Пребарај за Мастерс во Историја

Најди ги вашите магистерска диплома по Историја овде!

Историја

На современиот свет е воведен на идејата дека историјата и своите истражувања треба да биде третирана со почит се спои со доза на скептицизам. Историјата е една студија од минатото, често се бара да се откријат начините на причина и последица што објективно може да се утврди настани од минатото. Научниците најмногу користат наративни да се анализира и замрсуваш настани од минатото. Во исто време, на наративниот метод доведува до проблем, контроверзни со објективност, која историска наука тврди дека. Проблемот е во тоа Историјата е секогаш пишувана во контекст на времето современата да нараторот.

За да го напуштите филозофски прашања настрана, Историја помага многу полиња на знаење, на пример средновековна студии, меѓународната историја, светската историја и културното наследство. Некои од комбинирани елементи дека речиси секој историја Курсот се состои од културни, демографски, интелектуална, економски и политички факти и обврзници, кои се врзуваат на историскиот наратив и да се обезбеди комплетна слика на предметот. Библиотека и архива работа е во голема мера се вклучени, како и познатиот дедуктивно методи кои ќе го претворат вашиот обука во вистинска авантура по должината на патот од минатото.

Ако сте во потрага за магистерски степен или докторски програми во историјата, да се погледнеме во различни програми подолу, понудени од страна на некои од најдобрите универзитети во светот!

Читај повеќе

Магистерски степен во историјата, археологијата и културното наследство

Universidade Autónoma de Lisboa
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2017 Португалија Lisboa

Циклус на студии има за цел да им даде на напредна обука и развој на студии во историјата, археологијата и наследство. Таа има за цел да ги обучи специјализирани персоналот на дисциплинска знаење и да придонесе за понатамошни истражувања и иновативни проекти. [+]

Мајстори Историја диплома. Циклус на студии има за цел да им даде на напредна обука и развој на студии во историјата, археологијата и наследство. Таа има за цел да ги обучи специјализирани персоналот на дисциплинска знаење и да придонесе за понатамошни истражувања и иновативни проекти. можности за кариера Целта на програмата е да ги обучи професионалци за интервенција во културното наследство, како што се висок менаџмент на централната и локалната власт, археологијата техничари, музеи, културен туризам, наставниците на различни нивоа на образование, наставници, тренери и други културно наследство. Таа, исто така има за цел да се формира истражувачи со цел да добијат академски степен. академски календар 1 семестар: октомври за да се февруари; 2-ри семестар: март-јули. [-]

господар во историјата на општеството со специјализација во глобалната историја и меѓународни односи

Erasmus School of History, Culture and Communication - Erasmus University Rotterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Холандија Ротердам + 1 more

Магистер Историја на Друштвото е интердисциплинарна програма: ние се комбинираат знаења и теории од двете хуманистичките и општествените науки да се анализира сложени историски прашања. Меѓународни и компаративен приод не учи да се идентификуваат сличностите и разликите во историски студии на случај. [+]

господар во историјата на општеството со специјализација во глобалната историја и меѓународни односи Зошто да изберете Историја на општество во Ротердам? Магистер Историја на Друштвото е интердисциплинарна програма: ние се комбинираат знаења и теории од двете хуманистичките и општествените науки да се анализира сложени историски прашања. Меѓународни и компаративен приод не учи да се идентификуваат сличностите и разликите во историски студии на случај. Меѓународната песна на мајстор Историја на општеството е со наслов "Глобалната историја и меѓународни односи. Во оваа програма, две поинаку независни области на студии се комбинираат за да се анализира меѓународните односи од историски и глобална перспектива. Ние се фокусира на пример, на подемот и падот на големите сили, како што се на Британската империја и САД. Станува збор за историски потекло на современите геополитички прашања и да покаже како минатото себе се мобилизирани од страна на групи и поединци за да се легитимира политики и да се изградат идентитети. Во Ротердам ќе научат да ги опишете и широка контурите и уникатните и специфични аспекти на историските настани. Нашата програма се карактеризира со мали семинари, личен надзор и интензивни контакти со факултет и колеги студенти. Ние го имаме одлични контакти со архиви, музеи, и истражувачки институти кои нудат вредни истражување практиканти за нашите студенти. Веќе неколку години по ред мајстор Историја на Друштвото е прогласен за најдобар историја мајстор во Холандија и од страна на списанието Elsevier и Keuzegids мајстори. Еден од курсевите: Мапирање глобален поредок Овој курс е комбинација на две специјализации: меѓународни односи теорија и... [-]

