Пребарај за Applied Mathematics овде!

Најди ги најдобрите Applied Mathematics овде!

А господар '' s степен е на постдипломски студии, обично земајќи две до четири години да се добие. Овие програми често се постави диплома 's или еквивалентно како предуслов за влез.

Што е Магистер по применета математика? Овие често се ригорозни математички програми со цел подготовка на студентите да се користат сложени моделирање и анализа алатки во служба на бизнисот, науката и владата. Може да се очекува да се сретне бара класи во финансии, климата моделирање, оптимизација и компјутери. Постојат, исто така, често се курсеви во теми како што вектор анализа, парцијални диференцијални равенки и комплексни променливи. Должи на спектар на релевантни теми на располагање, студентите може да се очекува да се изберат различни изборни предмети во областа на инженерството, математиката и науката одделенија да ги исполни барањата на кредитна час. А господар '' s степен со овој фокус може да трае околу три години за да заврши.

Заедно, применети и теоретски аспекти на овие програми често се комбинираат за да им овозможат на студентите со алатки потребни за решавање на комплексни проблеми и релевантни во областа на инженерството, науката и разни други апликации. Менталниот строгост и организациски способности развиени исто така може да им помогне на дипломираните студенти во речиси секој аспект од нивниот живот.

Применета математика програми имаат различни трошоци врз основа на различни фактори. Локацијата на училиштето е една можна причина за школарина нееднаквост, додека предмети е друга.

Применета математичари може да најдат вработување во сервисирање на различни индустриски сектори како што се податоци научниците. Овие позиции често бараат од лицата да донесе голем број на обработка на податоци, компјутери и техники за моделирање за да се носи на експанзивна сетови на податоци. Успешниот кандидат за оваа позиција може да најдете дека знаењата стекнати во текот на степен програма на него или неа подготвени за предизвикот на толкување на структурирани и неструктурирани информации.

Добивање на Магистер по применета математика започнува со изнаоѓање на училиштето, кој одговара на вашите барања. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Магистер по математика и апликации: Стохастички алатки и пресметковни методи за одлучување

Université de Pau et des Pays de l'Adour
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Франција Pau

Оваа програма нуди напредни курсеви за статистичка анализа, деловна интелигенција, компјутерско моделирање и придружни компјутерски алатки. [+]

Преглед

Овој степен се испорачува по 12 месеци.

Оваа програма нуди напредни курсеви за статистичка анализа, деловна интелигенција, компјутерско моделирање и придружни компјутерски алатки.

Оваа програма овозможува продолжување со докторски студии, било во академски контекст или во индустриски контекст (соработка помеѓу индустријата и UPPA).

Цели на програматаОваа програма има за цел да обезбеди силни вештини во стохастичкото моделирање и статистичките методи за анализа на податоци, заедно со придружните компјутерски алатки.Курсевите се фокусираат и на апликации во индустријата, особено во областа на контролата на квалитетот и безбедносната анализа, како и на апликациите во рударството и машинското учење.Курсевите ги учат академици, но исто така и од инженериСпоред совршеноста на студентите и нивната желба да се запишат на докторски студии, може да се понудат курсеви за «напредна статистика» и «напредна апликативна веројатност».... [-]

Магистер по математичко инженерство

University of L'Aquila
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Италија L'Aquila

Магистер по математичко инженерство [+]

