Магистратура Хонг Конг

Магистерски програми во Хонг Конг - Магистратура Хонг Конг

Master

Хонг Конг е една од најголемите трговски центри во светот и е исто така познат за некои од најдобрите образовни можности во светот, особено во вакви предмети како глобалните финансии, сметководство, МБА. Во двата Хонг Конг и Kowloon можете да изберете од различни студии понудени на кинески универзитети, како и во Азија оддели од водечките европски и американски универзитети.

Факултетот за бизнис-администрација на Кинескиот универзитет во Хонг Конг, најстариот универзитет во Хонг Конг, нуди голем број на МБА или МБА програми, Матер на науки во финансии и многу повеќе. На МБА и EMBA програми на Кинескиот универзитет во Хонг Конг се во врвот на рејтинг Фајненшл тајмс ". Размислете исто така, добива диплома на Факултетот за бизнис и економија на Универзитетот во Хонг Конг или во Хонг Конг на Универзитетот за наука и технологија. Школата за Бизнис во Хонг Конг Крстител универзитет во Kowloon нуди, како скратено работно време и со полно работно време МБА програми, додека во Хонг Конг градот може да се на пример студии на Катедрата источниот На Универзитетот во Западен Онтарио (Ричард Ivey School of Business ).

Како што можете да видите, постојат многу големи постдипломски студии можности во Хонг Конг. Имаат одблизу на програми подолу и одберете го онаа што најмногу ви одговара!

Читај повеќе

Магистер по филозофија (Магистрант)

Hong Kong Baptist University - Faculty of Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 24 - 48 месеци September 2019 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

Факултетот нуди две степени базирани на истражување, имено Магистер по филозофија (Магистрант), [+]

За

Факултетот нуди две степени базирани на истражување, имено Магистер по филозофија (Магистрант),

Нашата глобална особеност

Посебните карактеристики на нашите програми се:

Акцент на трансдисциплинарното решавање на проблемите.Глобална разновидност. Нашите сегашни и дипломирани студенти доаѓаат од Хонг Конг, Кина и уште 14 земји низ Азија, Европа, Африка и Северна Америка.Финансиска и професионална поддршка за учество на конференцијата и странски пласмани.Грижа и кохезивна дипломирана заедница. Нашите студенти имаат ефективен глас во управувањето со факултетите, и се поврзуваат / учат од врсниците од сите дисциплини во општествените науки, сите сместени во една зграда.Можности да се земе курсеви и да присуствуваат на предавање низ универзитетите во Хонг Конг и да пристапите до податоци и област низ Кина и Југоисточна Азија.Флексибилен спектар на модели за финансирање, вклучувајќи стипендии на владата, стипендии на факултетот и стипендија на КатедратаПреглед на програмата... [-]

Мајсторот на Сметководство

The Chinese University of Hong Kong, CUHK Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

Мајсторот на Сметководство (MSA) програма ужива силна репутација како високо-почитуван програма од нејзиното лансирање во 1998 година. Во 2008 година, наставната програма е ре-дизајниран да се, исто така, се грижиме за идните потреби на не-дипломирани сметководство кои сакаат да се опреми со интензивна сметководствени образование и да се подготват за кариера во областа на сметководството. [+]

На Мајсторот на Сметководство (MSA) програма ужива силна репутација како високо-почитуван програма од нејзиното лансирање во 1998 година. Во 2008 година, наставната програма е ре-дизајниран да се, исто така, се грижиме за идните потреби на не-дипломирани сметководство кои сакаат да се опреми со интензивна сметководствени образование и да се подготват за кариера во областа на сметководството. Дел Еден програма е слично на нашата диплома за постдипломски студии во професионални сметководствени (ПДПА) програма, која е акредитирана од страна на Хонг Конг Институт за сертифициран јавен сметководител (HKICPA) како реализација на програмата од својата квалификација програма (QP). Дел Две Наставната програма се подготвува сметководители за тоа како да се интегрираат во различни аспекти на сметководствени знаење и да ги применуваат во работната средина.... [-]


Господар на сметководство

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 3 години September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Мајсторот на сметководствена програма на Lingnan University подготвува студентите со ажурно, широко познавање на развојот на сметководствената теорија и практика од глобална и локална перспектива. [+]

Мајсторот на сметководствена програма на Lingnan University подготвува студентите со ажурно, широко познавање на развојот на сметководствената теорија и практика од глобална и локална перспектива.

