Пребарај за Мастерс во Животна средина / Енергија

Најди ги вашите магистерска диплома по Животна средина / Енергија овде!

Животна средина / Енергија

Дали сте заинтересирани за состојбата на Земјата? Дали можеби уживаат рециклирање, поддршка на алтернативни извори на енергија и како да се свесни за ваша лична употреба на енергија? Тогаш сте на вистинското место.

Животната средина и енергија науки комбинираат физички и биолошки полиња на науката да помогне во решавањето на еколошките проблеми. Животната средина и енергија науки се во потрага по конкретни одговори и практични решенија да ги спречиме загадувањето. Ова е исклучително практични науката, и ако одлучите да се биде дел од ова, дури и еден ден може да ви помогне да заштедите на состојбата во светот.

Оваа страница нуди мајстор програми во областите како што се еколошки ресурси, руралниот развој, инженерството, управување со енергијата и одржливост. Значи, ако овие звучни од интерес за вас, ви препорачуваме да кликнете на линковите и да дознаете повеќе.

Читај повеќе

пратеници во одржлив внатрешни околини (MPS-S)

New York School of Interior Design
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2018 Соединети Американски Држави Upper East Side + 1 more

Пратениците во одржлив внатрешни околини (MPS-S) е пост-професионални програма структурирана да се подготви професионалци за дизајн да се претпостави лидерски улоги во развивање и одржување на одржливи внатрешни простори што позитивно ќе влијае на светот. [+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. На MPS во одржлив внатрешни околини (MPS-S) е пост-професионални програма структурирана да се подготви професионалци за дизајн да се претпостави лидерски улоги во развивање и одржување на одржливи внатрешни простори што позитивно ќе влијае на светот. Наменети за оние кои работат во дизајнот или архитектурата професии, на програмата нуди на студентите со темелна основа во најдобрите практики во животната средина информирани дизајни за внатрешни работи. По завршувањето на програмата MPS-S, студентите се во можност да седат за акредитација LEED АП - високо баран акредитивен. Учениците се изложени на широк спектар на теми, истражувачки методи, интегриран дизајн методологии, и одржливи практики на управување со проекти. работа се разбира се однесува на историјата и теоријата на одржливост, принципите на одржлив материјали, природни и вештачки осветлување и контрола на системи, и интегриран дизајн животната средина системи. Исто така покрива квалитет на внатрешниот воздух, како и зелени текстил, мебел и декоративни елементи. Програмата вклучува две студиски курсеви со цел да се интегрираат стекнатите знаења и истражувања, додека истражувањето двете станбени и нестанбени средини. Програмата може да се заврши на полно работно време или со скратено работно време Сите класи се во вечерните часови и за време на викендите Програмата е понудена на лице место и онлајн (часови во живо доставени преку видео на моменти сет класа) Бара одреден степен во внатрешен дизајн, архитектура, инженерство, или тесно поврзани со полето и напредна портфолио. MPS-S наставната програма (30 кредити - врз основа на полно работно време студија) 1. семестар 725... [-]

маестро и амбитален амбиент за натпреварувања

Fundación Universidad de América
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Колумбија Богота

La Maestría en Gestión Ambiental за конкурентност на универзитет во Америка ја објаснува својата улога во конкуренцијата која е дозволена во рамките на секторот за вработување во рамките на одлуките на ниво на одлуки, во кои се вклучени променливи амбиенти, социјалистите и економистите, за придонес на конкурентност на негација. [+]

Justificación Кон ла декларација на Рио де Жанеиро (1992), на Cumbre del Milenio de las Naciones Unidas (2000) и на Cumbre de la Tierra de Johannesburgo (2002), парот го советува да се заштити од медиумите во врска со одговорноста на конфликтот, што имплицира да се релаксира во јавноста или во приватноста. За да се постигне оваа компромисна одлука, одговорите на Gestión Ambiental Responsable се вклучени во принципите на корпоративни внатрешни и надворешни организации, кои придонесуваат за поголема слобода на социјалните, амбиенталните и економските прашања, што се однесува на повеќето вакви стандарди се задолжителни за да придонесат за генерирање на конкурентска конкурентност во однос на меркадо. Дополнително, новите членови на Gestión Ambiental се соочуваат со професионални подготовки за активирање на учесниците во новите кампуси, а исто така и за креативноста на новинарството и важноста на одлуките за одлуки. Во контекст на ова, се наведува дека тие се дел од територијата на Американскиот универзитет и ги подготвуваат професионалците и човековите права во областа на производството во секторот. Доколку имаш прашања или ти се потребни повеќе информации, пополни го формуларов. ПРАШАЊЕ: Оваа страница е преведен од страна на машинско преведување на софтвер, кликнете овде за да добие англиска верзија. Поврзани Мислења Герцент, кој се сомнева дека ќе биде подготвен за работа, ќе биде во фокусот на вниманието на компаниите, центрите, економијата и социјалните работници, бидејќи концентрацијата на градоначалници не може да се идентификува со аспекти на аспектите на амбиент. OBJETIVOS La Maestría en Gestión Ambiental за конкурентност на универзитет во Америка ја објаснува... [-]

