Магистратура Франција

Магистерски програми во Франција - Магистратура Франција

Master

Франција е добро познат во целиот свет за толку многу различни нешта: храна, вино, туризам, литература, уметност, архитектура, историја ... листата продолжува, и, исто така, вклучува одличен мајстор во Франција програми. Постојат голем број на светски универзитети низ целата земја нуди Екслузивно Мајстор програми во Франција, и оваа прекрасна земја со толку многу да понуди станува атрактивна дестинација како студија за студентите од целиот свет.

Франција е една од лидерите во меѓународни постдипломски образование. Француските универзитети се нудат се повеќе и повеќе на нивниот Учител во Франција програми на англиски јазик, особено во областа на меѓународниот бизнис, менаџмент, маркетинг, економија и МБА, но исто така и во областите како што се меѓународни студии, инженерството, технологија и право, да се именува само неколку. Со мајстор во Франција, дипломци имаат одлични можности за кариера во регионот, како и во целиот свет.

Имаат на ум на мајстор во Франција програми на оваа страница и изберете го оној кој најмногу ви одговара. Не двоумете се да кликнете на линкот подолу - вашата иднина мајстори степен може да биде таму те чека!

Читај повеќе

Двојна диплома господар во глобализацијата и светската економија

Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne - Sorbonne School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Paris

Оваа програма има за цел да обезбеди врвни образование во економија на ниво на господар. Тој ги обучува и кинеските и некинеските економисти, кои ќе станат клучни експерти во економските односи на Евро-кинески. [+]

Цели

Почнувајќи од 2008 година, факултетите на Пантеон Сорбона и Универзитетот Фудан, кои се меѓу водечките економски оддели во нивните земји, се здружија за да организираат иновативна меѓународна програма за двојна диплома по економија, специјализирана за глобализацијата и светската економија. Оваа програма има за цел да обезбеди врвни образование во економија на ниво на господар. Тој ги обучува и кинеските и некинеските економисти, кои ќе станат клучни експерти во економските односи на Евро-кинески. Учесниците имаат корист од разновидна културна и студиска средина, додека ја поминуваат првата година во Париз и втората година во Шангај со соучениците од целиот свет.... [-]


Магистер по менаџмент - Европска троен степен - Grande Ecole

emlyon business school
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Lyon

2-годишниот мајстор во управување со општите + специјализација (финансии, стратегија или корпоративниот развој), научи целосно на англиски јазик. [+]

Троен предност да започнете кариера во глобалната управување со троен степен од водечките европски институции, на 2-годишна мултикултурна искуство, можности за кариера во светот!

Овој мајстор е општо управување разбира, нудејќи специјализација во втората година, како и материјални работно искуство преку практиканти и бизнис проекти. Степен овој мајстор е заеднички да работат ЕмЛион бизнис училиште (Франција), Лудвиг Максимилијан Universität - LMU (Германија) и Ланкастер универзитет менаџмент школа - LUMS (United Kingdom) Во првата година ќе се одржи на ЕмЕвропската кампус Лион бизнис школа во Лион или на Универзитетот Ланкастер и ви дава широка основа на управување со знаење, увид и вештини. За секоја од овие основни курсеви, ќе имаат корист од заедничката експертиза на факултет сите три институции, како тим на професори од ЕмЛион бизнис училиште, LMU и LUMS обезбеди единствена визија од три култури. Ова ви дава една поширока перспектива на глобалниот бизнис, помагајќи ти да се развие капацитет да се прилагодат во својата иднина меѓународна кариера. ... [-]


Магистер по менаџмент

NEOMA Business School
Студии врз за студентски град Целосна 24 години September 2018 Франција Rouen

Магистер по менаџмент програма нуди глобална и стратешка визија на компанијата, со цел да се разбере како нејзините различни функции ви подготвиме за високи менаџерски позиции на глобално ниво. Тоа ќе ве направи експерт за менаџмент, способен да ги водат специјалисти ефикасно во маркетинг, финансии, сметководство, човечки ресурси, со што ќе се гарантира вашата вработливост на високо ниво во текот на вашиот професионален живот, во Франција или во странство. [+]

Магистер по менаџмент програма нуди глобална и стратешка визија на компанијата, со цел да се разбере како нејзините различни функции ви подготвиме за високи менаџерски позиции на глобално ниво. Тоа ќе ве направи експерт за менаџмент, способен да ги водат специјалисти ефикасно во маркетинг, финансии, сметководство, човечки ресурси, со што ќе се гарантира вашата вработливост на високо ниво во текот на вашиот професионален живот, во Франција или во странство.... [-]


Мајстор во Интернет на нештата (IoT)

