Пребарај за Мастерс во Раководство

Најди ги вашите магистерска диплома по Раководство овде!

Раководство

Наменета за поединците кои сакаат да станат експерти во управување и комуникација процеси во јавни или приватни организации, мајстор за лидерство програми се фокусираат на основните вештини и знаења со биланс на практична и теоретска обука. Лидерство е разновидна поле нудат голем број на можни специјализации во секој сектор на меѓународната или локалната заедница. Некои можни области на концентрација за мајстор за лидерство кандидати вклучуваат управување и образование, Извршниот Лидерство, иновативно лидерство, организациска психологија, наука и иновации, Missional лидерство, Производство лидерство, лидерство за инженерство, угостителство лидерство, управување со животна средина и многу повеќе.

Понудени во сите земји низ светот, во Австралија, Бахреин, Белгија, Костарика, Германија, Индија, Ирска, Кувајт, Либан, Литванија, Норвешка, Саудиска Арабија, Сингапур, Шпанија, Шведска, Велика Британија и САД, студентите планираат да запишат во мајстор за лидерство програма имаат голем број на високо квалификувани институции за да изберат. Секоја институција ќе се разликуваат малку во нивните предуслови за прием и аспекти на програмата, но повеќето ќе бара ергени степен и владеење на јазикот на наставата.

За да дознаете повеќе за различни видови на мајстор за лидерство програми наведени подолу, едноставно движете се надолу и кликнете за да прочитате повеќе. Можете да побарате информации да бидат испратени директно до вас од училиштата на вашиот избор во само една минута! 

Читај повеќе

Мајстор за бизнис администрација - претприемништво, иновации

MODUL University Dubai
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 18 месеци September 2018 Обединети Арапски Емирати Dubai

Овој главен ги пренесува вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, давајќи експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно. [+]

Преглед

Овој главен ги пренесува вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, давајќи експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно.

Се подготвува за предизвиците за воспоставување и развој на бизнис во денешната динамична клима.

Запознајте се со вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, и експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно.... [-]


Мајстор лидерство и менаџмент

IUBH Online
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци Open Enrollment Германија Bad Honnef + 1 more

Професионалци со лидерски и менаџерски вештини мора да бидат способни да ги прилагодат своите бизниси на брзи промени и, како менаџери на меѓународно ниво, да обезбедат понатамошен развој на својата работна сила. [+]

Мајстор лидерство и менаџмент

Курсот за менаџери.

Твојата врата за светот на бизнисот

Професионалци со лидерски и менаџерски вештини мора да бидат способни да ги прилагодат своите бизниси на брзи промени и, како менаџери на меѓународно ниво, да обезбедат понатамошен развој на својата работна сила. Ова вклучува поттикнување на успешна тимска работа, евалуација на целите, спроведување на мерки и развој на процеси за многуте должности што ве чекаат во оваа возбудлива средина.... [-]


Executive Master of Public Administration

Hertie School of Governance
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Германија Berlin + 1 more

The Hertie School’s Executive Master of Public Administration is tailored to the busy schedules of working professionals, equipping them with cutting-edge knowledge and tools to lead teams and organisations, shape decision-making and manage change in the workplace. [+]

A unique forum for exchange, learning and professional development

The Hertie School’s Executive Master of Public Administration (EMPA) is a flexible, fully accredited executive master’s programme in English equipping participants across all sectors with cutting-edge knowledge and tools to lead teams and organizations, shape decision-making and manage change in the workplace.

Mid-career professionals in the public sector, the business world or civil society are confronted with similar challenges. The Executive MPA equips them with innovative ideas to lead people, shape decisions or change the institutions they work for.

Skills, knowledge, and tools

Executive MPA participants can design their studies according to their individual needs and interests. A core set of modern theories of governance and management combined with a broad choice of practice-oriented electives and hands-on training accommodate the unique experiences each participant brings to the programme.... [-]


Магистрант / м-р во Лидерство

University Of Professional Studies Accra
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Гана Accra

Магистер на науки во Лидерство програма е помеша учење програма на Факултетот за постдипломски студии на Универзитетот на професионални студии Акра. Програмата има за цел да развијат лидери со глобално влијание. [+]

Магистрант / м-р во Лидерство

Магистер на науки програма

Магистер на науки во Лидерство програма е помеша учење програма на Факултетот за постдипломски студии на Универзитетот на професионални студии Акра. Програмата има за цел да развијат лидери со глобално влијание. Програмата е развиена со влезови од лидерите на глобалните активности на различни јавниот, приватниот и непрофитниот / невладини организации.... [-]


Магистер по служба Лидерство

Rochester Institute of Technology (RIT) Dubai
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци September 2018 Обединети Арапски Емирати Dubai

Оваа една-на-еден вид на постдипломски програма ќе ви помогне да се подготвите да ја трансформирате вашата организација со користење на иновации за да се вози мерливи резултати. Нашите дипломирани студенти ја предвидуваат иднината и гледаат можности за позиционирање на нивните организации - и самите - за постигнување на нови нивоа на успех во светот кој постојано се менува. [+]

Трансформација преку лидерство.

