Магистратура Шведска

Магистерски програми во Шведска - Магистратура Шведска

Master

Шведска е нордиската земја се наоѓа во Северна Европа, и една земја-членка на Европската унија. Тоа е мирна земја со умерена клима и населението кое е добро образовани и пријателски. Шведска има Митрополитот градови, со комбинација на Гранд стара архитектура и модерни населби населени со млади, амбициозни Швеѓаните. Шведска има многу импресивен универзитети и колеџи кои нудат одлични мајстор во Шведска програми.

Шведска го има еден од највисоките стандарди на живеење во светот, како и имаат најбрзо растечка економија и највисока стапка на иновациите во ЕУ. Студентите од целиот свет се подготвуваат за Мастер во Шведска програми што го прави различни и интелектуално стимулативна средина за повисоко образование.Студентите кои мајстор во Шведска степен имаат флексибилноста на полно работно време, скратено работно време и онлајн студии.

Започнете ја вашата пребарување денес од страна гледајќи низ листата на програми подолу за мајстор во Шведска. Можете да ги користите за пребарување кутии погоре, за да го насочите вашето пребарување на одреден град или одредено поле на студии.

 

Читај повеќе

господар во Geoecology

Umeå University - Faculty of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Umeå Skellefteå + 1 more

На Секторот за екологија и животната средина, науката во Умеа Универзитетот нуди 2 години Магистер на науки програма за студентите кои би сакале да се специјализираат во Geoecology. [+]

Мајстор е на програма во Geoecology

На Секторот за екологија и животната средина, науката во Умеа Универзитетот нуди 2 години Магистер на науки програма за студентите кои би сакале да се специјализираат во Geoecology. Geoecology интегрира областа на науки за земјата и екологија. Со акцент на нордиските пејзаж, ќе учат природни земјени процеси, климатските промени и ефектите од антропогеното влијание, како што се искористување на ресурси и загадувањето. Овие процеси резултира со подинамичен животната средина од она што е општо признати, и ќе се развие свест за животната средина промени на временските рокови од години на со милениуми.... [-]


Магистер по логика

University of Gothenburg: Faculty of Arts
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Gothenburg

Логиката традиционално се дефинира како проучување на формалните аспекти на валидно резонирање, но денес многу логичари сметаат дека логиката е поопшта студија за формалните системи и нивните апликации. [+]

Логика, магистерска програма

Логиката традиционално се дефинира како проучување на формалните аспекти на валидно резонирање, но денес многу логичари сметаат дека логиката е поопшта студија за формалните системи и нивните апликации. Концептуалните рамки и алатки развиени со чисто истражување во современата логика откриле многу апликации во различни дисциплини кои ги изучуваат формалните јазици и системи, на пример, софтверското инженерство и компјутерската лингвистика.... [-]


Господарот на програмата за управување со текстил (1 година)

University of Borås
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година August 2019 Шведска Borås

Програмата Магистер по моден маркетинг е одговор на растечките барања на модната индустрија за креативни и квалификувани луѓе. Предизвиците за модните компании вклучуваат не само справување со зголемената глобална конкуренција. [+]

Ова образование ви дава сеопфатен преглед на полето на текстил, погодно за оние со образование во, на пример, економија, технологија, маркетинг или дизајн. Оваа програма служи како подготовка за кариера во текстилната и модната индустрија.

Шведската школа за текстил е вистинско место за изучување на модата. Овде можете да најдете добро опремени лаборатории, иновации и истражување во технологијата, како и дизајн, кој често се спроведува во соработка со индустријата. Бидејќи регионот Борас е текстилен регион, постојат добри можности за соработка, стажирање и дипломирани проекти во блиските компании. Шведската школа за текстил е дел од University of Borås и сите програми во рамките на текстилот се наоѓаат тука, www. HB .se / en / The-Swedish-School-of-Textiles /... [-]


господар програма во статистички науки

Umeå School of Business, Economics and Statistics - Umeå University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Шведска Umeå

Оваа едногодишна програма нуди широк и високо ниво на обука во двете применети и пресметковни статистики, како и во темелите на статистичката теорија. Ќе се здобијат со солидно познавање на статистички методи и брус своите вештини за критички да ги анализираат и интерпретираат податоците и да ги пренесат резултатите од вашата анализа. [+]

Мајстор програма во статистички науки

Оваа едногодишна програма нуди широк и високо ниво на обука во двете применети и пресметковни статистики, како и во темелите на статистичката теорија. Ќе се здобијат со солидно познавање на статистички методи и брус своите вештини за критички да ги анализираат и интерпретираат податоците и да ги пренесат резултатите од вашата анализа. Можете да изберете од различни изборни предмети во статистика или математичка статистика да се прилагоди на вашиот степен. Програмата е понудена од Умеа школа за бизнис и економија.... [-]


Господарот на програмата во токсикологија

Karolinska Institutet
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Stockholm

Мајстор е на програма во токсикологија на студентите им дава во-длабочината на знаење на токсиколошките поле на широка и интердисциплинарна. [+]

