Пребарај за Мастерс во Технологија

Најди ги вашите магистерска диплома по Технологија овде!

Технологија

Дали развој и работа со нови полиња ве интересира? Дали уживате да се up-to-date и модерен? Потоа магистерски степен или доктор по Технологија / иновации е мудар избор.

Со диплома во областа на технологијата / иновации ќе се стекнат со знаења за креирање и управување иновации, како и длабочина во аналитички функции на менаџментот. Технологијата е одлична можност за научници и инженери и дава практични основа за многу од применети науки. Со диплома во оваа тема, ќе стане дел од високо-технолошки домен, и ќе бидат квалификувани да работат на сите нивоа на администрацијата.

На оваа страница се различни линкови од сите земји низ целиот свет, нудејќи програми да одговараат на вашите потреби. Постојат постдипломски студии во претприемништво, менаџмент, па дури и креативност и претпријатија! Значи отпочнување својата кариера денес со примена за магистерска диплома по Технологија / иновација!

Читај повеќе

мајстор во дигитална технологија за управување со - вештачка интелигенција

Bologna Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година December 2017 Италија Болоња

Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во вештачката интелигенција. [+]

Мајстори Технологија диплома. Преглед Дигиталната трансформација е длабоко промена на организацијата на современите претпријатија и нивната структура на управување. Модерна, иновативни компании треба високо квалификувани менаџери кои имаат и технички компетенции да се справат со новите дигитални технологии и вештини за управување се потребни за донесување одлуки позиции. Мајстор во дигитална технологија за управување обезбедува двете овие надлежности со користење на пристап две фази: во текот на првите курсеви за менаџмент циклус класичен како и специјализирани курсеви за управување со дигитални трансформација се изучува на сите учесници, додека вториот циклус обезбедува специфични технички формирање за специјализација во вештачката интелигенција. Курсевите ќе ги покрие најновите техники и алатки, како и нивните индустриски апликации, се фокусира на нови бизнис можности и предизвици што произлегуваат од нив. Оваа меѓународна програма, со студентите од целиот свет и на факултетот составен од професори, менаџери и претприемачи, се одвива во рамките на единствена атмосфера на вила од 16 век на ридовите околу Болоња. Благодарение на дела, проекти на компанијата и господар предавања проект, студентите се во контакт со клучните концепти на дигиталната ера. Програмата завршува со поле лабораториска работа и стажирање на компанијата. МАЈСТОРОТ е инвестиција. Заем за чест е начин за финансирање на ИТ. "PerTe Prestito Con патека", долгорочна и ниски каматни чест на кредитот, без потребен за покривање на целиот износ на школарината колатерал. клучни факти Формат: со полно работно време Јазик: Англиски Времетраење: 12 месеци CFU / ЕКТС: 60 Просечна возраст: 26 Учесници: 20-50 КАЛЕНДАР Краен рок: септември, 2017 (Тркалезна јас), ноември, 2017... [-]

Господар на инженеринг во микроелектрониката производство инженеринг

Rochester Institute of Technology (RIT)
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Rochester + 1 more

Господар на инженеринг степен во микроелектрониката производство инженеринг им нуди широка едукација на студентите со диплома во традиционален инженеринг или науката дисциплини кои се заинтересирани за кариера во индустријата за полупроводници ... [+]

Господар на инженеринг во микроелектрониката производство инженеринг Господар на инженеринг степен во микроелектрониката производство инженеринг им нуди широка едукација на студентите со диплома во традиционален инженеринг или науката дисциплини кои се заинтересирани за кариера во индустријата за полупроводници. Дипломирани студенти на програмата ќе: дизајн и да се разбере низа на чекори за обработка со фабрикување цврста состојба уред за да се сретнат со еден сет на целни параметри; анализира експериментални електрични податоци од солидна држава уред за да се извлече перформанси параметри се користат во дизајнот на уредот; се разбере сегашниот литографски материјали, процеси и системи за да се исполнат барањата на слики и patterning уред; разбираат релевантноста на еден процес или уред на сегашните производствени практики; настапи во microelectronic производство на животната средина во областа на специјализација, како уред инженеринг, коло дизајн, литографија, материјали и процеси, подобрување на принос, и производството. резултатите од програматаПрограмата МСП во микроелектрониката производство инженеринг, има голем број на резултати за своите студенти:... [-]

