Магистратура Индија

Магистерски програми во Индија - Магистратура Индија

Master

Дали сакате да се доживее еден од најфасцинантните култури во светот, а во исто време и се високото образование на највисок квалитет? Зошто не се обидат Индија со тоа плурално општество, невообичаено, колоритни и интересни култура и историско наследство? Во Индија на системот на високото образование е една од најголемите оние во светот, по Кина и САД, а се подобрува постојано и во големина и квалитет.

Избор Њу Делхи, Birla, Мумбаи, Калкута, Бангалор или друг град во Индија да ја добиете вашата магистерска диплома отвора голем избор на можности. Високото образование објекти во Индија се добро познати низ целиот свет за нивните акцент на наука и технологија. Од друга страна, како еден од водечките пазари во светот, Индија има да понуди голем избор на бизнис или менаџмент ориентирани програми на постдипломски студии на ниво, како и многу други програми.

Значи без оглед на вашите интереси се, само проверете на линкот подолу за да дознаете повеќе за вашите можности да се добие магистерска диплома во Индија. Кликнете на "Прочитај повеќе" за да се добие уште повеќе конкретни информации за одредена високообразовна институција или магистри. Исто така, може да побара бесплатни информации директно од училиште. Започнете со пребарување за магистерска диплома во Индија веднаш!

Читај повеќе

Мастерс во управување со наследство

Ahmedabad University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Ahmedabad

Прва од ваков вид во Индија, и се наоѓа во неодамна крстен "УНЕСКО за светско културно наследство" на Ахмедабад; Програмата Магистер по наследство менаџмент е две години степен програма која се фокусира на критичко разбирање на наследство и интегриран пристап за управување во секторот наследство. [+]

Прва од ваков вид во Индија, и се наоѓа во неодамна крстен "УНЕСКО за светско културно наследство" на Ахмедабад; Програмата Магистер по наследство менаџмент е две години степен програма која се фокусира на критичко разбирање на наследство и интегриран пристап за управување во секторот наследство. Тој нуди единствена можност да стекне експертиза во брзорастечкиот домен во контекст на иновативна педагошка рамка која вклучува програми за учење на терен, програми за потопување и практикуми и внесувања од водечките практичари во полето. Во две години на курсот, педагогијата им овозможува на учениците да стекнат концептуални и професионални увид во наследството и на макро ниво и на ниво на грасрут.... [-]


Магистерски студии по екологија и животна средина

Nalanda University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Индија Patna

Вкоренети во традицијата на древниот Nalanda University , Школата се стреми да развие знаења за прашањата поврзани со животната средина кои ги надминуваат ограничувањата наметнати од дисциплинските граници. Таа промовира истражување и едукација за различни еколошки проблеми на локално, регионално и глобално ниво. Единствените еколошки предизвици на Азија се препознаени од страна на Школата, а се нагласуваат студии релевантни за регионот. [+]

ЗА УНИВЕРЗИТЕТОТ

Nalanda University е основан по усвојувањето на Законот за Nalanda University во Nalanda University 2010 во двата дома на индискиот парламент. Академските операции на Универзитетот започнаа од септември 2014 година.

Наследството на Античка Наланда

Бидејќи белег на античкиот Nalanda University беше нејзиниот интернационализам, новата идеја на Наланда е исто така осмислена на истата. Тоа е универзитет за преродба кој го носи своето име од својот древен претходник кој останува најстариот познат центар на организирано високо образование во светот. Со оглед на огромната резонанца на Наланда, особено во Источна Азија, беше одлучено да се формира нов Nalanda University близу до местото на оригиналот.... [-]


M.Des. во дизајнот-предводена иновација

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Bengaluru

Дизајн-Лед иновации програма е дизајнирана како подобра алтернатива во споредба со МБА и се фокусира на спроведувањето на дизајнот практики како способност за управување со што се вози иновации и бизнис модел дизајн во организации. Тоа е нов пристап кој ја поттикнува глобалната конкурентност преку длабоко разбирање на контекстот и екосистемот. [+]

Визија

Програмата дизајнирана за иновации е дизајнирана да создаде можности за "менаџерски лидер-изведувач" во една личност, која може да имплементира практики на дизајнирање за да ги поттикне иновативноста и стратегијата за дизајнот во организациите. Тоа е нов пристап кој ја поттикнува глобалната конкурентност преку длабоко разбирање на контекстот и екосистемот.

