Пребарај за Мастерс во Теологија

Најди ги вашите магистерска диплома по Теологија овде!

Теологија

Колку подолго историјата на човештвото и културата, повеќе религиозни верувања и системи доаѓаат на живот. Почнувајќи од старите времиња, луѓето имаат потреба нешто натприродно да веруваат дека внатре Овие верувања им помогнале низ вековите за да дојдат до одговори на основните и предизвикувачки прашања во врска со целта и смислата на животот. Религии се често во центарот на културни конфликти и политички прашања. Јудаизмот, будизмот, христијанството и исламот се главните светски религии и тие продолжуваат да биде многу влијателни, иако постојат научни и не-религиозни концепти кои во голема мера преземени во текот на човечките умови.

Теологијата или религиозни студии е студија каде религиозни верувања, структури и институции се споредуваат, опишани и објаснети. Иако овие две дисциплини студија слични прашања, како што литературен пристапи кон религијата, Антропологија на религијата, географија и историја на религија, социологијата и психологијата на религијата, тие се разликуваат од нивните перспективи. Религиозни студии нуди трета страна перспектива на тема и се смета повеќе филозофски предмет во споредба со теологија. Теологијата е, исто така, поврзани со професионална министерско обука.

Ако сте заинтересирани да студираат теологија или религиозни студии, движете се надолу и да се погледне во програмите да се види дали постои нешто што може да бидат заинтересирани во аплицирањето за.

Читај повеќе

М. Фил. во христијанската теологија

Trinity College Dublin
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Даблин + 1 more

Ова M.Phil во христијанската теологија ќе им овозможи на учесниците да се здобијат со во-длабочината на знаење на основните прашања во современата христијанската теологија - прашања, како што Црквата и Министерството, теологија на Библијата, права и одговорности. [+]

Мајстори Теологија диплома. M.Phil. во христијанската теологија Верските прашања се важен дел на јавна дебата во современото плуралистички општества. Многу клучни социјални и политички прашања се под влијание од страна на религиозните проблеми. Клучните дебати политика бара стручност и писменост во религиозни и теолошки концепти, нивните традиции и практики. Ова Магистрант во христијанската теологија ќе им овозможи на учесниците да се здобијат со во-длабочината на знаење на основните прашања во современата христијанската теологија - прашања, како што Црквата и Министерството, теологија на Библијата, права и одговорности. Студентите се запознаваат со историската наука и на ригорозни современата теолошка истрага. учење семинар-стил е важен педагогија во програмата. Писмена дисертација е клучен дел на Магистрант. Ова им овозможува на учесниците да се вклучат во напредни студии на одредена тема на интерес во оваа област. Во текот на процесот на пишување, учесниците се нуди еден-на една академска супервизија. Учесниците во оваа Магистрант ќе учат вештини за истражување, како и аналитички, писмени и вербални комуникациски вештини. Овие се високо ценети и ефективни во голем спектар на професии. Лојола Институт, Тринити колеџот во Даблин Институтот Лојола е посветен на едукација и истражување во теологија во широка католичката традиција. Нашата главна грижа е креативен пресекот на теологија, црквата и современото општество. Тој нуди додипломски и постдипломски степени. За повеќе информации околу Институтот Лојола види https://www.tcd.ie/loyola-institute. Структура Курсот вклучува и се предава и истражувачки компоненти. Студентите мора да преземе шест научи модули (10 ЕКТС за секој) се состои од три основни и три изборни модули, и напише 15.000... [-]

Мајстор на Божественоста

Corban University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години Open Enrollment Соединети Американски Држави Salem + 1 more

Министерството почива каде непроменлива Словото Божјо се вкрстува со постојано менување на светот. Министерството е за постигнување луѓе - Исус Христос им се овозможи да се трансформира нашите животи и заедници. Потоа повторно, ова е само убаво изјави идеал, или тоа е жив, дишење реалност? [+]

