Магистратура Швајцарија

Магистерски програми во Швајцарија - Магистратура Швајцарија

Master

Швајцарија е исто така еден од најбогатите и најсреќни места во светот, и нуди широк спектар на светски мајстори степени. Многу странски студенти веќе утврди дека Швајцарија е една од најдобрите земји за високото образование во светот, како Швајцарија на втората највисока стапка во целиот свет на странски студенти во високото образование програми. Исто така е земја позната по научни истражувања хостинг најголемата лабораторија во светот. Овие причини го прават тоа атрактивна локација за мајстор во Швајцарија.

Образование во Швајцарија е многу разновидна. Постојат неколку опции за мајстор во Швајцарија на универзитетите вклучувајќи ги и училиштата за применети науки, како и бизнис и менаџмент. Некои од заеднички области на студии за мајстор во Швајцарија се меѓународните односи, економија, инженерство, компјутерски науки, финансиите, комуникации, како и меѓународниот бизнис.Студентите можат да изберат од полно работно време, скратено работно време и онлајн студии за да се исполнат нивните индивидуални потреби, кога извршуваат мајстор во Швајцарија.

Нема причина да не се разгледа можноста за преземање вашиот Учител во Швајцарија. Започнете ја вашата пребарување сега со прелистување подолу или стеснување вашето пребарување со полиња за пребарување погоре!

Читај повеќе

Professional Master in Football Business

FBA The Football Business Academy
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 година March 2019 Швајцарија Geneva Switzerland Online + 2 more

На FBA нуди професионален мајстор во фудбалскиот бизнис кој е прв од ваков вид; тоа е хибридна програма која ги зема сите предности на онлајн и физички курсеви и ги комбинира во една единствена програма. [+]

[-]

MScF во меѓународни финансии

Geneva Business School (GBS)
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци February 2019 Швајцарија Geneva

Магистер на науки во финансии со голема во Меѓународните финансии е дизајниран да се предизвик и развој на вашето разбирање на глобалните финансии преку ригорозни обука во концептуални, аналитички и емпириски сложността на современите меѓународни финансии и инвестиции. [+]

Магистер на науки во финансии (MSc.F) со голем во Меѓународните финансии е дизајниран да се предизвик и развој на вашето разбирање на глобалните финансии преку ригорозни обука во концептуални, аналитички и емпириски сложността на современите меѓународни финансии и инвестиции. Ќе ги разберете макроекономските сили кои го обликуваат светот денес, како да проценат ризик и да одговорат на новите финансиски и инвестициски предизвици.... [-]


Магистер по меѓународна бизнис

Business School Lausanne
Студии врз за студентски град 18 месеци February 2019 Швајцарија Lausanne

На BSL Магистер по меѓународна бизнис (MIB) ќе ве однесе надвор од академски откритие на бизнисот. Тоа ви овозможува да откриете свој начин на правење разлика додека фаќате возбудлив пат на професионален развој. [+]

Преглед на програмата

На BSL Магистер по меѓународна бизнис (MIB) ќе ве однесе надвор од академски откритие на бизнисот. Тоа ви овозможува да откриете свој начин на правење разлика додека фаќате возбудлив пат на професионален развој.

Ќе се качите на пат за личен развој и ќе стекнете вештини и перспективи кои ќе ви овозможат да направите значајни промени во светот.Ќе се подготвите за кариера која одговара на вашите силни страни и страсти и ќе избере помеѓу три програмски опции вклучувајќи меѓународна студија размена во Кина, учество во Aim2Flourish бизнис случај проект со опционален стаж, како и врвни специјализација во анализа на податоци.Ќе се истражуваат иновативни и state-of-the-art деловни алатки и концепти кои предизвик бизнис-како-вообичаено размислување и нудат поинаква перспектива на бизнисот како сила за добро.Карактеристики на BSL потписМали часови со персонализирано внимание и поддршка од професориПрофесори кои се искусни и моментално активни деловни практичари и експерти во нивната областМеѓународна и разновидна средина со ученици од 60 националностиОпции на програмата... [-]

Мајстор програма во меѓународните односи и управување

University of St. Gallen (HSG), School of Management, Economics, Law, Social Sciences and International Affairs
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Швајцарија St. Gallen

Програмата Магистер по меѓународни односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнис, владини, непрофитни организации и меѓународни агенции. МИА дипломирани студенти се обучуваат како генералисти и знаат како да ги интегрираат специјализираните знаења потребни за решавање на денешните итни политички, економски и социјални проблеми. Со комбинирање на интердисциплинарни студии со пристап ориентиран кон резултати, програмата МИА подготвува дипломирани студенти за свет во кој лидерите и професионалците мора повеќе да можат да работат преку граници, дисциплини и сектори. [+]

