Пребарај за Мастерс во Математика

Најди ги вашите магистерска диплома по Математика овде!

Математика

Дали сте секогаш имаше главата за математика? Потоа треба да се разгледа изнаоѓање повеке за тоа доживотно страст. Еве голем број на различни степени може да се земе дека ќе ви помогне да се добие пошироко разбирање на математика.

Математика е широко поле, а студира тоа значи дека може да степени во ништо од Моделирање, финансиска математика и компјутери за Логика и статистика. Постојат програми за двете магистерски и докторски, па ако сте пост-дипломски студентите бараат да се прошири својата хоризонтот во науката, постојат голем број на можности тука за вас.

А степен по математика може да помогне додаток било наука, вклучувајќи физика, хемија и биологија. Математика води кон кариера во ништо од компјутерската технологија за финансиска однапред. На небото е граница со диплома по математика!

Читај повеќе

економско-математичката анализа специјалист мајстори

Corvinus University of Budapest, Faculty of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Унгарија Будимпешта

Повелбата на описот на квалификации: студии по економија и математички економска анализа специјалност (економист во квантитативна економска анализа). кои претходна обука во економијата (Универзитетот на ... [+]

Повелбата на описот на квалификации: студии по економија и математички економска анализа специјалност (економист во квантитативна економска анализа)

Кој е на чекање за математичка анализа Економија М-р програма?

Економска анализа на математички специјални мајстори се чека

• кои се претходна обука во економијата (Универзитетскиот колеџ) стекнале знаење на длабочина сакам, во теорија, да се megalapozottabbá; ... [-]


господар на математичките науки (напредно) (MMS)

The Australian National University | Science
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Австралија Canberra

Овој степен им овозможува на студентите да ги надградат своите експертиза во математичките науки, или како пат за понатамошни студии, или да ги надградат своите квантитативни вештини во области кои брзо се повеќе се потпираат на напредните техники од математичките науки, како што се биолошките и компјутерските науки . Дипломирани студенти да најдат кариери во академијата, владата и консултации. [+]

Една две години дипломиран степен понудени од страна на ANU колеџ за наука

ANU е рангирана број еден во Австралија за настава и истражување на математика * . Ние нудиме на нашите студенти мала класа големини и пристап до некои од најдобрите математичари во Австралија, во моментов, вклучувајќи 15 соработници на Австралиската академија на науките, двајца соработници на Кралското друштво, десет приматели на медал на Австралија Математичка општество и три ARC лауреат соработници. Нашите научници имаат пристап до до-to-date компјутерски капацитети вклучувајќи суперкомпјутер Националниот компјутерска инфраструктура. Ние ги исполни двете национални и меѓународни улога како "истражувачки институт" во математички науки, кои работат во соработка со австралискиот математички науки институт (AMSI) и голем број на меѓународни центри. Направете пребарување директно со ANU Овој степен е наменет да им овозможи на студентите да ги надградат своите експертиза во математичките науки или како пат за понатамошно изучување на математичките науки или да ги надградат своите квантитативни вештини во области како што се биолошките науки и компјутерската наука, кои брзо станува се повеќе зависни од напредните техники од математичките науки.... [-]


двојна меѓународни мајстори во математичката информатика

West Catholic University - Université Catholique de l’Ouest
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Франција Angers

Двоен Меѓународниот мајстори во Математичка информатика е уникатна програма дадено од страна на две академски реномирани универзитети во Европа: Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија и Универзитетот Catholique de l'Ouest, Франција. [+]

Мајстори Математика диплома. М-р компјутерски науки и информатика - Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија М-р применета математика - Универзитетот Catholique de l'Ouest, Франција Двоен Меѓународниот мајстори во Математичка информатика е уникатна програма дадено од страна на две академски реномирани универзитети во Европа: Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија и на Универзитетот Catholique de l'Ouest, Франција. Со користење на настава знаење, истражување совршеност и прва класа факултети на двете водечки европски институции, со двојна Меѓународниот мајстори во Математичка информатика обезбедува светска класа студиските програми и практични искуства за учење за технологија и научни дипломирани студенти на иднината. Двоен Меѓународниот мајстори во математичката информатика програма им нуди на студентите можност да учат и во Велика Британија и во Франција, каде што ќе се здобијат со два степени за помалку време и по пониска цена отколку што ќе ги преземе за да заработите на степени независно. Успешни дипломци ќе се стекнат со м-р компјутерски науки и информатика, доделени од страна на Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија и м-р применета математика, предава на Универзитетот Catholique de l'Ouest, и се доделуваат од страна на Универзитетот во Анже, Франција. Оваа програма вклучува платено стажирање, каде што студентите ќе се работи на технологија, проектот во рамките на компанијата. Стажирањето дава можност да се користат технички, научни и академски знаења научил во рамките на програмата додека понатамошниот развој на комуникација, тимска работа и интерперсонални вештини. Приправничкиот стаж кумулира во истражување дисертација што се оценува од страна на двете Ливерпул Надеж универзитет и Универзитетот Catholique de l'Ouest. Влегување Потребно: Еден... [-]

