Пребарај за Мастерс во Машинско инжинерство

Најди ги вашите магистерска диплома по Машинско инжинерство овде!

Машинско инжинерство

Една од најстарите и најширока инженерски дисциплини, Машински факултет применува принципите на физиката и материјали науката да се развие, дизајн, анализира, производство и одржување на механички системи. Апликации во бизнис, печатените медиуми, статистика, дизајн инженеринг, системи и контроли, архитектура, производство, моделирање, пакување, моќ машини и комплексни собранија се само некои од многуте професионални функции за кои дипломирани од мајстор во Машински факултет програми можат да ги применат своите вештини .

Повеќето Магистер по Машински факултет програми почне со основни курсеви во напредна математика и науката, како што се статистика и физика, и да продолжи со специјализирани курсеви во оптимизација, инженеринг материјали, дизајн на системи, производство инженеринг и менаџмент.Кандидатите за мајстор во Машински факултет програма треба да имаат завршено диплома 's степен со голема во факултет или тесно поврзани поле. Повеќето полно работно време мајстор во Машински факултет програми последните две години, додека скратено работно време, на интернет или учење на далечина студија опции се достапни и можат да влијаат на должината на времето потребно да се заврши степен. Нудат на универзитетите и институциите во Австрија, Кина, Франција, Полска, Катар, Тајван, Турција, Обединетите Арапски Емирати, Велика Британија и САД, меѓу другите, постои Магистер по Машински факултет програма за да одговараат на секој студент.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за тоа како може да се запишат во мајстор во Машински факултет програма во еден од опремен универзитети и институции наведени подолу, едноставно кликнете за да прочитате повеќе. 

Читај повеќе

Господар на инженеринг по машинство

Rochester Institute of Technology (RIT)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Rochester + 1 more

Ова е програма за практикантска работа пост-бакалауреат работа води кон стручно образование на мајсторот на инженеринг. Целта на програмата е да се обезбеди инженеринг БС дипломиран средство за стекнување на терминал господар 's степен. [+]

Мајсторот на факултет во Машински факултет е програма за практикантска работа пост-бакалауреат работа води кон стручно образование на мајсторот на инженеринг. Целта на програмата е да се обезбеди инженеринг БС дипломиран средство за стекнување на терминал господар 's степен. На највисок премин искуство за господар на инженеринг степен може да биде проект дизајн разбира, добро организиран и внимателно избрани индустриски стажирањето, или независна студија проект на местото на конвенционален тезата барање на MS степен. Степен овој мајстор е особено добро прилагодени за студентите кои сакаат да учат скратено работно време, оние кои се заинтересирани во ажурирањето на нивните технички вештини, како и оние кои не се фокусирани на истражување ориентирана Магистер на науки теза програма се состои од основни курсеви (12 кредит часови) , концентрација курсеви (16 кредит часови), и изборни предмети (20 кредит часови).... [-]


господар напредни производствени процеси за воздухопловни конструкции (ampas)

IMT Mines Albi
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Albi

Напредно мајстор AMPAS разбира, е дизајниран од страна на Рудници и Алби ISAE со поддршка на воздухопловните индустриски партнери. [+]

Господар напредни производствени процеси за воздухопловни конструкции (AMPAS) Уживајќи во индустријата По краток период рецесија, воздухопловна индустрија на пазарот се соочува со брз и континуиран пораст во светот, како што е прикажано од страна на договорите за рекордно неодамна потпишан од Ербас и Боинг. Овие две индустриски лидери прогнозира раст од блиску до 5% во активност во текот на следните години, а проценките покажуваат дека годишниот раст на големите комерцијални авиони ќе значи поттик за двојно зголемување на бројот на авиони од 2030 година. Речиси шеесет проценти од прометот се дава под договор во целиот свет и се однесува главно за производство и производство на активности. Како последица на тоа повеќето воздухопловни подизведување компании ќе мора да ги зголемат своите производствени цени, но исто така и да се задржи во тек со технолошките промени; движејќи се од металните процеси кон композитни материјали процеси. Згора производители на авиони се промениле нивните синџирот на снабдување структура во последните години, и подизведувачи сега се бара да управуваат со повеќе комплексни делови и да го преземе, на своја рака, квалификацијата процеси. Во срцето на Европи Воздухопловна долина Школки-Пиринејски е дом на глобалната седиштето на Ербас и над 600 подизведување претпријатија, кои вработуваат повеќе од 60.000 вработени. Францускиот Американската вселенска агенција (CNES), како Талес и ЕАДС Astrium се исто така присутни во оваа област, заедно со нивните многу подизведувачи. На Ecole des Рудници Слоновата Albi и Институт заведение de l'Aéronautique et de l'Еспејс (ISAE), имаат и докажано на водечките истражувачки и работат заедно со индустриски... [-]

