Пребарај за Мастерс во Дизајн

Најди ги вашите магистерска диплома по Дизајн овде!

Дизајн

Дизајн се смета за многу двосмислена дисциплина, и нејзината природа и спецификации се разликуваат неизмерно во зависност од контекст и поле на примена. Општо земено, дизајнот е уметност на изградба на објект (со оглед на разновидноста на полиња каде дизајн се користи - речиси секој објект, кој може да се создаде од страна на човекот) и на подготовки и планови за таквата конструкција.

Денес дизајнери буквално не можат да се избегнат во речиси сите аспекти на човечкиот живот. Ако некој треба да ги красат и освежување куќа, помош од дизајнерите на ентериер, ќе бидат потребни, во случај еден размислува за објавување на книга - книга дизајнер секогаш треба да биде на дофат на раката, графички дизајнери, производ дизајнери, веб-дизајнери, модните дизајнери се сите таму да им помогне на луѓето да водат пристоен живот се опкружени со специјални и сопствени артефакти. Дизајнот е тесно поврзана со уметноста, инженерството и производството и секоја специфична област додава некои нови барања и карактеристики на овој постојано менување на дисциплина на дизајнирање на објекти.

Дали некогаш сте почувствувале потреба да се создаде нешто убаво и практично во исто време? Или можеби ќе уживате во оптимизирање на различни предмети, така што тие ги исполнуваат потребите на еден без да успее? Ако ова е случај, треба да се разгледа дизајн како можна идна кариера за себе. Прочитајте повеќе за различни мајстори програми во Дизајн понудени од страна на универзитетите во целиот свет!

Читај повеќе

мајстор во дигитална технологија за управување со - вештачка интелигенција

Bologna Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година December 2017 Италија Болоња

Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во вештачката интелигенција. [+]

Мајстори Дизајн диплома. Преглед Дигиталната трансформација е длабоко промена на организацијата на современите претпријатија и нивната структура на управување. Модерна, иновативни компании треба високо квалификувани менаџери кои имаат и технички компетенции да се справат со новите дигитални технологии и вештини за управување се потребни за донесување одлуки позиции. Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во вештачката интелигенција. Курсевите ќе ги покрие најновите техники и алатки, како и нивните индустриски апликации, се фокусира на нови бизнис можности и предизвици што произлегуваат од нив. Оваа меѓународна програма, со студентите од целиот свет и на факултетот составен од професори, менаџери и претприемачи, се одвива во рамките на единствена атмосфера на вила од 16 век на ридовите околу Болоња. Благодарение на дела, проекти на компанијата и господар предавања проект, студентите се во контакт со клучните концепти на дигиталната ера. Програмата завршува со поле лабораториска работа и стажирање на компанијата. МАЈСТОРОТ е инвестиција. Заем за чест е начин за финансирање на ИТ. "PerTe Prestito Con патека", долгорочна и ниски каматни чест на кредитот, без потребен за покривање на целиот износ на школарината колатерал. клучни факти Формат: со полно работно време Јазик: Англиски Времетраење: 12 месеци CFU / ЕКТС: 60 Просечна возраст: 26 Учесници: 20-50 КАЛЕНДАР Краен рок: септември, 2017 (Тркалезна јас), ноември, 2017... [-]

господар во интеракција дизајн

Domus Academy
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2018 Италија Милан

Во Магистер по Интеракција Дизајн, ќе се стекнат со теоретски знаења и професионални вештини што треба да се дефинираат проблемите и решенијата во интеракција и кориснички дизајн. Ќе се анализираат и да експериментираат со софтвер и хардвер технологија, со цел да се развие доверба со палетата на алатки и платформи кои ја формираат основата за дизајнирање интерактивни решенија. [+]