Министерството почива каде непроменлива Словото Божјо се вкрстува со постојано менување на светот. Министерството е за постигнување луѓе - Исус Христос им се овозможи да се трансформира нашите животи и заедници. Потоа повторно, ова е само убаво изјави идеал, или тоа е жив, дишење реалност? Министерството е тежок и полн со тешки прашања, предизвикувачки ситуации и несовршени луѓе. Богословија ви дава основа да се зборува вистината на Евангелието со убедување, сочувство и милост во средината на повеќе пост-христијански свет. Тоа ви подготвува да се учат на релевантноста и живот-менување на пораката од Светото Писмо и да даде пример на вера во акција. Обука која е во право за вас Како пастир, мора да се комбинираат страст, занимање и теологијата. Да бидат опремени да се зборува за стотици и на бранителот еден. Бидете подготвени да се справат со организациски развој и буџети, да доведе тимови на волонтери. Бидете подготвени да го поддржат, ги охрабри, предизвик и да ги инспирира оние кои ви служи. Не семинаријата искуство може да ви го предаде одговорите на сите прашања што треба во наредните години на министерството. Ние ви овозможат со библиски и богословски знаењето вештина која треба да ги најдете одговорите на клучните прашања на денешницата. MDiv програма е дизајнирана да ви даде на алатките што треба точно да се толкува Писмото во рамките на своите историски, географски и културно потекло и да се примени на контекст, тековната локација вашето министерство и културните барања. Предмети Мајстор на Божество Corban е на располагање целосно преку интернет... [-]

Мајстор на Божественоста

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна 3 години May 2018 Кенија Најроби

Магистер на Божественоста програма е дизајнирана да обезбеди интегриран обука за оние кои влегуваат во pastorate во различни ситуации, вклучувајќи мисионерска служба, црквата министерствата за образование, наставата во теолошки установи и други сродни видови на христијански сервис. [+]

Мајстори Теологија диплома. Мајстор на Божество Магистер на Божественоста програма е дизајнирана да обезбеди интегриран обука за оние кои влегуваат во pastorate во различни ситуации, вклучувајќи мисионерска служба, црквата министерствата за образование, наставата во теолошки установи и други сродни видови на христијански сервис. Програмата е составена од различни поделби на теолошкиот дисциплини, со што се овозможува на програмата за да им даде на студентите можност да се фокусира на една област на акцент или специјализација. Студентите во оваа програма можат да ги извршуваат која било од следниве акцент: Библиски студии, Кристијан образование, црковната историја, мисии, пастирска, теолошки и превод студии. Од друга страна, студентот може да ги извршуваат општа област на студии без преземање какви било акцент. На крајот на курсот на студии во мајстор на Божественоста, студентот треба да бидат способни да: 1) да покаже добро општо познавање на содржината на Стариот и Новиот Завет. 2) Интеракции библиски и интелигентно со историски и тековните теолошки прашања и позиции, како во Африка и глобалната контексти. 3) Артикулираат јасно повикот на христијаните да ги светот евангелизација и да покаже дека разбирање преку личен ангажман. 4) Покажат основни вештини за настава во областа на министерството. 5) Да се ​​обезбеди лидерство во црквата и пара-црква организации. 6) Дефинирање на неговиот / нејзиниот повик, подароци и способности за да функционира добро во одредена област на специјализација. 7) живеат побожно, им помагаат на другите со смирение и се пример за морални и етички интегритет во сите ситуации со соверници и општеството во целина. ... [-]

Господар на божественоста ПРОГРАМА

Union University California
Он-лајн студии Целосна 4 - 6 години January 2018 Соединети Американски Држави Westminster

Магистер на Божественоста програма (MDiv) е дизајниран да ги поттикне и да им овозможат на студентите да послужи како трансформационните христијански лидери во денешниот мултикултурна контекст. [+]

Господар на божественоста ПРОГРАМА понудени јазици: Англиски јазик, виетнамски ОПИС Магистер на Божественоста програма (MDiv) е дизајниран да ги поттикне и да им овозможат на студентите да послужи како трансформационните христијански лидери во денешниот мултикултурна контекст. Uuc нуди традиционални вештини со премиерите на библиски и богословски надлежности, ефикасна комуникација, духовна чувствителност и зрелост, страст за евангелизам и пастирска грижа. Покрај тоа, нашата програма нуди курсеви во глобалната поврзаност на современиот свет, важноста на разбирање на урбанизација, принципите на ефективно лидерство, организациски вештини за развој и трансформација на општеството. Дипломирани студенти на програмата ќе бидат опремени компетентно да им служи на ефикасно и на професионално ниво се благословени пастири и лидери во контекст на цркви и други христијански организации и / или министерства. РЕЗУЛТАТИ ОД УЧЕЊЕТО По успешно завршување на мајстор на Божественоста програма, дипломираните студенти ќе бидат способни да: 1. Ефикасно да ги артикулираат звук библиски и историски теологија 2. Развивање на практики на лична и духовна зрелост 3. Има капацитет да се направи црквата садење и црквата обновување 4. Мобилизирање на црквата за социјална трансформација, конфликти, помирување и глобалната мисија 5. Доведе компетентно и да организираат и управуваат со вешто и да ментор народот за нивните министерства во семејства, цркви и јавниот сектор. Запишување Потребно Подносителот на барањето мора да заврши на онлајн апликација за прием andsubmit следниве материјали за директор на приеми треба да се смета за прием: 1. Две пасош големина фотографии 2. Копија од владата издаде слика за идентификација 3. Диплома за уметности и науки степен... [-]

