Пребарај за Мастерс во Природни науки

Најди ги вашите магистерска диплома по Природни науки овде!

Природни науки

Природни науки се однесува на оние науки кои користат научни методи да учат природата и имаат натуралистички приод кон проучувањето на вселената. Ова поле на студии е многу развиена и вклучува многу гранки, како што се физика, Астрономија, Земјата наука, земјоделски науки, хемија, биологија, океанографија, географски науки, математика и екологија. Тие обезбедуваат основа за применети науки кои носат теорија на живот и практична употреба.

Како модерните времиња бараат нови пронајдоци и најсовремена технологија, природните науки се развива понатаму и да почне да се истражуваат крос-дисциплина области, каде што разликите помеѓу различни дисциплини не се остри. Хемиска физика, биохемија, Geoinformatics и nanoscience се добри примери да се покаже она што интердисциплинарни студии може да резултира внатре

Ако сте во потрага за постдипломски студии во областа на природните науки, ова е место да биде. Имаат поглед на различни програми подолу, понудени од страна на универзитетите од целиот свет. Изберете оние што ви се допаѓа најдобрите и испратите барање за бесплатни информации на училиште да научат уште повеќе за програмите.

Читај повеќе

господар во животната средина хемија

Umeå University - Faculty of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Umeå Skellefteå + 1 more

Умеа Универзитетот нуди господар во животната средина Хемија. Обуката ги опфаќа повеќето животната средина хемиски теми и дава подлабоко разбирање на органски и [+]

Програмата Магистер по хемија на животната средина

Умеа Универзитетот нуди господар во животната средина Хемија. Обуката ги опфаќа повеќето животната средина хемиски теми и дава подлабоко разбирање на органски и неоргански загадувачи појава, потекло и процеси во биота, почвата, воздухот и водата, како што се транспорт, дистрибуција, трансформирање и достапност на животната средина. Обуката првенствено се фокусира на напредни методологии за хемиска анализа и моделирање на животната средина хемиски и биогеохемиските процеси.... [-]


Магистер по медиумски простори

University of Applied Sciences Europe
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2019 Германија Berlin

На University of Applied Sciences Europe дури и ја добиете можноста активно да ги обликувате вашите студии и вашата кариера. Во зависност од вашите лични цели во кариерата, вие ќе одберете свои специјализации и ќе одберете од голем број интердисциплинарни теми. Програмите кои се изучуваат на нашиот универзитет исто така вклучуваат практични проекти со врвни партнери од креативната индустрија, патувања и работилници, кои ќе ви подготват совршено за вашата работа за соништа. [+]

Нашето општество станува се повеќе мобилно: термините како "простор" и "далечина" се подложени на фундаментална трансформација благодарение на дигиталните медиуми. Денес, целиот сектор на индустријата е посветен на комуникација и производство на информации, брендови и искуства во медиумските простори.

На University of Applied Sciences Europe ви обезбедува вештини за да се трансформира комуникација во виртуелни и физички простори во инспиративни и трајни искуства. Во програмата господар на Медиумски простори, ќе научите како да ги анализирате и лоцирате просторни, подвижни и нелинеарни форми на изразување и како да ги примените на сопствените просторни концепти. Вие ќе бидете во добра позиција да развиете комплексни и напредни дизајн и технолошки решенија за предизвиците на мултидисциплинарната природа, благодарение на компетентноста на звучните медиуми што ќе имате како дипломиран.... [-]


Мајстор за напредна хемија (истражување)

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Кина Suzhou

Оваа програма за истражување господар нуди на студентите со образование и обука потребни во областа на хемија и материјали науката, и одговара на програмата Магистер на Универзитетот во Ливерпул, Велика Британија. Професионални поставувања вклучуваат курсеви во синтетичка хемија, нанотехнологија, хемиска анализа, анализа на инструменти и управување со проекти и развој на кариерски вештини. По завршувањето на курсот, студентите ќе изберат да се приклучат на едногодишниот истражувачки проект и да достават документи. [+]

Мајстор за напредна хемија (истражување)Преглед

Оваа програма за истражување господар нуди на студентите со образование и обука потребни во областа на хемија и материјали науката, и одговара на програмата Магистер на Универзитетот во Ливерпул, Велика Британија.

