Магистратура Турција

Магистерски програми во Турција - Магистратура Турција

Master

Турција е многу љубопитна случај од историски, културни и политичка гледна точка. Ова е земја која на една страна останува во Азија и има богатото наследство на ориентални културни традиции, но од друга страна го прави долги чекори кон Европската заедница и копнее за интеграција со западната култура. Оваа тенденција станува провидно ако се земе еден брз поглед на високото образование во Турција.

Постојат повеќе од 100 универзитети во Турција, некои од нив државните универзитети, некои од нив приватни, но во секој случај тие имаат за цел да ги задоволат највисоките европски стандарди. Главните универзитети се наоѓа во Истанбул и Анкара, двајца од водечките, шарени градови во Турција. Турски универзитети активно учество во програмата Еразмус на Европската комисија, која обезбедува силна проток на странски студенти и образовни можности за размена. Некои од силните на образованието во Турција се биотехнологијата, нуклеарни технологии, ИТ, земјоделството и шумарството, како и здравје, минерали и одбрана. Постојат десетици истражувачки институти и организации со голем потенцијал, кој може да понуди голема кариера можност за секој кој е заинтересиран за активна научни животот и кариерата, како и во обука и работа во земја која литературен стои на границата меѓу на Исток и на Запад и рамнотежи успешно голем избор на културни и научни аспекти во образованието.

Дали сте во потрага по можност за преземање на магистерски степен во Турција? Потоа едноставно дојдете и да го погледне во голема студија можностите понудени од страна на некои од водечките универзитети во Турција!

Читај повеќе

Магистер по електронски електронски инженеринг

Hasan Kalyoncu University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Istanbul

Нашите мајстори во електротехника и електронски инженеринг е напреден курс наменет за инженеринг дипломирани студенти да ги подобрат своите вештини во оваа област на висока технологија. [+]

Нашите мајстори во електротехника и електронски инженеринг е напреден курс наменет за инженеринг дипломирани студенти да ги подобрат своите вештини во оваа област на висока технологија. Постојано зголемување на темпото на развојот во сите области на електричното и електронското инженерство, (а особено во системите кои се однесуваат на енергија и на животната средина), бара од инженерите со темелно разбирање на принципите на работа и методите за проектирање на разни современи електрични и електронски системи. Како дипломиран, ќе бидете во можност не само да одговорите на најновите промени, туку исто така да погледнете напред и да помогнете во обликувањето на идните случувања.... [-]


Магистер по градежништво

Hasan Kalyoncu University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Istanbul

На МСП во градежништвото е наменета за оние кои сакаат и специјализирани разбира работа и флексибилност да се прилагоди на нивната програма за нивните потреби. [+]

Курсевите се одржуваат од страна на полно работно време факултет членови со голем број на академски и професионални искуства, како и со помош на инструктори кои се експерти во нивните области. Оние студенти кои се заинтересирани за истражување на ниво на господар или продолжување на нивното образование на докторско ниво треба да размислат да работат со факултет вклучен во еден од истражувачките центри поврзани со универзитетот.... [-]


Магистер по компјутерско инженерство

Hasan Kalyoncu University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Istanbul

Како студент на м-р компјутерско инженерство, вие сте во можност да се специјализираат во соодветните области на студии поврзани со развој на систем и инструмент, вклучувајќи софтвер, хардвер и комуникациска технологија. [+]

Како студент на м-р компјутерско инженерство, вие сте во можност да се специјализираат во соодветните области на студии поврзани со развој на систем и инструмент, вклучувајќи софтвер, хардвер и комуникациска технологија. Во зависност од вашата избрана специјализација, по завршување на степенот, сте Магистер по компјутерско инженерство.

