Магистратура Холандија

Магистерски програми во Холандија - Магистратура Холандија

Master

Ако сакате да учат во некои од најдобрите универзитети во Европа и да се добие голем избор на студија опции, ти дефинитивно треба да се разгледа добивање на вашиот магистерска диплома во Холандија. Образовниот систем во Холандија е врз основа на поделба. Постојат два вида на високообразовните институции во земјата: универзитетите на стручно образование и истражувачки универзитети кои исклучиво нуди образование во областа на инженерството и земјоделството.

Постојат 26 рангирана универзитети во Холандија, така што можности и различни можете да изберете нема да ве разочараме. Некои од повеќето призна универзитети во светот се формирани таму. Во Амстердам, Ротердам, Утрехт, Ајндховен и многу други градови во Холандија можете да најдете широк спектар на програми на постдипломски студии на ниво. Темите понудени се разликуваат од економија или Законот за применета наука и поморски студии со многу повеќе програми помеѓу.

Холандија е одлично место за да ја добиете вашата магистерски степен. Подолу ќе најдете линкови кои ќе ве доведе до повеќе информации за можности за учење во Холандија. Кликнете на "Прочитај повеќе" за да добиете преглед на одреден универзитет и да добијат бесплатни информации што се однесува на специфични програми. Започнете со потрага по својата иднина образование веднаш!

Читај повеќе

Мајстор за бизнис администрација во меѓународни туристичката (MBA)

Hotelschool The Hague
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2019 Холандија Amsterdam

На Учителот во Програмата за Hotelschool Хаг едуцира на следната генерација на угостителство лидерите и се фокусира на гостопримството концепт иновации, развој на бизнисот и промени. [+]

На Учителот во Програмата за Hotelschool Хаг едуцира на следната генерација на угостителство лидерите и се фокусира на гостопримството концепт иновации, развој на бизнисот и промени.

Програмата, со седиште во Амстердам, почнува во септември 2015 година и ќе трае 13 месеци. Во ова време ќе го зголеми вашето знаење и лидерство надлежности, обезбедување на вас со алатки и перспективи потребни за да се гради своја сопствена стратегија и имплементација сценарија за вашата идна кариера. ... [-]


Магистер по менаџмент

Maastricht School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Холандија Maastricht

На MSM Магистер по менаџмент (ММ) програма е една година со полно работно време господар програма за неодамнешните дипломирани студенти и млади професионалци со амбиција да управуваат со луѓе и процеси со успех во секоја организација, земја или контекст. [+]

Акредитација Програмата Магистер по менаџмент е акредитирана од AMBA, ACBSP и IACBE. Maastricht School of Management е институционално акредитирана од ATHEA.

Дали сте амбициозен дипломиран или млад професионалец кој има за цел успешна кариера во врвниот менаџмент?

Нашите ММ ви обезбедува прв неопходен чекор за да ја забрза својата кариера на повисоки нивоа преку обезбедување на солидна основа во практиката и теоријата на менаџмент во брзо менување на глобалниот свет. Во текот на овој курс, ќе ви биде дадена можност да разберете како да ја насочите вашата организација кон високи перформанси во разновиден и мултикултурен меѓународен бизнис контекст. Ќе дознаете од искусен факултет, меѓународни компании и колеги учесници од различни културни, деловни и студиски потекла.... [-]


Магистер по меѓународни слободно време, туризам

NHL Stenden University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 14 месеци September 2019 Холандија Leeuwarden

Програмата Магистер во Меѓународното Слободно време, туризам и управување со настани им овозможува на студентите да се развие одржлив интегриран пристап кон одмор, туризам и управување со настани. Магистратура им овозможува на студентите да се комбинираат академски и применети истражувања, како и давање на студентите можност да се формира силна врска во рамките на индустријата. [+]

Програмата Магистер во Меѓународното Слободно време, туризам и управување со настани им овозможува на студентите да се развие одржлив интегриран пристап кон одмор, туризам и управување со настани. Магистратура им овозможува на студентите да се комбинираат академски и применети истражувања, како и давање на студентите можност да се формира силна врска во рамките на индустријата.... [-]


Мајстор во уметноста и културата студии со специјализација во место, култура и туризам

Erasmus School of History, Culture and Communication - Erasmus University Rotterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Холандија Rotterdam + 1 more

Во оваа програма, ќе ја проучувате сложената интеракција помеѓу местото, културата и туризмот. Ќе научите да пронајдете креативни, но сепак критични решенија за предизвиците во туристичката индустрија. [+]

Како можеме да го направиме смисла за зголемување на туризмот во Нов Зеланд за 50 отсто по објавувањето на трилогијата на Господарот на прстените? Што мотивира над 1,5 милиони луѓе секоја година да го посетат Аушвиц во Полска? И зошто поголемиот дел од дестинациите на Ер Франс се поранешни колонии на Франција? Оваа програма ќе ви помогне да разберете меѓународно и динамично поле на културен туризам и да ви овозможи да отпочнете кариера во оваа постојано проширена област.... [-]


