Пребарај за Мастерс во Хуманитарните науки

Најди ги вашите магистерска диплома по Хуманитарните науки овде!

Хуманитарните науки

Уметност, хуманистички и општествени науки е поле на студии, која вклучува голем избор на предмети, како што лингвистиката, антропологијата, Филозофија, ликовни уметности, политички науки, социологија, психологија, теологијата, литературата студии, дизајн и многу други. Оваа гранка од науката е древна еден, како што датира од век пред нашата ера, па постои голема сума на фасцинантен знаење на акции за естетски прашања, комуникација, мистерии на човечкиот ум, кој може да биде возбудлива како ништо.

Без оглед на нивните антички потекло, уметност, како и темпото економијата во чекор со современиот свет. Тие се спои со компјутерски науки, користат можностите кои доаѓаат заедно со глобализацијата и дигиталната ера; тие се воведе нови теми на полето, како што се дигитални Уметност, 3Д анимација, Мода и музеологија. Ако некогаш сте фатени се прашувам за тоа како работи умот или како уметнички објект е создаден или е сочувана, или ако сметате себе си за креативна личност, може да најдете интересни за да се провери господар програми во различни земји за да дознаете дали ова е вашето место да биде.

Така на проектот од пребарувањето за вашата идна кариера сега! Имаат поглед на сите различни програми во областа на уметноста, хуманистички и општествени науки што имаат да понудат и во контакт со соодветните личности, во училиштето што ја нуди програмата ви се допаѓа, само во еден клик!

Читај повеќе

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (Мир) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2018 Швајцарија Женева + 1 more

Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. Клучни придобивки од мајстор за меѓународни односи и дипломатија Учење во динамична средина во Швајцарија со мултикултурни тело на студентите и факултетот работа во академските институции и меѓународни институции; Обезбедување на знаења и вештини за да се анализира меѓународните прашања, да подготвуваат извештаи политика и да учествува во меѓународни одлучување преку меѓународни конференции и состаноци; Истражување на системот на Обединетите нации, меѓународни режими, регионални договори и техничка соработка меѓу државите; Стекнување на увид во мултилатералната дипломатија да се биде во срцето на "Меѓународниот Женева". ПРОФИЛ НА Магистер по меѓународни односи и дипломатија (МИР) на одговори на зголемената побарувачка за обука на млади професионалци во Женева за кариера на донесување одлуки во меѓународните организации, дипломатски служби и приватниот сектор. Се наоѓа во истиот град со седиштето на Обединетите нации во Европа, на програмата се целосно искористување на уникатна ситуација Женева како светска престолнина на мултилатералната дипломатија. М.И.Р. обезбедува значителни ресурси за нејзино меѓународни факултет и студентите на телото да се поврзат со меѓународни институции (УНХЦР, УНЕЦЕ, УНКТАД, СТО, Светската здравствена организација, ILO, ITU, СОИС, СЕФ, МКЦК) и дипломатски мисии. МИР ПРОГРАМА ЗА ДЕТАЛИ Календар: Магистер за меѓународни односи и дипломатија програма има четири почетна датуми: септември, ноември, март и мај. Содржини: Во прилог на основни курсеви за меѓународни односи, со фокус на системот на Обединетите нации и Европската унија за надворешна политика и geoeconomics, глобалната економија и економската дипломатија, Магистер по меѓународни односи и дипломатија програма обучува млади професионалци за донесување одлуки позиции со предмети во меѓународни... [-]

мајстори во извршната власт Тренер (AMEC)

Ashridge Executive Education
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години May 2018 Обединетото Кралство London

На Мастерс во организација Консалтинг е две години, со скратено работно време, модуларен, само-режија програма. Тоа е можност да се видат и повторно да започне вашата пракса, го направи најдоброто од вашата природна вештини, да научат за себе како тренер преку надзорот и ко-Тренер, и да се исполнат некои од најискусните практичарите во областа. [+]