Професионални поставувања вклучуваат курсеви во синтетичка хемија, нанотехнологија, хемиска анализа, анализа на инструменти и управување со проекти и развој на кариерски вештини. По завршувањето на курсот, студентите ќе изберат да се приклучат на едногодишниот истражувачки проект и да достават документи.... [-]


господар на хемиски науки

La Trobe University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2019 Австралија Melbourne

Ако сте хемија дипломирани, на овој курс ќе ви овозможи со дополнителни или напредна обука во специјализирани области на хемиски науки, како што се аналитичка хемија, компјутерската хемија, медицинска хемија, органска хемија, физичка хемија и инструментални методи. [+]

Ако сте хемија дипломирани, на овој курс ќе ви овозможи со дополнителни или напредна обука во специјализирани области на хемиски науки, како што се аналитичка хемија, компјутерската хемија, медицинска хемија, органска хемија, физичка хемија и инструментални методи.

Англиски јазик Потребно

ИЕЛТС (академски): минимален резултат од 6,5 со ниту еден поединец бенд резултат помал од 6,0. TOEFL книга базирана Тест: минимален резултат од 575 (минимален резултат од 5 во писмена Тест на англиски).... [-]


BS / MS во биологијата - комбиниран степен

The College At Brockport State University Of New York
Студии врз за студентски град September 2019 Соединети Американски Држави Rochester

Оваа комбинација степен програма им овозможува на студентите да ги завршат нивните дипломи и магистер по биологија во забрзана мода, за што малку како пет години. [+]

Мајстори Природни науки диплома.

Оваа комбинација степен програма им овозможува на студентите да ги завршат нивните дипломи и магистер по биологија во забрзана мода, за што малку како пет години. Кога квалификувани Brockport додипломски Биологија специјалност се примени во оваа комбиниран степен програма, тие може да потрае до 12 постдипломски кредити на предмети во биологија, сите на додипломски школувањето стапка. Овие кредити може да се примени на додипломски и постдипломски студии барања истовремено. По завршувањето на сите барања за додипломски студии и дипломирање во добра академска состојба во комбиниран степен програма, студентите се запишуваат директно во програмата Магистер на науки по биологија.... [-]


Магистер по Физика

University of Padova
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Италија Padua

Вториот циклус диплома по физика понуден од Универзитетот во Падова и е наменет за студентите со силен интерес во теоретски или експериментални аспекти на физиката на првите позиции и астрономијата. Можно е да се специјализираат во физиката на фундаменталните интеракции, физиката на материјата или физиката на универзумот. [+]

Опис на курсот

Програмата го продлабочува знаењето на основните елементи на модерната физика (атомска и молекуларна физика, физика на цврста состојба, физика на нуклеарна и честичка, астрофизика) и теоретска физика (аналитичка механика, квантна механика, математички и нумерички методи). Можно е да се зајакне знаењето за специфични области како што се биофизиката, nanoscience, физиката на материјата, физиката на нуклеарната енергија и физиката на честички, физиката на фундаменталните интеракции, астрофизиката. Конечно, програмата обезбедува директно искуство на лабораториските техники и техники за компјутерско пресметување и анализа на податоци.... [-]


Магистер по хемија

Western Carolina University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Cullowhee

Нашите дипломиран програма нуди различни концентрации во хемија се нудат да одговараат на вашите потреби. Можности за истражување опфаќаат сите главни дисциплини на хемија (аналитички, биохемија, неоргански, органски и физички) со истражувачки групи специјализирани за апликации, вклучувајќи материјали, наука, студии за животна средина и форензика. [+]

За програмата

Нашите дипломиран програма нуди различни концентрации во хемија се нудат да одговараат на вашите потреби. Можности за истражување опфаќаат сите главни дисциплини на хемија (аналитички, биохемија, неоргански, органски и физички) со истражувачки групи специјализирани за апликации, вклучувајќи материјали, наука, студии за животна средина и форензика.

