Пребарај за Мастерс во Меѓународни односи

Најди ги вашите магистерска диплома по Меѓународни односи овде!

Меѓународни односи

Меѓународни односи е високо развиена област на знаење, понекогаш се нарекува меѓународни студии. Овој е студија која истражува односите помеѓу земјите, во целина и во многу детали, вклучувајќи улоги на држави, владини и невладини организации, академски и јавната политика поле, економија, меѓународно право, културни студии и многу повеќе, станувајќи на тој начин на интердисциплинарна област на студии.

Иако меѓународни односи е релативно млада дисциплина, кои датираат од 17 век, тоа е многу развиен еден, делумно благодарение на исклучително интензивна ситуација обликување во модерниот свет. Постои голем број на важни прашања, кои се згрижени од страна на професионалци кои работат во областа на меѓународните односи, како што се човековите права, справувањето со организираниот криминал, глобализацијата, ширењето на нуклеарното оружје, економскиот развој и многу други.

Откако ќе се сфати дека не сте рамнодушни за судбината на планетата и дека имаат право таленти и способности, не двоумете се да се провери од некои од мајсторите програми по меѓународни односи на оваа страница да се најде на оној кој одговара на ви одговара.

Читај повеќе

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (Мир) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2018 Швајцарија Женева + 1 more

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. Клучни придобивки од мајстор за меѓународни односи и дипломатија Учење во динамична средина во Швајцарија со мултикултурни тело на студентите и факултетот работа во академските институции и меѓународни институции; Обезбедување на знаења и вештини за да се анализира меѓународните прашања, да подготвуваат извештаи политика и да учествува во меѓународни одлучување преку меѓународни конференции и состаноци; Истражување на системот на Обединетите нации, меѓународни режими, регионални договори и техничка соработка меѓу државите; Стекнување на увид во мултилатералната дипломатија да се биде во срцето на "Меѓународниот Женева". ПРОФИЛ НА Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. МИР ПРОГРАМА ЗА ДЕТАЛИ Календар: Магистер за меѓународни односи и дипломатија програма има четири почетна датуми: септември, ноември, март и мај. Содржини: Во прилог на основни курсеви за меѓународни односи, со фокус на системот на Обединетите нации и Европската унија за надворешна политика и geoeconomics, глобалната економија и економската дипломатија, Магистер по меѓународни односи и дипломатија програма обучува млади професионалци за донесување одлуки позиции со предмети во меѓународни... [-]

господар програма во меѓународните односи и управување

University of St.Gallen (HSG), School of Management, Economics, Law, Social Sciences and International Affairs
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Швајцарија St.Gallen

Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународните агенции. [+]

Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународните агенции. МИА дипломирани студенти се обучени како генералисти вешти во интегрирање на стручно знаење потребно за решавање на притискање на денешните политички, економски и социјални проблеми. Комбинирајќи интердисциплинарна студија со резултати-ориентиран пристап, Програмата МИА подготвува дипломирани за свет во кој лидери и професионалци мора да бидат способни повеќе од кога и да работат преку границите, дисциплини и сектори. ... [-]


мајстор во меѓународните односи. Европа и Латинска Америка

University of Bologna in Argentina
Студии врз за студентски град Целосна 1 година May 2018 Аргентина Буенос Аирес