господар во историјата

Across the Pond
Студии врз за студентски град Целосна August 2018 Обединетото Кралство Aberdeen Belfast Brighton Canterbury Cardiff Chester Cirencester Colchester Edinburgh Epsom Exeter Falmouth Farnham Glasgow Guildford Huddersfield Leeds Leicester Lincoln Liverpool London Loughborough Manchester Newcastle Norwich Nottingham Oxford Reading Rochester Sheffield + 28 more

Историјата е широка тема со многу да понуди. Со таква експанзивна предмет база за да се покријат, историјата е една од најпознатите инклузивно теми. Нашите партнер универзитети обезбеди историјата курсеви кои покриваат опсегот на култури, пати периоди и региони, нудејќи некои од Велика Британија најдобрите програми и експертиза историја, за да ви овозможи да се здобијат со најдобрите познавања на кој било специјализација ке го одберете. [+]

Мајстори Историја диплома. Историјата е широка тема со многу да понуди. Со таква експанзивна предмет база за да се покријат, историјата е една од најпознатите инклузивно теми. Нашите партнер универзитети обезбеди историјата курсеви кои покриваат опсегот на култури, пати периоди и региони, нудејќи некои од Велика Британија најдобрите програми и експертиза историја, за да ви овозможи да се здобијат со најдобрите познавања на кој било специјализација ке го одберете. Проучување историја не е само проучувањето човечки експанзија, но културна експанзија, како и. Како нашите партнер универзитети нудат плетеницата на историјата специјализации, вие сте во можност вистински да се учат на разновидноста на светот во тоа е најдобри: од културните студии, историјата на уметноста, војската и воените студии, и музеј студии, со периодот по историја врз основа на средновековна, ренесансна, или модерните времиња. Такви широки регионални програми историска студија се нудат, како што се, но не ограничувајќи се на европската историја, африкански студии, Египтологија, ирски Историја, скандинавските историја, па дури и американски студии. Историјата се опфаќа целиот нашето минато и нашите партнер универзитети бараат да истражуваат и да учат дека минатото со широки познавања и квалификувани истражување. Програми за додипломски студии може да често пати се најде комбинација на курсеви во соработка со историја студии. Заеднички комбинираат курсеви вклучуваат Историја и бизнис, Историја и англиски јазик, историја и политика, историја и антропологија, историја и психологија и историја и економија. Запишување ќе се разликуваат од универзитет до универзитет, но ќе се очекува АП резултати во релевантни субјекти, како што се американската историја,... [-]

Master of Education (MED/ALTA) History

Alabama State University The Harold Lloyd Murphy Graduate School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

[+]

. Крајните трошоци и надоместоци може да варираат во зависност од одлуките за запишување и начин на живот. Исто така, можеби ќе сакате да ги разгледате проценетите трошоци и трошоци за запишување на додипломски студии со завршено време . . ... [-]

историја на религии (M.Phil)

MF Norwegian School of Theology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Норвешка Осло

Интердисциплинарна пристапи кон религијата и историјата во пред-модерниот свет: Средба и конфликти [+]

Мајстори Историја диплома. Јазик на настава: Англиски интердисциплинарна пристапи кон религијата и историјата во пред-модерниот свет: Средба и конфликти Зошто Ерусалим уште толку оспори место? Кои се причините за систематско уништување на Исламската држава (ИС) на културното наследство од минатото? Зошто свети текстови произведени пред повеќе векови продолжат да го обликуваат животот на луѓето денес? Како се користи и злоупотребува? Зошто меч понекогаш замени зборот во верските работи? Како се религиозни групи, идеи и артефакти патуваат од еден на друг континент и како што миграцијата се трансформира нив? Со други зборови, како се религиозни конфликти и средби обликување на современиот свет и зошто тие се уште важно денес? Ова се некои од темите МФ норвешки теолошко училиште стапа во својата нова програма M.Phil во историја на религии, со примарен фокус на религијата во пред-модерниот свет: Средби и конфликти. Програмата е фокусирана на прашањата на верските вкрстувањето, соживот и конфликт во три целни области: Европа, Југоисточна Азија и на Блискиот Исток. Опфатени во долга историска перспектива која се протега од доцната антика до Европската ренесанса, програмата има за цел да се расветли корените на овој мирен соживот и размена, како и на денешните противречности и конфликти. Основната идеја на програмата е дека, со цел целосно да се сфати тековната религиозни конфликти и сојузи, ние треба да се разбере како на перцепциите на минатото и сегашноста се испреплетени, заемно зависни и постојано се преобликува. Врз основа на мултидисциплинарен пристап и примена на различни теоретските рамки и толкувачки методи, основни курсеви на програмата... [-]