Мајстор е на програма во токсикологија на студентите им дава во-длабочината на знаење на токсиколошките поле на широка и интердисциплинарна. Програмата ги подготвува студентите за или истражување или професионална кариера и се обезбедува солидна платформа за докторски студии во токсикологија или работа во области процена на ризикот поврзан со / за безбедност во јавниот сектор или индустрија.... [-]


ММ во музичка изведба, толкување и состав Диплома на извонредност

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Malmö

Музичката изведба, Диплома на извонредност програма со специјализација опции во композиција и толкување има за цел да ги едуцира музичари кои поседуваат исклучително високо ниво на уметнички и професионални способности. [+]

Преглед на програмата

Програмата Магистер по музика, толкување Диплома на извонредност има за цел да ги едуцира музичарите кои поседуваат исклучително високо ниво на уметничка и професионална способност. По завршувањето на програмата, студентот мора да има добро развиени знаења и вештини со цел да работи во професионален капацитет во различни форми - или како солист, член на воспоставен ансамбл, или во слободно формирани групи. Студентот, исто така, мора да ја развил својата способност за самостојно проучување во врска со подготовка за јавни концерти и изведби на концертни програми. Завршниот испит за Диплома за извонредност се состои од изведба како солист на професионален оркестар во регионот.... [-]


Магистер по информациони системи

Linnaeus University
Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 - 2 години September 2019 Шведска Teleborg + 1 more

Информациските системи нудат можности за претпријатија и за луѓето да комуницираат, да учат, да пронаоѓаат и да организираат. Оваа програма дава напредни и широко познавање на планирање, дизајн и употреба на информациски системи во организации и бизниси. [+]

Информациските системи нудат можности за претпријатија и за луѓето да комуницираат, да учат, да пронаоѓаат и да организираат.

Оваа програма дава напредни и широко познавање на планирање, дизајн и употреба на информациски системи во организации и бизниси.

Исто така, ќе се подготви за истражувачки студии во областа на информатиката. Целта е да им се даде на секој учесник компетенции потребни за да се опишат и анализираат бизнисите, организациите и нивната потреба за развој на информациски системи.... [-]


Магистер по меѓународна бизнис (CEMS МИМ)

Stockholm School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2020 Шведска Stockholm

Олово, соработувај, инспирира и да биде инспириран. Господар на предизвиците на управување, иновации и стратегија во глобалните организации преку во-длабочината на курсеви, во живо проекти и на размена рок на друг врвен универзитет. По прифаќањето на програмата Магистер по меѓународна бизнис кандидати се претходно одобрени за да започне CEMS мајстор во меѓународниот менаџмент во нивната втора година и затоа ги исполнуваат условите за двојна диплома. [+]

Сакате ли да запознавате нови луѓе и култури, водечки и соработнички, инспиративни и инспирирани од талентирани професионалци од различно потекло? Добредојдовте во меѓународниот бизнис!

Магистер по меѓународна бизнис ви обезбедува алатки за совладување на предизвиците на управување и стратегија во глобалните организации. Програмата комбинира напредна аналитичка обука со активно учење во реални проекти заедно со корпоративните партнери на SSE и CEMS. По приемот на магистер по меѓународна бизнис кандидати се претходно одобрени на CEMS МИМ.... [-]


Господар програма во механички инженеринг со акцент на структурни инженеринг

Blekinge Institute of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Karlskrona

Целта на програмата е да се има на студентот се подготват за учество во напредни развој на производ или истражување во рамките на Машинскиот факултет. Целта е дека студентот по завршувањето на диплома треба да господар координиран метод работи на анализа за ... [+]

Мајстор е на програма во Машински факултет, со акцент на структурните Инженеринг

Целта на програмата е да се има на студентот се подготват за учество во напредни развој на производ или истражување во рамките на Машинскиот факултет. Целта е дека студентот по завршувањето на диплома треба да господар координиран метод на работа на анализа за поддршка на одлуката во процесот на развој на производот, голема модули на виртуелни и физички моделирање, симулација и експериментални истрага и оптимизација.... [-]


Магистер по меѓународна логистика и менаџмент на снабдувачки синџири

Jönköping University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Jönköping

Дали сакате да го додадете знаење за управување и контрола на меѓународните и глобалната синџирот на снабдување и логистика за вашата диплома? Во тој случај, Меѓународниот логистика и менаџмент на снабдувачки синџири е програма за вас. [+]

Дали сакате да го додадете знаење за управување и контрола на меѓународните и глобалната синџирот на снабдување и логистика за вашата диплома? Во тој случај, Меѓународниот логистика и менаџмент на снабдувачки синџири е програма за вас.