Истражувачки мајстор во здравствени науки специјализирана за здравство економска анализа

Erasmus MC Netherlands Institute for Health Sciences - Erasmus University Rotterdam
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Холандија Rotterdam

Само дипломира со диплома по клинички, јавното здравство или биомедицински науки и сакате да почнете да правите значајни придонеси за идните случувања во медицината како истражувач? Тогаш овој истражувачки мајстор е за вас! Со широк спектар на специјализации и насоки од некои од најголемите умови во овие области, ќе биде добро на вашиот начин на многу успешна истражувачка кариера. [+]

Истражувања Магистер програма во здравствени науки има за цел да им обезбеди на студентите со темелно разбирање на методи во било клинички или јавното здравство истражување. Специјализации вклучуваат клиничка епидемиологија, епидемиологија, епидемиологија на јавното здравје, генетска и молекуларна епидемиологија и здравствена економска анализа. По завршувањето, кандидатите ќе имаат знаење, разбирање и вештини за да предложат најсовремени студии, да пишуваат одлични протоколи за студирање, да го вршат истражувањето, да ги анализираат податоците користејќи современи статистички техники, да направат зафатни причинско-последични заклучоци, да дојдат до оправдани заклучоци, и да пишува извонредни научни трудови. Во зависност од изборот на специјализација, кандидатот ќе се фокусира на пример на клинички испитувања, популациони студии, интервенции за јавно здравје или студии за моделирање.... [-]


Извршниот Магистер по финансиски менаџмент

ESA Business School - Ecole Supérieure des Affaires
Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци October 2019 Холандија Rotterdam

Се обучуваат професионалци за финансии да го совладате и продлабочат своите знаења на потребните теории и алатки за еволуцијата на нивните функции. [+]

XFM: Извршниот Магистер по Финансиски менаџмент

Специјализирана наставна програма во финансии Цел: Носител на универзитетска диплома минимум искуство: 3 години Јазик: англиски

цел

Се обучуваат професионалци за финансии да го совладате и продлабочат своите знаења на потребните теории и алатки за еволуцијата на нивните функции.

Меѓународна диплома

Извршниот Мастерс во Финансиски менаџмент е заедничка програма од страна на АВ бизнис школа и СБА Бокони, Факултетот за менаџмент.... [-]


Магистерски програма во психологија

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Холандија Nijmegen

Дали сте заинтересирани за комплексноста на човековото однесување? Дали сакате да придонесете за благосостојбата на луѓето и процесите на промени во нашето општество? Ако е така, програмата Магистер по психологија може да биде вистинскиот избор за вас. Во зависност од вашите интереси, можете да изберете да се специјализирате во една од две области: Бихевиорална промена или работа, организација [+]

Дали сте заинтересирани за комплексноста на човековото однесување? Дали сакате да придонесете за благосостојбата на луѓето и процесите на промени во нашето општество? Ако е така, програмата Магистер по психологија може да биде вистинскиот избор за вас. Во зависност од вашите интереси, можете да изберете да се специјализирате во една од две области: Бихевиорална промена или работа, организација... [-]


Мајсторот на автомобилски системи

HAN University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 месеци September 2019 Холандија Arnhem + 1 more

Иако мобилноста е клучна за глобалната економија, таа, исто така, придонесе за зголемување на емисиите на CO2. Потребни ни се креативни решенија кои ги комбинираат барањата за мобилност со одржлив, социјален и технички развој. [+]

Магистер по Автомобилство системи

Иако мобилноста е клучна за глобалната економија, таа, исто така, придонесе за зголемување на емисиите на CO2. Потребни ни се креативни решенија кои ги комбинираат барањата за мобилност со одржлив, социјален и технички развој. Наоѓањето на овие решенија бара високо обучени и иновативни професионалци. Студија Автомобилство системи на HAN Универзитетот за применети науки и да стане орган за почиста, побезбедна и попаметни возила.... [-]


Master Scientific Illustration

Zuyd University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Холандија Maastricht + 1 more

[+]

Завршниот дел е практична задача поставени од страна на Комисијата за прием (3).

Како да се аплицира?

