Пребарај за Мастерс во Arts

Најди ги вашите магистерска диплома по Arts овде!

Arts

Со магистерска диплома е академски степен доделувало на поединци кои успешно означување на повисоко ниво на експертиза. Постојат два главни типови на Мастерс - научи и истражување.

Академската област на студии уметност се состои од широк спектар на различни уметнички форми. Студентите можат да изберат да се фокусира на одредена област на интерес или учење на историјата и културата на уметноста во целина.

Мајстори Arts диплома. Ги добиете сите информации за господар во Arts, да заштедат време и се јавите во училиштето директно тука!Господар во Arts

Читај повеќе

магистратура во современата уметност пазари

NABA - Nuova Accademia di Belle Arti, Milano
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Италија Милан

Мајсторите во современата уметност пазари е патот на интензивни студии во насока на обезбедување на ефективни алатки за да се интерпретираат на структурата и динамиката на пазарот на уметнички дела, со особено внимание на современите јазици. Курсот вклучува теоретски часови, наставни практиканти, посети на галерии, изложби, фондации и музеи. [+]

Мајстори Arts диплома. 5 СТИПЕНДИИ СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ НА КОНКУРЕНЦИЈАТА пазари. Краен рок: 12 мај Мајсторите во современата уметност пазари е патот на интензивни студии во насока на обезбедување на ефективни алатки за да се интерпретираат структура и динамика пазарот на уметнички дела, со особено внимание на современите јазици. Курсот вклучува теоретски часови, наставни практиканти, посети на галерии, изложби, фондации и музеи. Мајсторите во современата уметност пазари им овозможува на студентите да се добие во директен контакт со уметничкиот систем преку предавања и работилница со основани индустриски професионалци. Магистер по современа уметност пазари соработува со мрежа на институции, зборници и уметност на меѓународно реномирани центри на уметнички галерии, аукциските куќи, саеми, музеи, фондации, уметност центри, центри за уметничко експериментирање , фестивали, списанија, редакциски и специјализирани информации сајтови. Програмата за обука се состои од два циклуси: првиот е посветен на "училница активности и работилници, Вториот практиканти, конференции и подготовка на финалниот проект. На теоретски часови се развива околу две главни тематски области: хуманистичките науки се занимава со јазиците модерна и современа уметност, историјата на приватни и музејски збирки, активности за експлоатација на уметничко наследство. областа економските и правните Тој се фокусира на оперативни структури на уметноста и на пазарот економските процеси кои го карактеризираат, обраќајќи се во детали за правни, менаџерски, технички и административни. Студентите ќе бидат во можност да се спроведе во период од практиканти По завршување на курсот, да се изгради на стекнатото знаење и да дојдат во директен контакт со различни реалности на пазарот. Таму ќе биде серија на... [-]

Господар во историјата на уметноста и музејските студии

Paris-Sorbonne University Abu Dhabi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Обединети Арапски Емирати Абу Даби

Париз-Сорбона универзитет (Париз IV) и Ecole du Louvre нудат магистрирал во "Историја на уметност и музејски студии", на новиот кампус на Универзитетот Париз Сорбона во Абу Даби на островот Ал Реем. Соработката помеѓу овие две престижни француски институции е без преседан. [+]

Париз-Сорбона универзитет (Париз IV) и Ecole du Louvre нудат магистрирал во "Историја на уметност и музејски студии", на новиот кампус на Универзитетот Париз Сорбона во Абу Даби на островот Ал Реем. Соработката помеѓу овие две престижни француски институции е без преседан. Само градот Абу Даби се подготвува да отвори не помалку од седум нови музеи, вклучувајќи го и Лувр. Во наредните години, квалификуван персонал, обучени во областа на историјата на уметноста и во различни професии поврзани со управувањето со музеј, ќе биде потребно да се придржуваат на научни и интелектуални квалитетот на овие институции. Тоа е во овој специфичен контекст и со цел да одговори на овие барања, дека оваа професионална мајстор програма е дизајнирана. Таа е дел од развојот на PSUAD, единствената високообразовна институција која нуди додипломска програма во историјата на уметноста и археологијата во регионот на Заливот од 2006 година. Да им понуди прва класа образование, PSUAD одлучи за зголемување на обемот на своето знаење преку партнерство со научните тимови на Ecole Лувр и иднината Лувр во Абу Даби. Високо ниво на сеопфатно образование Теоретскиот дел од професионалната програма "Историја на уметноста и музејските студии", како што е случај денес за програмата БА, ќе биде обезбедена од визитинг професори од одделот за историја на уметност и археологија на Универзитетот Париз Сорбона, додека куратори , Реставратори и специјализирани професори од Ecole du Louvre ќе бидат задолжени за специфични содржини и професионални предавања. Повремено, реномирани личности од уметничкиот свет ќе ги споделат своите знаења и компетенции со студентите, во рамките... [-]

