Магистратура Русија

Магистерски програми во Русија - Магистратура Русија

Master

Русија е врвна дестинација за постдипломски студии и привлекува студенти од целиот свет. Со еден мајстор во Русија, студентите ќе заработуваат со висок квалитет, меѓународно признати образование во state-of-the-art објекти. Други причини зошто студентите избираат еден мајстор во Русија е добра вредност на пристапни образование, како и пониски трошоците за живот. Студентите исто така може да се истражуваат оваа возбудлива земја со богата култура и интересна историја, добредојде и гостопримливи луѓе, и разни културни знаменитости за да ја видите.

Со еден мајстор во Русија, студентите можат да добијат вредни меѓународно искуство во земја со стекнување на влијание и моќ. Русија има некои одлични инженеринг и здравствени програми. Покрај тоа, други програми учениците можат да изберат од за еден мајстор во Русија се бизнис, менаџмент, финансии, евроазиски студии, проектирање, информатичката технологија, и економијата.

Ја разгледате нашата мајстор во Русија програми подолу или насочите вашето пребарување со помош на полиња за пребарување погоре.Преземе следниот чекор денес!

Читај повеќе

Магистер по менаџмент

Synergy University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 24 - 30 месеци September 2019 Русија Moscow + 1 more

Проучете ги основите на менаџмент, економија, стратешко планирање и работа со персонал. Научете како да управувате со проекти од сите големини и да ги доближите организациите до врвот на ефикасноста. [+]

Процесот на учење во Synergy не е ограничен само на традиционални предавања и семинари. Нашиот студент посетува мастер-класа и работилници, учествува во интерактивни едукативни игри и води по тури на големите компании. Ќе имате шанса да комуницирате со учениците од различни земји и да учествувате во културни активности.

Капацитети:

ХостелОддел за посвојувањеСпортски активностиИнтеркултурни активностиЦентар за кариераОбезбедување на 20 часа неделно за работа со скратено работно времеПоставеност на работаМеѓународно стандардно образование... [-]

Магистер по меѓународни финансии

Financial University under the Government of the Russian Federation
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

Меѓународниот факултет за финансии (МФФ) обезбедува обука за ергени и мајстори во областа на подготовка "Економија". По завршувањето на обуката, студентите добиваат диплома од државниот стандард на Универзитетот за финансии при Владата на Руската Федерација, а исто така имаат можност да добијат диплома од еден од престижните западни партнерски универзитети. [+]

Меѓународниот факултет за финансии (МФФ) обезбедува обука за ергени и мајстори во областа на подготовка "Економија". По завршувањето на обуката, студентите добиваат диплома од државниот стандард на Универзитетот за финансии при Владата на Руската Федерација, а исто така имаат можност да добијат диплома од еден од престижните западни партнерски универзитети.

IFP ги подготвува студентите на факултетот за стручна работа во финансиските и економските поделби на организации од различни индустрии и форми на сопственост, во државни органи на места кои бараат основно повисоко економско образование. Дипломирал на факултетот ќе може да врши аналитички, организациски (административни) и образовни (наставни) активности во следните области на економијата: функционални пазари, финансиски и информациски текови, производствени и истражувачки процеси што се спроведуваат во претпријатијата (фирми) од каква било форма на сопственост, во образовни, истражувачки и други организации, како и во рамките на владата.... [-]


Магистратура по меѓународен менаџмент

Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration - Institute Of Business Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

IBS Магистер по Меѓународен менаџмент е наменета за студентите со диплома, умешен во англиски јазик и кои се стремат кон успешна кариера во меѓународниот бизнис. [+]

Аплицирај онлајн ТУКА За програмата

IBS Магистер по Меѓународен менаџмент е наменета за студентите со диплома, умешен во англиски јазик и кои се стремат кон успешна кариера во меѓународниот бизнис.

Според рангирањето на Eduniversal Магистер по меѓународна програма за управување на IBS RANEPA беше меѓу првите-6 програми господар во меѓународниот менаџмент во Источна Европа во 2013, 2014 и 2015 година. ... [-]


Мајстор за спортски менаџмент

Russian International Olympic University
Студии врз за студентски град Целосна 39 недели September 2019 Русија Sochi

На MSA курс е наменета за поединци кои имаат високо образование квалификации, лидерски квалитети и амбиција да се развие нивната професионална експертиза и да се направи исклучителна кариера во спортски администрација. Главната цел на програмата е да создаде нова генерација на ефикасни спортски менаџери со стратешки и оперативни вештини. [+]

На MSA курс е наменета за поединци кои имаат високо образование квалификации, лидерски квалитети и амбиција да се развие нивната професионална експертиза и да се направи исклучителна кариера во спортски администрација.

