Пребарај за Мастерс во Хемија

Најди ги вашите магистерска диплома по Хемија овде!

Хемија

Дали секогаш со нетрпение очекуваме да се експериментира со разни супстанции во лабораторија? Дали некогаш сте се запрашале што производи што ја користите и јадење навистина се состои од? Хемија може да одговори на сите овие прашања и др.

Хемија испитува материјата и промените што се подложува. Составот, структурата и својствата се некои од работите хемичар ќе дознаете повеќе за, само да споменам неколку. И хемија не е само за научниците и истражувачите. А господар или доктор по хемија може да доведе патот кон кариера во Законот (патент или на животната средина), технички пишување, инженеринг, па дури и воени системи! Во рамките на хемија областа себе, постојат мноштво на subdisciplines. Можете да учат Аналитичка хемија, Neurochemistry, па дури и физичка хемија!

На овој сајт може да се најдат на хемија степен што одговара на вашата потреба. Барај преку нашата база на податоци за програми Мајсторот и д-р во таа областа на хемијата што ја доловува вашиот интерес повеќето!

Читај повеќе

MRes напредни хемиски науки

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Кина Суджоу

На MRes Напредно Хемиска науки програма обезбедува темелна образование и обука за да се разберат различните аспекти на моменталната материјал хемија. На програмата се усогласува со слични р програми на Универзитетот во Ливерпул и е дадено целосно на англиски јазик. [+]

Мајстори Хемија диплома. Преглед На програмата MRes Напредно хемиски науки им нуди на студентите со образование и обука се потребни за да се разберат различните аспекти од областа на материјално науки. Тоа се усогласува со слични Магистерски програми на Универзитетот во Ливерпул. Програмата содржи научи модули кои ги покриваат областите од синтетички хемија на нанотехнологијата да аналитичките методи и инструменти. Се става силен акцент на развојот на управување со проекти и професионални вештини. По завршувањето на предавал модули, ќе се вклучат во 12-месечно со детално истражување проект на вашиот избор, што доведува до поднесување на дисертацијата. Прилагодено план за учење е наменета за вас, земајќи ги во предвид вашата позадина и кариера аспирации. Успешно завршување на програмата доведува до доделување на диплома MRes од Универзитетот во Ливерпул. Уникатен продажба поени • Подучени од меѓународниот персонал, кои се експерти во различни области на хемијата • Одлична подготовка за истражување на д-р програми и на универзитетите во странство или во Кина • понуди силни врски со локалните и меѓународни индустрии • XJTLU се наоѓа во близина на многу биотехнологијата компании во близина BioBay, национална биотехнологијата центар со над 400 компании, идеален за практиканти • близина Cold Spring Harbor Азија е домаќин на престижни научни симпозиуми, конференции и летни школи обезбедување на нашите студенти со можност да комуницирате со светски познати истражувачи • Освојте на Универзитетот во Ливерпул степен што е призната од страна на Министерството за образование на кинески. Знаења и вештини До кога ќе дипломираат, ќе: • Развивање клуч, кариера-подобрување на... [-]

Господарот на програмата во токсикологија

Karolinska Institutet
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Шведска Стокхолм

Мајстор е на програма во токсикологија на студентите им дава во-длабочината на знаење на токсиколошките поле на широка и интердисциплинарна. [+]

Мајстор е на програма во токсикологија на студентите им дава во-длабочината на знаење на токсиколошките поле на широка и интердисциплинарна. Програмата ги подготвува студентите за или истражување или професионална кариера и се обезбедува солидна платформа за докторски студии во токсикологија или работа во области процена на ризикот поврзан со / за безбедност во јавниот сектор или индустрија. ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ПРОГРАМАТА Мајстор е на програма во токсикологија беше една од првите програми за токсикологија во светот. Програмата е уникатна во својот двегодишен смирување фокус на токсикологија и здравјето на луѓето. Програмата користи нејзините блиски врската со високо-квалитетна работа истражување и проценка на ризик на Институтот за еколошка медицина (IMM) - главен центар за образование и обука во токсикологија и здравствен ризик оценување во Шведска, и соработува со фармацевтската и хемиската индустрија, национални органи (на пример Шведската агенција за хемикалии и Националната администрација шведскиот на храната), Swetox и Шведската Отровниот информативен центар, како и со научниците во другите одделенија во и надвор КИ. Програмата вклучува принципи во токсикологија, токсикокинетика, Цел органска токсичност, биохемиски и молекуларна токсиколошки методи, механизми на токсичност и начинот на дејствување, тестирање токсичност, лабораториски животни науки, алтернативни методи за тестирање на животните, хистопатологија, статистика, епидемиологија и проценка на здравствените ризици . Овој прв дел од програмата им нуди на студентите со општо, напредни токсиколошки основа, по што тие потоа ги засноваат личен линија на истрага за истрагата подлабоко во експериментални истражувања или проценка на ризик / безбедност со преземање на изборни и / или проект курсеви. Програма преглед *... [-]

