Магистратура Чешка

Магистерски програми во Чешка - Магистратура Чешка

Master

Чешка има долга историја на образованието и многу висок квалитет на академски програми. Универзитетите во Република Чешка имаат одлична репутација и држете образование во високо мислење. Настрана од ова, студентите избираат Република Чешка како дестинација за студирање, бидејќи на ниска цена на живеење, богата историја и култура, можности за патување низ Европа, возбудлив градови, и прекрасни пејзажи. А мајстор во Чешка може да ви помогне на вашиот начин на некои возбудливи можности за кариера.

Постојат различни опции за мајстор во Чешка за странски студенти. Некои од популарните мајстор во Чешка програми за постдипломски студии се во дисциплини на политички науки, европските студии, економија, финансии, бизнис и менаџмент. Програма должини и барања се разликуваат за Мастер во Чешка степени во зависност од полно работно време, скратено работно време, или онлајн студии.

Дознај повеќе за мајстор во Чешка програми подолу.Преземе следниот чекор денес!

Читај повеќе

Магистерски програма психологија

University of New York in Prague (UNYP)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Универзитетот во Њујорк во Прага е многу горда да објави дека нејзината прва диплома е акредитирана од страна на чешкото Министерство за образование, млади и спорт (МЕИС). Студентите кои добиваат магистрирал по мајсторство по психологија ќе имаат право да го користат Mgr. [+]

Разбирање на способноста да им помогне на другите со магистерска диплома по психологија

Универзитетот во Њујорк во Прага е многу горда да објави дека нејзината прва диплома е акредитирана од страна на чешкото Министерство за образование, млади и спорт (МЕИС). Студентите кои добиваат магистрирал по мајсторство по психологија ќе имаат право да го користат Mgr.

Магистрирал во психологијата е суштинска основа за професии во сите области на психологијата, од клиничка работа до академски истражувања. Студентите на програмата за постдипломска психологија на Универзитетот во Њујорк во Прага ќе бидат темелно подготвени и теоретски и практично... [-]


Магистер по применета информатика

University of Hradec Králové, Faculty of Informatics and Management
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Hradec Kralove

степен програма на мајстор во применета информатика е следење на две-годишна студија програмата на студии на диплома по применета информатика или некои други блиски области на студии. Тоа е комбинација на предмети од основни области на компјутер и сродните области, информациони системи и софтверски инженеринг, обработка на слика, како и комуникациски технологии. [+]

Магистер по применета информатика

степен програма на мајстор во применета информатика е следење на две-годишна студија програмата на студии на диплома по применета информатика или некои други блиски области на студии. Тоа е комбинација на предмети од основни области на компјутер и сродните области, информациони системи и софтверски инженеринг, обработка на слика, како и комуникациски технологии. ќе се развива потребните вештини во областа на дизајнирање и градење на безбедни информациски системи, информации и знаење технологии, како и за начинот на собирање, структурирање и евалуација на големи количини на податоци. Опциите на некоја позадина во придруженото дисциплини на менаџерски психологијата и економијата се понудени како изборни предмети за учениците, како и.... [-]


Магистрирал во филозофија

University of Hradec Králové, Philosophical Faculty
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2019 Чешка Hradec Kralove

Оваа програма има за цел да подготви квалификувани специјалисти во областа на современата филозофија со фокус на филозофијата во општествените науки. Филозофијата не е замислена како изолирана дисциплина, туку како дисциплина во дијалогот со наодите на општествените науки (и некои природни науки), особено социологијата, културната и социјалната антропологија, политичката наука, когнитивната наука итн. Студентите се добро ориентирани во меѓународната филозофска дискусии и ќе ги разберат меѓународните случувања на филозофските прашања. Силата на Филозофскиот факултет лежи во клучните области на аналитичката филозофија, особено филозофијата на умот и филозофијата на јазикот. [+]

Степен: Додипломски (Mgr.)Времетраење: 2 години (4 семестри)Форма: Полно работно времеЈазик: англискиДоза: септември / февруариШколарина: 1500 € / семестарСтипендија: на располагањеКраен рок за аплицирање: 30 април / 31 октомвриЛокација: Градец Кралове, Република Чешка, ЕУПреглед

Оваа програма има за цел да подготви квалификувани специјалисти во областа на современата филозофија со фокус на филозофијата во општествените науки.... [-]


CEMS / магистер по меѓународна менаџмент

University of Economics Prague - Faculty of Business Administration
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Програмата за меѓународен менаџмент, со вградената CEMS MIM програма, ги зема најдобрите студенти за управување кои имаат одличен академски учинокот и потенцијал да преземат високи улоги во меѓународниот менаџмент. [+]

Господар на меѓународниот менаџмент (англиски)

За целосни и ажурирани информации за програмата, погледнете го веб-сајтот Магистер по меѓународна менаџмент / CEMS .