ма во музеј студии

University of San Francisco - College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна August 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Во ера на зголемување на глобализацијата, дигитализацијата и соработка, музеи се претворија во важни и витални сајтови за заедницата ангажман и јавен дијалог. [+]

Мајстор во Музејот студии Во ера на зголемување на глобализацијата, дигитализацијата и соработка, музеи се претворија во важни и витални сајтови за заедницата ангажман и јавен дијалог. На Универзитетот во Сан Франциско нуди диплома единствен мајстор во Музејот студии кои ги подготвува своите дипломирани за позиции на лидерство во уметнички, културни и културното наследство организации кои работат во овој постојано се менува социјалната динамика. На USF М-р програма во Музејот студии се фокусира на дизајн и кураторски практики; образованието и новите технологии; зачувување и заштита на културното наследство; и уметноста и културниот менаџмент, финансиски менаџмент и управување со проекти. Студентите се интегрираат и да се применува знаењето и дисциплини, со цел да се анализира глобалните прашања - од еднаквост и разновидност, за социјална правда и човекови права. Искуство во Сан Франциско Музеј студии, студентите уживаат во богатата искуства на располагање во Сан Франциско, еден од светските 's повеќето различни, космополитски и убави гради. Одење на голема музејска комплекси на Голден Гејт Парк - вклучувајќи ги и младите Музејот де и Калифорнија академија на науките - USF, исто така, лежи во близина на музеи и културни институции во центарот на Сан Франциско, Беркли, Оукланд, Пало Алто и Сан Хозе. Како финансиски, културен и технолошки центар на Западниот брег на САД, Сан Франциско е еден од повеќето економски и културно витален региони на светот.... [-]


Магистер по уметност и култура студии со специјализација во уметноста, културата и општеството

Erasmus School of History, Culture and Communication - Erasmus University Rotterdam
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Холандија Ротердам + 1 more

Во уметноста програма на мајстор, култура и општество, ние ќе ви учат на вештини за да се советува и да стане дел од културни организации. По дипломирањето, ќе биде експерт за да се обратат за знаења за културната маркетинг, или за подобро разбирање на вкусови и мотивации на публиката. [+]

Магистер по уметност и култура студии со специјализација во уметноста, културата и општеството Зошто да изберете Уметност, култура и општество во Ротердам? Во уметноста програма на мајстор, култура и општество, ние ќе ви учат на вештини за да се советува и да стане дел од културни организации. По дипломирањето, ќе биде експерт за да се обратат за знаења за културната маркетинг, или за подобро разбирање на вкусови и мотивации на публиката. Уметност, култура и општество нуди уникатен пристап кој ги интегрира денешна начини на производство, дистрибуција и потрошувачка на уметноста и културата и надвор од националните културни граници. Вие се обучени да се гледа нови можности и воспоставување на нови модели за организирање на уметноста и културата, со користење на врвни увид врз политиката, маркетинг, публиката и образование. Кариери Оваа програма мајстор е совршено прилагоден за вистинските љубители на културата, кои сакаат да го претворат своите страст во кариерата. Ние ви подготвиме за управување, политика или комуникација позиции со компании и културните институции, како што се музеи, театри и оркестри, радиодифузерите и издавачи. Но, исто така, ако вашата амбиција е политика или управување позиција со владата или улога во академското образование и истражување, оваа програма е одличен избор. За специјализација: Уметност, култура и општество Во оваа специјализација на мајстор уметност и култура студии, ќе се стекнат со знаења и да добијат подобро разбирање на развој, воспоставување и стратегиите на меѓународната уметност во светот. Ќе учат овие аспекти во однос на случувањата во општеството како целина. По дипломирањето, вие сте професионалец... [-]