Успехот во денешната глобална економија бара од организациите да имаат визионерско лидерство, 360-степен поглед на клиентите и способност да формулираат и да ги извршуваат стратешките иницијативи. Оваа една-на-еден вид на постдипломски програма ќе ви помогне да се подготвите да ја трансформирате вашата организација со користење на иновации за да се вози мерливи резултати. Нашите дипломирани студенти ја предвидуваат иднината и гледаат можности за позиционирање на нивните организации - и самите - за постигнување на нови нивоа на успех во светот кој постојано се менува.... [-]


постдипломски диплома / мајстор на уметноста во водство и застапување во раните години

Institute of Technology Sligo
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години September 2018 Ирска Sligo

сектор во Ирска раните години има динамичен, возбудлив и предизвикувачки иднина. Тоа треба ефикасна и уверени лидери во областа на пракса, политика, застапување, прописи, образование и професионален развој. [+]

сектор во Ирска раните години има динамичен, возбудлив и предизвикувачки иднина. Тоа треба ефикасна и уверени лидери во областа на пракса, политика, застапување, прописи, образование и професионален развој.

Дали имате она што е потребно за да биде еден од оние лидери? Дали сакате да се развие вашите лидерски и застапување вештини и способности во начини кои се рефлектираат и градење на капацитетите на секторот за раните години? Дали сакате да биде дел од една заедница на пракса кои ќе влијаат и да доведе сектор раните години во иднината? ... [-]

Извршен мајстор во политичко лидерство (EMPL)

Georgetown University - McCourt School of Public Policy
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 16 месеци August 2019 Соединети Американски Држави Washington

Извршниот мајстор во политичко лидерство (EMPL) подготвува студентите со потребните знаења и вештини за ефективно да водат во денешното сложено, динамично политичко опкружување. [+]

Трансформирање на лидерите. Трансформирачка политика. Извршниот мајстор во политичко лидерство (EMPL) подготвува студентите со потребните знаења и вештини за ефективно да водат во денешното сложено, динамично политичко опкружување. Интердисциплинарна програма

EMPL е интердисциплинарна степен програма која ги преплетува економија и политички науки со јавна политика и администрација. Централно на секој курс е усогласување со Извршниот Core квалификации (ECQs) * нагласувајќи стратешко водство, резултати и коалиција зграда.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.)

William Howard Taft University
Он-лајн студии Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави USA Online Denver + 1 more

Онлајн Магистер за образование (M.Ed.) Програмата ја нагласува предмети во лидерство, менаџмент и настава во разни образовни и јавни услуги поставувања. [+]

Мајстор за образование (M.Ed.)

Преглед

Онлајн Магистер за образование (M.Ed.) Програмата ја нагласува предмети во лидерство, менаџмент и настава во разни образовни и јавни услуги поставувања. На M.Ed. Програмата е од особен интерес на поединци со јавните или приватните искуство училиште наставата кои сакаат да ги подобрат своите училница наставни вештини, ги зголемат своите знаења на образовниот администрација и однапред на распоредот надомест нивната област е.... [-]


М-р во раководството на позитивен

Universidad Tecmilenio
Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2019 Мексико Monterrey

Тоа е прв мајстор на раководството на позитивен во светот. [+]

Зошто овој мајстор?

Одбери TecMilenio Универзитетот

Тоа е прв мајстор на раководството на позитивен во светот. Таа има за поддршка на нашите академски партнери на универзитетите во Мичиген, Пенсилванија, Complutense де Мадрид, Харвард, Case Western Reserve, да го именува неколку. Нашата програма се среќаваат национални и меѓународни експерти, кои имаат можност да работат директно еден викенд месечно за една година. ... [-]

Магистерски програма во стратешко водство кон одржливост

Blekinge Institute of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Шведска Karlskrona

Оваа програма се протега повеќе од два семестри и се концентрира на две интегрирани теми. Првата од овие теми е меѓународно призната и научно разгледана модел (рамка) на систематска работа кон атрактивно и одржливо општество (стратешки одржлив развој). Ова е универзален модел кој може да се користи за работа со одржлив развој во многу различни области на глобално ниво, на национално ниво, во компании, во општините, во целото општество и на индивидуално ниво. [+]

Магистер по стратешко водство кон одржливост (www.msls.se )

Програмата Магистер по стратешко водство кон одржливост (MSLS) е програма за 10-месечно трансформационен господар во Карлскрона, Шведска која се фокусира на унапредување на знаењата, вештините и глобалните мрежи на учениците со цел да ги градат своите капацитети да бидат стратешки лидери во ко- создавање на просперитетни, одржливи општества.... [-]


Maestría en Gerencia Integral de la Calidad y Productividad

Fundación Universidad de América
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Колумбија Bogotá

[+]

La Maestría en Gerencia Integral de Calidad и Productividad de la Fundación Universidad de América го организираат социјално-социјалното општество со компромис социјална и економија која се пропорционални и се спроведува преку магистриралиштата на лидерство и лидерство на партијата на консоцијација и фундаментација, која е дозволена за формулирање на авионите, како основа за имплементација на систем за интегрирање на системите што се однесуваат на производството на производи и на конкурентноста на организациските нивоа.... [-]


