Пребарај за Мастерс во Политички науки

Најди ги вашите магистерска диплома по Политички науки овде!

Политички науки

Секој комплицирано прашање треба да имаат средства за да го проучат. Како една од најпознатите извртени и сложена современите феномени, политиката бара науката да се стави работите директно и назад во редот.

Политички науки вкрстува со други предмети и студии, како што се националната политика, јавна политика, економија и право, психологија и социологија. Обично, политички науки е поделена во три дисциплини кои се занимаваат со различни аспекти на огромното прашање на политиката. На многу апстрактни, но многу важен, сепак, работи на Правниот код, правдата, правата и слободата се во надлежност на политичката филозофија, каде студијата на меѓународните односи за доведување ред и систем во процесот на интеракција меѓу нациите и државите, вклучувајќи ги мирот и конфликт студии. И последно, но не и најмалку важно, компаративна политика е трета поле на политички науки, тоа е врз основа на практичен пристап кон државата и владата како систематска работа, за споредба е еден од најстарите и сигурно повеќето методи на истражување.

Ако возбудата на политиката е за вас, не двоумете се да го прочитате описот на различни мајстори програми подолу. Изберете ја онаа која најмногу ви одговара и се јавите во училиштето со испраќање на "Барање бесплатни информации форма"!

Читај повеќе

Господар програма во социологија, специјализација интеркултурна медијација

University of Wroclaw - Institute of Sociology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Полска Wrocław

Господарот на програмата по социологија, специјализација "Интеркултурно посредување" го нуди Институтот за социологија на Универзитетот во Вроцлав. Институтот за социологија е основана во 1988 година. Таа е најстариот истражувачки и образовен центар во Вроцлав, нудејќи БА и магистерски програми по социологија базирани на висококвалификуван кадар. [+]

Господар програма во социологија, специјализација интеркултурна медијација

Господарот на програмата по социологија, специјализација "Интеркултурно посредување" го нуди Институтот за социологија на Универзитетот во Вроцлав. Институтот за социологија е основана во 1988 година. Таа е најстариот истражувачки и образовен центар во Вроцлав, нудејќи БА и магистерски програми по социологија базирани на висококвалификуван кадар. Институтот за социологија вработува 52 академски професори, меѓу кои 40 асистенти и 12 вонредни професори и редовни професори. Институтот соработува со голем број национални и меѓународни академски партнери.... [-]


Магистер по меѓународни односи и дипломатија (Мир) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2019 Швајцарија Geneva + 1 more

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. [+]

Клучни придобивки од мајстор за меѓународни односи и дипломатија Учење во динамична средина во Швајцарија со мултикултурни тело на студентите и факултетот работа во академските институции и меѓународни институции; Обезбедување на знаења и вештини за да се анализира меѓународните прашања, да подготвуваат извештаи политика и да учествува во меѓународни одлучување преку меѓународни конференции и состаноци; Истражување на системот на Обединетите нации, меѓународни режими, регионални договори и техничка соработка меѓу државите; Стекнување на увид во мултилатералната дипломатија да се биде во срцето на "Меѓународниот Женева". ПРОФИЛ НА ... [-]

Мастерс во конфликт и решавање на спорови (CRES)

University of Oregon School of Law
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Eugene

Конфликтот е нормален дел од нашиот живот, и постои насекаде. Тоа е исто така една од најголемите пречки за напредокот и среќата. Магистрирал програма за конфликт и решавање на спорови (CRES) ви дава вештини и знаења за мирно решавање на конфликтите - и на интимно ниво помеѓу поединци, и на високо ниво помеѓу организациите и дури и нациите. [+]

Биди експерт што му е потребен - и да се направи напредок.

Конфликтот е нормален дел од нашиот живот, и постои насекаде. Тоа е исто така една од најголемите пречки за напредокот и среќата. Магистратура програма за конфликт и решавање на конфликти (CRES) ви дава вештини и знаења за мирно решавање на конфликтите - помеѓу поединци, во рамките на организациите и меѓу нациите.

