Магистратура Германија

Магистерски програми во Германија - Магистратура Германија

Master

Се наоѓа во источниот дел на исполнува-западниот дел на Европа, Германија е земја со толку многу да понуди. Со модерните градови, замоци, убава глетка, прекрасно село, и поставен села, Германија има по нешто за секој меѓународен студентски. Германија е исто така центар за внатрешна финансиска работата на ЕУ, е дом на одлични образовни институции, уметноста, културата, и голема мрежа на професионалци, што го прави мајстор во Германија одличен избор.

Германија нуди разновиден спектар на образовни можности за да заработите мајстор во Германија степен. Тие се движат од мали и приватни до големи и јавни универзитети со конкурентна и специјализирани програми во различни области на студии. Некои од популарните теми за магистерска во Германија се комуникации, логистика, право, бизнис, компјутерски науки, меѓународни односи, и архитектура.Програма должини за мајстор во Германија варира во зависност од програмата и ако студентот избира целосно или скратено работно време студии, со онлајн програми, исто така на располагање.

Опциите за мајстор во Германија се бројни, така да започнете со пребарување низ листата подолу!

Читај повеќе

Магистер на науки ENTECH - магистрирал во енергетски технологии

InnoEnergy
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Карлсруе

А брзо менување на индустријата која мора да се справи со глобалните предизвици, енергетскиот сектор на иднината ќе биде изграден на различни видови на вештини, техничко знаење и иновативни идеи. Магистер по енергетски технологии (Магистер ENTECH) ви овозможува да истражуваат широк спектар на енергетски технологии, инженерски дисциплини и бизнис модели - и да се разбере како сите тие се заедно да се создаде повеќе одржлив енергетски сектор. [+]

Енергетски технологии. Инспиративни партнери. Ваша сопствена одржлива мрежа.

А брзо менување на индустријата која мора да се справи со глобалните предизвици, енергетскиот сектор на иднината ќе биде изграден на различни видови на вештини, техничко знаење и иновативни идеи. Магистер по енергетски технологии (Магистер ENTECH) ви овозможува да истражуваат широк спектар на енергетски технологии, инженерски дисциплини и бизнис модели - и да се разбере како сите тие се заедно да се создаде повеќе одржлив енергетски сектор.... [-]


Гренобл Магистер по меѓународна бизнис (MIB)

GISMA Business School
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Германија Berlin

Програмата MIB Гренобл користи меѓународна перспектива да им пријде на клучните концепти и вештини за успешно управување. Програмата ги проучува најфундаменталните концепти во меѓународниот бизнис, вклучувајќи маркетинг, сметководство, деловно право и стратешки менаџмент. [+]

Гренобл Магистер по меѓународна бизнис (MIB)

Програмата MIB Гренобл користи меѓународна перспектива да им пријде на клучните концепти и вештини за успешно управување. Програмата ги проучува најфундаменталните концепти во меѓународниот бизнис, вклучувајќи маркетинг, сметководство, деловно право и стратешки менаџмент. Ќе се развие и академски совршеност и практични раце-на вештини што треба да се успее. Првата година ќе ги покрие основните теми на меѓународните бизниси, додека втората година е посветена на вашиот Финален менаџмент проект (FMP). Германски часови по слободен почеток за сите ученици. 20% зимски попуст достапен до крајот на февруари!... [-]


Магистер на науки во глобалната логистика и управување со синџирот на Suppy

Kühne Logistics University - KLU
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Хамбург

Нашата програма е комбинација на теми логистика, менаџмент на снабдувачки синџири, менаџмент и лидерство во уникатен начин. Логистика и SCM теми претставуваат повеќе од половина од наставната програма! [+]

Студиска програма на мајстор во глобалната логистика во светот е само логистика универзитет. Нашата програма е комбинација на теми логистика, синџирот на снабдување управување и лидерство во уникатен начин. Логистика @ SCM теми претставуваат повеќе од половина од наставната програма! Сите наши програми се разликуваат по меѓународен студентски тело, извонредна факултет, интимна средина за учење и богат корпоративни врски. Сите наши програми се предава на англиски јазик!... [-]


Меѓународна програма за управување со материјали (IMAT)

Ritsumeikan Asia Pacific University (APU)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Birkenfeld