MRes компјутерски науки

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Кина Суджоу

На MRes (Мајсторот на истражувања) по компјутерски науки програма е дизајнирана да се развие на студентите разбирање на процесот на истражување и нивната способност да се спроведе истражување. [+]

Мајстори Технологија диплома. Преглед На програмата MRes компјутерски науки е дизајнирана да се развие вашето разбирање на процесот на истражување. Таа е наменета за дипломирани студенти од една дисциплина на компјутерски поврзани, кои сакаат да ги истражат истражувања, како е можно во кариерата, или кои сакаат да ги прошират своите знаења на еден одреден аспект на компјутерите. Оваа програма ви обезбедува со MRes, кој ви овозможува да се фокусира на вашата посакувана специјалист, додека нашите меѓународни персоналот да обезбеди сета потребна поддршка. Дипломирани студенти на оваа програма, како и со сите XJTLU мајстори степени, заработи Универзитетот во Ливерпул диплома која е призната од страна на Министерството за образование на кинески. Знаења и вештини На програмата MRes компјутерски науки ќе ви овозможат со сеопфатно знаење и разбирање на: • напредни теоретски основи на актуелните трендови во компјутерски науки • истражување на клучните прашања на state-of-the-art во специјализирани области на компјутерската наука • техники за управување со проекти и дизајн , имплементација и евалуација на ИТ решенија. Модули Ќе заврши четири научи модули во првиот семестар, проследено со истражувачки проект за вкупно времетраење од 18 месеци. Прецизна содржина на вашиот истражувачки проект ќе се дискутира и одлучува со вашиот проект претпоставен и е предмет на одобрување. Основни модули: • Истражувачки методи • Проект за управување со • дисертација. Изборни предмети: • Облак компјутери • податоци за рударство и анализа на големи податоци • Интерактивна системи • Објект-ориентирано програмирање. Дополнителни модули активност на учење Кариери Дипломирани студенти од оваа програма ќе најдат вработување... [-]

господар во системите за контрола на системи

HAN University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Холандија Арнхем

А Хан мајстори во системи за контрола на системи ги зема своите инженерски вештини на следното ниво. Тоа ви дава темелно разбирање на напредни системи за регулирање се користат во денешната индустрија, како и врвни техники кои се директно применливи во индустриска средина. [+]

Магистер по системи за контрола на инженеринг А Хан мајстори во системи за контрола на системи ги зема своите инженерски вештини на следното ниво. Тоа ви дава темелно разбирање на напредни системи за регулирање се користат во денешната индустрија, како и врвни техники кои се директно применливи во индустриска средина. Практичниот пристап на овој курс е поткрепен со солидна експертиза на наставниот кадар и истражувачите. Локација: Арнхем Времетраење: 1,5 години (со полно работно време) Степен: господар на науката Почеток на курсот: Септември Професијата во мало Инженерите на системите за контрола се вклучени во сите процеси од истражување, проектирање, развој и производство директно до евалуација на системите за контрола. Дополнителната квалификација на магистерска диплома по системи за контрола на инженеринг на HAN ги подобрува вашите професионални вештини за ефикасно управување со проекти, додека балансира инженеринг, економски и комерцијални активности. Освен тоа, имате техничко знаење за да ги реализирате и оцените сите стратегии за контрола и вградени електронски системи. Теорија и пракса Теорија и пракса се беспрекорно интегрирани во програмите што ги нуди Хан Универзитетот за применети науки. Во текот на Мастерс во системи за контрола на системи, ќе се стави теорија во пракса за време на "мали проекти" и за време на применети истражувања за вашата магистерска теза. Истражувањето е насочено кон решавање на конкретно прашање од индустријата. Значи, знаењето и техниките од фундаменталните истражувања се спроведуваат во системите за контрола и се применуваат во индустриска средина. Овој заеднички пристап ги зајакнува врските со индустријата и ја стимулира размената на знаења.... [-]