Господар дава академски и практична обука да се разбере, управување, реши и да се предвиди проблеми и политичко-институционални, економски и стратешки промени на владините агенции и приватните компании во врска со меѓународните односи, со посебен фокус на Латинска Америка и Европа. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. Магистер се фокусира на односите меѓу Европа и Латинска Америка, со cursada во седиштето на Аргентина и Италија. Овој курс обезбедува академски и практична обука да се разбере, управување, реши и да се предвиди проблеми и политичко-институционални, економски и стратешки промени на владините агенции и приватните компании во врска со меѓународните односи со посебен фокус на Латинска Америка и Европа . Нејзините цели се: Дипломирани заинтересирани во интегрирањето, државните регионални и меѓународни организации и приватниот и во насока односи во Европа и Латинска Америка Обука за извршување на задачите на применети истражувања во областите опфатени со-односи на ЕУ: институции и процеси на интеграција, интернационализација на малите и средни претпријатија, јавната политика во споредба, и економски и трговски односи. Подготви експерти за идентификација и управување проблем за институционални, организациски и стратешки карактер во јавниот и приватниот сектор во однос на меѓународните односи на ЕУ и Лос Анџелес. проектот за обука комбинира традиционалните академски дисциплинска корпус (економија, право, политички науки) со "пристап" типична за студии се членки на ЕУ - Латинска Америка и карактеристиките на процесите на интеграција проблеми. нагласува Посебен фокус на односите меѓу Европа и Латинска Америка. Cursada, студентите и факултетот: Меѓународен практиканти во меѓународни организации. грантови подршка од Министерството за надворешни работи на Италија за периодот на студирање во Италија. Какви било попусти според буџетот достапноста на курс за студентите со академски заслуги. органи Директор: д-р Лорис Zanatta Академски Координатор: д-р Никола Cherny Координација во Аргентина: Mg. Валерија Engroba Координација во Италија: Dott.ssa Елеонора Filice... [-]

Магистерски степен во меѓународните односи

Universidade de Évora
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Португалија Евора

Магистер по меѓународни односи и европски студии е интердисциплинарна Магистерски степен што има за цел да им обезбеди на студентите, со во-длабочината на анализа на главните актери, структури и процеси кои го обликуваат глобалната политика. [+]

ПРЕЗЕНТАЦИЈА На Магистер по меѓународни односи и европски студии Тоа е интердисциплинарна Магистерски степен што има за цел да им обезбеди на студентите, со во-длабочината на анализа на главните актери, структури и процеси кои го обликуваат глобалната политика. Во текот на првата година, програмата на мајстор се обраќа на клучните прашања за меѓународни односи и теоретски перспективи за анализа, давајќи посебен акцент на истражување на Европската унија, како политички систем и како актер во глобализираниот свет. Класи се дизајнирани да се одржи рамнотежа меѓу практични и теоретски димензии на две основни области на предметот, со цел да им обезбеди на студентите со разновиден сет на основни надлежности во двете академски и професионално ниво. Втората година е посветен на пишување на дисертацијата, дозволувајќи им на учениците за понатамошно истражување и да се применува знаењето и вештините стекнати на површина од RI или европски студии, кој е од интерес и служат на нивните професионални аспирации. Кариери Органите на централната и локалната јавна администрација, институции и агенциите на ЕУ, меѓународните владини организации, невладини организации, политички партии, групи на интерес, и транснационални компании; adminsitração јавноста, дипломатија, застапување, консултации, анализи и политички совет, учење и истражување. [-]

Магистерски степен во меѓународните односи и надворешната трговија во Мадрид

ESERP Business School
Студии врз за студентски град Дел-студии 1 година October 2017 Шпанија Мадрид