Магистрирал на управување со животната средина и одржливоста

University of Malta
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2018 Малта Глен

Програмата на мајстор во управување со животната средина и одржливост е забрзана, 12-месечно, меѓународна програма за двојна диплома. Студентите завршувањето на програмата добиваат степен Магистер на науки од двете Џејмс Медисон Uinversity и на Универзитетот на Малта. [+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. Оваа диплома со двојна програма, во соработка со Џејмс Медисон Универзитетот, почнува во септември, а завршува на август. Сите предмети се врши во Малта помеѓу септември 2016 година до мај 2017 година и на студентите да работат самостојно во текот на летните месеци да го заврши највисок премин проект. Степенот е флексибилен, и им овозможува на секој студент да дизајн програма на студии, кој одговара на нивните долгорочни цели во кариерата. Наставната програма обезбедува основа и за заштита на природни ресурси, како и управување одржливост. Образовните придобивки од programne не се ограничени на училницата. Како мал медитерански остров, Малта е прекрасна жива лабораторија за проучување и практикување на одржливоста. Голем број на полето искуства обезбеди рацете на чувство за двете одржливи технологии и зачувување на ресурсите. Искуство поле вклучува работно место во природниот парк во Италија. Експерт факултет и од Универзитетот во Малта и JMU се вклучени во сите наставно-настава, обезбедување на учесниците со вредни меѓународно гледишта. Интеркултурни свест и продлабочува самодоверба расте од работа со наставниците и студентите од целиот свет. Дипломираните студенти ќе бидат добро обучен во науката за одржливост и управување со животната средина и да се здобијат со разбирање на неговата практична примена. На програмата е соодветно и за неодамнешните дипломирани студенти и за оние кои веќе работат. Тоа ќе ви овозможи да се доживее предизвици на одржливост од прва рака и значително подобрување на вашиот можности за вработување. За повеќе информации посетете: http://www.um.edu.mt/icp/msc-environmental-management-and-sustainability [-]

Мајстори за животна средина науки / студии

Nipissing University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Онтарио

Nipissing Универзитетот нови МОН / MESc програма нуди на студентите степени во било Мајстор за животна средина и студии или Магистер на науки во животната средина. [+]

Мајстори за животна средина науки / студии Nipissing Универзитетот нови МОН / MESc програма нуди на студентите степени во било Мајстор за животна средина и студии или Магистер на науки во животната средина. И двете програми нудат обука и развој на дипломирани студенти може да придонесе кон проучувањето на животната средина и прашањата за животната средина и за заштита на животната средина за решавање на проблемот на иднината. Дипломираните студенти ќе бидат подготвени за кариери во владата и индустријата, кои работат во области како што се политиката за животна средина, оцена на влијанието, научни истражувања и образование. Дипломирани студенти, исто така, ќе бидат подготвени за понатамошно напредни студии (на пример, д-р програми) во рамките на студиите / науки програми за заштита на животната средина и во специјализирани области на географијата, хидрологија, историја, биологија, шумарство, филозофија, екологија и настава. Студентите ќе бидат подготвени за овие напори преку учество во уникатно интердисциплинарна програма во која економијата, општествените науки и природните науки пристапи кон разбирање и решавање на прашања од животната средина ќе бидат целосно интегрирани. Приемот на барањата Иако постојат неколку основни курсеви на мајстор на науката за животната средина или на студии, студентите ќе изберат да поток или во науката за животната средина или студии на животната средина, во зависност од нивната позадина и интерес. Апликантите мора да поседува четири години додипломски студии во било која дисциплина од акредитиран универзитет и најмалку просек од 75% во однос на последните десет целосна (20 семестар) предмети се завршени во времето на поднесување на... [-]