На Hasan Kalyoncu University , вие сте во близок контакт со предавачите и истражувачите на начин кој ретко се среќава на други универзитети. Академскиот персонал е лесно достапен ако ви е потребно појаснување на студискиот материјал. Дел од наставата е во форма на предавања кои воведуваат нови агли на материјалот на курсот, а теоретските и практичните вежби се одвиваат во мали групи, каде што детално проучуваат релевантни прашања.... [-]


Магистер по електроника и компјутерско инженерство (теза / не-теза)

Istanbul Sehir University
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 6 семестри September 2019 Турција Istanbul

Електроника и компјутерско инженерство (ЦИЕ) Мајстор е на програма е наменета за студентите со позадина во електроника инженеринг и компјутерски науки. Искуството на изминатите 2 децении покажаа дека комплексни системи од мали (паметни картички, мобилни телефони) со големи (Интернет, мрежни складирање, серверот фарми), може да се само дизајниран и развиен од страна на екипи на инженери за електроника и компјутерски научници, бидејќи тие се состојат од хардвер и софтвер компоненти кои треба да комуницираат и да соработуваат една со друга. [+]

На Електроника и компјутерско инженерство (ЦИЕ) Мајстор програма е наменета за ученици со потекло во електронски инженеринг и компјутерски науки. Искуството на изминатите 2 децении покажаа дека комплексни системи од мали (паметни картички, мобилни телефони) со големи (Интернет, мрежни складирање, серверот фарми), може да се само дизајниран и развиен од страна на екипи на инженери за електроника и компјутерски научници, бидејќи тие се состојат од хардвер и софтвер компоненти кои треба да комуницираат и да соработуваат една со друга. Ваквите системи сега се движечките сили на нашиот секојдневен живот, од медицинската технологија на интернет банкарство.... [-]


управување со информатички системи

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци February 2019 Турција Turkey Online + 1 more

Надвор од менаџмент на информациски системи дипломирани студенти на програмата "менаџмент и информациони системи" ќе се стекнат со компетентност. Технички и менаџерски вештини, стратешко размислување и лидерство за да се вклучуваат стратешките области на примена. [+]

Менаџмент на информациони системи

Денес, компаниите се гледа во тоа како го сочинуваат најголемиот дел од вкупната пазарна вредност на нематеријалните средства, ќе забележиме дека е потребно. VUE од ismlendiril на (нестабилност, несигурност, комплексноста, двосмисленост), недоречености и направи стратешки одлуки во постојано менување на светот и можностите понудени од страна на најважниот капитал на ИТ системот на институциите да ги спроведуваат и се свесни за заканите и можностите што можат да се движат да ги користите. Тоа не е можно да се добие конкурентна предност дека ниту една институција без информациони системи, и да, ИТ системи од клучно значење за да се остави само на компјутерски експерти. Секој менаџер може да се направи разлика на степенот до кој јас ги разбирам информатика и информатика и секоја институција може да се пренесат на степенот до кој знае како тоа придонесува за постигнување на стратешките цели. клиент менаџмент на анализа на податоци, стратешки предвидливост и оптимизирање на ресурсите се во управувањето на синџирот на вредност за управување со ИКТ во секоја област од најважните фактор на конкуренција.... [-]


управување со човечките ресурси

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци February 2019 Турција Turkey Online + 1 more

управување со хумани ресурси Учење на далечина мајстор, важноста на основните функции на човечките ресурси и денешниот брзо се менува и се повеќе влијаат на условите за работа има за цел да се фокусира на сегашниот концепт на континуитет. Целта на програмата е што работат во апликации за човечки ресурси и овие апликации можат да се развиваат со потребните вештини anlamlandırıp нивното влијание врз организациските резултати за обука на менаџери. [+]

Управување со хумани ресурси

управување со хумани ресурси Учење на далечина мајстор, важноста на основните функции на човечките ресурси и денешниот брзо се менува и се повеќе влијаат на условите за работа има за цел да се фокусира на сегашниот концепт на континуитет. Целта на програмата е што работат во апликации за човечки ресурси и овие апликации можат да се развиваат со потребните вештини anlamlandırıp нивното влијание врз организациските резултати за обука на менаџери.... [-]