Оваа програма е уникатна по тоа што нуди интердисциплинарни образование, со комбинирање на основни теми на логистиката и синџирот на снабдување управување со информатичките и економска географија.... [-]


мајстор во меѓународната миграција и етничките односи (две години)

Malmö University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Malmö

Програмата на мајсторот во меѓународните миграциони и етнички односи (IMER) се фокусира на: актуелните меѓународни случувања и перспективите за истражување во миграцијата и етничките односи; ефектите од глобализацијата и човековата мобилност врз општествата, групите и поединците; социјалната и политичката адаптација и интеграција на етничките малцинства во различни општества; прашања за вклучување и исклучување на имигранти; односи со мнозинство и малцинства; филозофски и етички перспективи на животот во различни и сложени општества. [+]

Програмата на мајсторот во меѓународните миграциони и етнички односи (IMER) се фокусира на: актуелните меѓународни случувања и перспективите за истражување во миграцијата и етничките односи; ефектите од глобализацијата и човековата мобилност врз општествата, групите и поединците; социјалната и политичката адаптација и интеграција на етничките малцинства во различни општества; прашања за вклучување и исклучување на имигранти; односи со мнозинство и малцинства; филозофски и етички перспективи на животот во различни и сложени општества.... [-]


Магистер по меѓународни и европски односи

Linköping University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Linköping

Програмата пристапи кон прашања поврзани со европските односи во контекст на меѓународното општество и глобалното владеење. Таа е погодна за студенти со силен интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, со посебен фокус на Европа и улогата на Европа во светските работи. [+]

Програмата пристапи кон прашања поврзани со европските односи во контекст на меѓународното општество и глобалното владеење. Таа е погодна за студенти со силен интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, со посебен фокус на Европа и улогата на Европа во светските работи.

Студентите ќе бидат опремени со вештини потребни за да се соочат со предизвиците на поконкурентниот и глобализираниот пазар на труд. Програмата, исто така, обезбедува солидна основа за понатамошни студии и истражувања во општата област на меѓународните и европските односи. Програмата е поделена на четири компоненти, секој еднаков на еден термин:... [-]


Магистер по јавно планирање за одржлив развој

Örebro University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Шведска Örebro

Фокусот на програмата е одржливиот развој како витален предизвик за нашето општество, што треба сериозно да се решат од владата и јавната администрација. Програмата е соработка помеѓу човековата географија, политички науки и социологија и е програма од една година на мајстор од 60 кредити. [+]

Дали y OU сака да развие вештини и алатки кои ќе овозможат y OU да придонесе за поодржливо општество? Ако е така, оваа програма е наменета за y OU !

Фокусот на програмата е одржливиот развој како витален предизвик за нашето општество, што треба сериозно да се решат од владата и јавната администрација. Програмата е соработка помеѓу човековата географија, политички науки и социологија и е програма од една година на мајстор од 60 кредити.... [-]


Магистер по поларните пејзажи и кватернерни клими

Stockholm University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Östermalm

На многу места во светот, ние доживуваме брзи промени во животната средина. Во програмата Магистер по поларна пејзаж и кватернерна клима, ќе добиете знаење и вештини потребни за разбирање и анализа на поларните и алпски предели. Вие добивате увид во тоа како тие се сменија на различни временски размери, поврзани со климатските варијации во текот на кватернерниот период. [+]

На многу места во светот, ние доживуваме брзи промени во животната средина. Во програмата Магистер по поларна пејзаж и кватернерна клима , ќе добиете знаење и вештини потребни за разбирање и анализа на поларните и алпски предели. Вие добивате увид во тоа како тие се сменија на различни временски размери, поврзани со климатските варијации во текот на кватернерниот период.

Климатските промени се особено брзи во глацијалните и периглацијалните предели на поларните и алпските региони. Програмата ќе ви овозможи сознанија за функционирањето на глобалниот климатски систем и за методите кои се користат за реконструкција на климатските и еколошките промени. Покрај тоа, се презентираат и дискутираат човечки и природни причини за климатските промени.... [-]


Магистер по софтверско инженерство - 1 година

Mälardalen University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Шведска Eskilstuna

Пролиферацијата и растечкото влијание на софтверот во бизнисот и нашиот секојдневен живот беа феноменални. Софтверското инженерство се занимава со дизајнирање и развој на висококвалитетни софтверски системи - и оттаму е сè поважна област во компјутерската наука. Во оваа програма, ќе се здобијат со напредни знаења и практични вештини во софтверското инженерство. [+]

Пролиферацијата и растечкото влијание на софтверот во бизнисот и нашиот секојдневен живот беа феноменални. Софтверското инженерство се занимава со дизајнирање и развој на висококвалитетни софтверски системи - и оттаму е сè поважна област во компјутерската наука. Во оваа програма, ќе се здобијат со напредни знаења и практични вештини во софтверското инженерство.

Програмата

Во текот на оваа програма, ќе се здобијат со добри теоретски знаења и одлични вештини во инженеринг софтверски-интензивни системи, кои опфаќаат способност да се справи со комплексноста на разбирање, како и развој на нив. Ќе стекнете сознанија за принципите за анализа, дизајн и имплементација на големи и комплексни софтверски системи. Студентите кои успешно ја завршуваат оваа програма ќе можат да демонстрираат разбирање на методологиите и техниките за управување со софтверот и да ги применат во голем број развојни сценарија. Вие ќе бидете во можност да ги искористат предностите на глобалната разновидност и да работат во меѓународни тимови. Блиската индустриска соработка, вклучително на пример индустриски гостински предавања и тезиски проекти поврзани со партнерските индустрии како ABB, Ericsson или Volvo, ја поврзуваат теоријата со практиката.... [-]