Пребарај за Мастерс во Науки за материјали

Најди ги вашите магистерска диплома по Науки за материјали овде!

Науки за материјали

Материјали наука е област која е поврзана со двете науки и инженерство. Нејзината примарна фокус е за утврдување на врската помеѓу структурата на материјалите и нивната макроскопски својства. Со последните случувања во Нанотехнологија, материјали науката стана главен приоритет на многу универзитети и има потреба за повеќе студенти образовани во оваа област.

Дали имате диплома во науката и би сакале да одиме подлабоко во оваа фасцинантна област на студирање? Потоа продолжува вашето образование материјали во науката е мудар избор. Masterstudies.com нуди колекција на различни постдипломски студии и докторски програми материјали во науката. Овде можете да најдете програми низ целиот свет кои ќе одговараат на вашиот академски потреби. Можете да ги испита предметите како инфраструктура, управување со информатички системи или компјутерски науки.

Дали овие степени звук фасцинантен за вас? Потоа, кликнете на линкот подолу и следете твојот сон.

Читај повеќе

Господар биомаса и отпад за енергија и материјали (BiWEM)

IMT Mines Albi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Albi

Целите на BiWEM се да им обезбеди на студентите со звук теоретски и практични специјализирани знаења од областа на биомасата и преработката на отпад. Студентите во програмата ќе стекнат способност да дизајнираат економски одржливи биолошки или термохемиски процеси за конверзија на биомасата и отпадот во нови материјали или енергетски превозници, во рамка на одржлив развој. [+]

Биомаса и отпад за енергија и материјали

IMT Mines Albi е дипломиран инженерски факултет лоциран во градот Алби, топол, прекрасен и достапен град во близина на Тулуз, во југозападниот дел на Франција.

Сите студенти имаат сместување во градот или во кампусот каде што можат да вежбаат многу спортски активности, дури и на крајот на седмицата.

-

Дали сакате да дизајнирате технички решенија кои ги задоволуваат потребите за енергија, истовремено намалувајќи ја потрошувачката на необновливи ресурси и емисиите на стакленички гасови? Ако е така, Учителот биомаса и отпад за енергија и материјали, 100% предава на англиски, ви нуди единствена можност да стане главен играч во климатските и општествените промени. За да се приклучите на оваа програма со полно работно време во текот на две години, ќе ги стекнете сите потребни вештини за да бидете во првите редови на донесување одлуки во областа на валоризација на отпадот и биомасата за да се соочите со предизвиците на утре.... [-]


Магистер по инженерство на материјали

University Politehnica of Bucharest
Студии врз за студентски град September 2018 Романија Bucharest

Оваа специјализација им овозможува на мајсторите да се подобрат во сестрано, високо тековно поле на специјални метални материјали со апликации во највисоките области на индустријата. Потребата за нови материјали со својства скроени за да служи добро - постојано се зголемува. Во овој контекст, мајстор "Синтеза и обработка на специјални метални материјали" се однесува на сите дипломци на диплома програми од областа на инженерските науки и точните науки. Главната цел на оваа програма е да обезбеди темелна мултидисциплинарна обука потребна за имплементација на нови технологии во материјалната индустрија. Добивање магистрирал во оваа специјализација ги зголемува шансите за вработување во областа на материјали, како и во други сродни полиња. [+]

Синтеза и обработка на специјални метални материјали

Оваа специјализација им овозможува на мајсторите да се подобрат во сестрано, високо тековно поле на специјални метални материјали со апликации во највисоките области на индустријата. Потребата за нови материјали со својства скроени за да служи добро - постојано се зголемува. Во овој контекст, мајстор "Синтеза и обработка на специјални метални материјали" се однесува на сите дипломци на диплома програми од областа на инженерските науки и точните науки. Главната цел на оваа програма е да обезбеди темелна мултидисциплинарна обука потребна за имплементација на нови технологии во материјалната индустрија. Добивање магистрирал во оваа специјализација ги зголемува шансите за вработување во областа на материјали, како и во други сродни полиња.... [-]