Ригорозни. Релевантни. Реал. Рефлексивни. Вашата патека да стане целосно акредитирана професионална извршен тренер. Ако сте заинтересирани да станат целосно акредитирана, професионална извршен тренер, опремен со најновите сознанија во областа, оваа програма е за вас. на Мастерс во организација Консалтинг е две години, со скратено работно време, модуларен, само-режија програма. Тоа е можност да се видат и повторно да започне вашата пракса, го направи најдоброто од вашата природна вештини, да научат за себе како тренер преку надзорот и ко-Тренер, и да се исполнат некои од најискусните практичарите во областа. Ќе се развие вашата обука и менторство вештини, или да се интегрираат во вашиот постоечки консултантски и тренинг работа или да се создаде цврста основа за нов тренинг и консалтинг пракса. Програмата трае релациона психолошка перспектива, која ќе се продлабочи самосвест и нивното разбирање на веб на клучните односи во нивната организација на вашите клиенти. Целта е да се развие вашата способност да се одговори на, иницира и да овозможи промени преку процесот на тренерот. Оваа програма е развиена од страна на искусни практичари Тренер кои имаат комбинација на истражување, психолошки и организациски развој на искуство. Две од програмата модули биле доделени EMCC Европската награда за квалитет (EQA) на ниво на виш лекар. Постојат пет модули заедно, но вие не треба да се посветат на целосна степен програма до крајот на Модул 3. За Модул 1 имате две опции: Тренер за организација консултанти или Тим тренинг за консултанти. Како и двете од овие модули се отворени програми, може да се... [-]

господар програма во меѓународните односи и управување

University of St.Gallen (HSG), School of Management, Economics, Law, Social Sciences and International Affairs
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Швајцарија St.Gallen

Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународните агенции. [+]

Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународните агенции. МИА дипломирани студенти се обучени како генералисти вешти во интегрирање на стручно знаење потребно за решавање на притискање на денешните политички, економски и социјални проблеми. Комбинирајќи интердисциплинарна студија со резултати-ориентиран пристап, Програмата МИА подготвува дипломирани за свет во кој лидери и професионалци мора да бидат способни повеќе од кога и да работат преку границите, дисциплини и сектори. ... [-]


ма училиште советување

University of San Francisco - School of Education
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Подготовка Училиште советници да биде социјална правда агенти на промени во урбаните училишта [+]

49 кредитни школа Советувалишта програма ги исполнува барањата неодамна издаден од Калифорнија Државната комисија за учител (ДТЦ) за оние кои сакаат кариера во училиште советување во К-12 училишта. ОПЦИЈА: По првиот семестар во USF, студентите запишани во 49-кредитна школа Советувалишта / ученик персонал услуги (PPS) Сертификат програма имаат можност да се запишат во 60-кредитна Двојно Концентрација програма во школа Советувалишта и професионални клиничка советување. Дипломирани студенти на програмата се добие мајстор на уметноста (р) степен и имаат право на ученик персонал услуги (PPS) Сертификат. Тие можат да бидат вработени: - во јавни или приватни образовни поставувања, - во агенции во заедницата, - како консултанти на училишта, образовни програми, како и други институции кои им служат на образовните потреби на младите. Тие, исто така, можат да изберат да ги извршуваат докторски студии. Опис на програмата Школата консултации на програмата е уникатен, иновативен образовна програма за подготовка на советници за решавање на социјална, емоционална и академски потреби на децата, адолесцентите и младите возрасни во образовни поставувања. Програмата ја нагласува: - Мултикултурен развој на младите и советување - решавање на проблемите, цел-ориентирана, советување - социјална правда ориентација - еколошките системи во урбаните контексти Студентите учат теории и ефикасни, прагматични интервенции со младите во училиштата. Програмата има социјална ориентација на правдата кој има за цел да се поттикне еднаквост, почитување на различностите, креативност, сочувство и зајакнување на заедницата. "Кога го прашале дали се чувствувам" подготвени "да влезат во полето на училиште советување, јас секогаш размислуваат за тоа како консултации на програмата на USF Факултетот... [-]

М. Фил. во христијанската теологија

Trinity College Dublin
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Даблин + 1 more