Меѓународен мајстор во управување со проекти и податоци науки

HTW Berlin University Of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Berlin

Во корпоративна средина во светот, тоа е многу важно да се запознаат со меѓународен контекст и да имаат подобро разбирање за тоа. степен програма на мајстор во управување со проекти и податоци науки на HTW Берлин ќе ви помогне да се успешно управување и следење на проекти во меѓународна средина како и олеснување, процесот и интерпретираат широка податоци и вршат анализи во различни дисциплини. [+]

Мајстори Технологија диплома. Иновации и разновидност HTW Берлин, најголемиот универзитет за применети науки во Берлин, е дефинирана од страна на ориентирани кон иднината спектар на програми и курсеви, постојано ги покриваат областите на сегашната каматна како и оние со подолг рок жалба. Многу фирми ги идентификуваа недостаток во ракување со проектите и анализатор на бизнис вештини. Тие инвестираат милијарди долари во обука за вработените во областа на управување со проекти и податоци и анализатор. Со квинтилијарди бајти на податоци кои се генерирани секој ден, квалификувани менаџери кои може да се бара соодветно да се процени на овие податоци и го користат за управување со проекти во индустријата и компанија-специфичен начин. Затоа, комбинација на студии Менаџмент на проекти и науката на податоци претставува сеопфатен и во-побарувачката академска квалификација. Тоа што се отвора со различни видови на комерцијални, креативни и организациски можности и кариера патеки. Дипломирани студенти на програмата за управување со проекти и податоци наука мајстор 's ќе имаат широк спектар на техники и методологии кои се од голем интерес за бизниси денес. Нивните широко познавање ќе ги опреми со вештини за да се зголеми ефикасноста и намалување на трошоците во сложени деловни процеси. Магистер на науки во квалификациите нуди дипломирани студенти со широк спектар на потенцијални области на примена, како и можности за напредување во кариерата. Зголемување на количини на податоци се генерираат во голем број индустрии и обезбедување услуга области и беше развиен Меѓународната програма за управување со проекти и податоци за наука мајстор, со цел да се справи... [-]

Northwest Missouri State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Maryville

[+]

[-]

Меѓународната Магистер по бизнис анализи и големи податоци (babd)

MIP Politecnico di Milano School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Италија Милан

Бизнис анализи и големи податоци магистерска програма е иновативна програма заснована на холистички образовно искуство, каде што теоријата и практиката се целосно испреплетени преку континуирана поддршка на компании и меѓународни партнери. [+]

Мајстори Технологија диплома. Бизнис анализи и големи податоци господар програма е иновативна програма врз основа на сеопфатен образовни искуство, каде што теоријата и практиката се целосно испреплетени преку континуирана поддршка на компаниите и на меѓународните партнери. Исто така, да се биде во постојан однос со опсерваторија Големи податоци анализатор и бизнис интелигенција на Politecnico di Milano, се разбира е во првите редови на истражување на ИКТ за големи анализа и управување со податоци. Оваа навистина уникатна програма е заеднички понудени од страна на MIP и CEFRIEL - Politecnico di Milano и тоа е во партнерство со IBM. МАЈСТОРОТ Со револуцијата на Биг податоци постојано растечки број на водечките организации и влади се изврши големи иницијативи на податоци за да се добие вистински увид, се вози клучните одлуки и подобрување на перформансите во сите деловни функции. Добредојдовте на Меѓународниот Магистер по бизнис анализи и Биг податоци со цел да се обучуваат новата генерација на податоци такт професионалци во состојба да управуваат со комплексни проблеми анализатор на бизнис во различни на различни индустрии и средини. Оваа навистина уникатна програма е заеднички понудена од MIP и CEFRIEL- Politecnico di Milano. Бидете подготвени за работните места на иднината како Бизнис аналитичар и Биг податоци менаџер. Кој е дизајниран за? На програмата е специјално замислен за дипломирани студенти кои сакаат да се здобијат и развој на напредни квантитативни вештини за да се анализира податоци кои опишуваат трансакции, интеракции или однесувањето на луѓето, со цел да се извлече релевантни согледувања, оптимизација активности и да ја поттикне... [-]