Напредно материјали науката и инженеринг (amase) господар

AMASE Master
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Германија Saarbrücken Шпанија Barcelona Франција Nancy Шведска Luleå + 6 more

Се разбира дека AMASE Мастер успешно се применува во текот на последните пет години, со финансирање од Еразмус Мундус програмата. [+]

На AMASE Мастер курс успешно се спроведува во текот на последните пет години, со финансирање од Еразмус Мундус програмата. Стипендии се достапни за студентите од целиот свет и се движи од 500 евра и 1.000 евра месечно. Курсот има демонстрираа висок квалитет во текот на. Со цел да се обезбеди континуитет на програмата - на "избрани не статусот" може да се покаже привремена и само трае до следниот повик - конзорциумот доставување оваа разбира Заедничката програма Мастер е доделена од страна на Европската комисија / EACEA на името на брендот Еразмус Мундус (EMBN) со која се обврзува да се одржи на барањата и на ниво на совршеност очекува од магистерски студии од Еразмус Мундус програмата.... [-]


господар во неоргански наноматеријали

National University of Science and Technology MISiS
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Русија Moscow

Основна задача на Мастер програма е да ги обучи високо квалификуван персонал се способни за работа на универзитетите, во напредни истражувачки лаборатории и индустриски сектори во областа на воздушниот простор, хемиски, механички и биолошки инженеринг. [+]

Опис на програмата

Програмата обезбедува сеопфатен преглед на најсовремената наука за наноматеријали и нанотехнологија за фабрикување на наноматеријали, овозможувајќи им на учениците да се вклучат во ова брзо растечко научно поле. Програмата содржи интердисциплинарни теми покривање науката и инженеринг на напредни материјали, како што се изработка и карактеризација на индивидуалните наноструктури (наночестички, нанозрнца, наноцевки, nanosheets); функционални наноматеријали, вклучувајќи хард и superhard материјали, nanostructured тенки филмови и насипни материјали; површина инженеринг; атомарни симулации на цврсти материи и наноструктури. Значајна предност на програмата е вклучување на секој ученик во процес на научно-истражувачки проекти под надзор на водечки светски научници. Во текот на проектот, студентите ќе бидат обучени да користат достапни на Универзитетот единствена технолошка и аналитички опрема. Ова ќе им овозможи на студентите да се стекнат со основни знаења и практични вештини во следните дисциплини: Синтеза на наноструктури, со во-длабочината на фокус на синтеза на гасна фаза на нанозрнца, наноцевки и nanoflakes; Композитни материјали; Nanostructured премази; Тврди и superhard наноматеријали, спектроскопија и електронска микроскопија на наноструктури, и атомарни Симулации со емпириски и прва принципи методи. Програмата нуди на компетенции во физички и хемиски методи за синтеза на nanomaterials, нивната симулација, карактеризација и примена во тенките и рефус композитни материјали. Студенти на магистерски ќе уживаат фасцинантен предавања дадено од страна на д-р А. Mukasyan, САД (H индекс 23); Д-р А. Krasheninikov, Финска (Н = 41); Д-р А. Yerokhin, Велика Британија (Н = 26); Д-р I. Konyashin, Германија (Н = 14); Д-р О. Лебедев, Франција (Н = 39); Проф. ЕА Levashov (Н = 20),... [-]


Менг во заварување инженеринг

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Јужноафриканска Република Johannesburg

Wits Универзитетот нуди на Меѓународниот институт за заварување разбира што доведува до IWE (Меѓународна заварување инженер - [BScEng дипломци]) и IWT (Меѓународна заварување технолог [BTech дипломирани]). Wits Универзитетот е одобрена обука тело (ATB) за Меѓународниот институт за заварување (IIW). Успешното завршување на курсеви (60% мин / секој модул и евиденција на присуство на 95%) им дава право на кандидатот да аплицираат за IIW регистрација. [+]

