Пребарај за Мастерс во Менаџмент

Најди ги вашите магистерска диплома по Менаџмент овде!

Менаџмент

Бизнис менаџмент е студија за тоа како работи управување во компаниите и во општ контекст на бизнисот. Преземање на студии по Бизнис менаџмент ви овозможува да се фокусира на одредена областа на менаџментот. Ако веќе имаат ергени степен на Бизнис / Финансии или поврзани со диплома, тогаш магистерска диплома по Бизнис менаџмент е мудар избор да ги прошири своите можности за кариера.

А магистерска диплома по Бизнис менаџмент е специјално наменета за професионалци кои сакаат да се постигне висок лидер позиција. Со магистерска диплома по Бизнис менаџмент ќе се стекнат со потребните аналитички и лични вештини за да се доведе во широк спектар на менаџерски позиции. Ќе научите планирање, екипирање, насочување, организирање и контрола на организацијата со цел да се постигне заедничка цел.

На оваа страница сме се собрале господар програми во Бизнис менаџмент понудени од страна на универзитетите во целиот свет. Кликни на програмата описи и се најде еден кој одговара на вашите барања најдобар!

Читај повеќе

мајстор во дигитална технологија за управување со - Управување со дигитални проектот

Bologna Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година December 2017 Италија Болоња

Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во управување со дигитални проекти. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. Преглед Дигиталната трансформација е длабоко промена на организацијата на современите претпријатија и нивната структура на управување. Модерна, иновативни компании треба високо квалификувани менаџери кои имаат и технички компетенции да се справат со новите дигитални технологии и вештини за управување се потребни за донесување одлуки позиции. Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во управување со дигитални проекти. Курсевите ќе ги покрие најновите техники и алатки, како и нивните индустриски апликации, се фокусира на нови бизнис можности и предизвици што произлегуваат од нив. Оваа меѓународна програма, со студентите од целиот свет и на факултетот составен од професори, менаџери и претприемачи, се одвива во рамките на единствена атмосфера на вила од 16 век на ридовите околу Болоња. Благодарение на дела, проекти на компанијата и господар предавања проект, студентите се во контакт со клучните концепти на дигиталната ера. Програмата завршува со поле лабораториска работа и стажирање на компанијата. МАЈСТОРОТ е инвестиција. Заем за чест е начин за финансирање на ИТ. "PerTe Prestito Con патека", долгорочна и ниски каматни чест на кредитот, без потребен за покривање на целиот износ на школарината колатерал. клучни факти Формат: со полно работно време Јазик: Англиски Времетраење: 12 месеци CFU / ЕКТС: 60 Просечна возраст: 26 Учесници: 20-50 КАЛЕНДАР ИЗБОР: септември, 2017 (Тркалезна јас), ноември,... [-]

Магистер по менаџмент

ESMT Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Германија Berlin

Ова е нашиот мајстор во менаџмент (МИМ) подготвува талентирани умови за кариера во глобалниот бизнис. [+]

Ова е нашиот е Магистер по менаџмент (МИМ) подготвува талентирани умови за кариера во глобалниот бизнис. на во управување со Ова е нашиот мајстор комбинација на теренска работа во глобални компании со применета и истражување на најновите бизнис и менаџмент теории. Примени студенти имаат различни академски средини и го користат времето на ESMT да се добијат вредни знаења и интердисциплинарни искуство да се применуваат нивните претходни експертиза за економски и управување со проблеми. Програмата е поделена во две струи, со фокус на меѓународниот менаџмент. Еден поток (Бизнис квантитативни) Е наменета за квантитативни аналитичари одлука и еден поток за креативни и стратешки мислители (иновативен менаџмент). Во зависност од текот, студентите можат да изберат меѓу четири специјализации: Анализатор на бизнис Финансии и инвестиции За претприемништво и иновации Глобална & дигитална стратегија На програма Ова е нашиот МИМ користи интердисциплинарен пристап: студентите се примени аналитички модели за да се разбере светската економија, развој на производи, како и нови техники во технологијата на управување во рамките на глобалните компании. Студентите планира да продолжи со понатамошно академска кариера, исто така, има уникатен пристап до истражувања практики и проекти со факултет за средината е. степен премостување иновации А мајстор 's и применети бизнис во управување со Ова е нашиот мајстор е иновативна програма дизајнирана со влез од главните германски компании. степен на две години собира на избрана група на талентирани поединци кои можат да покажат стратешко размислување во нивната примена на МИМ. Курсеви се нагласи како овие техники и методи на истражување можат понатаму глобалните цели... [-]

