Пребарај за Мастерс во Биологија

Најди ги вашите магистерска диплома по Биологија овде!

Биологија

Дали чудо на животот секогаш ќе се одржува во стравопочит? Дали имате диплома во областа на науката и не се сигурни што да правиме со тоа? Потоа разгледува магистерски или докторски по биологија.

Биологија е природна наука која ги истражува проучување на животот. Тоа се занимава со структурата, функцијата и еволуцијата на различни форми на живот, и ги опфаќа огромна областа на науката. Модерни биологија е прилично ново поле, развиена во 1800-тите, но концептот и проучување на животот уште од почетокот на времето. Ако ја проучите биологија, не сте ограничени само на едно поле, затоа што Биологија често се комбинира со други области на науката. Постојат многу биохемичари и biophysicists, морските биолози и astrobiologists.

На оваа страница можете да најдете широк избор на мајстори и докторски програми по биологија. Движете се надолу и да видиме дали некој од овие фати око!

Читај повеќе

господар на биолошки науки (МБС)

The Australian National University | Science
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Австралија Canberra

Господар на биолошки науки ви овозможува да се специјализираат во области како што се биомедицински науки, екологија и еволуција, генетика, растителни науки и биохемија. Овој степен ви обезбедува со вештини за да продолжи кариера во растенијата лабораторија науката, земјоделството, животната средина политика или понатамошни студии. [+]

Една две години дипломиран степен понудени од страна на ANU колеџ за наука.

Разбирање на биолошки науки е составен дел на решавање на некои од најголемите предизвици со кои се соочува човештвото; од заканата од климатските промени, штетници и болести на зголемување на притисоци врз глобалното снабдување со храна. Без разлика дали вашите интереси се широки или уникатен, Anu нуди опсег на постдипломски програми за да се прошири своите вештини во биолошките науки и да ви помогне да се најде креативни и иновативни решенија за овие предизвици. На Anu Мајстор за биолошки науки е флексибилна предмети програма која може да се прилагодени да одговараат на вашите специфични образовни цели. Направете пребарување директно со ANU Нашата програма ви овозможува да се специјализираат во одредена област на биологија, како што биомедицински науки, екологија и еволуција, генетика, растителни науки и биохемија. Алтернативно, можете да го користите на програмата за да се обезбеди широк преглед на биолошки науки денес. Нашата практична настава се освежи вашиот традиционалните техники додека развојот на своите вештини и знаења во нови техники на сечење на работ.... [-]


диплома за биологија

Across the Pond
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Aberdeen Belfast Brighton Canterbury Cardiff Chester Cirencester Colchester Edinburgh Epsom Exeter Falmouth Farnham Glasgow Guildford Huddersfield Leeds Leicester Lincoln Liverpool London Loughborough Manchester Newcastle Norwich Nottingham Oxford Reading Rochester Sheffield + 29 more

Биологија е проучување на сите живи нешта, од мали микроорганизми на растенија и животни. Курсот се фокусира главно на еволуцијата и екологија и разговара за тоа како видови се вградени и како тие живеат и комуницираат едни со други. Биологија на програмата е на располагање на двете диплома и магистрирал на ниво. [+]

​биологија е проучување на сите живи нешта, од мали микроорганизми на растенија и животни. Курсот се фокусира главно на еволуцијата и екологија и разговара за тоа како видови се вградени и како тие живеат и комуницираат едни со други. Биологија на програмата е на располагање на двете диплома и магистрирал на ниво. Со проучување на биологијата ќе добиете разбирање на основните биолошки процеси, но и можност да се специјализираат во една област кон крајот на студијата. Биологија е широка тема, и затоа е нормално дека студијата има голем број на изборни предмети за да се прилагодите на програмата за она што би сакале да дознаете повеќе за тоа. Биологија програма е наменета за оние кои сакаат да се запознаат со сите организми на природата. Предметот се занимава со проучување на животот на молекуларно ниво, клетките, ткивата и организми за населението и екосистемите. На широк спектар на дисциплини прави специјализација за важен дел од идната работа. еволуцијата на видовите, физиологија и екологија, како и климатските погодените области како пустина, дождовни шуми, Арктикот, земјиште почвата и водата се исто така важни теми може да се истражуваат во длабочина. Доктрината на прашања поврзани со секојдневниот живот на луѓето е уште еден возбудлив насока. Ова може да вклучува изнаоѓање на нови медицински третмани, да се зголеми земјоделското производство, заштита на загрозените видови и развој на нова храна. Откритијата во овој вид на проблеми го подобри квалитетот на животот на милиони луѓе во последниве децении, и доведе до поголемо разбирање на нашето влијание врз животната... [-]