Господар во моделирање на животната средина

Czech University Of Life Sciences Faculty of Environmental Sciences
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Чешка Прага

Моделот "Моделирање на животната средина" сеопфатно ги обучува учениците во моделирањето на природните процеси поврзани со неживата природа, како хидролошкото и хидрауличното моделирање, моделирањето на хемиските процеси и процеси во атмосферата. [+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. [-]

господар на животната средина и одржливоста управување

IMC University of Applied Sciences Krems
Студии врз за студентски град Дел-студии 4 семестри October 2017 Австрија Кремс

Програмата на мајсторот во животната средина и одржливоста управување започнува за прв пат во септември 2012 година, предмет на одобрување од страна на FH Советот.На [+]

Господар на управување со животната средина и одржливиот развој

Програмата на мајсторот во животната средина и одржливоста управување започнува за прв пат во септември 2012 година, предмет на одобрување од страна на FH Советот. Текот јазик е англиски и германски јазик.

Студијата

"Животната средина и одржливоста менаџмент ви се квалификува за усвојување на одговорни активности во национални и меѓународни професионално поле, така да се способни за двете клиент / s, како и на изведувачот / да работи компетентно и да дејствува користење на вашиот стручно знаење, независна и решение-ориентирана.... [-]


Master of Environment (MoE)

The Australian National University | Science
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Австралија Canberra

[+]

Примери за улоги на нашите дипломирани студенти се: Помошник директор, Федерално министерство за животна средина; Предавач, Универзитет Едуардо Мондлане (Мозамбик); Менаџер за хидрологија и ризик од поплави, JBA Consulting (Велика Британија); и проект директор, конзервативен совет, ACT регион.

[-]

господар на одржлив средини и планирање (професионална)

Bond University
Студии врз за студентски град Целосна 92 недели January 2018 Австралија Robina

Мајстор за одржлив околини и планирање (Стручна) се фокусира на управување со животната средина, како и урбаниот дизајн и планирање. [+]

Професионална програма ја следи истата структура како Господар на одржлив околини и планирање на програмата со дополнителни 20-недела професионално портфолио компонента. Професионално портфолио е на располагање на мајсторот (професионална) на студентите на Факултетот за општество и дизајн точка на 45 кредит. Оваа тема е силно експериментално ориентирани и ги охрабрува студентите да ги развијат своите професионални вештини во реалниот свет на животната средина. Предметот ќе се осигура дека студентите се комбинираат самоанализа и мисловните вештини за учење со професионални методологии, со цел да се прошири аналитички и стратешко размислување способности. Тоа ќе обезбеди практично искуство за студентите да ги развијат своите вештини во професијата релевантни за специјализација нивниот господар. Сите студенти кои ќе завршат документ за определување на обемот на 2.000 зборот, и или да преземе работа поставеност во Австралија на 210 часа (кој ги вклучува извештај на работодавачот) и рефлексивни весник (до 5.000 зборови) или завршен заеднички истражувачки проект во вкупна вредност од околу 15.000 зборови. Сите студенти кои ќе го достави конечниот професионална колекција портфолио на документи, истакнување на нивните практични и теоретски експертиза во нивната професија на избор. На професионално портфолио субјектот не може да се поведе додека студентот има успешно завршени сите 12 предмети на компонента на степенот на мајсторот. [-]

господар на политиката за животна средина

Duke Kunshan University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Кина Kunshan