магистрирал во банкарство и финансии дипломиран

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци February 2019 Турција Turkey Online + 1 more

Банкарство и финансии далечинско учење Мајстор за наука Главната цел на програмата е да им понуди на студентите на банкарството и финансиите можности за постдипломски кои се направи разлика. Програмата на академски и теоретско знаење се пренесува во согласност со наставната програма. Со оваа програма, како и примери понуда од реалниот живот на основните функционирањето на банкарскиот и финансискиот сектор во тековниот процес што се дели. [+]

Банкарство и финансии

Банкарство и финансии далечинско учење Мајстор за наука Главната цел на програмата е да им понуди на студентите на банкарството и финансиите можности за постдипломски кои се направи разлика.

Програмата на академски и теоретско знаење се пренесува во согласност со наставната програма. Со оваа програма, како и примери понуда од реалниот живот на основните функционирањето на банкарскиот и финансискиот сектор во тековниот процес што се дели.... [-]


господар во интелигентни системи и инженерство

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Во поконкурентна свет каде се повеќе и повеќе податоци станува достапен од веб документи, дигитални медиуми, финансиските пазари, и безжични сензори, постои голема потреба од нови интелигентни системи кои може да се анализира големи количини на податоци и да донесат правилни одлуки. [+]

Во поконкурентна свет каде се повеќе и повеќе податоци станува достапен од веб документи, дигитални медиуми, финансиските пазари, и безжични сензори, постои голема потреба од нови интелигентни системи кои може да се анализира големи количини на податоци и да донесат правилни одлуки.

Овие интелигентни системи може да се анализира на берзите и да се направи стабилна предвидувања, контрола и оптимизација на фабрика продукции во несигурна средина, подобрување на безбедноста на транспортот, подобрување на квалитетот на животот на старите или да ги забавува децата. 2-годишниот мајстор програма IEU за Интелигентна инженерство системи со тезата е составена од три песни: Интелигентни компјутерски системи, интелигентни системи софтвер, и Интелигентни системи за производство. Мајсторот на програмата нуди на студентите широк спектар на курсеви кои обезбедуваат солидна теоретска основа, збир на практични алатки и проекти кои им овозможуваат на разбирање и дизајн на интелигентни системи и услуги кои ги исполнуваат потребите за динамичен и постојано менување на индустријата и нудат возбудливи можности за истражување.... [-]


господар во јахта дизајн

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Во пандан на се поголемото значење на мореплавателно вешто во последниве години, производството на јахта се зголеми во целиот свет. Заедно со неколку земји, Турција е во предната линија особено во производството на луксузни јахти. Иако новата бродоградилишта, пристаништа се отворени, maganizes се објавени и многу саеми се организира секоја година, постои недостаток на човечки ресурси кои се потребни во областа на дизајнот. [+]

Во пандан на се поголемото значење на мореплавателно вешто во последниве години, производството на јахта се зголеми во целиот свет. Заедно со неколку земји, Турција е во предната линија особено во производството на луксузни јахти. Иако новата бродоградилишта, пристаништа се отворени, maganizes се објавени и многу саеми се организира секоја година, постои недостаток на човечки ресурси кои се потребни во областа на дизајнот. Јахта дизајн програма на Измир универзитет за Ecomonics е отворена за да се пополни оваа празнина и да ги едуцира учениците како експерти, кои се во можност да предложи иновациски проекти, да се развие материјали, да дознаам деталите за овој сектор.... [-]


мајстор во одржлив енергетски (без труд)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Донесување на визија образование на универзално ниво и еден од првите вредни истражувања во различни дисциплини како што се одржливост прашања - еден од повеќето стратешки теми меѓу денешната глобална агенда - IUE започна енергетски интердисциплинарни истражувања и студии во текот на годината на 2011 година. [+]