магистрирал во историјата и идентитетот во западниот Медитеран (XV-XIX век)

Jaume I University (Universitat Jaume I)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 година September 2018 Шпанија Castellón

Помеѓу петнаесетиот и деветнаесеттиот век, во раѓањето на модерно европско општество, Медитеранот подложен на длабока трансформација што е дефинирано нова рамка за политички и економски односи, како и обновување на културните хоризонти. Проучувањето на овие процеси, во прилог да има неоспорно вродена, обезбедува клучот за разбирање на нашиот свет, а особено ... [+]

Помеѓу петнаесетиот и деветнаесеттиот век, во раѓањето на модерно европско општество, Медитеранот подложен на длабока трансформација што е дефинирано нова рамка за политички и економски односи, како и обновување на културните хоризонти. Проучувањето на овие процеси, во прилог да има неоспорно вродена, обезбедува клучот за разбирање на нашиот свет, а особено проблемите кои процесот на политичка конструкција на Европската унија се соочува со поглед на ограничувањата на суверенитет, усогласувањето на различните културни традиции и наоѓање заедничка идеолошка основа која ги почитува идентитетите на нејзините компоненти. Овој мајстор е наменета за обука на специјалисти во анализа и интерпретација на овој период, и историско разбирање на предизвиците со кои се соочува актуелната Медитеранот. Координација: Кармен Корона Marzol. Одделот за историја, географија и уметност. Uji. Координирање на Универзитетот: U. на Валенсија-Estudi Генералниот Интеруниверзитетската со: Универзитетот во Аликанте, Universitat Jaume I и на Универзитетот во Барселона Број на ЕКТС кредити: 60 ЕКТС кредити Времетраење: една академска година (октомври 2017 година / септември 2018 година) Модалитет: Помеша (октомври 2017 година / мај 2018 година) Јазик на настава: Шпански Цена: пред објавување (2016: 46,20 € / кредит) [-]

магистратура во современата уметност конзервација - на ниво на мајсторот

IED – Istituto Europeo di Design Como
Студии врз за студентски град Целосна 1 година March 2018 Италија Како

Од оваа почетна точка, на "Академијата за ликовни уметности Алдо Гали - Комо IED предлага амбициозен патот до високото образование: Магистер по современа уметност конзервација. Програмата е фокусирана на темата на конзервација и реставрација на современи уметнички дела. [+]

Мајстори Историја диплома. Темата на современата уметност конзервација сега е во центарот на тековните дебати и полемики. Разновидноста и оригиналноста на материјалите што се користат, на лесно расиплива природа на некои работи, употребата на новите медиуми и нематеријалноста на некои перформанси значи дека тоа е област во постојан и брз развој кои немаат конкретни професионалци кои можат да се се грижи за огромна и непроценливо уметничко наследство. Од оваа почетна точка, L 'Академијата за ликовни уметности Алдо Гали - IED Комо Таа предлага амбициозен патот до високото образование: Магистер по современа уметност конзервација. Програмата е фокусирана на темата на конзервација и реставрација на современи уметнички дела. професионалните можности - Слика од областа на современата уметност конзервација, да работите и во областа на заштитата на обновувањето во областите како што галерии, јавни и приватни музеи, јавни установи за заштита и користење на земјиштето планирање, градежни фирми и ракување со изложби на уметнички дела, лаборатории за истражување и анализа, универзитетски оддели на историјата на уметноста, реставрација и конзервација компании. Кој треба да присуствува - Овој курс е наменета за оние кои сакаат да се здобијат со теоретски и практични спецификација подготовка во контекст на заштита на современата уметност, како во однос на зачувување на ниво на работа на интервенција на истата. претходните студии на академиите за уметност и реставрација училишта претставуваат предност, но не се бара да присуствуваат на курсот. Методологија и структура - Целта на Магистер по современа уметност конзервација е да го претстави остварлива методологија критички адреса постоечките проблеми во... [-]

Мајстори програма во наука и технологија за заштита на културното наследство

Sapienza University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Италија Рим