Магистер по меѓународна менаџмент е предводник на програмата на EQUIS Факултетот за бизнис администрација; оваа програма е целосно се предава на англиски јазик, неговата имплементација се врши во рамките на CEMS МИМ (магистрирал во меѓународниот менаџмент) меѓународни мајстор програма. Како дел од оваа дисциплина, постојат една семестар студија престој на CEMS партнер универзитет во странство и стажирање во странство.... [-]


Монтажа господар програма - монтажа на филм

FAMU Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Чешка Prague

Ако сте завршиле диплома по филм или поврзани со полето, имате богатство на искуство во уредување на филмови и сакате да ги проширите своите знаења и вештини, да се запишете на Montage, 3-годишна програма за следење на FAMU. [+]

Магистерски програми во Чешка. Целта на програмата Montage мајстор:

Ќе го совладате монтажот како природен начин на вашето уметничко изразување и ќе стоите рамо до рамо со режисерот како негов креативен партнер. Ќе имате стручни способности и вештини за решавање на разни прашања во компонирањето на звукот и сликата. Ќе можете да му пристапите на монтажата на аудиовизуелното дело на сеопфатен начин, со почитување и развивање на визијата на режисерот и природата на тековната работа на креативен начин, притоа користејќи ги современите уметнички и технолошки трендови. Ќе добиете филмска монтажа во вашата крв, монтажата ќе стане ваш начин на размислување.... [-]


Магистер по бизнис економија и менаџмент

Silesian University - School Of Business Administration
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Karvina

А господар 's степен во бизнис економија и менаџмент е повеќе од суштинско значење алатка во глобалната економија. Благодарение на неговиот интердисциплинарен пристап, тој ќе ви даде солидна позадина во напредната деловна економија и менаџмент и ќе ви овозможи да ги надградите вашите вештини во применетите техники за современи менаџмент во комбинација со стекнатото знаење за меѓународни претприемачки активности претставени од голем број предавања од четири специјализации. и трговија, претприемништво, корпоративни финансии и сметководство и даноци, за кариера во сферата на бизнисот и претприемништвото. [+]

Мајстор за економија и менаџмент

А господар 's степен во бизнис економија и менаџмент е повеќе од суштинско значење алатка во глобалната економија. Благодарение на неговиот интердисциплинарен пристап, тој ќе ви даде солидна позадина во напредната деловна економија и менаџмент и ќе ви овозможи да ги надградите вашите вештини во применетите техники за современи менаџмент во комбинација со стекнатото знаење за меѓународни претприемачки активности претставени од голем број предавања од четири специјализации. и трговија, претприемништво, корпоративни финансии и сметководство и даноци, за кариера во сферата на бизнисот и претприемништвото.... [-]


Магистер по екологија

University of South Bohemia – Faculty of Science
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Чешка Ceske Budejovice

Програмата се протега успешна Квантитативна Екологија Модул предводен од проф. Јан Лепш, кој работи од 2011 година. [+]

Програмата се протега успешна Квантитативна Екологија Модул предводен од проф. Јан Лепш, кој работи од 2011 година.

Студентите ќе бидат обучени за модерни еколошки истражувања. Курсевите се фокусираат на еколошката теорија и анализа, како и толкувањето на еколошките податоци со користење на современи компјутерски пристапи. Обемот на работа е околу пет курсеви по семестар.