EURECOM
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Франција Biot

Интернетот на нештата (IoT) претставува нова фаза во дигиталната револуција, која целосно придонесува кон изградбата на дигиталното општество. Неколку сектори на дигиталното општество го користат или ќе го користат интернетот на објекти за да ги подобрат процедурите за распоредување, експлоатација и индустријализација. Тие вклучуваат интелигентен транспорт, паметни мрежи, паметен град, индустрија 4.0, и така натаму. Прашањата во врска со владеењето на технологиите и процесите околу интернет на објекти се огромни и бараат многу високо ниво на експертиза со најсовремени вештини во мултидисциплинарните области. [+]

Опис

Интернетот на нештата (IoT) претставува нова фаза во дигиталната револуција, која целосно придонесува кон изградбата на дигиталното општество. Неколку сектори на дигиталното општество го користат или ќе го користат интернетот на објекти за да ги подобрат процедурите за распоредување, експлоатација и индустријализација. Тие вклучуваат интелигентен транспорт, паметни мрежи, паметен град, индустрија 4.0, и така натаму. Прашањата во врска со владеењето на технологиите и процесите околу интернет на објекти се огромни и бараат многу високо ниво на експертиза со најсовремени вештини во мултидисциплинарните области.... [-]


Магистер по менаџмент - Grande Ecole програма

IESEG School of Management Lille - Paris
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Paris

Се придружите на нашиот Магистер по менаџмент - Grande Ecole програма: две-годишниот мајстор на науки рангирана 17-ти во светот во МБА програми во 2016 година Фајненшл тајмс "во категоријата за управување со [+]

На 2-годишниот мајстор во управување со програмата е дел од IESEG е познатиот "5-годишен Grande Ecole програма". Оваа програма е рангирана 17 во Фајненшл тајмс "листата на 90 најдобри во управување со мајстори во светот!

Меѓународните студенти ќе се приклучат на високо селектирани француски студенти кои ја завршиле својата 3-годишната BBA во IESEG.

Студентите со диплома степени во областите поврзани со бизнис се квалификувани да аплицираат.... [-]


Master of Computer Science (MSc) - Data Science & Analytics

EPITA Graduate School of Computer Science
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци September 2018 Франција Paris

The program provides a good foundation in machine learning and programming along with practical experience. [+]

Program objectives

The aim of this specialization is to combine computer and statistical sciences to develop top edge tools to efficiently deal with data processing (Big DATA), to learn how to develop methods, algorithms, and software that can extract value out of them. It provides also a combination of technical classes in data mining and distributed systems joined with essentials in business to prepare profiles who are highly valued by the professional market.

The DSA program is an opportunity for IT engineers and specialists to differentiate themselves and advance their knowledge in a field that will be paramount to the future of business.

Our Master of Computer Science graduate program is open to candidates holding a 4-year bachelor’s degree (or equivalent) in Computer Science, Computer Engineering, Electrical Engineering or related fields. Students with a strong background in Engineering and a degree in business are also encouraged to apply for the Information Systems Management program. Candidates must also have strong analytical and problem-solving capabilities. Candidates should have the following documents translated into English or French in digital format to apply.... [-]


Магистер по менаџмент тло Ecole програма "

ESC Clermont Graduate School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 години October 2018 Франција Clermont-Ferrand

Магистер по менаџмент програма (100% предава на англиски јазик) е 2-годишниот мајстор 'програма, која се смета за еден од најдобрите програми поврзани со бизнисот, и во Франција и Европа од страна на Фајненшл тајмс Пласман. Програмата ги подготвува студентите за највисоките раководни позиции во светот на бизнисот. Студентите се подложени на ригорозни бизнис и менаџмент обука која им овозможува да имаат знаење и вештини потребни за да бидат целосно оперативни, по завршувањето на програмата. Во текот на програмата, студентите ќе се здобијат со различни меѓународни искуства преку трошење на еден семестар во странство, добивање на двојна диплома и прави извршната практиканти. [+]

Магистер по менаџмент програма (100% предава на англиски јазик) е 2-годишниот мајстор програма која е признати од страна на Фајненшл тајмс пласман како еден од најдобрите бизнис-ориентирана мајстор програми во Франција и Европа. На програмата е дизајниран во соработка со партнерските компании за да бидете сигурни дека дипломираните студенти ги имаат потребните вештини и искуство за да бидат целосно оперативни штом тие започнуваат својата кариера. На постдипломски програма нуди на студентите професионална обука за управување, разни двојна диплома и размена можности, извршен практикантска работа и меѓународна средина. Дипломирани студенти се во можност да изградба на силна бизнис знаење, меѓународна начин на размислување и уникатен lignuistic skils. По завршувањето на програмата, дипломирани студенти се подготвени да ја преземат на највисоките раководни позиции во мали и средни претпријатија и мултинационални корпорации.... [-]