господар во музеологијата новите медиуми и комуникација музеј

International University of Languages and Media
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 семестар January 2018 Италија Милан

Нашиот мајстор курс има уникатен пристап кон музеологијата во својата повеќето иновативни трендови особено на европско ниво. Тоа се врши на под покровителство на Европската фондација Музејот академија (NL) кој придонесува со своите експерти и со дидактички средства. Онлајн модули нудат можност да учествуваат во овој курс, исто така, на студентите во странство под внимателен туторство. [+]

Мајстори Arts диплома. господар Цел Нашиот мајстор курс има уникатен пристап кон музеологијата во својата повеќето иновативни трендови особено на европско ниво. Тоа се врши на под покровителство на Европската фондација Музејот академија (NL) кој придонесува со своите експерти и со дидактички средства. Онлајн модули нудат можност да учествуваат во овој курс, исто така, на студентите во странство под внимателен туторство. Летната школа ќе се одржи во кампусот IULM во Милано, светски град на дизајнот и модата и повеќето различни италијанскиот град. Семинари се планирани во Милан, како и на други локации низ Европа. Овој мајстор на курсот е дизајниран за оние кои се заинтересирани за стекнување на искуство во современата музеологија и interlinkages помеѓу музејот и наследство, како и во новите медиуми и музеј комуникација. Дипломирани студенти од курсот ќе бидат подготвени да ги извршуваат кариера во музеи и институции наследство, културни организации, образовни институции кои се занимаваат со прашања наследство. господар на програмата Студиската програма се состои од: Еден семинар од 5 дена во Милано, на отворањето на курсот; 4 on-line модули со учество на експерти и практичари со документирани меѓународно искуство; 6 денови на Летната школа и дипломи давање церемонијата во Милано вклучувајќи еднодневна екскурзија во Венеција; Слободен присуство на изборен меѓународни состаноци во ко-организација на Европската академија музеј во текот на семестарот. Оваа програма е предмет на мали промени поради организациски околности. Теми Милан Семинар Еволуција на Дефиницијата музеј управување со музеите Вкупно за управување со квалитет во музеите изложба планирање Музеи и културно наследство Мултимедија... [-]

господар 's степен во економија и менаџмент на "уметноста и културното наследство (Милан) - Италијанската патека

Il Sole 24 ORE Business School
Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци October 2017 Италија Милан

Целта на мајстор со полно работно време на економија и менаџмент на "уметноста и културното наследство е да ги обучи професионалци во можност да се вклопи во поголемите компании и уметнички институции и културното наследство во Италија и во странство, како и во консултантски фирми од областа на реализација на уметнички и културни проекти. [+]

Целта на мајстор со полно работно време на економија и менаџмент на "уметноста и културното наследство е да ги обучи професионалци во можност да се вклопи во поголемите компании и уметнички институции и културното наследство во Италија и во странство, како и во консултантски фирми од областа на реализација на уметнички и културни проекти. СТРУКТУРА Господарот, со полно работно време, затворен и задолжително број посетеност, на вкупно времетраење од 10 месеци: 6 во училница и 4 курс за обука stage.PROGRAMMAIl е поделена на три главни делови: училница за обука, проверки на крајот на секоја модул и работа на проекти, практиканти. програма училницата е поделен на модули за вкупно 120 дена во училницата и лицето, со практични и иновативен пристап, на следниве прашања: Предусловот Основни економија Фундаментални на современата историја на уметност Учам ФОРМИ "Систем на уметноста": структурата и карактеристиките на секторот пазарот на уметнички дела и инвестирање во уметнички средства Организацијата и управувањето на институциите и на уметнички и културни проекти Маркетинг и комуникација на институциите и на уметнички и културни проекти Технологија и мултимедија за подобрување на уметноста и културното наследство Правото и законодавството на културното наследство и културни активности јавните политики и приватното финансирање на проекти од културата Уметност и култура на територијата и туризам индустријата за култура: филм, аудио-визуелни и театар. управување со логика и случајот истории ФАЗА Практикантска работа е составен дел на курсот за обука, претставува значајна можност за привилегирано влез и ги забрза во светот на бизнисот. Поточно, главните можности за кариера се: национални... [-]

