Пребарај за Мастерс во Информатика

Најди ги вашите магистерска диплома по Информатика овде!

Информатика

Дали имате диплома по информатичка технологија (ИТ) и сакаат да направат нешто повеќе со тоа? Дали се чувствувате како да имаш многу теоретски знаења во областа на ИТ, и би сакале да се примени ова знаење во специфичниот контекст? Потоа магистерска диплома по информатичка технологија е совршена можност да го стори тоа.

Со магистерска диплома во ИТ не само што ќе добиете за да ја прошири својата перспектива во поле, но и да ги применат своите знаења во реални ситуации. Степенот ќе ви овозможи да се специјализираат во проектирање, управување и спроведување на сосема нов информатичката технологија. Таков степен е често мултидисциплинарни и е нормално во комбинација со бизнис аспект, така што исто така ќе се развие менаџерски способности и да научат како да се користи вашето знаење од областа во контекст на бизнисот. Со магистерска диплома по информатичка технологија (ИТ) ќе се постигне совршена комбинација на теоретско знаење и искуствено учење.

На оваа страница можете да најдете широк спектар на мајстори програми во информатичка технологија (ИТ) од универзитетите низ целиот свет. Проектот во потрага по својата иднина студии по информатичка технологија (ИТ) веднаш!

Читај повеќе

мајстор во дигитална технологија за управување со - сајбер безбедноста

Bologna Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година December 2017 Италија Болоња

Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во Сајбер безбедност. [+]

Мајстори Информатика диплома. Преглед Дигиталната трансформација е длабоко промена на организацијата на современите претпријатија и нивната структура на управување. Модерна, иновативни компании треба високо квалификувани менаџери кои имаат и технички компетенции да се справат со новите дигитални технологии и вештини за управување се потребни за донесување одлуки позиции. Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во Сајбер безбедност. Курсевите ќе ги покрие најновите техники и алатки, како и нивните индустриски апликации, се фокусира на нови бизнис можности и предизвици што произлегуваат од нив. Оваа меѓународна програма, со студентите од целиот свет и на факултетот составен од професори, менаџери и претприемачи, се одвива во рамките на единствена атмосфера на вила од 16 век на ридовите околу Болоња. Благодарение на дела, проекти на компанијата и господар предавања проект, студентите се во контакт со клучните концепти на дигиталната ера. Програмата завршува со поле лабораториска работа и стажирање на компанијата. МАЈСТОРОТ е инвестиција. Заем за чест е начин за финансирање на ИТ. "PerTe Prestito Con патека", долгорочна и ниски каматни чест на кредитот, без потребен за покривање на целиот износ на школарината колатерал. клучни факти Формат: со полно работно време Јазик: Англиски Времетраење: 12 месеци CFU / ЕКТС: 60 Просечна возраст: 26 Учесници: 20-50 КАЛЕНДАР Краен рок: септември, 2017 (Тркалезна јас), ноември, 2017... [-]

господар во системите за контрола на системи

HAN University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Холандија Арнхем

А Хан мајстори во системи за контрола на системи ги зема своите инженерски вештини на следното ниво. Тоа ви дава темелно разбирање на напредни системи за регулирање се користат во денешната индустрија, како и врвни техники кои се директно применливи во индустриска средина. [+]

Магистер по системи за контрола на инженеринг А Хан мајстори во системи за контрола на системи ги зема своите инженерски вештини на следното ниво. Тоа ви дава темелно разбирање на напредни системи за регулирање се користат во денешната индустрија, како и врвни техники кои се директно применливи во индустриска средина. Практичниот пристап на овој курс е поткрепен со солидна експертиза на наставниот кадар и истражувачите. Локација: Арнхем Времетраење: 1,5 години (со полно работно време) Степен: господар на науката Почеток на курсот: Септември Професијата во мало Инженерите на системите за контрола се вклучени во сите процеси од истражување, проектирање, развој и производство директно до евалуација на системите за контрола. Дополнителната квалификација на магистерска диплома по системи за контрола на инженеринг на HAN ги подобрува вашите професионални вештини за ефикасно управување со проекти, додека балансира инженеринг, економски и комерцијални активности. Освен тоа, имате техничко знаење за да ги реализирате и оцените сите стратегии за контрола и вградени електронски системи. Теорија и пракса Теорија и пракса се беспрекорно интегрирани во програмите што ги нуди Хан Универзитетот за применети науки. Во текот на Мастерс во системи за контрола на системи, ќе се стави теорија во пракса за време на "мали проекти" и за време на применети истражувања за вашата магистерска теза. Истражувањето е насочено кон решавање на конкретно прашање од индустријата. Значи, знаењето и техниките од фундаменталните истражувања се спроведуваат во системите за контрола и се применуваат во индустриска средина. Овој заеднички пристап ги зајакнува врските со индустријата и ја стимулира размената на знаења.... [-]