магистрирал во мехатроника

Universidade de Évora
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Португалија Евора

Вториот циклус во мехатроника инженерство има за цел да ги поттикне своите студенти со 3 нивоа на вештини. [+]

Мајстори Машинско инжинерство диплома. ПРЕЗЕНТАЦИЈА Вториот циклус во мехатроника инженерство има за цел да ги поттикне своите студенти со 3 нивоа на вештини: општи 1.Competências - Професионалност во инженерство, способност за тимска работа и лидерство; читање способност и разбирање на научни и технички производи; резултатите од анализата на капацитетите; Способноста да предложи нови оригинални решенија во контекст на развој или истражување; искористување на капацитетите стекнаа со знаења за решавање на сложени и непознати проблеми во мултидисциплинарен контекст; специфични 2.Competências - Способноста да се користат напредни математички методи во дизајн и дизајн на нови МЕХАТРОННИ опрема; овозможување развој на МЕХАТРОННИ опрема; способноста да се создаде и да ја менувате симулациски софтвер; развој на капацитети и спроведување на автоматски системи за производство или тестирање на индустриски производи (интеграција на различни технологии, пневматика, електроника, машина визија); Способноста да се подготви за планирање на производството на нови производи. професионалци 3.Competências - развој на професионална дејност во дизајн на производи, производство и монтажа на производи и механички и електронски компоненти, вклучувајќи го автомобилот и неговите под-добавувачи, автоматизација компании, претпријатија или одржување оддели, консултантски фирми и услуги за сертификација и инспекција, технички и комерцијални активности и истражување и дизајн активности во истражувачки лаборатории. Кариери автоматски индустрии (автомобилската, прехранбената, компоненти, обновливите извори на енергија); Металопреработувачката индустрија (Машински Производство, Механички и МЕХАТРОННИ системи Инженеринг); Консалтинг Технички / Научна индустриски претпријатија; автоматизација на индустријата и симулација на софтвер; истражување и развој единици (ID) во МЕХАТРОННИ опрема. [-]

Господар на инженеринг по машинство

Arkansas Tech University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Russellville

Одделот за Машински факултет зема интердисциплинарен пристап за да ги максимизира успесите на учениците преку мешавина на врвни истражувања, насочуваат предмети и факултет од светска класа. Одделот континуирано расте и одржува конзистентно лидерство како еден од најдобрите програми за машинско инженерство во државата Арканзас. [+]

Ви благодариме за вашиот интерес за Магистерски степен програма во Машински факултет На Арканзас Техника универзитет. Одделот за Машински факултет зема интердисциплинарен пристап за да ги максимизира успесите на учениците преку мешавина на врвни истражувања, насочуваат предмети и факултет од светска класа. Одделот континуирано расте и одржува конзистентно лидерство како еден од најдобрите програми за машинско инженерство во државата Арканзас. Како нов студент Машински инженер мајстор, имате две програмски опции: предмети и истражувачки проект. Програмата бара 36 разбира кредити за завршување, и им дава на студентите флексибилност за да изберете степен план кој е прилагодена на нивните цели. Успехот на студентот е примарна цел на одделот и ние се стремиме да ги обезбедиме најдобрите можности за раст и професионален развој на нашите студенти. Безусловна прием Студентите се подобни да аплицираат за безусловна прием на мајстор на Инженеринг степен програма, ако тие имаат: Кандидатите треба да ги исполнат условите за прием за завршниот колеџ. ... [-]

Spacetech - господар на инженеринг во просторот системи и бизнис инженеринг

Graz University of Technology (TU Graz)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 18 месеци March 2018 Австрија Грац