Ако сакате да креирате иновации кои корисниците не ги очекуваат и се толку различни од оние што доминираат на пазарот што луѓето на крајот ги сакаат и се страсни за употреба; Ако сакате да креирате решенија кои не се само посакувани, но исто така и одржливи и одговорни, тогаш програмата за дизајн-Лед-иновации е за вас.... [-]


Господар - Брисел

Access Masters
Студии врз за студентски град Целосна 1 ден January 2019 Индија Mumbai New Delhi Bengaluru + 2 more

Access Masters ќе ве запознае со широк спектар на магистерски програми и ќе ве поврзе со претставници од некои од најдобрите бизнис школи во светот. Со регистрирање, ќе добиете пристап до целосната програма на настанот. [+]

А мајстори - вашиот пасош на светот на бизнисот.

Access Masters ќе ве запознае со широк спектар на магистерски програми и ќе ве поврзе со претставници од некои од најдобрите бизнис школи во светот. Со регистрирање, ќе добиете пристап до целосната програма на настанот.

Отворен саем

Отворениот саем им овозможува на потенцијалните студенти да се сретнат со претставници на училиштата без претходно назначување, но по регистрирањето на настанот. Мастер програми презентирани во текот на овој дел од настанот опфаќа широк спектар на области, вклучувајќи: Инженеринг, финансии и сметководство, хуманистички, информатичка технологија, меѓународни односи, правни и правни студии, менаџмент, маркетинг, математика, медицина и медицински сестри, наука, општествени науки .... [-]


CLE мајстор во европските книжевни култури

University of Bologna
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Индија Dakar Mumbai + 1 more

CLE Мастер курсот се обидува да обезбеди високо-квалитетна подготовка одраз на мултикултурните аспекти на Европа. CLE Мастер курсот е две години со полно работно време академска програма (120 ЕКТС) и е донесена во 2 или 3 од 8 престижни ЕУ и не-ЕУ универзитети кои учествуваат во Конзорциумот. [+]

CLE Мастер курсот се обидува да обезбеди високо-квалитетна подготовка одраз на мултикултурните аспекти на Европа. CLE Мастер курсот е две години со полно работно време академска програма (120 ЕКТС) и е донесена во 2 или 3 од 8 престижни ЕУ и не-ЕУ универзитети кои учествуваат во Конзорциумот.

Домашен универзитет е универзитет во кој ја започнувате програмата и ја завршите првата година на студии, додека Универзитетот Мобилност е универзитет каде што ги завршувате задолжителните семестри за мобилност во втората година од студирањето.... [-]


MDes Транскултурен Дизајн / Кина Студио

L’École De Design Nantes Atlantique
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години August 2019 Индија Pune + 1 more

Во текот на транзицискиот дизајн на MDes / студиото во Кина студентите ќе научат да го дешифрираат локалното однесување и да го разберат кинескиот пазар за да понудат кохерентен проект, прилагоден на корисниците, со антрополошки пристап кон дизајнот. Оваа програма е отскочна штица за меѓународна дизајнерска кариера. [+]

Програма за постдипломски студии во две години специјализирана за транскултурен дизајн, магистерска диплома по дизајн

Во текот на транзицискиот дизајн на MDes / студиото во Кина студентите ќе научат да го дешифрираат локалното однесување и да го разберат кинескиот пазар за да понудат кохерентен проект, прилагоден на корисниците, со антрополошки пристап кон дизајнот. Оваа програма е отскочна штица за меѓународна дизајнерска кариера.... [-]


магистрирал во Меѓународен менаџмент (МИМ)