господар во генетиката и биоинженеринг

International University Of Sarajevo IUS
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Босна и Херцеговина Сараево

Генетика и биоинженеринг е една од најбрзо растечките дисциплини и постои зголемување на потребата од генетичарите и биоинженери облик со современите инженеринг стандарди. Наша цел е да ги обучи отворен ум генетичарите и биоинженери, свесни за локалните и глобалните проблеми, и чувствителни за етичките прашања. [+]

Мајстори Биологија диплома. Генетика и биоинженеринг е една од најбрзо растечките дисциплини и постои зголемување на потребата од генетичарите и биоинженери облик со современите инженеринг стандарди. Наша цел е да ги обучи отворен ум генетичарите и биоинженери, свесни за локалните и глобалните проблеми, и чувствителни за етичките прашања. Програмата се фокусира на практичната примена на теоретската рамка обезбедени на ниво на додипломски, градење на бришачите на истражување и развој на специфични индустриски практики. Соработка со индустрија е една од главните цели на програмата, со цел да го додадете решение за изнаоѓање вештини и ум-сет на истражувања поддржани практичност. Една година степен 60 ЕКТС AQ Австрија акредитирана 3500 евра годишно [-]

Господар во биохемија, молекуларна и клеточна биологија

University of Mons
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Mons

Магистер по биохемија, молекуларна и клеточна биологија обезбедува, освен тоа, на студентите со можност да ги реализираат своите дипломска работа во голем број на различни области на животот науки. [+]

Вашите цели Се вклучат во возбудлив обука, која опфаќа многу области на животот науки, кои се движат од биохемија за клеточна биологија со генетика и молекуларна биологија, како и преку крос визија за овие области Подобро да ги разберат основните процеси кои владеат со израз на животот во сите негови форми во три царства на животот, и преку курсеви, лаборатории и кориснички курсеви Научат во пријателска и динамична средина Се подготват за кариера во научните истражувања Подготовки за наставник по биологија Нашата понуда Магистер по биохемија, молекуларна и клеточна биологија нуди напредна обука врз основа на звук науката, се стави во пракса преку практиканти во компании и во лабораториите се поврзани со различни курсеви. Биологија Одделот UMONS развива од светска класа истражување во многу полиња како што микробиологија, клеточна биологија и proteomics. Во соработка со Факултетот за медицина, нашите студенти имаат пристап до многу лаборатории признати шила во областите како што Neurobiology, молекуларно снимање, молекуларна биологија ... Нашите дипломци работат во многу различни области на стручност, како што се во фармацевтска и биотехнолошка компании, во академски истражувања (универзитети, ..) во национални или регионални центри за истражување ... Вашата програма Заеднички јадро на 13 ЕКТС магистерска 1 (биоинформатиката, биостатистика, proteomics, физиологија, филогенеза) Специјализирани курсеви во BBMC (25 ЕКТС) Три гола во господар 2: темелно, стручно и дидактичко Научна комуникација на англиски јазик (7 ЕЦТС) Стаж на UMONS или надвор (18 ЕЦТС) Сертификат во обука искуство мајстори (6 ЕЦТС) 8 ЕКТС на изборни предмети во господар 2 Дипломирањето меморија (27 ЕКТС) и... [-]

Магистер по филозофија: филозофија на невронауките

Vrije Universiteit Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Амстердам

Невронски мрежи припаѓа на науки, кои во иднина ќе има големо влијание на речиси сите аспекти на нашето функционирање како луѓе .. [+]