Мајстор на уметноста во пастирска грижа и Советување / Апостолски Богословскиот

New Brunswick Theological Seminary
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави New Brunswick Jamaica + 1 more

Мисијата на мајстор на уметноста во пастирска грижа и Советување / Апостолски Богословскиот е да се подготви пастирска лидери за ефективна министерство широко дефинирани што е теолошки информирани, сочувство практикува, и акција вработени во областа на старателска грижа и Советување / Апостолски теологија. [+]

Мајстори Теологија диплома. Мисијата на Мајстор на уметноста во пастирска грижа и Советување / Апостолски Богословскиот е да ги подготви пастирска лидери за ефективна министерство широко дефинирани што е теолошки информирани, сочувство практикува, и акција вработени во областа на старателска грижа и Советување / Апостолски теологија. Оваа програма на студии е наменет за: лица кои се благословени свештеници во црквите, кои не бараат на M.Div. степен, кои сакаат да ги извршуваат теолошки студии за збогатување на нивната служба; лица во не-црковни занимања (на пример, професор во средно училиште, советник, писател) за кого постдипломски студии во хуманистичките науки може да биде особено корисно или збогатување; лица кои, поради причини на професионална специјализација, сакаат да се комбинираат професионална степен (на пример, мајстор на библиотека наука или Мајстор за социјална работа) со теолошки студии; лица кои веќе имаат завршено M.Div. степен, но сакаат повеќе во-длабочината на теолошки студии во пастирска грижа и Советување / Апостолски Богословскиот; лица кои, со или без M.Div. степен, сакаат да се подготват за да влезат д-р програма во богословски дисциплина на старателска грижа и Советување / Апостолски теологија, или во некоја друга слична област во рамките на хуманитарните Генерално, концентрација на УО во пастирска грижа и советување може да послужи како одличен пат на студија за човек кој 1) работа во поддржувачка улога во животот на општеството, 2) кои сакаат кариера во пасторална советување во заедницата непрофитна агенција, или 3) кои предвидуваат chaplaincy (здравствена заштита, корекции, војската, или заедница) како израз на нивниот повик за министерството. Приемот на... [-]

Магистер по теологија

VID Specialized University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Норвешка Осло

Теологијата Програмата нуди широк спектар на курсеви и степени во теологијата, од кои некои се потребни за ракоположен служба во Црквата на Норвешка. B.Th., M.Th., Cand.theol и испит во Практични теологија и Ph . d. [+]

Теологијата Програмата нуди широк спектар на курсеви и степени во теологијата, од кои некои се потребни за ракоположен служба во Црквата на Норвешка. B.Th., M.Th., Cand.theol и испит во Практични теологија и Ph . D. Мајстор програма на теолозите, е понуден на англиски јазик. Тоа е две години интензивна академски курс на студии, 120 ЕКТС кредити. Магистрирал на програмата е дизајниран за да се приспособат на студентите и од Норвешка и во странство, особено од соработуваат институции и цркви во земјите во развој, со цел да им понуди можност за нив да се специјализираат во одредени академски теолошки дисциплина. Еден од главните елементи на програмата Магистер е пишувањето на магистерскиот труд на академски услови. Во M.Th. програма за работа на теза претставува 30 кредити. Секој студент работи под надзор на ментор. Господарот на програмата, исто така, вклучуваат значителни читање и настава програма (90 кредити). [-]

Магистер по теологија

L’Université Catholique Du Congo
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Конго, Демократска Република Kinshasa

Во 1996 година, на Постојаниот комитет на епископите на Конго одобри новата организација на студии на Факултетот за теологија, кој стапи во сила во октомври истата година. Реформата зеде неговото заминување од преглед на одделот за теологија на програмата и хуманистичките науки, чија двојна Првичната цел беше во теолошки формирање на верски и световни студентите кои не се наменети за свештеник, и на inculturation Евангелието преку интеграција, во богословско образование, хуманистички внимава на животната средина и културни традиции. [+]