Замисли. Код. Клик, удар, малку. Интеракција дизајн е за создавање на производ, услуга, или простор кој се поврзува со телото или умот преку иновативна технологија. Тоа е околу пресекот на дигитални елементи и од секојдневниот живот; создавање на повеќе интуитивен кориснички интерфејс; усвојувањето на дигиталната технологија збогатен сервис искуства; трансформацијата на дизајн визии во можностите на пазарот. Во Магистер по Интеракција Дизајн програмата, ќе се стекнат со теоретски знаења и професионални способности што треба да ги дефинира проблемите и решенијата во интеракција и кориснички дизајн. Ќе се анализираат и да експериментираат со софтвер и хардвер технологија, со цел да се развие доверба со палетата на алатки и платформи кои ја формираат основата за дизајнирање интерактивни решенија. Domus академија е "учење преку дизајнирање на" пристап се базира на традицијата на италијанскиот менторство во дизајн. Ќе работат директно со компаниите да развијат концепти, сценарија, и стратегии врз основа на употреба на интерактивни и дигиталната технологија во секојдневниот живот. Публика На програмата е дизајниран за кандидати кои имаат диплома од прв степен и / или професионално искуство во дизајн на производи, визуелно-графички дизајн, медиуми и веб дизајн, архитектура, компјутерски науки, инженерство, комуникациски науки, психологија или социологија. Исход Во текот на оваа програма, студентите ќе можат: Заврши на само-управувано концептуалната истражувачки проект во согласност со професионалните стандарди. Креирање на иновативни концепти, решенија и искуства во интеракција дизајн за различни индустрии и сектори. Покажат на професионално ниво на соработка и управување рокот во мултикултурна тим. Програма Магистер на науки по Интеракција Дизајн е структурирана како... [-]

MDes индустриски дизајн

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 30 месеци September 2018 Кина Суджоу + 1 more

На MDes во индустриски дизајн е за дипломирани студенти или професионалци со дизајн или инженеринг средини, кои сакаат да ги прошират и продлабочат своите дизајн и дизајн истражување размислување. [+]

Мајстори Дизајн диплома. Преглед Раст во Кина ќе се редефинира модели на потрошувачка, производство и културните присвојување во земјата така и на глобално ниво за генерациите што доаѓаат. Како Кина-базирани компании се префрли на стратегија дизајнирана-in-Кина и меѓународни компании бараат да се дизајнира за кинескиот пазар, можности за кариера за дипломирани студенти на оваа програма ќе бидат многубројни. На MDes програма индустриски дизајн е за дипломирани студенти или професионалци со дизајн или инженеринг средини, кои сакаат да ги прошират и продлабочат своите дизајн и дизајн истражување размислување. Ќе развијат разбирање и да се практикуваат крос-културен пристапи кон дизајн на производи, услуги и системи за развој. Опции се достапни за вонредно студирање за работа професионалци. По оваа програма, ќе се развие поединецот специјалист вештини, додека одржувањето на генералист, трансдисциплинарните Outlook кон дизајн. Во текот на првото полугодие од оваа програма, ќе ги унапреди вашиот надлежности во истражување дизајн методи, трансдисциплинарните алатки за дизајн, процесот на иновации, како и дизајн визуелизација и комуникација. Во следните два семестри, ќе бидат надгледувани од страна на академскиот кадар за да се развие и да се спроведе вашите сопствени дизајн истражувачки проект. Дипломирани студенти на оваа програма, како и со сите XJTLU мајстори степени, заработи Универзитетот во Ливерпул диплома која е призната од страна на Министерството за образование на кинески. Знаења и вештини Вие ќе бидете охрабрени да ги искористат предностите на трансдисциплинарните природата на оваа програма, со акцент на развој и евалуација на нови методи и пристапи на истрага. Вашите проекти може да имаат академски... [-]

господар на напредни студии во интеракција дизајн

SUPSI
Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри September 2018 Швајцарија Лугано

Мајстор за напредни студии (MAS) во Интеракција дизајн е комбинација на дизајн размислување, техники Текара, дигитални измислица, програмирање, и физички компјутери во една студиска програма се однесуваат на реализација на проекти во кои интеракцијата помеѓу културата дизајн и технолошки развој им овозможува да генерирате дизајн-управувано иновации. [+]