Преку универзитетот програмата "SpaceTech", учесниците се обучени од страна на експерти во областа на просторот системи и бизнис факултет и се подготвени да ја преземат на клучните улоги и одговорности во меѓународна средина на просторот индустрија. [+]

воздушната сектор е брзо растечки пазар. Мултинационални корпорации се спроведува истражување на најсовремената технологија за успешно развивање на нови производи и услуги. Некои примери вклучуваат сателитски услуги во комуникација, навигација и далечински сензори полиња, воздушната транспорт, вселенскиот туризам или идната експлоатација на вонземски материјали. Преку универзитетот програмата "SpaceTech", учесниците се обучени од страна на експерти во областа на просторот системи и бизнис факултет и се подготвени да ја преземат на клучните улоги и одговорности во меѓународна средина на просторот индустрија.... [-]


Степен Магистер по воздушната инженеринг

University of Bologna School of Engineering and Architecture
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Forli

Воздухопловна Инженеринг е програма од четири семестар со основни и изборни предмети. Основните модули се применуваат аеродинамиката, погонски системи воздушната, динамика атмосферски летот, воздушната структури, методи за автоматска контрола на летање и дизајн во воздушната индустрија. [+]

Воздухопловна Инженеринг е програма од четири семестар со основни и изборни предмети. Основните модули се применуваат аеродинамиката, погонски системи воздушната, динамика атмосферски летот, воздушната структури, методи за автоматска контрола на летање и дизајн во воздушната индустрија. Од вториот семестар, студентите ќе можат да се изборни предмети кои се логично групирани во аеронаутика патеката и во простор патеката, но тоа исто така може да бидат избрани поединечно. Нашата листа на изборни предмети се проширува година по година, ги проверите редовно! Клучни детали Времетраење: 2 години (со полно работно време) ЕКТС: 120 Број места: 50 Почеток на терминот: септември секоја година Јазик: Англиски Координатор: Проф Паоло Tortora Локација: Форли Такси: околу 2.800 € годишно Приемот на барањата За успешно посетување на курсот, студентот мора да се здобиле запишуваат основни познавања од математика, физика и инженеринг. За да пристапите на курсот на мајстор програма во воздушната инженеринг студентот мора да се заработи (прв циклус) диплома, или уште еден петгодишен петгодишни студии (италијански) или друг еквивалентен квалификација добиени во странство. Мајсторот се разбира студии признава дека планираниот број на студенти секоја година, во однос на расположливите ресурси. Бројот на примени студенти и методи на избор се објавуваат секоја година во однос "Повик за апликации". Услови за прием во програмата ограничен степен пристап е предмет на демонстрација на потребните знаења и вештини, со полагање на испит со минимален резултат е наведено во "повик за апликации". Студентите исто така мора да обезбеди доказ за познавање на англиски јазик од најмалку Б2 ниво, според Заедничката европска референтна... [-]

Господарот на програмата во просторната инженеринг

ESTACA
Студии врз за студентски град Целосна 5 години September 2018 Франција Paris

Француски и европски простор програми се економски и стратешки важна за иднината: развој на пристап до простор, со апликации како што е набљудување на Земјата и на телекомуникациите, активности поврзани со истражување во животната средина на нулта гравитација, присуството на човекот во вселената, продолжување на развојот на големи семејства од сателити, како што самото место, развој на мини и микро-сателити, подготовка на разни меѓупланетарна сонда и мисии на Марс, сите од нив се лица кои се во моментов се развива. Како да станете инженер во просторот сектор значи да се работи на изградба на лансирни летала (сателити, сонди, автобуси, орбитални станици) и мотори, како и учество во промоцијата и работењето на сателити. [+]