Глобална и локална перспектива

Една година, со полно работно време мајстор на Сметководство (MAcc) програма им дава на студентите современи знаења на сметководствена теорија и пракса од глобална и локална перспектива. Програмата обезбедува високо-квалитетно образование во сметководство, ревизија и оданочување, и подготвува идни менаџери и лидери со вештини кои се применуваат за потребите на Хонг Конг и, се повеќе, Кина и пошироко. Програмата MAcc е наменета за оние кои сакаат да постигнат КПД квалификација во умот.... [-]


Мајстор за социјални науки во компаративна социјална политика (меѓународна) (IMCSP)

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Хонг Конг Tuen Mun + 1 more

Lingnan го промовираше Мајстор за социјални науки во компаративна социјална политика (IMCSP) програма за да одговори на зголемената побарувачка за вакви курсеви и да се реши недостатокот на поединци со релевантни компаративни знаења во јавниот сектор. [+]

Новиот мајстор на општествените науки на Lingnan во областа на компаративната социјална политика (International) (IMCSP) вклучува фокус на проучувањето на прашањата за развој, иницијативите за социјална политика и доброто владеење.

Силите кои се својствени за глобализацијата, меѓу нив и зголемената економска конкуренција и општествените промени, ја покажуваат вредноста на проучувањето на искуствата од различни земји и региони како увертира за справување со проблемите и прашањата со кои многумина од нас сега се соочуваат заедно.... [-]


Магистрант по социологија и / или социјална политика

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Во Одделот за социологија и социјална политика, наставата и истражувањето покриваат многу возбудливи области во овие две сродни дисциплини (http://www.ln.edu.hk/socsp/). [+]

Магистрант по социологија и / или социјална политика

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Одделот за социологија и социјална политика има повеќе од десет професорски членови од шест различни земји. Од 2014 година има 19 истражувачки постдипломци од Азија, Африка, Европа и Северна Америка, вклучувајќи го и извонредниот рекорд на шесте научници од Хонгконг. На одделот, исто така, нуди предавал MA курсеви, кои се достапни за нашите студенти за истражување. Членовите на персоналот во моментов имаат водечка или меѓународно признаена експертиза во областите, вклучувајќи:... [-]


Магистрант по психологија

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Наставата и истражувањата во Одделот за применета психологија опфаќаат многу возбудливи области, вклучувајќи психологија на професионално здравје, позитивна психологија, применета социјална психологија, крос-културна психологија, когнитивна психологија, рамнотежа помеѓу работата и животот и интеракција помеѓу човечко-компјутер и сл. [+]

Магистрант по психологија

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Наставата и истражувањата во Одделот за применета психологија опфаќаат многу возбудливи области, вклучувајќи психологија по психологија, советување психологија, применета социјална психологија, крос-културна психологија, когнитивна психологија и интеракција помеѓу човечко-компјутер и др. Членовите на персоналот имаат меѓународно призната експертиза во областите на:... [-]


Мајстор на кинеската филозофија

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Многу постдипломци кои дипломирале на кинескиот Оддел за Лингда имаат извонредни книжевни и академски достигнувања, како што е Шулан писател Шулан, кој е главен сценарист на "Познати имиња", писателот Хонг Конг Чен Хуи, претставникот на "Zhuxiangji" освои кинески литература во Хонг Конг Биенале награда. [+]

Мајстор на кинеската филозофија

Времетраење: 2 години (полно работно време)

Во кинеското Одделение за осум универзитети во Хонг Конг, кинеското одделение на Универзитетот има формирано свои карактеристики, особено во областа на литературното и лингвистичкото истражување, и има одредено влијание во академските кругови во земјата и странство.