Господар на напредни студии во Интеракција Дизајн Проектирање Напредно артефакти, средини и услуги Мајстор за напредни студии (MAS) во Интеракција дизајн е комбинација на дизајн размислување, техники Текара, дигитални измислица, програмирање, и физички компјутери во една студиска програма се однесуваат на реализација на проекти во кои интеракцијата помеѓу културата дизајн и технолошки развој им овозможува да генерирате дизајн-управувано иновации. Програмата става Интеракција дизајн во центарот на оригинална програма, каде што служи како клучен елемент во дизајнот на напредни артефакти, околини, и услуги. Целта на Mas е да ги обучи квалификувани професионалци кои играат клучна улога во една од најпознатите иновативни индустриски и дизајн полиња. Методи и пристапи Образовниот модел MAS се фокусира на методи и процеси за да се генерираат иновации. Учениците имаат можност да се здобијат со човекови засновани дизајн методи за анализа и решавање на дизајн проблеми и самостојно да се практикуваат истражувачки методи. Прагматичен решавање на проблеми пристап кон дизајнот е применет во лабораторија животната средина. Peer-to-peer учење, итеративен процес и брзи прототипови на дигитални и физички решенија се квалификува на учениците да ги извршуваат кариери во индустрија, истражување и дизајн агенции, каде и технолошките иновации и дизајн се исполнат. Теми и содржина курсеви MAS се одржуваат од страна на добро признати предавачи и во соработка со воспоставена мрежа на организации, истражувачки центри, дизајн практики и компании. Теми како што се кориснички дизајн искуство, услугата дизајн, корисничкиот интерфејс дизајн, отворен дизајн, просторен дизајн и информации визуелизација се учи преку курсеви дизајн-управувано кои им овозможуваат на студентите да... [-]

Господар во дизајнот

Georgian Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Грузија Тбилиси

Оваа програма е наменета за подобрување на знаењето и вештините на дизајнот професионалци, како и на други дисциплини, да влезат или да продолжат во различни кариери во дизајн дисциплини, како и други сојузни професионални дисциплини. Програмата ги проширува студентите критичко разбирање на историските и современите социјални, културни, економски и политички контексти на дизајнот, истовремено обезбедувајќи напредна, најсовремена специјализирана обука и искуство - во дизајнерската пракса, процеси и методи - неопходни за Преземаат сложени, мулти-фацетирани проекти за дизајн и произведуваат професионални резултати и резултати од дизајн кон меѓународен стандард. [+]

Мајстори Дизајн диплома. Оваа програма е наменета за подобрување на знаењето и вештините на дизајнот професионалци, како и на други дисциплини, да влезат или да продолжат во различни кариери во дизајн дисциплини, како и други сојузни професионални дисциплини. Програмата ги проширува студентите критичко разбирање на историските и современите социјални, културни, економски и политички контексти на дизајнот, истовремено обезбедувајќи напредна, најсовремена специјализирана обука и искуство - во дизајнерската пракса, процеси и методи - неопходни за Преземаат сложени, мулти-фацетирани проекти за дизајн и произведуваат професионални резултати и резултати од дизајн кон меѓународен стандард. Дипломирани студенти на програмата ќе бидат проткаени со потребните знаења и вештини за продолжување на нивните кариери како успешна практикување дизајнери кои се способни да дадат позитивен придонес кон заедницата на дизајнери, дизајнери заинтересирани страни и општеството во целост. Дипломирани студенти, исто така, ќе добие ригорозни научни основа и искуство соодветно за доживотно учење и понатамошно докторски образование. Програмата се предуслови Апликантот е примен во согласност со грузиското законодавство. Искусен исход / компетенции Знаење и разбирање Напредно знаење и разбирање засновано на ре-анализа и реевалуација на нови толкувања за интеракциите помеѓу дизајнот и општеството. Напредно знаење и разбирање засновано на ре-анализа и реевалуација на најсовремената дисциплини тесно поврзани со дизајнот, вклучувајќи: ергономија; Одржлив дизајн; Управување и управување со проекти. Примена на знаењето Можност за самостојно планирање и примена на напредни техники на креативност, методи на дизајнирање и иновативни процеси на специјализираните полиња на дизајнот, до широк спектар на дизајнерски проблеми, во различни услови, со користење на напредни state-of-the-art техники,... [-]