Силен акцент е ставен на сопственото истражување на учениците; речиси половина од кредитите се доделуваат за истражувачки проект кој ќе се спроведува во текот на целата две години на студии, и ќе биде основа на магистерскиот труд. Најдобрите проекти, најверојатно, ќе бидат објавени со ученикот како прв автор. Предавачите и надзорниците на тезата водат висококвалитетни истражувања, често во тесна соработка со Биолошкиот центар на Чешката академија на науките.... [-]


Магистер по бизнис менаџмент

Masaryk University Faculty of Economics and Administration
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Brno

Нашиот бизнис менаџмент програма инспирира и едуцира идните бизнис професионалци. Студентите учат за различни корпоративни функции производство, човечки ресурси, технологијата и науката, бизнисот, економијата и финансиите, во контекст на националните и на меѓународните пазари. Програмата подготвува студентите со добро разбирање на материјалот, економски, организација [+]

Нашите Бизнис менаџмент програма инспирира и едуцира идните бизнис професионалци. Студентите учат за различни корпоративни функции производство, човечки ресурси, технологијата и науката, бизнисот, економијата и финансиите, во контекст на националните и на меѓународните пазари.

Програмата подготвува студентите со добро разбирање на материјалот, економски, организациони, информативни, и управување со аспекти на деловните процеси и нивните меѓусебни врски. Покрај стекнување на теоретско знаење, студентите се развие вештини потребни за двете извршната и менаџерски позиции. дипломирани студенти на курсот ќе бидат опремени да се одржи на различни специјалист позиции во рамките на компанијата по завршувањето на нивните студии. Овие можат да вклучуваат средниот менаџерски позиции или асистент позиции на врвот на управувањето, како и позициите на аналитичари, систем на корпоративно управување дизајнери, советници за економски и организациски прашања, итн... [-]


Магистер по природни ресурси и еколошки инженеринг

Czech University Of Life Sciences Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Управување со природни ресурси и еколошки инженеринг (NARMEE) е нова заедничка програма по двостепената програма во природни ресурси и животна средина (NRE) која успешно се предава во соработка со БОКУ Виена. [+]

Заедничка диплома програма помеѓу CULS и BOKU

Управување со природни ресурси и еколошки инженеринг (NARMEE) е нова заедничка програма по двостепената програма во природни ресурси и животна средина (NRE) која успешно се предава во соработка со БОКУ Виена. Програмата е подготвена да им овозможи на студентите да го стекнат најдоброто ниво на знаење и вештини со преземање на специфични предмети на CULS или BOKU и нивно комбинирање. Студентите можат слободно да избираат изборни и целосно изборни предмети од понудите на двата универзитета.... [-]


господар во Anglophone студии

Metropolitan University Prague
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години October 2019 Чешка Prague + 1 more

Две-годишна програма за постдипломски која се развива и продлабочува стекнатото знаење во претходните студии. Претходните студии во истата област не се услов. [+]

Господар во англофонските студии

Магистратура програма студија во англофонските студии е програма од две години која се развива и продлабочува стекнатото знаење во претходните студии. Оваа интердисциплинарна програма е дизајнирана како четири-семестар во наставните програми на. На јазикот на наставата е на англиски јазик. Дипломирани студенти на програмата Магистер е стекнат со експертиза во избрани англофонските земји. Тие се познавања во меѓународните односи, културни и историски врски, и карактеристични реалност на одредени земји од англиското говорно подрачје. Тие разбираат општеството од овие земји, како и нивните внатрешни и надворешни односи.... [-]


Магистер по бизнис администрација

Technical University of Liberec
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Liberec

Студиската програма за бизнис администрација подготвува дипломирани студенти за решавање на економските ситуации во претпријатијата на средно и горното ниво на управување. Дипломирани студенти се запознаат со управувањето со процесите на стратешки и иновативен менаџмент во областа на бизнис економија, финансиски менаџмент, маркетинг операции и менаџерски одлуки со користење на избрани квантитативни методи. [+]

Магистер по бизнис администрација

Студиската програма за бизнис администрација подготвува дипломирани студенти за решавање на економските ситуации во претпријатијата на средно и горното ниво на управување. Дипломирани студенти се запознаат со управувањето со процесите на стратешки и иновативен менаџмент во областа на бизнис економија, финансиски менаџмент, маркетинг операции и менаџерски одлуки со користење на избрани квантитативни методи.... [-]


Господар во моделирање на животната средина

Czech University Of Life Sciences Faculty of Environmental Sciences
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Чешка Prague