мајстор во глобалната претприемничкиот менаџмент

University of San Francisco - School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци August 2018 Шпанија Барселона Соединети Американски Држави San Francisco + 2 more

Мајстор во Глобална претприемништво за управување со (MGEM) на Универзитетот во Сан Франциско ќе ве однесе до Барселона, Тајпеј, и Сан Франциско, откривајќи успешни, креативни и иновативни бизнис практики преку културни објективот на три различни градови. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. На Мајстор во Глобална претприемништво за управување со (MGEM) На Универзитетот во Сан Франциско ќе ве однесе до Барселона, Тајпеј, и Сан Франциско, откривајќи успешни, креативни и иновативни бизнис практики преку културни објективот на три различни градови. На MGEM Програмата комбинира директна изложеност на мултинационалните претприемачки фирми со меѓународна група на студенти за да ви овозможи со глобалниот бизнис вештини за успех. - Поминуваат четири месеци во секој учесник град и постдипломски во една година - Понудена во Сан Франциско центарот на кампусот USF, во врска со институтот Quimic де Sarria (Барселона) и фу Jen Католичкиот универзитет (Тајпеј) - Сите курсеви се изучува на англиски јазик - Додипломски студии мора да бидат ставени во последните три години Влегување Потребно - Службен препис (и) - копии од вашите записници од секој акредитиран универзитет или универзитет мора да бидат поставени на онлајн апликацијата. Откако ќе бидат примени во програмата, ќе се обезбеди упатства за испраќање претставник запечатени записници. Минималниот степен на дипломиран прием вклучува диплома или признаен еквивалент од акредитирана институција. - Резиме - Потребна е копија од вашиот тековен резиме и мора да биде поставена како дел од онлајн апликацијата. - Писма на Препораката - Две писма на препораките се задолжителни. Кандидатите за сите програми треба да достават барем едно електронско писмо од професионален контакт, ако е можно. Идеално, една или двете од вашите препораки ќе доаѓаат од актуелни или поранешни директен претпоставен. Академски препораки исто така се ценат за сегашните студенти. Внесете е-мејл адреси на recommenders "директно... [-]

Господар во организирање на настани, протокол и бизнис туризам (глувците) (Барселона / скратено работно време)

School of Tourism and Hospitality - The OSTELEA
Студии врз за студентски град Дел-студии October 2017 Шпанија Барселона Мадрид

Мајстор во организација на настани, протокол и туризам Бизнис Ostelea има за цел да ги обучи професионалци и директори да водат бизнис проекти фокусирани на планирање и управување на различни видови на настани (особено акциите на Собири, иницијативата, Конференции и изложби и конференции и конвенции, саеми), совладаат концептот на протокол и стратегии за комуникација и односи со јавноста и да се создаде развој на туризмот фокусирани на сегментот на квалитет на бизнис туризам. [+]

Господар во организација на настанот, протокол и бизнис Туризам (глувците) Мајстор во организација на настани, протокол и туризам Бизнис Ostelea има за цел да ги обучи професионалци и директори да водат бизнис проекти фокусирани на планирање и управување на различни видови на настани (особено акциите на Собири, иницијативата, Конференции и изложби и конференции и конвенции, саеми), совладаат концептот на протокол и стратегии за комуникација и односи со јавноста и да се создаде развој на туризмот фокусирани на сегментот на квалитет на бизнис туризам. Зошто проучување на мајстор: Барселона како бизнис дестинација и од светска класа конференции, како што BTravel или Булчински недела, која се користи за изведување на практичната настава на одредени теми. Овој мајстор се изучува во Мадрид и Барселона Личен бренд менаџмент: Програмата вклучува развивање на вештини во областа на личен бренд менаџмент, кои влијаат на учење личен маркетинг техники и можности за вработување, со цел да се идентификуваат можности за кариера во Шпанија или во други земји . Богата програма на посети на саеми, манифестации и организации: Во текот на 2015/2016 студентите мајстори посети IBTM и саеми за храна, во Музејот на Дали во Figueres и TV3 маратон, кој соработувал со организирање на кампања дебелина. Цели Мајстор во управување со настани, туризам и бизнис протокол ти овозможува да: знаат индустријата глувци (Собири, иницијативата, Конференции и изложби) и Протоколот за седење институции. Се изгради силна основа на знаење од индустриско знаење од меѓународна перспектива и секогаш од пристап на управување. ПРЕГЛЕД Менаџери воз ориентирани бизнис менаџмент на туризам... [-]