Ова M.Phil во христијанската теологија ќе им овозможи на учесниците да се здобијат со во-длабочината на знаење на основните прашања во современата христијанската теологија - прашања, како што Црквата и Министерството, теологија на Библијата, права и одговорности. [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. M.Phil. во христијанската теологија Верските прашања се важен дел на јавна дебата во современото плуралистички општества. Многу клучни социјални и политички прашања се под влијание од страна на религиозните проблеми. Клучните дебати политика бара стручност и писменост во религиозни и теолошки концепти, нивните традиции и практики. Ова Магистрант во христијанската теологија ќе им овозможи на учесниците да се здобијат со во-длабочината на знаење на основните прашања во современата христијанската теологија - прашања, како што Црквата и Министерството, теологија на Библијата, права и одговорности. Студентите се запознаваат со историската наука и на ригорозни современата теолошка истрага. учење семинар-стил е важен педагогија во програмата. Писмена дисертација е клучен дел на Магистрант. Ова им овозможува на учесниците да се вклучат во напредни студии на одредена тема на интерес во оваа област. Во текот на процесот на пишување, учесниците се нуди еден-на една академска супервизија. Учесниците во оваа Магистрант ќе учат вештини за истражување, како и аналитички, писмени и вербални комуникациски вештини. Овие се високо ценети и ефективни во голем спектар на професии. Лојола Институт, Тринити колеџот во Даблин Институтот Лојола е посветен на едукација и истражување во теологија во широка католичката традиција. Нашата главна грижа е креативен пресекот на теологија, црквата и современото општество. Тој нуди додипломски и постдипломски степени. За повеќе информации околу Институтот Лојола види https://www.tcd.ie/loyola-institute. Структура Курсот вклучува и се предава и истражувачки компоненти. Студентите мора да преземе шест научи модули (10 ЕКТС за секој) се состои од три основни и три изборни модули, и напише... [-]

Магистер по креативно пишување

University of San Francisco - College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Се наоѓа во центарот на Сан Франциско, мајстор за ликовни уметности во USF 's пишување програма нуди дипломирани студенти интимна, персоналните учење искуство, а земајќи предност на живописни, еклектична литературна сцена во Сан Франциско. [+]

Магистер по креативно пишување Се наоѓа во центарот на Сан Франциско, мајстор за ликовни уметности во USF 's пишување програма нуди дипломирани студенти интимна, персоналните учење искуство, а земајќи предност на живописни, еклектична литературна сцена во Сан Франциско. Основана во 1986 година, МНР програма е дизајнирана за да се укаже писатели во креативни техники, да ги негува нивниот индивидуален развој и визија, и да им помогне да напредува во пошироката заедница на писатели. година МНР програма на две и пол нуди работилници и литература семинари во жанрови од белетристика, поезија, и документаристика. Единствениот дизајн на Програмата ја нагласува врската меѓу читање и сопственото пишување на студентите и поттикнува колегијален односи помеѓу факултетот и студенти во мали класи. Сите курсеви се одржуваат од страна на постигнатите практикување писатели, така што и литература семинари и работилници плати детални внимание за занает. Бидејќи вкрстено оплодување збогатува креативноста, студентите се слободни да се земе курсеви надвор од нивната примарна жанрот и примерок голем број на крос-жанр литература семинари. Поради длабочината на разбирање е од суштинско значење за успешна пишување, исто така, студентите се семинари и работилници кои се фокусираат исклучиво на еден жанр-долго фантастика, куса проза, поезија, или документаристика. работата на учениците кулминира во еден креативен труд, ракопис книга-должина што е замислен, составена, и ревидирани со широко факултет менторство.... [-]


Меѓународен мајстор програма на образованието лидерство и развој на менаџментот (elmd)

National Chung Cheng University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Тајван Chia Ји

Мајсторот на програмата во едукативен лидерство и развој на менаџментот (ELMD) воден од страна на Академијата за образование е основана во 2012 година како прв целото англиски програма во Националниот Чунг Ченг универзитет (CCU), главно придонес од страна на академскиот кадар од Институтот за Образование , на Одделот за возрасни и продолжување на образованието и Центарот за образование на наставници. [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. ИСТОРИЈА На Магистер програма во едукативен лидерство и развој на менаџментот (ELMD) воден од страна на Академијата за образование е основана во 2012 година како прв целото англиски програма во Националниот Чунг Ченг универзитет (CCU), главно придонес од страна на академскиот кадар од Институтот за образование и наука, Министерството за возрасни и продолжување на образованието и Центарот за наставници образование. Во септември 2013 година, академската 2013/14 година, 4 студенти во странство започна својата студија во ELMD како 1-ви генерација. Практично, програмата има целосна поддршка на секторите на колеџ за образование и на Канцеларијата за меѓународни односи, CCU. Покрај ова, ние исто така имаат хармоничен и пријателски односи соработка со Меѓународниот фонд Тајван соработка и развој (Тајван ICDF) и на студија за елити во Тајван канцеларија, се запишуваат талентирани студенти од различни земји низ целиот свет; во исто време, одлични тајвански студенти и кинески студенти, и од Кина и други земји, се насочени како потенцијални академски перспективи. МИСИИ Да се ​​промовира висок квалитет Извршување на продлабочени знаења и да се одговори со ентузијазам на големите глобални трендови формира солидна основа за воспоставување на Програмата. Денес, нашата порака не е повеќе важно. Ние сме посветени на срце, за градење на пријателски мрежа, во која се тесно вклучени ученици, во форма на длабока концентрација на нивните интереси и академски студии, а во исто време, на големо задоволство во кои живеат во CCU, Тајван. Нурнати во напредни курсеви за обука на вештини и добро организирана интелектуална лекции во поглед на... [-]