Моделот "Моделирање на животната средина" сеопфатно ги обучува учениците во моделирањето на природните процеси поврзани со неживата природа, како хидролошкото и хидрауличното моделирање, моделирањето на хемиските процеси и процеси во атмосферата. [+]

[-]

Магистер по сметководство и даноци

Mendel University in Brno
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Brno-sever

Студијата на програмата за сметководство и даноци ќе им обезбеди на ученикот длабоко познавање на сложените сметководствени операции, вклучувајќи сметководствени и даночни влијанија од трансформацијата на трговски друштва, познавање на меѓународните сметководствени стандарди и меѓународно оданочување. [+]

Магистер по сметководство и даноциКлучни фактиПрограма: C-EPA Економска политика и администрацијаОбласта на студии: C-EPA-UAD Сметководство и даноциНиво на квалификација: мајстор продолжуваРежим на студии: полно работно времеКвалификација доделена: магистриралПосебни барања за прием:

Завршено диплома програма и приемен испит, ако е потребно.

Квалификации и прописи:

Диплома за завршено диплома со диплома за додипломски студии.... [-]


MIFA Магистер по финансии и сметководство

University of Economics Prague - Faculty of Finance and Accounting
Студии врз за студентски град Целосна 2 години April 2019 Чешка Prague

Првичната идеја на MIFA програмата беше да понуди високо-квалитетна програма за сите ученици кои ја гледаат својата иднина во финансии и сметководство. Ова стана визија која создаде извонредна можност за оние студенти кои ја носат својата иднина во свои раце. [+]

Структурата на МИФА програмата:Прв семестар (30 кредити):Средно сметководство: Општоприфатени принципи (6 кредити)Управување со ефикасноста (6 кредити)Меѓународни финансии (6 кредити)Економија II (6 кредити)Корпоративни финансии (6 кредити)2. семестар (30 кредити):Финансиски деривати (6 кредити)Разбирање на економските и социјалните индикатори (3 кредити)Оданочување во ЦР и ЕУ (6 кредити)Бизнис вреднување (6 кредити)Деловна етика (6 кредити)Еден изборен предмет (3 кредити)3 семестар (30 кредити):Изборни предмети (24 кредити) со проект (6 кредити) илиПрограма за размена или стажирање (30 кредити)4-ти семестар (30 кредити):Ревизија и осигурување (6 кредити)Економска интеграција (6 кредити)Магистерски труд и завршни државни испити (18 кредити)Изборни предмети:Финансиско договарање, финансиско известување според МСФИ и US GAAP - споредба и студија на случај, фискална политика, оданочување на меѓународно вработување, теорија на обврзници и пракси, современа реторика, јавна економија, корпоративно управување, јавна економија, корпоративно управување, меѓународна бизнис стратегија, меѓународна трговија , Управување со проекти, меѓународни спојувања и стекнување.Испитот за завршен државен испит се состои од:ФинансииСметководствоМагистерски труд за одбранаМинимални барања за MIFA мајстор програмаАкадемски степен (односно BSc (додипломски) степен или еквивалентно најмалку 180 ЕКТС кредити или 3 години со полно работно време студии). Факултетот за финансии и сметководство прифаќа кандидати во нивните минатата година на диплома студии, но кандидатот треба да се направи со диплома степен пред почетокот на магистерска програма.Владеење на англиски јазик. Не се потребни посебни тестови или меѓународно признати јазични сертификати. Кандидатите мора да го докажат своето англиско знаење на приемниот испит. [-]

Магистер по квантитативна економска анализа

University of Economics Prague - Faculty of Informatics and Statistics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Нова програма за постдипломски студии (2 години / 120 ЕКТС, со полно работно време, целосно се изучува на англиски јазик) на Факултетот за информатика и статистика (ФИС), Универзитет за економија, Прага (VŠE.). [+]

qea.vse.cz

Нова програма за постдипломски студии (2 години / 120 ЕКТС, со полно работно време, целосно се изучува на англиски јазик) на Факултетот за информатика и статистика (ФИС) , Економски универзитет, Прага (VШЕ).

Дипломирани студенти на програмата квантитативна економска анализа (QEA) ќе можат да користат квантитативни методи и алатки во оперативните истражувања, анализа на одлуки, статистика и економетрија .... [-]