магистрирал во електрохемија. Наука и технологија

UAM Universidad Autónoma de Madrid
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 семестар September 2018 Шпанија Мадрид + 1 more

Овој мајстор 's степен е наменета за дипломирани студенти или дипломирани студенти на диплома за науки и хемија, хемиски инженеринг, физика, Материјали факултет, итн, кои сакаат да се обучуваат како истражувачи и професионалци во областа на електрохемија, и во нејзините темели и неговите апликации . [+]

Мајстори Хемија диплома. Овој мајстор 's степен е наменета за дипломирани студенти или дипломирани студенти на диплома за науки и хемија, хемиски инженеринг, физика, Материјали факултет, итн, кои сакаат да се обучуваат како истражувачи и професионалци во областа на електрохемија, и во нејзините темели и неговите апликации . Тоа е мајстор кој обезбедува основа за развој на истражувачки активности во реализацијата на докторска дисертација и обучени за извршување на истражување и развој на технологија центри и компании во индустриските сектори кои треба електрохемија. Цели и компетенции Главните цели на овој мајстор се: И fomenter зајакнување на научни и технолошки истражувања во електрохемија. Обезбедување на обука на дипломираните студенти на основни и применети во областа на аспекти електрохемија. Обезбедување на пристап до докторска програма како ECYT со доволни гаранции за основна обука и применети истражувања во областа на електрохемија за студентите да се развие својата кариера во истражувањето, индустријата или настава. Промовирање на мобилноста и интеракцијата меѓу студентите на мајстор во областа на електрохемија и контакт со други универзитети, истражувачки центри и empresasactivos во оваа област. Овластувањата на мајстор во "електрохемија. Наука и технологија "опфати серија на знаења и вештини од кои некои се прикажани подолу: Општи вештини: Се здобијат со вештини за истражување, односно, да се развијат и / или да се прилагодат на истрага, да го дизајн и направете го тоа со академска сериозност. Да бидат во можност да се анализира, синтетизира и оценка на нови и сложени идеи критички. Знаејќи како да се комуницира научни содржини на други... [-]

мајстори во пластични материјали инженеринг

ITECH Lyon
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2018 Франција Lyon

ITECH инженери се разликуваат од оние на другите хемија училишта низ достигнувања во производство на пластични материјали, на врвот на основните знаења. [+]

ITECH инженери се разликуваат од оние на другите хемија училишта низ достигнувања во производство на пластични материјали, на врвот на основните знаења. ITECH пластични производство на инженери дополнуваат нивната специјалност со аспекти на друга специјалност: обложување на различни пластични материјали (Формулирање хемија); композитни материјали кои се користат во областа на транспортот, спорт и рекреација, и гео-текстил (текстилни материјали). Од хигиена на аеронаутиката, автомобилската индустрија на спортот, многу сектори се направи употреба на пластични производство на инженери кои можат да работат колку со суровина добавувачи, како и со "formulators". Прием за студентите надвор од Франција 1 година прием: Додипломски студии по хемија (диплома или еквивалент, 180 ЕКТС) Задоволително ниво на англиски јазик: Б2 Cerf + интервју ITECH 2. година прием: 1 година на постдипломски студии завршени (М1 или еквивалент, 240 ЕКТС) Како да се аплицира? Ја посетите и да се регистрирате на inscription.itech.fr (за студенти на ЕУ), или да се применува преку Кампус Франс сајт (CEF постапки). За земјите кои немаат ЦЕФ постапки со Франција, ќе мора да се направи апликација за прием Прелиминарните (ДАП) на културната служба на Француската амбасада во вашата земја на престој. Школарина Школарина се 6 500 € / година. Рацете на обука ITECH е непопустлив во обезбедување на студентите со силна професионално искуство. На врвот на мултидисциплинарен настава, институтот додава 10-месечен минимум задолжителни практиканти во компании за редовно статус студенти. Крај на 1 година: меѓународно искуство - најмалку 6 недели Ова меѓународно искуство се подготвени однапред во однос на меѓукултурен пристап и очекувања во однос на... [-]