М-р во социјалните медиуми и оптимизација и мерење

inesdi - Digital Business School
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 240 - 750  April 2018 Шпанија Мадрид Барселона Шпанија онлајн + 3 more

Ви ги претставуваме на 1-ви издание на мајстор во социјалните медиуми и оптимизација и мерење со која ќе научат да дава реални процеси дигитални трансформација на претпријатието решенија. Бидејќи на XXI век организации треба професионални профили во согласност со новите трендови на пазарот. Во текот на овој курс ќе се стекнат со соодветни знаења и вештини за дизајнирање, имплементација, управување, анализа и мерење на 360o за медиумско планираoе за социјална работа, исто така, вклучувајќи пребарувач маркетинг план. Исто така, ќе учат за оптимизација и оптимизација. [+]

Ви ги претставуваме на 1-ви издание на мајстор во социјалните медиуми и оптимизација и мерење со која ќе научат да дава реални процеси дигитални трансформација на претпријатието решенија. Бидејќи на XXI век организации треба професионални профили во согласност со новите трендови на пазарот. Во текот на овој курс ќе се стекнат со соодветни знаења и вештини за дизајнирање, имплементација, управување, анализа и мерење на 360o за медиумско планираoе за социјална работа, исто така, вклучувајќи пребарувач маркетинг план. Исто така, ќе учат за оптимизација и оптимизација. Во прилог да има официјална титула Inesdi Дигитални бизнис школа, што ќе се добие универзитетска диплома од Универзитетот во Nebrija. Можност за правење на Факултетот за лично, или помеша учење. практиката и наставата вистинска бизнис случаи. персоналните туторство во реализацијата на проектот на крајот на курсот. кариера и насоки преку индивидуализирана "кариера план". Развој на "Планот за дигитална комуникација" и "оптимизација и мерење ревизија". Програма Модул 1: Социјалните медиуми маркетинг план на проектот Пром Што е тоа и е како да се развие план за социјална медиуми Маркетинг Одговорности во социјалните медиуми Како да достави план на социјалните медиуми Маркетинг Модул 2: За социјално вмрежување Фејсбук Твитер Скопје Instagram и Pinterest Модул 3: Професионално управување со: активности, канали и алатки 2.0 Тактички и оперативни во социјалните медиуми: секојдневно управување, ширење 2.0, регрутирање и ангажман Влезни маркетинг: привлекување на вашата целна публика Мерење на социјалните медиуми: КИП, извештаи и известување управување со база на податоци и нашиот електронски информатор Модул 4: Менаџирање Содржина: креирање, управување и... [-]

магистратура по класична филологија

UAM Universidad Autónoma de Madrid
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 семестри September 2018 Шпанија Мадрид + 1 more