Треба формација која ви овозможува да управувате во меѓународната бизнис средина? Тогаш сте на вистинското место, бидејќи со Магистер по меѓународни односи и надворешна трговија во Мадрид ќе можат да се подготват да се развие својата кариера во било која компанија што работат во различни земји. И тоа е тоа, бидејќи на постојан пораст на глобализацијата, на овој тренинг секогаш ќе биде плус за да се успее во иднина. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. Треба формација која ви овозможува да управувате во меѓународната бизнис средина? Тогаш сте на вистинското место, бидејќи Магистер по меѓународни односи и надворешна трговија во Мадрид може да се подготви да се развие својата кариера во било која компанија што работат во различни земји. И тоа е тоа, бидејќи на постојан пораст на глобализацијата, на овој тренинг секогаш ќе биде плус за да се успее во иднина. Ние нудиме модули квалитет на обука како Меѓународен економски анализи, Интернационализација на фирмата или Меѓународни истражување на пазарот, Каде што најдобрите професионалци предавал класи и ги реши сите ваши сомнежи. Најдобриот од сите е дека проучувањето на Магистер по меѓународни односи и надворешни Trade'll забележите колку ќе научат лесно, бидејќи во ESERP наставни методи се користат меѓународно признати како што е случај и симулација и Метод на избалансиран Scorecard. Ако сеуште не се одлучиле, Ве молиме да побарате било какви прашања може да имате. Што чекаш за да се приклучат? Цели Висока организациски вештини, лидерство и менаџмент. Адаптибилност да се промени и технолошките иновации. Способност да се обезбеди стратешки и оперативни висок менаџмент во плановите на компанијата. Критичка анализа и капацитет за апстракција. Брзина во идентификување, анализа на проблеми и нивно решавање. Отвори на социо-економски и културна средина менталитет. Како постар, и личен и професионален развој на нивните дневни активности, на крајот трансформирање на продуктивноста цената обука за бизниси и организации културно збогатување. Методологија Случајот-студија: функционалните области на компанијата се дискутираше преку студии на случај. Од кои повеќето се... [-]

Господар на меѓународни односи (професионална)

Bond University
Студии врз за студентски град Целосна 92 недели January 2018 Австралија Robina

Мајстор за меѓународни односи (професионална) на програмата е иновативен, прогресивен програма која е прилагодена на динамиката на глобализираниот свет и повеќе своите дипломатски канали, кулминирајќи со професионална сегмент се состои од професионално портфолио, полето на проектот и полето на проектот извештај. [+]

Професионална програма ја следи истата структура како и Магистер за меѓународни односи со дополнителни 20-недела професионално портфолио компонента. Професионално портфолио е на располагање на мајсторот (професионална) на студентите на Факултетот за општество и дизајн точка на 45 кредит. Оваа тема е силно експериментално ориентирани и ги охрабрува студентите да ги развијат своите професионални вештини во реалниот свет на животната средина. Предметот ќе се осигура дека студентите се комбинираат самоанализа и мисловните вештини за учење со професионални методологии, со цел да се прошири аналитички и стратешко размислување способности. Тоа ќе обезбеди практично искуство за студентите да ги развијат своите вештини во професијата релевантни за специјализација нивниот господар. Сите студенти кои ќе завршат документ за определување на обемот на 2.000 зборот, и или да преземе работа поставеност во Австралија на 210 часа (кој ги вклучува извештај на работодавачот) и рефлексивни весник (до 5.000 зборови) или завршен заеднички истражувачки проект во вкупна вредност од околу 15.000 зборови. Сите студенти кои ќе го достави конечниот професионална колекција портфолио на документи, истакнување на нивните практични и теоретски експертиза во нивната професија на избор. На професионално портфолио субјектот не може да се поведе додека студентот има успешно завршени сите 12 предмети на компонента на степенот на мајсторот. [-]

мајстори во меѓународната политика и развој

Middlebury Institute of International Studies at Monterey
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Соединети Американски Држави Monterey