Мајстори Машинско инжинерство диплома. Француски и европски простор програми се економски и стратешки важна за иднината: развој на пристап до простор, со апликации како што е набљудување на Земјата и на телекомуникациите, активности поврзани со истражување во животната средина на нулта гравитација, присуството на човекот во вселената, продолжување на развојот на големи семејства од сателити, како што самото место, развој на мини и микро-сателити, подготовка на разни меѓупланетарна сонда и мисии на Марс, сите од нив се лица кои се во моментов се развива. Како да станете инженер во просторот сектор значи да се работи на изградба на лансирни летала (сателити, сонди, автобуси, орбитални станици) и мотори, како и учество во промоцијата и работењето на сателити. Специјализирана обука и привилегиран контакт со компании повеќе од 400 часа на курсеви се предвидени од страна на инженерите од CNES, ЕАДС, ONERA, Arianespace, на Сафран група, итн најмалку 4 спроведување проекти се врши во текот на наставната програма, на пример: фрлач архитектура дизајн канцеларија; пресметување на ефикасноста на сила од различни погонски горива; димензионирање сателити за одредени мисии; програмата за лансирање во орбитата 12 месеци на работа-искуство задолжителни предмети: Откривање разбира на компанијата во 1-ва година на ЕАДС Astrium: управување со документација и номенклатура; Инженер работа-искуство разбира во 4-та година "во CNES: истражување на карактеристиките на почвата на Марс од информации собрани за време на мисија на Марс; End-of-студии работа-искуство разбира во 5-та година на ЕАДС простор Транспорт (Astrium): истражување на нови архитектури за системи за навигација за развој на контрола на проектили.... [-]

Господар на инженеринг по машинство

University of Maryland, A. James Clark School of Engineering
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави College Park

Мајсторот на факултет во Машински факултет [+]

Приемот на барањата: Целосна прием како студент степен бараат потребни следниве предуслови: А диплома, Успех на 3,0 или подобро, во областа на инженерството; Граѓански и заштита на животната средина, механички, хемиски и Biomolecular, од акредитирана институција. Курсеви по математика (анализа I, II, III, и Диференцијални равенки), и термодинамиката, течност механика, и пренос на топлина се потребни за да се смета за прием. Дополнителни специфични барања предуслов за специјализација: Генералниот Механички: Сила на материјали / структурните Механика [-]

Машински факултет - Факултетот за инженерство

Universidad Privada De Ciencias Aplicadas
Студии врз за студентски град Целосна March 2018 Перу Лима

Зад секоја голема компанија или организација има стратег насочување на своите операции, лидер кој беше во можност да се фокусира на целта и шема на најдобар начин да се постигне тоа. Некој кој дизајнирани, со креативност и техника, беа потребни алатки, ресурси и системи за да се постигне успех. [+]

Мајстори Машинско инжинерство диплома. Зад секоја голема компанија или организација има стратег насочување на своите операции, лидер кој беше во можност да се фокусира на целта и шема на најдобар начин да се постигне тоа. Некој кој дизајнирани, со креативност и техника, беа потребни алатки, ресурси и системи за да се постигне успех. UPC формирана во индустриски инженери посветена на барање, бидејќи ние веруваме дека единствен начин на кој може да ги исполни наредбите кои индустријата и општеството ќе бараат. Професионалци кои се замисли и да се постават системи за производство на стоки и услуги со висок ефект кои го подобруваат квалитетот на животот на сите. Нашите ветување е продолжи совршеност. Да го направите ова, ќе научат страна стручни наставници на признати професионални и настава кариера. Покрај тоа, ќе работат на проекти, заедно со реномирани компании апликација. Ние ја поддржуваме развојот на своите вештини, така што ќе стане експерт од голема визија. Ве покануваме да се разгледа различни кариери понудени од страна на Факултетот за бизнис на следниов линк: http://pregrado.upc.edu.pe/facultad-de-ingenieria/ [-]

Менг во дизајн и развој за механички и автомобилски инженеринг

Esslingen University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2017 Германија Esslingen

Интернационалноста е многу важна карактеристика на Esslingen Универзитетот. Ние ви нудиме можност за студентите од различни културни средини за да се учат, работат и живеат заедно. [+]

Менг во дизајн и развој за машински и автомобилски инженеринг

Интернационалноста е многу важна карактеристика на Esslingen Univer sity на Факултетот. Имаме студенти од различни културни средини учат, работат и живеат заедно. Интеркултуралниот соработка е голема додадена вредност за студентите господар.