меѓународни мајстор на политиката за животна средина програма (iMEP) Војводата Kunshan Универзитетот комбинира светска класа факултет, истражувачки центар врвни, иновативни наставни планови и исклучителни можности за кариера. Ќе ја напушти програмата со напреден степен од светски познатиот Универзитетот Дјук, како и знаење и искуство што треба да се осмисли на докази базирани решенија за политиката на најитните еколошки проблеми на нашето време. [+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. меѓународни мајстор на политиката за животна средина програма (iMEP) Војводата Kunshan Универзитетот комбинира светска класа факултет, истражувачки центар врвни, иновативни наставни планови и исклучителни можности за кариера. Ќе ја напушти програмата со напреден степен од светски познатиот Универзитетот Дјук, како и знаење и искуство што треба да се осмисли на докази базирани решенија за политиката на најитните еколошки проблеми на нашето време. Курс Структура четири семестар, 16-курс програма iMEP е дизајниран да го фати на вештини потребни за новата генерација на лидери на животната средина. Тоа е прв во светот да привлече важни основни барања во управување со животната средина и јавната политика. Тие вклучуваат економија, политички науки, социологија, историја, право, статистика и животната средина, науката. Година 1 економија на животната средина Статистика и програма за евалуација за политика за животна средина Анализа на политиките за животна средина 1 Изборен животната средина, науката Економија на животната средина политика практикум Процесот на политиката за животна средина 1 Изборен Година 2 Проектот Capstone мајстор * 3 Изборни предмети Проектот Capstone мајстор * Законот за животна средина, Управување и регулирање на 2 изборни предмети *Под надзор на факултет, мали групи на студенти ќе работат со клиенти за развој на решенија за реалниот свет предизвици на политиката на животната средина. Меѓународен можности Градење на силна врска помеѓу програмата на iMEP и Универзитетот Дјук, iMEP студентите ќе имаат можност да поминат еден семестар на Универзитетот Дјук во Дурам, Северна Каролина, САД, каде што тие ќе комуницирате со пошироката Војводата... [-]

мајстори во екологијата и животната средина студии

Nalanda University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Индија Патна

Вкоренети во традицијата на античкиот Nalanda Универзитетот, на училиште се стреми да се развие знаење на животната средина кои ги надминуваат ограничувањата наметнати од дисциплинарни граници. Таа го промовира истражување и образование на различни проблеми во животната средина на локално, регионално и глобално ниво. На уникатен предизвици на Азија животната средина се признати од страна на Факултетот, како и студии кои се однесуваат на регионот, се потенцира. [+]

На Факултетот за екологија и животна средина и студии Вкоренети во традицијата на античкиот Nalanda Универзитетот, на училиште се стреми да се развие знаење на животната средина кои ги надминуваат ограничувањата наметнати од дисциплинарни граници. Таа го промовира истражување и образование на различни проблеми во животната средина на локално, регионално и глобално ниво. На уникатен предизвици на Азија животната средина се признати од страна на Факултетот, како и студии кои се однесуваат на регионот, се потенцира. Различни перспективи се користат за анализа на современите проблеми на животната средина со цел да се развие значајни решенија. На Факултетот преминува широк спектар на академски определба низ природните науки и општествените науки, да се промовира образование и истражување на интеракцијата помеѓу природната средина и човековите активности. области области на удар на училиштето се: човекови Екологија Хидрологија За храна и земјоделство катастрофа за управување со Климатските промени Енергија студии Мајстор е на програма На Факултетот во моментов нуди програма од две години мајстори "и планира да лансира на докторска програма во 2017 година. Овој курс е наменета за меѓународни студенти од различни средини, вклучувајќи ги и социјалните науки, природните науки, општествените науки и инженерство. сите студенти на мајсторот се бара да добие минимум од 48 кредити шири повеќе од 4 семестри, со летна пракса за време на одмор меѓу првиот и вториот години. Наставната програма се состои од мешавина на основни и изборни предмети. Во првите два семестри се обезбеди широчината на знаење, преку мулти-дисциплинарен курсеви, за покривање на основните концепти за клучните еколошки... [-]

M.des. во земјата, образование и комуникација

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

Овој курс е изградена и предадена со фокус на искуствено учење со одбраната на сајтови кои служат како лаборатории. Студентите се развие контекстуален рамка со вадење и екстраполација од ангажманот во реално време во одредено место, со специфичен контекст. Во овие сајтови, истражување е за рацете на ангажман со луѓе и нивните животи, локалната флора и фауна и на самата земја. [+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. M.Des. во Земјата образование и комуникација образованието за животна средина традиционално осцилира меѓу екстремите на мракот и осуденост на состојбата на земјата на прослава на чудото што е природата. Се разбира Земјата образование Srishti е свесно центриран во магичен величие на природниот свет со цел да им помогне на студентите се инспирирани од страна на физичко поврзување на сè, живот и nonliving. Овој курс е изградена и предадена со фокус на искуствено учење со одбраната на сајтови кои служат како лаборатории. Студентите се развие контекстуален рамка со вадење и екстраполација од ангажманот во реално време во одредено место, со специфичен контекст. Во овие сајтови, истражување е за рацете на ангажман со луѓе и нивните животи, локалната флора и фауна и на самата земја. Уметност инспирирана од животните во акција (Ananya Синг Зоолошката градина проект.), Фотографија: Anupama Арун Тековната академска зборувам фокусира на одделување на економијата и етиката додека дебатира за прашања поврзани со животната средина. Покрај тоа, постои тенденција или да се погледне на веб-сајт со луѓе се оддалечиме од начинот на или на друго место во природата се оддалечиме начин. Овој предмет претставува обид да се испита како овие поларизирани `може да се направи пати силос начин на реализација и да дојдам постепено заедно и се преклопуваат, распаѓање на дисциплина врз перцепциите и утврдените идеи. Целта на овој курс е да ги инспирира уметници, дизајнери од различни дисциплини, едукатори, филмски работници, архитекти, земјоделците, бизнис дипломирани студенти и за оние кои сакаат да ги... [-]