Мајстори во Cybersecurity (лице)

IMF Business School
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 216 часа September 2018 Шпанија Мадрид

Поради резултат на побарувачката за квалификувани професионалци во оваа област, Факултетот за бизнис и Делоит ММФ направивме овој мајстори, развиен како во училница образовна понуда високо техничко ниво, со помош на професионални тренери во секој предмет (Етички Хакерство, вештачења , обратен инженеринг, итн). [+]

Мајстори Информатика диплома. Во последните неколку години, тие се зголемија сајбер нападите на бизниси и поединци повеќе од 33%, а според извештајот ONTSI (Национална опсерваторија за телекомуникации и информатичко општество) и INCIBE (Национален институт за Cybersecurity), бројката cybersecurity инциденти забележани во шпански компании се зголеми за 200% во 2014-2015. Се грижи за создавање на речиси еден милион работни места поврзани со Cybersecurity 2020 година, според неодамнешниот извештај од страна на Европската унија. Cybersecurity стана една од главните ризици за светската економија и ова го направи бизниси се повеќе се инвестира заштита од сајбер напади и спречување на слабости во нивните системи. Поради резултат на побарувачката за квалификувани професионалци во оваа област, Факултетот за бизнис и Делоит ММФ направивме овој мајстори, развиен како во училница образовна понуда високо техничко ниво, со помош на професионални тренери во секој предмет (Етички Хакерство, вештачења , обратен инженеринг, итн). Магистер на студентите ќе имаат можност да бидат избрани од страна на Deloitte за период на професионална пракса во CyberSOC Deloitte, Глобална операции центар Cybersecurity, лидер во секторот за безбедност и прв избор за големи компании на пазарот. Овие практики, исто така, покажуваат високи стапки на влез во компанијата по завршување. Затоа, овие студии се обезбеди единствена можност за студентите да бидат обучени во новата областа на cybersecurity, учење од најдобрите професионалци, со поддршка од фирма Deloitte, со што ММФ првото училиште за да понудат на мајстор 's степен со Deloitte во Мадрид. Се проценува дека побарувачката за вработување за да се задоволат оваа закана е... [-]

Меѓународен мајстор во управување со проекти и податоци науки

HTW Berlin University Of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Berlin

Во корпоративна средина во светот, тоа е многу важно да се запознаат со меѓународен контекст и да имаат подобро разбирање за тоа. степен програма на мајстор во управување со проекти и податоци науки на HTW Берлин ќе ви помогне да се успешно управување и следење на проекти во меѓународна средина како и олеснување, процесот и интерпретираат широка податоци и вршат анализи во различни дисциплини. [+]