Магистер по меѓународни односи и управување (МИА) е наменета за студентите кои бараат професионална кариера во бизнисот, владата, непрофитни организации и меѓународни агенции. МИА дипломирани студенти се обучуваат како генералисти и се вешти за интегрирање на специјализираните знаења потребни за решавање на денешните итни политички, економски и социјални проблеми. Со комбинирање на интердисциплинарни студии со пристап ориентиран кон пристап, МИА програма подготвува дипломирани за свет во кој лидери и професионалци мора повеќе да бидат способни да работат преку границите, дисциплини и сектори.Наставна програмаПрограмата МИА се базира на ригорозни интердисциплинарни наставни програми кои ги интегрираат различните перспективи конститутивни на економијата, политичките науки, бизнис администрацијата и правото .Нашите три задолжителни курсеви "Меѓународно управување", "Држава и економија" и "Меѓународна политика, економија и бизнис" ги обезбедуваат концептуалните основи, истражувачки методи и знаења неопходни за целосно разбирање на комплексноста на меѓународните проблеми. Специфични курсеви и практични проекти ви овозможуваат да изберете и да ги насочите вашите области на специјализација и да развиете свој личен профил. Програмата вклучува атрактивна низа на независни изборни предмети и контекстуални студии. Пишување магистерски труд ви овозможува да се концентрирате на истражувачко прашање по ваш избор.МИА е особено силна во областите на трговијата и развојот, мирот и безбедноста, како и демократијата и управувањето. Наставната програма вешто ги спојува докажаната стручност на Универзитетот St.Gallen во економијата и бизнисот со аналитичка студија за практични прашања кои се однесуваат на политиката и општеството во целина.Поврзувањето на теоријата со пракса е врвен приоритет во програмата на МИА. Постојат неколку начини да се донесе теоретска анализа... [-]

ФИФА мајстор - меѓународен магистер по менаџмент, право и хуманистички науки за спорт

CIES - International Centre for Sports Studies
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Швајцарија Neuchâtel

Во организација на CIES - Меѓународниот центар за спортски студии, во партнерство со три универзитети, Универзитетот Де Монтфорт во Лестер (Англија), Школата за менаџмент на СДА Бокони во Милано (Италија) и Универзитетот во Нојшател (Швајцарија), ФИФА магистер по менаџмент , Законот и хуманистичките науки на спортот е создаден за промовирање на менаџерското образование во рамките на спортот. [+]

ФИФА мајстор - Меѓународен Магистер по менаџмент, право и хуманистички науки за спорт

Во организација на Меѓународниот центар за спортски студии (CIES) во партнерство со три универзитети, Универзитетот Де Монтфорт во Лестер (Англија), Школата за менаџмент на СДА Бокони во Милано (Италија) и Универзитетот во Нојшател (Швајцарија), ФИФА магистер по менаџмент , Законот и хуманистичките науки на спортот е создаден за промовирање на менаџерското образование во рамките на спортот. Таа се развила за да стане врвна програма за постдипломски студии во развој на сите менаџери кои можат да се справат со сложениот свет на спортот.... [-]


Магистер по престижната менаџмент и гостин искуство

Glion Institute of Higher Education
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Швајцарија Montreux

Овој мајстор ќе ви позиција совршено за кариера во луксузни сектор. Идеални за млади таленти, префрлачи на кариера и компании кои инвестираат во своите вработени, интензивни курсеви, извонредно учење и практични практики во реалноста ќе ја направат вашата кариера и вештини на следното ниво. [+]

Се нурне во светот на луксузни мало, моден дизајн и угостителство

Овој мајстор ќе ви позиција совршено за кариера во луксузни сектор. Идеални за млади таленти, префрлачи на кариера и компании кои инвестираат во своите вработени, интензивни курсеви, извонредно учење и практични практики во реалноста ќе ја направат вашата кариера и вештини на следното ниво. Ако немате основа на вештини за управување со хотели, можете да завршите четиринеделен хотелиер за потопување програма ** на кампусот Глион во Швајцарија.... [-]


Магистер по менаџмент (MAM) во одржлив луксуз

Sustainability Management School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години Швајцарија Gland

Дизајниран за сите професионалци во корпорации, непрофитни организации и владини агенции кои бараат знаење и пракса за одржливост. [+]

Ќе имаат можност да научат најсовремена наставна програма која ги интегрира одговорното раководство применливо за луксузниот сектор .