господар во хемиски и фармацевтски инженеринг

Graz University of Technology (TU Graz)
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2017 Австрија Грац

Програмата за интердисциплинарна магистерска хемија и фармацевтско инженерство на ТУ Грац ги поврзува природните науки од областа на хемијата и фармацијата со инженерското поле на хемиски и технолошки процеси. [+]

Мајстори Хемија диплома. Програмата за интердисциплинарна магистерска хемија и фармацевтско инженерство на ТУ Грац ги поврзува природните науки од областа на хемијата и фармацијата со инженерското поле на хемиски и технолошки процеси. Во оваа една-на-еден вид на студија, ќе работат заедно со меѓународно признати предавачи во добро опремени лаборатории. Студијата се квалификува да спроведе висококвалитетни национални и меѓународни и да развие иновативни хемиски и фармацевтски системи за производство за индустријата. Програмата за интердисциплинарна магистерска хемија и фармацевтско инженерство на ТУ Грац ги поврзува природните науки од областа на хемијата и фармацијата со инженерското поле на хемиски и технолошки процеси. Во оваа една-на-еден вид на студија, ќе работат заедно со меѓународно признати предавачи во добро опремени лаборатории. Студијата се квалификува да спроведе висококвалитетни национални и меѓународни и да развие иновативни хемиски и фармацевтски системи за производство за индустријата. Содржина Задолжителни предмети Ќе се запознаете со најактуелните теории, принципи и методи во инженерските науки. Ги разгледувате економските и правните аспекти на хемиското и процесното инженерство. Вие се занимавате со, на пример, хемиско инженерство, инженеринг на честички, хемиска термодинамика и применета анализа. Можете да се специјализираат во областа на фармацевтски процес инженеринг. специјализација предмети Можете да изберете една од 2 области на специјализација: ХЕМИСКИ ИНЖЕНЕРИНГ: Во оваа област специјализација, ќе стекнат експертиза во хемиски и процес инженеринг и да учат за мисијата на хемиската индустрија во иднина - да се развие одржлив и економски хемиски процеси. ФАРМАЦЕВТСКИ ИНЖЕНЕРИНГ: Интелигентните фармацевтски производи ќе ја револуционизираат медицинската нега: Персонализираните производи може да се прилагодат според... [-]

Магистер по хемија

University of Wroclaw
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Полска Wrocław

Од студентите се очекува да имаат основни вештини хемија добиени од диплома курсеви. На почетокот на две години на програмата, студентите изберете една од двете специјализации: "Напредно неорганска хемија и катализа" или "Органска хемија". Покрај тоа, тие имаат можност да ги следат нивните индивидуални интереси со избирање меѓу широк спектар на изборни предмети ... [+]

Курсот започнува ако минимумот од четири (4) студентите ќе се запишат на првата година. Од студентите се очекува да имаат основни вештини хемија добиени од диплома курсеви. На почетокот на две години на програмата, студентите изберете една од двете специјализации: "Напредно неорганска хемија и катализа" или "Органска хемија". Покрај тоа, тие имаат можност да ги следат нивните индивидуални интереси со избирање меѓу широк спектар на изборни предмети. 1 семестар... [-]

магистрирал во хемиската и процесот на инженеринг

University of Bologna School of Engineering and Architecture
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Болоња Ravenna + 1 more

Со магистерска диплома по хемиски инженеринг е клучна за професионален успех во неколку современи и иновативни индустриски сектори. [+]

