Пребарај за Мастерс во Специјални образование

Најди ги вашите магистерска диплома по Специјални образование овде!

Специјални образование

А магистерска диплома по специјалната едукација е пост-дипломски степен програма дизајнирана за да им помогне студентите запишани во програмата се развие вештини, знаење и вредностите потребни во учење на децата со посебни образовни потреби. На дипломирани студенти на програмата, исто така се добијат релевантни вештини кои им овозможуваат квалификува за состаноци, како консултанти, лидери, и како ресурс персонал во различни институции кои нудат специјална едукација. Дипломирани студенти на програмата се очекува да му се посветам висок степен на трпение, креативност и разбирање, бидејќи на повеќе предизвици кои се вклучени во наставата студентите со посебни потреби. Мајстори програма во посебни образовни влева педагошките методологии и техники на дипломирани студенти на програмата; важни вештини кои се неопходни за дипломирани студенти да им понуди на ефективна едукација на студентите. На програмата постигнува ова преку групни вежби, голема образовни теории, и индивидуализирана настава.А мајстори програма во посебни образовни нуди на студентите преземање на програмата можност да се специјализираат во области од личен интерес, кои се приспособени кон индивидуални цели во кариерата. Економски, социјални и културни импликации на полето на хендикепираноста се теми за да истражуваат во оваа мајстори програма. Други уникатни средини дека дипломираните студенти на програмата може да се специјализираат во вклучуваат но не се ограничени на: аутизам, слепите и лица со оштетен слух. Дипломирани студенти можат да ги искористат предностите на можности за работа и во редовното образование сектор, како и со специјални образовниот сектор.

Читај повеќе

господар на образованието во посебни образование - не-licensure

Grand Canyon University
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City South Phoenix Scottsdale + 4 more

Со мајстор за образование Големиот Кањон Универзитетот во дефектологија, можете да го совладате знаења за поддршка на исклучителни К-12 студенти. Во овој M.Ed во Специјалниот образование програма, да ги откриете нови методи за да ги негува посебен студент население и се приспособат на нивните потреби за учење. [+]

Почетна програма - нема да доведе до првичниот Наставник Licensure

Понудени од страна на: колеџ за образование

[-]

господар на посебни образовни

Plymouth State University
Студии врз за студентски град September 2018 Соединети Американски Држави Plymouth

Програмите за сертификација на специјална едукација на Плимут од државата се акредитирани од Националниот совет за акредитација на образованието на наставниците (NCATE) и се усогласени со стандардите на Националниот совет за извонредни деца (ЦИК). [+]

Програмите за сертификација на специјална едукација на Плимут од државата се акредитирани од Националниот совет за акредитација на образованието на наставниците (NCATE) и се усогласени со стандардите на Националниот совет за извонредни деца (ЦИК).

Предметот во специјално образование адреса надлежности во областите како што се училница за управување, истражување на исклучителности, човечки развој, фондации, проценка и наставни стратегии. Нашиот искусен факултет ќе се осврне на прашањата како што се развојот и карактеристиките на учениците, разликите во учењето, наставните стратегии, законот за специјално образование и јазикот.... [-]


дипломиран образование науки: Специјални образование

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Целта на програмата е двојна. Од една страна, да им помогне на студентите да се здобијат со длабоко познавање во областа на специјализација преку (а) следење на едукативни курсеви во напредна ниво, (б) да се учат на релевантна литература, и (в) интеракција со факултет и другите ученици. [+]

Студии Времетраење (години): 1,5 година Студија Наслов: образовни науки: Специјални образование (MED, 1.5 години или 3 семестри) Наслов на ниво на студии: Мајстор (2-ри циклус на студии) Јазик на настава: Грчките Студии процес: Комплетна / делумно посетеност Минимална кредити: 30 Минимална европски кредити (ЕКТС): 90 Опис на програмата