господар во ААП (ААП специјален курс за обука)

Ehime University
Студии врз за студентски град Целосна 5 години October 2017 Јапонија Matsuyama

Во оваа ера на глобалната експлозија на населението, климатските промени, уништување на животната средина, како и разновидноста на видовите, од кои сите се тесно поврзани со земјоделската наука и технологија, оваа програма е формирана со цел да се поттикне глобални лидери да се придонесе за био-индустрија во согласност со на животната средина, ефикасно искористување на регионалните карактеристики на подрачјето Шикоку теренско истражување академски. [+]

Специјален курс за странски студенти од Азија, Африка и на Пацификот Rim Понудени од страна на Шикоку Меѓународен студентски Образование Конзорциумот дипломиран училишта за земјоделство на Ehime универзитет, Kagawa универзитет и Универзитетот Кочи На Шикоку Меѓународен студентски Образование Конзорциумот (SISEC), Е основана во интегриран концепт помеѓу трите дипломиран училишта на земјоделството на Ehime, Kagawa и Кочи универзитети, на Шикоку, една од четирите главни острови на Јапонија. На SISEC нуди специјален 5-годишен курс за странски студенти од Азија, Африка и Пацификот Rim земји (ААП специјален курс за обука). постапките за програмата и примена се објаснети подолу. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА Во оваа ера на глобалната експлозија на населението, климатските промени, уништување на животната средина, како и разновидноста на видовите, од кои сите се тесно поврзани со земјоделската наука и технологија, оваа програма е формирана со цел да се поттикне глобални лидери да се придонесе за био-индустрија во согласност со на животната средина, ефикасно искористување на регионалните карактеристики на подрачјето Шикоку теренско истражување академски. академски план (1) Посебната разбира ААП е петгодишна програма за континуирана едукација се состои од магистерски и докторски курсеви. По завршувањето на сите барања во текот на првите две години господар, студентот ќе бидат доделени на мајстор 's диплома од универзитетот каде што тој / таа се наоѓа. (На барања вклучуваат 30 кредити од ААП специјален курс за обука програма на, одобрен магистерски труд и преодна оценка на завршниот испит.) Од студентите се очекува да продолжат своите студии на докторски студии (три години) на Обединетите Факултетот за земјоделски науки... [-]

Факултет за науката за животната средина

Enugu State University of Science and Technology - ESUT
Студии врз за студентски град Целосна March 2018 Нигерија Enugu

[+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. архитектура ФИЛОЗОФИЈА Цели Приемот на барањата 2.Master на науки (м-р) во Архитектура Кандидатите од Нигерија и други признаени универзитети, кои ја имаат добиено одобрени диплома 's степен во архитектурата со почести најмалку втора класа или нејзиниот еквивалент. Барања за Дипломирање 1.Postgraduate диплома во архитектурата За да се квалификува за доделување на PGD кандидат мора да ги положи сите пропишани предмети и имаат CGPA на не помалку од 3,0 на 5-точка скала. Кандидатот мора да ги задоволи сите други услови пропишани од страна на Факултетот за постдипломски студии и на Сенатот, ESUT. 2.Master на науки (м-р) степен во архитектурата За да се квалификува за доделување на м-р (Архитектура), кандидатот мора да помине сите пропишани предмети и имаат CGPA на не помалку од 3,0 на скалата од 5 точка. Кандидатот мора да ги задоволи сите други услови пропишани од страна на Факултетот за постдипломски студии и на Сенатот, ESUT. Области на специјализација Диплома за постдипломски студии во архитектурата (PGD лак) Како помошни програма насочена да ги подготви кандидати за прием во степен професионална господар, со На PGD (лак) е дизајниран без области на специјализација. управување со имот Цели На програми се насочени кон обезбедување на поволна средина за критички студии и истражувања за подобрување на понатамошен развој на теории и практики на управување со имотот дисциплина. Остварување на структурирани разбира работа и надгледувана истражувачки отелотворени во форма на долг есеј, труд и / или извештај дисертација ќе доведе до доделување на диплома за постдипломски студии или... [-]