господар во музеј студии

Across the Pond
Студии врз за студентски град Целосна August 2018 Обединетото Кралство Aberdeen Belfast Brighton Canterbury Cardiff Chester Cirencester Colchester Edinburgh Epsom Exeter Falmouth Farnham Glasgow Guildford Huddersfield Leeds Leicester Lincoln Liverpool London Loughborough Manchester Newcastle Norwich Nottingham Oxford Reading Rochester Sheffield + 28 more

Музејот студии не е нешто што може да пораснат сакаат да учат, но тоа е одличен начин да се запознаат со уметност, естетика, археолошки предмети, бизнис, и историјата на сите во еден предмет. Дури и подобро, да биде во можност да го учат во една земја која е богата со артефакти и култура. Секој од нашите партнери, кој нуди Музејот студии, носи нешто различно од нивните програми. [+]

Мајстори Arts диплома. Музејот студии не е нешто што може да пораснат сакаат да учат, но тоа е одличен начин да се запознаат со уметност, естетика, археолошки предмети, бизнис, и историјата на сите во еден предмет. Дури и подобро, да биде во можност да го учат во една земја која е богата со артефакти и култура. Секој од нашите партнери, кој нуди Музејот студии, носи нешто различно од нивните програми. Тоа е важно да се знае она што би сакал да се фокусира на (уметнички музеи, бизнис аспекти на водење на музејот, класици, итн) со цел да се направи правилна одлука за себе. Како додипломски студент, можете да очекувате повеќе од една сеопфатна програма која се фокусира широко на музеи и друга тесно поврзани со предметот. Ова може да биде историја на уметност со Музејот студии на Универзитетот на Источна Англија или Универзитетот во Лидс, или музеј и класични студии на Универзитетот во Рединг. Заинтересирани за учење за и создавањето на експонати кои објекти се прикажани во? Потоа Универзитетот Линколн Дизајн за изложба и музеи може да биде избор за вас. Ова е навистина голема разбира за оние од вас кои се заинтересирани за одредени историски / уметнички предмет, но би сакал да се прошири опсегот да го совладате нешто друго, како и. Тоа, исто така, ја отвора вратата за голем број на различни програми господар во субјектите на хуманистичките науки. Како студент на постдипломски студии може да се очекува повеќе од фокус на музејот и галерии. Ова може да... [-]

Master's Degree in Conservation Science and Technology for Cultural Heritage

Ca' Foscari University of Venice
Студии врз за студентски град Целосна October 2017 Италија Венеција

[+]

Курсот за обука е дизајниран да ги подготви професионална фигура во можност да комуницирате со експерти во други дисциплини кои се вклучени во процесот на заштита и зачувување на културните вредности, дејствува како техничка и научна референца. Сите информации во врска со одредбите и условите и времето на регистрација наскоро ќе бидат објавени. [-]

Магистерски степен во реклами фотографија, мода и уметност насока

Seeway - Barcelona
Студии врз за студентски град Дел-студии 9 месеци October 2017 Шпанија Барселона

Мајстор во професионална фотографија и рекламирање специјализација во мода и начин на живот претставува идеална за производство на професионални референци и способен за генерирање на трендови од сопствената творечка личност на животната средина. [+]