Мајстори Хемија диплома. Со магистерска диплома по хемиски инженеринг е клучот за професионален успех во неколку современи и иновативни индустриски сектори. Паметни материјали, одржливи процеси за производство на енергија, индустриски биотехнологиите, и напредни фармацевтски апликации се само некои од примерите на секторите каде што се бара експертиза на хемиски инженери и високо наградени. Исто така, конвенционален светски играчи како хемиски, нафта и гас поле се соочуваат контекст на зголемување на иновативноста и интернационализација, со што се бара глобален надлежности и повисоки квалификации на хемиски инженери регрутирани. Дршката (Одржливи технологии и биотехнологиите за енергија и материјали) Меѓународната програма на Мастерс во хемиски и процесот на факултет е изграден да се задоволат овие потреби. Курсот е две години мајстор "втор циклус на студии" официјално признат во рамките на "Болоњскиот процес", се бара од студентите да се добие 120 ЕКТС. На програмата е две години, во траење и е поделена во четири термини. Во првата година, курсеви се претежно ориентирани кон решавање на основните проблеми на студиите на мајстор: напредна термодинамика и транспорт феномени, вовед во основниот дизајн, како и воведувањето на индустриска безбедност. Во втората година, двата задолжителни и изборни предмети се понудени на специјализирани теми, како што се материјали, енергија и еколошките процеси и индустриски биотехнологиите. Програмата е целосно се предава на англиски јазик, и бара ученикот умешен употребата на англискиот јазик. На крајот на програмата, а степенот на тема "Магистер по хемиски инженеринг" (петгодишни Magistrale во Ingegneria Chimica, Classe LM-22) се доделува и важи според италијанскиот закон. Договорот со двојна... [-]

Магистер по хемија

Umeå University, Faculty of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Шведска Умеа Skelleftea + 1 more

Умеа Универзитетот нуди две години Мајстор програма за хемија со оглед на англиски јазик со три профили на; Животната средина хемија, медицинска хемија, протеини хемија. Тоа е можно да се организираме за една година магистрирал. [+]

Мајстор е на програма во хемија

 

Умеа Универзитетот нуди две години Мајстор програма за хемија со оглед на англиски јазик со три профили:

Животната средина хемија, Медицинска хемија, Протеини хемија.

Програма за хемија има за цел да обезбеди знаења и вештини за решавање на проблеми и критичко оценување хемија поврзани. Ќе научите како да ги собере, анализира, критички осврт, и да ги презентираат научни текстови и ваши податоци.... [-]


господар на хемиски науки

La Trobe University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2018 Австралија Melbourne

Ако сте хемија дипломирани, на овој курс ќе ви овозможи со дополнителни или напредна обука во специјализирани области на хемиски науки, како што се аналитичка хемија, компјутерската хемија, медицинска хемија, органска хемија, физичка хемија и инструментални методи. [+]

Мајстори Хемија диплома. Ако сте хемија дипломирани, на овој курс ќе ви овозможи со дополнителни или напредна обука во специјализирани области на хемиски науки, како што се аналитичка хемија, компјутерската хемија, медицинска хемија, органска хемија, физичка хемија и инструментални методи. Англиски јазик Потребно ИЕЛТС (академски): минимален резултат од 6,5 со ниту еден поединец бенд резултат помал од 6,0. TOEFL книга базирана Тест: минимален резултат од 575 (минимален резултат од 5 во писмена Тест на англиски). TOEFL интернет-базирани Тест: минимален резултат од 80 со минимален вкупен за SLR 18; W 22. Ла Trobe во Мелбурн (ELICOS): Завршување на англиски јазик за понатамошни студии напредна фаза 6B на Ла Trobe во Мелбурн, со минимум од 60 отсто во целина и 60 проценти во завршниот испит. За повеќе информации посетете го сајтот на Ла Trobe во Мелбурн. Англиски како јазик на наставата во високото студии може да бидат прифатени. Ве молиме запомнете: Англиски јазик како јазик на наставата во претходната студија нема да бидат прифатени како основа за прием (англиски) за курсевите каде одобрениот тест резултат е над ИЕЛТС 6,5 со бенд резултат помал од 6,0. Пирсон Тест на англиски (академски) (ЈСП): минимален резултат од 64 со не комуникативни вештини резултат помал од 59 години. Кембриџ сертификат за Напредно англиски (CAE): одделение на Б или повисока. Кембриџ сертификат за познавање на англиски јазик (CPE): одделение на C или повисока. Или одобрени меѓународните еквивалентно. Академски услови за влез Австралиски диплома по хемија, или еден степен со значителен хемија содржина е еквивалентно на втор или... [-]