Мајстори Биологија диплома. Невронски мрежи припаѓа на науки, кои во иднина ќе има големо влијание на речиси сите аспекти на нашето функционирање како и луѓето. Невронски мрежи веќе ги смени погледот ги имаме за самите себе. Оваа програма нуди одговор на потребата од одговорно научници, научници кои се чувствителни на концептуални прашања во нивните сопствени специфични домен и кои се, од друга страна, пак, можат да размислуваат и да се комуницира во врска со пошироките импликации на нивната област, клинички и како општествени. Наша цел е филозофија во невронски мрежи наместо филозофија за невронски мрежи. СТРУКТУРА НА ПРОГРАМАТА Наставната програма на ПНС вклучува 30 ЕК во филозофијата, 36 ЕК во невронски мрежи, 42 ЕК во филозофијата на невронски мрежи, и 12 ЕК за поединечни магистерски труд, на вкупно 120 ЕК. За детали на наставната програма, упатете се на веб-сајтот на www.vu.nl/philosophy Специфични барања за прием Програмата на ПНС е отворен за господар и истражување мајстор на студентите во невронски мрежи. наставата на програмата е на англиски јазик. [-]

мајстор во биологија

Universitas Airlangga
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци July 2018 Индонезија Surabaya

Мајсторот на програмата по биологија (MSI биологија) подготви конкурентни дипломирани студенти кои имаат добри вештини во анализа и решавање на проблеми во биологијата во Вага се движат од еден молекули до целата екосистеми и обезбедува интелектуален предизвик. Објектот за цел да се разбере живите системи, да помогне во зачувувањето на биолошката разновидност и нашата животна средина, како и за развој на биолошки науки, кои може да се примени на полето на храна, здравство, био-енергија и животната средина. ™ [+]

Цел: Мајсторот на програмата по биологија (MSI биологија) подготви конкурентни дипломирани студенти кои имаат добри вештини во анализа и решавање на проблеми во биологијата во Вага се движат од еден молекули до целата екосистеми и обезбедува интелектуален предизвик. Објектот за цел да се разбере живите системи, да помогне во зачувувањето на биолошката разновидност и нашата животна средина, како и за развој на биолошки науки, кои може да се примени на полето на храна, здравство, био-енергија и животната средина. Опис на курсот: Курсот донесена на Факултетот за наука и технологија се состои од класа предавање активност и лабораториска пракса. Со цел да се добие магистратура, студентот мора да заврши 40-42 кредити во рок од 1,5 - 2 години на мастер студии. Во моментов, мајстор програма спроведува студии на четири области, како што се животната средина биологија, физиологија на животните, микробиологија, растенија и култура на ткиво резултат: Овој курс продуцира дипломирани студенти кои имаат голема подготвеност во игра активна улога или во владата или невладина организација. На пример, диплома дипломирани студенти биологија се шири низ Индонезија, истражувачки центар за биологија и природни ресурси зачувување агенција, и истражувачки центар на шеќер. Многу дипломирани студенти од MSI биологија студија влезат кариери во основни и применети истражувања или одат за да стане доктор на науки. студенти. Некои се најде позиција како академски, истражувач, комуникациски службеник или креатор на политиката. специјализација програма Животната средина биологија: Оваа специјализација се фокусира главно на теми на животна средина, се предвиди еколошки влијанија на загадувачи и следење, спроведување на еколошки... [-]

Магистер по биологија

Brawijaya University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии July 2018 Индонезија Неквалитетна

Визија: да се биде модел институција во областа на науката и математика образование, со меѓународните стандарди и голема поддршка за применети науки, со цел да ги подобри човековите благосостојба. [+]