Професорот Каи Зонгки е предавач на кинескиот Оддел на Универзитетот Лингнан, професор по кинеска литература и компаративна книжевност на Универзитетот во Илиноис во Урбана-Шампањ. Тој е познат научник со меѓународна репутација. Професорот Каи претседаваше со повторното издавање на списанието Лингнан, посветувајќи се на заживувањето на славната традиција на кинеските студии на Универзитетот Лингнан во Гуангжу, подобрување на академското ниво на истражување на одделот и доведување на репутацијата на кинеското Министерство за Лингда на повисоко ниво.... [-]


Магистрант по политички науки

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Меѓународните искусни членови на факултет имаат квалитетна евиденција за објавување, а некои се признати како експерти во нивните области на студии. Членови на факултетот во Одделот за политички науки се специјализирани во широк спектар на субдисциплини, како што се управувањето и јавните политики на Хонг Конг и Кина, азиски-пацифичките меѓународни односи, регионалната и глобалната политика, јавната политика и еколошките студии. [+]

Магистрант по политички науки

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Меѓународните искусни членови на факултет во Одделот за политички науки имаат квалитетни публикации за евиденција, а некои се признати како експерти во нивните области на студии. Членови на факултетот во Одделот се специјализирани во широк спектар на поддисциплини, како што се управувањето и јавните политики на Хонг Конг и Кина, азиски-пацифичките меѓународни односи, регионалната и глобалната политика и еколошките студии. Посебни предности во наставата и надзорот вклучуваат кинески политички реформи, регионализам, глобална еколошка политика, спортски политички врски, кинески надворешни и безбедносни политики, политиката на Корејскиот полуостров и демократизацијата во Азија.... [-]


Магистрант по економија

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Со 12 редовни академски кадри, Одделот за економија е голем според стандардите на Лингнан. Нејзините членови сите ги држат докторантите од највисоките универзитети на меѓународно ниво и сега брои со светски познатиот професор Авинаш Диксит од Универзитетот Принстон како свој почитуван професор (периоди од 6 до 8 недели со нас годишно). [+]

Магистрант по економија

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Со 13 редовни академски кадри, Одделот за економија е голем според стандардите на Лингнан. Нејзините членови сите ги држат докторантите од највисоките универзитети на меѓународно ниво, а сега брои со светски познатиот научник во меѓународна економија, професорот Марк Розенцвајг како свој почитуван професор (периоди од две седмици со нас годишно). Професор Розенцвајг е Франк Алтшул, професор по меѓународна економија и директор, Центар за економски раст на универзитетот Јеил. Економскиот факултет удира над својата тежина за истражување, бидејќи е оценет меѓу првите 2 највисоки економски одделенија во Хонг Конг во најновата Истражувачка проценка вежба (2006) спроведена од страна на Владата на Хонгконг САР, со огромен 94,13% резултат против просек 76,72% во бизнис и економија во Хонг Конг универзитети генерално. Подеднакво важно за нашите студенти за истражување, Одделот е домаќин на постојана низа на врвни научници од целиот свет за кратки посети и семинари.... [-]


Магистрант во бизнис

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Lingnan не се истакнува само во наставата, туку и во истражувањето. Според најновите Истражувања оценка вежба спроведена од Универзитетот Грантови комитет на Хонг Конг САР, на [+]

Магистрант во бизнис

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Факултет за бизнис

Одделение за сметководство Од тематската област, Одделот за сметководство во Лингнан во последните шест години е рангиран на 21-виот свет во даночните истражувања според сеопфатната анкета "Сметководствени рангови за универзитети 2014" од Универзитетот Бригам Јанг (www.byuaccounting.net) и е лидер во истражувањето за оданочување во Хонг Конг. Одделот објави даночни истражувања во врвни нивоа на академски списанија, вклучувајќи го и Прегледот на сметководството; Весник на сметководство и економија; и весник на Американското здружение за оданочување. Одделот, исто така, е рангиран високо во ревизорските истражувања според истата студија, и има објавено ревизорски истражувања во водечките списанија како што се Journal of Accounting and Economics; Современи сметководствени истражувања; Преглед на сметководствени студии; Сметководство, организација и општество; Ревизија: весник на пракса и теорија; и весник на меѓународни сметководствени истражувања. На сметководството факултет, исто така, има интерес за корпоративно откривање, синџирот на снабдување на информации трансфер и бизнис поврзување, корпоративно управување и етика истражување. Нашите истражувања придонесуваат за сметководствената теорија и пракса која нуди значителни согледувања за сметководствената професија на континентот и Хонг Конг.... [-]


Магистрант во визуелни студии

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Визуелни студии во Lingnan е самостоен оддел кој се фокусира на следниве основни поддисциплини: историја на уметност, студии на когнитивните филмови и филозофска естетика. [+]

