наставна програма, која нуди флексибилни студиски патеки и методи за професионалци, постдипломци и службеници кои ја извршуваат својата кариера во исто време. [+]

Онлајн извршен мајстор во ЕУ студии е организирана од страна на Центарот за меѓународна деформација европејен ( CIFE - www. CIFE Eu). CIFE е приватна институција за високо образование и истражување, основана во 1954 година со седиште во Ница и експозитури во Берлин, Брукс и Истанбул. Таа добива посебно финансирање во рамките на програмата Жан Моне на Европската унија. Повеќето дипломирани студенти на CIFE програмата работат за европски институции, меѓународни организации и невладини организации.... [-]