Магистратура Бенин

Магистерски програми во Бенин - Магистратура Бенин

Master

Со цел успешно да се добие мајстори квалификација, ќе треба да се добие број на кредити со полагање индивидуални модули. Повеќето предавал мајстори ќе имаат голем број на основни модули кои ќе мора да се земе и да со цел да се добие квалификација. Проценка на истражувања магистерски е скоро секогаш во целост од страна на еден дисертација модул или проект.

По заработуваат диплома, многу студенти, одлучи да се зголеми нивното искуство и образование од страна на извршување на мајстор. А мајстор може да трае околу две години за да заработи, и постојат програми кои се нудат во голем број на области, така што студентите можат да се најдат акцент, која работи за нив и за нивните цели.

 

Бенин, кој се наоѓа во Западна Африка, е дом на мноштво на опции за високото образование. Има 10 филијали на Националниот универзитет на Бенин низ целата земја, а вкупниот број на јавни и приватни институции во комбинација е 94.

Барај тука за магистерска диплома во Бенин. Земете сите училишни и програма инфо, и во контакт со универзитетите во Бенин директно тука!

Читај повеќе

Магистер по јавна администрација (АПМ)

African School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна February 2019 Бенин Cotonou

ASE МПА програма е дизајнирана да понуди образование супериорен во однос на слични програми во Бенин и во поширокиот регион од страна на кој ригорозен тренинг во статистика и економија, како и тесна врска со владата и меѓународните агенции. [+]

Магистер по јавна администрација (АПМ)

ASE МПА програма е дизајнирана да понуди образование супериорен во однос на слични програми во Бенин и во поширокиот регион од страна на кој ригорозен тренинг во статистика и економија, како и тесна врска со владата и меѓународните агенции. Структурата на програмата МПА на ASE е слична на онаа на нашите МБА програми. Тоа вклучува две песни: Јавен менаџмент и меѓународни односи. Оваа програма им овозможува на студентите да се здобијат со вештини во дизајнирање, спроведување и оценување на јавната политика која ќе ги поттикне да се здобијат со врвни позиции во владата и меѓународните организации.... [-]


господар во развојни студии (MDS)

African School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2019 Бенин Cotonou

Оваа две-годишна програма нуди академска обука во општествените науки поврзани со развој, во кој две песни: економската историја и социологија и политички науки. Тоа е понудена само за студентите, со полно работно време и економија обезбедува основни обука на студенти заедно локално прилагодени предмети во други општествени науки. [+]

Мајстор во развој на студии (MDS)

Оваа две-годишна програма нуди академска обука во општествените науки поврзани со развој, во кој две песни: економската историја и социологија и политички науки. Тоа е понудена само за студентите, со полно работно време и економија обезбедува основни обука на студенти заедно локално прилагодени предмети во други општествени науки. Таа е наменета за студентите со диплома степени во историја, антропологија, социологија, филозофија и правни студии. програмата за MDS има за цел да ги подготви студентите за широк спектар на патеки, вклучително и докторски студии во општествените науки, можности за истражување, и да работат во јавни, непрофитна или приватниот сектор во широк спектар на улоги.... [-]


Магистер по математика, економија и статистика (mmes)

African School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2019 Бенин Cotonou

Структурата на нашата програма MMES е речиси идентична со онаа на првите две години од Северна Америка докторска програма по економија. Тоа е комбинација на напредна обука во квантитативни методи со силна основа во економската теорија и истражување дизајн. [+]

Магистер по математика, економија и статистика (MMES)

Структурата на нашата програма MMES е речиси идентична со онаа на првите две години од Северна Америка докторска програма по економија. Тоа е комбинација на напредна обука во квантитативни методи со силна основа во економската теорија и истражување дизајн. Студентите кои успешно завршување на програмата MMES се добро позиционирани да се заврши докторски студии на ниво во економијата во Северна Америка или Европа. MMES дипломирани студенти, исто така одат за да работат како истражувачки асистенти областа со седиште во економски студии и во улоги евалуација во јавниот сектор, на меѓународни агенции, како и во невладини организации. Учениците имаат можност да учествуваат во истражувањето спроведено од страна на Институтот ASE за емпириско истражување во политичка економија. Ова е емпириски ориентирана програма наменета за студентите и средината на кариерата професионалци со диплома по математика, статистика и економија, иако и другите студенти со силна квантитативна вештини, исто така може да бидат успешни во програмата. Оваа програма нуди на три под-области: економетриски теорија, Економетрија и применета економија.... [-]