господар степен разбира во хемиски инженеринг за одржлив индустриски развој

University of Catania
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Катанија

Магистрирал на курсот во Хемиски факултет за одржлив индустриски развој е програма од две години се разбира на англиски јазик, со цел да им обезбеди на студентите на способноста да се формализира и решавање на комплексни технички проблеми и формулирање на иновативни решенија, планирање, организирање и управување со сложени процеси преку иновативни знаења во на полето на корпоративна организација и професионалната етика. [+]

На Магистрирал на курсот во Хемиски факултет за одржлив индустриски развој е две години се разбира одржи на англиски јазик, со цел да им обезбеди на студентите на способноста да се формализира и решавање на комплексни технички проблеми и формулирање на иновативни решенија, планирање, организирање и управување со сложени процеси преку иновативни знаења во областа на корпоративна организација и професионалната етика. Службен план (1 година) 1 семестар Елементи на одржливи зелени хемија Принципот на хемиски инженеринг Наука и технологија на материјали 2 семестар Изградба на опрема за хемиската индустрија Механички за хемиската индустрија Енергетски техники конверзија еко-одржлив ПРИМЕНА во 4 чекори 1. PRE-евалуација: Од студентите се бара да ги пополните формулар за пријавување (за повеќе информации, Ве молиме пишете info@studentsworld.com) и да испратите сите потребни документи (сертификат за диплома на студии со списокот на субјектите изучува; сертификат на англиски јазик, ако е достапно). Откако студентите ги подигнале документи, тие треба да ги достават онлајн формулар за административните и академските преглед. Тие ќе добијат е-пошта (обично во рок од 30 дена) ги информира за тоа дали или не тие можат да ги претстават своите пред-запишување барање до амбасада / конзулат. 2. Студентска виза: Не-европски студенти, кои се позитивно претходно евалуирани, мора да одат на Италијанската амбасада во нивната земја на живеење, со цел да аплицираат за виза за периодот до визи (обично помеѓу крајот на мај и почетокот на јули ). Во зависност од земјата на живеење, студентите ќе можат да се има да се произведе еден примерок од писмото на... [-]

господар во квантната оптика и нанотехнологиите

Novosibirsk State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Новосибирск

Мајстор образовна програма во квантната оптика и Нанонауки се реализира на физичко оддел на Националниот истражувачки Државниот универзитет во Новосибирск, од страна на Секцијата на квантната оптика и Секцијата на квантната [+]

Мајстори Хемија диплома. Мајстор образовна програма во квантната оптика и Нанонауки се реализира на физичко оддел на Националниот истражувачки Државниот универзитет во Новосибирск, од страна на Секцијата на квантната оптика и Секцијата на квантната електроника. Главната цел на програмата е да се формира мост за мотивирани студенти помеѓу додипломски и докторски студии. Периодот за обука на европратеникот во Квантна оптика и Нанонауки продолжува две академски години. Една академска година вклучува два семестри ("есен" и "пролет" семестри), две тест и испитни сесии ("зимски" и "лето" сесии). Еден "зимски" и еден "лето" празници се, исто така, се предвидени. Академска година започнува во Септември, 1. Структура - На "есен" семестри (првиот и третиот семестар на МЕП) продолжи 18 недели: од септември 1 до крајот на декември. - "Зимски" тест сесии (по првиот и третиот семестар на МЕП) се случи на крајот на декември. "Зимски" испитни сесии продолжи во јануари. - На "зимски" празници (по првиот и третиот семестар на МЕП) продолжи една недела од почетокот на февруари. - Вториот "пролет" семестар продолжува 16 недели: од февруари до крајот на мај. - Вториот "лето" тест и испитни сесии продолжи во јуни. - На "лето" празници (по вториот семестар на МЕП) продолжува два месеци: од јули до август 1, 31. - Четвртиот "пролет" семестар продолжува 14 недели: од февруари до мај. - Четвртиот "лето" тест и испитни сесии продолжи на крајот од мај. Тогаш (во јуни) постапките за финалето држава сертификација (вклучувајќи го и одбрана на магистерскиот труд) се врши. Образовно ниво на учесникот Европратеникот... [-]