Господар во корпоративна стратегија

Sciences Po
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Магистер по Корпоративна стратегија е едногодишната програма на науки По за млади дипломци заинтересирани за корпоративна стратегија, претприемништво и хуманистички науки. Тоа е идеална програма за сериозни студенти кои се стремат да станат вистински специјализирани корпоративни стратези во консултантски фирми или "во куќа", во рамките на фирмите. [+]

Магистер по Корпоративна стратегија е едногодишната програма на науки По за млади дипломци заинтересирани за корпоративна стратегија, претприемништво и хуманистички науки. Тоа е идеална програма за сериозни студенти кои се стремат да станат вистински специјализирани корпоративни стратези во консултантски фирми или "во куќа", во рамките на фирмите.

Цели

Програмата се фокусира на бизнис основи и, особено, им нуди на студентите критичко знаење во врска со финансиските и стратешките вештини. Овие основни курсеви се контекстуализирани и втемелени во хуманистичките науки преку курсевите на наставните програми на науки по политички науки, право, социологија, историја и економија и завршени со специјализирани обуки за претприемништво.... [-]


господар напредни производствени процеси за воздухопловни конструкции (ampas)

IMT Mines Albi
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Albi

Напредно мајстор AMPAS разбира, е дизајниран од страна на Рудници и Алби ISAE со поддршка на воздухопловните индустриски партнери. [+]

Господар напредни производствени процеси за воздухопловни конструкции (AMPAS)

Уживајќи во индустријата

По краток период рецесија, воздухопловна индустрија на пазарот се соочува со брз и континуиран пораст во светот, како што е прикажано од страна на договорите за рекордно неодамна потпишан од Ербас и Боинг. Овие две индустриски лидери прогнозира раст од блиску до 5% во активност во текот на следните години, а проценките покажуваат дека годишниот раст на големите комерцијални авиони ќе значи поттик за двојно зголемување на бројот на авиони од 2030 година. Речиси шеесет проценти од прометот се дава под договор во целиот свет и се однесува главно за производство и производство на активности. Како последица на тоа повеќето воздухопловни подизведување компании ќе мора да ги зголемат своите производствени цени, но исто така и да се задржи во тек со технолошките промени; движејќи се од металните процеси кон композитни материјали процеси. Згора производители на авиони се промениле нивните синџирот на снабдување структура во последните години, и подизведувачи сега се бара да управуваат со повеќе комплексни делови и да го преземе, на своја рака, квалификацијата процеси. Во срцето на Европи Воздухопловна долина Школки-Пиринејски е дом на глобалната седиштето на Ербас и над 600 подизведување претпријатија, кои вработуваат повеќе од 60.000 вработени. Францускиот Американската вселенска агенција (CNES), како Талес и ЕАДС Astrium се исто така присутни во оваа област, заедно со нивните многу подизведувачи. На Ecole des Рудници Слоновата Albi и Институт заведение de l'Aéronautique et de l'Еспејс (ISAE), имаат и докажано на водечките истражувачки и работат заедно со индустриски... [-]


Господар на програмата во средно училиште

ESDES Lyon Business School
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 5 години September 2018 Франција Lyon

ESDES е првенствено Grande Ecole, човечки размер, во Велика Универзитетот во голем регион. [+]

ESDES е првенствено Grande Ecole, човечки размер, во Велика Универзитетот во голем регион.

HIGH SCHOOL

Програмата Grande Ecole во 5 години, со многу добра вработување стапка, направени угледот ESDES.

GREAT уНИВЕРЗИТЕТ

Роден е во Католичкиот универзитет на Лион (UCLy) ESDES ужива сите предности на мултидисциплинарен кампусот на 36.000 м2, со современа опрема, идеално лоциран во центарот на градот.... [-]


Меѓународен мајстор во индустриски менаџмент (IMIM)

MIP Politecnico di Milano School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Франција Toulouse

Меѓународната Магистер по индустриски менаџмент (IMIM) е дизајниран да им обезбеди на студентите со првенствено научни и инженерски образовни средини со седиште со основните бизнис и менаџерски вештини, во врска со спроведувањето кариера во меѓународно ориентирани производство и сервисирање на индустрии. [+]

Меѓународната Магистер по индустриски менаџмент (IMIM) е дизајниран да им обезбеди на студентите со првенствено научни и инженерски образовни средини со седиште со основните бизнис и менаџерски вештини, во врска со спроведувањето кариера во меѓународно ориентирани производство и сервисирање на индустрии.

