Пребарај за Мастерс во Бизнис администрација

Најди ги вашите магистерска диплома по Бизнис администрација овде!

Бизнис администрација

ниво на мајсторот степен на образование дава можност да го продолжат своето образование по завршувањето на додипломски степен програма дипломирани студенти. По завршувањето на Факултетот, студентите често имаат длабоко разбирање на нивната област потребни за да влезат во својата кариера.

Што е Магистер по бизнис администрација? Како и општата деловна програма, студираат бизнис администрација им нуди на студентите со оперативните и економски разбирање да влезат кариера во бизнисот. Тие ќе исто така, сепак, да научат раководни процеси и повисоки администрација со цел да се подготвиме за лидерски улоги. Курсеви често се фокусираат на управување со човечките ресурси, претприемништвото, финансии, сметководство, маркетинг.

Бизнис е веќе многу корисни област на интерес за студентите, бидејќи тоа им овозможува да влезат во високо одржлив кариера која често нуди поголеми плати.Проучување администрација може да биде дури и повеќе од корист за амбициозните студенти, бидејќи тие можат да бидат квалификувани да влезат во менаџерски и лидерски позиции.

Школарина и трошоци за заработка Мајстор за бизнис администрација разликуваат во зависност од неколку фактори. Училиштето и програма ќе се запишат во, како и вашите должина и земјата на студијата, ќе влијае на тоа колку чини да заработите вашиот степен. Пред уписот, истражување сите опции темелно.

Заработуваат мајстор за бизнис администрација ќе ви овозможи да внесете кој било од кариерата на еден типичен бизнис степен, како што се продажбата соработник, финансиски аналитичар, или сметководител. Покрај тоа, таа може да ја отвори вратата за лидерство и административни позиции, вклучувајќи ги и менаџер на човечки ресурси, финансиски директор, менаџер на продажба, или шефот на одделот. Поголемиот дел од овие професии обично се резервирани за оние со диплома, наместо едноставно додипломски образование.

Со цел да се започне вашиот бизнис администрација степен програма, тоа е најдоброто што вашето истражување и да се најде програма која ги задоволува сите ваши потреби. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Магистер по меѓународни односи и меѓународен бизнис

ESEI International Business School Barcelona
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Шпанија Barcelona

ESEI Магистер по меѓународни односи и меѓународен бизнис е вистинската квалификација за постдипломски бараат да ексел во глобалниот бизнис. Нуркање во политички и економски размислувања и испитување на социјалните прашања, ќе научите да ги анализирате и да ги разберете корените и досегот на интернационализацијата и неговото влијание врз корпорациите и новоформираните претпријатија. [+]

Мајстори Бизнис администрација диплома.

Подигнувањето на предизвикот и преземање на барајќи, но многу наградувачка кариера во меѓународниот бизнис ESEI Магистер по меѓународни односи и меѓународен бизнис е вистинската квалификација за постдипломски бараат да ексел во глобалниот бизнис. Нуркање во политички и економски размислувања и испитување на социјалните прашања, ќе научите да ги анализирате и да ги разберете корените и досегот на интернационализацијата и неговото влијание врз корпорациите и новоформираните претпријатија.... [-]


Msc меѓународна бизнис администрација

University of Vienna
Студии врз за студентски град Целосна March 2019 Австрија Vienna

Господарот на програмата Меѓународен бизнис администрација (Магистер IBW) ќе бидат понудени во својата нова структура како што е програмата за интердисциплинарни студии од зимскиот семестар 2016/2017. [+]

Господарот на програмата Меѓународен бизнис администрација (Магистер IBW) ќе биде понуден во својата нова структура како што е програмата за интердисциплинарни студии од зимскиот семестар 2016/2017.

Во прилог на бизнис административни вештини и економски основи, студентите имаат единствена можност да се избере културен регион во кој тие сакаат да бидат широко образовани.

Во моментов во Европа, Африка, Кина, Јапонија, Јужна Азија, Латинска Америка и словенски региони се нудат. За секој културен јазик регионот, историски, социолошки и културни вештини, како и законските надлежности се стекнати. Тие се основа за идните меѓународни барањата на пазарот на трудот.... [-]


Мајстор за бизнис администрација - претприемништво, иновации

MODUL University Dubai
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 18 месеци September 2018 Обединети Арапски Емирати Dubai

Овој главен ги пренесува вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, давајќи експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно. [+]

Преглед

Овој главен ги пренесува вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, давајќи експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно.