Донесување на визија образование на универзално ниво и еден од првите вредни истражувања во различни дисциплини како што се одржливост прашања - еден од повеќето стратешки теми меѓу денешната глобална агенда - IUE започна енергетски интердисциплинарни истражувања и студии во текот на годината на 2011 година. Во текот на истата година "одржлива енергија Дивизија" е основана во согласност со основните институционални вредности на учество, иновации, социјалната одговорност и перфекционизам. Поделбата главно истражува случувања во областа на енергетските пазари и политики, од гледна точка на општествените науки дисциплина ги опфаќа еколошки, социјални, политички, правни и економски аспекти. Различни линии на истражувања им овозможи на учесниците да комуницираат од мулти-дисциплинарен начин, со идентификување на клучните истражувачки области: - Енергетската безбедност - Енергија и анализа на политиките за животна средина - Набавка Моделирање енергија - економетриски анализи и квантитативни методи - енергетика и Законот за животна средина - Енергетика логистика - управување со енергија технологии - Финансиски прашања По кон воспоставување на "одржлива енергија дивизија" филијала во рамките на Факултетот за општествени науки ", м-р во одржлива енергија" Програмата ја започна својата образование во 2012 година. Програмата е структурирана во два следниве опции: "со тезата" и "без труд", со вкупна година од образованието од 4 семестри и 3 семестри, соодветно. Целта на м-р во одржлива енергија е да ги обучи учесниците во енергетскиот сектор, во врска со проблеми и решенија се среќаваат во областа на одржливиот развој на енергетиката со локалните, регионалните и глобалните перспективи. Учесници од различни дисциплини, позадини и дипломи се... [-]


мајстор во одржлив енергија (со теза)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Донесување на визија образование на универзално ниво и еден од првите вредни истражувања во различни дисциплини како што се одржливост прашања - еден од повеќето стратешки теми меѓу денешната глобална агенда - IUE започна енергетски интердисциплинарни истражувања и студии во текот на годината на 2011 година. [+]

Донесување на визија образование на универзално ниво и еден од првите вредни истражувања во различни дисциплини како што се одржливост прашања - еден од повеќето стратешки теми меѓу денешната глобална агенда - IUE започна енергетски интердисциплинарни истражувања и студии во текот на годината на 2011 година. Во текот на истата година "одржлива енергија Дивизија" е основана во согласност со основните институционални вредности на учество, иновации, социјалната одговорност и перфекционизам. Поделбата главно истражува случувања во областа на енергетските пазари и политики, од гледна точка на општествените науки дисциплина ги опфаќа еколошки, социјални, политички, правни и економски аспекти. Различни линии на истражувања им овозможи на учесниците да комуницираат од мулти-дисциплинарен начин, со идентификување на клучните истражувачки области: - Енергетската безбедност - Енергија и анализа на политиките за животна средина - Набавка Моделирање енергија - економетриски анализи и квантитативни методи - енергетика и Законот за животна средина - Енергетика логистика - управување со енергија технологии - Финансиски прашања По кон воспоставување на "одржлива енергија дивизија" филијала во рамките на Факултетот за општествени науки ", м-р во одржлива енергија" Програмата ја започна својата образование во 2012 година. Програмата е структурирана во два следниве опции: "со тезата" и "без труд", со вкупна година од образованието од 4 семестри и 3 семестри, соодветно. Целта на м-р во одржлива енергија е да ги обучи учесниците во енергетскиот сектор, во врска со проблеми и решенија се среќаваат во областа на одржливиот развој на енергетиката со локалните, регионалните и глобалните перспективи. Учесници од различни дисциплини, позадини и дипломи се... [-]


мајстор во приватното право дипломиран програма (без труд)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Измир универзитет за економија приватно право постдипломски програмата без труд кои ќе се запишат студенти за прв пат во 2013/2014 академска година има за цел да им овозможи на студентите да се специјализираат во областа на приватното право различно од додипломски студии. [+]