Мајстори Теологија диплома. Во 1996 година, на Постојаниот комитет на епископите на Конго одобри новата организација на студии на Факултетот за теологија, кој стапи во сила во октомври истата година. Реформата зеде неговото заминување од преглед на одделот за теологија на програмата и хуманистичките науки, чија двојна Првичната цел беше во теолошки формирање на верски и световни студентите кои не се наменети за свештеник, и на inculturation Евангелието преку интеграција, во богословско образование, хуманистички внимава на животната средина и културни традиции. Без напуштање на овие две прашања, на Постојаниот комитет на бискупи потврдува дека Црквата треба лаиците обучени во теологија, и истакна дека формирањето на овие мора да биде иста како и за свештениците (освен, се разбира, прашања поврзани со свештеничката служба). Нема да има посебна програма за лежеше ниту свештеници. За сите, тоа ќе биде ист на сите нивоа: диплома, диплома, диплома (ДЕА), д-р. Покрај тоа, сите теологија учи на факултет мора да се inculturated; обука вродена хуманистичките на теологијата се наметнува на сите студенти на теологијата и ова, на секое ниво. На Богословскиот факултет има намера не само да ги обучи специјалисти за богословско образование на универзитетите, Големиот семинари и Scholasticates но исто така и за обука на компетентен кадар за богословски анимација, апостолски, пастирски и литургиски во верските заедници и Кристијан. Постои во рамките на овој факултет четири насоки: Библиска догматски моралот пастирска Основна обука опфаќа два циклуса: 3 години на постдипломски и додипломски 2 години. Теологијата Програмата степен може да се заврши од страна на еден... [-]

Магистер по теологија и религиозни студии

Vrije Universiteit Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Амстердам

На една година Мајстор програма Богословскиот и религиозни студии се фокусира на специфични професионални области. Во овој мајстор 's ќе бидат подготвени за професионална кариера во или надвор верски институции. [+]

Магистер по теологија и религиозни студии

 

На една година Мајстор програма Богословскиот и религиозни студии се фокусира на специфични професионални области. Во овој мајстор 's ќе бидат подготвени за професионална кариера во или надвор верски институции. Можете да изберете од различни специјализации кои секоја се фокусира на свој терен. Вие не само што ќе го следат курсеви во која се одразуваат на одредено поле или професионални контекст; стажирање е задолжителен дел на овој мајстор, како и. Се разбира, ќе напишете теза за да се заврши вашата програма господар. Во текот на програмата ќе бидат активно тренер во својата студија напредок и личен развој. Петте специјализации да изберете од се:... [-]


историја на религии (M.Phil)

MF Norwegian School of Theology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Норвешка Осло

Интердисциплинарна пристапи кон религијата и историјата во пред-модерниот свет: Средба и конфликти [+]

Мајстори Теологија диплома. Јазик на настава: Англиски интердисциплинарна пристапи кон религијата и историјата во пред-модерниот свет: Средба и конфликти Зошто Ерусалим уште толку оспори место? Кои се причините за систематско уништување на Исламската држава (ИС) на културното наследство од минатото? Зошто свети текстови произведени пред повеќе векови продолжат да го обликуваат животот на луѓето денес? Како се користи и злоупотребува? Зошто меч понекогаш замени зборот во верските работи? Како се религиозни групи, идеи и артефакти патуваат од еден на друг континент и како што миграцијата се трансформира нив? Со други зборови, како се религиозни конфликти и средби обликување на современиот свет и зошто тие се уште важно денес? Ова се некои од темите МФ норвешки теолошко училиште стапа во својата нова програма M.Phil во историја на религии, со примарен фокус на религијата во пред-модерниот свет: Средби и конфликти. Програмата е фокусирана на прашањата на верските вкрстувањето, соживот и конфликт во три целни области: Европа, Југоисточна Азија и на Блискиот Исток. Опфатени во долга историска перспектива која се протега од доцната антика до Европската ренесанса, програмата има за цел да се расветли корените на овој мирен соживот и размена, како и на денешните противречности и конфликти. Основната идеја на програмата е дека, со цел целосно да се сфати тековната религиозни конфликти и сојузи, ние треба да се разбере како на перцепциите на минатото и сегашноста се испреплетени, заемно зависни и постојано се преобликува. Врз основа на мултидисциплинарен пристап и примена на различни теоретските рамки и толкувачки методи, основни курсеви на програмата... [-]