Магистер во безжична индустриска автоматизација

University of Vaasa
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Vaasa

[+]

заинтересирани за безжична комуникација Дали сте? Дали сакате да дознаете како да се разбере паметни системи? Дали имате диплома во областа на телекомуникациите, информатиката, производство автоматизација, енергија или електрична инженеринг? Мајстор е на програма во безжични Индустриска автоматизација нуди внимателно дизајнирана програма за образование за интегрирање на напредна безжична комуникација со мониторинг, контрола и автоматизација во индустриски апликации. Целта на програмата е да се образовани квалификувани мајстори на науки со специјализација во дистрибуирани информациски системи за производство на енергија. Безжична комуникација е столбот на поврзување на луѓето, како и машини и уреди кон ерата на интернет на нештата (IoT). До 2020 година, се очекува дека околу 70% од вкупниот број на IP сообраќајот ќе се постапува во последната милја (односно, на крајниот дел на телекомуникациските) од страна на безжични мрежи. Оттука, безжична комуникација е суштински дел од другите дистрибуирани системи како што се паметни градови, безжичен автоматизација, паметни мрежи, е-здравствени системи, е-влада, безбедноста, и безброј други апликации. Затоа, голема мисија на нашата програма е да ги обезбеди потребните научни и технички информации за нашите студенти да бидат во можност да се разбере, анализира, и да се справи со таквите напредни системи. На програмата се обраќа на области на телекомуникациските архитектура еволуција, дигитална комуникација и радио технологија, современите безжични мрежи, системи и инженерство, вградени системи, и програмски вештини. Покрај курсеви, неколку семинари се организираат за решавање на повеќе напредни теми поврзани со, на пример паметни автоматизација, теоријата на играта, и енергија информатика. Нашите две-годишна програма што води кон степен магистер на... [-]

Mabda - мајстор во големи податоци анализатор

LUISS Business School
Студии врз за студентски град Целосна March 2018 Италија Рим

Мајстор LUISS бизнис школа во Биг податоци и анализатор, развиен во соработка со Oracle, обезбедува млади професионалци со вештини за да биде во првите редови на модерната бизнис анализи техника и да стане оствари [+]

Мајстори Технологија диплома. Мајстор LUISS бизнис школа во голема управување со податоци обезбедува млади професионалци со вештини за да бидат во првите редови на модерната техника Бизнис анализи и да стане оствари научник податоци. На дигитализација на светската економија е ставање на располагање на податоците во невиден темпо. Компании и организации од целиот свет се работи за да се направи податоци е составен дел од нивниот бизнис модел. Клучна состојка во рецептот за успешен пристап одлука податоци оддалечиме за бизнис е "научник податоци". Оваа нова професионална фигура е многу барани како претпријатија се повеќе се искористување на податоци на располагање. Неколку истражувања спроведени во Европа и во САД покажуваат дека "научник податоци" е една од најпознатите бара професионални личности. Магистер по голема управување со податоци е совршена можност за сите оние кои се бараат кариера во фасцинантен и брзо растечки светот на податоците како квалификуван научник податоци. пРОГРАМА Студентите почнат со курсеви за подготовка на генералниот менаџмент и потоа се фокусираат на изборни предмети и различни лабораторија активности, со цел да се гарантира постепено професионален и личен развој за секој ученик. Во последните месеци на програмата, проектот на терен ќе им овозможи на студентите да се стави своите знаења во пракса. Програмата трае 12 месеци е составен од 8 месеци предавања врз проследена со 4-месечен период на проектот Поле. подготвителни курсеви Концепти за управување со информации Вовед во Биг податоци инфраструктура Вовед во управување со податоци Вовед во Биг податоци програмирање Вовед во статистика за податоци научник Специјализирани курсеви ИТ... [-]