Мајстори Arts диплома. На Господар во професионална фотографија и Рекламирање во нивната специјализација во мода и начин на живот претставува идеална за производство на професионални референци и способен за генерирање на трендови од сопствената творечка личност на животната средина. Духот на Мајстор програма, која ги надминува чисто фотографија и ги опфаќа широк спектар на надлежности на други области и дисциплини во светот на модата дизајн и комуникација произлегува од желбата да се комбинираат на барањата на пазарот на трудот во постојано редефинирање со индивидуални аспирации и визии за секој учесник. Неговата оска на специјализација е фотографија мода и начин на живот во своите сливот и вкрстувањето со Дирекцијата за уметност. Програмата, ориентирана кон креативност и иновации, кои ги покриваат сите важни аспекти потребни за да се справи со концептуализација, развој и имплементација на визуелни проекти комерцијални, реклама и комплетен личен, професионален квалитет и силен печат авторот. резиме Усовршување: магистерска диплома Кредити: 40 ЕКТС Работно време: вторник и четврток од 18:30 до 21: 30ч Режим: Барселона Семестар: октомври до јуни. забелешки: училница за обука. 100% практични насоки. Мали групи. Цели Образовниот Целта на мајстор е да ги обучи учесниците како водечки професионалци со иницијатива и стил, кои нудат домен на знаења, алатки, процеси и методологии на технички, естетски и менаџерски, секогаш дава предност на поголемиот дел од проширување на своите склоности и вештини. Вие ќе бидете во можност да го контролира целиот процес на создавање и производство и можете да postularte како автор и творец на трендови. Студијата план Мајсторот на... [-]

M.des. во информатичката уметност и дизајн пракса информации

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

Информатичко уметност и информации Дизајн разбира на Srishti ќе се истражуваат идејата дека сите податоци се наратив. Информацијата е приказна, но со целисходност. Приказни занает нашиот идентитет, тие се лекува, информира, предизвик и да се работи од кои нашите животи се направени од. [+]

M.Des. во информатичка уметност и информации Дизајн пракса Ние се зачува и пренесе културата, јазикот и сите историски рекорд, без разлика дали или мит реално, користејќи ја моќта на наратив. Наративен или приказни кои не се само усно и писмено, но во уметноста, во танц, музика и драма, која ги опфаќа филозофија, историја, политика, животната средина и социјалните науки. Информатичко уметност и информации Дизајн разбира на Srishti ќе се истражуваат идејата дека сите податоци се наратив. Информацијата е приказна, но со целисходност. Приказни занает нашиот идентитет, тие се лекува, информира, предизвик и да се работи од кои нашите животи се направени од. Традиционалните граници на раскажувањето постојано се скршени во интерфејси на глобално и на локално, на традиционалното и современото. Пристап до информации е правење на физичките граници на светот во кој живееме порозни. Со повеќе екрани, постојана конекција, социјални и масовните медиуми е донесена на една сосема нова форма. Наративниот стана сеприсутната, без разлика дали тоа да биде комплексна податоци кои треба да бидат ефикасно дистрибуирани за различни публики, со користење на различни медиуми, или да се користи како алатка за истражување со заедниците во тек. Во рамките на простори "е поетска патување низ живописен предел на Andamans. Chaitali Пау го користи водени бои за да се прикаже на флуидноста на вода и восок слики открива движењето на песок и вода за време на плимата и осеката. Од општество базирано на знаење, предизвикот е да се преселат во општеството мудрост-базирана. За таа цел, ние бараме да се најдат начини... [-]

господар на букви во историјата на уметноста: измислување современа уметност

University of Glasgow
Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри August 2018 Обединетото Кралство Glasgow

Измислување модерна уметност ви овозможува да се разбере како сликарство, дизајн и архитектура се нови форми и значења во ерата на радикални социјални, научни и технолошки промени. Кои работат со водечки експерти, ќе научат да се интерпретираат овие од теоретски, како и објектно-базирани пристапи. [+]

Мајстори Arts диплома. Историја на уметност: измислување модерна уметност, 1768-1918 MLitt Измислување модерна уметност ви овозможува да се разбере како сликарство, дизајн и архитектура се нови форми и значења во ерата на радикални социјални, научни и технолошки промени. Кои работат со водечки експерти, ќе научат да се интерпретираат овие од теоретски, како и објектно-базирани пристапи. Зошто оваа програма Водечки светски ресурси, од Факултетот за арт Чарлс Рени Мекинтош е со збирката на Барел и на Hunterian, дом на најголемата јавна дисплеј Вистлер во светот. State-of-the-art колекции пристап во новата сала Келвин студиски центар, а школарината од страна на специјалисти вклучувајќи го и Мекинтош и европскиот модернизам Академски куратор. Структура на програмата Оваа програма нуди широка мешавина на предавал и истражувачки компоненти, и се учи од страна на тим вклучувајќи Академскиот кустос во студиите Мекинтош и европскиот модернизам и експерти во просветителството, Вистлер, импресионизмот, на Виенската сецесија, и историјата на фустан. Јадрото се разбира 20-кредит на "Истражувачки методи во пракса" е донесена од страна на сите ученици во Семестар 1, и обезбедува вовед во клучните техники и принципи на напредни уметност-историски студии и истражувања. Ова обезбедува основа за другите компоненти на програмата, кои се состојат од: А задолжително дисертација (60 кредити; 15-20,000 зборови, вклучувајќи ги и фуснотите и библиографијата). Тоа се поднесува во август и напишани под раководство на квалификуван учител. Тоа дава можност за само-режија истражување на тема избрани од страна на студентот во консултација со собирач на програмата и учител. Пет индивидуални опција курсеви, секоја во вредност од 20... [-]