Заедничката програма Мастер во класична филологија нуди нова рамка за учење и истражување во различни области на знаењето кои се интегрирани со заедничкиот именител на студии класичниот свет, нивните јазици и нивниот опстанок. [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. Заедничката програма Мастер во класична филологија нуди нова рамка за учење и истражување во различни области на знаењето кои се интегрирани со заедничкиот именител на студии класичниот свет, нивните јазици и нивниот опстанок. А Магистер на овие карактеристики го прави возможно: Продлабочување на познавањето на одредени прашања кои се дел од растворувач теоретска рамка за наставници во средно способен за пренесување на прашања солвентност за култура класичен, латински, грчки и хуманистички дисциплини на ЕСО и средно училиште, сите без да се загрозат дидактичка обука што ги добиваат сите mesob. Пристап до истражувачките активности преку познавање на различни истражувачки проекти во сила во Заедницата на Мадрид и соодветна обука што води кон развој на докторска дисертација. Тоа е мајстор: INTERUNIVERSITARIO: Учество во трите универзитети на Заедницата на Мадрид (Universidad Autónoma, Complutense Универзитетот, Универзитетот во Алкала де Хенарес). INTERDISCIPLINAR: Тоа е комбинација на различни области на знаењето се вклучени во студијата на античкиот свет: Латинска студии, грчки студии, индо-европски лингвистика, античка историја, итн поединец: секој студент може да го организира нивниот сопствен пат наставни, задоволување на аспирации, желби и интереси. Така, преку изборни предмети, може да се фокусира исклучиво, ако сакате, во еден од јазиците-грчки или Latin- или ја заврши својата обука во вториот јазик. Мајстор за обука понуда вклучува академски и истражувачки содржини бараат, прво, методолошка подготовка за цел да ги запознае студентите со филолошки проблеми и да обезбедат механизми и алатки потребни за правилно толкување на секој тип на документ, и од друга страна, компаративни и... [-]

Магистер по филозофија

Bond University
Студии врз за студентски град Целосна 104 недели January 2018 Австралија Robina

На програмата се развива независно истражување вештини и способноста да се однесуваат на специфични истражувачки тема на широка рамка на знаење. На програма го става голем акцент на независна истрага (иницијатива), темелно разбирање на домен специфични знаења, компетенции во методологии за истражување и на способноста да се комуницира на резултатите од истражување. [+]

Бонд бизнис школа ЗАПИС БАРАЊА Влез во мајстор на Филозофскиот бара диплома со почести во соодветната дисциплина, со доказ за можноста да се спроведат надгледувана истражување; или еквивалентно квалификација се смета од страна на Комитетот за истражување. Опис на програмата Магистер по филозофија се развива независно истражување вештини и способноста да се однесуваат на специфични истражувачки тема на широка рамка на знаење. На програма го става голем акцент на независна истрага (иницијатива), темелно разбирање на домен специфични знаења, компетенции во методологии за истражување и на способноста да се комуницира на резултатите од истражување. Оваа програма служи како патека за доктор по филозофија (р). СТРУКТУРА Господар кандидати ќе бидат потребни за успешно завршување на три методика на истражување теми, вклучително и квалитативна и квантитативна анализа, во првата година на кандидатура. Потврда на процесот на кандидирање се случува на крајот на првата година на запишување да се оцени напредокот и соодветноста да продолжи и во степен. Дисертација треба да биде главен, значително оригиналот, теоретски или емпириска студија на ова прашање во врска со главните полиња на студии на студентот. Бизнис школа на Бонд се очекува студентите да работат тесно со вработените и да бидат изложени на истражувачките активности на вработените и другите студенти. Тоа не би било невообичаено за ученикот и надзорникот да биде ко-автори во изданијата кои резултираат од дисертација на студентот. НАДЗОР Секој студент ќе бидат надгледувани од страна на најмалку двајца соодветно квалификувани академскиот кадар. Бизнис школа на Бонд е одговорен за одобрување дисертација предлогот на студентот пред да... [-]

Магистерски степен во образованието и наставата по странски јазик

University of New York in Prague (UNYP)
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Чешка Прага

Програмата за образование и настава на мајстор на странски јазик е дизајниран за дипломираните студенти со настава искуство или во моментов се за учење на инструктори кои се посветени на учење на втор странски јазик, или тренери кои сакаат да се изгради својата кариера во областа на модерните јазици и на англиски јазик како втор јазик. [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. Магистерски степен во образованието и наставата по странски јазик Програмата за образование и настава на мајстор на странски јазик е дизајниран за дипломираните студенти со настава искуство или во моментов се за учење на инструктори кои се посветени на учење на втор странски јазик, или тренери кои сакаат да се изгради својата кариера во областа на модерните јазици и на англиски јазик како втор јазик. На курсот ќе им овозможи на студентите напредна обука за учење на јазик и наставата, што ќе се добие од оваа програма, преку истражување, развој и користење на стекнатите знаења во оваа област. Како резултат на тоа, тие се поспособни да се наметне и вежби, како и подобрување на нивните можности за кариера во вишо и високо образование. Студентите ќе се запознаат со широк спектар на истражувања во употребата на јазикот, особено во вакви истражувачки активности и теми кои влијаат на јазикот образование површина, вклучувајќи го и купувањето на комуникација и настава на странски јазик. Исто така, учат за истражување на јазикот образование во врска со практична обука во реална средина. Се здобијат со вештини во писмена форма, да се изразуваат со јазикот и да научат да го користат за целите на наставата на користењето на пресметковни алатки во рамките на Мајкрософт ИТ. По завршувањето на програмата на мајсторот, ќе бидат во можност да се спроведе независна истражувачки проекти поврзани со образованието и учењето на странски јазици. Цели на програмата: способноста на студентот да се анализира теорија и истражување во применетата... [-]