На Middlebury Институтот Магистер по меѓународна политика и развој се подготвува дипломирани да го премости јазот помеѓу политиката и праксата додека решавање на сложени меѓународни прашања политика и развој. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. Промовирање на Глобалниот оддел за развој На Middlebury Институтот Магистер по меѓународна политика и развој се подготвува дипломирани да го премости јазот помеѓу политиката и праксата додека решавање на сложени меѓународни прашања политика и развој. на програмата на студентот-центрирано комбинација на интердисциплинарни предмети и професионални искуства да им помогне на дипломираните студенти да започне кариера во надворешната политика и меѓународните односи, решавање на конфликти, справување со кршењето на човековите права, како и промовирање на глобален развој. 60-кредитна програма со четири семестар се состои од основни предмети и области на концентрација, како и курсеви предавал во одбраната на студентот јазик на студирање и професионален практикум. Практични вештини за позитивни промени степен на Меѓународната политика и развој и мајстор на јавна администрација степен делат заедничка факултет и програма. Заедно, овие два степени го сочинуваат развој пракса и политика (ДПП). DPP студентите им дава флексибилност да истражуваат и двете области на студии и потоа изберете еден на почетокот на нивната последна семестар. стипендии и финансиска помош За да аплицирате за заслуга или потреба-базирани стипендии, ја поднесете вашата онлајн апликација за меѓународна политика и развој на програмата од страна на следниот рок приоритет. САД и странски студенти се подобни. Ние не го ограничи сумата што ја доделува, како и високо квалификувани студенти можат да добијат на заслуги стипендии опфаќа целосна школарина. Ние им даде повластена стипендија разгледување на членовите и алумни од нашите партнерски организации, како на Мировниот корпус, Фулбрајт, џет, AmeriCorps, WorldTeach, и многу повеќе. Финансиска помош е исто... [-]

Магистер по меѓународни односи

International University Of Sarajevo IUS
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Босна и Херцеговина Сараево

На ниво на постдипломски, во фокусот на програмата е на IR мир и конфликт студии и меѓународната безбедност. [+]

На ниво на постдипломски, во фокусот на програмата е на IR мир и конфликт студии и меѓународната безбедност. Програмата предвидува дипломирани студенти со вештини, тие треба да функционира во современиот свет и да ги испита мотиви, методите и политиките на државите извршуваат своите интереси во меѓународната арена и на сили кои дејствуваат да ја креира и да се ограничат овие држави. Програмата, исто така, е домаќин на многу успешна Летна школа за учење од минатото, транзициска правда, помирување и други поврзани дисциплини. Една година степен 60 ЕКТС AQ Австрија акредитирана 3000 евра годишно [-]

господар на меѓународните односи

UC San Diego School Of Global Policy & Strategy
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Сан Диего

Мајстор на меѓународни односи (МИА) е две години, со полно работно време степен програма, се фокусира на Америка и Азија. GPS студентите се развие непроценливо глобалните перспективи преку ангажирање со разновиден спектар на луѓе и идеологии, вајање вештини и чувствителности кои ќе ја обликуваат иднината на политичките и економските политики и стратегии. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. Мајстор на меѓународни односи (МИА) е две години, со полно работно време степен програма, се фокусира на Америка и Азија. GPS студентите се развие непроценливо глобалните перспективи преку ангажирање со разновиден спектар на луѓе и идеологии, вајање вештини и чувствителности кои ќе ја обликуваат иднината на политичките и економските политики и стратегии. Нашиот факултет се состои од лидери во јавната политика, глобалната политика, меѓународната безбедност, бизнисот и економијата и одржливост на животната средина. Нашите високо-вршење на студенти-привлечени од училиште од целиот свет, истражуваат различни кариера патеки на GPS преку динамичен студии на случај се доделени од страна на индустријата водечки научници, квантитативни анализи на реалниот свет предизвици и професионални практиканти. Господар на дипломирани студенти меѓународни работи ги извршуваат кариера во глобалниот бизнис, дипломатијата, не-добивката, регионален развој и многу повеќе. Нашите дипломци мрежа се протега на повеќе од 80 земји, одржување GPS врски во целиот свет. Од училницата за практикантска работа на работното место и надвор од неа, ние се разбираме вашите цели во меѓународната политика и пракса. Ајде GPS биде катализатор кој ќе ве однесе таму. Програма за преглед Во прилог на основни класи, мајстор на студентите меѓународни односи во програмата изберете една кариера песна и една земја / регионални специјализација: Кина, Кореја, Јапонија, Јужна Америка и Југоисточна Азија. Усвојување на јазикот е клучен елемент во рамките на наставната програма. ... [-]

ма меѓународни односи

Webster Leiden Campus- Webster University USA
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии March 2018 Холандија Лајден Кина Шангај Швајцарија Женева Тајланд Бангкок Пекинг Обединетото Кралство London + 9 more

