Магистратура Обединети Арапски Емирати

Магистерски програми во Обединети Арапски Емирати - Магистратура Обединети Арапски Емирати

Master

На образовниот систем во Обединетите Арапски Емирати е релативно млада, сепак, има брзо се разви во последните децении, со големата стапка на писменост до. Денес ОАЕ има една од највисоките стапки на студентите за прием, дозволувајќи им на учениците од двата пола да добијат првокласни образование кое ќе ги направи специјалисти со голема вештини и е подготвен за натпреварот во целиот свет.

Постојат десетици универзитети и колеџи во Обединетите Арапски Емирати, кои привлекуваат студенти од целата земја. Некои од водечките универзитети се концентрирани во Абу Даби, Дубаи, Fujairah. Овие градови се центри на научни, културни и политички живот на ОАЕ и имаат многу потенцијал. Како и секој млад образовен систем кој поминува низ многу промени во последниве неколку децении, акцентот е направена за најмногу ветува гранки на знаење со непосредна резултати, како што се науката, технологијата, медицината и различни деловни и административни програми. Обединетите Арапски Емирати имаат тенденција да се привлече вниманието на меѓународната јавност, за многу европски и американски универзитети гранка во Обединетите Арапски Емирати. Во исто време, земја прави сé што е можно да се привлечат странски студенти и наставници, кои имаат изградена целата Универзитетот села и центри кои домаќин десетици колеџи од сите видови.

Движете се надолу и кликнете на линкот подолу за да дознаете повеќе за можностите за обука во Обединетите Арапски Емирати! Изберете програми што ве интересира повеќето и го испрати на "Барање бесплатни информации" форма да дојде во контакт со соодветните личности, во училиштето и да добијат уште повеќе информации за програмата.

Читај повеќе

Господар на Меѓународен бизнис (MIB)

Hult International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

Врз основа на нашите наградуваниот МБА програма, Hult е една година Магистер на меѓународен бизнис програма ќе ви помогне да се здобијат со глобалната перспектива на финансии, маркетинг, промет, економија и стратегија. [+]

Се здобијат со глобалната перспектива на финансии, маркетинг, промет, економија и стратегија со нашите Магистер на меѓународен бизнис програма.

Врз основа на нашите наградуваниот МБА програма, Hult е една година Мајстор за меѓународен бизнис програма ќе ви помогне да се здобијат со глобалната перспектива на финансии, маркетинг, промет, економија и стратегија.

Локации

Започнете ја вашата мајстор на меѓународен бизнис во Бостон, Сан Франциско, Лондон или Дубаи, а потоа изберете да се истражуваат сите други два кампуси, како дел од единствена Глобална Кампус ротација Hult е.... [-]


Менување на здравје, безбедност и животна средина Инженеринг

Khalifa University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Обединети Арапски Емирати Abu Dhabi + 1 more

Мајсторот на факултет во здравство, безбедност и животна средина инженеринг степен програма е дизајнирана за образовна подготовка на два вида на професионалци. [+]

За

Стипендија

Khalifa University of Science and Technology нуди стипендии за додипломски истражувања / асистенти (GRTA) за поддршка на квалификувани меѓународни студенти запишани во програми за постдипломски студии.

Стипендијата обезбедува дарежливи надоместоци и придобивки кои вклучуваат:

Целосна покриеност на школарината.Здравствено осигурување покриеност за студентите под Калифа универзитет виза.Поддршка за присуство на меѓународни истражувачки конференции.Индикативната месечна стипендија за GRTA стипендија е следната (предмет на промена):... [-]

мајстор во информатичката технологија за управување и управување

Canadian University Dubai
Студии врз за студентски град Целосна 6 недели September 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

[+]

Магистерски програми во Обединети Арапски Емирати. [-]

Магистер по служба Лидерство

Rochester Institute of Technology (RIT) Dubai
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци September 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

Оваа една-на-еден вид на постдипломски програма ќе ви помогне да се подготвите да ја трансформирате вашата организација со користење на иновации за да се вози мерливи резултати. Нашите дипломирани студенти ја предвидуваат иднината и гледаат можности за позиционирање на нивните организации - и самите - за постигнување на нови нивоа на успех во светот кој постојано се менува. [+]

Трансформација преку лидерство.