господар во управување со настани, протокол и бизнис туризам (глувците)

The Ostelea - School of Tourism and Hospitality International
Студии врз за студентски град Целосна April 2018 Шпанија Мадрид Барселона

Целта на Магистер Ostelea во Настани организација, протокол и бизнис Туризам е да им овозможат на професионалци и директори да се води бизнис проекти фокусирани на планирање и управување на различни видови на настани (особено, Собири, иницијативата, Конференции и изложби (глувците), како и конгреси, конвенции и саеми), осигурувајќи дека тие имаат фирма разбирање на концептите на протокол и комуникации и стратегии за односи со јавноста, и ќе им овозможи да генерираат развој на туризмот, специјализирана во областа на бизнис туризам квалитет. На програмата, исто така, обезбедува дека учесниците имаат бизнис перспектива потребни за да биде ефикасен во процесот на донесување одлуки. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. Господар во управување со настани, протокол и бизнис Туризам (глувците) Оваа програма ќе се одвива на англиски јазик во Мадрид Целта на Магистер Ostelea во Настани организација, протокол и бизнис Туризам е да им овозможат на професионалци и директори да се води бизнис проекти фокусирани на планирање и управување на различни видови на настани (особено, Собири, иницијативата, Конференции и изложби (глувците), како и конгреси, конвенции и саеми), осигурувајќи дека тие имаат фирма разбирање на концептите на протокол и комуникации и стратегии за односи со јавноста, и ќе им овозможи да генерираат развој на туризмот, специјализирана во областа на бизнис туризам квалитет. На програмата, исто така, обезбедува дека учесниците имаат бизнис перспектива потребни за да биде ефикасен во процесот на донесување одлуки. Причини за преземање мајстор Ostelea во организација на настани, протокол и бизнис Туризам (глувците): Во-компанија Магистерски труд: тезата на мајстор се базира на вистинска компанија во секторот. Шпанија е 3-та водечка земја во светот од аспект на најголемиот број на конференции. Две шпански градови функција во Топ 5 градови во светот хостинг повеќето настани: Мадрид и Барселона. Организација на вистински настани: Студентите земајќи задолжен мајстор преземе за организирање на настанот и протоколот на училиштето. Цели Увид во глувци (Собири, иницијативата, Конференции и изложби) индустрија и Министерството за институции Протокол. Градење на цврста основа на знаење во туристичката индустрија од меѓународна перспектива и секогаш со извршен пристап. ОДРЖЛИВ иновации и управување Развивање на капацитет за креативност и иновации во индустријата и одржливото управување преку сеопфатна и специјалист... [-]

магистрирал во управување со модата

Domus Academy
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2018 Италија Милан

Магистер по менаџмент Мода дава можност да најдинамичните и експресивен личности да се вклучат. Тоа ги става во позиција да ја изразат својата вродена претприемнички став, она што доаѓа од изворот на креативност. Покрај можноста да управуваат со големи промени и неочекувани настани на системот Мода, ова е солидна основа на курс на студии чија крајна цел е професионална компетентност. [+]