Мајстори Биологија диплома. Магистер по биологија Визија, мисија и цели ВИЗИЈА: да биде модел институција во областа на науката и математика образование, со меѓународните стандарди и голема поддршка за применети науки, со цел да ги подобри човековите благосостојба. Мисија квалитетни студенти форма. Игра активна улога во создавањето и развојот на науката и технологијата. Зголемување на јавната благодарност на сите MIPA е. Поддршка на развојот на применети науки на универзитетот. Цели Организирање на процесот на настава и учење Спроведување на високо квалитетни истражувања. Дистрибуирање на резултатите од истражувањата на јавноста. Имаат улога во развојот на науката, на национално и на меѓународно ниво. [-]

господар во растенијата биологија

University of Helsinki
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Хелсинки

Мајстор е на програма во биологија на растенијата е заедничка програма на Факултетот за биолошки и еколошки науки и на Факултетот за земјоделство и шумарство, кој гарантира исклучително сеопфатна програма. Вие ќе бидете во можност да учат на разновидноста на диви и култивирани растенија од Арктикот во тропските предели, како и растителни функции од молекуларните на ниво на екосистем. [+]

Животот на Земјата зависи од сончевата енергија заробени од страна на растенијата - тие се основата на повеќето храна мрежи и да ги поткрепуваат функционирањето на сите големи екосистеми. Растенијата ослободуваат кислород ние здив. Тие се конвертира соларната енергија во хемиска енергија, обезбедувајќи ни со храна, влакна, обновливи извори на енергија и суровини за многу индустрии. Растенија не ги извршуваат овие процеси во изолација. Тие комуницирате со другите организми и физички и хемиски животната средина, комуникација и активно да се прилагоди на нивните околности. Како да го сторат тоа и како може да профитираат од нив разбирање? Кога ќе имаат завршено на програмата Магистер по биологија на растенијата ќе се одговори на овие големи прашања, и многу повеќе, како што се: Како една фабрика клетка настанува во комплициран организмот и како растителните клетки, ткива и органи комуницираат едни со други Како растенија се избегне, толерираат или се бранат од надворешни фактори, стрес, како што се болести, суша и прекумерна сончева радијација Како растенија нивното чувство на животната средина и комуницираат едни со други и со други организми Како растенија, во интеракција со микроби, габи и животни, одржување на екосистемите и на тој начин животот Како генотипските, функционални и морфолошките разлики помеѓу растенијата им овозможи да напредува во многу различни живеалишта Исто така, ќе бидат способни да: Разбере како истражувања во растенијата биологија и биотехнологија може да придонесе за одгледување и производство Планира, координира и извршува високо-квалитетни основни и применети научни истражувања Имаат добро познавање на научниот метод и критички оценува... [-]

Master of Education (MED/ALTA) Biology

Alabama State University The Harold Lloyd Murphy Graduate School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

[+]

Мајстори Биологија диплома. Наставно поле (16) Психологија ...... ..3 EDU 531 Современи проблеми во образованието ИЛИ EDU 554 Контрастните филозофии во образованието ... 3 EDT 574 компјутерски базирани Instr. Технологија ....... 3 Истражување на курсевите за дефектологија Шеснаесет часа советник одобрен степен на постдипломски студии по биологија (мора да има БИО или соодветен префикс). Алтернатива А (АЛТ-А) биологија програма Мајстор за образование (M.Ed.) степен Кредит Студентите мора или, заврши додипломски предуслов курсеви по биологија или имаат полагање резултат на испитот Biology Praxis II пред да започне постдипломски предмети. Наставна програма и настава (6) EDU 590 Напредни методи на наставата во средното училиште EDU 505 наставна програма во средното училиште ..... 3 . . ... [-]

господар во растенијата и шума биотехнологија

Umeå University, Faculty of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Шведска Умеа Skelleftea + 1 more

Растенијата биотехнологија станува важно како средство за решавање на некои од глобалните проблеми поврзани со храна, гориво и екосистем управување во животната средина ... [+]

Мајстор е на програма во растенијата и шума биотехнологија

 