Успехот во денешната глобална економија бара од организациите да имаат визионерско лидерство, 360-степен поглед на клиентите и способност да формулираат и да ги извршуваат стратешките иницијативи. Оваа една-на-еден вид на постдипломски програма ќе ви помогне да се подготвите да ја трансформирате вашата организација со користење на иновации за да се вози мерливи резултати. Нашите дипломирани студенти ја предвидуваат иднината и гледаат можности за позиционирање на нивните организации - и самите - за постигнување на нови нивоа на успех во светот кој постојано се менува.... [-]


Магистратура по човечки ресурси

Hamdan Bin Mohammed Smart University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 3 семестри September 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

Во денешниот знаење управувано општество главните средства на секоја организација е главен град на човечките ресурси. [+]

Во денешниот знаење управувано општество главните средства на секоја организација е главен град на човечките ресурси. Вештини и компетенции на вработените да игра централна улога во успехот на секоја организација во глобално конкурентна средина. Целта на мајстор за управување со хумани ресурси е да подготви професионалци во специјализирани управување со човечки ресурси дисциплина, добро да се запознаат со современите практики за управување со човечки ресурси и стратешката важност на управување со луѓе во организации со цел да се одговори на предизвиците на современите организации. Програмата се фокусира на управување со човечките ресурси, како стратешки функција на организирање, има за цел да се развие ученици.... [-]


Универзитетот во Данди мајстор за образование

Stafford Global
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии Open Enrollment Обединети Арапски Емирати United Arab Emirates Online

Мајсторот на програмата за образование е од суштинско значење за сите професионалци кои работат во образовен амбиент и сакаат да ги подобрат своите професионални учење и да се подобри перспектива за напредување во кариерата. Студентите можат да го прилагодат образовното искуство за да одговараат на нивните индивидуални искуства, потреби и интереси. На програмата може да се пристапи целосно на далечина преку виртуелната средина за учење на Универзитетот. [+]

Придобивки

Мајсторот на програмата за образование е од суштинско значење за сите професионалци кои работат во образовен амбиент и сакаат да ги подобрат своите професионални учење и да се подобри перспектива за напредување во кариерата. Студентите можат да го прилагодат образовното искуство за да одговараат на нивните индивидуални искуства, потреби и интереси. На програмата може да се пристапи целосно на далечина преку виртуелната средина за учење на Универзитетот.... [-]


Мајстор за управување и јавна политика

United Arab Emirates University College of Humanities and Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години August 2019 Обединети Арапски Емирати Al Ain

Степен Мајстор за управување и јавна политика (MGPP) има за цел да пренесат знаења, вештини и аналитички способности за рационална примена на методи, практични алатки и техники во јавното управување, вклучувајќи го формулирањето, спроведувањето и евалуацијата на јавната политика во динамиката и комплексна ера на глобализација. Програмата ги комбинира релевантните современи теории, професионални вештини, практични знаења, високо ниво на вештини за истражување и критичко размислување за да им пристапат на прашањата на владеење и управување со политики во новиот милениум. MGPP подготвува студенти со врвни вештини за преземање на отворено, одговорно, одговорно и инклузивно лидерство за решавање на административните, етичките, финансиските, организациските и политичките предизвици во обезбедувањето на повисоки владини услуги и донесување ефективни одлуки. [+]

Преглед

Степен Мајстор за управување и јавна политика (MGPP) има за цел да пренесат знаења, вештини и аналитички способности за рационална примена на методи, практични алатки и техники во јавното управување, вклучувајќи го формулирањето, спроведувањето и евалуацијата на јавната политика во динамиката и комплексна ера на глобализација. Програмата ги комбинира релевантните современи теории, професионални вештини, практични знаења, високо ниво на истражувачки вештини и критичко размислување за да им пристапат на прашањата на владеење и управување со политики во новиот милениум. MGPP подготвува студенти со врвни вештини за преземање на отворено, одговорно, одговорно и инклузивно лидерство за решавање на административните, етичките, финансиските, организациските и политичките предизвици во обезбедувањето на повисоки владини услуги и донесување ефективни одлуки.... [-]


Магистер по менаџмент на знаење

American University In the Emirates
Студии врз за студентски град 2 години May 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

