Пребарај за Мастерс во Системи на бизнис

Најди ги вашите магистерска диплома по Системи на бизнис овде!

Системи на бизнис

Еден претприемач е оној што има ново претпријатие, бизнис или идеја и се трансформира овие претпријатија да се економски добра. Процесот на станување успешен претприемач е долга и тешка и често треба повеќе од степенот само диплома за да се гарантира успех. Мајстори степен во претприемништвото можат да ги зголемите вашите шанси и ќе овозможи подлабоко размислување.

Ако имате силна желба за поставување на вашиот сопствен бизнис, повисок степен во претприемништво ќе ви овозможи да се направи овој сонот и да ви даде на знаење за тоа како да се изгради и да ја стартувате вашата сопствена претпријатие. А магистерска диплома по Претприемништвото не се фокусира само на ова, но исто така се одразува на заедничките грешки и како може да се подобри од вашите претходни средби и искуства со претприемништвото за време на вашиот ергени студија.

Оваа страница нуди многу различни господари програми во претприемништво: можете да најдете нешто од еден господар во меѓународниот проект за развој да се справат во технологија и претприемништво. Започнете со потрага по својата иднина студии по претприемништво веднаш!

Читај повеќе

Магистер по дигитално претприемништво

ESEI International Business School Barcelona
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Шпанија Barcelona

ESEI Магистер по дигитално претприемништво е проект-базиран, практичен курс за студентите кои сакаат да станат лидери во дигиталната комуникација и start-ups. Ќе дознаете за предизвиците и предностите на воспоставените и новите дигитални технологии и да станете иноватор, подготвен да ги примени вашите знаења и вештини за двете нови компании и добро воспоставени компании. [+]

Дознајте што е потребно за да се изгради успешен старт-ап и да станете квалификуван и познавачки лидер со Магистер по дигитално претприемништво

ESEI Магистер по дигитално претприемништво е проект-базиран, практичен курс за студентите кои сакаат да станат лидери во дигиталната комуникација и start-ups. Ќе дознаете за предизвиците и предностите на воспоставените и новите дигитални технологии и да станете иноватор, подготвен да ги примени вашите знаења и вештини за двете нови компании и добро воспоставени компании.... [-]


господар во Одговорно претприемништво за управување со влијание и иновации

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 - 12 месеци October 2018 Германија Berlin

М-р во одговорен за управување - специјализација во Влијание претприемништво и иновации (социјално претприемништво и социјални иновации) [+]

М-р во одговорен за управување - специјализација во Влијание за претприемништво и иновации

Steinbeis универзитет во Берлин - Институт Корпоративно управување одговорност (ICRM) нуди м-р програма на мајстор во одговорен за управување (MRM) од мај 2010 година. ICRM неодамна иницираше новата студија песна, Влијание претприемништво и иновации, која има за цел да опремување на сегашните и идните претприемачи со потребните знаења и вештини за развој на иновациите и вложувања кои се создаде позитивно влијание. ... [-]


Магистер по одржливо претприемништво

University of Groningen - Campus Fryslan
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Groningen

Дали некогаш сте размислувале за кариера во одржливост и менаџмент? Програмата на овој мајстор ќе ве научи на се што ви треба да знаете за одржливо претприемништво. Глобалната економија е во процес на трансформација кон одржливо општество во кое интересите на луѓето, планетата и профитот заедно се движечка сила, наместо неокласични индустриски економски системи. [+]

Дали некогаш сте размислувале за кариера во одржливост и менаџмент? Програмата на овој мајстор ќе ве научи на се што ви треба да знаете за одржливо претприемништво.

Глобалната економија е во процес на трансформација кон одржливо општество во кое интересите на луѓето, планетата и профитот заедно се движечка сила, наместо неокласични индустриски економски системи. Оваа трансформација треба академски професионалци кои можат да покажат дека одржливото претприемништво е клучно. Нашата програма ги обучува овие професионалци.... [-]


Магистер по Глобал претприемачки менаџмент

University of San Francisco - School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Шпанија Barcelona Соединети Американски Држави San Francisco Тајван Taipei + 4 more

Стекнат искуство од прва рака, мултикултурно бизнис искуство на три континенти со USF магистрирал во Глобалниот степен на претприемнички менаџмент. [+]

Стекнат искуство од прва рака, мултикултурно бизнис искуство на три континенти со USF магистрирал во Глобалниот степен на претприемнички менаџмент .

Уживајте во неспоредливото глобално деловно искуство што ќе ве однесе до Барселона, Тајпеј и Сан Франциско за да го проучите претприемништвото и менаџментот преку леќата на уникатната бизнис култура на секој град.

Магистер по Глобал претприемачки менаџментКурсевите се изучуваат на англиски јазикСтудира четири месеци во секој учесник градДипломиран за една годинаСите три универзитети учествуваат во околу 12% од најдобрите бизнис школи акредитирани од страна на Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис ( AACSB )Програмата е развиена заеднички преку трите учеснички универзитетиУниверзитет во Сан Франциско (Сан Франциско, САД)IQS Факултетот за менаџмент - Универзитет Рамон Ллул, институт Químico де Сариа (Барселона, Шпанија)Фу Јен католички универзитет (Тајпеј, Тајван)Степен карактеристики... [-]

Мајстор за бизнис администрација - претприемништво, иновации

MODUL University Dubai
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 18 месеци September 2018 Обединети Арапски Емирати Dubai

Овој главен ги пренесува вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, давајќи експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно. [+]

Преглед

Овој главен ги пренесува вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, давајќи експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно.