господар на науката на религиите

Université Francophone du Congo
Студии врз за студентски град Целосна February 2018 Конго, Демократска Република Goma

Господар наука на религиите [+]

Господар наука на религиите На UFRACO ќе ги искористи сите можни средства за да се постигне своите цели преку интензивирање на конференции, семинари, симпозиуми, научни собири. И како универзитетски врзан за Болоњскиот процес, LMD систем, мобилноста на своите студенти и наставници со други универзитети складирана ревизија. UFRACO усвои следниов филозофија: 1) За да се овозможи мобилност на студентите и учениците во Централна Африка и на Големите езера, а особено и на планетата. Февруари 10) Направете читливи, видливи и предвидливи снабдување на обука во африканските земји; 3) Подобрување на Африка формации низ целиот свет и да ги направи компатибилни, adoptable и прилагодлив на знаење и ригорозно да се практикува во сите други земји тоа е националната програма, повеќе преминат, но системот е лиценцата , магистерски и докторски (LMD). Сепак, ние внимателно ќе го следи различни насоки на надзорниот Министерството на овој систем. [-]

Магистрирал во религиозни науки: историја и општество

Universidad de La Laguna
Студии на универзитет или он-лајн Целосна 1 година September 2018 Шпанија Santa Cruz de Tenerife

Мајстор во науката на религиите: историја и општество нуди солидно знаење и методи на анализа на големи религиозни традиции на историјата на човештвото, како и алатки за управување со религиозните различности во современите општества. Во првиот дел на Господарот, воведен во природата, вклучува методолошки, историски и правни содржина. Вториот дел е поделен во два правци, наменета за студентот специјализира во "Историја на религиите" или "Управување со верската и културната различност". Специјалисти учествуваат во познатиот мајстор на Универзитетот Pablo de Olavide, III Универзитетот Карлос, на Универзитетот Ла Лагуна, како и на други универзитети и институции. [+]

Подлабоко разбирање на религиите стана итна. Од една страна, на XXI век почна брендирани конфликтот кој, под етикетата на "религиозни" кријат комплексна мрежа на фактори кои одат многу подалеку од религијата, но се поврзани со тоа нераскинливо. Покрај тоа, движењето на населението стануваат се почести, а денес ние сме особено свесен дека мирниот соживот меѓу културите бара и го знае идентитетот, разбирање и почитување на идентитетот на другите. Мајстор во науката на религиите: историја и општество нуди солидно знаење и методи на анализа на големи религиозни традиции на историјата на човештвото, како и алатки за управување со религиозните различности во современите општества. Во првиот дел на Господарот, воведен во природата, вклучува методолошки, историски и правни содржина. Вториот дел е поделен во два правци, наменета за студентот специјализира во "Историја на религиите" или "Управување со верската и културната различност". Специјалисти учествуваат во познатиот мајстор на Универзитетот Pablo de Olavide, III Универзитетот Карлос, на Универзитетот Ла Лагуна, како и на други универзитети и институции.... [-]


Licentiate диплома во свето теологијата (STL)

Universidad Pontificia Comillas
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шпанија Мадрид

Носител на студии во Светото Богословски е на постдипломски програма (магистер по теологија). Како таква, на одредено ниво на знаење и вештини од претходните студии (диплома во Светото богословие (СТ), мајстор 's степен во Божество и еквиваленти) се очекува. Студентите ќе се фокусира на нивните студии за одредена област на интерес во рамките на различни области на католичката теологија. Курсот е структуриран според две години цикличен план. [+]