Иновации и разновидност HTW Берлин, најголемиот универзитет за применети науки во Берлин, е дефинирана од страна на ориентирани кон иднината спектар на програми и курсеви, постојано ги покриваат областите на сегашната каматна како и оние со подолг рок жалба. Многу фирми ги идентификуваа недостаток во ракување со проектите и анализатор на бизнис вештини. Тие инвестираат милијарди долари во обука за вработените во областа на управување со проекти и податоци и анализатор. Со квинтилијарди бајти на податоци кои се генерирани секој ден, квалификувани менаџери кои може да се бара соодветно да се процени на овие податоци и го користат за управување со проекти во индустријата и компанија-специфичен начин. Затоа, комбинација на студии Менаџмент на проекти и науката на податоци претставува сеопфатен и во-побарувачката академска квалификација. Тоа што се отвора со различни видови на комерцијални, креативни и организациски можности и кариера патеки. Дипломирани студенти на програмата за управување со проекти и податоци наука мајстор 's ќе имаат широк спектар на техники и методологии кои се од голем интерес за бизниси денес. Нивните широко познавање ќе ги опреми со вештини за да се зголеми ефикасноста и намалување на трошоците во сложени деловни процеси. Магистер на науки во квалификациите нуди дипломирани студенти со широк спектар на потенцијални области на примена, како и можности за напредување во кариерата. Зголемување на количини на податоци се генерираат во голем број индустрии и обезбедување услуга области и беше развиен Меѓународната програма за управување со проекти и податоци за наука мајстор, со цел да се справи со недостигот од... [-]

Mabda - мајстор во големи податоци анализатор

LUISS Business School
Студии врз за студентски град Целосна March 2018 Италија Рим

Мајстор LUISS бизнис школа во Биг податоци и анализатор, развиен во соработка со Oracle, обезбедува млади професионалци со вештини за да биде во првите редови на модерната бизнис анализи техника и да стане оствари [+]

Мајстори Информатика диплома. Мајстор LUISS бизнис школа во голема управување со податоци обезбедува млади професионалци со вештини за да бидат во првите редови на модерната техника Бизнис анализи и да стане оствари научник податоци. На дигитализација на светската економија е ставање на располагање на податоците во невиден темпо. Компании и организации од целиот свет се работи за да се направи податоци е составен дел од нивниот бизнис модел. Клучна состојка во рецептот за успешен пристап одлука податоци оддалечиме за бизнис е "научник податоци". Оваа нова професионална фигура е многу барани како претпријатија се повеќе се искористување на податоци на располагање. Неколку истражувања спроведени во Европа и во САД покажуваат дека "научник податоци" е една од најпознатите бара професионални личности. Магистер по голема управување со податоци е совршена можност за сите оние кои се бараат кариера во фасцинантен и брзо растечки светот на податоците како квалификуван научник податоци. пРОГРАМА Студентите почнат со курсеви за подготовка на генералниот менаџмент и потоа се фокусираат на изборни предмети и различни лабораторија активности, со цел да се гарантира постепено професионален и личен развој за секој ученик. Во последните месеци на програмата, проектот на терен ќе им овозможи на студентите да се стави своите знаења во пракса. Програмата трае 12 месеци е составен од 8 месеци предавања врз проследена со 4-месечен период на проектот Поле. подготвителни курсеви Концепти за управување со информации Вовед во Биг податоци инфраструктура Вовед во управување со податоци Вовед во Биг податоци програмирање Вовед во статистика за податоци научник Специјализирани курсеви ИТ... [-]

Меѓународната Магистер по бизнис анализи и големи податоци (babd)

MIP Politecnico di Milano School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Италија Милан

Бизнис анализи и големи податоци магистерска програма е иновативна програма заснована на холистички образовно искуство, каде што теоријата и практиката се целосно испреплетени преку континуирана поддршка на компании и меѓународни партнери. [+]

Бизнис анализи и големи податоци господар програма е иновативна програма врз основа на сеопфатен образовни искуство, каде што теоријата и практиката се целосно испреплетени преку континуирана поддршка на компаниите и на меѓународните партнери. Исто така, да се биде во постојан однос со опсерваторија Големи податоци анализатор и бизнис интелигенција на Politecnico di Milano, се разбира е во првите редови на истражување на ИКТ за големи анализа и управување со податоци. Оваа навистина уникатна програма е заеднички понудени од страна на MIP и CEFRIEL - Politecnico di Milano и тоа е во партнерство со IBM. МАЈСТОРОТ Со револуцијата на Биг податоци постојано растечки број на водечките организации и влади се изврши големи иницијативи на податоци за да се добие вистински увид, се вози клучните одлуки и подобрување на перформансите во сите деловни функции. Добредојдовте на Меѓународниот Магистер по бизнис анализи и Биг податоци со цел да се обучуваат новата генерација на податоци такт професионалци во состојба да управуваат со комплексни проблеми анализатор на бизнис во различни на различни индустрии и средини. Оваа навистина уникатна програма е заеднички понудена од MIP и CEFRIEL- Politecnico di Milano. Бидете подготвени за работните места на иднината како Бизнис аналитичар и Биг податоци менаџер. Кој е дизајниран за? На програмата е специјално замислен за дипломирани студенти кои сакаат да се здобијат и развој на напредни квантитативни вештини за да се анализира податоци кои опишуваат трансакции, интеракции или однесувањето на луѓето, со цел да се извлече релевантни согледувања, оптимизација активности и да ја поттикне иновацијата. Позадини студенти... [-]