Се подготвува за предизвиците за воспоставување и развој на бизнис во денешната динамична клима.

Запознајте се со вештините и техниките зад претприемачката мисла и акција, и експертиза која им овозможува на менаџерите и претприемачите да донесуваат клучни одлуки и да се натпреваруваат успешно.... [-]


MA in Entrepreneurial Risk Management

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Magdeburg

Курсот мајстор во управување со претприемачки ризик им овозможува на студентите со бизнис поврзани со диплома (бизнис администрација, економија или индустриски инженеринг) да ги продолжат своите студии со консолидирање и проширување на нивните знаења во областа на управување со ризик. Целта на курсот е да се справи со функции како што се превенција, анализа и контрола на ризик, кои се појавуваат во врска со управувањето со ризиците. [+]

Почеток на студии Програмата започнува секој зимски семестар. Кандидатите со странски сертификати ве молиме да аплицирате до 31 јули преку uni-assist eV. Цели на програмата

На Магистерски студии по менаџмент на претприемачки ризици

[-]

Господарот на програмата во претприемничкиот менаџмент и претприемништво

University of Osijek Faculty of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Хрватска Osijek

Постдипломски студии за претприемништво менаџмент и претприемништво програма се фокусира на претприемачки, проактивна и иновативни размислување врз основа на признавање можности и преземање на одговорност во средината во која индивидуалните животи и дела. [+]

Претприемништвото е една од осумте клучни компетенции за доживотно учење, која на сите поединци се потребни со цел да бидат успешни во животот.

Претприемништвото е способноста да се се претвори идеите во акција, Тоа вклучува и успешно управување со проекти, иновативност и креативност, и преземањето ризик (одговорност за последиците од одлуките донесени). Сите студиски програми за претприемништво на Економскиот факултет во Осиек се погледне на претприемништвото токму на овој начин.... [-]


Магистрирал во претприемништво, вложување капитал и приватен капитал

International University of Catalonia
Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци October 2018 Шпанија Barcelona

Овој мајстор 's степен ќе ви овозможи со знаење и искуство кои ви се потребни за промовирање на претприемништвото, со посебен акцент на финансирање како клучно прашање. Во рамките на сегашниот макроекономски контекст, со оглед на недостатокот на постоечки кредит, индустриите на ризичен капитал и компаниите со приватен капитал сè повеќе стануваат финансиска алтернатива за сопствените права на компаниите. [+]

Овој мајстор 's степен ќе ви овозможи со знаење и искуство кои ви се потребни за промовирање на претприемништвото, со посебен акцент на финансирање како клучно прашање. Во рамките на сегашниот макроекономски контекст, со оглед на недостатокот на постоечки кредит, индустриите на ризичен капитал и компаниите со приватен капитал сè повеќе стануваат финансиска алтернатива за сопствените права на компаниите.... [-]


МСП во претприемништво и дизајн (entd)

University of Delaware, Alfred Lerner College of Business and Economics
Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Newark

На МСП во претприемништво и Дизајн (ENTD) е дипломиран степен програма на Лернер Колеџот за бизнис и економија вклучува и партнерства помеѓу Хорн програма во претприемништво, на Колеџот на Одделот за Машински факултет инженерство и колеџ за уметности и науки. Програмата вклучува интердисциплинарни, искуствено курсеви се фокусира на претприемништвото, креативност и дизајн и прототипови и развој на нов производ. Курсеви се зголемува со збогатување можности како што се финансирање натпревари, менторски програми, вмрежување настани и разни корисни ресурси. Завршување на курсеви се бара и учество во активностите за збогатување им нуди на студентите со знаења, вештини, врски и пристап до ресурсите потребни за да се манифестира на иновациите и напредува во брзо менување на светот. [+]

На МСП во претприемништво и Дизајн (ENTD) е дипломиран степен програма на Лернер Колеџот за бизнис и економија вклучува и партнерства помеѓу Хорн програма во претприемништво, на Колеџот на Одделот за Машински факултет инженерство и колеџ за уметности и науки. Програмата вклучува интердисциплинарни, искуствено курсеви се фокусира на претприемништвото, креативност и дизајн и прототипови и развој на нов производ. Курсеви се зголемува со збогатување можности како што се финансирање натпревари, менторски програми, вмрежување настани и разни корисни ресурси. Завршување на курсеви се бара и учество во активностите за збогатување им нуди на студентите со знаења, вештини, врски и пристап до ресурсите потребни за да се манифестира на иновациите и напредува во брзо менување на светот.... [-]


Магистер по иновации

EU Business School
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Шпанија Barcelona Швајцарија Switzerland Online + 3 more

Оваа програма ги истражува главните компоненти на иновацијата и создавање нов потфат и обезбедува увид во претприемничкиот напор и условите во кои може ефективно да се одгледува. [+]

Во постојано менување на бизнисот пејзаж облик на поконкурентни пазари, претприемачки начин на размислување "е од клучно значење за менаџерите да донесат креативни промени и раст.