Мајстор на уметноста (MA) во меѓународни односи им овозможува на студентите да се анализира на комплексноста и процеси кои се вклучени во светот [+]

Мајстор на уметноста (MA) во меѓународни односи им овозможува на студентите да се анализира на комплексноста и процеси кои се вклучени во светската политика и меѓународните односи. Предмети обезбедува изложеност на клучните потполиња на дисциплината и релевантни прашања како што е глобализацијата, човековите права, хуманитарна акција, и економскиот развој. Во програмата може да помогне да се подготват студентите да се натпреварува за работа со владина агенција, меѓувладина организација, невладина организација или мултинационална корпорација. Оваа програма, исто така, се препорачува за студентите планира да продолжи со р, или академска кариера во друга институција. Резултати за учење Студентите кои заврши оваа програма ќе бидат способни да: - Докажување работно познавање на неколку под-области на дисциплината. - Докажување силен истражувачки вештини. - Критички да ги анализираат меѓународни настани и прашања. - Се применуваат теории на меѓународните односи на практиката на меѓународните односи. - Докажување на ефективни писмена и усна комуникација вештини. - Да се ​​развијат потребните вештини да бараат вработување релевантни за областа по тоа што имаат потребното образование. Такси Студентите ќе се наплаќа школарина од 1665 € за 3-кредитна разбира. Програма на INTL се состои од 12 курсеви во вкупно и програмата МНВО се состои од 13 курсеви во вкупно. [-]

господар на напредни студии во хуманитарни логистика и управување (mashlm)

USI Università della Svizzera italiana
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година September 2018 Швајцарија Лугано

Господар на напредни студии во хуманитарни логистика и управување (MASHLM) е извршен со скратено работно време програма наменета за хуманитарни професионалци кои сакаат да се збогати своите капацитети и подобрување на нивните кариери. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. Патот напред за вашиот хуманитарна кариера На Господар на напредни студии во хуманитарни логистика и управување (MASHLM) е извршен со скратено работно време програма наменета за хуманитарни професионалци кои сакаат да се збогати своите капацитети и подобрување на нивните кариери. MASHLM обезбедува обука во клучните области на менаџмент на снабдувачки синџири, процеси и проект менаџмент, стратешки менаџмент, и хуманитарна акција. Студентите посетуваат 6 блокови во Лугано, Швајцарија. Блокови 1 - 5 се 7 дена Блок 6 е 12 дена и се состои од тезата на одбраната и матурата Целата програма трае од 1 година да ја заврши. Овој формат овозможува на учесниците да ја заработат својата магистратура додека сеуште работи со полно работно време. Предности Работа и Студија: Форматот на скратено работно време им овозможува на студентите да работат со полно работно време, а заработуваат нивниот степен. релевантни: Учење се базира на реалниот свет хуманитарни предизвици. Студентите се на алатки и методологии научиле во класа и веднаш да ги применуваат во оваа област. Подобрување на кариера: MASHLM студенти беа наградени со поголема работа одговорности и можности за работа. Вмрежување: Студентите и факултетот доаѓаат од сите делови на светот и широк спектар на организации, со глобална перспектива со релевантните хуманитарни прашања. Академска извонредност: Факултет доаѓаат од водечки универзитети и хуманитарни организации, вклучувајќи МИТ, Georgia Tech, УСАИД, како и на Црвениот крст. Lean Six Sigma: Учениците заработуваат Lean Six Sigma сертификација (LSS) зелен појас во прилог на нивната Магистрирал (MAS). модули: Курс работа е организирана во 5 главни... [-]

господар во светската политика и меѓународните односи

University of Pavia
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Павија

На две години предавал Магистер (петгодишни Magistralis) во светската политика и меѓународни односи е дизајнирана да ви помогне да ги анализира главните прашања кои произлегуваат од овие процеси. Без разлика дали сте со цел за кариера во национални или меѓународни јавни услуги, во невладини организации или во приватниот сектор, потребен ви е мултидисциплинарен приод да се сфати на клучните прашања. [+]