Господар Spécialisé® вештото лице и Cybersecurity

University of Technology Troyes - UTT
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Troyes

Со користењето на интернет секој ден, компаниите стануваат потенцијални закани плен и други малициозни код. Магистер Spécialisé® "експерт за судска медицина и сајбер безбедност" ги исполнува силна потреба од компании за кои чисто SSI вештини веќе не се во состојба да обезбеди оптимална безбедност на различни ИТ инфраструктури. [+]

Мајстори Информатика диплома. Издвоите ИНФОРМАЦИСКИ СИСТЕМИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУДОТ безбедност! Со користењето на интернет секој ден, компаниите стануваат потенцијални закани плен и други малициозни код. на Господар Spécialisé® "експерт за судска медицина и сајбер безбедност" ги исполнува силна потреба од компании за кои чисто SSI вештини веќе не се во состојба да обезбеди оптимална безбедност на различни ИТ инфраструктури. Со остри технички вештини на информатичките системи, компјутерска безбедност експерт собирање, идентификува, анализа и толкување на различните можни сајбер заканиБез оглед на засегнатите уреди (компјутери, мобилни телефони, поврзаните уреди, индустриски системи). Го дефинира и спроведува политиката на безбедноста на информатичките системи за искоренување на закани, спречување или одговор на оние кои се соочуваат. ова обука cybersecurity овозможува првично се развие разбирање на технички и технолошки средини во која функционира бизниси денес; второ, што им овозможува да се обезбеди SI преку стекнување на технички вештини и методолошки напредни. адреси на обуката технички, оперативни и правни аспекти на SSI, Спроведување широко познавање на безбедност ревизија и безбедносни техники. Таа, исто така ви овозможува да се спроведе форензичка анализа. Магистер Spécialisé® "експерт за судска медицина и сајбер безбедност" е акредитирани од страна на Конференцијата des Grandes Ecoles и е наменета за двете студентите се мотивирани од сигурноста на информациските системи, како и за професионалци во областа кои сакаат да се здобијат со високо ниво на вештиниЕфикасно да се исполнат сегашните и идните предизвици на cybersecurity. Оваа програма ја доби етикета SecNumEduВо 2017 година, кој предвидува за осигурување на студентите и работодавците дека обуката... [-]

Мајстор на ИТ во бизнис (MITB)

Singapore Management University
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 1 - 2 години Open Enrollment Сингапур Singapore + 1 more

Дефинитивниот Мајсторот на ИТ во бизнис (MITB) програма ќе ви даде сигурен раб со познавање на податоци, процеси, технологии [+]