Wits Универзитетот нуди на Меѓународниот институт за заварување разбира што доведува до IWE (Меѓународна заварување инженер - [BScEng дипломци]) и IWT (Меѓународна заварување технолог [BTech дипломирани]). Wits Универзитетот е одобрена обука тело (ATB) за Меѓународниот институт за заварување (IIW). Успешното завршување на курсеви (60% мин / секој модул и евиденција на присуство на 95%) им дава право на кандидатот да аплицираат за IIW регистрација.... [-]


Магистер по инженерство на материјали

Atlântica University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години October 2018 Португалија Barcarena + 1 more

Вториот циклус на инженерските материјали, специјалитет во Материјали за аеронаутика, има за цел да одговори на потребите на пазарот на трудот и има за цел да ги обучи професионалци со вештини и напредни знаења во материјалите за аеронаутика или сродни области, неопходни за вршење на инженерски активности во растечката индустрија се обидува да се прошири во Португалија. [+]

Опис

Вториот циклус на инженерските материјали, специјалитет во Материјали за аеронаутика, има за цел да одговори на потребите на пазарот на трудот и има за цел да ги обучи професионалци со вештини и напредни знаења во материјалите за аеронаутика или сродни области, неопходни за вршење на инженерски активности во растечката индустрија се обидува да се прошири во Португалија.

Учителот има за цел да ги обучи учениците да покажат техничко и професионално лидерство, како и неопходната адаптибилност во општеството во постојани промени.... [-]


Магистер на науки производ Финес

Hochschule Kaiserslautern - University Of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри March 2019 Германија Kaiserslautern

Во програмата "производ префинетост", која е единствена во светот, можете систематски ќе се здобијат со техничка експертиза и развој на вашите лични надлежности. Ќе ви стане целосно квалификувани и добро подготвени за да се прилагоди на различните барања ќе се сретне во вашата идна кариера. [+]

Магистер на науки производ Финес

Во програмата "производ префинетост", која е единствена во светот, можете систематски ќе се здобијат со техничка експертиза и развој на вашите лични надлежности. Ќе ви стане целосно квалификувани и добро подготвени за да се прилагоди на различните барања ќе се сретне во вашата идна кариера.

Предавања, семинари, стажирање и екскурзии, ќе ви обезбеди со солидно познавање на технолошките процеси, напредни науки и економски аспекти. Некои задачи може да се реши со помош на тимска работа, соработка, заедно со вашите колеги студенти.... [-]


Магистер по материјали наука

Novosibirsk State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Novosibirsk

Развојот на економијата на секоја држава во голема мера зависи од материјалите што се користат во различни индустрии, нивните функционални својства и безбедноста, меѓу другото. Во овој поглед, развојот на нови материјали е на листата на приоритети во развојот на науката и технологијата. [+]

Опис

Развојот на економијата на секоја држава во голема мера зависи од материјалите што се користат во различни индустрии, нивните функционални својства и безбедноста, меѓу другото. Во овој поглед, развојот на нови материјали е на листата на приоритети во развојот на науката и технологијата.

Новосибирск е водечки истражувачки центар за материјали, наука, хемија и физика на материјали. Господарот на програмата "Материјали наука" обезбедува можности за вршење на истражувачки проект со водечки руски истражувачки тимови, и да учат од предавањата дадени од страна на признати експерти во оваа област. По завршувањето на проектот се очекува публикација во меѓународните научни списанија од рецензијата. Ние веруваме дека ова е добра почетна точка за истражување кариера во една од најбрзо се развива области.... [-]


Степен програма мајстор во фотоника

University of Eastern Finland - Institute of Photonics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Финска Joensuu

Магистерски програма во фотоника е две-годишна програма предава на англиски јазик во Институтот за фотоника, Универзитетот на Источна Финска, Joensuu, Финска. Магистрирал во фотоника на студентите им дава добра експертиза на модерната Оптика и фотоника на двете теоретски и експериментални ниво. [+]