Esslingen Универзитетот одржува редовни контакти со многу меѓународни компании. Ова е важно за devopment, планирање и настава на нашите програми, и е од голема корист за време на практични семестар. Магистерски студии на Esslingen Универзитетот редовно се акредитирани од страна на реномирани здруженија како што е FIBAA и ASIIN. Esslingen - идеално место да учат... [-]


МСЦ во механика и математичко моделирање

Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Русија Санкт Петербург

Програмата има за цел обука на високо професионални научници и инженери со позадина и практично искуство во теоретската механика, пресметковна механика, математичко моделирање и симулации и дистрибуирани компјутери. [+]

Програмата има за цел обука на високо професионални научници и инженери со позадина и практично искуство во теоретската механика, пресметковна механика, математичко моделирање и симулации и дистрибуирани компјутери.

По дипломирањето, учесниците ќе стекнат практични вештини и основни познавања за развој на професионална кариера во меѓународни инженеринг или истражувачки компании. ... [-]


Менг во механички инженеринг

Northern Arizona University
Студии врз за студентски град Целосна August 2018 Соединети Американски Држави Flagstaff

Учителот од Инженеринг е не-теза професионална степен, првенствено врз основа на работа се разбира и / или на проектот инженеринг дизајниран со водство на факултет советник за решавање на потреба или проблем специфични за нивните инженеринг поле на студии (граѓански, животната средина, електрични, или Машински факултет). [+]

На Мајсторот на факултет е не-теза стручно образование, првенствено врз основа на работа се разбира и / или на проектот инженеринг дизајниран со водство на факултет советник за решавање на потреба или проблем специфични за нивните инженеринг поле на студии (граѓански, животната средина, електро или машински инженерство). Овој степен програма е дизајнирана да обезбеди широка, практика базирана на образование. Студент Резултати за учење LO1. Докажување на способноста да се применуваат за постдипломски ниво на вештини за критичко размислување да се формулира и решавање на напредни механички инженерски проблеми: Стекнува знаења за напредни современи инженеринг теми и пресметковни алатки специфични за механички инженеринг. Развива способноста да се идентификуваат, да формулира и решавање на релевантни напредни механички инженерски проблеми. Се развива способноста да се синтетизираат, објасни, провери, и да го оправда решенија за комплексни механички инженерски проблеми. LO2. Докажување на способноста да се, независно и креативно, дизајн, план, и да се спроведе комплексни механички инженеринг проекти: Ја проценува состојбата на уметноста во областа на студирање. Се применува, независно и креативно, соодветна инженеринг теории и алатки за градење на прифатливо решение за проектот. Дизајни и спроведува активности кои се специфични за проектот. LO3. Докажување на способноста ефикасно да комуницираат на резултатите од сеопфатна истражувачки проект преку усни презентации и публикации. Создава извештај како одраз на интеграција на знаењето стекнато преку проектот. Ја донесе усна презентација на врсници сумирање на работа на проектот и неговите резултати. Синтетизира и претставува релевантноста на инженеринг проект во двете технички и не-технички услови. Запишување и ЗАПИС Учителот од... [-]

Господар на инженеринг: механички автомобилската опција

University of Windsor, Graduate
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Канада Windsor

Универзитетот во Виндзор е познат како "Автомобилство Универзитетот во Канада", и ќе доживее од прва рака од причините зошто - преку соработка со индустријата и други партнери. Вие ќе имате пристап до исклучителни истражувачки лаборатории, каде што ќе добијат рацете на искуство и понатаму да се развие вашето знаење. [+]