Дефинитивниот Мајстор на ИТ во бизнис (MITB) програма ќе ви даде сигурен компании со знаење на податоци, процеси, технологии и стратегии за управување. Со две уникатен специјализација песни да се изберат, ќе биде подготвен да ја води индустрија во време на трансформација. Финансиски Услуги Песна: Зголемување на раст на Сингапур што е банкарството Азија и финансиски центар бара нова сорта на бизнис ИТ професионалци за брзо растечки секторот за финансиски услуги. SMU MITB (FS) е интензивна програма дизајнирана за да зетот светска класа професионалци вешти во процесот на управување, работење, технолошки решенија и иновации стратегии. Нејзината програма, со влезови од над 60 експерти индустрија, предвидува во-длабочината на знаење на методи за бизнис и за управување со концепти за технологија и операции група. MITB (FS) е насочена кон Т & О професионалци кои сакаат да ги подобрат своите знаења да ги унапредат својата кариера и за други професионалци кои се стремат да се качат на банкарски Т & О кариери. Анализа Песна: Во конкурентна средина, marshalling Бизнис разузнавање и податоци и анализатор на реално време врз основа да донесуваат одлуки, да се создаде вредност и да се развие одржлив конкурентна предност е императив. SMU MITB (AT) е првиот професионален мајстори програма на Азија да се исполнат ова барање. Ко-дизајнирани од страна на водечките глобални и регионални сектор фирми од угостителството, туризмот, синџирот на снабдување, продажба на мало, здравството, јавниот сектор и телекомуникациите, што го ветува стабилна и систематско разбирање низ процеси, операции, податоци, технологија решенија и управување со надзор. Таа е... [-]

мајстор во информатичката технологија

Bentley University Graduate School of Business
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Waltham

Мајстор за информатичка технологија степен на Бентли Додипломски Бизнис школа подготвува за кариера професионалци кои повик за интеграција на информациски системи знаење со силна разбирање на глобалната деловна средина. [+]

Мајстори Информатика диплома. Да научат да работат и водат тимови кои анализираат, архитект, се интегрираат и спроведување на ИТ-базирани решенија во бизнис средина која е повеќе глобално независни и технички сложени. Оваа програма дава сегашните техничко знаење на информациски системи како на полето е различита од ИТ-от за бизнис процеси, веб технологии, дистрибуирани архитектури, нова инфраструктура стандарди, како и напредокот во мобилните компјутери. На Мајстор за информатичка технологија на Бентли Додипломски Бизнис школа подготвува за кариера професионалци кои повик за интеграција на информациски системи знаење со силна разбирање на глобалната деловна средина. Мајстор за информатичка технологија Бентли степен е матични назначени програма со која се бара завршување на 30 кредити (10 предмети од 3 кредити за секој). Дипломирани студенти често почнуваат да работат како консултанти, аналитичари на ризикот, бизнис аналитичари, системи аналитичари, проект менаџери или системи архитекти - и однапред брзо во техничките и менаџерските кариери. програма дипломирани студенти се подготвени да се приклучат или да доведе тимови кои анализираат, архитект, се интегрираат и спроведување на ИТ-базирани бизнис решенија во повеќе различни, глобално независни, и технички сложени животната средина. Мајстор за информатичка технологија степен влева: Работно познавање на теоријата и тековните пракси во дистрибуирани системи, комуникациски мрежи, објектно-ориентирана анализа и развој, база на податоци и технологии кои се користат во спроведување на state-of-the-art бизнис решенија Темелно разбирање на процесите на развој е на ниво на поединец, тим и проектот нивоа да се изврши дистрибуирани ИТ проекти за развој на ефективно Кин благодарност за колегијалност, етиката и општествената одговорност што ја... [-]

мајстор во информатичката технологија за управување и управување

Canadian University Dubai
Студии врз за студентски град Целосна 6 недели September 2018 Обединети Арапски Емирати Дубаи

Канадски универзитет Дубаи е признат лидер на бизнис образование дипломиран во ОАЕ и во регионот на Персискиот залив. Со оглед на брзиот развој на ИТ платформи и претпријатија, различните засегнати страни се загрижени како бизнис на организацијата може да имаат корист од ИТ услуги и алатки. Универзитетот Канадскиот Дубаи идентификувани потребите на следната генерација на лидери кои може да се спроведе на различни аспекти на ИТ управување, управување и осигурување. Тоа резултираше со изработка на мајстор програма во ИТ менаџмент и управување (MITGOV) -А прв од ваков вид во регионот која има за цел да се збогати професионалци со потребните вештини за ИТ управување и услуги. На MITGOV програма поддржува стратешка визија на Smart Град модел инфраструктура. [+]