пратеници во одржлив внатрешни околини (MPS-S)

New York School of Interior Design
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2018 Соединети Американски Држави Upper East Side + 1 more

Пратениците во одржлив внатрешни околини (MPS-S) е пост-професионални програма структурирана да се подготви професионалци за дизајн да се претпостави лидерски улоги во развивање и одржување на одржливи внатрешни простори што позитивно ќе влијае на светот. [+]

На MPS во одржлив внатрешни околини (MPS-S) е пост-професионални програма структурирана да се подготви професионалци за дизајн да се претпостави лидерски улоги во развивање и одржување на одржливи внатрешни простори што позитивно ќе влијае на светот. Наменети за оние кои работат во дизајнот или архитектурата професии, на програмата нуди на студентите со темелна основа во најдобрите практики во животната средина информирани дизајни за внатрешни работи. По завршувањето на програмата MPS-S, студентите се во можност да седат за акредитација LEED АП - високо баран акредитивен. Учениците се изложени на широк спектар на теми, истражувачки методи, интегриран дизајн методологии, и одржливи практики на управување со проекти. работа се разбира се однесува на историјата и теоријата на одржливост, принципите на одржлив материјали, природни и вештачки осветлување и контрола на системи, и интегриран дизајн животната средина системи. Исто така покрива квалитет на внатрешниот воздух, како и зелени текстил, мебел и декоративни елементи. Програмата вклучува две студиски курсеви со цел да се интегрираат стекнатите знаења и истражувања, додека истражувањето двете станбени и нестанбени средини. Програмата може да се заврши на полно работно време или со скратено работно време Сите класи се во вечерните часови и за време на викендите Програмата е понудена на лице место и онлајн (часови во живо доставени преку видео на моменти сет класа) Бара одреден степен во внатрешен дизајн, архитектура, инженерство, или тесно поврзани со полето и напредна портфолио. MPS-S наставната програма (30 кредити - врз основа на полно работно време студија) 1. семестар 725 Историја и теорија на одржливост во... [-]

Магистер по Ентериери за комерцијални простори

IED – Istituto Europeo di Design Barcelona
Студии врз за студентски град Целосна 6 месеци January 2018 Шпанија Барселона

Магистер по Ентериери за комерцијални простори предлага да работат на база на теоретски и практични одраз на дизајнот на комерцијален простор. [+]

Мајстори Дизајн диплома. Оваа програма се изучува на англиски јазик На Магистер по Ентериери за комерцијални простори предлага да работат од основа на теоретски и практични одраз на дизајнот на комерцијален простор. Целта е да се комбинира теоретски концепти и изградба, понуда, и материјал толкување, со разбирање дека постои пракса на дизајн во однос на сегашното општество, до денес. Затоа, со примена на една историска перспектива за дизајн, анализа на моменталната ситуација, и се однесуваат на историјата на место ќе се, затоа се важни прашања да се разгледа. Мајстор користи Барселона како работи својата земја, и така се занимава со комерцијален простор поврзан со територијата на која улица е главниот лик. Поради географските карактеристики на нашиот град, и убаво време, многу употреба е направен од јавните површини. Улиците и плоштадите се отворени простори кои се оксигенати во урбаните ткаенина; и, во областа на домувањето со висока густина, тие ги обезбедуваат потребните "дневни соби" за граѓаните. Барселона, за разлика градови во САД, на пример, е град ", мешовита употреба", ретко zoned територија, каде што коегзистираат домашен живот, работа и одмор. Овие две карактеристики, употребата на јавниот простор и на "мешани употреба", прави приземјето важно место на транзиција, и на прагот помеѓу јавниот и приватниот живот. На границата помеѓу внатрешноста и надворешноста е нејасна една, каде што границите на улица не завршуваат во зградите, туку се прошири во нивните внатрешни работи, преку својот контакт со земјата. Во текот на изминатите неколку децении Барселона е реконструкција на свој пејзаж, ограничени од страна на... [-]