CEMS - The Global Alliance in Management Education
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Индија Kolkata

На МИМ е постдипломски студии, претходно искуство степен отворен за одредена група на студенти запишани на програмата на мајстор во еден од 28 водечките институции [+]

МИМ господар во меѓународниот менаџмент

Есента е стратешки сојуз на бизнис училишта, мултинационалните компании и невладини организации кои заедно понуди магистрирал во Меѓународен менаџмент (МИМ). Стручната служба есента се наоѓа на ХЕЦ кампус во близина на Париз, со програма и корпоративните односи се управувани од страна на тим во рамките на секој член на училиште. Ќе ги најдете сите универзитети членки на есента со користење на клучни зборови "есента" во мајстор во управување со Компас пребарување мотор или со кликање на листата на есента партнери подолу.... [-]


Господар на меѓународниот бизнис менаџмент (IMBA)

Westford University College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци Open Enrollment Индија Mumbai + 2 more

Овој курс е структуриран на начин на кој ученикот ќе добие двојна сертификација, постдипломски проширена диплома во меѓународниот бизнис менаџмент, доделена од Кембриџ меѓународни квалификации, Велика Британија и магистер по меѓународна бизнис администрација доделена од UCAM, Шпанија. [+]

Магистер по меѓународна бизнис администрација, доделена од UCAM, Шпанија

Зошто UCAM?

◦ UCAM беше меѓу првите универзитети кои ги прилагодуваа своите програми во Европскиот систем за квалитет за образование, по Болоњскиот процес. Всушност, Одделот за квалитет на УКАМ во моментов помага на Парагвајската Влада да формира тело за обезбедување квалитет во соодветниот образовен систем.... [-]


постдипломски програма во менаџмент

Indian School of Business
Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2019 Индија Hyderabad

Постдипломските програма во менаџмент (PGP) во Индискиот Школата за Бизнис (ISB) развива глобални лидери увид на брзорастечките економии и нивниот уникатен деловни предизвици. Ова внимателно направена едногодишната програма вклучува практични индустрија апликации со ригорозни, врвни истражувања базирани на наставна програма која го претвора неколку средината на кариерата професионалци со глобалните бизнис лидери на денес и утре. На една година на PGP е замислена да брус своите вештини и предизвик конвенционалната мудрост. [+]

Што е PGP?

Постдипломските програма во менаџмент (PGP) во Индискиот Школата за Бизнис (ISB) развива глобални лидери увид на брзорастечките економии и нивниот уникатен деловни предизвици. Ова внимателно направена едногодишната програма вклучува практични индустрија апликации со ригорозни, врвни истражувања базирани на наставна програма која го претвора неколку средината на кариерата професионалци со глобалните бизнис лидери на денес и утре. На една година на PGP е замислена да брус своите вештини и предизвик конвенционалната мудрост. Со уникатен портфолио факултет ISB модел, можете да разговарате, да научат од и да се вклучат со еминентни управување интелектуалци, кои носат со нив, истражување и настава искуство од водечките Б-школи низ светот. Нивните карактеристични за истражување, обезбедува дека оваа програма нуди содржина која е современа, иновативни и навистина глобален. ISB силни здруженија со реномирани Б-училишта во светот, како што Келог школа за менаџмент во Соединетите Американски Држави, во школата Вартон на Универзитетот во Пенсилванија, и Лондонската школа за бизнис се осигура дека наставната програма е up-to-date во однос на теоретските интензитетот и практична важност. На ISB, ќе имаат можност да се прошири својата професионална мрежа во светот преку меѓународни програми за размена, конференции, бизнис план натпревари и студија Treks, од кои сите не само ќе ви овозможи да се доживее различни култури, но исто така им помогнам на вашиот сопствен интелектуален границите преку богата мешавина на идеи и ангажман со студентите, академици и индустриски лидери. Школата привлекува извонредни поединци и од развиените и економиите во развој, кои со своите различни искуства, збогатување на средина за... [-]