Мајстори во Cybersecurity (лице)

IMF Business School
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 216 часа September 2018 Шпанија Мадрид

Поради резултат на побарувачката за квалификувани професионалци во оваа област, Факултетот за бизнис и Делоит ММФ направивме овој мајстори, развиен како во училница образовна понуда високо техничко ниво, со помош на професионални тренери во секој предмет (Етички Хакерство, вештачења , обратен инженеринг, итн). [+]

Во последните неколку години, тие се зголемија сајбер нападите на бизниси и поединци повеќе од 33%, а според извештајот ONTSI (Национална опсерваторија за телекомуникации и информатичко општество) и INCIBE (Национален институт за Cybersecurity), бројката cybersecurity инциденти забележани во шпански компании се зголеми за 200% во 2014-2015. Се грижи за создавање на речиси еден милион работни места поврзани со Cybersecurity 2020 година, според неодамнешниот извештај од страна на Европската унија. Cybersecurity стана една од главните ризици за светската економија и ова го направи бизниси се повеќе се инвестира заштита од сајбер напади и спречување на слабости во нивните системи. Поради резултат на побарувачката за квалификувани професионалци во оваа област, Факултетот за бизнис и Делоит ММФ направивме овој мајстори, развиен како во училница образовна понуда високо техничко ниво, со помош на професионални тренери во секој предмет (Етички Хакерство, вештачења , обратен инженеринг, итн). Магистер на студентите ќе имаат можност да бидат избрани од страна на Deloitte за период на професионална пракса во CyberSOC Deloitte, Глобална операции центар Cybersecurity, лидер во секторот за безбедност и прв избор за големи компании на пазарот. Овие практики, исто така, покажуваат високи стапки на влез во компанијата по завршување. Затоа, овие студии се обезбеди единствена можност за студентите да бидат обучени во новата областа на cybersecurity, учење од најдобрите професионалци, со поддршка од фирма Deloitte, со што ММФ првото училиште за да понудат на мајстор 's степен со Deloitte во Мадрид. Се проценува дека побарувачката за вработување за да се задоволат оваа закана е и над сегашните... [-]

господар во информатичките системи

University of Liechtenstein
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 10 семестри September 2018 Лихтенштајн Вадуз

Дали сакате да продолжи кариера во интерфејс меѓу бизнис и ИТ? Дали сакате да го произведеме одлична бизнис процеси? Дали сакате да се создаде ИТ-от за иновации? [+]

Мајстори Технологија диплома. Дали сакате да: продолжи кариера во интерфејс меѓу ИТ и бизнис? развивање и спроведување на дигитални стратегии и иновации? стане експерт за бизнис процес? стане научник на податоци? Вклучете се во програмата на мајстор 's степен во информатичките системи со специјалност во Менаџмент на работен процес и податоци науки на Универзитетот во Лихтенштајн! Мајсторот на програмата во информациони системи е уникатна програма која се подготвува вас за дигиталниот свет: специјалност во Менаџмент на работен процес и наука на податоци јак фокус на дигитални иновации многу важни ИТ поврзани и бизнис теми поврзани со силна интеграција на теоријата и практиката атрактивни школарина подготовка за д-р програма програма целосно се предава на англиски јазик одличен сооднос студент-факултет По добивање на нивната Магистер на науки во информациони системи (Магистер е) нашите студенти имаат одлични можности за кариера. Обично, тие почнуваат да работат за меѓународната ИТ и менаџмент консултантски фирми или индустриски и услужни компании (на пример, во финансиските услуги, телекомуникации, логистика, производство, или јавна администрација). Приемот на барањата Следниве минимални услови мора да бидат исполнети пред приемот: - Завршување на релевантни диплома (или еквивалентен) во информациските системи, бизнис администрација, економија, компјутерски науки, како и природни непогоди или Инженеринг науки со најмалку 180 ЕКТС кредити. - Изведба над просекот во вашиот поранешен студиска програма. Кандидатите се оценуваат врз основа на нивната индивидуална профил. - Владеење на англискиот јазик на ниво Б2, под услов англискиот не е мајчин јазик. - Основно познавање на методите за истражување. Краен рок - / ЕЕА и... [-]