Анализирајте. Осмисли стратегија. Гледа. На Магистер по менаџмент Мода Тоа дава можност да најдинамичните и експресивен личности да се вклучат. Тоа ги става во позиција да ја изразат својата вродена претприемнички став, она што доаѓа од изворот на креативност. Покрај можноста да управуваат со големи промени и неочекувани настани на системот Мода, ова е солидна основа на курс на студии чија крајна цел е професионална компетентност. Магистер по Мода менаџмент е епицентарот од кој новата генерација на менаџери има можност да се шири, да стане познат, покажуваат преку нов и уникатен метод, ефикасна во лицето на барањата на пазарот. кој е Курсот е наменет за оние кои доаѓаат од бизнис школите, економијата или дизајн, кои се заинтересирани во светот на модата и сакаат да се здобијат со организациски и управување со вештини за да се започне кариера во модниот бизнис. професионалните можности Целта на мајстор е да ги обучи професионалци во можност да се пренесе чувства преку креативни вештини за управување. Студентите присуствуваа на курсот може да се стремат кон позициите на продукт менаџер, малопродажба менаџер, бренд менаџер, мало менаџер, менаџер на Заедницата (социјални медиуми), комуникација менаџер, Мода Купувачот. програма Магистер по Мода менаџмент има за цел да се обучуваат менаџери способни да го разберат и интерпретираат на правилата на модата систем. Курсот создава различни професионални важи и особено релевантни за многу области на индустријата, од управување со производи и бренд на нивните дистрибуција и комуникација. пристап на програмата е мулти-културни и мулти-дисциплинарен, и ги комбинира познавање на производот со... [-]

Мајстор во управување со проекти

OBS International - Online Business School
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 12 месеци June 2018 Шпанија Барселона + 1 more

Магистер по Проектот за управување е дизајниран да ги обучуваат учениците да се добие Management Professional Проектот (PMP) ® сертификација, така што тие знаат како да го води, планира, организира и врши надзор сложени и глобални проекти, постигнување на поставените цели во однос на резултатите и ефикасноста. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. Онлајн Магистер за проект менаџери за да се постигне вештини на водечките, планирање и надзор на глобални проекти Преглед на мајстор во управување со проекти Español y Bilingüe Тековна пазарна динамика и компаниите кои се вози тоа да доведе до зголемување на потребата да управуваат со повеќе проекти истовремено. Како резултат на тоа, на ниво на управување е од клучно значење да се знае на статусот на проекти на компанијата во секое време, на обемот на проекти на компанијата ја разгледува можноста за спроведување и резултатите од проектите кои се веќе завршени. Најдобар начин за бизнисите да го направите ова е преку осигурување на квалитетот, вештините и способностите на своите проектни менаџери. На Господар во управување со проекти е дизајниран да ги обучуваат учениците да се добие Management Professional Проектот (PMP) ® сертификација, така што тие знаат како да го води, планира, организира и врши надзор сложени и глобални проекти, постигнување на поставените цели во однос на резултатите и ефикасноста. OBS бизнис школа, Регистриран Образование провајдер (REP) од страна на Институтот за проектен менаџмент (PMI) OBS бизнис школа е оценета и се признаваат како претставник од страна на PMI, најголемата асоцијација член на управување со проекти во светот. Претставници се организации кои биле одобрени од страна на PMI да им помогне на менаџерите на проектот постигнување и одржување на сертификација PMP, како и други професионални квалификации PMI е. Овие организации се сретнаа ригорозни критериуми за квалитет PMI е за содржината на курсот, квалификација инструктор и наставни дизајн.... [-]

господар во медиумски студии со специјализација во медиумите и креативните индустрии

Erasmus School of History, Culture and Communication - Erasmus University Rotterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Холандија Ротердам + 1 more

Програмата Медиуми и креативни индустрии е насочена кон дипломирани студенти со меѓународна перспектива и претприемачки ум, кои сакаат да стекнат знаења и вештини за да го направат својот пат во разни медиуми и креативни индустриски професии. [+]

Програмата Медиуми и креативни индустрии ги опфаќа тековните проблеми во организацијата, политиките, продукцијата, управувањето, маркетингот и дистрибуцијата на медиумските компании и креативните индустрии, обрнувајќи внимание на влијанието на дигитализацијата и дигиталните медиуми и улогата на публиката.