Мајстор на урбаната инфраструктура

CEPT University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Индија Ahmedabad + 1 more

Мајстор за урбана инфраструктура (MUI) подготвува млади професионалци за кариера во една или многу од овие: (i) подготвување инфраструктурни проекти за градовите и нивните региони, (ii) преземање или советување за управување со инфраструктурни проекти и објекти во градовите и нивните региони , (iii) подготовка на проекти и надгледување на нивното извршување во областите на урбаната инфраструктура во Индија, како и во други земји во развој и (iv) спроведување истражувања за политиките и процесите за развој на урбаната инфраструктура. Исто така, студентите ги изложува на еколошките, социјалните, политичките, економските и финансиските димензии на развојот на урбаната инфраструктура и етичките димензии на работа како професионалец. [+]

Мајстор на урбаната инфраструктура

Факултет за планирање - CEPT University

Мајстор за урбана инфраструктура (MUI) подготвува млади професионалци за кариера во една или многу од овие: (i) подготвување инфраструктурни проекти за градовите и нивните региони, (ii) преземање или советување за управување со инфраструктурни проекти и објекти во градовите и нивните региони , (iii) подготовка на проекти и надгледување на нивното извршување во областите на урбаната инфраструктура во Индија, како и во други земји во развој и (iv) спроведување истражувања за политиките и процесите за развој на урбаната инфраструктура. Исто така, студентите ги изложува на еколошките, социјалните, политичките, економските и финансиските димензии на развојот на урбаната инфраструктура и етичките димензии на работа како професионалец./>... [-]


мајстори во спортски менаџмент (МСМ)

International Institute of Sports Management (IISM)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Mumbai

Мастерс во Спорт менаџмент (МСМ) [+]

Кампус: Мумбаи, Jai Хинд колеџ понеделник до петок - 15:00-20:00

Семестар 1 управување со перспектива Финансиско сметководство Бизнис статистика Операции за управување со Менаџерска економија Маркетинг менаџмент Бизнис Порака Организациско однесување Семестар 2 Финансиски менаџмент Правни аспекти на бизнисот и оданочување Методи на бизнис истражување Економски животна средина на Бизнис Маркетинг апликации и практики спортски менаџмент Спорт управување со хумани ресурси Спорт Организација и администрација Семестар 3 меѓународниот бизнис Стратешки менаџмент Производ и бренд менаџмент Спортски менаџмент и анализатор Спорт Финансиски менаџмент Спортски спонзорства е Спортски право Лето стажирање Семестар 4 Менаџмент на бизнис системи Дигитален маркетинг во Спорт Медиуми маркетинг во Спорт Односи со јавноста во Спорт Спорт Објект & управување со настани Бизнис Преговорите вештини Работа на проекти Критериуми за избор ... [-]

господар на технологијата во компјутерската интелигенција

K L University
Студии врз за студентски град Целосна July 2019 Индија Guntur

Да се ​​направи на студентите се постигне ниво на компетентност, познанието и знаење за стекнување на теоретските основи во наведените специјализации во врска со компјутерски науки и инженерство во постдипломски ниво. [+]

Образовни цели на програмата Да се ​​направи на студентите се постигне ниво на компетентност, познанието и знаење за стекнување на теоретските основи во наведените специјализации во врска со компјутерски науки и инженерство во пост дипломиран ниво Мора да бидат способни да се спроведе истражување и да ги преземат развој во фокусирани и нови области и области во потесен избор за дисциплина - Компјутерски науки и инженерство Наведете, дизајн, развој, прототип и за тестирање на апликации кои се однесуваат на домени финализираат за програмата Да биде во можност да се постигне рацете на пракса во користење на различни видови на алатки кои се поврзани со теоретските аспекти опфатени во програмата, и да биде во можност да се спроведе истражување, и да преземе развојот на проектот со користење на алатки. Разбирање и примена на професионалната етика Признаваат професионална и лична одговорност кон заедницата и да ги презема сите активности кои имаат корист на општеството Ги извршуваат доживотно учење како средство за подобрување на знаења и вештини потребни за да придонесе за betterments на професијата. Мора да научат да работат во тимови, особено за преземање на спроведување на проектот Програма Резултати Се применува знаењето, концепти, методи и алгоритми, техники, со имплементирање на решенија за проблемите кои се однесуваат на области на домени кои се во потесниот избор за дисциплината компјутерски науки и инженерство. Идентификуваат, да формулира, истражување литература и да најдат решенија за проблемите и критички оцени решенија за проблемите кои се поврзани со полиња на специјализација во потесен избор за дисциплина "компјутерски... [-]