ЦЕЛИ НА ИМИМ

На IMIM има за цел да им обезбеди на студентите со надлежностите и вештини потребни за да се развие успешна кариера во меѓународно ориентирани производствени и услужни индустрии. Програмата има за цел да го премости јазот помеѓу универзитетот и индустријата, со настава на релевантни знаења и вештини од суштинско значење за ефикасна менаџерски практики, особено со вештини и знаења кои традиционално не се предава во техничките или научните програми универзитет.... [-]


Господар Spécialisé® менаџер на енергија транзиција на урбаните системи

University of Technology Troyes - UTT
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Франција Troyes

Во текот на овој мајстор менаџер Spécialisé® на енергија Транзиција на урбаните системи, студентите ќе се здобијат со познавање на стандардите и регулативите, одлуките ќе вклучуваат механизми кои се одвиваат во заедници, меѓу планерите и снабдувачите на енергија и да научат да се спроведе дијагностицирање и анализа на енергетските прашања. [+]

LEARN на одржливи енергетска политика и да се изгради на SMART-ГРАДОВИТЕ НА УТРЕШНИНАТА

Во 2050 година, околу 66% од населението во светот ќе биде во урбаните средини. Еволуција влијае особено земјите во развој. зголемување на урбанизацијата е поврзан со потреби за енергија нагло расте.

Како да успееме да се помират двете?

Во текот на овој мајстор менаџер Spécialisé® на енергија Транзиција на урбаните системи, студентите ќе се здобијат со знаења стандарди и прописи во сила, ќе ги вклучува механизми одлуки што се случуваат во заедници, меѓу планерите и снабдувачите на енергија, и да научат да спроведување дијагностика и анализа на енергетските прашања. Конечно, тоа ќе бидат способни да управуваат и бара поддршка за спроведување на енергетската политика среден и долг рок. вистински менаџер пост-јаглерод градотТој може да се организираат, да доведе и посредува критичните избори со кои се соочува области урбанизира.... [-]


господар на француски јазик

West Catholic University - Université Catholique de l’Ouest
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Франција Angers

Целта на овој мајстор е да им овозможи на студентите да се стекнат со теоретски и практични вештини во наставата по француски јазик како странски јазик. [+]

ЦЕЛИ НА ОБУКАТА

Целта на овој мајстор е да им овозможи на студентите да се здобијат со теоретски знаења и наставни практики на францускиот јазик како странски јазик - вршење на професијата наставник - обезбедување на образовна дејност и надзор на обучувачи - изградба наставата француски како странски јазик, материјали на национално или на меѓународно ниво.

+ НА ОБУКАТА Професионална обука со стажирање (2-5 месеци) во Франција или во странство - Интервенции на специјализирани професионалци - блиско промоции и персоналните поддршка на образованието - заедничка програма и уникатна промоција за студенти лицето и далечината, соработка помеѓу студентите - Овој мајстор е понудено во почетна или континуирана обука, или дистанца. Поголемиот дел од ремек-лице: А се разбира понудени на универзитет инкорпорирање на француски јазик центар за да се овозможи алтернативна теорија и пракса. Договори за партнерство со повеќе од 85 универзитети во светот. Најоддалечените господар: Обука преку мултимедијална платформа: форум, вики, реактивност. - А интерактивност помеѓу студентите на кампусот на UCO и учениците од далечина курсеви. ПРИЕМ ... [-]

магистрирал во Меѓународен менаџмент (МИМ)

CEMS - The Global Alliance in Management Education
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris Agde + 1 more

На МИМ е постдипломски студии, претходно искуство степен отворен за одредена група на студенти запишани на програмата на мајстор во еден од 28 водечките институции [+]

МИМ господар во меѓународниот менаџмент

Есента е стратешки сојуз на бизнис училишта, мултинационалните компании и невладини организации кои заедно понуди магистрирал во Меѓународен менаџмент (МИМ). Стручната служба есента се наоѓа на ХЕЦ кампус во близина на Париз, со програма и корпоративните односи се управувани од страна на тим во рамките на секој член на училиште. Ќе ги најдете сите универзитети членки на есента со користење на клучни зборови "есента" во мајстор во управување со Компас пребарување мотор или со кликање на листата на есента партнери подолу.... [-]


господар на математички модели во економијата и финансиите (mmef)

University Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

На првата година на студии (Diplôme Универзитетскиот), MMEF - Математички методи во економија и финансии, е [+]

Првата година на Дипломирал студии:

На првата година на студии (Diplôme Универзитетскиот), MMEF - Математички методи во економија и финансии, е една година, со полно работно време, интернационална програма со која се изучува на англиски јазик. Курсевите одговараат на оние кои изучуваат во прва година на студии, кои во Болоња Европски академски систем е прва година М1 на Учителот. Курсевите произлегуваат од претходно постоечките курсеви на универзитетот, со интензивни курсеви по француски јазик.... [-]