Истражувањата во нашата програма се поддржани од пакетот најсовремени инструменти, вклучувајќи ги спектрометрите FTIR, NMR, GC-MS, UV-Vis, AA и ICP-OES, како и хроматографија, анализатор на големина на честички и ДНК секвенсер. Нашата програма користи компјутери со високи перформанси со софтвер за молекуларна динамика, како што се AMBER, и квантните механички пакети, вклучувајќи NWChem, Спартан и Gaussian.... [-]


Магистер по математика и статистика

University of Helsinki
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Helsinki

[+]

Цел на програмата

Кога ќе ги учат математика и статистика на Универзитетот во Хелсинки, некои од најдобрите математичари и статистичари во светот ќе биде вашиот инструктори. Студии во програмата овој мајстор ќе ви даде солидна основа за математика и статистика апликации. Дипломирани студенти на програмата наоѓаат вработување овој мајстор како истражувачи, наставници, а во тешки стручни работни места во јавниот и приватниот сектор во Финска и во странство.... [-]


Магистрирал во хидрологија и квалитет на водата

Ben-Gurion University of the Negev
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Израел Be'er Sheva

Сушните подрачја заземаат повеќе од една третина од копнената површина на земјата, вклучувајќи го и најголемиот дел од Блискиот Исток и Израел. Смалувањето на водоснабдувањето и влошувањето на квалитетот на водата го попречуваат одржливиот развој на сушните подрачја и благосостојбата на растечкото население [+]

Содржина на курсот

Сушните подрачја заземаат повеќе од една третина од копнената површина на земјата, вклучувајќи го и најголемиот дел од Блискиот Исток и Израел. Смалувањето на водоснабдувањето и влошувањето на квалитетот на водата го попречуваат одржливиот развој на сушните подрачја и благосостојбата на растечкото население. Целта на оваа програма е да ги запознае студентите со врвни истражувања и постдипломски студии во водните науки со цел подобрување на човечкиот живот во сушните подрачја преку технологии и политики за одржливо користење на водните ресурси. Прочитајте повеќе за магистрирал во хидрологијата и квалитетот на водата... [-]


М-р. Физика

RWTH International Academy / RWTH Aachen University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Германија Stolberg (Rhineland)

Одделот за физика на RWTH Ахен Универзитетот нуди роман програма за меѓународни мајстор во физиката. Студентите запишани во оваа програма имаат можност флексибилно да го изберат посакуваниот курс на студирање што паѓа или во насоката на истражување на физиката на честички и астродестија или кондензирана физика со експериментален или теоретски фокус. [+]

Одделот за големи физики во Ахен, кој се состои од 11 истражувачки институти, обезбедува богат избор на основни и специјализирани магистерски курсеви и можност да учествува во врвни истражувања на еден од најдобрите технички универзитети во Германија.

RWTH Ахен Универзитетот е светски реномирана институција во меѓународната заедница на физичари на честички, како во теоретски, така и во експериментални области. Нашите институти се вклучени во CMS експериментот на Големиот хадронски колајдер во ЦЕРН во Женева, на кој беше откриена последната основна честичка на стандардниот модел Хигс-Босон. Прашањата од физиката на астрогартијата и космологијата исто така се одговорени преку вклучување во експериментот на АМС на Меѓународната вселенска станица.... [-]


Господарот на програмата во токсикологија

Karolinska Institutet
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Stockholm

Мајстор е на програма во токсикологија на студентите им дава во-длабочината на знаење на токсиколошките поле на широка и интердисциплинарна. [+]

Мајстор е на програма во токсикологија на студентите им дава во-длабочината на знаење на токсиколошките поле на широка и интердисциплинарна. Програмата ги подготвува студентите за или истражување или професионална кариера и се обезбедува солидна платформа за докторски студии во токсикологија или работа во области процена на ризикот поврзан со / за безбедност во јавниот сектор или индустрија.... [-]


господар во квантната физика за напредни материјали инженеринг

National University of Science and Technology MISiS
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Русија Moscow

И мајстор 'програма "Квантна физика за напредни материјали инженеринг" е посветен на проучувањето на нови физички феномени во nanostructured материјали и квантната уреди создадени или откриени во текот на последните 20-30 години на истражување за компонентите за квантната електроника. [+]

Програмата Магистер по квантна физика за напредни материјали инженеринг е посветен на проучување на нови физички феномени откриени во наноструктурираните материјали и квантните направи создадени последните 20-30 години во потрага по компоненти за квантната електроника. Во исто време, на програмата се обраќа на основните физички принципи на електронските системи и уреди на квантната електроника, како и некои важни производство техники и мерења на физичките и хемиските карактеристики на квантната големина структури и материјали. Програмата е наменета за студентите кои се обучени во износ на универзитетски курсеви во општа физика и вовед во теоретска физика за диплома, која ги вклучува курсеви: теоретска механика и теоријата на еластичност, електродинамика, квантна механика и статистичка физика. Програмата не вклучува почетна специјална обука на учениците во физиката на кондензирана материја, бидејќи вклучува основни курсеви за:... [-]