Нашиот свет е обединет и фрагментирани. Заеднички линкови и предизвици врзуваат меѓународната заедница заедно, додека политички феномени се повеќе се водени од регионалната динамика и со спротивставени национални перспективи за безбедност, богатство и идентитет. Глобализацијата се уште е на потег, заедно со процесот на регионална интеграција и ширењето на нови држави. Воена моќ сè уште е сконцентрирана на државно ниво, но, исто така, можат да располагаат на недржавните актери. Технологии и информации се шири на глобално ниво, и се различно трансформира во силите за соработка и конфликт. На две години предавал Магистер (петгодишни Magistralis) во светската политика и меѓународни односи е дизајнирана да ви помогне да ги анализира главните прашања кои произлегуваат од овие процеси. Без разлика дали сте со цел за кариера во национални или меѓународни јавни услуги, во невладини организации или во приватниот сектор, потребен ви е мултидисциплинарен приод да се сфати на клучните прашања. Како се надворешна и внатрешна политика во врска? Е промена на режимот мора да се во согласност со политичката стабилност? Под кои услови моќ може да се скроти во современите меѓународни односи? За да одговорите на овие прашања, треба стручност и во политички науки. Дали современите меѓународни односи, повеќе или помалку конфликтот управувано отколку во минатото? Како што, токму, се сегашните меѓународни систем се јавуваат? Како ги добиваме од Statecraft на "Globecraft"? За решавање на современите предизвици што треба стручност во современата историја. Дали меѓународното право само збир на формални правила, или пак влијае на содржината на меѓународните односи? Како се човековите права... [-]

господар во политиката, администрацијата и меѓународни односи

Zeppelin University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години August 2018 Германија Friedrichshafen

За експерти за наука и истражување, фондации, парламенти, државна служба, здруженија, меѓународните организации, невладини организации, истражувачки центри мислење, политичките консултации, новинарство, односи со јавноста [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. За експерти за наука и истражување, фондации, парламенти, државна служба, здруженија, меѓународните организации, невладини организации, истражувачки центри мислење, политичките консултации, новинарство, односи со јавноста Нови образовните димензии за управување со политика, администрација, како и други организации Јавниот сектор се наоѓа во еден од најзначајните фази на трансформација во историјата на современата државност. Следниве примери се индикативни за оваа длабока промена: Европска интеграција; нови глобални и регионални меѓузависност; повикот за поефикасно и ориентирана кон граѓаните административно управување; дебати за приватизација, јавно-приватно партнерство, или debureaucratization; воведување на електронска влада; кризата на доверба во јавните институции, со прашања кои се однесуваат етички стандарди и нови форми на политичка комуникација. Ова не само вклучуваат јавноста, комунални, и меѓународната администрација, туку јавни претпријатија, невладини организации, невладини организации, како и политичките авторитети како што се сојузништва, партии и парламентите. Новата генерација на менаџери во јавниот сектор треба постојано повеќе менаџмент и стратешко експертиза за да ги подготви за правење сложени одлуки во динамична средина на политиката, економијата и општеството - на двете национални и меѓународно ниво. ZU нуди иновативни обука и истражување програма во форма на менаџмент-ориентирана политика и административни науки со меѓународните односи, во кои општествените научни елементи на организациска истражување и политика за истражување се комбинираат со економија, менаџмент вештини, како и најважните елементи од Законот за јавни . Во овој контекст, на Факултетот за јавна менаџмент и управување се гледа себеси како истражување и образование лабораторија, која ги промовира проблем во центарот за обука за јавниот сектор во интердисциплинарен... [-]

господар 's степен во комуникација за меѓународни односи (micri)

International University of Languages and Media
Студии врз за студентски град Целосна 1 година November 2017 Италија Милан