Магистер на науки во компјутерски науки

DigiPen Institute of Technology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2018 Соединети Американски Држави Redmond + 1 more

Магистер на науки во компјутерски науки овозможува на студентите да понатаму нивното разбирање на компјутерски науки додека се фокусира на неговите апликации во видео игра и симулација на развој на софтвер [+]

Магистер на науки во компјутерски науки овозможува на студентите да понатаму нивното разбирање на компјутерски науки додека се фокусира на неговите апликации во видео игра и развој на симулациски софтвер. Насочена кон професионалните софтверски инженери и кандидатите со диплома по компјутерски науки или поврзани со полето, оваа програма обезбедува знаења и вештини за производство на врвни софтверски технологии во барајќи професионална средина. Учениците имаат можност за запишување во оваа програма за полно работно време или две години со скратено работно време за запишување и ширење на нивниот курс оптоварување во текот на четири години. Полно работно време и со скратено работно време Опции Учениците имаат можност за запишување во оваа програма со полно работно време за две години, односно се запишуваат скратено работно време и ширење на курсот товарот во текот на четири години. Запишување информации Идеалниот кандидат за Магистер на науки во компјутерски науки програма ќе имаат или диплома за наука во компјутерски науки или поврзани со полето, или поопшто степен и силна позадина во професионална развојот на играта. Покриените теми Наставната програма на Магистер на науки по компјутерски науки на програмата ги опфаќа следните субјекти, во зависност од интересите на ученикот и избрани степен на проектот песна: - Математика и физика, вклучувајќи имплицитни криви и површини, теорија и апликации на quaternions, компјутерската геометрија, fuzzy логика и сетови, теорија на броеви, и криптографија. - Напредни компјутерски науки, вклучувајќи ги и напредни анимација и моделирање на алгоритми, напредни рендерирање техники, вештачка интелигенција, игра мотор дизајн, физички-базирани моделирање алгоритми, и ray... [-]

Магистер по софтвер и податоци инженеринг (MSDE)

USI Università della Svizzera italiana
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Швајцарија Лугано

MSDE е единствена можност за студентите да стане високо квалификувани софтвер и податоци инженери во можност ефикасно да се справи со зголемената комплексност на современи софтверски системи и со огромна количина на податоци кои ги генерираат и манипулираат. [+]

Мајстори Технологија диплома. Софтвер игра клучна улога во речиси сите аспекти на нашиот живот, вклучувајќи транспорт, комуникација, економијата и здравството. Ние се стави доверба во софтвер за да се постигне комплекс и витални задачи за нас, како што се управување со нашите финансии, споделување на нашето семејство и пријатели спомени, дијагностицирање на болести, летање авиони или возење автомобили. Овие системи се манипулира и да произведуваат невиден количина на податоци. Во такво сценарио, софтвер не може да се разбере без своите податоци и податоците станува важна само благодарение на софтвер за анализа на тоа. Зошто да се запишат во мајстор во софтвер и инженеринг на податоци (MSDE) на USI? Топ квалификација MSDE е единствена можност за студентите да стане високо квалификувани софтвер и податоци инженери во можност ефикасно да се справи со зголемената комплексност на современи софтверски системи и со огромна количина на податоци кои ги генерираат и манипулираат. реномирани професори Курсевите се одржуваат од страна на меѓународно признати академици. Бидејќи таа се отвори во 2004 година, USI Факултетот за информатика е искачување на највисоките позиции во csrankings.org постава за европски универзитети за она што се однесува на софтверското инженерство истражување. Таа сега е 2-ри во Европа и 15 во светот. Важноста на податоци и софтвер Денес софтвер не може да се разбере без своите податоци и податоците станува важна само благодарение на софтвер за анализа на тоа. Ова е причината зошто само една интегрирана програма студија во двете софтвер и инженерство на податоци претставува врвни знаења и вештини релевантни за... [-]