цел

Целта на програмата е двојна. Од една страна, да им помогне на студентите да се здобијат со длабоко познавање во областа на специјализација преку (а) следење на едукативни курсеви во напредна ниво, (б) да се учат на релевантна литература, и (в) интеракција со факултет и другите ученици. Од друга страна, програмата има за цел да го поттикне истражувачки вештини, преку (а) за следење на одредени квантитативни и квалитативни истражувачки курсеви, (б) мали испитувања размери во различни курсеви и / или изработка на магистерски труд, и (в) учество на семинари / конференции содржина истражување. Во принцип, на Главната цел на програмата е да им помогне на студентите да стане независен мислител и научник едукатор.... [-]


мајстор во специјално образование за културно и јазично ученици

The George Washington University - Graduate School Of Education & Human Development
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Washington DC

Наменета за наставниците кои се страстни за подобрување на квалитетот на учењето за деца со различни потреби, мајстор на уметноста во образованието и човечкиот развој во Специјалниот образование за културно и јазично усовршување ви дава право да се направи позитивни, трајно влијание врз животите на вашите студенти. [+]

Магистер по дефектологија за културно и јазично усовршување

Се посветам на вонредна Училници

Наменета за наставниците кои се страстни за подобрување на квалитетот на учењето за деца со различни потреби, мајстор на уметноста во образованието и човечкиот развој во Специјалниот образование за културно и јазично усовршување ви дава право да се направи позитивни, трајно влијание врз животите на вашите студенти.... [-]


Med Специјални образование (напредни студии во посебни концентрација образование)

East Tennessee State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Johnson City

Областа на дефектологија (ШПЕД) нуди Мајстор за образование (M.Ed.) за подготовки на персоналот да им служи на деца, млади и возрасни кои имаат пречки во развојот. Програмата нуди три (3) концентрации. [+]

Областа на дефектологија (ШПЕД) нуди Мајстор за образование (M.Ed.) за подготовки на персоналот да им служи на деца, млади и возрасни кои имаат пречки во развојот.

Напредни студии во Специјалниот образование Концентрација

Оваа област на акцент е наменета за поединците кои се заинтересирани за добивање на напреден степен во посебни образование. Предмети во оваа концентрација е врз основа на интересите и потребите на секој студент.... [-]


господар на посебни образовни

University of Newcastle
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 2 семестри January 2019 Австралија Newcastle + 1 more

Мајстор за дефектологија е наменет за наставници и други релевантни искуства кои сакаат да се здобијат со постдипломски професионални квалификации во посебни образование. [+]

Мајстор за дефектологија

Мајстор за дефектологија е наменет за наставници и други релевантни искуства кои сакаат да се здобијат со постдипломски професионални квалификации во посебни образование. Ако би сакале да се здобијат со или да ги ажурирате вашата експертиза во динамична област на студии и пракса, тогаш оваа програма е за вас.

На пристап се користи во програмата мешавини теорија и практика, со акцент на примена на наодите од истражувањата на најдобрите наставни практики.... [-]


Master of Education in TESOL, Literacy and Culture

University Of San Diego School of Leadership and Education Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2018 Соединети Американски Држави San Diego + 1 more

[+]

Нашите студенти

. . [-]

Master of Education (MED) Reading Specialist

Alabama State University The Harold Lloyd Murphy Graduate School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

[+]

Копија од валиден сертификат на кандидатот (Б за магистерски, А за АА) со правилно одобрување; Евалуација на ефикасноста на наставата; И

EDT 576 Integr of Tech во K-12 Curr ................... 3

Вкупно време 36

Додипломски такси

Подолу се дадени проценките за школувањето и трошоците за полно работно време на постдипломски студенти кои живеат на кампусот во текот на 2017-18 академската година. Крајните трошоци и надоместоци може да варираат во зависност од одлуките за запишување и начин на живот. Исто така, можеби ќе сакате да ги разгледате проценетите трошоци и трошоци за запишување на додипломски студии со завршено време . . ... [-]


Master of Education (Special Education, Advanced)

Torrens University Australia
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 6 години October 2018 Австралија Melbourne + 1 more

The Master of Education (Special Education, Advanced) thoroughly prepares educators to support individuals with a range of special educational needs in mainstream classrooms and fills a much-needed gap in professional development for teachers in the field. [+]

Build specialised skills to support individuals

The Master of Education (Special Education, Advanced) thoroughly prepares educators to support individuals with a range of special educational needs in mainstream classrooms and fills a much-needed gap in professional development for teachers in the field.