Се подготвува за предизвиците за воспоставување и развој на бизнис во денешната динамична клима.

Запознајте се со вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, и експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно.... [-]


Магистер по бизнис администрација и инженерство

University Politehnica of Bucharest
Студии врз за студентски град September 2018 Романија Bucharest

Овој курс е дизајниран да им обезбеди на студентите со широка изложеност на принципите на индустриски (бизнис-бизнис-B2B) маркетинг и да се здобијат со вредни знаења во оваа област на маркетинг. [+]

За

Овој курс е дизајниран да им обезбеди на студентите со широка изложеност на принципите на индустриски (бизнис-бизнис-B2B) маркетинг и да се здобијат со вредни знаења во оваа област на маркетинг. Поконкретно курсот има за цел:

да ги идентификува индустриските, маркетиншките и бизнис термини и концепти кои се значајни во областа на индустрискиот маркетингда ги разберат односите на овие концепти еден со друг и нивниот однос со маркетинг и / или бизнис принципи и практикизапознајте ги учениците со разликите помеѓу пазарите на потрошувачите и бизнисот кон бизнисотсе разбере маркетинг микс и неговото создавање во услови на пазари од бизнис кон бизнисда ги разберат факторите на животната средина кои влијаат на пазарите од бизнис кон бизнис... [-]

магистер по деловна администрација

FGV
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри August 2019 Бразил São Paulo

На МВМ е широк пост-дипломски по бизнис администрација, со цел обука на млади професионалци само почеток на нивните кариери. [+]

курсот

На МВМ е широк пост-дипломски по бизнис администрација, со цел обука на млади професионалци само почеток на нивните кариери.

Општи информации

Времетраењето на курсот е 1 година и половина (450 часа).

процесот на селекција

Процесот на селекција се состои од наставни анализа, доставување на писмо за мотивација, плаќање на таксата за регистрација и интервјуто со координаторот на курсот.... [-]


м-р бизнис администрација во туризмот

University Of Applied Sciences HTW Chur
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 8 семестри September 2018 Швајцарија Chur + 1 more

Магистер по бизнис администрација мајор Туризам ви нуди можност да се здобијат со општи знаења за бизнис администрација, како и практични можности за учење во областа на туризмот. [+]

Главните стратешки предизвици на туристичката индустрија се во фокусот на Магистер по бизнис администрација со мајор туризам, што го прави идеален за оние кои бараат менаџерски позиции во туризмот. На програмата ги комбинира познавање и вештини во бизнис администрација, во истражувачки методи и во управувањето со туризмот и дава можност да се стави во практика. Во прилог на содржината, фокусот е ставен на развојот на лични и социјални вештини, особено стратешки, донесување одлуки и управување со проекти вештини.... [-]


Мајстор за бизнис администрација во областа на човечки ресурси (на интернет)

Universidad Tecmilenio
Он-лајн студии Дел-студии 5 семестри Open Enrollment Мексико Mexico Online

Одбери TecMilenio Универзитетот Еден од факторите за успех на професионалци, тоа е кредибилитет. Така што ќе се стекнат кредибилитет, ќе се потврди сето она што го учат. [+]

Зошто овој мајстор?

Одбери TecMilenio Универзитетот

Еден од факторите за успех на професионалци, е кредибилитет. Така што ќе се стекнат кредибилитет, ќе се потврди сето она што го учат. Имаме наставници специјализирани во управување со хумани ресурси, управување и психологија. Во прилог ви даде на знаење, ќе се обучуваат за подобрување на вашиот социјални вештини. За да се направи вашето искуство на меѓународно ниво, ние размена шеми. Благодарение на нашиот бизнис поврзаност, ќе дојде во контакт со различни институции посветени на вработување и развој на човечки талент. ... [-]

Мајстор за бизнис администрација

Raffles University Iskandar
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години January 2019 Малезија Johor Bahru + 1 more