Магистерски степен во комуникација за меѓународни односи (MICRI) возови комуникациски професионалци со специфична обука кои водат до можности за работа во меѓународни рамки, во јавни или приватни организации. [+]

Магистерски степен во комуникација за меѓународни односи (MICRI) возови комуникациски професионалци со специфична обука кои водат до можности за работа во меѓународни рамки, во јавни или приватни организации. 1-во ниво на Универзитетот Магистер 's степен во комуникација за меѓународни односи (MICRI) На MICRI мајстор 's степен е на 1-во ниво постдипломски магистерски степен наменета за млади дипломирани студенти и комуникација професионалци, и нуди висок квалитет на обука за можностите за работа во меѓународни рамки. патот на студијата, со наставни тело многу висок профил двете академски и професионално, се одвива во текот на 12 месеци (на годишно ниво) и се карактеризира со комбинација на теоретска обука и практично искуство, шест месеци на во-недела формални часови со задолжително присуство, на италијански и англиски, лабораториски активности и индивидуални студија сесии. По класа искуство-базирани, и да се заврши циклусот на обука, студентите учествуваат во поставување на 300 часа во една меѓународна компанија или организација, во Италија или во странство. Со Милан Мајстор 's степен во комуникација (MICRI) ќе стане меѓународен комуникации професионални! За иднината во бизнисот или во комерцијални активности во странство, во новинарството, дипломатски и конзуларни претставништва или во областа на меѓународна организација и соработка. господар Цел На Мајстор во "Порака за меѓународни односи" (MICRI) е уникатен пост-дипломски програма во Италија, како што има за цел да ја пополнат празнината во областа на интеркултурната комуникација образование во рамките на европската академска сценарио. MICRI се свртува кон студентите кои имаат посебен талент за комуникација и интерперсонални односи и кои исто така се заинтересирани за... [-]

мајстори програма во развој и меѓународна соработка

Sapienza University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Италија Рим

Мастер програма во развој и меѓународна соработка - Економија за развој (LM-28209) им нуди на студентите со напредно разбирање на различни области (вклучувајќи социологија, економија, политички науки, историја и со закон) и на алатки кои се потребни за да се анализира и протолкува на социјални, економски, правни и институционални контексти кои го карактеризираат земјите во развој. [+]

Мајстори Меѓународни односи диплома. На Мајстори програма во развој и меѓународна соработка - Економија за развој (LM-28209) им нуди на студентите со напредно разбирање на различни области (вклучувајќи социологија, економија, политички науки, историја и со закон) и на алатки кои се потребни за да се анализираат и интерпретираат на социјалните, економските, правните и институционални контексти кои го карактеризираат земјите во развој. На програмата се обраќа на евалуација и менаџмент на меѓународни програми за соработка во однос на политиката, економијата, финансиите, здравството и со закон. Политичката и економската глобализација повикува на нови професионални личности кои се способни за разбирање, оценување и управување со социјалните, културните и економските предизвици кои не чекаат. Надлежностите и алатки потребни за да се анализира и да работат во овој контекст е потребна огромна мулти-дисциплинарен разбирање на меѓународната програма scenario.The диплома, исто така се фокусира на методологиите кои би- и мултилатерални организации соработка за развој на програми и мировните мисии. Програмата нуди на студентите со надлежностите потребни за: Замисли, нацрт, имплементација и директна интегрирани програми за соработка и проекти за развој; Мониторинг и евалуација на проекти и програми; Работа на течен англиски јазик (пишан и говорен) и обезбедува добар работно познавање на француски, шпански, кинески и арапски јазик; Вработуваат комуникација и управување со информации tools.onceive, предлог, спроведување и директна интегрирани програми и проекти за развојна соработка; Мониторинг и евалуација на проекти и програми; Работа на течен англиски јазик (пишан и говорен) и обезбедува добар работно познавање на француски, шпански, кинески и арапски јазик; Вработуваат комуникација и управување... [-]