MRes во преведување култури

University of Westminster - Faculty of Social Sciences and Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство London + 1 more

Овој интердисциплинарен курс ви нуди ретка можност да учат како да се преведе култури во широк спектар на области. Критички да ги комбинира дисциплини на превод и културни студии, што поставува нови основи и практично и теоретски во истражување на различни прашања низ хуманистичките и општествените науки. [+]

Овој интердисциплинарен курс ви нуди ретка можност да учат како да се преведе култури во широк спектар на области. Критички да ги комбинира дисциплини на превод и културни студии, што поставува нови основи и практично и теоретски во истражување на различни прашања низ хуманистичките и општествените науки. Тоа ви дава можност да ја креира новите областа на преведувањето култури преку независно истражување во длабочина, и ќе поднесе жалба, ако се стремат да работат на сечење на работ на дебати и практики кои се занимаваат со културна интеракција и трансформација во современиот свет. Модулите се учи и надзор дадени од страна на стручни кадри кои се специјалисти во голем број на јазици и дисциплини, ви нудиме можност да го следат конкретни теми во областите кои најмногу ве интересира. Неодамнешните работа од страна на персоналот вклучува книги и статии за прашања што се превод, литература, миграција, пол, религија, визуелна култура и музеј студии за да именува неколку, кинески, француски, германски, руски, шпански и на други култури. Ние експлицитно добредојдени апликации за соработка истражувачки проекти и се среќни да ги искористат нашите врски со партнерите од јавниот и граѓанскиот сектор, да им помогне на студентите во развојот на проекти кои се вклопуваат со двете истражувачки потреби на партнерите и барањата и очекувањата на дисертација мајстори. Студентот ќе ја преземе водечката улога во развојот на било која таква соработка истражувачки проект, но ќе бидат водени и со помош на тимот на надзор и, каде што е соодветно, другите членови на тимот се разбира. Курс... [-]

Мајстор на Божественоста

Corban University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години Open Enrollment Соединети Американски Држави Salem + 1 more

Министерството почива каде непроменлива Словото Божјо се вкрстува со постојано менување на светот. Министерството е за постигнување луѓе - Исус Христос им се овозможи да се трансформира нашите животи и заедници. Потоа повторно, ова е само убаво изјави идеал, или тоа е жив, дишење реалност? [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. Министерството почива каде непроменлива Словото Божјо се вкрстува со постојано менување на светот. Министерството е за постигнување луѓе - Исус Христос им се овозможи да се трансформира нашите животи и заедници. Потоа повторно, ова е само убаво изјави идеал, или тоа е жив, дишење реалност? Министерството е тежок и полн со тешки прашања, предизвикувачки ситуации и несовршени луѓе. Богословија ви дава основа да се зборува вистината на Евангелието со убедување, сочувство и милост во средината на повеќе пост-христијански свет. Тоа ви подготвува да се учат на релевантноста и живот-менување на пораката од Светото Писмо и да даде пример на вера во акција. Обука која е во право за вас Како пастир, мора да се комбинираат страст, занимање и теологијата. Да бидат опремени да се зборува за стотици и на бранителот еден. Бидете подготвени да се справат со организациски развој и буџети, да доведе тимови на волонтери. Бидете подготвени да го поддржат, ги охрабри, предизвик и да ги инспирира оние кои ви служи. Не семинаријата искуство може да ви го предаде одговорите на сите прашања што треба во наредните години на министерството. Ние ви овозможат со библиски и богословски знаењето вештина која треба да ги најдете одговорите на клучните прашања на денешницата. MDiv програма е дизајнирана да ви даде на алатките што треба точно да се толкува Писмото во рамките на своите историски, географски и културно потекло и да се примени на контекст, тековната локација вашето министерство и културните барања. Предмети Мајстор на Божество Corban е на... [-]