Како студент CRES, ќе се приклучите на извонредна група на студенти и имаат широк спектар на можности за кариера. И што е најважно, ќе биде важно влијание насекаде.... [-]


господар на кинескиот економски и политички прашања (mcepa)

UC San Diego School Of Global Policy & Strategy
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави San Diego

Оваа професионална степен им овозможува на студентите да се комбинираат силните професионална обука УЗ Сан Диего со камата на специјалист во Кина. Студентите се обучуваат да се користи крос-дисциплинска алатки за да се копа длабоко во економијата и политиката на Кина, како и да се разгледа своето место во регионот Азија-Пацифик и нејзиниот однос со САД [+]

GPS е горд на понудата на нови, иновативни, две години, со полно работно време степен: Магистер на кинескиот економски и политички прашања. Со почеток во падот на 2017 година, студентите ќе работат со светска класа заедница на Кина научници УЗ Сан Диего е да се испита во длабочина од најважните прашања кои се однесуваат на современа Кина.

Оваа професионална степен им овозможува на студентите да се комбинираат силните професионална обука УЗ Сан Диего со камата на специјалист во Кина. Студентите се обучени да користат интердисциплинарни алатки за да копаат длабоко во економијата и политиката на Кина, како и да го разгледаат своето место во Азиско-пацифичкиот регион и нејзиниот однос со САД. Експертизата на основниот факултет на степен опфаќа економија, менаџмент, политички науки и политичка анализа, е дополнета со други UC Сан Диего научници кои се специјализирани во кинеската политика, општество, историја и јазик. Резултатот е академска и професионална обука која подготвува дипломирани за низа на академски, бизнис, дипломатски и владини позиции.... [-]


Господар на глобалниот човеков развој (mghd)

Georgetown University - SFS - School of Foreign Service
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Washington

Господар на Глобалниот човеков развој (MGHD) ги подготвува учениците преку курсеви, ко-наставни активности и летна теренска задача - да ги разберат предизвиците на развојот и да им обезбедат алатки и искуство за решавање на овие предизвици како успешни професионалци. [+]

На Господар на глобалниот човеков развој Е иновативна, академски ригорозни програми за постдипломски студии базирани на вештини кои се дизајнирани да ја подготват следната генерација професионалци за развој да работат со агенциите од јавниот сектор, приватните бизниси и непрофитните организации кои се вклучени во овој сектор. Преку предмети, воннаставни активности и практично искуство на терен, студентите ги разбираат предизвиците на развојот и развиваат знаења, вештини и искуства потребни за да станат лидери во својата област и да направат разлика во нашата глобална заедница.... [-]


Европската магистерска програма за човекови права и демократизација (E.MA)

The European Inter-University Centre for Human Rights and Democratisation (EIUC)
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Италија Venice

Е.М. ви нуди уникатно учење и човечко искуство преку оваа интензивна едногодишна магистерска програма артикулирана во два семестри: Прв семестар во Венеција (Италија) и Вториот семестар на еден од 41-те партнерски универзитети во ЕУ. [+]

Приемот на програмата 2018/2019 на Европската Магистерска програма за човекови права и демократизација (ЕМА) е отворен: прв краен рок - 22 јануари 2018 година , втор краен рок - 15 март 2018 година. ЕМА беше креирана со поддршка на Европската унија и 41 учесник универзитети од сите земји-членки на ЕУ .

Европската Магистерска програма за човекови права и демократизација (ЕМА) е организирана од Европскиот Интер-универзитетски центар за човекови права и демократизација ( EIUC ) . Тоа е интензивен едногодишен курс кој има за цел едукација на 90 професионалци годишно во областа на човековите права и демократизација. Магистрирал е, исто така, акција и политика-ориентиран пристап кон учењето што ги комбинира правните, политичките, историските, антрополошките и филозофските перспективи со активности за градење на вештините, и детална студија за следниве области: Институции за човекови права, механизми и стандарди ; Човековите права во контекст: историски, философски, религиозни и антрополошки перспективи; Глобализација, развој и човекови права; Градење и заштита на демократијата; Човекови права, мир и безбедност.... [-]


Master of International Policy and Practice

The George Washington University - Elliott School Of International Affairs
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Washington + 2 more

[+]

Наставна програма

Диплома од акредитирана институција [-]

Master in Global Politics and Communication

University of Helsinki
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Helsinki

[+]

Како да глобалната трансформации влијае на демократската политика? Која е улогата на медиумите во трансформацијата на современите демократии?