Ќе дознаете знаење и практика за глобалното управување со луксузот и брендирањето, како и интеграцијата на одржливи алатки кои се применуваат во луксузната индустрија. Случаите во реалниот свет се претставени со акцент на улогата на одговорни лидери во брендирањето луксузни стоки.... [-]


Мајстор на напредни студии во интеракција дизајн

SUPSI
Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри September 2019 Швајцарија Lugano

Мајсторот на напредни студии (MAS) во интеракција дизајн комбинира дизајн размислување, прототипови техники, дигитални изработка, програмирање и физички компјутери во една студиска програма за решавање на реализација на проекти во кои интеракцијата помеѓу културата дизајн и технолошки развој овозможува да се генерираат дизајн-управувано иновации. [+]

Мајстор на напредни студии во интеракција дизајн

Дизајнирање на напредни артефакти, средини и услуги

Мајсторот на напредни студии (MAS) во интеракција дизајн комбинира дизајн размислување, прототипови техники, дигитални изработка, програмирање и физички компјутери во една студиска програма за решавање на реализација на проекти во кои интеракцијата помеѓу културата дизајн и технолошки развој овозможува да се генерираат дизајн-управувано иновации.... [-]


мајстор во меѓународната трговија (МИТ) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2019 Швајцарија Geneva + 1 more

Мајсторот на меѓународната трговија (МИТ) е висок стандард програма во меѓународните економски и трговски односи. МИТ е наменета за млади професионалци и дипломати се заинтересирани во спроведувањето кариера во меѓународните трговски организации и дипломатски служби, стопанските комори и TNCs. МИТ програмата обезбедува сеопфатен вовед во практичните аспекти на успешна промоција техники трговија и трговски односи во комбинација со разбирање на улогата на големите меѓународни трговски организации во поставување на политики и стандарди кои владеат глобалната трговија. Програмата вклучува посети на големи меѓународни трговски организации во Женева. [+]

Магистерски програми во Швајцарија. Клучни придобивки од Мајсторот на меѓународната трговија Учење во динамична средина во Швајцарија со мултикултурни тело на студентите и факултетот работат во меѓународните економски и трговски односи; Обезбедување на знаења и вештини за да се оцени главните трговски прашања, нацрт-документ за политики и преговара за влада, меѓународна организација или корпоративниот сектор; Истражување на економските и донесување одлуки комерцијални, сегашните и идните трговски прашања и случувања; Стекнување на увид во светската трговија, меѓународни финансии и трговската промоција стратегии од националните и регионални до глобално ниво. ПРОФИЛ НА ... [-]

Магистер по филозофија (степен)

USI Università della Svizzera italiana
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Швајцарија Lugano Mendrisio + 1 more

Господар 's степен во филозофија на USI им овозможува на студентите да ги продлабочат своите филозофски обука и развој на нивната способност да размислуваат, да дискутираат, пишуваат и зборуваат на јасен и ефикасна, и да се запознаеме со многу аспекти на истражување во филозофијата и историјата на филозофијата . [+]

Господар 's програма (диплома) во филозофија на USI се разликува од многу други мајстори во филозофија:

Тоа е мајстор истражувачки-ориентирани, со фокус на метафизиката и филозофија на умот. Тој нуди аналитичка филозофија и филозофија на историјата - антички и средновековни особено - кои се дизајнирани да се интегрираат едни со други. Тој има силна тематски единство. Темата на циклус на студии 2017/2019 е време - метафизиката на време, свеста на време, логиката и јазикот на време, филозофијата на историјата, време и социјални онтологијата, етика и време, итн Се бара редовни вежби за пишување на учениците и им овозможува да се развие и да вежба за да се класа своите зборување вештини и дебата. Тој нуди курсеви во филозофија најмалку 105 ЕКТС. ... [-]

Меѓународен мајстор на дизајн

Academy of Art and Design FHNW, Visual Communication Institute
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Швајцарија Basel

На MDes UIC / HGK адреси студентите кои сакаат да бидат дел од меѓународна програма под влијание на традицијата на Швајцарската графички дизајн и актуелната академска перспектива и стандарди на Институтот за визуелна комуникација, Базелската школа за дизајн HGK FHNW. Од особен интерес за студентите е можност да дипломираат со меѓународно акредитирани мајстор за дизајн (MDes) од UIC и швајцарскиот еквивалент, MAS во графички дизајн I-иконизам и графички дизајн II-медиалитет од HGK. [+]

Институтот за визуелна комуникација HGK FHNW, во Базел нуди меѓународно акредитирани програми на диплома, магистер и доктор на науки. ниво што ја одразува богатата традиција на Базелската школа за дизајн, а посебно и швајцарскиот графички дизајн воопшто.