Носител на диплома диплома во Светото богословие (STL) Носител на студии во Светото Богословски е на постдипломски програма (магистер по теологија). Како таква, на одредено ниво на знаење и вештини од претходните студии (диплома во Светото богословие (СТ), мајстор 's степен во Божество и еквиваленти) се очекува. Студентите ќе се фокусира на нивните студии за одредена област на интерес во рамките на различни области на католичката теологија. Курсот е структуриран според две години цикличен план. Овој степен подготвува студентите да стручно се вклучат со прашања кои се однесуваат на нивните специјалист поле. Тој е дизајниран како вовед во истражување во секоја од областите на специјалист, според теолошки методологија потребни за секоја област. Курсот се фокусира посебно на развој на напредни знаења на католичката доктрина, врз основа на Светото Писмо и традиција, со цел да се придонесе за презентирање постојано појасно разбирање на тајната на Христа, во согласност со најзначајните современи културни движења. Студентите ќе ги покрие повеќето врвни и интердисциплинарни теми, без запоставување на вредноста на христијанската традиција. Прием Приемот на барањата: Носител на диплома програма во црковна студии (диплома 's степен во Теологијата). Шест години на студии, филозофија, теологија пред "втор циклус приемен испит". Странските студенти кои не поседуваат академски сертификати издадени во шпански мора да претстави DELE (Диплома на шпански јазик како странски јазик) на ниво на Б2 или повисока. Оваа диплома е доделена од страна на Институтот Сервантес. Студентите кои не ги носат потребните DELE ќе ги преземе јазик тест за да се потврди дека имаат ниво... [-]

Господар на актуелните предизвици во пастирска пракса

Universidad Pontificia De Salamanca
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Шпанија Саламанка

Ова е годишен разбира бакшиш и обука во Практични теологија која нуди подлабока анализа и criteriology за работа во пастирска област. [+]

Мајстори Теологија диплома. Опис на програмата Ова е годишен разбира бакшиш и обука во Практични теологија која нуди подлабока анализа и criteriology за работа во пастирска област. биоетиката, семејството, образованието, социјалниот живот, нудат обука патеки одговор на големите предизвици со кои општеството ги насочува на Црквата во областа на пастирска акција, на духовен живот и морална рефлексија е предложен. Цели Во областа на високото образование (академски), мајстор е претставен како разбира бакшиш и обука во практична теологија ориентирана истражувам во некои од предизвиците со кои се соочува општеството денес evangelizing дејствување на црквата, главно преземање сметаат областа на биоетиката, духовност, семејството, образованието, миграција и catechesis. професионални профили Апостолски верски професионалци Наставна програма Блок 1: Морална Површина (12 ЕКТС) 2 блок: духовност и Апостолски Површина (15 ЕЦТС) 3 блок: Семинар (6 ЕЦТС) 4 блок: Методологија (3 ЕЦТС) Блок 5: Меморија (24 ЕЦТС) Студентот, во консултации со директорот на мајстор, може да се направи програма, каде што различните тематски блокови и понатаму е дефинирано од страна на опсег на курсеви и семинари Факултетот нуди во различни степени. Тој, исто така, избор на наставникот да го придружува во правење на меморијата на предметот, кои ученикот сака да истражувам во предметните области опфатени со мајстор. Методологија Господарот има 60 ЕКТС ќе се одржи во осамен настава лице во текот на учебната година. Во прилог на мастер класи на различни курсеви, ќе се обезбеди истражувачки семинар и поддршка во спроведување на истражувачки извештај. Траење и цена Почеток на терминот: септември 2016 Времетраење: од септември до... [-]

мајстор на Божество (Талбот теолошко училиште)

Biola University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Los Angeles

Мисијата на Магистер на Божественоста програма Талбот школа на Богословскиот е да им овозможат слуга држави за правење ученици светот преку развивање во нив точна познавање на Словото Божјо, со вештини потребни за да комуницира Евангелието ефикасно, и карактерот достоен за царството на нашиот Господ Исус Христос за водечките на црквата. [+]

Мајстор на Божество (Талбот теолошко училиште)

Мисијата на Магистер на Божественоста програма Талбот школа на Богословскиот е да им овозможат слуга држави за правење ученици светот преку развивање во нив точна познавање на Словото Божјо, со вештини потребни за да комуницира Евангелието ефикасно, и карактерот достоен за царството на нашиот Господ Исус Христос за водечките на црквата.... [-]


Мајстор на Божественоста

TCA College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 9 години August 2018 Сингапур + 1 more

Мајстор на Божество е сеопфатна постдипломски програма да ги подготви студентите за професионална министерствата за локалната црква. Сите студенти кои следат јадро на наставната програма на библиска, теолошките и [+]

Господар на божественоста

Мајстор на Божество е сеопфатна постдипломски програма да ги подготви студентите за професионална министерствата за локалната црква. Сите студенти кои следат јадро на наставната програма на библиска, теолошките и практични студии на министерството.

Акредитација: Азија Богословскиот асоцијација

Кредити: 60 кредити за богословски носителите диплома 99 кредити за не-теолошки диплома носителите... [-]