Ниво

господар

ВРЕМЕТРАЕЊЕ

2 години

Часовите се одржа во

L'Aquila

Типологија за прием

Отворете прием со оценување на личните способности и вештини

Интернационализација

Степен разбира со меѓународни наставни програми

Јазик

Англиски

Наставни методи

Предавања и семинари

Партнерските универзитети Universitat Autónoma де Барселона (Шпанија) Односи со јавноста Хамбург (Германија) Gda? Sk Универзитет за технологија (Полска) Универзитетот во Ница Софија Antipolis (Франција) Брно Универзитетот за технологија (Чешка) Gda? Sk Универзитет за технологија (Полска) Иван Франко Националниот универзитет на Лавов (Украина) Универзитетот во Шлезија (Полска) Модули Буквар во механика Вовед во механиката на континуумот Напредна анализа I / Analisi Superiore I Применети парцијални диференцијални равенки Биотехматика Комбинатори и криптографија Комплексна анализа Компјутерско моделирање и симулации на биомолекули / Компјутерско моделирање и симулации на биомолекули Континуум механика и термодинамика Системи за контрола / системи за контрола Електронски уреди / Dispositivi Елетроничари Динамички системи и бифуркациона теорија Англиски како странски јазик (ниво Б2) Функционална анализа во применета математика и инженерство Компјутерска лабораторија со високи перформанси и апликации за диференцијални равенки Интензивна програма Кинетички и хидродинамички модели Математичка економија и финансии Математичка динамика на течности Математички модели за колективно однесување Математички модели во животот и општествените науки Механика на цврсти материи и материјали Математички модели за колективно однесување / Методи Математики деи Фенемени Коллеттиви Nanophotonics Дизајн на мрежа / мрежен дизајн Оптимизација на мрежата Нумерички методи за линеарна алгебра и оптимизација Оптимизациски модели и алгоритми Паралелни компјутери Принципи на структурна и клеточна биохемија / Принципи на структурната и клеточна биохемија стохастички процеси системи и биологија Системи... [-]

Магистер на науки степен, со можност за компјутери, применета математика

Universidad Autonoma de Aguascalientes
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Мексико Aguascalientes

Магистер на науки со можност за Компјутери и применета математика, е врз основа на нејзините два терминал области, на студентите ќе имаат ментор теза име на втората половина за да се обезбеди персоналните внимание што ќе го води да се организираат, да планираат и да развијат своите протокол покрај давање на можност да се развие своите вештини и да се изгради своите потреби да се соочи со проблемот на неговото истражување и ќе се развијат во истражувачки семинари. [+]

Магистер на науки со можност за Компјутери и применета математика, е врз основа на нејзините два терминал области, на студентите ќе имаат ментор теза име на втората половина за да се обезбеди персоналните внимание што ќе го води да се организираат, да планираат и да развијат своите протокол покрај давање на можност да се развие своите вештини и да се изгради своите потреби да се соочи со проблемот на неговото истражување и ќе се развијат во истражувачки семинари.... [-]


мајстор во теоретски и математички физика

St. Petersburg Academic University of the Russian Academy Of Sciences
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Русија Saint Petersburg

На одделот за теоретска физика е формиран во 2009 година со одлука на Академскиот совет, со цел да ги обучи професионалци во модерниот теоретски физика.Таа е една од најважните сектори на Санкт Петербург академски универзитетски кој обезбедува [+]

На одделот за теоретска физика е формиран во 2009 година со одлука на Академскиот совет, со цел да ги обучи професионалци во модерниот теоретски физика. Таа е една од најважните сектори на Санкт Петербург академски универзитетски која обезбедува up-to-date обука во теоретските и математички физика.

&nbsp

На овој факултет се формира од високо квалификувани физичари-теоретичари кои се добро познати во научниот свет. Професори на одделот работа во водечките истражувачки центри (Ioffe просторно-технички институт, Санкт Петербург академски универзитетски итн) и водечки универзитети (Санкт Петербург државен универзитет, Санкт Петербург членка Политехничкиот универзитет). ... [-]


магистрирал во математичката инженеринг

Carlos III University of Madrid
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шпанија Madrid Barcelona Франција Paris Обединетото Кралство London + 5 more

Оваа програма мајстор за математички факултет при Универзитетот Карлос III од Мадрид е ориентирана во оваа насока и да се обиде да им обезбеди на студентите ... [+]

Магистер по Математичка Инженеринг

Брзиот развој на технологија и применети науки ја нагласува потребата за флексибилна и интердисциплинарни образование, чии корени се во солидна основна обука.

