Магистратура Катар

Магистерски програми во Катар - Магистратура Катар

Master

Студенти од целиот свет ја одбрале еден мајстор во Катар за постдипломски студии. Во Катар, студентите ќе ја доживее единствена можност да се истражуваат култура со тоа што се потопени во традициите и исламски начин на живот. Во state-of-the-art објекти, студентите ќе ја доживее совршеност во академици олеснета од страна на високо квалификувани и професионални факултет. Надвор од училницата, студентите извршуваат мајстор во Катар може да го доживее сето тоа Катар има да понуди, вклучувајќи ги, прекрасен архитектура, возбудлив souqs, развиен seafronts, и многу други знаменитости за да ја видите.

Постојат неколку мајстор во Катар програми во многу различни студија дисциплини. Многу студентите избираат програми како што се дизајн, исламски студии, финансии, комуникација, здравството, образованието, урбанистичко планирање, инженеринг, компјутерска и наука, меѓу неколку други. Исто така постојат и закажување опции за да одговара на потребите на секој мајстор во Катар студент, вклучувајќи полно работно време, скратено работно време, на интернет, и учење на далечина.

Движете се низ мајстор во Катар програми подолу и да се најде на програмата за вас!

Читај повеќе

Магистер по новинарство

Doha Institute for Graduate Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Програмата за новинарство има за цел подготовка на генерација високо-квалификувани, етички основани арапски новинари кои се свесни за современите општествени промени и се опремени со способност за успешно работење во мултиплатформни вести средини. Програмата се фокусира на технички и професионални новинарски вештини и ги нагласува новинарските принципи на неутралност, независност, точност и правичност. Програмата дипломирани студенти, исто така, ќе се здобијат со истражувачки алатки и вештини и широко разбирање на прашања во медиумски студии, општествените науки и хуманистичките науки. [+]

Програмата за новинарство има за цел подготовка на генерација високо-квалификувани, етички основани арапски новинари кои се свесни за современите општествени промени и се опремени со способност за успешно работење во мултиплатформни вести средини. Програмата се фокусира на технички и професионални новинарски вештини и ги нагласува новинарските принципи на неутралност, независност, точност и правичност. Програмата дипломирани студенти, исто така, ќе се здобијат со истражувачки алатки и вештини и широко разбирање на прашања во медиумски студии, општествените науки и хуманистичките науки. Предметот ги нагласува пишувањето вести и известување за печатење новинарство, пишување за нови медиуми, мултимедија раскажување приказни, податоци новинарство и видео продукција, меѓу другите области.... [-]


Магистер по историја

Doha Institute for Graduate Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Програмата Историја има за цел да создаде нова генерација на арапски истражувачи од областа на арапската и исламската историја, за да се надгради искуството на истакнати професори од областа на историските студии од арапските и западните универзитети. Оваа програма прави прибегнување кон мноштво нови западните теории во областа на историските истражувања. Програмата има за цел да ги сфати длабочините на историјата на економските, политичките, социјалните и интелектуалните структури во арапските земји, истовремено преиспитувајќи историски настани со цел да се реинтерпретира врз основа на новите истражувачки методологии. [+]

Програмата Историја има за цел да создаде нова генерација на арапски истражувачи од областа на арапската и исламската историја, за да се надгради искуството на истакнати професори од областа на историските студии од арапските и западните универзитети. Оваа програма прави прибегнување кон мноштво нови западните теории во областа на историските истражувања. Програмата има за цел да ги сфати длабочините на историјата на економските, политичките, социјалните и интелектуалните структури во арапските земји, истовремено преиспитувајќи историски настани со цел да се реинтерпретира врз основа на новите истражувачки методологии.... [-]


Господар на јавната политика (MPP)

Doha Institute for Graduate Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Мајстор за јавна политика (MPP) ги подготвува студентите да работат во владини агенции, организации во заедницата, политика и меѓународни организации. Степенот обезбедува актуелни и потенцијални професионалци од јавната политика со академско и техничко знаење и вештини за анализа на политиките потребни за анализа на јавната политика и креирање политики во Државата Катар и арапскиот свет. [+]

Мајстор за јавна политика (MPP) ги подготвува студентите да работат во владини агенции, организации во заедницата, политика и меѓународни организации. Степенот обезбедува актуелни и потенцијални професионалци од јавната политика со академско и техничко знаење и вештини за анализа на политиките потребни за анализа на јавната политика и креирање политики во Државата Катар и арапскиот свет. На студентите им се дава широка изложеност на полето на основни предмети и им се дава можност да развијат експертиза во една од трите специјализации: Политика за образование, здравствена политика и енергија и одржлив развој.... [-]


ESMT-DI EMBA / EMPA двојна диплома програма

Doha Institute for Graduate Studies
Студии врз за студентски град Целосна 21 месеци September 2019 Катар Doha

На EMBA-EMPA двојна диплома програма подготвува искусни менаџери за извршни лидерски улоги во приватниот и јавниот сектор со комбинирање на најдобрите бизнис практики за управување со експерт увид во управувањето и анализа на политиките. [+]

На EMBA-EMPA двојна диплома програма подготвува искусни менаџери за извршни лидерски улоги во приватниот и јавниот сектор со комбинирање на најдобрите бизнис практики за управување со експерт увид во управувањето и анализа на политиките.