Магистер по математика

UIT The Arctic University of Norway
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Норвешка Tromsø + 1 more

Студентите можат да изберат помеѓу три специјалитети; алгебра, анализа / диференцијална геометрија или применета математика. Некои од специјалните полиња вклучуваат криптографија, теорија на броеви, елиптични кривини, алгебра, диференцијална геометрија, комплексна анализа, нелинеарни бранови и динамички системи. Во применетата математика, тезите можат да се однесуваат на физиката на плазма, оптика, математичка екологија и биоинформатика. [+]

Опис на програмата

Студентите можат да изберат помеѓу три специјалитети; алгебра, анализа / диференцијална геометрија или применета математика. Некои од специјалните полиња вклучуваат криптографија, теорија на броеви, елиптични кривини, алгебра, диференцијална геометрија, комплексна анализа, нелинеарни бранови и динамички системи. Во применетата математика, тезите можат да се однесуваат на физиката на плазма, оптика, математичка екологија и биоинформатика. Магистратура програма се состои од магистерска теза од 60 ЕКТС во прилог на задолжителни предмети и посебен наставен план во износ од 60 ЕКТС. Тие се зависни од избраната специјалност.... [-]


MPhys во физиката

The University of Warwick, Department of Physics
Студии врз за студентски град Целосна 4 години August 2019 Обединетото Кралство Coventry

Физика има за цел да ги набљудуваат и се објасни однесувањето на физичкиот универзум. Особено, физика изгледа за основните закони, кои опфаќаат и се предвиди што може да се забележи. Дел од жалбата на предметот е дека физичкиот свет е управуван од страна на неверојатно неколку такви закони и дека тие се применуваат секаде и за сè. [+]

Физика има за цел да ги набљудуваат и се објасни однесувањето на физичкиот универзум. Особено, физика изгледа за основните закони, кои опфаќаат и се предвиди што може да се забележи. Дел од жалбата на предметот е дека физичкиот свет е управуван од страна на неверојатно неколку такви закони и дека тие се применуваат секаде и за сè.

Структурата на курсеви одразува структурата на оваа тема. Сите студенти кои се основни модули и да изберат дополнителни модули од листата на опции. Основните модули се воведе на основните принципи, додека изборни модули истражуваат нивните апликации во различни области на физиката, вклучувајќи: астрофизиката, својствата на материјата, физика на честички и атмосферска физика. Шемата на опција, исто така им овозможува на процентот на модули за да се земе од надвор од физиката. Ние ги охрабруваме учениците не само да се разгледа модули поврзани со физика, на пример, во компјутери, но, исто така, модули во филозофија и современи јазици.... [-]


Мајстор за физика

The University of Western Australia
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Австралија Crawley

Овој курс е за разбирање на светот околу нас на нејзино најосновно ниво. Знаењето генерирано преку студијата за физиката е исто така движечка сила зад повеќето нови технологии, од радари до ласери, од транзистори до квантни компјутери, и од електронски микроскопи до напредни скенери за медицински слики. [+]

Овој курс е за разбирање на светот околу нас на нејзино најосновно ниво. Знаењето генерирано преку студијата за физиката е исто така движечка сила зад повеќето нови технологии, од радари до ласери, од транзистори до квантни компјутери, и од електронски микроскопи до напредни скенери за медицински слики.

За курсотЌе се развие комбинација на високо ниво истражувачки, аналитички и решавање на проблеми вештини кои се високо ценет од страна на индустријата и владата работодавците. Мајстор за физика може да се преземе во една од следниве:Астрономијата и астрофизиката (астрономијата, астрологијата, галактичката динамика, компактните објекти, астрофизичките шокови, плазма астрофизиката, електродинамиката на вселената и високо-енергетската астрофизика)Компјутерска физика (нумерички методи, компјутери со високи перформанси, графичко процесирање (GPU) и методи на пресметковна физика)Експериментална физика (анализа на податоци и методи на експериментална физика)Медицинска физика (пуштање во работа, калибрација, безбедно функционирање и одржување на овие медицински системи кои помагаат да се дијагностицираат и третираат илјадници луѓе секоја година)Теоретска физика (дисциплина специфично знаење на границите на модерната физика).Детали за структурата на курсот... [-]