Главната цел на програмата е да создаде нова генерација на ефикасни спортски менаџери со стратешки и оперативни вештини.

Курсот MSA беше развиен во соработка со реномирани универзитетски професори и практичари од областа на спортскиот менаџмент од целиот свет и доби лиценца од Федералната агенција за супервизија на образование и наука (лиценца бр. 1734 од 18 декември 2012 година).... [-]


господар во нанотехнологијата и материјали за микро-и наносистемите

National University of Science and Technology MISiS
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Русија Moscow

Две години магистерска програма е посветен на проучување на микро и нано-феномени, материјали и помагала. [+]

Степенот на двегодишната магистерска програма во Нанотехнологијата и Материјалите за микро-Наносистеми е посветен на проучување на микро-и нано-скала феномени, материјали и уреди. Тој им дава на студентите солидна основа во три основни области: nanomaterial изработка и карактеризација; физички својства; и уреди. Студентите исто така ќе се разбере потенцијал за технологија комерцијализација и неговото влијание врз општеството. Програмата вклучува задолжително основни курсеви, заедно со изборни курсеви се фокусира на специфични материјали и уреди. На листата на главните тематски области вклучени во програмата е како што следува:... [-]


Магистер по нафта, гас и енергија политика

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

Магистерската програма "Економија на нафта и гас и прашања поврзани со енергетската политика" беше лансирана во 2007 година од страна на MGIMO заедно со италијанскиот универзитет Univerità di Commerciale Luigi Bocconi кој е признат европски лидер во областа на економското и деловното образование и кој соработува тесно со големите светски енергетски компании. [+]

Магистерската програма " Економија на нафта и гас и прашања поврзани со енергетската политика " беше лансирана во 2007 година од страна на MGIMO заедно со италијанскиот универзитет Univerità di Commerciale Luigi Bocconi кој е признат европски лидер во областа на економското и деловното образование и кој соработува тесно со големите светски енергетски компании.

Руско-италијанската магистерска програма "Економија на нафта и гас и прашања од областа на енергетската политика" дава единствена можност руски и италијански додипломски студенти да станат експерти во моделирањето и прогнозирањето на економскиот развој во филијалите на енергетскиот сектор. Успешните дипломци ќе добијат диплома од "Магистер по економија во светската енергија" од MGIMO (U) MFA RF и "Магистер по економија и социологија" од Универзитетот Бокони со соодветни национални дипломи.... [-]


Магистер по дигитални технологии, мрежи и големи податоци

Irkutsk National Research Technical University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Irkutsk

Програмата има за цел обука на вештини за развој и експлоатација на информациски системи и технологии. Тој нуди да се истражуваат специјализирани области на студии како што се компјутерски науки, мрежи, големи податоци и облак технологии. [+]

Преглед на програмата

Програмата има за цел обука на вештини за развој и експлоатација на информациски системи и технологии. Тој нуди да се истражуваат специјализирани области на студии како што се компјутерски науки, мрежи, големи податоци и облак технологии.

Програмската мисија е да ги обучи специјалистите за големите податоци, да гради фондација во новите ИТ и влијанија на големите технологии за податоци на активноста на големите претпријатија, со што ќе се овозможи зголемување на ефикасноста на управувањето поради новите технологии.... [-]


Магистер по финансиски менаџмент

Novosibirsk State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Novosibirsk

Програмата е ориентирана кон меѓународните образовни трендови во областа на финансискиот менаџмент и има за цел да обезбеди на студентот широк спектар на надлежности во финансиите релевантни за меѓународен контекст. [+]

Магистерски програма во Финансиски менаџмент се базира на три неопходни предуслови:

Програмата е ориентирана кон меѓународните образовни трендови во областа на финансискиот менаџмент и има за цел да обезбеди на студентот широк спектар на надлежности во финансиите релевантни за меѓународен контекст. Додека ја проучува програмата, овие компетенции можат да се применат на руското искуство (или во рамките на дисциплините или истражувачката работа), што треба да се смета за посебен случај, иако обезбедува компаративна предност за можностите за кариера во Русија.Програмата е развиена заедно со водечки професионалци во финансии. Нејзината применета тенденција е поддржана поради блиска соработка со компании, институции и практичари, како во наставата, така и во истражувањето.Основниот дел на програмата одговара на барањата на руските Федерални образовни стандарди за Мастер по менаџмент, додека нејзиниот варијабилен дел овозможува формирање на специфични специфични програми. Структурата на променливиот дел од програмата се формира околу четири основни теми:финансирање на компании;финансиските пазари и сродните прашања;финансиска инфраструктура;проценка на ризик и управување.Цел на програмата... [-]