Master of Education (MED/ALTA) Mathematics

Alabama State University The Harold Lloyd Murphy Graduate School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

[+]

Специјалист за библиотечни медиуми: двегодишно искуство во наставата пред аплицирање за сертификација . .

10.156 долари 17.572 долари Соба / одбор $ 5,422 $ 5,422 Субтитал 15.578 долари 22.994 долари Други проценети трошоци ... [-]


Господар во напредна физика и применета математика (MFMA)

Universidad de las Islas Baleares - UIB
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Шпанија Палма де Мајорка

Целта на Магистер по Напредно физика и применета математика (MFMA) е да обезбеди напредна обука, со цел особено на оние студенти кои се стремат одделение потоа да ги извршуваат докторски студии. [+]

Мајстори Математика диплома. Што е тоа? Целта на Господар во напредна физика и применета математика (MFMA) Тоа е да обезбеди напредна обука, со цел особено на оние студенти кои се стремат одделение потоа да ги извршуваат докторски студии. Затоа е првенствено истражување-ориентирана мајстор. Тоа бара структура која го прави можно специјализација во одредени истражувачки области на посебен квалитет. На UIB има спомнувањето на кампусот на меѓународните совршеност, кој содржи линија за физика, компјутерски и апликации. Оваа линија вклучува одредени истражувачки групи, кои со текот на времето се развиле задача на врвни меѓународни. Тоа е причината зошто пет области директно поврзани со овие групи се нудат: астрофизика и релативноста, геофизичка течности, Материјали физика, Квантна системи и применета математика. Многу од важните прашања за општеството се повеќеслојна и нејзиниот пристап бара одредена преглед капацитет и поврзување на идеи. Во овој контекст, се предлага збир на недвосмислен специјалитети, но секој студент да изберете разумен број на дополнителни кредити, кои припаѓаат на друг, од нивните сопствени специјалитети. Што ќе научите? Во текот на минатиот век научни истражувања се карактеризира со прогресивна специјализација и повеќе парична казна од главните теми во студијата поделба. Спротивно на тоа, голем број на релевантни прашања за општеството се повеќеслојна. Научникот е обучен мултидисциплинарен обука да се развие своите истражувања надвор од границите на својата земја, да се биде во можност да соработуваат со истражувачите од други дисциплини, како и обезбедување на додадена вредност како и нивните солидна обука и нивната способност да се пренесе идеи од една област во... [-]

MPhys во математика и физика

The University of Warwick, Department of Physics
Студии врз за студентски град Целосна 4 години August 2018 Обединетото Кралство Coventry

Математика и физика се комплементарни предмети и да се направи разумен комбинација да се студира на универзитетот. Постојат многу примери на неочекувани откритија кои произлегуваат од интеракцијата меѓу двете дисциплини. Идеи кои се развиваат во физика на честички доведоа до напредок во топологија - една од најчистите гранки на математиката. Напредок во разбирањето на хаосот обезбеди уште еден пример. Идеи од теоријата се поголема примена во моделирање на комплексни физички системи, како што атмосферата и ласери. [+]

Математика и физика се комплементарни предмети и да се направи разумен комбинација да се студира на универзитетот. Постојат многу примери на неочекувани откритија кои произлегуваат од интеракцијата меѓу двете дисциплини. Идеи кои се развиваат во физика на честички доведоа до напредок во топологија - една од најчистите гранки на математиката. Напредок во разбирањето на хаосот обезбеди уште еден пример. Идеи од теоријата се поголема примена во моделирање на комплексни физички системи, како што атмосферата и ласери. заеднички курсеви Ворвик (УСМ и MMathPhys) сега се меѓу најдобро основани во земја со околу 50 ученици почнувајќи од секоја година. Курсевите вклучуваат значителен број на модули од двете придонесуваат одделенија наменета пред се за заедничка диплома студентите. Можно е, на крајот на првата година да се пренесе на било кој од степени на еден предмет. Години еден и два се заеднички за двата предмети. Ворвик е силна во истражувања во голем број на филијали на математика и физика, и е добро поставени за да понудат сметките на оние случувања, најверојатно, ќе биде од најголем интерес за заедничка диплома студентите. Тие вклучуваат не-линеарни системи (постојат модули од временските услови, моделирање на биолошките системи, како и комплексноста теорија) и теоретската физика. Ве молиме преземете ја разбира книшка за повеќе информации. Модулите се наведени подолу и подетални desriptors на нивната содржина е дадена во линковите погоре. Четиригодишното образование (MMathPhys) Четиригодишниот верзија на степен треба да се жалите најмногу за оние кои размислуваат на кариера што го прави значителна употреба на знаењето по математика и физика. Првите... [-]