Растенијата биотехнологија станува важно како средство за решавање на некои од глобалните проблеми поврзани со храна, гориво и екосистем управување со еколошки и одржлив начин. Магистер на науки во Програмата за растенијата и шума биотехнологија нуди на студентите специјализирана надлежност и вештини да го признае, се разбере и да се најдат решенија за овие предизвици. На програмата е базирана на сет на координирани курсеви кои заедно изнесува 80 кредити (120 ЕКТС-кредити) се шири во текот на две години. Up-to-date знаење е предвидено за фабрика мобилен и молекуларна биологија како и раст на растенијата и развој. Ова се применува во областа на одгледување, биотехнологија и функционална генетиката. Програмата е организирана од страна на Одделот за растителна физиологија (Умеа Универзитетот) и на Катедрата за шумите генетика и физиологија на растенијата (шведскиот универзитет за земјоделски науки), кои заедно ја формираат научен центар Умеа растенијата (UPSC). Образование е укотвен околу различни истражувачки теми на UPSC.... [-]


MSc Evolutionary Systems Biology

University of Vienna
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Австрија Виена

[+]

Мајстори Биологија диплома. Прием По дипломирањето [-]

MRes морска биологија

Plymouth University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Plymouth

Морска биологија е исклучително широка и динамична предмет, како одраз на различноста и енергијата на морските екосистеми и фантастичната низа на животот тие содржат, со што оваа една огромна предмет на студијата. Морски процеси изврши масовно влијанија на климата и моделот на биогеохемиските велосипед на Земјата. Тесно поврзани со различни истражувачки определба на голем број на научници Оваа програма ви овозможува да се примени и ... [+]

MRes морска биологија Морска биологија е исклучително широка и динамична предмет, како одраз на различноста и енергијата на морските екосистеми и фантастичната низа на животот тие содржат, со што оваа една огромна предмет на студијата. Морски процеси изврши масовно влијанија на климата и моделот на биогеохемиските велосипед на Земјата. Тесно поврзани со различни истражувачки определба на голем број на научници Оваа програма ви овозможува да се применуваат и да се развие вашите специфични вештини во морнарски контекст. Главни карактеристики Студија во Плимут, меѓународно реномиран градот за морските биолошки истражувања. Учествуваат во специјално дизајнирани, тематски програма заеднички хостирано од Универзитетот Плимут и биолошки асоцијација на морските (МБА) на Велика Британија. Избираат меѓу две патеки за да одговараат на вашите истражувачки интереси, биолошката разновидност и екологијата или мобилен и молекуларна биологија. Имаат корист од се предава од страна на признати експерти во светот, со линкови до истражувачки организации и проекти. Да се ​​подготви за нашата експертиза, кои работат заедно со истражувачки кадар на личен проект. Преземат широка, оригинални и иновативни истражувачки проект, често во соработка со МБА соработниците, или еден од другите наши партнерски институции (Плимут морска лабораторија, Сер Alister Харди Фондацијата за Океан наука и Националната морска Аквариум), или во Велика Британија или во странство . Одлична подготовка за понатамошно истражување. Види корист од тесни врски со истражување заедница во светот. Преглед на програмата Во првиот мандат ќе учат основни модули кој се концентрира на градење на вашиот општ истражувачки и академски вештини. Вие исто така ќе се запознаат со истражување... [-]

истражување господар во когнитивната и клиничка невронски мрежи: Neuroeconomics

Maastricht University, Faculty of Psychology and Neuroscience
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Холандија Мастрихт

Neuroeconomics е навистина интердисциплинарна напори со цел да се разберат човечка индивидуа и донесување на социјалните одлука од страна на истражниот нивните невронот основа и основните психолошки процеси. [+]

Истражување господар (м-р) во когнитивната и клиничка невронски мрежи

 

Господар на истражување (Магистер на науки) програма во когнитивните и клинички невронски мрежи е програма од две години, кој нуди пет специјализации. Петте специјализации се: Когнитивна невронски мрежи, основните невронски мрежи, Невропсихологија, Психопатологија и Neuroeconomics. Оваа interfacultary програма (Психологија; здравство, Медицинскиот и животни науки, бизнис и економија) е наменета за одлични ученици кои сакаат да ги продолжат своите студии на постдипломски училиште кое ги подготвува за кариера во областа на истражувањето. Програмата е меѓународно ориентирана и сите предмети се дадени на англиски јазик.... [-]