Градот Базел, кој се наоѓа во тринационалната долина на реката Рајна, е единствена културна средина со лесен пристап до Франција и Германија.... [-]


Сертификат за напредни студии - мајстор на напредни студии во Curating

Zurich University of the Arts
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 4 семестри February 2019 Швајцарија Zürich + 3 more

CAS / MAS во Curating е дискурзивна платформа која се фокусира на клучните области на музеологија, современи изложувања и куратори. Таа има силна практична ориентација - во комбинација со читање и дискутирање на критичката теорија. [+]

Предава модули, групни активности, семинари, екскурзии и предавања од страна на тим од реномирани меѓународни гости предавачи служат за изградба на основни знаења и вештини во областа на музеологијата и curating. Предмети, исто така, вклучува истражување и развој на индивидуални и групни проекти од почеток до крај.

Степен програма содржина и структура

Програмата за постдипломски студии во alt = "Кураторство на Циришкиот универзитет на уметностите (ZHdK) е дискурзивна платформа која се фокусира на клучните области на современото изложување на изложби, има силна практична ориентација, предава модули, групни активности, семинари и предавања од тим од реномираните меѓународни гости за предавачи служат за градење на суштинско знаење и вештини во областа на кураторството. Предметот исто така вклучува истражување и развој на индивидуални и групни проекти од почеток до крај.... [-]


Магистер по иновации

EU Business School
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2019 Швајцарија Geneva Montreux Switzerland Online + 3 more

Во постојано менување на бизнисот пејзаж облик на поконкурентни пазари, претприемачки начин на размислување "е од клучно значење за менаџерите да донесат креативни промени и раст. Оваа програма ги истражува главните компоненти на иновацијата и создавање нов потфат и обезбедува увид во претприемничкиот напор и условите во кои може ефективно да се одгледува. Фокусирајќи се на развојот на креативно-размислување и извршни вештини, ќе откриете претприемачки предизвици и решенија, истовремено искористувајќи ја можноста за евалуација и концептуализација на бизнис модели. [+]

Во постојано менување на бизнисот пејзаж облик на поконкурентни пазари, претприемачки начин на размислување "е од клучно значење за менаџерите да донесат креативни промени и раст. Оваа програма ги истражува главните компоненти на иновацијата и создавање нов потфат и обезбедува увид во претприемничкиот напор и условите во кои може ефективно да се одгледува. Фокусирајќи се на развојот на креативно-размислување и извршни вештини, ќе откриете претприемачки предизвици и решенија, истовремено искористувајќи ја можноста за евалуација и концептуализација на бизнис модели.... [-]


мајстор во либерални студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2019 Швајцарија Zürich + 1 more

МЛС - мајстор во Либералната студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни барањата на програмата, се врз основа и се целосно компатибилни со утврдените Европски и американски образовни системи. Европските насоки за високото образование се наведени во договорите Болоња. Еднаш минималниот број на кредити се заработени, барање за дипломирање може да се поднесе. Не сите програми се понудени на сите кампуси. Се однесуваат на распоредот на програмата за повеќе детали.... [-]


Магистер по луксузен маркетинг (Женева, Швајцарија)

CREA Geneva | INSEEC GROUP
Студии врз за студентски град Целосна 17 месеци October 2019 Швајцарија Geneva

Меѓународниот Магистер по луксузен маркетинг е замислен да им понуди на студентите солидно и точно разбирање на светот на луксузот, земајќи ги во предвид силата на новите правила силно поврзани со перцепцијата на новиот потрошувач, предизвиците за малопродажната средина, како и онлајн услугите и CRM. [+]

Целосно разбирање на новата динамика применета за луксуз

Во брзо движење на животната средина, каде што Луксузни граници се соочат со предизвикот и нејасна, оваа програма ќе даде целосно разбирање на новата динамика применета за луксуз. Меѓународниот Магистер по луксузен маркетинг е замислен да им понуди на студентите солидно и точно разбирање на светот на луксузот, земајќи ги во предвид силата на новите правила силно поврзани со перцепцијата на новиот потрошувач, предизвиците за малопродажната средина, како и онлајн услугите и CRM. Анализата ќе опфати тежок луксуз во услуги, почнувајќи од патување во храна и пијалаци.... [-]