Магистерски програма во фотоника е две-годишна програма предава на англиски јазик во Институтот за фотоника, Универзитетот на Источна Финска, Joensuu, Финска. Магистрирал во фотоника на студентите им дава добра експертиза на модерната Оптика и фотоника на двете теоретски и експериментални ниво. Нашите дипломирани студенти се најде работа како технологија експерти, истражувачи, и проект менаџери во организации за развој и R & D одделенија на фотоника индустрија.... [-]


материјали мајстор во науката

University of Turin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Turin

Магистрирал во Материјали наука има за цел да обезбеди цврста основа во хемиски, физички и технолошки однесување на широк спектар на материјали со акцент на модерните достигнувања во оваа област. Студентите се обучени да ги разберат својствата на материјалите во тековната употреба и се охрабруваат да развијат оригинални идеи за создавање нови материјали кои ги задоволуваат барањата на општеството и светските пазари (т.е. евтини, безбедни, рециклирани и со минимално негативно влијание врз животната средина). Курсот обезбедува напредна и интегрирана теоретска и практична обука во следните интердисциплинарни области: хемија и физика на цврсти материи, производство на материјали, производство и тестирање, со посебно внимание на карактеризација и моделирање на материјалните структури и својства. Сите предавања и испитувања за магистратура се изведуваат на англиски јазик. [+]

Магистрирал во Материјали наука има за цел да обезбеди цврста основа во хемиски, физички и технолошки однесување на широк спектар на материјали со акцент на модерните достигнувања во оваа област. Студентите се обучени да ги разберат својствата на материјалите во тековната употреба и се охрабруваат да развијат оригинални идеи за создавање нови материјали кои ги задоволуваат барањата на општеството и светските пазари (т.е. евтини, безбедни, рециклирани и со минимално негативно влијание врз животната средина). Курсот обезбедува напредна и интегрирана теоретска и практична обука во следните интердисциплинарни области: хемија и физика на цврсти материи, производство на материјали, производство и тестирање, со посебно внимание на карактеризација и моделирање на материјалните структури и својства. Сите предавања и испитувања за магистратура се изведуваат на англиски јазик.... [-]


Sabanci University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Турција Istanbul

[+]

Мајстори Науки за материјали диплома. Онлајн формулар за апликација: Кандидатите можат да аплицираат повеќе од една програма преку онлајн формулар за апликација. Откако ќе заврши вашиот онлајн апликација, е-мејл ќе биде испратено автоматски на вашиот recommenders кои сте ги внеле да recommenders дел. Една фотографија: Ако веќе сте се додаде една фотографија со вашиот онлајн апликација, вие не треба да ја пратите. Резултат за Додипломски програма приемниот испит: Секој од следниве резултати од тестот науката оголване мин. резултати и кои се во рамките на периодот на важност: ALES: Нумерички ALES мин. освојат 65; GRE: 153 (Резултати на сегашниот обем); GAT: акумулаторска перцентил: 60% (за меѓународни студенти). Фотокопии се прифатливи за апликација, но треба да се достави оригинални примероци во текот на прием. [-]

мајстор во развој на производи и материјали инженеринг

Jönköping University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Jönköping

Како конкуренција меѓу компаниите станува посилно, како на бројот на производи на пазарот се зголемува, многу сфаќаат важноста на развој на производи и материјали знаења како конкурентна средства. Оваа програма ги опфаќа целиот процес на развој на производот, од концептуални инженеринг дизајн на материјали и процеси на производство. [+]

Како конкуренција меѓу компаниите станува посилно, како на бројот на производи на пазарот се зголемува, многу сфаќаат важноста на развој на производи и материјали знаења како конкурентна средства. Оваа програма ги опфаќа целиот процес на развој на производот, од концептуални инженеринг дизајн на материјали и процеси на производство. Изработка на сложени работи поедноставно