степен во археологија и историја на уметност

University of Cagliari
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2017 Италија Cagliari

Дипломираните студенти ќе бидат квалификувани да работат на ниво на висока компетентност во музеи, superintendents, специјализирани библиотеки во Археологија и историја на уметност, локалните власти и разни институти се вклучени во истражување и унапредување на археолошки, историски и уметнички ... [+]

Дипломираните студенти ќе бидат квалификувани да работат на ниво на висока компетентност во музеи, superintendents, специјализирани библиотеки во Археологија и историја на уметност, локалните власти и разни институти се вклучени во истражување и експлоатација на археолошко, историско и уметничко наследство. конечната карактеристики тест Завршниот испит за доделување на квалификацијата на изложбата ќе се состои од писмен документ на роман тема да се договорат со еден од професорите на курсот. Извештајот мора да придонесува и не-компајлирање и ќе треба да биде подолг од 2000 карактери во 50 папки. Преку дискусија, кандидатот ќе биде во можност за да се демонстрира специјализирано ниво на знаења и вештини стекнати во една дисциплина и во одредената област, со внимание на сродни области. потребните вештини за пристап За пристап до степен потребен значителен иницијална подготовка во сопственост на основни знаења од областа на археологијата, историјата на уметноста, историјата, законите на културното наследство и основни компјутерски вештини веќе стекнатото пред проценката на индивидуални подготовка, по можност преку програма за додипломски студии со културно наследство. Конкретно, студентите мора да заврши најмалку 12 кредити во областа на историската дисциплини; најмалку 12 кредити во областа на античка и средновековна цивилизација; најмалку 60 кредити во рамките на дисциплини кои се однесуваат на историски археолошки и уметничко наследство, архива и библиотека, социјална антропологија и животната средина; најмалку 6 кредити во контекст на законодавството и управувањето со културното наследство. За тестирање за тестирање на повеќе избор квиз се планира на начин со кој ќе бидат соодветно дефинирани во учебната прописите на курс на... [-]

Господар во управувањето со уметноста

IED – Istituto Europeo di Design Rome
Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци February 2018 Италија Рим

Магистерски студии по Управување со уметностите е 11-месечен интердисциплинарен курс за целосно потопување, што е навистина опремен со единствена патна формула. Студијата план се одвива во три различни престижни локации, Фиренца, Рим и Венеција, за да ги ангажираат учениците во големата турнеја на современата уметност, со фокус на работните места на иднината. [+]

Мајстори Arts диплома. На Магистерски студии по менаџмент на уметност Е 11-месечно интердисциплинарен курс за целосно потопување, што е навистина опремен со единствена патувачка формула. Студијата план се одвива во три различни престижни локации, Фиренца, Рим и Венеција, за да ги ангажираат учениците во големата турнеја на современата уметност, со фокус на работните места на иднината. Магистерски курс гради централна фигура за животот на културните институции кои се занимаваат со управување со уметнички проекти. Овој професионалец е способен за идентификување на иновативни содржини, структурирање на сеопфатен распоред на настани, планирање и развој на настани за прибирање финансиски средства и управување со ресурси. Можности за кариера - На крајот на курсот студентите би можеле да работат во уметнички и културни компании и фондации, во национални и меѓународни културни институции и профитни или непрофитни културни организации. Тие исто така можат да работат во областите поврзани со современата уметност и претпријатијата кои инвестираат во културниот пазар како банки, осигурителни компании, компании за управување со настани, трговски саеми, уметнички фондации, компании за изложба или компании кои работат во комуникацискиот свет. Партнерствата со културни институции како Fondazione Palazzo Strozzi, MIBAC, Federculture e Peggy Guggenheim Collection обезбедуваат уникатно искуство во областа на уметноста. Цел - Овој студиски пат е отворен за дипломирани студенти од хуманитарни науки и уметнички области кои доаѓаат од целиот свет, кои сакаат да ги развијат своите уметнички знаења преку студиска турнеја која ги допира главните италијански уметнички градови. Методологија и структура - Магистер по уметност управување е поделена на два оперативни модули,... [-]