Оваа програма ги истражува главните компоненти на иновацијата и создавање нов потфат и обезбедува увид во претприемничкиот напор и условите во кои може ефективно да се одгледува. Фокусирајќи се на развојот на креативно-размислување и извршни вештини, ќе откриете претприемачки предизвици и решенија, истовремено искористувајќи ја можноста за евалуација и концептуализација на бизнис модели.... [-]


ММФ Изведувачи

Institut Francais de la Mode
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

ММФ Претприемачот програма е наменета за сите оние кои сакаат да се обврзуваат во креативните индустрии, без разлика дали во иновативни производи или услуги во врска со модата, луксузни, додатоци, парфеми и козметика, вкусот на индустрии, светот на дизајнот, на животната средина, на начин на живот ... [+]

Имате:

силна желба да се преземеили веќе дефинирани претприемачки проект

Сакате:

анализира и да се провери на потенцијал за развој на вашиот проект од најдобрите професионалци во секоја специјалитет,развијат своите претприемачки креативност,сеопфатна разбирање на функционирањето на пазарите и наоѓање на правото на увид на потрошувачите,господар на сите алатки на дигитални екосистем,densify својата професионална мрежа... [-]

Мајстор е на програма во Bioentrepreneurship

Karolinska Institutet
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Шведска Stockholm

Мајстор е на програма во Bioentrepreneurship е прилагодена за студентите со позадина во биомедицината, фармацијата, биотехнологијата, здравството или медицина со курсеви решавање на централни теми на тоа како да управуваат и да се развие наука живот компании. [+]

Мајстор е на програма во Bioentrepreneurship е прилагодена за студентите со позадина во биомедицината, фармацијата, биотехнологијата, здравството или медицина со курсеви решавање на централни теми на тоа како да управуваат и да се развие наука живот компании.

Дали ви се гледа себеси работат во животот науки индустрија во иднина? Како дипломиран од програмата на мајстор во Bioentrepreneurship (MBE) ќе имаат солидна основа за работа со развој и управување на проекти и компании од областа на природните науки.... [-]


Магистер по претприемништво и иновации

Free University of Bozen - Bolzano
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Bolzano

Целта на оваа двегодишна програма е да им обезбеди на студентите солидно теоретско разбирање за претприемничките и економските субјекти, фокусирајќи се на два аспекти: како да се изградат нови компании и како да се развијат иновации во рамките на една компанија. [+]

Добијте врвни бизнис познавања за нови компании и иновации од нас. Претворете ги вашите идеи во вашиот почеток!

Целта на оваа двегодишна програма е да им обезбеди на студентите солидно теоретско разбирање за претприемничките и економските субјекти, фокусирајќи се на два аспекти: како да се изградат нови компании и како да се развијат иновации во рамките на една компанија. Области кои го карактеризираат проучувањето на претприемништвото вклучуваат поставување на бизнис план, анализирање на човечките, економските и финансиските ресурси потребни за воспоставување бизнис и разбирање како да се препознаат можностите на пазарот. Иновацијата се разбира во голема мера како создавање и примена на нови вештини кои се применуваат за развој на производи, менаџерски процеси и конкурентни стратегии.... [-]


мајстор во претприемништво ( "претприемачи за утре")

National research Ogarev Mordovia State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Saransk

Степен програма на мајстор "претприемачи за утре" е насочена во наставата на студентите теоретски знаења и практични вештини за воспоставување мали претприемачки компании и одржувањето на одржлив развој во предизвикувачки пазари. [+]

Степен програма на мајстор "претприемачи за утре"

Степен програма на мајстор "претприемачи за утре" е насочена во наставата на студентите теоретски знаења и практични вештини за воспоставување мали претприемачки компании и одржувањето на одржлив развој во предизвикувачки пазари.

Клучните делови на програмата на мајстор за секој студент е во можност да се воведе својот бизнис идеја на вистински пазар и практична работа на создавање на нови start-up компанија врз основа на бизнис-инкубатор под надгледува на добро искусни руски и европски наставниците.... [-]


Магистер по претприемништво

University of Liechtenstein
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 10 семестри September 2018 Лихтенштајн Vaduz

Програмата е структурирана по должината на процесот на развивање и имплементирање на нови бизнис идеи. Во Програмата за претприемништво на мајстор, овој процес е илустриран од почетокот на идејата до започнување на претпријатието, растот на бизнисот и конечно, повлекувањето од деловната активност. [+]

Јазик на настава: Германски

Претприемништвото се занимава со претпријатие или претприемничко дејствување. Целта на истражувањето е да открие нови можности за бизнис и да ги стави во пракса на пазарот. Ова го надминува развојот на идеи и вклучува управување со процесот на имплементација и апликација. Креативната имплементација и комерцијалната примена може да се одвиваат во ново или во воспоставено претпријатие.... [-]