Магистер по Меѓународен материјал Тек Менаџмент (IMAT) програма е предводник на APU е двојна магистрирал програма со Триер Универзитетот за применети науки, спроведена од страна на Институтот за применета материјал за управување со тек на времето (IfaS) во Германија. Студентите на IMAT добиваат можност да студираат во APU во Beppu, Јапонија, родното место на движењето One Village One Product (OVOP), во првата година и во кампусот за животна средина Биркенфелд (ЕЦБ), првиот кампус за нулта емисија (ЗЕ) во Европа, во својата втора година. [+]

Преглед

IMAT е двојна диплома програма заеднички управувана од APU и Институтот за применета материјал за управување со проток (IFaS), иновативен истражувачки институт на Триер Универзитетот за применети науки (Германија). Студентите ќе ја поминат својата прва година на студирање во APU, а втората година во нуклеарниот кампус Биркенфелд во Германија.

Програмата нуди интегрирано знаење во областа на инженерството, економијата, правото и природните и општествените науки. Во прилог на целите за учење на Одделот за одржливост на APU, IMAT нуди мултидисциплинарни курсеви за да ги подготви студентите да станат млади професионалци во дизајн на нус-емисиони системи со длабоки знаења во обновливите извори на енергија, интегрирано управување со водните ресурси и други области за одржлив развој на заедницата. Студентите исто така ќе имаат можност да спроведат теренска работа во Јапонија и да учествуваат на стажирањето во Германија. ИМАТ студентите ќе треба да поднесат магистерска теза за IfaS во Германија. Концизен преглед на оваа теза треба да се достави до APU во форма на истражувачки извештај. По завршувањето на програмата, студентите добиваат две магистерски степени, Магистер на науки во меѓународна соработка политика (од APU) и мајстор на факултет во Меѓународен материјал Тек Менаџмент (од Триер Универзитетот за применети науки).... [-]


господар во Кинески Европската Економија и бизнис студии

Berlin School of Economics & Law
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Германија Berlin

Интеркултуралниот програма Кинески Европската Економија и бизнис студии нуди на студентите со клучните увид во главните аспекти на економскиот развој во Кина и Европа. На вештини подучени вклучуваат анализа на специфични аспекти на трговските односи и финансиските текови, како и разбирање на социјалните и економските односите меѓу овие две геополитички региони. [+]

Подгответе се за глобалната економија

На интеркултурна програма кинеско-европски економија и бизнис студии им нуди на студентите со клучните увид во главните аспекти на економскиот развој во Кина и Европа. На вештини подучени вклучуваат анализа на специфични аспекти на трговските односи и финансиските текови, како и разбирање на социјалните и економските односите меѓу овие две геополитички региони.... [-]


Меѓународен мајстор во индустриски менаџмент (IMIM)

MIP Politecnico di Milano School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Германија Минхен

Меѓународната Магистер по индустриски менаџмент (IMIM) е дизајниран да им обезбеди на студентите со првенствено научни и инженерски образовни средини со седиште со основните бизнис и менаџерски вештини, во врска со спроведувањето кариера во меѓународно ориентирани производство и сервисирање на индустрии. [+]

Меѓународната Магистер по индустриски менаџмент (IMIM) е дизајниран да им обезбеди на студентите со првенствено научни и инженерски образовни средини со седиште со основните бизнис и менаџерски вештини, во врска со спроведувањето кариера во меѓународно ориентирани производство и сервисирање на индустрии.

ЦЕЛИ НА ИМИМ

На IMIM има за цел да им обезбеди на студентите со надлежностите и вештини потребни за да се развие успешна кариера во меѓународно ориентирани производствени и услужни индустрии. Програмата има за цел да го премости јазот помеѓу универзитетот и индустријата, со настава на релевантни знаења и вештини од суштинско значење за ефикасна менаџерски практики, особено со вештини и знаења кои традиционално не се предава во техничките или научните програми универзитет.... [-]


Мајстор програми во ООП и лидерство, одржливост во Германија со полно работно време и далечина

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 15 месеци October 2018 Германија Berlin

Студентите се добие пристап до мултидисциплинарен обука часови и онлајн и офлајн. Студентите се подложат на различни семинари. Ние аплицираат онлајн студии преку е-учење, webinars и MOOCs. Целта е студентите да ги развијат своите знаења и вештини во корпоративна социјална одговорност, бизнис етика, одржливост, социјална претприемништво и социјални иновации. Студии во овие области ќе им овозможи на студентите bredar своите знаења во различни истражувачки полиња, каде што може да се извлече концепти и алатки за практичната примена на проекти одржливост и CSR. Покрај тоа, студентите меѓународно искуство и подобри можности за кариера во цела Европа. [+]

Мајстор програми во ООП и лидерство, одржливост во Германија Полно работно време и за учење на далечина.