Магистрант во визуелни студии

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Визуелни студии во Lingnan е самостоен оддел, фокусирајќи се на следниве основни поддисциплини: историја на уметност, филмски студии и филозофска естетика. Акцентот на филозофската естетика им дава на Визуелните студии во Лингнан уникатен профил, како и акцентот на когнитивните пристапи кон филмот, музејските студии, уметноста и благосостојбата и кинеската уметност во глобален контекст. За повеќе информации за нашиот оддел, посетете го http://www.ln.edu.hk/visual/.... [-]


Магистрант во превод

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Одделот за преведување во Лингнан е еден од најголемите во Хонг Конг, со некои од најдобрите изучувачи на преводот во кинескиот јазик. Долго време е признаен како еден од врвните преведувачки оддели во Голема Кина, по горда традиција на извонредност во стипендијата и наставата. [+]

Магистрант во превод

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Одделот за преведување во Лингнан е еден од најголемите во Хонг Конг, со некои од најдобрите изучувачи на преводот во кинескиот јазик. Долго време е признаен како еден од највисоките преведувачки одделенија во Голема Кина, поддржувајќи ја горда традиција на извонредност во стипендирањето и учењето. Во последниве години, професорите во Катедрата опширно објавија во бројни значајни меѓународни списанија. Факултетот е особено силен во теоријата на преведување, на којшто донесуваме интердисциплинарни интереси, а со тоа придонесуваме за развој на преведувачки студии.... [-]


Магистрант по филозофија

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Одделот за филозофија во Лингнан има 15 членови. Тие ги опфаќаат сите главни области во филозофијата во нивните истражувања и настава, вклучувајќи ги и естетиката, епистемологијата, етиката, метафизиката, историјата на кинеската и западната филозофија, логиката, филозофијата на јазикот, филозофијата на умот и филозофијата на науката. [+]

Магистрант по филозофија

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Одделот за филозофија во Лингнан има 13 членови. Тие ги опфаќаат сите главни области во филозофијата во нивните истражувања и настава, вклучувајќи ги и естетиката, епистемологијата, етиката, метафизиката, историјата на кинеската и западната филозофија, логиката, филозофијата на јазикот, филозофијата на умот и филозофијата на науката. Некои од нив се, исто така, сериозно ангажирани во интердисциплинарна работа, во соработка со истражувачи во областа на вештачката интелигенција, образованието, лингвистиката и математиката. Работата на филозофите на Лингнан е објавена од водечките издавачи (како Универзитетот Оксфорд Прес и Универзитетот Кембриџ) и во највисоките списанија (како што е Британскиот весник за философија на науката, етиката, умот, носот, филозофскиот квартал, филозофските студии, филозофијата и феноменологијата Истражување и филозофија на науката ).... [-]


Магистрант во историјата

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Меѓу високиот факултет, нашиот професор по професија, Ричард Дејвис, специјализира во средниот период на Кина (Период на пет династии во песна). Неговите публикации ја допираат културната историја, историографијата и политичката историја. Исто така објавил историски преводи. [+]

Магистрант во историјата

Нормално Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Одделот за историја во Lingnan во моментов има десет полно работно време факултет членови, а нивните истражувачки области покриваат пред-модерна и модерна кинеска историја, историја на Хонг Конг, модерна британска и европска историја, историја на Русија и Централна Азија и американската историја. Одделот е особено заинтересиран за регрутирање студенти кои се заинтересирани за транснационална историја.... [-]


Магистрант на англиски јазик

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 36 месеци September 2019 Хонг Конг Tuen Mun

Современи студии по англиски јазик е една возбудлива област на настава и истражување. Одделот за англиски јазик нуди Достигнувања степен програма и програма за постдипломски студии по современи студии по англиски јазик. За нас, англиски студии ја опфаќа студијата на современа литература во ... [+]

Магистрант на англиски јазик

Времетраење: 2 години (полно работно време)

Место: Хонг Конг

Современи студии по англиски јазик е една возбудлива област на настава и истражување. Одделот за англиски јазик нуди Достигнувања степен програма и програма за постдипломски студии по англиски студии. За нас, англиски студии ја опфаќа студијата за современа книжевност на англиски, применети лингвистички студии и јазични студии. Го признаваме англискиот како меѓународен дискурс или лингва франка, повеќе не литература и јазик што припаѓаат на Британија и Северна Америка.... [-]