мајстор во индустриски системи и анализатор

University of Vaasa
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Vaasa

Мајстор е на програма во индустриски системи и анализатор (МСР) обезбедува содржина, модели и методи за дизајн, развој, имплементација и да работат сложени процеси и системи во организациите на енергетскиот сектор. [+]

Мајстор е на програма во индустриски системи и анализатор (МСР) обезбедува содржина, модели и методи за дизајн, развој, имплементација и да работат сложени процеси и системи во организациите на енергетскиот сектор. Енергетски системи се комплексни системи кои бараат холистички разбирање и на тој начин повеќе перспективи на истражување и образование. Енергетски системи може да се види како социо-технички системи, како и новиот програмата ISA е изградена од технологија, организација и луѓе перспектива (на врвот). Системи за динамиката и системи за размислување се поврзува елементите потребни за програма. Важно е да се разбере како се организирани на технологијата и на луѓето да ги постигнат целите. Програмата ги подготвува студентите да се развие и да управуваат со производи и иновации на услугите за индустриски енергетски системи, испорака и користење. Курсевите се состои од предавања, тимска работа задачи, проекти, презентации и завршните испити. Темите се предава во оваа програма, вклучуваат науката и анализатор, квалитет инженеринг, системи и инженерство, за поддршка на одлуката, проект менаџмент и индустриско работа на проекти. [-]

мајстор во фотографија и визуелен дизајн

NABA - Nuova Accademia di Belle Arti, Milano
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Италија Милан

Мајстор во фотографија и визуелен дизајн програма се интегрира теориски студии со лаборатории и работилници. Твојот во визуелни теорија и историјата на фотографијата ќе биде збогатен со водени посети на истражувачки центри, простори на изведбата, аудиовизуелна продукција капацитети, издавачки куќи, театри, студиа уметниците, музеи, и современите уметнички галерии. [+]

Мајстори Дизајн диплома. 5 стипендии за посегнување КОНКУРС ЗА СТИПЕНДИИ фотографија и визуелен дизајн. Краен рок: 12 мај Мајстор во фотографија и визуелен дизајн програма се интегрира теоретски студии со лаборатории и проектот работилници. Твојот во визуелни теорија и историјата на фотографијата ќе биде збогатена со водени посети на истражувачки центри, простори на изведбата, аудиовизуелна продукција капацитети, издавачки куќи, театри, студиа уметниците, музеи, и современите уметнички галерии. Вашиот работилници ќе се одржи во студија опремени со најнова опрема и технологии. Во соработка со партнерските компании и институции, факултет ќе ви даде задачи кои симулираат реалниот свет проекти. Работилници се фокусира на широк спектар на области, вклучувајќи фотографија изложби, фотографија списанија, Фото / видео интеракции, и корпоративни проекти. Во текот на последната фаза на програмата, ќе заврши периодот на стажирање на избраната фирма или институција, како што е издавачката куќа, редакцијата, фото агенција, фото архива, музеј, галерија, или фото студио. Таму, ќе имаат шанса да се поврземе и да се добијат практични знаења кои ќе се олесни вашиот влез во светот на фотографијата, ликовната уметност, и комуникација. Вие ЛЛ 'учат на професионални техники за презентација кои ќе бидат корисни во работната средина, и ќе се развие технички и практични вештини треба да успее како фотограф / визуелен дизајнер во национални и меѓународни пазари. Мајстор во фотографија и визуелен дизајн програма е призната од страна на италијанското Министерство за образование и наука, универзитети и истражување (MIUR) како академски степен на мајстор (60 CFS). Наставна програма Проектот и во собата дизајн, фотографија (Списанија),... [-]

Мајстор за ликовни уметности во дигитална уметност

DigiPen Institute of Technology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2018 Соединети Американски Држави Redmond + 1 more