Додека програмата се фокусира на работата на медиумите и креативните индустрии, таа исто така се осврнува на културното значење на медиумите и креативните индустрии за општеството.... [-]


господар на луксузни управување, иновациите и брендирање во Рим, Италија

Swiss School of Management, Rome Italy
Студии врз за студентски град Дел-студии 1 - 2 години October 2017 Италија Рим

Оваа уникатна програма е една од ваков вид. Се разликува од други луксузни управување со програми, кои имаат силна компонента на parctical прашања, опфаќа не само на управувањето страна, но исто така и иновативен начин да се развие нов концепт на брендирање и создавање на вредност. посети компанијата, исто така, се предвидени во програмата. [+]

Господар на престижната менаџмент, иновации и Брендирање

И покрај глобалната економска криза, продажбата на луксузни стоки се зголемените низ целиот свет. Повеќе од симбол, луксузни стоки укажуваат успех, предност, привилегија, вкус и соништа. На пазар на луксузни потпира на менаџерите да се разбере, клучар, а расте овој уникатен сектор.

Нашиот мајстор во престижната менаџмент, иновации и Брендирање е дизајниран специјално за студентите кои се стремат кон кариери во областа на луксузни управување на денешниот динамичен, глобалниот пазар.... [-]


маестро и во целост се интегрираат во производството и производството

Fundación Universidad de América
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Колумбија Богота

La Maestría en Gerencia Интеграл на Calidad и Productividad de la Fundación Universidad de América го промовираат деловните способности и способности за управување со системи за интегрирање на глобалните системи за комуникација, планирање, оценување и оценување, лидерски проактивност, трагао и опрема, етички одговорност, социјална комуникација, креативност иновација; генеалогијата и организацијата на вредностите на процесите и импулсивноста на значењето на значењето на еколошките, социјалните, техничките и културните. [+]

Justificacion Ла глобализацијата и отпуштањето на цените на генерирањето и организирањето на стратегии за супервизија на капитал и наемнини. Заради тоа, реткостите можат да добијат импулси за добивање на производи и натпревари во медијација на дезорганизираните системи за интегрирање на организациите и организациите, што се бара од професионалци кои се занимаваат со иновации кои имаат директен пристап до имплементација на систем за управување со интегрираниот систем за алкохол на ниво на градоначалнички производствени единици, одржлив развој на конкуренцијата. OBJETIVOS La Maestría en Gerencia Интеграл на Calidad и Productividad de la Fundación Universidad de América го промовираат деловните способности и способности за управување со системи за интегрирање на глобалните системи за комуникација, планирање, оценување и оценување, лидерски проактивност, трагао и опрема, етички одговорност, социјална комуникација, креативност иновација; генеалогијата и организацијата на вредностите на процесите и импулсивноста на значењето на значењето на еколошките, социјалните, техничките и културните. Perfil del Aspirante Магистерски студии се професионалци во професионални и професионални институции, администрација, економија и професионални професии; што е неопходно за да се постигне целта, особено во активностите на професионалци за интереси во рамките на импроцентните процеси за интегрирање на калидадните процеси во рамките на полето на ефикасноста и продуктивноста на организациите на нивото на организацијата. Perfil Profesional Е-магистрирал во Герингс Интеграл на Калидад и производствена единица на Фондацијата Университет на Америка се карактеризираат со компромисно општествено учење, форма за развој, имплементација, обука и управување со системите за интегрирање на системи, лидерски процеси за ревизија и сертификација системите за вработување, амбиентални услови за вработување и... [-]

Меѓународен мајстор во индустриски менаџмент (IMIM)

MIP Politecnico di Milano School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Италија Милан Шпанија Мадрид Обединетото Кралство Edinburgh Кина Пекинг Германија Минхен Франција Toulouse + 10 more