Програмата EMBA на Европската школа за менаџмент и технологија, Берлин (ESMT) е ригорозен општо управување програма која води вашата транзиција од управување во високи лидерски и претприемачки улоги. Програмата е дизајнирана да ги испорача искуствата и вештините потребни за да се трансформира во ефикасен, интегративен лидер способен за спроведување на промени и иновации во сложените меѓународни деловни средини.... [-]


Магистер по социјална работа

Doha Institute for Graduate Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Целта на социјалната работа, професија посветена на помагање на поединци, семејства и заедници, е да ја промовира и подобри благосостојбата на човекот и заедницата. Ова вклучува (1) потрага по социјална и економска правда, (2) спречување на услови кои ги ограничуваат човековите права, (3) елиминирање на сиромаштијата и (4) зајакнување на квалитетот на животот за сите лица, локално и глобално. [+]

Целта на социјалната работа, професија посветена на помагање на поединци, семејства и заедници, е да ја промовира и подобри благосостојбата на човекот и заедницата. Ова вклучува (1) потрага по социјална и економска правда, (2) спречување на услови кои ги ограничуваат човековите права, (3) елиминирање на сиромаштијата и (4) зајакнување на квалитетот на животот за сите лица, локално и глобално.... [-]


Извршниот Магистер по енергија и ресурси

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2019 Катар Doha

Извршниот мајстор Хамад бин Калифа Универзитетот во енергија и ресурси нуди иновативна образовен пристап во областа на енергијата и на ресурсите (E & R) со интегрирање на дисциплини на геополитиката, јавна политика, технологија, финансии, менаџмент и стратегија. Ова 16-месечно интердисциплинарна програма е наменета за искусни и амбициозни професионални. Таа носи заедно водечки експерти од повеќе ... [+]

Извршниот Магистер по енергија и ресурси Извршниот Магистер Хамад бин Калифа универзитет во енергија и ресурси нуди иновативна образовен пристап во областа на енергијата и на ресурсите (E & R) со интегрирање на дисциплини на геополитиката, јавната политика, технологија, финансии, менаџмент и стратегија. Ова 16-месечно интердисциплинарна програма е наменета за искусни и амбициозни професионални. Таа носи заедно водечки експерти од повеќе дисциплини и се нуди во партнерство со Универзитетот Џорџтаун, Тексас А & М универзитетот, и ХЕЦ во Париз. Успешните учесници ќе дипломираат со Извршниот магистрирал од HBKU и ќе можат да добијат сертификат за проектот од секоја од партнерските универзитети HBKU е: Универзитетот Џорџтаун, Тексас А & М универзитетот, и ХЕЦ во Париз. Запишување Потребно Кандидатите кои бараат прием на Извршниот мајстор во енергија и ресурси мора да има диплома од призната институција со значителен професионално и раководството искуство и силна познавање на англиски јазик. [-]

Мајстор на хемиски инженеринг

Texas A&M University at Qatar
Студии врз за студентски град September 2019 Катар Doha

Клучот за многу процеси и процедури зависи од тоа каков тип на студент сте. Тексас А [+]

За

Важно е да се разберат темелите на постдипломско образование во Тексас А

Кој си ти?

Клучот за многу процеси и процедури зависи од тоа каков тип на студент сте. Тексас А

Студентски колеџ станица - Ако сте биле примени во главниот кампус, сте "колеџ станица студент" (понекогаш ќе се нарекува "главниот кампус студент"). Одделот за главниот кампус е на крајот одговорен за вас, но нашата канцеларија за постдипломски студии може да ви помогне во многу области.... [-]


Специјализирани магистрирал во стратешки бизнис единица за управување

HEC Paris in Qatar
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци January 2019 Катар Doha

Обликување својата иднина со нашите преработени специјализирани магистрирал програма: да дознаете за ажурирани клучните компоненти на диплома, нови области на фокус и барања за прием, и да се подготвени за следната доза во Доха. [+]

Обликување својата иднина со нашите преработени специјализирани магистрирал програма: да дознаете за ажурирани клучните компоненти на диплома, нови области на фокус и барања за прием, и да се подготвени за следната доза во Доха. Зголемете ја вашата кариера со оваа скратено работно време магистратура, подобрување на вашите лидерски вештини, развивање на вашиот менаџмент acumen и поттикнување на вистински претприемачки пристап кон управувањето.Програма Наставна програма... [-]