Насочена кон професионални уметници и кандидатите со диплома во уметноста или поврзана со полето, оваа програма мешавини ликовната уметност принципи, вклучувајќи силен акцент на фигура цртеж, скулптура [+]

Насочена кон професионални уметници и кандидатите со диплома во уметноста или поврзана со полето, оваа програма мешавини ликовната уметност принципи, вклучувајќи силен акцент на фигура цртеж, скулптура, и историјата на уметноста, со практичен пристап кон студиото уметност производство, кој им помага на учениците да развијат и нивните лични вештини и уметнички глас. Полно работно време и со скратено работно време Опции Учениците имаат можност за запишување во оваа програма со полно работно време за две години, односно се запишуваат скратено работно време и ширење на курсот товарот во текот на четири години. Запишување информации Кандидатите за мајстор за ликовни уметности во дигитална уметност програма треба да имаат искуство во следниве области: цртеж, слика цртање, историјата на уметноста, составот, 3D моделирање, анимација, скулптура, боја теорија, и дигитални сликарство. Кандидати, исто така мора да обезбеди уметност портфолио од 15 до 20 примероци од делото да се смета за прием. Покриените теми Од страна на време тие дипломираат, студентите во МНР програмата ќе поседуваат следните квалификации: - Широка 3D за производство искуство, вклучувајќи ја и способноста да се користи најактуелните 2D и 3D графика апликации во индустријата, како и традиционална ликовна уметност вештини како што се цртање , вајање, и сликарство. - А длабоко разбирање на креативниот процес и 3D графика производство гасоводот, вклучувајќи ја и способноста да управуваат со проекти од КОЛЕКТИВНО напад на проектот. - Силен истражувачки вештини, особено што се однесуваат на историјата на уметноста, карактер дизајн референци, и анатомија. - А специјализација во моделирање, вајање, или карактер на уметноста,... [-]

магистрирал во дизајн

Universidade de Évora
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Португалија Евора

студиската програма на мајстор во дизајн е подобрување на научни и стручни автономија на ученикот, се фокусира на знаење и вештини цврсто втемелени во истражувањето на дизајн на методи и научни истражувања. [+]

Мајстори Дизајн диплома. ПРЕЗЕНТАЦИЈА На студиската програма Магистер по Дизајн Тоа е подобрување на научни и стручни автономија на ученикот, се фокусира на знаење и вештини цврсто втемелени во истражувањето на дизајн на методи и научни истражувања. Оваа програма е комбинација новите парадигми на социјалните дизајн, претприемништво, biomimetics и екологија, за покривање потенцијално двете страни на дизајн на производи сака да фрли дизајн Редакциски, во зависност од конкретната обука интерес на студентите. Кариери Мајсторите во Дизајн, ќе бидете во можност да се интегрираат истражување и технолошки развој на тимовите (R & D) во процесот на дизајнирање со индустријата, работилници и услуги; интегрирање на научно истражувачки тимови во областа на дизајн на производи или комуникациски дизајн, како и во другите области; ги исполнуваат условите за пристап до други гранки на постдипломска обука на ниво на 3-от циклус, или функции кои може да бара високо образование, вклучувајќи го учењето на различни нивоа. [-]

Мајстор во дизајн за управување со

Macromedia University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 семестри March 2018 Германија Минхен

Мајсторот се разбира во дизајн за управување е за сите креативни, но систематски процеси. Клучни состојки се оптимизам и емпатија, експериментирање и холистички размислување. Во рамките интердисциплинарни тимови, диплома студентите мајстор се развие решенија за проблемите во областа на дизајнот, било да се во врска со стратегијата за дизајн, дизајн на услуги или човечки дизајн центриран. [+]