Меѓународната Магистер по индустриски менаџмент (IMIM) е дизајниран да им обезбеди на студентите со првенствено научни и инженерски образовни средини со седиште со основните бизнис и менаџерски вештини, во врска со спроведувањето кариера во меѓународно ориентирани производство и сервисирање на индустрии. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. Меѓународната Магистер по индустриски менаџмент (IMIM) е дизајниран да им обезбеди на студентите со првенствено научни и инженерски образовни средини со седиште со основните бизнис и менаџерски вештини, во врска со спроведувањето кариера во меѓународно ориентирани производство и сервисирање на индустрии. ЦЕЛИ НА ИМИМ На IMIM има за цел да им обезбеди на студентите со надлежностите и вештини потребни за да се развие успешна кариера во меѓународно ориентирани производствени и услужни индустрии. Програмата има за цел да го премости јазот помеѓу универзитетот и индустријата, со настава на релевантни знаења и вештини од суштинско значење за ефикасна менаџерски практики, особено со вештини и знаења кои традиционално не се предава во техничките или научните програми универзитет. Курсот става голем акцент на поттикнување на интегративен пристап настава насочена кон развивање на способноста на студентите да се справи со проблемите во интердисциплинарен начин, а дополнително дава преглед на општите концепти за управување, како што се маркетинг и сметководство, преку индустриски контекст. Програмата, исто така, нуди, преку тесна соработка со сродни индустриски и услужни фирми, можност за студентите да се комбинираат практични и релевантни знаења и вештини со непроценливо искуство индустрија. 5 РАЗЛИЧНИ СТУДИСКИ ЛОКАЦИИ ВО СВЕТОТ Образованието се изведува во високо интернационализирано опкружување со можност да се трошат 4 семестри на курсот во 4 различни земји низ Европа и Азија. искуство на студентите е многу меѓународни и оди надвор од училницата. Студентите доаѓаат од околу 24 земји и да учествуваат во јазични курсеви, семинари со локални менаџери и посети компанијата во... [-]

господар на програмата во стратегијата и меѓународниот менаџмент

University of St.Gallen (HSG), School of Management, Economics, Law, Social Sciences and International Affairs
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Швајцарија St.Gallen

Мајстор е на програма во Стратегијата и Меѓународен менаџмент (СМС) нуди интердисциплинарни постдипломски образование во стратегијата и меѓународниот менаџмент. [+]

Мајстор е на програма во Стратегијата и Меѓународен менаџмент (СМС) нуди интердисциплинарни постдипломски образование во стратегијата и меѓународниот менаџмент. Оваа програма се базира врз дисциплини на стратегија, лидерство, финансиите, маркетингот, организациски однесување и меѓународниот менаџмент. Програмата картичката е наменета за избрана публика од двете швајцарски и меѓународни студенти и се обидува да ја креира генералисти со фокус на стратегија и меѓународниот менаџмент. ... [-]


Господар на програмата за управување

Peking University HSBC Business School (PHBS)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Кина Шенжен

Мајсторот на програмата за управување опфаќа основни предмети, како што се управување со економијата, организација однесување. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. Се наоѓа во просперитетен претприемачки град Шенжен, Кина, и веднаш во непосредна близина до финансиски центар на Хонг Конг, Пекинг Универзитетот ХСБЦ Бизнис школа (PHBS) го носи историското присуство на Универзитетот во Пекинг на јужниот дел на земјата и лежи во срцето на една од најпознатите ветувачки и динамични области на светот. Неколку други региони во Кина нудат повеќе погодна за поставување на една институција предодреден да стане основно Додипломски Бизнис школа на оваа земја. PHBS мајстор за управување е две години и програма со полно работно време, кулминирајќи во финална теза, која се фокусира на основната наставна програма во економската теорија и апликации, и во која меѓународните студенти учат заедно со кинеските колеги во средина на меѓукултурен дијалог. Студиската година се состои од два семестри, со по два модули. Секој модул трае девет недели. Покрај тоа, членовите на факултетот ги стекнале своите докторски степени од највисоко рангираните универзитети низ целиот свет, а сите курсеви се изучуваат исклучиво на англиски јазик. Наставна програма Оваа програма обезбедува специјализирана обука во управувањето и покрива интердисциплинарни предмети како што се теориите за управување, економијата и однесувањето на организацијата и како да ги применат во реални светски корпоративни прашања. Вклучува математичко и логичко размислување со креативно и латерално размислување за анализирање и решавање на проблеми. Курсеви вклучуваат: Стратешки менаџмент, операции за управување, Организациско однесување, емпириски бизнис анализа, маркетинг менаџмент, општо и бизнис кинески, како и изборни предмети. Цели на програмата Таа има за цел да се развие во студентите цврсти теоретски... [-]