Мајстори Машинско инжинерство диплома. Целта на мајстор на факултет - Машински факултет (Автомобилство Опција) е да подготвува дипломирани за лидерски позиции во рамките на автомобилската индустрија. Универзитетот во Виндзор е познат како "Автомобилство Универзитетот во Канада", и ќе доживее од прва рака од причините зошто - преку соработка со индустријата и други партнери. Вие ќе имате пристап до исклучителни истражувачки лаборатории, каде што ќе добијат рацете на искуство и понатаму да се развие вашето знаење. На Универзитетот во Виндзор, ние се стремиме да се создаде средина за учење, можности, и личен и професионален развој. Нашите студенти одат за да продолжи кариера во владата, индустријата и во различни универзитети низ цела Северна Америка и во светот. Нашите пријателски и безбеден кампусот е идеален за учење за и да стане дел од автомобилската индустрија. Ние се наоѓа на границата меѓу Канада и САД во автомобилската индустрија и производство на срцето на Северна Америка. Нашата единствена локација значи дека можеме да им понудиме на нашите можности за студентите за учење, истражување и работно искуство што нема друг универзитет во Канада може да се совпаѓаат. Дознајте од најдобрите Клучот за голем високо образование е квалитетот на наставата и истражувањето на своите професори. На Универзитетот во Виндзор, ќе биде во интеракција со светска класа факултет спроведување на врвни истражувања во автомобилската област. Тие ќе ви бидат ментори како да се подготви себе си за кариера во иднина. Ќе се комбинираат она што го учат во училницата со практична примена, со цел да се подготвени за... [-]

специјални мајстори степен во воздушната инженеринг

Sapienza University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Италија Рим

Специјалната програма во воздушната инженеринг (Код LM-28400) има за цел да се развие експерти кои можат да бидат вработени во напредно истражување и развој на воздушната центри. Студентите се доживее систем-ориентиран пристап кон воздушната инженеринг [+]

На Специјална диплома во воздушната инженеринг (Код LM-28400) има за цел да се развие експерти кои можат да бидат вработени во напредно истражување и развој на воздушната центри. Студентите се доживее системскиот пристап ориентиран кон воздушната инженеринг, кој не е честа појава во индустријата, како на комплексноста на секој потсистем вози инженери да се фокусираат на еден аспект. Специјалниот Магистер на воздушната инженеринг е две-годишна програма наменета за студентите држи италијански мајстори степен (петгодишни Magistrale) во било која инженеринг дисциплина, заработи по 5 години на студии, или еквивалентно степен заработени во странство. Сепак, тоа може да се намали на една година за студентите со степен на воздушната инженеринг добиени на крајот од 5 години на студиските програми на универзитетско ниво. Цели на учење Целта учење на Специјалниот Магистер на воздушната инженеринг е обука експерти кои можат да бидат вработени во напредни истражувачки и развојни центри во воздушната инженеринг. Важен аспект на програмата се состои во давање на студентите на систем-ориентиран пристап кон воздушната инженеринг. Способност за да се има систем-ориентирана и глобална визија на вселенска мисија не е честа појава во индустријата, бидејќи комплексноста на секој потсистем турка инженери се фокусираат на еден аспект. Дизајнот на општата архитектура е доделен на инженер на системот кој е долгогодишен искусен инженер кој е во можност да имаат глобалното разбирање на проектот се должи на нивното искуство стекнато во различните подсистеми. Систем инженери се повеќе и повеќе тешко да се најде поради дисконтинуитети кои се јавуваат со текот на времето во развојот на... [-]

господар на инженерство на водни ресурси (Leuven Et Al)

KU Leuven - University of Leuven
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2018 Белгија

Магистер на водните ресурси Инженеринг адреси прашања поврзани со вода во развиените и земјите во развој, со фокус на проблемите во вториот. Општата цел на програмата е да се едуцираат професионалци и научници кои ефективно придонесуваат за развој и управување со водните ресурси на локално и глобално ниво. [+]

Магистер на водните ресурси Инженеринг адреси прашања поврзани со вода во развиените и земјите во развој, со фокус на проблемите во вториот. Општата цел на програмата е да се едуцираат професионалци и научници кои ефективно придонесуваат за развој и управување со водните ресурси на локално и глобално ниво.

Што е мајстор за водостопанство?

Програмата Магистер обезбедува мулти-дисциплинарен и високо-квалитетно високо образование во областа на инженерството на водни ресурси. Студентите ќе бидат обучени со технички и менаџерски знаења и вештини за: (i) успешно планирање, проектирање, управување и управување со проекти за водните ресурси; и (ii) да ги советува и поддржува властите во процесот на донесување одлуки и креирање политики кои ја зајакнуваат безбедното искористување и повторна употреба на отпадните води и правичната дистрибуција и зачувување на локалните, регионалните и глобалните водните ресурси.... [-]