Магистер по меѓународни економски односи

Pyatigorsk State University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 24 - 29 месеци September 2019 Русија Pyatigorsk + 1 more

Програмата обезбедува подобрена студија на теоретски и практични прашања на меѓународните економски односи со концентрација на светската економија, меѓународното економско законодавство, меѓународното договорно практикување и цени, меѓународните монетарно-кредитни односи, проектирањето, организацијата и управувањето со надворешно-економските операции итн. [+]

Програмата е наменета за апликанти кои поседуваат диплома по економија (за редовни студии) или диплома од било кое поле (за е-учење опција), како и руски јазик вештини од најмалку Б1 ниво, и е понуден во Институтот за меѓународни односи на Универзитетот.

Програмата обезбедува подобрена студија на теоретски и практични прашања на меѓународните економски односи со концентрација на светската економија, меѓународното економско законодавство, меѓународното договорно практикување и цени, меѓународните монетарно-кредитни односи, проектирањето, организацијата и управувањето со надворешно-економските операции итн.... [-]


господар во политиката. економија. филозофија.

Higher School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

Мисијата на нашата ПЕП програмата е да им обезбеди можност за една група од светла, амбициозни и мотивирани студенти да го совладате две основни области - економија и политички науки - како и да ги прошири своите филозофски поглед, се развие критичко размислување и социјалната комуникација вештини, како и подобрување на нивните социјални и академски град. [+]

Преглед програма

Мисијата на нашата ПЕП програмата е да им обезбеди можност за една група од светла, амбициозни и мотивирани студенти да го совладате две основни области - економија и политички науки - како и да ги прошири своите филозофски поглед, се развие критичко размислување и социјалната комуникација вештини, како и подобрување на нивните социјални и академски град.

програмата на ПЕП во дизајниран за оние дипломирани студенти на додипломски студии на факултетите кои учествуваат во HSE и други водечки универзитети кои се стремат да ги зајакнат своите интелектуални капацитети и да се здобијат со дополнителни вештини, или да го совладате нови професионални и кариера патеки. Тој е наменет да обезбеди нови можности за најталентираните млади луѓе мотивирани да апсорбира нови идеи, алатки и техники развиена во општествените науки. Таа е отворена или на дипломирани студенти со солидна позадина во квантитативни методи (математика, економетријата, компјутерско моделирање, итн) се стреми да се однесуваат кон најголемите социјални и економски проблеми, како и на младите филозофи и се занимава со недостатоците општествени теоретичари и полемики во современите општествени науки.... [-]


Магистер по меѓународна маркетинг

Plekhanov Russian University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години Русија Moscow

Програмата е дизајнирана да ги подготви продавачите кои имаат професионален речник на англиски јазик, со можна примена на компетенции добиени во производните и трговските друштва, како и во агенциите за истражување. Програмата се базира на спецификите на маркетинг активностите на големите меѓународни компании кои работат на рускиот пазар (или планираат да се повлечат) и големите руски компании со висок извозен потенцијал, за што е неопходно да се проучува адаптација на маркетинг активностите во крст -културална средина. [+]

Опис на програмата

Програмата е дизајнирана да ги подготви продавачите кои имаат професионален речник на англиски јазик, со можна примена на компетенции добиени во производните и трговските друштва, како и во агенциите за истражување. Програмата се базира на спецификите на маркетинг активностите на големите меѓународни компании кои работат на рускиот пазар (или планираат да се повлечат) и големите руски компании со висок извозен потенцијал, за што е неопходно да се проучува адаптација на маркетинг активностите во крст -културална средина.... [-]


Магистер по топлинско и енергетско инженерство

South Ural State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Chelyabinsk

Предмети на професионална дејност: топлинска и нуклеарна централа, системи за снабдување со енергија на претпријатија, објекти од мала моќност, инсталации, системи и комплекси на висока температура и ниска температура; парни котли и топла вода за различни цели; реакторите и генераторите на пареа на нуклеарни централи; парни и гасни турбини, постројки за комбиниран циклус и гас-турбина. [+]