Постојан пораст во користењето на компјутерска поддршка прави нови можни методи, кои се паралелни со целиот процес на развој на производот. Со помош на напредни компјутерски алатки во проектирање и изградба, реални и виртуелни прототипови може да се произведе многу побрзо, а се потребни за развој на време може да се скрати. Покрај тоа, производот може да се изучува и тестирани во рана фаза на развој на производот за својот дизајн, употребливоста, издржливост, сигурноста и producibility. Важни аспекти на работа со развој на компоненти и производи вклучуваат анализа на функција и перформанси, изборот на материјалите и методите на производство. Оваа програма дава разбирање на теоријата и практичната примена на компјутерски базирани алатки потребни за овие задачи.... [-]


Господар на инженеринг на материјали науката и инженеринг

University of Maryland, A. James Clark School of Engineering
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 5 години September 2018 Соединети Американски Држави College Park + 1 more

Ако сте заинтересирани за кариера во Материјали наука и инженерство или сакате да дознаете повеќе во врска со овој возбудлив областа на ниво на постдипломски, сте дошле на вистинското место! [+]

Ако сте заинтересирани за кариера во Материјали наука и инженерство или сакате да дознаете повеќе во врска со овој возбудлив областа на ниво на постдипломски, сте дошле на вистинското место! Нашите докторски и магистерски програми степен материјали во науката и инженеринг (МБ, MatSci) ги опфаќа напредни образование во целиот спектар на полето на материјали: органски, полупроводници, керамика, метали и композити. Материјали се насекаде! Технологијата револуција од 21 век се базира на производите направени од нови материјали. Постојат три основни елементи на областа, кои доаѓаат да играат на развој на програми за постдипломски берза студент на:... [-]


Магистер по механика на материјали и конструкции (MMS)

Superior Polytechnic School (UdG)
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Шпанија Girona

Магистер по механика на материјали и структури е наменета за студентите кои сакаат да ги развијат своите знаења и вештини во областа на механичкото однесување на материјали и структури. [+]

Магистер на науки во механика на материјали и структури (MMS) е официјален магистрирал на Европската област на високото образование. Господар MMS е наменета за студентите кои сакаат да ги развијат своите знаења и вештини во однос на механичкото однесување на материјалите и структурите.

На MMS Мастер обезбедува на студентите со потребните вештини за да се надмине водечките улоги во анализа, дизајн, истражување и развој на структури со применливост во различни сектори (воздушната, градежништвото, раса спорт, морски, спортски стока, граѓански, механички или инженеринг на ветерни турбини). Часовите по магистратура на МСП се изведуваат од страна на наставници со високо меѓународно признание во научните истражувања и трансферот на технологија во индустријата.... [-]


Магистер по физика и технологија на напредни материјали

Universitatea De Vest Din Timisoara
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Романија Timișoara

Напредните материјали со големини кои се движат од нано до макро се во сржта на многу модерни технологии. Затоа, важно е да се разберат и контролираат својствата на материјалот од атомски до макроскопски скали. Специјализацијата на "Физика и технологија на напредни материјали" се фокусира на разбирање и манипулирање со физичките својства на материјалите за откривање на нови функции со релевантна примена. Продлабочувањето во конкретниот домен, споменато погоре, е особено важно со оглед на потребата од знаење за тоа како да се добијат монокристални или нано-микросистеми со добро дефинирани својства и квалитети и како да се карактеризираат нивните својства. [+]

Напредните материјали со големини кои се движат од нано до макро се во сржта на многу модерни технологии. Затоа, важно е да се разберат и контролираат својствата на материјалот од атомски до макроскопски скали. Специјализацијата на " Физика и технологија на напредни материјали " се фокусира на разбирање и манипулирање со физичките својства на материјалите за откривање на нови функции со релевантна примена. Продлабочувањето во конкретниот домен, споменато погоре, е особено важно со оглед на потребата од знаење за тоа како да се добијат монокристални или нано-микросистеми со добро дефинирани својства и квалитети и како да се карактеризираат нивните својства.... [-]