Мастер програма во наука и технологија за заштита на културното наследство возови експерти во Archaeometry и конзервација наука. Програмата нуди на студентите со специјалист вештини во мулти-аналитички карактеризација на широк спектар на материјали поврзани со археологијата и културното наследство, научни методи и напредни технологии во студијата на конзервација. [+]

На Мајстори програма во наука и технологија за заштита на културното наследство возови експерти во Archaeometry и конзервација наука. Програмата нуди на студентите со специјалист вештини во мулти-аналитички карактеризација на широк спектар на материјали поврзани со археологијата и културното наследство, научни методи и напредни технологии во студијата на конзервација. Особено, дипломираните студенти ќе се стекнат: способност за работа во областа на истражувањето со силен мултидисциплинарен карактер кои се движат од науки за хуманистички науки; експертиза во аналитички техники, научни методи на истрага и интерпретација на податоците за обновување и зачувување на културното наследство; напредни вештини во анализа на интеракцијата помеѓу културното наследство и хемиско-физички животната средина; напредно познавање на archaeometric апликации во широк спектар на области. Дипломирани студенти во науката и технологијата за заштита на културното наследство се спроведе широк спектар на активности во различни институции кои се вклучени во управувањето и заштитата на културното наследство, вклучувајќи ги и владините институции, музеи, архиви и меѓународни организации посветени на заштита на културното наследство, и, исто така, ќе бидат вклучени компании и професионални организации кои работат на конзервација, реставрација и заштита на културното наследство. Можности за кариера Дипломирани студенти во науката и технологијата за заштита на културното наследство се спроведе широк спектар на активности во различни институции кои се вклучени во управувањето и заштитата на културното наследство, вклучувајќи ги и владините институции, музеи и архиви, меѓународни организации посветени на заштита на културното наследство. Компании и професионални организации кои работат во областа на конзервација, реставрација и заштита на културното наследство, исто така, ќе... [-]

Магистрант во историјата

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Хонг Конг Tuen Мун

Меѓу високи факултет, нашиот претседател професорот Ричард Дејвис, е специјализирана за среден период Кина (Пет династии за период песна). Неговите публикации допре културна историја, историографија, како и политичка историја. Тој, исто така објави историски преводи. [+]

Мајстори Историја диплома. Магистрант во историјата Времетраење: 2 години (со полно работно време) Место: Хонг Конг Одделот за историја на Lingnan во моментов има девет полноправни членови на факултет, и нивните истражувачки области покриваат пред-модерниот и современ кинески историја, историјата на Хонг Конг, модерен британската и европската историја , историјата на Русија и Централна Азија, и американската историја. Одделот е особено заинтересирани за регрутирање на студентите кои се заинтересирани за транснационални историја. Професорот Хан Xiaorong е специјалист на 20 кинески и виетнамски историја век, фокусирајќи се на движења селанец, етничките односи и регионалните односи и интеграција. Професор Лиу Guanglin, истражување на Вилијам се фокусира на кинескиот економски историја, политичка економија на крајот на Кралскиот Кина, кинеската воена историја, нео-конфучијанизмот и на пазарната економија во историска перспектива. Вонреден професор Грејс Аи-Линг Чоу е специјалист во Хонг Конг и Кина интелектуална и образовна историја. Нејзината неодамнешна работа се прошири и на Британската империја и нејзината образовна наследство во другите поранешни колонии Азија во Југоисточна Азија, со компаративен осврт на Медитеранот. Таа, исто така го истражува културните и образовните аспекти на Студената војна во Азија, во рамките на поширокиот контекст на историјата на Исток-Запад интеракции. Вонреден професор Марк Хемптон е специјалист од 19 и 20 век Британија, историјата на медиумите, а особено. Неговата неодамнешна работа се префрли на империјална култура: место во Хонг Конг во 20 век британската култура, кога Хонг Конг беше колонија на Британија. Тој е дел од групата за Историја на факултетот, кои работат со Хонг Конг и Јужна Кина.... [-]

Магистер по применета и интердисциплинарни историја: употребливи минато

Higher School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Русија Санкт Петербург

Изграден на меѓународно искуство на развој на слични програми, ние ги користиме методологии на глобалната, компаративни и транснационални историски истражувања кои се олесни проучување на моделите поврзување европски, руски, евроазиски и глобалната историја. Клучна карактеристика на програмата е неговата интердисциплинарен карактер. [+]