The Master of Education (Special Education, Advanced) takes a Design Thinking approach to analyse issues and challenges faced by persons with a range of additional learning needs. In particular, it focuses on problem-solving, informed by advanced theoretical knowledge, from a person first perspective.

The course highlights three distinct streams; all of which address the challenges and issues faced by mainstream teachers in 21st Century educational practice:... [-]


мајстор на попреченост и вклучување

The University of Waikato
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 18 месеци March 2018 Нов Зеланд Хамилтон

Мајсторот на инвалидските студии и вклучување истражува прашањата кои произведуваат различни поврзани со општествените норми и ги поставува за да се произведе практичари кои ги предизвик. Програмата ги истражува современите теории, методологии и практики поврзани со широко поле на студии попреченост и вклученост. [+]

Мајстор за инвалидско и вклучување на студии

Мајсторот на инвалидските студии и вклучување истражува прашањата кои произведуваат различни поврзани со општествените норми и ги поставува за да се произведе практичари кои ги предизвик. Програмата ги истражува современите теории, методологии и практики поврзани со широко поле на студии попреченост и вклученост.

Оваа програма е позната по својата основа во модел на социјална правда на инклузивна заедница и образовна практика и се релевантни за различни професионалци кои работат во организации во заедницата и во училиштата, и оние кои се занимаваат со застапување и права попреченост.... [-]


господар 's степен во посебни образование

Frederick University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 36 месеци September 2018 Кипар Кипар онлајн Nicosia + 2 more

На постдипломските програма во Специјалниот образование има за цел да обезбеди знаења и вештини, и теоретски и практично ниво, кои се неопходни за обука и поддршка за учениците со посебни образовни потреби во редовните и специјалните училишта. Таа има за цел да се обезбеди знаење, свест и едукација на дипломирани студенти Педагошки универзитет и други одделенија во Специјални прашања на инклузивното образование. [+]

Основни цели

На постдипломските програма во Специјалниот образование има за цел да обезбеди знаења и вештини, и теоретски и практично ниво, кои се неопходни за обука и поддршка за учениците со посебни образовни потреби во редовните и специјалните училишта. Таа има за цел да се обезбеди знаење, свест и едукација на дипломирани студенти Педагошки универзитет и други одделенија во Специјални прашања на инклузивното образование. Оваа програма ќе обезбеди научни информации за идентификација, евалуација и справување со деца со посебни потреби во редовните училишта (општата класа, посебна единица, или индивидуална Специјални образование), но исто така и во друго ниво поставување посебни образование. Оваа програма, исто така, ќе се обезбеди можност да се спроведат истражувачки проекти во областа каде што се спроведени многу истражувања досега, барем во областа на Кипар.... [-]


Мајстор за образование (M.Ed.) во посебни образование

Alabama State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование. [+]

Се претпоставува дека кандидат за Магистер на науки степен има направено посветеност кон научното проучување на образованието и наставата како кариера. Средното образование курсеви вклучуваат во стручното образование, полиња на учење, и општо образование.

Кандидатите треба да се однесува на Академијата за образование за прифаќање на програмата за образование на наставници, најдоцна до четвртиот семестар на нивниот упис во Алабама државен универзитет. По усвојувањето на програмата, советник во средното образование ќе биде доделен за да им помогне во процесот на дизајнирање на прифатливо програма. Советникот во колеџ за образование ќе го координира процесот на консултации со советникот во областите на наставата.... [-]


Мајстор за образование во дефектологија - наставник на учениците со хендикеп (MED)

William Paterson University of New Jersey
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Wayne

Мајстор за образование во дефектологија - наставник на учениците со хендикеп (MED) Тоа е намерата на програмата за да се обезбеди струја, напредни информации за образовни истражувања, испорака на услуги, трендови, и службите во заедницата, ставови општествени, технички сознанија и наставни стратегии и практики за образованието на лицата со посебни потреби. Различни придонеси на програмата им овозможи на наставниците, учење консултанти, супервизорите и другиот персонал во и надвор од специјално образование да се развие на знаење и вештини потребни за да служат лицата со посебни потреби во различни поставувања. Стадиум I на оваа концентрација води кон Наставник на учениците со посебни потреби поткрепа. [+]