Мајстор на уметноста (MA) во одговорен за управување (MRM) е 15 месеци на високо образование. На програмата е меѓународно извршни програми за образование, кои им даде на сегашните и идните лидери на потребните знаења и алатки за извршување на проекти во одржливоста и ООП на различни видови на организации, со фокус на резултати. Програмата ја следи ОН и PRME принципите на одржлив развој и неколку од едукаторите се членови на работни групи иницијатива на Глобалниот договор на ОН поврзани.... [-]


Магистер по Автомобилство производство инженеринг

Fraunhofer Academy
Студии врз за студентски град Дел-студии 5 семестри October 2018 Германија Минхен Баден-Виртемберг + 1 more

Во курсеви, големо значење е ставен на постојана интеракција помеѓу теоретските и научните знаења и практична примена. [+]

Содржината студија

Курсот вклучува содржини од трите области на стручност:

A: производство и технологија на производство Автомобилство Б: Менаџмент и Лидерство / претприемничка активност C: методолошки и практични вештини проектот

Поединец продлабочување на техничка содржина е можно во изборни модули.

Студија Организација

на пр подготвителни курсеви, модули, изборни и основни курсеви итн... [-]


Напредно материјали науката и инженеринг (amase) господар

AMASE Master
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Германија Saarbrucken

Се разбира дека AMASE Мастер успешно се применува во текот на последните пет години, со финансирање од Еразмус Мундус програмата. [+]

На AMASE Мастер курс успешно се спроведува во текот на последните пет години, со финансирање од Еразмус Мундус програмата. Стипендии се достапни за студентите од целиот свет и се движи од 500 евра и 1.000 евра месечно. Курсот има демонстрираа висок квалитет во текот на. Со цел да се обезбеди континуитет на програмата - на "избрани не статусот" може да се покаже привремена и само трае до следниот повик - конзорциумот доставување оваа разбира Заедничката програма Мастер е доделена од страна на Европската комисија / EACEA на името на брендот Еразмус Мундус (EMBN) со која се обврзува да се одржи на барањата и на ниво на совршеност очекува од магистерски студии од Еразмус Мундус програмата.... [-]


господар во корпоративното управување и економија

Zeppelin University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години August 2018 Германија Friedrichshafen

Носителите на одлуки и претприемачи се соочуваат повеќе од кога било досега со барањата кои веќе не можат да бидат исполнети само со функционални спектар на класични бизнис менаџмент. Конвенционалните управување со обука достигна своите граници, како што се тврди од страна на познатиот канадски управување теоретичар Хенри Mintzberg и економист од Стенфорд Џефри Pfeffer, и иронично се жалеше на "Економист" во својот годишник 2010 година: "Падот на МБА ќе го намали доводот на срање на изворот. " стр. 122. [+]

Носителите на одлуки и претприемачи се соочуваат повеќе од кога било досега со барањата кои веќе не можат да бидат исполнети само со функционални спектар на класични бизнис менаџмент. Конвенционалните управување со обука достигна своите граници, како што се тврди од страна на познатиот канадски управување теоретичар Хенри Mintzberg и економист од Стенфорд Џефри Pfeffer, и иронично се жалеше на "Економист" во својот годишник 2010 година: "Падот на МБА ќе го намали доводот на срање на изворот. " стр. 122.... [-]


господар во дигиталните медиуми технологија (DMT)

EIT Digital Master School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Berlin

Програмата во дигитални медиуми технологија се фокусира на овозможување на технологии за дигитални медиумски системи, вклучувајќи технологии за анализа на медиумите, генерирање на интерактивните медиуми, обработка и кодирање, оптимизирање на жичен и безжичен пренос и дистрибуција на дигитални 3Д содржини. [+]

Програмата во Дигитални медиуми технологија се фокусира на овозможување на технологии за дигитални медиумски системи, вклучувајќи технологии за анализа на медиумите, генерирање на интерактивните медиуми, обработка и кодирање, оптимизирање на жичен и безжичен пренос и дистрибуција на дигитални 3Д содржини.