Магистратура по меѓународен менаџмент

LUISS Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Италија Рим

Програмата за LUISS МИМ е уникатна програма за обука наменета за млади дипломирани студенти од различни студиски дисциплини кои се мотивирани да стане глобален менаџери. [+]

Програмата за LUISS МИМ е уникатна програма за обука наменета за млади дипломирани студенти од различни студиски дисциплини кои се мотивирани да стане глобален менаџери. Студентите ќе бидат изложени на врвот академици и искусни менаџери за развој на бизнис вештини потребни за да работат во меѓународни контексти и да работат ефективно во мултикултурни средини и во организациите се карактеризира со силна меѓународна струка. Преглед на програмата Наставната програма им помага на МИМ открие како Произведено во Италија лидери победи во основа и новите пазари, развивање на претприемачки начин на размислување со глобална перспектива. курсеви на МИМ спојат функционални и крос-функционални знаења за да им овозможи на студентите да ги унапредат своите вештини во функционалните области на меѓународниот бизнис, како и стекнување перспективи и контексти, за да се изгради крос-функционални вештини. Тој се фокусира на личен развој. Програмата трае една година. Тоа е со полно работно време и е поделена во 3 термини. PRE-Програмски активности Мека слетување: има за цел студентите социјализација со едни со други и со организацијата LUISS бизнис школа Кутија за алат: нуди на студентите со правилата и меки вештини потребни за успешно да одговори на МИМ Пат Италијанската програма уриваат: интензивен курс за италијански јазик Прилагодување на програмата: процена, обука, менторство и ориентација за практикантска работа и вработување Јас Рок - Основни курсеви сметководствени Финансиски менаџмент меѓународниот бизнис закон меѓународни односи Глобалната организациски дизајн Меѓународната Управување со хумани ресурси Мултинационалните стратегија и ефикасност Меѓународен Иновации и претприемништво Мегатрендови и бизнис трансформација II Рок - напредни курсеви Управувањето... [-]

Извршниот Мастерс во организациски промени

Ashridge Executive Education
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години October 2017 Обединетото Кралство London

Промена агенти се соочуваат испарливи нарушување во светот. Ова обезбедува ризиците за многумина и можности за оние кои може да се насети, да ги искористи и да се адаптираат ефективно. Многу лекари промени да се сфати дека со промените и иновациите е претежно социо-технолошки феномен и дека стандардот пристапи не работат назад во нивните организации. [+]

Мајстори Менаџмент диплома. Промена агенти се соочуваат испарливи нарушување во светот. Ова обезбедува ризиците за многумина и можности за оние кои може да се насети, да ги искористи и да се адаптираат ефективно. Многу лекари промени да се сфати дека со промените и иновациите е претежно социо-технолошки феномен и дека стандардот пристапи не работат назад во нивните организации. Овој две години со скратено работно време е дизајниран од страна на искусни практичари да ги задоволи потребите на своите врсници. Ќе се истражуваат различни перспективи на организации, промени и нови пристапи втемелени во години практично искуство, како и звук академски истражувања. Услови за влез: Диплома и најмалку пет години работно искуство во организациската интервенција улога. Содржина на програмата Ќе се здобијат со подлабоко разбирање на глобалните предизвици и прашања кои се обликувањето на територијата на промена. Ќе ви откриеме како агент за промена може да интервенира комплексни системи, ко-создавање култура на промени и иновации за подобар свет, и да им се даде практични алатки за да им помогне да доведе промени и иновации врати на работното место. Ashridge охрабрува чекор промена во пракса нашите учесници 'врз основа на три работи: подобро разбирање на глобалните предизвици и трендови и како тоа влијае на нивните организации подобро разбирање на промени во комплексни системи и како да се создадат услови за промена и иновација дисциплиниран фокус на примена и како да работат со промените и иновациите, забрзана низ практиката на акција за истражување. Факултет Факултет водечки новата промени мајстори сочинуваат искусни промени лекари и... [-]