Предмети на професионална дејност: топлинска и нуклеарна централа, системи за снабдување со енергија на претпријатија, објекти од мала моќност, инсталации, системи и комплекси на висока температура и ниска температура; парни котли и топла вода за различни цели; реакторите и генераторите на пареа на нуклеарни централи; парни и гасни турбини, единици за комбиниран циклус и гасната турбина; инсталации за производство на компримирани и течни гасови, компресор, системи за ладење; инсталација на системи за климатизација; топлински пумпи; хемиски реактори, горивни ќелии, електрохемиски сили; инсталација на водородна енергија; помошна опрема за топлинско инженерство; уреди за пренос на топлина и маса за различни цели; топлински и електрични мрежи; топлинско инженерство и електрична опрема за индустриски постројки; инсталација на ладилни средства за ладење и работни флуиди; процесни флуиди, гасови и пареи, се топи, цврсто и лабаво тело како течноста за ладење и работните тела за инсталација на енергија и топлина; гориво и масло; нормативна и техничка документација и систем за стандардизација; системска дијагностика и автоматизирана контрола на технолошките процеси во топлинска енергија и топлинско инженерство.... [-]


МСЦ во регионални студии: руска федерација

Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Русија Saint Petersburg

Со магистерска програма "Регионални студии: Руската Федерација" ќе добиете повеќе длабоки и сеопфатни знаења за Русија. Курсот се занимава со проблемите на регионалниот развој и дава увид во културните, историските, демографските и економските прашања на Руската Федерација. [+]

Со магистерска програма "Регионални студии: Руската Федерација" ќе добиете повеќе длабоки и сеопфатни знаења за Русија.

Курсот се занимава со проблемите на регионалниот развој и дава увид во културните, историските, демографските и економските прашања на Руската Федерација.

Главната цел на програмата е да се изгради знаење, вештини и способности што овозможуваат да се изврши сеопфатна анализа поврзана со регионите во Руската Федерација.... [-]


Господар - Меделин

Access Masters
Студии врз за студентски град Целосна 1 ден February 2019 Русија Moscow

Access Masters ќе ве запознае со широк спектар на магистерски програми и ќе ве поврзе со претставници од некои од најдобрите бизнис школи во светот. Со регистрирање, ќе добиете пристап до целосната програма на настанот. [+]

А мајстори - вашиот пасош на светот на бизнисот.

Access Masters ќе ве запознае со широк спектар на магистерски програми и ќе ве поврзе со претставници од некои од најдобрите бизнис школи во светот. Со регистрирање, ќе добиете пристап до целосната програма на настанот.

Отворен саем

Отворениот саем им овозможува на потенцијалните студенти да се сретнат со претставници на училиштата без претходно назначување, но по регистрирањето на настанот. Мастер програми презентирани во текот на овој дел од настанот опфаќа широк спектар на области, вклучувајќи: Инженеринг, финансии и сметководство, хуманистички, информатичка технологија, меѓународни односи, правни и правни студии, менаџмент, маркетинг, математика, медицина и медицински сестри, наука, општествени науки .... [-]


Магистер на науки во класични и современи филологија со јазичните Државниот универзитет во Pyatigorsk - pslu / Русија

University of Campania "Luigi Vanvitelli"
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Русија Pyatigorsk

Курсот нуди на студентите можност да се постигне двојна диплома, односно двојна диплома Магистер на студии Модерни Филолошкиот и лингвистика. [+]

На Одделот за уметност и културно наследство на сонцето (DiLBeC), од година. 2015-2016 активираше нов интегриран студија се разбира со Институтот за меѓународна служба за туризам и странски јазици на Универзитетот во Pyatigorsk држава лингвистички - PSLU - (Русија). Курсот нуди на студентите можност да се постигне двојна диплома, односно двојна диплома Магистер на студии Модерни Филолошкиот и лингвистика. Курсот трае две години и вклучува програма за обука заеднички развиен со странец од нивниот универзитет и периодот на мобилност во странство за два семестри; вклучува ослободување, на крајот на периодот на студирање и по полагањето на испитот, две дипломи на Магистер на науки со следново име од нивната локација: на сонцето "во модерна Филолошкиот Докторот", а во PSLU "Магистер по лингвистика ", призната според официјалните прописи во два универзитета и во нивните земји. За студентите, овој нов курс е единствена можност да се збогати својата професионална биографија и да се добијат на образовниот профил на посебен и волшебна.... [-]