Канадски универзитет Дубаи е признат лидер на бизнис образование дипломиран во ОАЕ и во регионот на Персискиот залив. Со оглед на брзиот развој на ИТ платформи и претпријатија, различните засегнати страни се загрижени како бизнис на организацијата може да имаат корист од ИТ услуги и алатки. Универзитетот Канадскиот Дубаи идентификувани потребите на следната генерација на лидери кои може да се спроведе на различни аспекти на ИТ управување, управување и осигурување. Тоа резултираше со изработка на мајстор програма во ИТ менаџмент и управување (MITGOV) -А прв од ваков вид во регионот која има за цел да се збогати професионалци со потребните вештини за ИТ управување и услуги. На MITGOV програма поддржува стратешка визија на Smart Град модел инфраструктура. Предности Содржината на овој нов мајстор на програмата мапи меѓу неодамна развиена ИТ управување и осигурување на теоретските модели со ИТ алатки во различни единици функционирање на организацијата. Ова води кон ефикасен развој и имплементација на ефикасни бизнис процеси. Главните предности Пионерски - Еден од првите специјализирани програми во регионот во управување со ИТ и управување. Акредитација - Акредитирани од страна на Министерството за образование: Високо образование работи. Високо квалификувани факултет - Факултетот наставата во нашата програма за ИТ-управување имаат долгогодишно искуство во индустријата. распоредот работен ден вечерни курсеви-Class им овозможи на студентите да го завршат својот степен Магистер додека работат или подигнување на семејство. Флексибилност - испорака на 6 недела нуди на студентите флексибилност на планирањето на нивните курсеви распоред и време на матурата во согласност со нивните работни обврски и лични... [-]

господар во управување со ИТ услуги и инженеринг (скратено работно време)

HECTOR School of Engineering and Management
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци October 2017 Германија Карлсруе

Дипломирани студенти на програмата Магистер за управување и инженеринг услуги имаат способност да го сфати и да се оцени како хардвер и софтвер случувања во модерните информатички и комуникациски технологии влијаат на иднината на пазарот на услуги. [+]

Мајстори Информатика диплома. Господар програма во служба за управување и инженеринг Скратено работно време доквалификација за компјутерски научници. Информатичката технологија за бизнис успех: ефикасност, сигурност, флексибилност и сигурност се клучни прашања за информациски системи во ерата на интернетот. Програмата дава одобрени инженеринг методи за успешно моделирање на информациски системи, проектирање и имплементација. Дипломирани студенти на Сервисот за управување и инженеринг магистерска програма имаат способност да се разбере и оцени како хардвер и софтвер случувања во современите информатички и комуникациски технологии влијаат на идниот пазар на услуги. Инженеринг-базирани проблеми може да се реши со помош на методи на управување комплексност. Програмата ги пренесува еден интердисциплинарен пристап кон решавање на проблеми и возови соодветни методи решение за хардвер и софтверски апликации. Вештини и експертиза стекнато во програмата се основа на спроведувањето на интегриран пристап до информации и комуникациски технологии. Дипломирани студенти се способни за користење на проектирање и изградба принципи за сегашните технологии, во вид на облак со компјутери, и за совладување на проблемите идентификувани со помош на специјално развиен кориснички пристапи решение. може да се анализира на безбедноста и сигурноста прашања. Студентите се запознаваат со најважните методи во овие области. Покрај тоа, дипломираните студенти се овозможи да ги реши економските проблеми на цените на услуги со соодветни интердисциплинарни пристапи. Тие може да се оцени регулаторни граници и правни прашања потребни за склучување договори и да ги земе предвид при донесување на одлуки дизајн. Целна група Управување со сервисот и инженеринг магистратура програма се обраќа млади динамични професионалци (на возраст од 28... [-]

господар во големите податоци решенија (mbds)

BTS Barcelona Technology School -Master in Big Data Solutions-
Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци October 2017 Шпанија Барселона

На моќта на податоци се трансформира секој сектор, тоа е зошто Магистер по Биг податоци Решенија ви дава аналитички вештини кои се подготвува да создаде стратешки решенија да ја води оваа трансформација. [+]