За програмата Голем дел од историски студии се спроведува како применети истражувања. Користење и толкување на историските податоци овозможува историчар да се изгради "употребливи минато" како алатка за разбирање на сегашноста и да си ги замислува е можно и алтернативни начини на идниот развој. Применета историја опфаќа методи и практики кои се занимаваат со идентификација, заштита, толкување и презентирање на историски артефакти, текстови, структури, и пејзажи. Во еден дел од нашата обука ќе се фокусира на материјалните предмети во историјата и нивното значење во рамките на студиите наследство и меморијата. Другиот дел од обуката ќе се опфатат критички пристап кон политиката на циркулацијата на историски формирана дискурси на идентитетот и легитимитет во денешна општество. На две-Фронт пристап кон комплексниот проблем на историското наследство и наследство ќе ги пополните празнината во професионална обука во историјата и да се обезбеди платформа за креирање на интерактивни процеси што водат историски објект, историчар, и јавноста. Изграден на меѓународно искуство на развој на слични програми, ние ги користиме методологии на глобалната, компаративни и транснационални историски истражувања кои се олесни проучување на моделите поврзување европски, руски, евроазиски и глобалната историја. Клучна карактеристика на програмата е неговата интердисциплинарен карактер. Според наше мислење, применета историја страда од недоволниот дијалог со истражување во други дисциплини, не се ограничени на другите гранки на хуманистичките науки, но социјалните и природните науки, вклучувајќи економија, географија и екологија. За таа цел, програмата не само нудење на кандидати со додипломски степени во историјата, туку активно се обидува да се запишат кандидати со диплома во... [-]

истражување господар модерната историја и меѓународни односи

University of Groningen
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Холандија Гронинген

Може да се земе на програмата на мајстор во модерната историја и меѓународни односи како специјализација во рамките на истражување мајстор 's степен во историјата или за истражување мајстор' s степен во [+]

Истражувања на магистерските модерната историја и меѓународни односи

 

Може да се земе на програмата на мајстор во модерната историја и меѓународни односи како специјализација во рамките на истражување мајстор 's степен во историјата или за истражување мајстор' s степен во меѓународните односи. На две-годишниот мајстор 's во модерната историја и меѓународни односи учи да ги извршуваат независно академски истражувања во областа на модерната историја и меѓународни односи. Ќе се истражуваат последните случувања во овие области и учат релевантни теоретски и методолошки потекла. Ќе дознаете за теми како што се меѓународната политичка економија, историјата на културниот идентитет и европска соработка и интеграција. Како студент на оваа програма ќе работат во мали групи и се надгледувани од страна на високо квалификувани научници. На програмата е тесно поврзан со истражувањето спроведено во Гронинген Истражувачкиот институт за проучување на културата (ICOG) и Posthumus Институтот СЗ. ... [-]


MRes во историските истражувања

University of Stirling
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Stirling + 1 more

Мајстор за истражување во историски истражувања е една година се разбира дека е истражувачки ориентирана и им овозможува на специјализација во одредени истражувачки области. Студентите се доделени индивидуална претпоставен да ги насочат своите независни студии и планирање на наставната програма да ги рефлектираат нивните интереси и потреби. Студентите треба да одржува редовни контакти со супервизори преку е-мејл и договорен распоред на состаноци за да дискутираат за нивната работа и да го ревидира нацрт поднесоци. [+]

Мајстор за истражување во историски истражувања е една година се разбира дека е истражувачки ориентирана и им овозможува на специјализација во одредени истражувачки области. Студентите се доделени индивидуална претпоставен да ги насочат своите независни студии и планирање на наставната програма да ги рефлектираат нивните интереси и потреби. Студентите треба да одржува редовни контакти со супервизори преку е-мејл и договорен распоред на состаноци за да дискутираат за нивната работа и да го ревидира нацрт поднесоци. Мајстор е на истражувања (MRes) е дизајниран да им овозможи на студентите да станат добро обучен историчари и да ја покажат својата подготвеност да ги преземе за истражување на докторски ниво во Стирлинг или други универзитети во Велика Британија и во странство. И двете се постигне преку проектот на независна студија модули, теренски семинари и вештини за обука, под надзор. Исто така е можно да го следат патеката Историја со животната средина и заврши на MRes во историски истражувања: Историја на животната средина Студентите се доделени индивидуална претпоставен да ги насочат своите независни студии и планирање на наставната програма да ги рефлектираат нивните интереси и потреби. Акредитација На програмата MRes и сите составни модули се изработени во согласност со академската процедури на Универзитетот и се целосно проценети и однадвор испитани. На програмата е призната од страна на двете на Советот за уметност и општествени науки истражување и Економскиот и социјален совет за истражување и двајцата дадоа р награди за исклучително студенти Стирлинг на MRes. Цели на курсот Оваа програма ќе се подготвува за понатамошни истражувања: да... [-]