Raffles University Iskandar МБА ќе ја следи вашата кариера и ќе ги зголеми менаџерските вештини, бидејќи е фокусиран на потребите на пазарот и најновите трендови. Ова е професионално ориентирана програма за развој на напредни вештини за бизнис за студентите кои веќе имаат некои практични бизнис искуство. [+]

Raffles University Iskandar МБА ќе ја следи вашата кариера и ќе ги зголеми менаџерските вештини, бидејќи е фокусиран на потребите на пазарот и најновите трендови. Ова е професионално ориентирана програма за развој на напредни вештини за бизнис за студентите кои веќе имаат некои практични бизнис искуство. Целта е да се обезбедат знаења и вештини за нив да работат ефикасно како високи менаџери или директори.... [-]


Business Administration, Master's Degree

Monroe College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Соединети Американски Држави New York + 1 more

Оваа програма се нуди на кампусот и на интернет. [+]

Преглед

На МБА програмата на кралот Факултетот има за цел да им помогне на студентите развивање на надлежностите дека корпоративните директори поседуваат во водечки и управување во комплексен, конкурентна средина.

MG-660 - Стратешки маркетинг 3

MG-670 - менаџерски финансии 3

MG-770 - Анализа на финансиски извештаи 3

MG-800 - стратешки менаџмент

[-]

диплома за постдипломски студии за бизнис администрација

GlobalNxt University
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци Open Enrollment Малезија Kuala Lumpur + 1 more

Диплома на постдипломски студии за бизнис администрација (PGDipBA) е дизајниран за да им обезбеди на студентите со солидна основа во управување со основни [+]

Градење на солидна основа на вештини за управување

Диплома на постдипломски студии за бизнис администрација (PGDipBA) е дизајниран за да им обезбеди на студентите со солидна основа во управување со основни теми. Таа, исто така може да се користи како отскочна штица за Глобален МБА како ученици кои заврши PGDipBA може да ги артикулираат директно на МБА со полно трансфер на кредит.

Резултати за учење ... [-]

Магистер по бизнис администрација

University of Turin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Turin

Магистер по бизнис администрација (LM 77, именуван во италијански "Laurea Magistrale за бизнис администрација") е новиот 2-годишен постдипломски курс понуден од страна на Одделот за менаџмент. Благодарение на претходното значајно искуство во доделување на диплома за додипломски студии во "Бизнис и менаџмент" и постдипломски наставна програма по меѓународно сметководство, Одделот за менаџмент сега дизајнира вистински Мастер курс на англиски јазик и на тој начин ја комплетира понудата на целосна петгодишна патека целосно на англиски јазик. [+]

Магистер по бизнис администрација (LM 77, именуван во италијански "Laurea Magistrale за бизнис администрација") е новиот 2-годишен постдипломски курс понуден од страна на Одделот за менаџмент. Благодарение на претходното значајно искуство во доделување на диплома за додипломски студии во "Бизнис и менаџмент" и постдипломски наставна програма по меѓународно сметководство, Одделот за менаџмент сега дизајнира вистински Мастер курс на англиски јазик и на тој начин ја комплетира понудата на целосна петгодишна патека целосно на англиски јазик.... [-]


Магистер по бизнис администрација - Стратегија и менаџмент во меѓународни организации

Linköping University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Linköping

На две-годишниот мајстор 's за бизнис администрација - Стратегија и менаџмент во меѓународни организации (SMIO) има за цел да се едуцираат идните лидери со добро расудување, кој може да направи добро балансирана одлуки. На програмата ги комбинира основните академски знаења (размислување и расудување) и искуствено знаење (вештини) да ги подготви студентите да се оди зад примената на познатите решенија познати проблеми. [+]

На две-годишниот мајстор 's за бизнис администрација - Стратегија и менаџмент во меѓународни организации (SMIO) има за цел да се едуцираат идните лидери со добро расудување, кој може да направи добро балансирана одлуки.