магистрирал во електрохемија. Наука и технологија

UAM Universidad Autónoma de Madrid
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 семестар September 2018 Шпанија Мадрид + 1 more

Овој мајстор 's степен е наменета за дипломирани студенти или дипломирани студенти на диплома за науки и хемија, хемиски инженеринг, физика, Материјали факултет, итн, кои сакаат да се обучуваат како истражувачи и професионалци во областа на електрохемија, и во нејзините темели и неговите апликации . [+]

Овој мајстор 's степен е наменета за дипломирани студенти или дипломирани студенти на диплома за науки и хемија, хемиски инженеринг, физика, Материјали факултет, итн, кои сакаат да се обучуваат како истражувачи и професионалци во областа на електрохемија, и во нејзините темели и неговите апликации . Тоа е мајстор кој обезбедува основа за развој на истражувачки активности во реализацијата на докторска дисертација и обучени за извршување на истражување и развој на технологија центри и компании во индустриските сектори кои треба електрохемија. Цели и компетенции Главните цели на овој мајстор се: И fomenter зајакнување на научни и технолошки истражувања во електрохемија. Обезбедување на обука на дипломираните студенти на основни и применети во областа на аспекти електрохемија. Обезбедување на пристап до докторска програма како ECYT со доволни гаранции за основна обука и применети истражувања во областа на електрохемија за студентите да се развие својата кариера во истражувањето, индустријата или настава. Промовирање на мобилноста и интеракцијата меѓу студентите на мајстор во областа на електрохемија и контакт со други универзитети, истражувачки центри и empresasactivos во оваа област. Овластувањата на мајстор во "електрохемија. Наука и технологија "опфати серија на знаења и вештини од кои некои се прикажани подолу: Општи вештини: Се здобијат со вештини за истражување, односно, да се развијат и / или да се прилагодат на истрага, да го дизајн и направете го тоа со академска сериозност. Да бидат во можност да се анализира, синтетизира и оценка на нови и сложени идеи критички. Знаејќи како да се комуницира научни содржини на други специјалисти во електрохемија,... [-]

Магистер по бизнис информатика

University of Ljubljana Faculty of Economics
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години October 2017 Словенија Љубљана + 1 more

заинтересирани за дигитализација сте вие? Дали сакате да стане активен член на дигитални трансформација напори на фирмата? Сакате да знаете како да ги користат современите ИТ во една компанија и како да се подобри бизнис со помош? [+]

Мајстори Технологија диплома. Дипломиран (двојна диплома) програма - Бизнис информатика заинтересирани за дигитализација сте вие? Дали сакате да стане активен член на дигитални трансформација напори на фирмата? Сакате да знаете како да ги користат современите ИТ во една компанија и како да се подобри бизнис со помош? Како да се промени бизнис процеси и бизнис модели? Како да ги искористат огромни количини на податоци која е достапна денес во рамките на фирми да ги подобрат своите перформанси? Размислувајќи за start-up компанија и сакате да дознаете повеќе како Таа им овозможува на таквите напори? Дали сте вешти во ИТ, но се свесни дека бизнис и менаџерски способности, исто така, се важни за вашата кариера? Дали имате бизнис и менаџерски знаења, но би сакал да знам повеќе за модерната ИТ? Програмата нуди: Комбинација на бизнис, технолошки и менаџерски знаења и вештини Добро разбирање на улогата и организацијата на ИТ во компании Работа со современите начини на информирање работа на проекти на студии на случај Одлични домашни и странски професори Гостите од практиката [-]