Магистер по математички факултет при Универзитетот Карлос III од Мадрид е ориентирана во оваа насока и да се обиде да им обезбеди на своите студенти со алатки за да се соочи со технолошки или научен проблем алатки од:... [-]


магистрирал во компјутерската математика

Jaume I University (Universitat Jaume I)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 1 - 4 години September 2019 Шпанија Castellón de la Plana + 1 more

Главната цел на курсот е да се обучуваат во компјутерската математика, сеопфатна и интегриран начин, професионалци во областа на математичко моделирање на проблемите во индустријата и компанија. Профилот е право разноврсна, комбинирање на солидна математички основа со одлична техничка позадина во компјутерски науки и е подготвена за употреба на софистицирани алатки со способноста на математички апстракција. [+]

Главната цел на курсот е да се обучуваат во компјутерската математика, сеопфатна и интегриран начин, професионалци во областа на математичко моделирање на проблемите во индустријата и компанија. Профилот е право разноврсна, комбинирање на солидна математички основа со одлична техничка позадина во компјутерски науки и е подготвена за употреба на софистицирани алатки со способноста на математички апстракција. ... [-]


Магистер по индустриски математика

Universidade da Coruña
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Шпанија A Coruña

Мајсторот Интеруниверзитетската во индустриска математика (M2i) е организирана од страна на три Галициски универзитети, заедно со универзитетите Карлос III и Политехничкиот универзитет во Мадрид. Се состои од специјалитети Математичко моделирање и нумерички симулации. Насловот се добиени по донесувањето на 90 кредити, од кои 30 се за мајстор на проектот, развиен во соработка со компанијата. [+]

Вовед

На Заедничка Мастер во индустриска математика (M2i) е организирана од страна на три Галициски универзитети, заедно со универзитетите Карлос III и Политехничкиот универзитет во Мадрид.

Се состои од специјалитети Математичко моделирање и нумерички симулации. Насловот се добиени по донесувањето на 90 кредити, од кои 30 се за мајстор на проектот, развиен во соработка со компанијата.... [-]


господар во применети и компјутерската математика

KTH Royal Institute of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Stockholm

Студентите од магистерската програма по применета и компјутерска математика ќе станат квалификувани применети математичари, добро подготвени за напредни индустриски позиции или континуирани дипломски студии. Програмата содржи четири песни: компјутерска математика, финансиска математика, теорија за оптимизација и системи и статистичко учење и анализа на податоци. [+]

Студентите од магистерската програма по применета и компјутерска математика ќе станат квалификувани применети математичари, добро подготвени за напредни индустриски позиции или континуирани дипломски студии. Програмата содржи четири песни: компјутерска математика, финансиска математика, теорија за оптимизација и системи и статистичко учење и анализа на податоци.

Применета и компјутерска математика во KTH ... [-]

Магистер по математика за информатички технологии

Charles University Faculty of Mathematics and Physics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Чешка Prague

Оваа програма мајстор се фокусира на подлабоко познавање на различни математички дисциплини и нивните алгоритамски аспекти. Студентот може да се специјализира или во математиката за информациска безбедност или во компјутерската геометрија. [+]

Програмата овој мајстор се фокусира на подлабоко познавање на различните математички дисциплини и нивните алгоритамски аспекти. Студентот може да специјализира или во математика за информациска безбедност или во компјутерска геометрија.

Математиката за информациска безбедност се фокусира на продлабочување на теоретското познавање на теоријата на броеви, теоријата на веројатност, теоријата на кодови за корекција на грешките, теоријата на сложеност, теоријата на елиптични кривини и компјутерската алгебра применети на некои од овие предмети. Посебно внимание се посветува на практичните аспекти како што се интернет-безбедност, стандарди во криптографијата и правните аспекти на безбедноста на податоците.... [-]


Господар во напредна физика и применета математика (MFMA)

Universidad de las Islas Baleares - UIB
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Шпанија Palma

Целта на Магистер по Напредно физика и применета математика (MFMA) е да обезбеди напредна обука, со цел особено на оние студенти кои се стремат одделение потоа да ги извршуваат докторски студии. [+]

Што е тоа?

Целта на Магистер по Напредно физика и применета математика (MFMA) е да обезбеди напредна обука, со цел особено на оние студенти кои се стремат одделение потоа да ги извршуваат докторски студии.