Дипломирани студенти на програмата ќе бидат специјалисти DMT и иноватори, кои се способни да ја креира иднината на дигитални медиуми технологија. Првата година ќе бидат слични во двете влез DMT точка универзитети KTH и ТУ Делфт со четири основни курсеви на процесирање на сигналот, компјутерска графика, веб сервиси, и комуникациски мрежи. Втора година ќе се приспособат на технички специјализација.... [-]


Инж. индустриски инженеринг

Hochschule Stralsund – University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Германија Мекленбург-Западна Померанија

Топ gerankte програмата Магистер индустриско инженерство (инж.) нудат одлични можности за проширување на вашите лични предности и да се подготви добро за лидерски улоги. Градење на вашиот прв степен професионално да се здобијат во оваа студија, повеќе во-длабочината на примена-ориентирана искуство, ќе се обучуваат вашите практични вештини и да се развие своите вештини во квалификациите. И за оние кои се нови за нас: на кампусот на балтичкиот брег, на забавата не е занемарен за време на студирањето! [+]

Топ gerankte програмата Магистер индустриско инженерство (инж.) нудат одлични можности за проширување на вашите лични предности и да се подготви добро за лидерски улоги. Градење на вашиот прв степен професионално да се здобијат во оваа студија, повеќе во-длабочината на примена-ориентирана искуство, ќе се обучуваат вашите практични вештини и да се развие своите вештини во квалификациите. И за оние кои се нови за нас: на кампусот на балтичкиот брег, на забавата не е занемарен за време на студирањето!... [-]


Master Degree in Advanced Spectroscopy in Chemistry (Erasmus Mundus Joint)

University of Lille
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Лајпциг

Мрежата ASC има за цел подготовка на студентите да станат експерти и да развијат меѓународни вештини кон професионални индустриски кариери во спектроскопската карактеризација на материјата и / или докторски студии. [+]

На ASC магистрирал е заеднички управувани од следниве универзитети (Конзорциумот ASC):

Мајсторот на ASC е поддржан во текот на 10 години од страна на Европската унија. Во текот на првиот период, од 2003 до 2008 година, ова финансирање му овозможи на конзорциумот на ASC да го развие наставниот план за ASC. Во 2007 година на програмата ASC му беше доделена етикетата Еразмус Мундус и последователно доби финансирање за 5 изданија на курсеви (2008-2013).... [-]


Магистер по менаџмент - Европска троен степен - Grande Ecole

emlyon business school
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Минхен

2-годишниот мајстор во управување со општите + специјализација (финансии, стратегија или корпоративниот развој), научи целосно на англиски јазик. [+]

Троен предност да започнете кариера во глобалната управување со троен степен од водечките европски институции, на 2-годишна мултикултурна искуство, можности за кариера во светот!

Овој мајстор е општо управување разбира, нудејќи специјализација во втората година, како и материјални работно искуство преку практиканти и бизнис проекти. Степен овој мајстор е заеднички да работат ЕмЛион бизнис училиште (Франција), Лудвиг Максимилијан Universität - LMU (Германија) и Ланкастер универзитет менаџмент школа - LUMS (United Kingdom) Во првата година ќе се одржи на ЕмЕвропската кампус Лион бизнис школа во Лион или на Универзитетот Ланкастер и ви дава широка основа на управување со знаење, увид и вештини. За секоја од овие основни курсеви, ќе имаат корист од заедничката експертиза на факултет сите три институции, како тим на професори од ЕмЛион бизнис училиште, LMU и LUMS обезбеди единствена визија од три култури. Ова ви дава една поширока перспектива на глобалниот бизнис, помагајќи ти да се развие капацитет да се прилагодат во својата иднина меѓународна кариера. ... [-]


Master of Public Policy

Willy Brandt School of Public Policy at the University of Erfurt
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Германија Erfurt

[+]

Тезата

Запишување

вашата апликација

Школарината

[-]