мајстор во хемија (mtech / м-р)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 4 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

Примарната цел на Магистер по хемија е да им обезбеди на студентите со специјализирани напредна едукација и обука, додека ги исполнуваат барањата на одредена компонента за истражување, така што студентите можат да ги совладаат потребните експериментални и технолошки вештини и неопходни теренска работа надлежности како што се иновации, донесување одлуки, стратешко размислување и организациски вештини. [+]

MTech хемија Примарната цел на MTech хемија е да им обезбеди на студентите со специјализирани напредна едукација и обука, додека ги исполнуваат барањата на одредена компонента за истражување, така што студентите можат да ги совладаат потребните експериментални и технолошки вештини и неопходни теренска работа надлежности како што се иновации, донесување одлуки, стратешки размислување и организациски вештини. А дисертација-базирани MTech хемија се состои од сеопфатна студија на специјализирана област во областа на специјализација, извести и да се достави во форма на дисертација на крајот на програмата. Степенот бара високо ниво на интелектуална и теоретски знаења и увид во проблемите поврзани со полето на студирање и на критичко размислување, формулација, анализа и евалуација на одреден проблем во областа на студирање. степенот на М Техника се состои од еден истражувачки проект во валидна областа на истражувањето. А минимум марка од 50% за истражување дисертација се зема како доволен доказ дека кандидатот ја покажа својата соодветна истражувачка способност за ова ниво. Магистерски студии по хемија Примарната цел на Магистер по хемија малолетник-дисертација со предмети е да им обезбеди на студентите со специјализирани напредна едукација и обука, додека ги исполнуваат барањата на одредена компонента за истражување, така што студентите можат да ги совладаат потребните експериментални и технолошки вештини и неопходни теренска работа надлежности како што се иновации , донесување одлуки, стратешко размислување и организациски вештини. Помали-дисертација со предмети Магистер по хемија се состои од најмалку 120 кредити на истражување на ниво 8 во форма на истражувачки проект, се пишува за него како малолетник-дисертација. Степенот бара... [-]

магистрирал во одржлив хемија

Jaume I University (Universitat Jaume I)
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Шпанија Castellón

Целта на курсот е да се добие на студентите да бидат во можност да се развијат нови хемиски процеси кои се ефикасни и профитабилни економски, и се врши на начин кој ја почитува животната средина и на потрошувачката на енергија и суровини е минимизиран и намалување на ризиците поврзани со производство, ракување и употреба на хемикалии потребни за одржување или спроведување на нашиот начин на живот. [+]

Мајстори Хемија диплома. Целта на курсот е да се добие на студентите да бидат во можност да се развијат нови хемиски процеси кои се ефикасни и профитабилни економски, и се врши на начин кој ја почитува животната средина и на потрошувачката на енергија и суровини е минимизиран и намалување на ризиците поврзани со производство, ракување и употреба на хемикалии потребни за одржување или спроведување на нашиот начин на живот. Програма на мајсторот во врска со националните, е дизајниран земајќи ги во предвид одржливоста применуваат во научни и технолошки полиња. Се обраќа и од социјален аспект, како и можноста за создавање на високо конкурентни компании. Имено, на квалитетот на наставниците кои учествуваат во мајстор. Координација: Сантијаго Луис Висенте Lafuente. Одделот за неорганска и органска хемија. Uji. Координирање на Универзитетот: Universitat Jaume I Интеруниверзитетската со: Политехничкиот универзитет во Валенсија, Универзитетот во Валенсија, Универзитетот Екстрамадура. Број на ЕКТС кредити: 60 ЕКТС кредити Времетраење: една академска година (октомври 2017 година / септември 2018 година) Режим: (октомври 2017 година / јуни 2018 година) Јазик на настава: Шпански Цена: пред објавување (2016: 46,20 € / кредит) [-]

мајстор во микро и нано технологија системи

University College of Southeast Norway
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри January 2018 Норвешка Porsgrunn Драмен Rauland + 2 more

Најспектакуларните технологијата што се случува на микро и нано ниво и може да стане експерт на оваа држава на уметноста технологија. Ние ви нудиме степен програма на мајстор во микро и нано технологија системи, кои ќе ги отвори вратите за возбудлив работни места во многу различни гранки. [+]