Дали сакате да се создаде, управуваат и да доведе дизајн процес-управувано организации? Дизајн размислување е во сржта на оваа програма. Што се практикува во интердисциплинарни тимови и се применува во реално време проекти со индустријата каде што дизајн и менаџмент се спојат во иновации. Во креативни професии, побарувачката за знаење и управување со квалификации се зголеми нагло во последниве години. Господарот на програмата во Дизајн менаџмент е првенствено наменета за дизајнери кои сакаат да аплицираат со сеопфатна разбирање на дизајн за да се вистински задачи и процеси. Идеален професионалци се одликува со широка експертиза и indepth знаење. Затоа, кандидатите од една сосема поинаква позадина се добредојдени, како и инженери, научници и креативни луѓе. Во текот на нивните студии, студентите господар да учиме, да се донесе за управување и дизајн гледна точка - на кратко, се негуваат и иновации преку "дизајн размислување". Дизајн размислување опишува методот што се користи за да се создаде иновативни решенија и решавање на комплексни проблеми. Во суштина, тоа е за сите креативни, но систематски процеси. Клучни состојки се оптимизам и емпатија, експериментирање и холистички размислување. Во рамките интердисциплинарни тимови, диплома студентите мајстор се развие решенија за проблемите во областа на дизајнот, било да се во врска со стратегијата за дизајн, дизајн на услуги или човечки дизајн центриран. Придобивките од изборот на Macromedia Универзитетот Позиција во врвот CHE Пласман 2014/15 Мали класи со интензивна, одделни надзор Глобално призната, одобрени од државата степени, акредитирани од страна на FIBAA Кампуси во Берлин и Минхен: две од Топ 5 "Најприфатливиот... [-]

магистрирал во интеракција дизајн

H-FARM Education
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Италија Roncade

Магистер по Интеракција Дизајн, заминуваат во 2017 година, е со полно работно време мајстори (режим на 1 + 1 години), и е наменета за дизајнери кои сакаат да се специјализираат во оваа област. Научните директори на мајстор се два значајни имиња во индустријата: Џилијан Crampton Смит и Филип Тавор. [+]

Мајстори Дизајн диплома. Магистер по Интеракција Дизајн, заминуваат во 2017 година, е со полно работно време мајстори (режим на 1 + 1 година) и се смета од страна на дизајнерите за дизајнери кои сакаат да се специјализираат во искуство дизајн и интеракција дизајн. Тоа е предвидено со дизајн училиште на дигиталниот во H-фарма, во првиот италијански дигитални гас. Научните директори на мајстор се два значајни имиња во индустријата: Џилијан Crampton Смит и Филип Тавор. Започнете: Октомври 2017 година Ниво: Master - Да се спореди со италијански степен Времетраење: 1 или 2 години, со полно работно време Исплатени Наслов: магистрирал на крајот на првата година, Магистер по Интеракција Дизајн на крајот на вториот Јазик: англиски - Студентите ќе напише било извештај или извештај на англиски или италијански Предуслови за запишување: Диплома или еквивалент во дизајн сертификација, но ние ги земе предвид различните видови на претходните обука. Фер познавање на пишан и говорен англиски јазик содржина Интеракција дизајн el'experience дизајн сеНе стабилен развој. За време на студентите на мајстор ќе биде во можност да ги идентификуваат нивните предности и да се подготват да работат во овој особено реалност, која бара флексибилност и постојано ажурирање. Научните директори се сведоци на фактот дека речиси сите ученици кои учествуваа во своите високото образование курсеви во моментов се одржи одлични работни места, а многу од нив во големи дизајн студиа или италијански и странски компании. Првата година обезбедува преглед на моменталната состојба на професијата и на контекстот во кој се вклопува. Покрај тоа, студентите ќе работат... [-]

мајстор во глобалната дизајн

Groupe ESC Troyes in Champagne
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 2 години September 2018 Франција Troyes