На програмата ги комбинира основните академски знаења (размислување и расудување) и искуствено знаење (вештини) да ги подготви студентите да се оди зад примената на познатите решенија познати проблеми. По успешното завршување на програмата, студентите ќе се стекнат добри аналитички вештини и способност да размислуваат стратешки. Меѓународниот фокус на курсеви и на меѓународната составот на класа помош на SMIO да ги подготви студентите да работат во меѓународни организации.... [-]


Магистер по менаџмент на бизнис администрација

UNIVERSITÉ INTERNATIONALE DE TUNIS (UIT)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Тунис Tunis

Магистер по менаџмент подготвува идните лидери на малите и средни претпријатија, компании и институции. Програмата се фокусира на претприемништвото [+]

Магистер по менаџмент подготвува идните лидери на малите и средни претпријатија, компании и институции. Програмата се фокусира на претприемништвото, менаџментот на производи, проекти, услуги или агенции со сеопфатна обука во човечки ресурси, сметководство, ERP, нова технологија и сите алатки потребни за управување.

Стручната Магистер по менаџмент и бизнис администрација ви дава насоки-ориентирана обука и управување и администрација на совладување на алатки за управување на компании и организации. Обука им помага прво да имаат познавање на дисциплини и основните концепти на управување со човечки ресурси, сметководство, финансии ... а потоа да ги научат менаџерски практики и развојот на знаење во економски и правни животната средина.... [-]


Магистер по меѓународна бизнис администрација

ESDES Lyon Business School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Lyon

Цели на програмата: Изгради цврста перспектива за природата на деловната конкурентност ... [+]

ПОВТОРЕН НА АНГЛИСКИ

ЦелиИзгради цврста перспектива за природата на деловната конкурентностСе здобијат со вештини за да се оцени комплексноста на меѓународниот бизнис ареан преку обезбедување на нив аналитички алатки за клучните процеси на донесување одлукиРазвивање вештини за комуникација, лидерство и тимска работаОпределувањеУпотреба на интерактивни алатки за учење врз основа на бизнис симулацијаКонференции за меѓународни бизнис прашања или предизвици со СТО, Меѓународна стопанска комора (МКС), експерти ...Можности за кариераКонсултантБизнис развивачМенаџер на производотИзвоз менаџер на просторотФинансиски контролерПримери на курсевиКорпоративно управувањеДеловна етикаИновации / Креативност / Управување со проектиМеѓународна бизнис стратегијаЛидерство во меѓународниот менаџментМеѓународно оданочувањеМеѓународно деловно правоУправување со увоз / извозФокус: Глобален предизвик... [-]

Магистерски програма во Лидерство за промени (Магистер по административни науки, Магистер на науки (економија и бизнис администрација), или мајстор за општествени науки)

University of Tampere
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Tampere

Сакате да станете лидер на визионер кој знае како да се справи со промените во сложеното општество? Избор на студии во магистрирал програма во Лидерство за промени ќе ви помогне да ја постигнете вашата цел. [+]

Пријавете се помеѓу 4 декември 2018 - 23 јануари 2019 година

Степен: Магистер по административни науки, Магистер на науки (економија и бизнис администрација), или мајстор за општествени науки, во зависност од специјализацијаВреметраење: 2 годиниОбем: 120 ЕКТСДатум на започнување: август 2018Школарина за студенти кои не се членки на ЕУ / ЕЕА: 12 000 € / год

Прочитајте повеќе за стипендии Нови видови на лидерски вештини се бараат на локално, национално, меѓународно и глобално ниво. Предизвиците со кои се соочуваат општествата се зголемија во комплексност. Еколошките и енергетските проблеми, динамиката на глобалната безбедност, управувањето со регионалните кризи, обезбедувањето на рентабилни јавни услуги и развојот на плодни основи за претприемништво и развој на бизнисот се сите системски по природа. Ова значи дека различните институции и актерите на граѓанското општество мора да работат заедно, да преговараат и да се договорат за новите начини на вршење на работите. Магистерски студии во Лидерство за промени овозможува развивање на вид на знаење и експертиза што е потребно за да се објасни и да се разбере сложени феномени, да стане визионер лидер, и да го промени светот. Во програмата, раководството се подразбира како способност за справување со промените. Големи промени бараат заеднички напори на владата, приватните компании и други институции. Факултетот за менаџмент на University of Tampere обезбедува уникатен амбиент за проучување на повеќеслојна лидерска динамика. Ги спојуваме перспективите на бизнисот и менаџментот од приватниот сектор, разбирањето за институциите и управувањето од јавната администрација, како и познавањето на меѓународните односи и политичките процеси од областа на политиката. На факултетот нуди... [-]