Ако сакате да аплицирате можете да се регистрирате на Studielink, на национален информативен систем за холандски универзитети. Прочитајте повеќе за запишување и запишување. Краен рок за пријавување е првиот од мај. По регистрирањето на Studielink, ќе добиете одговор од Дата на започнување.... [-]


Европската Магистер по одржлив енергетски менаџмент систем

European Master in Renewable Energy and European Master in Sustainable Energy System Management
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Холандија Groningen

SESyM се фокусира на мултидисциплинарен аспекти на енергетските системи. Таа им нуди на менаџмент и комуникациски вештини, како и потребните технички знаења да се справат со предизвикот на транзицијата на енергетскиот систем. [+]

Цели

Целта на Европската Магистер по менаџмент одржлив енергетски систем е да се обезбеди постдипломски студенти со потребните вештини за вработување во одржлива енергија индустрија. Студентите ќе се специјализираат во бизнис анализа на случај, моделирање, проектирање и имплементација. Како резултат на странските контакт курс потребен, нашите студенти ќе имаат меѓународна перспектива од суштинско значење за потребите на индустријата за човечки ресурси.... [-]


Магистер по одржливо претприемништво

University of Groningen - Campus Fryslan
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Холандија Groningen

Дали некогаш сте размислувале за кариера во одржливост и менаџмент? Програмата на овој мајстор ќе ве научи на се што ви треба да знаете за одржливо претприемништво. Глобалната економија е во процес на трансформација кон одржливо општество во кое интересите на луѓето, планетата и профитот заедно се движечка сила, наместо неокласични индустриски економски системи. [+]

Дали некогаш сте размислувале за кариера во одржливост и менаџмент? Програмата на овој мајстор ќе ве научи на се што ви треба да знаете за одржливо претприемништво.

Глобалната економија е во процес на трансформација кон одржливо општество во кое интересите на луѓето, планетата и профитот заедно се движечка сила, наместо неокласични индустриски економски системи. Оваа трансформација треба академски професионалци кои можат да покажат дека одржливото претприемништво е клучно. Нашата програма ги обучува овие професионалци.... [-]


Господар во деловната информатичка технологија

International Business School the Hague
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија The Hague

Програмата Магистер по бизнис информатичка технологија од Меѓународната бизнис школа, Хаг Холандија е наменета за студентите кои се стремат кон високи раководни позиции, како што се регионалните директори и лидерите на бизнис пракса во банки, друштва за управување со средства, осигурителни компании и сметководствени фирми. [+]

На Магистер по бизнис информатичка технологија програма Од Меѓународниот бизнис школа, Хаг Холандија е наменета за студентите кои се стремат кон високи раководни позиции, како што се регионалните директори и лидерите на бизнис пракса во банките, друштва за управување со средства, друштва за осигурување и сметководствени фирми.

[-]

Магистер по меѓународна комуникација за управување (micm) - со полно работно време

The Hague University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци August 2019 Холандија The Hague

На MICM привлекува студенти од целиот свет кои поседуваат широк спектар на професионални интереси и искуства. Многу од нашите студенти веќе работат во [+]

програма MICM привлекува студенти од целиот свет кои поседуваат широк спектар на професионални интереси и искуства. Многу од нашите студенти веќе работат во области како што корпоративните комуникации и односи со јавноста, додека други доаѓаат до нас од сродните области, вклучувајќи маркетинг, бренд менаџмент, новинарството, телевизиски, радио, и социјалните медиуми. Во исто време ние исто така добредојдени професионалци од различни области кои бараат промена во кариерата.... [-]


господар сензор систем инженерство (ЈЈИ)

Hanze University of Applied Sciences - Groningen, the Netherlands
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Холандија Groningen

Овој мајстор ќе се подготвува за светла иднина во фасцинантен свет на напредни сензори апликации. Домен, кој е рапидно расте, обезбедување на сите видови на интересни перспективи за вас, амбициозни инженери. Во рамките на глобално важни доменот на здравството, сензор апликации ќе обезбеди целосно нови начини за следење, исцели, ги третираат и да се грижи за луѓето. [+]

Сензор за системско инженерство: www.hanzegroningen.eu/msse

Страстни за технологија и инженеринг?

Дали сте отворени, ви се допаѓа да се водат граници за да дознаете она што е таму? Може да ви се применуваат, развивање на нови начини да се движат технологијата напред, посебно во доменот на здравјето? Потоа се земе еден миг да се разгледа можноста да ни се придружат за една година да ја заврши програмата на мајсторот сензор системско инженерство (ЈЈИ) почести.... [-]


М-р археологија

Leiden University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Холандија Leiden The Hague + 1 more

Приклучи се на нашата разновидна програма: комбинирајте екологија и геологија со иконологија и историски студии; проширете го вашиот опсег понатаму со истражување на современи музејски практики и управување со археолошкото наследство. [+]

Археологијата во Лајден ја опфаќа проучувањето на општествата и културите од минатото, со цел да ги реконструира и заживее. Направете значаен придонес во решавањето на денешните општествени прашања како што се миграцијата, глобализацијата и климатските промени, користејќи го вашиот интерес во минатото.

Факултетот за археологија на Лајден

Лајден Археологија магистрирал има најразновидна програма во Холандија. Лајден исто така може да се пофали со единствениот независен археолошки факултет во Холандија. Студиската програма нуди разни регионални и тематски специјализации, а наставната програма е тесно поврзана со тековните истражувања.... [-]