На моќта на податоци се трансформира секој сектор, тоа е зошто Магистер по Биг податоци Решенија ви дава аналитички вештини кои ќе се подготвува за да се создаде стратешки решенија да ја води оваа трансформација. Што ќе научат? Целта на Магистер по Биг податоци Решенија е да ви подготвиме да се добие вредни визија на податоци, разбирање на увид кој ќе ви овозможи да се зголеми иновативноста. Ќе бидете во можност да ги користат повеќето иновативни и напредни аналитички податоци и технологии, додека да се развие вештини во областите како што се податоци управувано бизнис, инфраструктура и Облак, науката на податоци, податоци и анализатор или визуелизација на податоци и експлоатација, меѓу другите предмети. ВРЕМЕТРАЕЊЕ Почнувајќи од октомври 2016 година, мајстор во Биг податоци Решенија има времетраење од 9 месеци. Тоа е меѓународна програма, се предава на англиски јазик, која опфаќа 60 кредити - ЕКТС, доделени од страна на водечки универзитет. Подготвени за кариера големите податоци Како мајстор во Биг податоци Решенија студент ќе имаат пристап до повеќето иновативни и напредни аналитички податоци и технологии. Овие алатки ќе ви овозможи да го признае увид и да ја поттикне иновацијата во било кој сектор или организација. Практиканти & РАБОТА МОЖНОСТИ Да се ​​биде мајстор во Биг податоци Решенија студент, ќе имаат можност да живеат професионално искуство во Барселона. BTS нуди на сите учесници шанса да влезе во топ водечки дигитални компании со платено стажирање и понуди за работа. Гартнер предвидува повеќе од 4 милиони работни места Биг податоци. Сектори, како што се... [-]

господар во сајбер безбедноста

Harbour.Space
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Шпанија Барселона

Опис на програмата На МСП Програмата е наменета за оние кои сакаат да ги прошират своите технички и програмски вештини за справување со предизвиците безбедност претпријатие. Нашата комплетна курсеви ќе обезбеди солидна основа во клучните технологија вклучувајќи компјутер и мрежна безбедност, криптографија, претпријатие за безбедност анализа на архитектурата, итн На дипломирани студенти ќе научат да остане сегашната во брзо менување на технологија, се прилагодува и контрола на новите закани и да се започне успешна кариера во претпријатие за безбедност. [+]

Мајстори Информатика диплома. Оваа програма се изучува на англиски јазик. Магистер по кибер-безбедност е наменета за оние кои сакаат да ги прошират технички и програмирање на нивните вештини за справување со предизвиците безбедност претпријатие. Нашата комплетна курсеви ќе обезбеди солидна основа во клучните технологија вклучувајќи компјутер и мрежна безбедност, криптографија, претпријатие за безбедност анализа на архитектурата, итн На дипломирани студенти ќе научат да остане сегашната во брзо менување на технологија, се прилагодува и контрола на новите закани и да се започне успешна кариера во претпријатие за безбедност. Структура на програмата Година 1 Во текот на првата година студентите брзо повториме основите на компјутерската наука, а потоа да се фокусира на основите на сајбер безбедноста, вклучувајќи компјутерски архитектура, оперативни системи за безбедност, безбедна програмирање, мрежи, и криптографија. Модули Компјутерска архитектура scripting јазици безбедна програмирање Јава програмирање Структури на податоци и алгоритми Идентитет и пристап за управување со Практични Unix Технички пишување и презентирање администрација на Windows Вовед во Интеракција Дизајн Оперативни системи Лидерство и динамиката на групата компјутерски мрежи Безбедна управување со податоци Човечките аспекти на Cybersecurity: право, етика и приватност Captstone проектот Криптографијата Семинари и работилници Софтверско инженерство и дизајн Година 2 Во втората година изложува на студентите на различни димензии на полето сајбер безбедноста. Предметите се движат од мобилен и Облак безбедност за дигитални Forensics и Квантна комуникација и криптографија. Покрај тоа, студентите учествуваат во комуникација и лидерство модули им се подготвува за успешна кариера како член на стручниот тим. На крајот на програмата, дипломираните студенти ќе бидат подготвени... [-]