Затоа е првенствено истражување-ориентирана мајстор. Тоа бара структура која го прави можно специјализација во одредени истражувачки области на посебен квалитет. На UIB има спомнувањето на кампусот на меѓународните совршеност, кој содржи линија за физика, компјутерски и апликации. Оваа линија вклучува одредени истражувачки групи, кои со текот на времето се развиле задача на врвни меѓународни. Тоа е причината зошто пет области директно поврзани со овие групи се нудат: астрофизика и релативноста, геофизичка течности, Материјали физика, Квантна системи и применета математика.... [-]


господар во компјутерската математика

Technical University of Ostrava
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Ostrava

Компјутерската математика има посебен фокус на важни области на применета математика во однос на другите гранки на информатичка и комуникациска технологија, во која студентите можат да ги користат кога се занимаваат со практични проблеми на работното место. [+]

Факултет за електротехника и компјутерски науки

Филијала студија

Компјутерската математика

Гранка Профил

Компјутерската математика има посебен фокус на важни области на применета математика во однос на другите гранки на информации и Комуникациски технологии, Во која студентите можат да ги користат кога се занимаваат со практични проблеми на работното место. Студентите се стекнат солидна основа за кариера, или може да продолжи во докторска програма се фокусира на развој на нови методи за пресметковни решенија на инженерски проблеми со одредена апликација во R & D. Компјутерската математика е гранка на програмата на информатичко-комуникациската технологија студија.... [-]


MSc во континуумот механика: основи и апликации

Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Русија Saint Petersburg

Магистрирал програма континуум механика: Основи и апликации е насочена да се подготви мајстори, кои се способни да формулираат и да се реши широк спектар на проблеми кои произлегуваат во различни полиња на континуумот механика - и механика на цврсти материи и течности, со фокус на интердисциплинарна, во силна врска со инженерски апликации во hi-tech и напредни производствени технологии [+]

Магистрирал програма континуумот механика: Основи и апликации е насочена да се подготви мајстори, кои се способни да формулираат и да се реши широк спектар на проблеми кои произлегуваат во разни области на континуумот механика - и механика на цврсти материи и течности, со фокус на интердисциплинарна, во силна врска со инженерски апликации во hi-tech и напредни производствени технологии - во духот на концептот за едукација на STEM, чија цел е стекнување на вештини од 21 век во науката, технологијата, инженерството и математиката.... [-]


двојна меѓународни мајстори во математичката информатика

West Catholic University - Université Catholique de l’Ouest
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2019 Франција Angers

Двоен Меѓународниот мајстори во Математичка информатика е уникатна програма дадено од страна на две академски реномирани универзитети во Европа: Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија и Универзитетот Catholique de l'Ouest, Франција. [+]

М-р компјутерски науки и информатика - Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија М-р применета математика - Универзитетот Catholique de l'Ouest, Франција

Двоен Меѓународниот мајстори во Математичка информатика е уникатна програма дадено од страна на две академски реномирани универзитети во Европа: Ливерпул Надеж универзитет, Велика Британија и на Универзитетот Catholique de l'Ouest, Франција.... [-]


Магистер по применета математика и компјутерски науки (AMCS)

King Abdullah University of Science and Technology
Студии врз за студентски град 3 семестри September 2019 Саудиска Арабија Thuwal

Програмата за применета математика и компјутерска наука (AMCS) ги едуцира учениците за конструирање и решавање на математички и компјутерски модели на реални светски проблеми. [+]

За програмата

Програмата за применета математика и компјутерска наука (AMCS) ги едуцира учениците за конструирање и решавање на математички и компјутерски модели на реални светски проблеми. Две степени програми се понудени: MS степен (под или теза или не-теза опција) и доктор на науки. степен. Приемот на една програма не гарантира пренос на друг.

На применета математика и компјутерска наука програма нуди специјализации во три различни насоки (наречен "песни"): применета математика (AM), компјутерската наука и инженерство (CSE) и статистика (СТ).... [-]


Магистер по математика и моделирање. Специјализација: Анализа и математичка физика

Linnaeus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Teleborg

Технологијата што ја користиме во денешното општество е во сè поголема мера врз основа на математички модели и пресметки. Анализата со математичката физика ви дава сеопфатно образование по математика, насочено кон математичката физика. Ќе учат курсеви во комплексна анализа, теорија на дистрибуција и парцијални диференцијални равенки [+]

Технологијата што ја користиме во денешното општество е во сè поголема мера врз основа на математички модели и пресметки.

Оваа програма ќе одговара на секој кој е заинтересиран за математика и сака да ги примени своите вештини за решавање на проблемите и за создавање на нови математички модели. Исто така, ви дава можност да започнете академска кариера.

Постојат три специјализации (сите завршуваат со работа на магистерскиот труд).... [-]