Пребарај за Мастерс во економија

Најди ги вашите магистерска диплома по економија овде!

економија

А господар 's степен вклучува ангажирање со концепти кои се воведени во претходна програма за подлабоко и повеќе специјализирани ниво. Господар 's програма е продолжување на диплома или еквивалентно.

Што е Магистер по економија и администрација? Тоа е напреден степен што се фокусира на теми на макро и микро економија, финансии, принципи на индустриски организација, јавната политика и теми во економијата и бизнисот. Степенот е обично една до две години и вклучува предавања, тестови и магистерска теза. Во прилог на барањата курсот, студентот може да специјализираат во одредени области на интерес.

Со Магистер по економија, дипломиран има солидно разбирање на главните теми во финансии, економија и бизнис. Тој или таа ќе бидат добро обучен во концепти, како и практична примена во корпоративниот свет.

Цената на оваа Магистерски студии варира во зависност од институцијата, должината на курсот и други фактори. Тоа е можно да аплицираат за финансиска помош или заем како и да се вклучат во работата на студија за да се плати школарината.

По завршувањето на Магистер по економија и администрација, дипломиран може да ги извршуваат различни кариери во бизнис или финансиски области. Тие често работат за јавни и приватни фирми или започнат свој сопствен бизнис. Некои студенти да станат претприемачи, додека други работат за консултантски фирми, непрофитни организации и истражувачки центри. Други, пак, се работи за владини организации или за академски институции. Повисок степен во областа на бизнис и економија е високо ценет од страна на работодавците и може да доведе до голем број на можности за работа.

Може да аплицираат за мајстор во водство и администрација на универзитет или изберете онлајн опции за учење. Постојат многу курсеви за учење на далечина на располагање, кои се вклопуваат добро во работа распоред.Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Мајстор за применета за финансии

Victoria University of Wellington, Business School
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри March 2018 Нов Зеланд Велингтон

Понудени од страна на Факултетот за економија и финансии и создаде во консултација со акредитирање професионални тела, на програмата е насочена кон применети познавања, така ќе се стекнат со клучните индустриски вештини што треба да ја погоди земјата трчање. [+]

учење индустријата релевантни

Однапред вашите финансиски вештини и да ја зголеми вашата кариера со постдипломски програма во Викторија во применета за финансии.

Понудени од страна на Факултетот за економија и финансии и создаде во консултација со акредитирање професионални тела, на програмата е насочена кон применети познавања, така ќе се стекнат со клучните индустриски вештини што треба да ја погоди земјата трчање.... [-]


господар на бизнис статистика

Hult International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco Обединетото Кралство London Cambridge Обединети Арапски Емирати Дубаи Кина Шангај New York Boston + 9 more

Како и улогата на големи податоци станува сè повеќе важно, една година Hult Мајстор за бизнис Статистика степен ќе се подготвува со аналитички и деловна способност да се преведе статистика и анализа на податоци во акција. [+]

Оваа програма е достапна само како втор дел од програма за двојна, по студентите имаат завршено една година МБА или мајстори на меѓународниот бизнис.

Тоа ќе биде достапен како полно работно време, еден-годишна програма во Сан Франциско за почеток мандат во септември 2018 година.

Научете како да се преведе на големи податоци и анализи во акција и да се квалификува за 3-година OPT работна виза во САД ... [-]


Мајстор за финансии

Rady School of Management
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 15 месеци September 2018 Соединети Американски Држави La Jolla

Ради школа е во уникатна позиција да понуди мајстор за финансии, кој нагласува квантитативни методи, емпириски работа и финансиски економетријата. УЗ Сан Диего има богата традиција во емпириска и теоретска економетрија. Некои од најшироко користените емпириски модели развиени од истражувањето на УЦ Сан Диего факултет. Акцентот на ригорозни емпириски податоци управувано методи се разликува Магистерски Рајли школа на финансии од програми од областа на финансискиот инженеринг. [+]

Степенот назначени мајстор за финансии програма на UC Сан Диего е Ради школа за менаџмент подготвува дипломирани да се справи со значајни предизвици со кои се соочува финансискиот сектор.

Дипломирани студенти на Магистерски студии за Рајли школа имаат обезбедено позиции со организации како што се Голдман Сакс, ЈП Морган Часе, Алтегрис, ЦИТИЦ хартии од вредност, Дробни Капитал, Рејлијант Глобал Советници, Гуртин Општински Бонд Менаџмент, ФениксМарт, Мерико Сервисни, советници за димензионални фондови, УБС и Стенфорд Универзитет.... [-]


Mbac

University of Southern Queensland (USQ)
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии 30 месеци January 2018 Австралија Toowoomba Springfield Австралија онлајн + 3 more

Мајстор за бизнис администрација и мајстор на професионални сметководствени двојна диплома ви обезбедува со можност да се здобијат со знаења и вештини потребни за професионална сметководствени, а исто така развивање на разбирање на поширокиот контекст управување, подобро да се подготвува за висок менаџмент улоги. [+]

Станете сметководител и се здобијат со конкурентна предност во бизнисот

На Мајстор за бизнис администрација и мајстор на професионални сметководствени двојна диплома ви обезбедува со можност да се здобијат со знаења и вештини потребни за професионална сметководствени, а исто така развивање на разбирање на поширокиот контекст управување, подобро да се подготвува за висок менаџмент улоги.... [-]


Master in Financial Management

EAE Business School International
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци October 2018 Шпанија Мадрид

[+]

Нашата цел е за сите учесници да се направи поголемиот дел од искуство нудиме преку контекстот во кој тие можат да се развијат долгорочни односи со соучениците, наставниците и алумни.