Цел на програмата

Конкретните цели на програмата се:

Во прилог на студентите со диплома, ќе добиеме многу посети и размена на студенти и научници од Европа и пошироко. Ќе имаат можност за правење на волонтерски стаж во странство, со поддршка од Еразмус.... [-]


Магистер по миграција студии (MIMS)

University of San Francisco - College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco Мексико Buenavista + 2 more

Мајстор на уметноста во миграција студии е две години, 31-единица програма која започнува секоја есен. Студентите им се дава можност да студираат на Universidad Iberoamericana во Мексико Сити (часовите се изведуваат на англиски јазик) во текот на вториот семестар, но идентичен наставен план се нуди во USF . Студентите кои студираат во Мексико Сити се враќаат во USF за втората година. Програмата се состои од пет основни курсеви, четири специјални теми и четири истражувачки семинари. Лето теренска работа и потопување патувања се достапни, вклучувајќи ги и можностите што ги нудат ширум светот од повеќе од 200 универзитети и иезуитски институти и агенции за социјални услуги. [+]

Детали за програмата

Мајстор на уметноста во миграција студии е две години, 31-единица програма која започнува секоја есен. Студентите им се дава можност да студираат на Universidad Iberoamericana во Мексико Сити (часовите се изведуваат на англиски јазик) во текот на вториот семестар, но идентичен наставен план се нуди во USF . Студентите кои студираат во Мексико Сити се враќаат во USF за втората година. Програмата се состои од пет основни курсеви, четири специјални теми и четири истражувачки семинари. Лето теренска работа и потопување патувања се достапни, вклучувајќи ги и можностите што ги нудат ширум светот од повеќе од 200 универзитети и иезуитски институти и агенции за социјални услуги.... [-]


Магистер по политички маркетинг

Rome Business School
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии 12 месеци Open Enrollment Италија Rome + 1 more

Приклучи се на повеќето меѓународни бизнис школа во Европа! Магистрирал во политички маркетинг е насочена кон обезбедување на знаења и способности потребни за ефикасно и професионално управување со комуникациски и маркетинг процеси кои ги поддржуваат политичките кампањи и активности. [+]

Датум на започнување: секоја година, во март и октомври.

Работата во политиката никогаш не бара толку многу професионални компетенции како во овој историски период. Играњето на активна улога во изборната кампања во животот на партијата, но и секојдневно пишување за политика, се активности кои без конкретна обука и без мајсторство на најсовремените техники ризикуваат да бидат непродуктивни .... [-]


Магистер по стратешки науката и дипломатски науки

Link Campus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години November 2018 Италија Rome

Глобализираниот свет отвори нови хоризонти и нови предизвици за управување со јавните институции и меѓународните односи. Да се ​​соочиме со предизвиците поставени од страна на глобализацијата, нови професионални и повеќе [+]

Глобализираниот свет отвори нови хоризонти и нови предизвици за управување со јавните институции и меѓународните односи. Да се ​​соочиме со предизвиците поставени од страна на глобализацијата, нови професионални и повеќе структурирана вештини се потребни со цел да се разбере и да интервенираме на сложената реалност на процесите со дополнителна пристап.