Магистер по математика и статистика

University of Helsinki
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Хелсинки

Кога ќе ги учат математика и статистика на Универзитетот во Хелсинки, некои од најдобрите математичари и статистичари во светот ќе биде вашиот инструктори. Студии во програмата овој мајстор ќе ви даде солидна основа за математика и статистика апликации. Дипломирани студенти на програмата наоѓаат вработување овој мајстор како истражувачи, наставници, а во тешки стручни работни места во јавниот и приватниот сектор во Финска и во странство. [+]

Мајстори Математика диплома. Кога ќе ги учат математика и статистика на Универзитетот во Хелсинки, некои од најдобрите математичари и статистичари во светот ќе биде вашиот инструктори. Студии во програмата овој мајстор ќе ви даде солидна основа за математика и статистика апликации. Дипломирани студенти на програмата наоѓаат вработување овој мајстор како истражувачи, наставници, а во тешки стручни работни места во јавниот и приватниот сектор во Финска и во странство. Програмата Магистер по математика и статистика се базира на врвни истражувања. Наставата во stydy песна на Универзитетот во Хелсинки следи со висок стандард и е високо ценет, а не само во рамките на академијата фински но во глобален универзитет ВТА. По завршувањето на програмата овој мајстор, ќе: Да биде експерт во методите на математика или статистика Ја совладале основите на друга научна дисциплина Може да се применува научни сознанија и методи Да биде во можност да го следат развојот на настаните во математиката и статистиката Знаете како да размислуваат критички, тврдат точка, и решавање на проблеми Имаат одлични вештини за интеракција и да бидат наметливо и креативни Се разбере принципите на етички и одржлив развој Да бидат добро подготвени да работат како експерт и инвеститорот во својата област Бидете подготвени за научни постдипломски студии На Универзитетот во Хелсинки, ќе се воведе годишната школарина на програмите на странски јазик мајстор 'со почеток на 1 август 2017 година или подоцна. Висината на надоместокот е 15 000 евра. Граѓаните на земјите кои не се членки на ЕУ / ЕЕА, кои немаат статус на постојан престој... [-]

Master in Statistical Learning Theory

Higher School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Москва

[+]

Можности за кариера Барања Изборно: Секоја дополнителна академска докази кои можат да помогнат на жири комисијата оцени кандидатот во позитивно светло, како што се сертификати на претходни академски достигнувања, публикации и конференцијата презентации, учество во академски олимпијади. [-]

Магистер по математика, економија и статистика (mmes)

African School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Бенин Котону

Структурата на нашата програма MMES е речиси идентична со онаа на првите две години од Северна Америка докторска програма по економија. Тоа е комбинација на напредна обука во квантитативни методи со силна основа во економската теорија и истражување дизајн. [+]

Мајстори Математика диплома. Магистер по математика, економија и статистика (MMES) Структурата на нашата програма MMES е речиси идентична со онаа на првите две години од Северна Америка докторска програма по економија. Тоа е комбинација на напредна обука во квантитативни методи со силна основа во економската теорија и истражување дизајн. Студентите кои успешно завршување на програмата MMES се добро позиционирани да се заврши докторски студии на ниво во економијата во Северна Америка или Европа. MMES дипломирани студенти, исто така одат за да работат како истражувачки асистенти областа со седиште во економски студии и во улоги евалуација во јавниот сектор, на меѓународни агенции, како и во невладини организации. Учениците имаат можност да учествуваат во истражувањето спроведено од страна на Институтот ASE за емпириско истражување во политичка економија. Ова е емпириски ориентирана програма наменета за студентите и средината на кариерата професионалци со диплома по математика, статистика и економија, иако и другите студенти со силна квантитативна вештини, исто така може да бидат успешни во програмата. Оваа програма нуди на три под-области: економетриски теорија, Економетрија и применета економија. [-]