господар на законите

Sharda University
Студии врз за студентски град Целосна July 2019 Индија Greater Noida

Корпоративен адвокат, дали академски или професионални, се очекува да биде надлежен да се анализира и процени правниот процес од една поширока правна perspective.The Целта на овој курс е да се учат на природата на процесот на компанијата, како инструмент на корпоративна култура. Таа е наменета за да се потенцира улогата на компанијата како индустрија творец, учесник во економската моќ и како инструмент на комерцијални промени. Овој курс има намера и понатаму да се изложуваат на сложеноста на креативноста и трговски алатки и техники вработени во процесот. Од крајната цел на секој правен процес или систем е извршување на јавниот интерес, систематско проучување на концептот на корпоративното право и неговите различни теоретски основи е потребно. Овој курс, затоа, има намера да ги запознае студентите со различни различни аспекти и алтернативни начини на формирање и работење на компанијата. [+]

Корпоративен адвокат, дали академски или професионални, се очекува да биде надлежен да се анализира и процени правниот процес од една поширока правна perspective.The Целта на овој курс е да се учат на природата на процесот на компанијата, како инструмент на корпоративна култура. Таа е наменета за да се потенцира улогата на компанијата како индустрија творец, учесник во економската моќ и како инструмент на комерцијални промени. Овој курс има намера и понатаму да се изложуваат на сложеноста на креативноста и трговски алатки и техники вработени во процесот. Од крајната цел на секој правен процес или систем е извршување на јавниот интерес, систематско проучување на концептот на корпоративното право и неговите различни теоретски основи е потребно. Овој курс, затоа, има намера да ги запознае студентите со различни различни аспекти и алтернативни начини на формирање и работење на компанијата.... [-]


постдипломски програма во менаџмент (pgpm)

Wings Institute of Business Management
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Jamshedpur

Краток Outlook на програмата: WIBM нуди UGC признати МБА диплома со индустријата Интегриран да ви помогне да бидат продуктивни во вашето работно место од еден ден; опремување на студентите со основите на управување концепти во почетни услови, проследено со функционална специјализација во подоцнежните термини [+]

Постдипломски програма во менаџмент (PGPM)

Краток Outlook на програмата:

• WIBM нуди UGC признати МБА диплома со индустријата Интегриран да ви помогне да бидат продуктивни во вашето работно место од еден ден

• им овозможат на студентите со основите на управување концепти во почетни услови, проследено со функционална специјализација во подоцнежните термини

• Зајакнување на концептуална рамка со студии на случај. ... [-]


МБА во претприемач развој

WOXSEN | School of Business
Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2019 Индија Hyderabad Mumbai + 1 more

Потребата да се идентификуваат, да ги негува и поддршка на земјите аспиранти и младиот и надежен претприемачи итна потреба за растечка економија, како оној на Индија. [+]

МБА во Претприемач развој Добредојдовте во светот на играта менувачите

Да се ​​биде претприемач поседува подразбира различен сет на вештини и справување со огромен број предизвици. Како се еден иновираат и да се создаде производи врз основа на неточни и нецелосни информации? Како се еден се изгради и да се изврши бизнис модели за пазари кои го прават нема да постојат во на прво место? Како се еден bootstrap да се работите со ретки ресурси во рака? Како се еден привлечат и задржат талент за start-up прозорци кои не се обезбеди истата сигурност и награди како и организации основани? ... [-]