Можности за кариера управувач [-]

Магистер на науки во финансиска анализа

University of San Francisco - School of Management
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 22 месеци August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco + 1 more

Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) на Универзитетот во Сан Франциско се фокусира на градење на експертиза во анализа на инвестициите и менаџмент. [+]

Програмата Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) на Универзитетот во Сан Франциско обезбедува уникатна комбинација на академска строгост и практична експертиза во квантитативна финансиска анализа и економија. Се здобијат со софистицирана обука во областите кои се сметаат за клучни од професијата за управување со инвестиции, како што е отелотворено во назначеноста за овластен финансиски аналитичар (CFA) . Овој дипломиран програмата се интегрира квантитативните обука кое се бара од страна на финансиските професија со солидна основа во етичкото однесување кој што се заснова на финансиските пазари и трансакции. ... [-]


Master's Programme in Statistical Sciences

Umeå University, Umeå School of Business and Economics
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Шведска Умеа

This one-year program offers broad and high-level training in both applied and computational statistics as well as in the foundations of statistical theory. You will gain solid knowledge in statistical methods and hone your skills to critically analyze and interpret data, and to communicate the results of your analysis. [+]

Master's Programme in Statistical Sciences

This one-year program offers broad and high-level training in both applied and computational statistics as well as in the foundations of statistical theory. You will gain solid knowledge in statistical methods and hone your skills to critically analyze and interpret data, and to communicate the results of your analysis. You can choose from a variety of elective courses in Statistics or Mathematical Statistics to tailor your degree. The program is offered by Umeå School of Business and Economics.

The first semester

During the first semester, you will learn statistical programming, a very important skill for a statistician or data scientist. The second half of the semester, you will learn how to infer the effects of treatments/interventions, both in randomized and observational (e.g., register based) studies when you take the course in causal inference. The teachers on this course are all recognized researchers within the field of causal inference. Parallel to these two courses, that are given on haft-time, you tailor your degree by choosing among a selection of elective courses.... [-]


Мајстор за финансиска анализа

Rutgers Business School - Newark and New Brunswick
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави New Brunswick

Рутгерс, Државниот универзитет на Њу Џерси (Рутгерс) е горда да биде меѓу само десет CFA Институтот партнер училиштата во земјата да понуди една година Мајстор за финансиска анализа (MFinA) која ги подготвува студентите да помине престижниот CFA (Chartered финансиски аналитичар) испит. [+]

Рутгерс, Државниот универзитет на Њу Џерси (Рутгерс) е горда да биде меѓу само десет CFA Институтот партнер училиштата во земјата да понуди една година Мајстор за финансиска анализа (MFinA) која ги подготвува студентите да помине престижниот CFA (Chartered финансиски аналитичар) испит.

"Фајненшл инженер" е рангиран на MFinA на Рутгерс број еден мајстор на финансии програма во Њујорк метрополитенска област.... [-]


Магистер по економија

University of San Francisco - College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Дел-студии August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Приватниот, јавниот и непрофитниот сектор во целиот свет побарувачката економисти и аналитичари, кои се опремени со силна квантитативна вештини економија. [+]

Магистер по економија Приватниот, јавниот и непрофитниот сектор во целиот свет побарувачката економисти и аналитичари, кои се опремени со силна квантитативна вештини економија. Степен Магистер по економија програма на Универзитетот во Сан Франциско обезбедува дипломирани студенти со ригорозен тренинг во аналитички знаења и способности од суштинско значење за предизвиците на менување економии, инвестициите индустрија, банкарството и корпоративното управување. М-р по економија дипломиран програма нуди можности за практиканти, во режија истражување, господар 's теза, студија / истражување во странство или комбинација од овие опции. Дипломирани студенти, исто така, се добро подготвени да ги извршуваат докторат студии по економија, и го направиле тоа во таква универзитетите, како Џорџтаун Универзитетот, Универзитетот на Калифорнија во Беркли, thlibrarye Универзитетот во Вашингтон, на Универзитетот на Калифорнија во Дејвис, Универзитетот Корнел и на Универзитетот на Калифорнија во Санта Круз, меѓу другите. М-р по економија дипломиран програма започнува во падот само (крајот на август). Сите курсеви за постдипломски-ниво се нудат по 4:30 часот, а повеќето од нив се одржуваат во вечерните часови.... [-]


2-годишниот мајстор во финансии и сметководство

Kozminski University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години October 2018 Полска Warsaw + 1 more

На програмата Магистер подготвува студентите за активно кариери во меѓународни, мултикултурна бизнис средина. [+]

Во 2017 година нашата Магистер по финансии програма е рангирана на 15. место во светот од страна на Фајненшл тајмс!