програма господар во областа на инженерството математика

Mälardalen University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Шведска Eskilstuna

На програмата ќе ви овозможи со широка и длабока математички знаења за математика и неговите апликации - знаење кое е многу атрактивни на пазарот на трудот во индустрискиот и во јавниот сектор, како и во општеството во целина. Технологија на иднината зависи од математички методи и пресметки и вашето образование во Инжинерство математика ќе ви даде на знаење и вештини треба активно да се развие нова технологија, изградба на одржливо општество и / или се кандидира свој успешен бизнис. [+]

На програмата ќе ви овозможи со широка и длабока математички знаења за математика и неговите апликации - знаење кое е многу атрактивни на пазарот на трудот во индустрискиот и во јавниот сектор, како и во општеството во целина. Технологија на иднината зависи од математички методи и пресметки и вашето образование во Инжинерство математика ќе ви даде на знаење и вештини треба активно да се развие нова технологија, изградба на одржливо општество и / или се кандидира свој успешен бизнис. На програмата Магистер програма во инженерство математика ќе се подготвува за развој на технологии на иднината. Ќе научите да го совладате математички методи и апликации во областа на статистиката, информатичката технологија, компјутерски науки, енергијата и животната средина технологија, роботика и автоматска контрола технологија, оптимизација и финансиска математика. Се разбира придонеси на програмата се внимателно планиран уште флексибилна, и да ви даде и добри теоретски знаења и добро развиена разбирање на инженеринг методи и практики. Исто така ќе бидат во можност да се продлабочат своето знаење во една или повеќе области на вашиот избор. Меѓу другите опции, две Проектот курсеви се вклучени во програмата, каде што може да дојде во директен контакт со развој и истражување, можеби во соработка со компанијата. Технички и математички вештини се повеќе и повеќе важно во современите истражувања и развој станува, без разлика дали тоа е во рамките типичен инженеринг области како информатичката технологија, комуникациска технологија, роботика и медицинската технологија, или други области како што се финансиите или здравствени науки. Вработување и иднината По завршувањето на програмата,... [-]

Магистер по математика методологија наставата

Grupo Tiradentes
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци March 2018 Бразил Aracaju

Овој курс обезбедува во согласност методолошки теоретска основа на наставата по математика образование во сегашниот контекст овозможува формирање на мисловните професор и истражувач. [+]

Мајстори Математика диплома. диференцијали на курсот Овој курс обезбедува во согласност методолошки теоретска основа на наставата по математика образование во сегашниот контекст овозможува формирање на мисловните професор и истражувач. Таа, исто така ви овозможува да се здобијат со добро познавање на теории на настава и учење со цел да ги усогласи со математички содржини. Така, наставниците кои предаваат во основно и средно образование може да се одрази на нови методиката предложи математика, доследна пракса со најновите истражувања во областа. Конечно, се разбира има за цел да ги обучи наставник-истражувач во можност да се сомневаат во постојните наставни програми и секвенци. Општа цел Се обезбеди доследна методолошки теоретска основа на наставата по математика образование во сегашниот контекст овозможува формирање на мисловните професор и истражувач. специфични цели • Стекнување добра областа на наставата и учењето теории со цел да се прилагодат на математички содржини; • Овозможување на наставниците кои предаваат во основните и средните рефлексии на нови наставни методологијата предложена математика, доследна пракса со најновите истражувања во областа; • Формирање на наставник-истражувач во можност да се сомневаат во програми и настава секвенци публиката лиценцирани професионалци во математика, економија, сметководство и поврзани со површина. МЕТОДОЛОГИЈА методологијата на наставата е на дискреционо право на секој наставник, кој може да донесе различни стратегии за учење, дефинирани во соодветните образовни програми (наставни планови), повластување на студии на случај; игри и симулации; конференции; предавања; семинари; во режија студии; работа во групи; практична настава во лабораторија; дискусии и размена на искуства и читање текстови претходно достапни. [-]

МСЦ во механика и математичко моделирање

Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Русија Санкт Петербург

Програмата има за цел обука на високо професионални научници и инженери со позадина и практично искуство во теоретската механика, пресметковна механика, математичко моделирање и симулации и дистрибуирани компјутери. [+]

Програмата има за цел обука на високо професионални научници и инженери со позадина и практично искуство во теоретската механика, пресметковна механика, математичко моделирање и симулации и дистрибуирани компјутери.