Мајстор за образование (M.Ed.) во историјата

Alabama State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Мајстори Историја диплома. Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата. Кандидатите кои бараат сертификација во други држави да бараат консултации од директор на сертификација во колеџ за образование. Наставна програма Наставната програма во средното училиште Инст. Запишам за наставниците ADV. Методи на настава Исклучителната Студентски Компјутерски базирани инстр Техника Статистички, Техника, истражувања, и евалуација Модерни прашања во образованието или Спротивставени филозофии за EDU Adv. Образовна психологија или За човековиот развој и однесување [-]

Магистер по класици и древните цивилизации (истражување)

Vrije Universiteit Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Холандија Амстердам

Програмата за истражување мајстор има за цел да овозможи добро опремени истражувачи во областа на Античка студии. Тој се фокусира на културите и општествата на ... [+]

Магистер по класици и древни цивилизации (истражување)

 

Програма за истражување мајстор има за цел да овозможи добро опремени истражувачи во областа на Античка студии. Тој се фокусира на културите и општествата на медитеранскиот регион, Западна Европа и Западна Азија, во периодот од в. 1000 п.н.е. до 500 АД. Програмата нуди добар микс на дисциплински и интердисциплинарна настава и истражување. Дисциплинска бидејќи програма се базира на специјализации нуди во програмата вашата диплома; интердисциплинарна, бидејќи ќе се направи употреба на резултатите од сродни дисциплини во текот на т.н. "основни модули. Тоа се две интердисциплинарни вежби, во кои членови на наставниот кадар од различни дисциплини од одделот за античките студии и археологија ве научи како да им пријде на заеднички истражувања тема од различни перспективи и да се обезбедат теоретска поддршка за оваа тема. Залагајќи се за програмата за истражување мајстор ќе ви донесе во еден инспиративен истражувањето на животната средина. На одделот за античките студии и археологија е исклучително успешни во последниве неколку години во создавање на можности за истражување докторски и постдокторски истражувања на студентите, вклучувајќи голем тематски проекти кои имаат простор за голем број на докторски и постдокторски истражувања на студентите.... [-]


Мајстор во користењето и управувањето со културното наследство

Universidad de La Laguna
Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри September 2018 Шпанија Santa Cruz de Tenerife

Денес тоа е повеќе од очигледно дека на полето на културно наследство, туризам и културно забавни, е да стане еден од најголемите и најсилните економски средства на нашата непосредна иднина. [+]

Мајстори Историја диплома. Денес тоа е повеќе од очигледно дека на полето на културно наследство, туризам и културно забавни, е да стане еден од најголемите и најсилните економски средства на нашата непосредна иднина. На културното наследство, Менаџмент и заштитата е претставен како иновативен и постојано се развива областа, кои постојано се барани од страна на општеството и владата, тврдејќи дека специјализирани студии кои ќе ги заглави празнини помеѓу заштитата на наследството на ресурсите и правилно управување, користење и валоризација. Ова се причините кои водат кон Универзитетот Ла Лагуна за да се создаде Употреба и мајстор во управување со културното наследствоДа се ​​даде целосен одговор на обука на професионалци во една од новите области со повеќе во иднина, а тоа бара подобра обука на оние кои треба да се справат со структури, содржината и задачи во субјекти, организации и институции, јавни и приватни чија цел е заштита, одбрана и ширење на културното наследство на стоки и услуги. Наставната програма се карактеризира со сеопфатна, интердисциплинарен пристап, со јасна професионална ориентација, кои се спојуваат семинари, работилници, работни задачи и проекти спроведени од страна на различни екипа на професори од докажан ниво и искуство, и со период за цел да надворешен практики во организациите и институциите на секторот. Профил на приход. Таа е наменета за различни степени: Лиценцирано и / или дипломирани студенти во ликовни уметности, конзервација и реставрација на културното наследство, дизајн, историја, археологија, историја на уметност, културен менаџмент, географија и планирање, социјална и културна антропологија, техничка архитектура и архитекти. Исто така и... [-]