Измир универзитет за економија приватно право постдипломски програмата без труд кои ќе се запишат студенти за прв пат во 2013/2014 академска година има за цел да им овозможи на студентите да се специјализираат во областа на приватното право различно од додипломски студии. Примарната цел на програмата е да ги учат учениците научни методи на истражување и да се подготви научна позадина од суштинско значење да направите детални испитувања и истражувања од областа на приватното право. Студентите кои дипломираат од оваа програма ќе имаат потребните научни квалификации да се идентификуваат проблемите практична приватно право и да се најде на научни и правни извори кои ќе фрли светлина врз ова прашање и да го достигне на научна компетентност да се најдат решенија за проблеми со помош на информациите добиени.... [-]


мајстор во приватното право дипломиран програма (со теза)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Измир универзитет за економија приватно право постдипломски програмата со тезата која ќе го прими студентите за прв пат во 2013/2014 академска година има за цел да им овозможи на студентите да се специјализираат во областа на приватното право различно од додипломски студии. [+]

Измир универзитет за економија приватно право постдипломски програмата со тезата која ќе го прими студентите за прв пат во 2013/2014 академска година има за цел да им овозможи на студентите да се специјализираат во областа на приватното право различно од додипломски студии. Примарната цел на програмата е да ги учат учениците научни методи на истражување и да се подготви научна позадина од суштинско значење да направите детални испитувања и истражувања од областа на приватното право. Студентите кои дипломираат од оваа програма ќе имаат потребните научни квалификации да се идентификуваат проблемите практична приватно право и да се најде на научни и правни извори кои ќе фрли светлина врз ова прашање и ќе го достигне научна компетентност да се најдат решенија за проблеми со помош на информации добиени.... [-]


Магистер по медиуми и комуникација студии

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Медиумите стана важна детерминанта на процеси на комуникација ги среќаваме во нашиот секојдневен живот. За да се разбере, да се објасни и да се во време на потреба - да манипулира со медиумите и овие процеси на комуникација бара интердисциплинарен пристап, опфаќајќи дисциплини кои се движат од политички науки на психологијата. [+]

Медиумите стана важна детерминанта на процеси на комуникација ги среќаваме во нашиот секојдневен живот. За да се разбере, да се објасни и да се во време на потреба - да манипулира со медиумите и овие процеси на комуникација бара интердисциплинарен пристап, опфаќајќи дисциплини кои се движат од политички науки на психологијата.

Денес, брзината на промената на двете комуникациски технологии и нашиот секојдневен живот практики се зголеми потребата за професионалци, кои се специјализирани во областа на комуникациите, кои се од суштинско значење и кои ќе ги користат своите знаења и способности со етички одговорности.... [-]


господар во маркетинг комуникација и односи со јавноста

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Маркетинг комуникации и односи со јавноста М-р програма е дизајнирана да се вклучат дисциплини на маркетинг комуникации и односи со јавноста заедно; со цел да дипломираат експерти и комуникација професионалци кои се концентрираат на маркетинг комуникации и односи со јавноста и понатаму може да се размислува за основните дисциплини како што се рекламирање, корпоративна комуникација, односи со јавноста и бренд комуникација во рамките на една интегрирана перспектива. Дипломирани студенти на оваа програма ќе имаат добиено иновативни образование, кој интензивно се однесува на современата динамика на комуникација. [+]

Маркетинг комуникации и односи со јавноста М-р програма е дизајнирана да се вклучат дисциплини на маркетинг комуникации и односи со јавноста заедно; со цел да дипломираат експерти и комуникација професионалци кои се концентрираат на маркетинг комуникации и односи со јавноста и понатаму може да се размислува за основните дисциплини како што се рекламирање, корпоративна комуникација, односи со јавноста и бренд комуникација во рамките на една интегрирана перспектива. Дипломирани студенти на оваа програма ќе имаат добиено иновативни образование, кој интензивно се однесува на современата динамика на комуникација.... [-]