Господар на инженеринг во Cybersecurity

University of Maryland, A. James Clark School of Engineering
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави College Park

Ние признаваме дека технички експерти кои работат во Cybersecurity имаат различни академски и професионални средини. Затоа, нашите приемните барања овозможи на различноста, но, исто така, мора да се осигура дека квалификувани студенти се подготвени да се успее во овој мошне технички академска програма. Ние нудиме три нивоа на прием во зависност од академска позадина, академските перформанси, и професионалното искуство на барателот. [+]

Запишување Потребно Ние признаваме дека технички експерти кои работат во Cybersecurity имаат различни академски и професионални средини. Затоа, нашите приемните барања овозможи на различноста, но, исто така, мора да се осигура дека квалификувани студенти се подготвени да се успее во овој мошне технички академска програма. Ние нудиме три нивоа на прием во зависност од академска позадина, академските перформанси, и професионалното искуство на барателот. Ве молиме имајте во предвид дека се потребни три писма на препораките (по можност професионални букви) за прием. Предуслов услов: ENEE 150 или еквивалент. Понатаму приемните барања. Целосна прием: Кандидатите треба да имаат диплома во инженерство, компјутерски науки, применета математика или физика, од акредитирана институција со Успех на 3,0 или подобро. Привремен прием: Кандидатите кои имаат степен во тесно поврзана со полето на студии (т.е. информатичка технологија, информации за осигурување, компјутерски и информациони системи), и Успех на 3,0 или подобра мора да имаат најмалку една (1) од следниве сертификати: CompTIA безбедност, GIAC GSEC, или заверена сертификација Етички Хакер. Кандидатите призна дека со привремен прием ќе треба да заврши две основни курсеви со најмалку Б или подобро во секој курс. Напредно Специјални Студентски Услови: кандидатите со диплома во други области на студии со минимум 3,0 Успех, еден од горенаведените сертификати, и 2 + години работно искуство во информатичката технологија или други тесно поврзана со полето. За да се квалификува за оваа прием, кандидатите треба да достават детален опис на нивната техничка работа како лична изјава во прилог на апликантот Додаток формулар (ASF). Кандидатите призна како Напредно Специјални Студентите... [-]

Магистер на науки во управувањето на дигитализација

Åbo Akademi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Турку

Ефективно и ефикасно управување на дигитални трансформација е од клучно значење за успехот на претпријатија и организации во современото општество. Во програмата овој мајстор, ќе научат howdigitalization овозможува нови начини да се создаде знаење, за да се создаде вредност за клиентите, нови начини на конфигурирање на организациските процеси, и нови начини да се организира ниво на индустрија соработка помеѓу организации. [+]

Мајстори Информатика диплома. мајстор 's програма во управувањето на дигитализација Опис Ефективно и ефикасно управување на дигитални трансформација е од клучно значење за успехот на претпријатија и организации во современото општество. Во програмата овој мајстор, ќе научат howdigitalization овозможува нови начини да се создаде знаење, за да се создаде вредност за клиентите, нови начини на конфигурирање на организациските процеси, и нови начини да се организира ниво на индустрија соработка помеѓу организации. Оваа две-годишна програма ги подготвува своите дипломирани студенти за кариера предизвик во областа на дигиталната трансформација и се фокусира податоци и анализатор, дигитален дизајн услуги, бизнис модели, дигитални информации и знаење за управување и ИТ владеење. Приемот на барањата А завршено високо диплома 's степен со или во прилог на степен 20 ЕКТС во бизнис и економија или информации истражувања или други релевантни студии. Во изјава за намена (писмо за мотивација) подносителот на барањето треба да се обрне внимание на неговите / нејзините причини за спроведувањето на оваа програма. Квалификувани кандидати се оценуваат врз основа на академски заслуги (препис на евиденција и евалуација на диплома 's теза / други академски хартија) и писмото за мотивација. На академски заслуги тежина поголема во проценката од писмото на мотивација. Кандидатите мора секогаш да се покаже своите знаења од англиски јазик: www.abo.fi/ansok/en/language посебни услови Ве молиме погледнете www.abo.fi/master [-]