Магистерски програма во Лидерство за промени (Магистер по административни науки, Магистер на науки (економија и бизнис администрација), или мајстор за општествени науки)

University of Tampere
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Tampere

Сакате да станете лидер на визионер кој знае како да се справи со промените во сложеното општество? Избор на студии во магистрирал програма во Лидерство за промени ќе ви помогне да ја постигнете вашата цел. [+]

Пријавете се помеѓу 4 декември 2018 - 23 јануари 2019 година

Степен: Магистер по административни науки, Магистер на науки (економија и бизнис администрација), или мајстор за општествени науки, во зависност од специјализацијаВреметраење: 2 годиниОбем: 120 ЕКТСДатум на започнување: август 2018Школарина за студенти кои не се членки на ЕУ / ЕЕА: 12 000 € / год

Прочитајте повеќе за стипендии Нови видови на лидерски вештини се бараат на локално, национално, меѓународно и глобално ниво. Предизвиците со кои се соочуваат општествата се зголемија во комплексност. Еколошките и енергетските проблеми, динамиката на глобалната безбедност, управувањето со регионалните кризи, обезбедувањето на рентабилни јавни услуги и развојот на плодни основи за претприемништво и развој на бизнисот се сите системски по природа. Ова значи дека различните институции и актерите на граѓанското општество мора да работат заедно, да преговараат и да се договорат за новите начини на вршење на работите. Магистерски студии во Лидерство за промени овозможува развивање на вид на знаење и експертиза што е потребно за да се објасни и да се разбере сложени феномени, да стане визионер лидер, и да го промени светот. Во програмата, раководството се подразбира како способност за справување со промените. Големи промени бараат заеднички напори на владата, приватните компании и други институции. Факултетот за менаџмент на University of Tampere обезбедува уникатен амбиент за проучување на повеќеслојна лидерска динамика. Ги спојуваме перспективите на бизнисот и менаџментот од приватниот сектор, разбирањето за институциите и управувањето од јавната администрација, како и познавањето на меѓународните односи и политичките процеси од областа на политиката. На факултетот нуди... [-]


господар во водство за одржливост

Malmö University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Шведска Malmö

Оваа мултидисциплинарен магистратура програма обезбедува во-длабочината на знаење за одржлив развој и одржливост лидерство. Програмата нуди на студентите со разбирање на организацијата и лидерство теорија во контекст на одржливост. Таа, исто така им нуди на студентите разбирање на методи за истражување за одржливо донесување одлуки. [+]

Оваа мултидисциплинарен магистратура програма обезбедува во-длабочината на знаење за одржлив развој и одржливост лидерство. Програмата нуди на студентите со разбирање на организацијата и лидерство теорија во контекст на одржливост. Таа, исто така им нуди на студентите разбирање на методи за истражување за одржливо донесување одлуки. Образованието поставува цврста основа за оние што сакаат да водат или да управуваат со одржливи иницијативи на работното место, заедницата и светот.... [-]


Мастерс во менаџмент и лидерство со хумани ресурси

Universidad Nebrija
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 година February 2019 Шпанија Madrid + 1 more

Степен на мајстор за лидерство и човечки ресурси е иновативна програма која се надополнува на класичен водат тимови на луѓе, со сегашните и неопходна состојка на раководството концепт. Тоа е единствен предлог, кој интензивира обука за лидерство и менаџмент талент. [+]

пристап

Степен на мајстор за лидерство и човечки ресурси е иновативна програма која се надополнува на класичен водат тимови на луѓе, со сегашните и неопходна состојка на раководството концепт. Тоа е единствен предлог, кој интензивира обука за лидерство и менаџмент талент.

Тој е дизајниран и развиен во соработка со Здружението на социолози и политиколози од Мадрид и врз основа на својата успешна мајстор во управување со хумани ресурси, со 29 одржани и повеќе од 500 дипломирани студенти и луѓе кои се активни во управување со прашања студенти.... [-]


Магистер по лидерство во дигиталната трансформација

BARCELONA TECHNOLOGY SCHOOL
Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци October 2018 Шпанија Barcelona

Дигиталната револуција бара лидери способни да ги разберат непушачите технологии и нивните предности и последици, како и лидерите способни да управуваат со дигиталната трансформација. [+]

Дигиталната револуција бара лидери способни да ги разберат непушачите технологии и нивните предности и последици, како и лидерите способни да управуваат со дигиталната трансформација.

ШТО ЌЕ УЧЕНИ?

Магистер по дигитална трансформација лидерство ви обезбедува длабоко разбирање на новите технологии и ви дава алатки за да се вози успешни дигитални бизнис стратегии.

Вие ќе бидете во можност да развиете дигитални вештини, како што се дигиталната стратегија, непушачите технологии, лидерството и управувањето со промените, модерните финансии, бизнисот со податоци, сајбер-безбедноста, иновациите... [-]