Мајстор за образование во дефектологија - наставник на ученици со посебни потреби (MEd)

Тоа е целта на програмата за да обезбеди струја, напредни информации за образовни истражувања, услуги, трендови, службите во заедницата, социјалните односи, технички достигнувања, како и наставни стратегии и практики за едукација на лицата со посебни потреби. Различни придонеси на програмата им овозможи на наставниците, учење консултанти, супервизорите и другиот персонал во и надвор од специјално образование да се развие на знаење и вештини потребни за да служат лицата со посебни потреби во различни поставувања. Стадиум I на оваа концентрација води кон Наставник на учениците со посебни потреби поткрепа.... [-]


господар во посебни образовни потреби - драма терапија

Palacky University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Чешка Оломоуц

Студијата е дизајниран како follow-up господар 's степен, кој веднаш следи (и е тесно поврзана со) диплома' s степен во насока на посебни образовни потреби - драма терапија и се базира на знаење стекнато во претходните студии да учат вештини потребни за независно [+]

Опис на програмата

Студијата е дизајниран како follow-up господар 's степен, кој веднаш следи (и е тесно поврзана со) диплома' s степен во насока на посебни образовни потреби - драма терапија и се базира на знаење стекнато во претходните студии да учат вештини потребни за независно образовни , дијагностички, терапевтски и советувалишна работа со лица со здравствени хендикеп (или други видови на социјалната обесправеност). Студијата за едукација за посебни потреби - драма терапија се базира на трансформациите на општествената реалност во последниве години во областа на образовните практики и социјалната работа со посебни потреби (особено "Законот за образование" 561/2004 и Законот за социјални услуги 108/2006 - двата акти ставаат поголем акцент на грижата за лицата со тешка и длабока здравствена попреченост, за што е потребна терапевтско-формативна и социјално-терапевтска обука на професионалци - едукатори за посебни потреби. Целта на студијата е да се подготват дипломците за квалификувани да работат во областа на образованието, социјалната заштита, здравствената заштита и правда, вклучувајќи ги невладините организации кои се активни во наведените сектори. Студијата е органски поврзана со знаењето за образованието за специјални потреби и за драматичната терапија (во контекст на други експресивни терапевтски дисциплини), а врз основа на широк интердисциплинарен приод студентите им овозможуваат самостојно да работат во решавање на комплексни теоретски и особено практични проблеми со нивните клиенти.... [-]


господар во стручно образование и вклучување во контекстот на училиштето - AEE

Grupo Tiradentes
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци March 2018 Бразил Aracaju

Курсот има за цел да се поттикне образование професионалци: наставници од редовните соба, во просториите на Агенцијата за вработување (специјалист за образовната услуга), менаџери, меѓу другите, дискусии во можност да ги субвенционира во педагошките практики кои придонесуваат за вклучување, со развојот, автономија и учење на лице со посебни потреби, обезбедување на разбирање на улогата на Воспитно специјалист служба на наставникот и нејзиниот однос со различни пречки во контекст на училиште. [+]

диференцијали на курсот

Курсот има за цел да се унапреди образованието професионалци: наставници од редовните соба, соби ЕСА (специјалист образовни услуги), Менаџери, меѓу другите, дискусии во можност да ги субвенционира во педагошките практики кои придонесуваат за вклучување, со развојот, автономија и учење на лице со посебни потреби, обезбедување на разбирање на улогата на Воспитно специјалист служба на наставникот и нејзиниот однос со различни пречки во развојот во контекст на училиште. За таа цел неопходно е да се подготви на повик планови од признавањето на видот на попреченост и постојните вештини; идентификуваат, развој, производство и организирање на ресурси за учење, пристапност и стратегии, со оглед на видот на попреченост со цел да се изгради на акционен план во согласност со потребите презентирани и да се разбере значењето на асистивната технологија во процесот на вклучување на лицето со посебни потреби и AEE .... [-]