Господар на управување со знаењето (МКМ) е дизајниран да дипломираат квалификувани професионалци кои бараат мултидисциплинарен степен. Програмата нуди интегрирани наставни програми кои ги изложуваат учениците на различни дисциплини и теоријата и практиката на управување со знаењето [+]

За

Господар на управување со знаењето (МКМ) е дизајниран да дипломираат квалификувани професионалци кои бараат мултидисциплинарен степен. Програмата нуди интегрирани наставни програми кои ги изложуваат учениците на различни дисциплини и теоријата и практиката на управување со знаењето

Мисија на Програмата

Мисијата на Програмата е да ги подготви студентите за предизвиците и можностите на ерата за управување со информации, со која ќе се соочат како професионалци за управување со знаењето. Студентите ќе се изучуваат и обучуваат во најновите трендови во управувањето со знаењето. Ова се прави преку опремување на студентите со потребните вештини, способности за истражување и етика, кои можат да обезбедат одлични услуги и решенија за заедницата. Покрај тоа, програмата е уникатна програма за постдипломски студии која понатаму може да им помогне на студентите да го продолжат своето високо образование.... [-]


Магистер по менаџмент на спорт и живот

Rome Business School
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии 1 година March 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai + 1 more

Со студенти од повеќе од 140 земји од целиот свет, Rome Business School е мајстор во Спорт [+]

Преглед

Со студенти од повеќе од 140 земји од целиот свет, Rome Business School е мајстор во Спорт

Спортската индустрија е врвна софистицираност на забавната индустрија. Од настани во живо до медиуми, ТВ и интернет емитување; од професионални спортски тимови до приватни ексклузивни спортски клубови. Управувањето со овие индустриски субјекти доживеа длабоки промени, барајќи нова класа професионалци квалификувани како за управување со настани, медиумски менаџмент, спортски менаџмент и управување со туризмот. Конечното задоволство на Клиентот поминува низ неколку клучни прашања за кои само високо специјализираниот Менаџер ќе може да го протолкува евентуалното преклопување помеѓу животниот стил, луксузот и потребите на физичкото и менталното здравје и ќе можат да управуваат и да пренесат до успех со такви спортски потфати .... [-]


Мајстор за медиуми и комуникации

The University of Wollongong in Dubai
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци February 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

Програмата е дизајнирана во контекст на растечки тренд кон медиумски професионалци кои работат независно, или како дел од мултидисциплинарен тим, за голем број клиенти. Додека акцентот е ставен на работните средини во Обединетите Арапски Емирати и поголем регион на Блискиот Исток, теориите и вештините се применуваат низ целиот свет на развиените и пазарите во развој. [+]

Мајстор за медиуми и комуникации е за дипломирани студенти и професионалци кои сакаат да ги развијат своите теоретски знаења и практични вештини во медиумите и комуникации сектор.

Програмата е дизајнирана во контекст на растечки тренд кон медиумски професионалци кои работат независно, или како дел од мултидисциплинарен тим, за голем број клиенти. Додека акцентот е ставен на работните средини во Обединетите Арапски Емирати и поголем регион на Блискиот Исток, теориите и вештините се применуваат низ целиот свет на развиените и пазарите во развој.... [-]


Господар на меѓународниот бизнис менаџмент (IMBA)

Westford University College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци Open Enrollment Обединети Арапски Емирати Sharjah United Arab Emirates Online Dubai Abu Dhabi + 5 more

Овој курс е структуриран на начин на кој ученикот ќе добие двојна сертификација, постдипломски проширена диплома во меѓународниот бизнис менаџмент, доделена од Кембриџ меѓународни квалификации, Велика Британија и магистер по меѓународна бизнис администрација доделена од UCAM, Шпанија. [+]

Магистерски програми во Обединети Арапски Емирати. Магистер по меѓународна бизнис администрација, доделена од UCAM, Шпанија

Зошто UCAM?