господар на библиотека и информатика, дигитална библиотека и информативни услуги

University of Borås
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 4 години August 2018 Шведска Boras

Дигитална библиотека и информативни услуги. Студентите ќе го разбере значењето на дигиталните библиотеки во сопствениот контекст, управување на транзицијата на услуги на дигитални сфера, и развивање на нови дигитални услуги за задоволување на потребите на своите муштерии. [+]

Господар програма: библиотека и информатика, дигитална библиотека и информациски услуги

 

Дали би сакале да работат на водечките компании на информации и библиотечни пракса? Дали ќе бидете заинтересирани за помагање на луѓето да се направи смисла на сајбер-просторот што станува толку важно во нивната работа и животи? Дали сакате да имате сите богатства на човечкото знаење, стекнато низ вековите, во вашите раце? Оваа програма ќе ви помогне да ја изберете вашата мисија и место во животот. Тој нуди возбудливи можности за наоѓање на работа на своите соништа. Дигитална библиотека и информативни услуги во многу различни сектори, од јавни и академски библиотеки за глобалниот бизнис и детските библиотеки сега бараат вработените кои биле подготвени да работат во дигиталното опкружување. Знаења и вештини да се здобијат ќе биде корисен во било кој од овие области, поради продорен и сеприсутно природата на дигитални извори. Ќе биде еден да ги наведат луѓето на информациите кои навистина им е потребна. Дигиталните библиотеки се повеќе се значајни во светот во обезбедувањето на информации не само на локалната публика, но на меѓународно ниво. Тие се развиени од страна на постоечките библиотечни услуги, со владини и комерцијални организации. Затоа, ние ви нудиме оваа програма за скратено работно време, учење на далечина основа, да одговори на потребата за професионална компетентност во оваа област, во владата која е соодветна за секој, било каде во светот. По програмата, студентите ќе бидат во можност да се разбере значењето на дигиталните библиотеки во сопствениот контекст, управување на транзицијата на услуги на дигитални... [-]


господар во историјата на општеството со специјализација во глобалната историја и меѓународни односи

Erasmus School of History, Culture and Communication - Erasmus University Rotterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Холандија Ротердам + 1 more

Магистер Историја на Друштвото е интердисциплинарна програма: ние се комбинираат знаења и теории од двете хуманистичките и општествените науки да се анализира сложени историски прашања. Меѓународни и компаративен приод не учи да се идентификуваат сличностите и разликите во историски студии на случај. [+]

Мајстори Хуманитарните науки диплома. господар во историјата на општеството со специјализација во глобалната историја и меѓународни односи Зошто да изберете Историја на општество во Ротердам? Магистер Историја на Друштвото е интердисциплинарна програма: ние се комбинираат знаења и теории од двете хуманистичките и општествените науки да се анализира сложени историски прашања. Меѓународни и компаративен приод не учи да се идентификуваат сличностите и разликите во историски студии на случај. Меѓународната песна на мајстор Историја на општеството е со наслов "Глобалната историја и меѓународни односи. Во оваа програма, две поинаку независни области на студии се комбинираат за да се анализира меѓународните односи од историски и глобална перспектива. Ние се фокусира на пример, на подемот и падот на големите сили, како што се на Британската империја и САД. Станува збор за историски потекло на современите геополитички прашања и да покаже како минатото себе се мобилизирани од страна на групи и поединци за да се легитимира политики и да се изградат идентитети. Во Ротердам ќе научат да ги опишете и широка контурите и уникатните и специфични аспекти на историските настани. Нашата програма се карактеризира со мали семинари, личен надзор и интензивни контакти со факултет и колеги студенти. Ние го имаме одлични контакти со архиви, музеи, и истражувачки институти кои нудат вредни истражување практиканти за нашите студенти. Веќе неколку години по ред мајстор Историја на Друштвото е прогласен за најдобар историја мајстор во Холандија и од страна на списанието Elsevier и Keuzegids мајстори. Еден од курсевите: Мапирање глобален поредок Овој курс е комбинација на две специјализации:... [-]