Мајстор е на програма во финансии и сметководство програма е дизајнирана во тесна соработка со лекари - претставници на компании и финансиски институции. Тоа обезбедува стручно знаење во длабочина и се развива своите вештини за анализа на комплексни деловни проблеми преку комбинирање на финансиски и сметководствени информации со знаења од други области. Студентите ќе добијат знаења за напредни финансиски алатки и техники и развој на вештини на нивната примена, преку работилници и реалниот живот студии на случај. Во текот на програмата, студентите ќе бидат способни да развијат собирање на податоци и анализа вештини, комуникациски вештини и способност да го користат алатки за ефикасно.... [-]


Магистер по Финансиска регулатива и управување со ризикот

Sciences Po
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Франција Paris

Магистер по Финансиски регулатива и управување со ризикот е едногодишната програма на науки Po за млади дипломци заинтересирани за регулаторни прашања, корпоративни финансии, управување со ризик, усогласеност и хуманистички науки. Тоа е идеална програма за сериозни студенти кои се стремат да станат вистински специјализирани во областа на финансиската регулатива и управувањето со ризикот без разлика дали тоа е во приватниот или јавниот сектор. [+]

Магистер по Финансиски регулатива и управување со ризикот е едногодишната програма на науки Po за млади дипломци заинтересирани за регулаторни прашања, корпоративни финансии, управување со ризик, усогласеност и хуманистички науки. Тоа е идеална програма за сериозни студенти кои се стремат да станат вистински специјализирани во областа на финансиската регулатива и управувањето со ризикот без разлика дали тоа е во приватниот или јавниот сектор.... [-]


Магистер по финансиски менаџмент и контрола

CESMA Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Шпанија Мадрид

Главната цел на овој мајстор е да се спроведе интегрирана и кохерентна презентација на економските и финансиски менаџмент во претпријатието, врз основа на ригорозен тренинг и од еминентно практична гледна точка обучени за професионална пракса. [+]

Дизајн и имплементација на бизнис стратегија бара, мора, оценување на неговата економска и финансиска одржливост и последователно следење и контрола на поставените цели. Овој пристап ја зајакнува стратешки карактер на финансиски менаџмент, како инструмент на вистински управување на компанијата, преку планирање и контрола на профитабилноста во можност за поддршка на финансиската стабилност.... [-]


Магистер по финансии

University of Vaasa
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Финска Vaasa

Степен Мајстор е на програма во финансии се фокусира на теоријата на финансии и финансиски анализи од меѓународна перспектива. [+]

Степен Мајстор е на програма во финансии се фокусира на теоријата на финансии и финансиски анализи од меѓународна перспектива. На програмата дава преглед на корпоративните финансии, инвестиции, и опција цените. Студентите ќе развијат специјализација во областа на корпоративните финансии и инвестиции, како на пример оцена на акции и обврзници, финансиските пазари, опција цените, капитално буџетирање, цената на капиталот, долгорочна финансиска политика, како и други теми поврзани на модерната финансии. ... [-]


Мајстор за финансии

Shanghai Advanced Institute of Finance, Shanghai Jiao Tong University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Кина Шангај

Мајстор за финансии програма започна во 2009 година со цел на програмата е да овозможи на студентите модерната финансиската теорија, софистициран квантитативни алатки и практични знаења од [+]

Мајстор за финансии

Саиф мисија е да стане светска класа институција за истражување и напредни образование во финансии и менаџмент.

Шангај Напредно Институтот за финансии (Саиф) е основана во Шангај Jiao Тонг универзитет (SJTU) во април 2009 година. Саиф комбинира најдоброто од Западна и кинески системи за образование заедно со исклучителни ресурси и факултет да понуди образование светска класа во кампусот на еден од најдобрите универзитети во Кина. Иако програмата има силна глобална фокус, тоа е уникатен по тоа што е исто така прифатена во земјата од страна на Министерството за образование, како официјално признаен степен.... [-]


господар во корпоративното управување и економија

Zeppelin University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години August 2018 Германија Friedrichshafen

Носителите на одлуки и претприемачи се соочуваат повеќе од кога било досега со барањата кои веќе не можат да бидат исполнети само со функционални спектар на класични бизнис менаџмент. Конвенционалните управување со обука достигна своите граници, како што се тврди од страна на познатиот канадски управување теоретичар Хенри Mintzberg и економист од Стенфорд Џефри Pfeffer, и иронично се жалеше на "Економист" во својот годишник 2010 година: "Падот на МБА ќе го намали доводот на срање на изворот. " стр. 122. [+]

Носителите на одлуки и претприемачи се соочуваат повеќе од кога било досега со барањата кои веќе не можат да бидат исполнети само со функционални спектар на класични бизнис менаџмент. Конвенционалните управување со обука достигна своите граници, како што се тврди од страна на познатиот канадски управување теоретичар Хенри Mintzberg и економист од Стенфорд Џефри Pfeffer, и иронично се жалеше на "Економист" во својот годишник 2010 година: "Падот на МБА ќе го намали доводот на срање на изворот. " стр. 122.... [-]