По дипломирањето, учесниците ќе стекнат практични вештини и основни познавања за развој на професионална кариера во меѓународни инженеринг или истражувачки компании. ... [-]


магистрирал во математичко моделирање и истражување, статистика и компјутери

Universidad de La Laguna
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Шпанија Santa Cruz de Tenerife

Ова меѓууниверзитетска господар се изучува во вкупно 6 универзитети. [+]

Мајстори Математика диплома. Ова меѓууниверзитетска господар се изучува во вкупно 6 универзитети. Место на испорака: Постојат три периоди на интензивна настава: ноември-декември, февруари-март и април или мај, по Велигден. Предметите на првиот период ќе се одржи во UPV / EHU, втората на Универзитетот во Сарагоса, а останатите три ќе ротираат секоја година од страна на еден од другите универзитети. 2013/2014 за време на третиот период на наставата ќе се предава на Универзитетот во Овиедо и очекуваното 2014/2015 на Универзитетот Ла Лагуна. Места каде што се даваше настава: UPV / EHU, Факултетот за наука и технологија кампусот на Leioa. Универзитетот во Сарагоса, на Факултетот за Сарагоса. Универзитетот Ла Лагуна, на Факултетот за науки. Математика секција. Универзитетот во Овиедо на Факултетот за наука. Јавни Универзитетот на Навара, во техничкото училиште на високото на индустриско инженерство и телекомуникации на Памплона Универзитетот Ла Риоха, на Факултетот за науки, прехранбениот студии и компјутерски Logroño. Приемот на профилот: Профил на приходот е на постдипломски или диплома за наука (Математика, физика, биотехнологија, ... ) Или инженеринг професија-ориентирана обука во справување и решавање на проблемите во областа на индустријата, бизнис, технологија центри и други математички науки. Исто така, на Мастер е прилагоден на профилот заинтересирани за отпочнување на истражување кариера во математиката. Дипломиран профил: Овој мајстор возови истражувачи во областа на математиката и апликации со висок степен на научна и техничка обука, со напредни знаења и практично искуство на примена на математика и статистика и употребата на информатичката технологија во R + D + i. Цели Целта на... [-]

господар "математичко моделирање и информатичката технологија во фотоника"

Samara National Research University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Самара

На ниво на обука господар на владата на студии полно работно време програмата се учи на Факултетот за информатика [+]

На ниво на обука: мајстор Режим на студии: Полно работно време На програмата е: Факултет за информатика Времетраење: 2 години Дипломиран одделенија: Одделение за инженерство кибернетика Јазик на настава руски јазик Англиски Приемните испити во 2017/2018 uch. година: Интервју Преодна оценка во претходните години 2016: 80 Места во 2017/2018 uch. година: буџетот места - 32, наплатени - 10 * школарината се плаќа на земјата во 2017/2018 uch. година: За граѓаните на Руската Федерација - 122 000 рубли. Партнери: обработка на слика системи институт на Руската академија на науките - филијала на Банката на федерални истражувачки центар "кристалографија и фотоника" [-]

Магистер по математика - изучуваат на француски

University of Mons
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Mons

Магистратура по математика понудени од страна UMONS е дизајнирана да биде флексибилен, со цел најдобро да ги задоволат вашите професионални цели. [+]

Мајстори Математика диплома. Оваа програма се изучуваат на француски јазик. Магистратура по математика понудени од страна UMONS е дизајнирана да биде флексибилен, со цел најдобро да ги задоволат вашите професионални цели. Кое се фокусираат и да изберат, ќе бидат водени од страна на претпоставен програма. Разни проекти и практиканти ќе ви даде вистинска додадена вредност на пазарот на труд. Профил на програмата Програмата Магистер е дизајниран како кохерентна целина треба да се шири во текот на две години. Тоа е совршена можност да се погледне во иднината и да се утврди она што професија (а), вие би сакале да се практикуваат. Вашата програма претпоставен ќе ве води низ разните избори да се направи, кои најдобро ќе ви се подготват за кариера која сте заинтересирани. Можете да изберете од четирите фокусира. Без разлика кој ке го одберете, практиканти, проекти, како и вашата теза ќе ти даде многу можности за понатамошно вашето познавање на математички теми сте заинтересирани и во која ќе можете да се инвестира во, а земајќи предност на индивидуализирана насоки. Во текот на првата година на програмата на мајстор, ќе биде побарано да се изврши "интегриран проект". Тоа може да биде поединец или група проектиран а ќе биде изработен според вашите интереси и цели. Вие ќе бидете во можност да изберете тема за вашата работа врз основа на разговори со различни членови на Институтот. За да се илустрира на видот на проектот може да се преземе, во 2008 година, три студенти, заедно со професорот спроведе проект во роботика. Тие... [-]