Магистер по меѓународна политика за животна средина

Middlebury Institute of International Studies at Monterey
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Соединети Американски Држави Monterey

Ние ги едуцира студентите да бидат лидери во решавање на најгорливите проблеми на животната средина во светот. Нашата иновативна програма за програмата за меѓународна политика за животната средина се развива критички знаења и вештини за да се справи со комплексни предизвици на животната средина особено оние кои се поставени од страна на повеќе закани од климатските промени. [+]

Ние ги едуцира студентите да бидат лидери во решавање на најгорливите проблеми на животната средина во светот. Нашата програма Меѓународната еколошка политика Нашата иновативна програма за програмата за меѓународна политика за животната средина се развива критички знаења и вештини за да се справи со комплексни предизвици на животната средина особено оние кои се поставени од страна на повеќе закани од климатските промени. Како меѓународно признати експерти и практичари, членови на факултет Меѓународната еколошка политика остане пред денешниот пазар на труд за да се осигура дека нашите студенти се подготвени за кариера во иднина. Нашите студенти доаѓаат од различни земји да ги извршуваат своите интереси на широк спектар на интердисциплинарни прашања. Прилагодено Главни активности Имаме искуство во првите редови на нови можности за кариера во меѓународна политика за животна средина и нудат интердисциплинарни предмети и прекрасно доживување поле во следните три области. Управување Океан и крајбрежни ресурси Интегрирање на традиционалните морските науката и политиката со економијата и управување за промовирање на океанот и крајбрежните одржливост. Бизнис одржливост и развој Истражување на улогата на пазарите во промовирање на глобална одржливост и одржлив развој преку бизнис модели, јавно-приватни партнерства, и јавната политика. Природни ресурси политика и управување Испитување на улогата на јавниот и приватниот сектор во политиката и конзервација управување, од земјоделие во заштитените подрачја во шумарството. Заедничката програма на МБА / м-р меѓународна политика за животна средина Нашата програма заеднички МБА / м-р меѓународна политика за животната средина обезбедува можност за студентите да се заработи два степени господар во пет семестри. Практиканти... [-]

господар во еко-социјална дизајн

Free University of Bozen - Bolzano
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Италија Болзано

Ова тријазичен Магистер се фокусира на потенцијалите на локалните заедници и економии, како и за тоа како да им се расплетува во глобализираниот свет. Еко-социјална дизајн не е само за повеќе еко-ефикасни производи и услуги, но се бори за повеќе општествено добро и добар живот со помалку материјални добра. [+]

Мајстори Животна средина / Енергија диплома. Овој тријазичен мајстор на уметноста се фокусира на потенцијалите на локалните заедници и економии, како и за тоа како да им се одвиваат во еден глобализиран свет. Еко-социјална дизајн не е само за повеќе еко-ефикасни производи и услуги, но се бори за повеќе општествено добро и добар живот со помалку материјални добра. Дизајнот е катализатор на промени. Камен темелници и карактеристики дизајнери можат да помогнат да се гледа и да се овозможи еластични проекти на локално ниво, кои можат да бидат прилагодени на друго место - множи и мрежни глобално ниво. Ние ги користиме на регионот кои ние се сместени во - Алпите - за да се практикуваат и да ги учат начини на работа, што може да се примени и во другите региони, исто така. Мајсторот им овозможува на младите креативни професионалци за дизајн за одржлив практики на производството, потрошувачката и живеење. Со оваа цел на дизајн на производи, интерактивни апликации и комуникации се пристапува како интегриран задача. Студентите учат да се работи на дизајн на проекти опремен со трансдисциплинарните сет на инструменти надвор дизајн, собрани од социјалните и еколошките науки, економија и бизнис, технологија и занаетчиство. Наставата и учењето се организирани во мултидисциплинарни проекти, каде што теоријата и практиката се интегрирани со цел да се справи со сложените прашања и да се развијат ефективни "одговори" преку средствата на дизајн. Програмата на мајсторот работи во неколку области на дизајнот и обезбедува можности да се специјализираат во одредени дизајн дисциплини, вештини и / или... [-]