Groupe ESC во Troyes Шампањ беше создадена во 1992 година, е затоа најмладиот францускиот бизнис. Таа ужива сите национални акредитации (целосно признавање од страна на Националната Министерството за високо образование и истражување, акредитирани од страна на "Конференција des Grandes Ecoles" на Франција, итн) и има само што почнав барање за меѓународна акредитација (EFMD + AACSB). Таа работи во моментов 4 големи училишта: - Училиште на меѓународниот бизнис и менаџмент (додипломски: 4 Година диплома 's степен со почести, 34 двокреветни степени од целиот свет, придобивките на една специфична етикета од француската и германската влада) - Факултетот за менаџмент (2 Година Магистер на науки со специјалност во областа на маркетинг и стратегија, управување со човечки ресурси, финансии, иновации и претприемништво). - Факултетот за туризам, маркетинг и управување Настани (3 Година диплома + MBA) - Факултетот за дизајн (3 Година диплома + 2 Година магистер) студентска популација сега е 1700 ученици (440 во 2004 година) + 380 меѓународна размена на студенти. Нејзината (навистина живеат) меѓународна мрежа (на студенти и професори / истражување размена) се состои од 196 партнерските универзитети. Groupe проценка Troyes школа за дизајн обучува студентите за дизајн кариери. Благодарение на многу практиканти и педагошки проекти со компании ние воз нашите студенти за општ дизајн кариери во креативни и дизајн кариери. Обуката е базирана на едноставни, цврсти принципи на креативни отвореност и мајсторство на технички алатки поврзани со светот на бизнисот. Наставата се базира на стекнување на основните основите и нови материјали во дизајн со цел да се развие на студентите 'креативност и нејзината конкретна примена. [+]

Магистер по Глобална Дизајн

Древниот манастир «Abbaye Сен Мартин-ES-Аирес» датира од XVI век, е домаќин на Факултетот за дизајн (Ecole Superieure de дизајн). Од оваа локација полн со историја во светот на бизнисот, студентите ги подобрат своите вештини за учење кои се занимаваат со компании во вистински случаи. Да им овозможи на студентите да се доживее нивната креативна страст во целост, и да се создаде некои добри изгледи за иднината, педагошки пристап се базира на слушање на очекувањата на професионалци низ управувањето со проекти и натпревари. Згора на тоа, студентите спроведе стажирање од минимум шест месеци, со цел да се добие вистински пристап во светот на бизнисот, кои ќе прават сите разликата на крајот на своите студии.... [-]


Магистер по индустриски дизајн

Jönköping University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Jonkoping

Оваа програма мајстор дава можност да се прошири вашето знаење и креативност во областа на индустрискиот дизајн. Ќе дознаете повеќе во врска со целиот процес на дизајн од човечка гледна точка, со фокус на употребливост, ергономијата, естетиката, материјали и производство, како и подготовка на техники и визуелизација. [+]

Мајстори Дизајн диплома. Оваа програма мајстор дава можност да се прошири вашето знаење и креативност во областа на индустрискиот дизајн. Ќе дознаете повеќе во врска со целиот процес на дизајн од човечка гледна точка, со фокус на употребливост, ергономијата, естетиката, материјали и производство, како и подготовка на техники и визуелизација. Креирање на добри идеи и ги прави да изгледаат одлично Курсевите има интердисциплинарен пристап и се води од страна на односот меѓу луѓето и производи. Програмата нуди на студентите можност да се користат различни алатки за брзо да се визуелизира идеи и концепти со цел да ја развиваат својата креативност во дизајн студио и преку моделот работилници. Студентите исто така ќе научат да се формулираат и да ги презентираат идеи и решенија и да ги идентификуваат нови производи и можности. Значителен дел од програмата овој мајстор се одвива во форма проекти, спроведување на остри проекти во соработка со компанијата. две песни Програмата Магистер се состои од две песни, секој од нив работи во текот на два семестри / една година. На првата година ќе учат на патеката "Човекот и производот" и ќе дознаете повеќе за дизајн комуникации, бизнис и ергономијата. Втора година песна се вика "Друштвото и животната средина", а потоа ќе се фокусира на остри проекти во областа на индустрискиот дизајн. Следната генерација на инженери На Факултетот за инженерство, Jonkoping универзитет, е член на престижниот соработка меѓу водечките инженерските училишта во светот - на CDIO иницијатива ™. Иницијативата за CDIO е иновативна образовна рамка да се замисли и да... [-]