Бесплатна италијански јазик, се разбира, ќе им бидат понудени на сите студенти кои пре-се применуваат од страна на првата недела од јуни.... [-]


господар на правни студии во домородните народи законот

The University of Oklahoma - College of Law
Он-лајн студии Дел-студии 2 - 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Norman

Магистер на правни студии (МЛС) Програма на ОУ Законот нуди постдипломски програма за оние кои сакаат да се добие посилен разбирање на правните прашања со домородните Индијанци и народите. [+]

Мајстор на правни студии (МЛС) Програма на ОУ Законот протега долгогодишна историја на училиштето на совршеност и експертиза во домородните народи закон и енергија и законот природните ресурси. Степен овој мајстор им овозможува на студентите кои бараат правна знаење во домородните народи закон да се добие тоа знаење во помалку време отколку на три години на полно работно време студија е потребно за да се заработи за Juris Доктор степен.... [-]


мајстори во неширење и тероризмот студии

Middlebury Institute of International Studies at Monterey
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Соединети Американски Држави Monterey

Институтот мајстор во неширење и студии за тероризам (NPTS) ги подготвува студентите за професионална кариера кои се занимаваат со заканите од насилниот екстремизам и нуклеарно, биолошко и хемиско оружје. На интердисциплинарна програма интегрира настава во меѓународната безбедност, науката и технологијата, историја, практични вештини, како и обука за јазик. Студентите исто така имаат можност да се изборни предмети во теми поврзани со, како што се регионалните и област студии, глобалната економија, сајбер безбедноста, како и меѓународни прашања од животната средина [+]

Направиме светот побезбедно место

Институтот мајстор во неширење и студии за тероризам (NPTS) ги подготвува студентите за професионална кариера кои се занимаваат со заканите од насилниот екстремизам и нуклеарно, биолошко и хемиско оружје. На интердисциплинарна програма интегрира настава во меѓународната безбедност, науката и технологијата, историја, практични вештини, како и обука за јазик. Студентите исто така имаат можност да се изборни предмети во теми поврзани со, како што се регионалните и област студии, глобалната економија, сајбер безбедноста, како и меѓународни животната средина.... [-]


господар програма во мир, посредување и конфликт reseach

Åbo Akademi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Vaasa

Програмата ги опфаќа наставата на еволуција на агресија, ескалација на конфликти и војни, како и посредување, преговарање и градењето на мирот. Последиците од војните на општеството, а особено на децата и жените, се studied.The програма обезбедува интердисциплинарна, особено психолошки и антрополошки пристапи кон разбирање на човековите агресија, мир, медијацијата и решавање на конфликти. Таа има за цел истражување на механизми зад конфликти и војни во меѓучовечките, како и групни и меѓународни контексти. [+]

Мајстор е на програма во Педагогија на мирот, посредување и конфликт Reseach

Опис

Програмата ги опфаќа наставата на еволуција на агресија, ескалација на конфликти и војни, како и посредување, преговарање и градењето на мирот. Последиците од војните на општеството, а особено на децата и жените, се studied.The програма обезбедува интердисциплинарна, особено психолошки и антрополошки пристапи кон разбирање на човековите агресија, мир, медијацијата и решавање на конфликти. Таа има за цел истражување на механизми зад конфликти и војни во меѓучовечките, како и групни и меѓународни контексти. Целта на програмата е да ги подготви студентите за професионална активност и интерперсонални и меѓународен конфликт ситуации, како и за постдипломски студии и независни истражувања. По дипломирањето, тоа е можно да аплицираат за докторски студии на одделот.... [-]


Магистер по политички науки (SPEAP)

Sciences Po
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Експерименталната програма за политички науки (SPEAP) е една година магистерска програма на Факултетот за јавни работи за средината на кариерата професионалци со најмалку 4 години професионално искуство. [+]

Што е SPEAP?

Експерименталната програма за политички науки (SPEAP) е една година магистерска програма на Факултетот за јавни работи за средината на кариерата професионалци со најмалку 4 години професионално искуство. Оваа редовна програма ги спојува архитекти, дизајнери, академици, јавни службеници, менаџери, истражувачи, администратори, активисти и куратори кои сакаат да ги подобрат своите вештини, да развијат инвентивни алатки и да дадат нов импулс во нивната кариера.... [-]