◦ UCAM беше меѓу првите универзитети кои ги прилагодуваа своите програми во Европскиот систем за квалитет за образование, по Болоњскиот процес. Всушност, Одделот за квалитет на УКАМ во моментов помага на Парагвајската Влада да формира тело за обезбедување квалитет во соодветниот образовен систем.... [-]


Магистер по меѓународни туристички менаџмент

ENGECON - Saint-Petersburg State University of Engineering & Economics, Dubai Branch
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai + 1 more

На дипломирани студенти на магистер по меѓународна туризам програма за управување се подготвени да ги извршуваат своите кариери во туризмот и угостителството и другите области на средниот менаџмент или управување со повисоки нивоа. [+]

Мајстор за Меѓународен туризам управување

&nbsp

Туристичката индустрија е еден од најголемите, висок профит и најдинамичните индустрии развој во светот на денешниот ден. Туристички пазар се карактеризира со комплицирани структура и специјални карактеристики се бара специфични индустриски знаење и експертиза. Тоа е зошто постои стабилна побарувачка за образовани професионалци во областа на туризмот и угостителството управување. ... [-]


господар во маркетинг, менаџмент, комуникација и медиумите

Paris-Sorbonne University Abu Dhabi
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Обединети Арапски Емирати Abu Dhabi

На 18-месечен Магистер по маркетинг, менаџмент, комуникации и медиуми се подготвува студентите за кариера во различни области од целиот свет. Класите комбинираат теоретското знаење, деловни, професионални и оперативни методологии, со цел да се прошири на аналитички и конципирање на капацитетите, се подготвува за работа во меѓународна [+]

Преглед

На 18-месечен Магистер по маркетинг, менаџмент, комуникации и медиуми се подготвува студентите за кариера во различни области од целиот свет.

Во денешниот развива пазарот, иновативни стратегии за комуникација се императив за подобрување на индивидуалните и национален развој. Со брзиот глобализација, тековната економска средина се соочува со многу предизвици, вклучувајќи и промена на потрошувачката на моделите, зголемување на конкуренцијата, задржување на талент, менувањето на медиумски платформи, трансформирање трендови во дигиталната ера и прашања социо-културни. Како резултат на тоа, бизнис фирми и владини субјекти бараат своите производи и услуги кои ќе се длабоко поврзани со комуникациски и социјални промени.... [-]


Магистер по безбедност во воздухопловството

Emirates Aviation University
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци September 2019 Обединети Арапски Емирати Dubai

Мајсторите во програма за воздухопловна безбедност MASAS за воздухопловна безбедност и е наменета за студентите кои сакаат да ги унапредат своите знаења и искуства на воздухопловната безбедност или безбедноста во воздухопловството или двете заедно. [+]

М-р во воздухопловна безбедност

Мајсторите во програма за воздухопловна безбедност MASAS за воздухопловна безбедност и е наменета за студентите кои сакаат да ги унапредат своите знаења и искуства на воздухопловната безбедност или безбедноста во воздухопловството или двете заедно.

Областа на воздухопловна безбедност или воздухопловна безбедност се тесно поврзани и програми м-р воздухопловна безбедност / м-р воздухопловна безбедност состои од пет модули кои се јадро на двете и да се справат со заедничките прашања, како што се управувањето со ризикот, човечки фактори, стратегија, операции и планирање.... [-]


господар на урбанистичко планирање (МУП)

American University of Sharjah
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Обединети Арапски Емирати Sharjah

Нашите Магистер по урбанистичко планирање (МУП) е целосно акредитирана од страна на Комисијата за академски акредитација на Министерството за високо образование дивизија работи образование и се учи од страна на мултинационални и истакнати факултет. Со вкупно 11 предмети кои треба да бидат завршени за степен, нашата програма може да се земе со полно работно време или со скратено работно време. [+]

Како прва професионална програма од ваков вид во ОАЕ, нашиот Магистер во урбанистичко планирање подготвува квалификувани професионалци и држави во планирањето и управувањето со урбаниот развој.

Нашата уникатна програма е посветена на создавање, дистрибуција и примена на мултидисциплинарен знаење во областа на урбанистичкото планирање. Нашата програма обезбедува професионални мажи и жени со извонредна, специјализирани постдипломски образование, кој им овозможува да ги преземе раководството на улоги во управување со урбаниот развој, пропишување на политики урбанизација и унапредување на социјалниот развој. Ние сакаме да ги поттикне студентите со највисоките етички стандарди кои се компатибилни со вредностите на локалните културни средини, принципи на социјална правда и за грижата за заштита на животната средина и одржливост.... [-]