господар 's степен во морските екологија (MECM)

Universidad de las Islas Baleares - UIB
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Шпанија Палма де Мајорка

Со оглед на одредбите од член 16 од Кралската уредба 1393/2007, како што е изменета од страна на Кралската уредба 861/2010, за да пристапите на Мастерс во морска Екологија ќе треба да биде во сопственост на официјална универзитетска диплома издадени од страна на институција за високо образование кои припаѓаат една земја-членка на Европската област на високото образование со право на пристап до магистратура во таа земја. [+]

Профил на приходите и критериуми за прием, Со оглед на одредбите од член 16 од Кралската уредба 1393/2007, како што е изменета од страна на Кралската уредба 861/2010, за да пристапите на Мастерс во морска Екологија ќе треба да биде во сопственост на официјална универзитетска диплома издадени од страна на институција за високо образование кои припаѓаат една земја-членка на Европската област на високото образование со право на пристап до магистратура во таа земја. Тие, исто така може да пристапите на дипломирани студенти од странски образовни системи во Европската област на високото образование без одобрение од нивните наслови, по верификацијата од страна на Универзитетот, кои тие потврдат степенот на образование еквивалентно на соодветните официјални Шпански универзитетски дипломи и кои даваат право во земјата што ја издава квалификација за прием на постдипломски студии. Пристап од страна на овој пат не значи дека во секој случај на одобрување на претходниот наслов, кој се одржува од страна на жалителот, ниту неговите признание за други намени освен за студирање учења мајстор. Овој мајстор е особено погоден за дипломирани студенти по биологија, морска науки или сродни степени. Со оглед на интердисциплинарен карактер на мајстор, исто така, ја предвидува можноста дека тоа може да продолжи на постдипломски студенти од други дисциплини поврзани со линии опфатени во мајстори. Тоа може да се разгледа на следниве критериуми за оценување на основаноста на студентите кои сакаат да бидат примени на мајстор, како и соодветните акредитација на владеење на вештини во врска со овој мајстор: Препис на студиите кои биле поднесени... [-]

господар во Pomor - поларни и морски истражувања

Saint Petersburg State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Санкт Петербург

За разлика од другите програми, се разбира нуди увид во поларните и морските екосистеми и климатските промени. За време на нивната пракса модули, студентите имаат шанса да се вклучат со експедиции на одборот од водечките германски и руски истражување садови. По завршувањето студентите добиваат двојна диплома: Магистер степен на Санкт Петербург универзитет и Магистер на науки на Универзитетот во Хамбург. [+]

Мајстори Биологија диплома. Преглед За разлика од другите програми, се разбира нуди увид во поларните и морските екосистеми и климатските промени. За време на нивната пракса модули, студентите имаат шанса да се вклучат со експедиции на одборот од водечките германски и руски истражување садови. По завршувањето студентите добиваат двојна диплома: Магистер степен на Санкт Петербург универзитет и Магистер на науки на Универзитетот во Хамбург. "Поларни и морски истражувања" е само образовна програма во природните науки во SPbU, акредитирана од страна ASIIN eV Студентите се опремени со најдобрите на разновиден спектар на можности за поларни и морски истражувања на локално, национално и глобално ниво. Тие можат да ги извршуваат академски истражувања во првите руски и светски истражувачки организации во областа на климатските истражувања, oceanology, хидрологија, биологија, геологија, палеографија, геоморфологија и поларни географија. Програма преглед Модули: Основни модул Модул 1. океански басени, дното седименти и климатските промени Модул 2. океанографија на океаните и крајбрежните води Модул 3. Поларните и морските екосистеми: Структура, функционирањето и ранливоста Модул 4. Природни ресурси Модул 5. процеси во крајбрежните зони и управување со животната средина Модул 6. ПЕРИГЛАЦИЈАЛНИ средина Кредити: 120 ЕКТС [-]