Мајстор во микро и нано системи технологија Најспектакуларните технологијата што се случува на микро и нано ниво и може да стане експерт на оваа држава на уметноста технологија. Ние ви нудиме степен програма на мајстор во микро и нано технологија системи, кои ќе ги отвори вратите за возбудлив работни места во многу различни гранки. Магистерски степен во микро и нано системи технологија е на две-годишна студија програма која е интердисциплинарна со елементи од електроника, механика, физика, хемија, математика, моделирање и процесот на технологијата. Целта на студијата е да се квалификува успешни кандидати за работна средина во различни микро и нано системи технологија; во индустријата, како и во академските институции, истражувачки институции и владините агенции. Студиите ги покрие целиот производствен процес, вклучувајќи дизајн, производство и карактеризација на микро и нано системи. Зошто да студирате микро и нано системи технологија? Програмата е уникатна, возбудлив и практично ориентирана и е одлична понуда за оние кои веќе имаат диплома 's степен во областа на инженерството или наука. Основа на студиската програма е соодветна истражување заедница во USN, што претставува една од трите интелектуална крстосници за напорите на Норвешка во микро-и нанотехнологија, со проширена соработка со индустријата, академските институции и истражувачки институции; регионално, национално и на меѓународно ниво. Имаме добри лабораториски капацитети и пространа, чисти соби, како и воспостави соработка со индустриите кои се фокусира на истражување и развој. Каде можам да работам? Типични работни места: Во рамките на компании во развој и производство на microelectronic и микро-и наносистемите: развој на производот развој на технологија... [-]

Мастерс во Nanoscience, материјали и процеси: хемиска технологија граница

Universitat Rovira i Virgili
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Шпанија Tarragona Португалија Tomar Франција Bordeaux Барселона + 5 more

Целта на овие студии е да се обучуваат нови професионалци во изучувањето на специјализирани областа на нанотехнологијата, материјали и инженеринг хемија околу (од додипломски студии во било која гранка на експериментални науки и технологии (хемија, хемиски инженеринг, биохемија , биотехнологијата, физика, Квантна хемија, фармакологија, микробиологија ...) со јасна ориентација кон истражување ... [+]

Мајстори Хемија диплома. Господар во nanoscience, материјали и процеси: Хемиска технологија Frontera Целта на овие студии е да се обучуваат нови професионални господар 's степен во специјализирани областа на нанотехнологијата, материјали и инженерството околу хемија (од додипломски студии во било која гранка на експериментални науки и технологии -Chemistry, хемиски инженеринг , биохемија, биотехнологија, физика, Квантна хемија, фармација, микробиологија ...-) со јасна ориентација кон истражување. Вештините стекнати им се овозможи да се приклучат на истражувачки универзитет, истражувачки институти, индустријата или услуги, кои имаат силно чувство на иновации и претприемачки визија. Можности за кариера Дипломирани студенти на степен на мајстор во nanoscience, материјали и процеси: Хемиска технологија граница можат да работат во следните области: Истражување на универзитети и истражувачки институти. Реализација на докторските студии и континуирано истражување кариера. Истражување, развој и иновации и врз основа на нови научни и технички (биотехнологија, микроелектрониката, телекомуникации, складирање на енергија, нови материјали, итн) и знаење (хемиски, фармацевтски, биомедицински, керамика, текстил, иновативни индустрии традиционалните индустрии итн ). Управување, контрола и стратешко планирање техники, процеси и нанотехнологијата производи во електроника, телекомуникации, биомедицински, биотехнолошки, фармаколошки, итн Јазик на настава Англиски Зачлени профили Нашите студенти доаѓаат од додипломски студии во сите гранки на експериментални науки, здравство и технологија (хемија, хемиски инженеринг, биохемија, биотехнологија, Квантна хемија, фармација, микробиологија ...) ПРВА ГОДИНА: Задолжителни предмети Дизајн на производи и процесот на ** Материјали наука и инженерство ** Nanoscience и нанотехнологијата ** Подготовка, планирање и управување со истражување и развој на проекти ** Мултидисциплинарен Семинари Конечна мајстор работа ** (**) Овие теми вклучуваат овластувањата... [-]