Господар во управувањето со уметноста

IED – Istituto Europeo di Design Florence
Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци February 2018 Италија Фиренца

Магистерски студии по Управување со уметностите е 11-месечен интердисциплинарен курс за целосно потопување, што е навистина опремен со единствена патна формула. Студијата план се одвива во три различни престижни локации, Фиренца, Рим и Венеција, за да ги ангажираат учениците во големата турнеја на современата уметност, со фокус на работните места на иднината. [+]

На Магистерски студии по менаџмент на уметност Е 11-месечно интердисциплинарен курс за целосно потопување, што е навистина опремен со единствена патувачка формула. Студијата план се одвива во три различни престижни локации, Фиренца, Рим и Венеција, за да ги ангажираат учениците во големата турнеја на современата уметност, со фокус на работните места на иднината. Магистерски курс гради централна фигура за животот на културните институции кои се занимаваат со управување со уметнички проекти. Овој професионалец е способен за идентификување на иновативни содржини, структурирање на сеопфатен распоред на настани, планирање и развој на настани за прибирање финансиски средства и управување со ресурси. Можности за кариера - На крајот на курсот студентите би можеле да работат во уметнички и културни компании и фондации, во национални и меѓународни културни институции и профитни или непрофитни културни организации. Тие исто така можат да работат во областите поврзани со современата уметност и претпријатијата кои инвестираат во културниот пазар како банки, осигурителни компании, компании за управување со настани, трговски саеми, уметнички фондации, компании за изложба или компании кои работат во комуникацискиот свет. Партнерствата со културни институции како Fondazione Palazzo Strozzi, MIBAC, Federculture e Peggy Guggenheim Collection обезбедуваат уникатно искуство во областа на уметноста. Оваа студија пат е отворена за дипломирани студенти во хуманитарни науки и уметнички области кои доаѓаат од целиот свет, кои сакаат да ги развијат своите уметнички знаења преку студија-турнеја што допира до главните италијански уметнички градови. Магистер по уметност управување е поделена на два оперативни модули, се карактеризира со посебен курс на студии во однос на... [-]

Господар - историјата и методологијата на историјата на уметноста / современите истражувања и дизајн технологија во уметноста

Far Eastern Federal University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Владивосток

На програмата е наменета за обука на мајстори во областа на византиската уметност, интеркултурна комуникација, народната уметност и креативност, уметност на Далечниот Исток и земјите од Пацификот Rim, уметнички иновации во уметноста на XX век. [+]

Мајстори Arts диплома. Роботека На програмата е наменета за обука на мајстори во областа на византиската уметност, интеркултурна комуникација, народната уметност и креативност, уметност на Далечниот Исток и земјите од Пацификот Rim, уметнички иновации во уметноста на XX век. стекнати компетенции спроведување на културни студии; создавањето на независни креативни проекти, од образложението бизнис планирање развиен од страна на start-up, лидер во областа на културата и уметноста. Конкурентни предности пракса-ориентирана обука врз основа на музеи, театри, библиотеки, галерии, изложба центри; флексибилна комбинација на истражување пристапи во теоретските, историски, образование и обука за организација на проектот на уметноста во современи услови; можност да го продолжат своето образование во дипломиран училиште врз основа на Далечниот Исток Сојузна Универзитетот на тема "Теорија и историја на уметност"; дисертација совет за уметност и култура. Областа на професионална активност и вработеност јавните органи за заштита на историското и културното наследство; музеи; галерии; уметност колеџи и училишта; истражување и дизајн одделенија на уметноста организации и туризам; истражувачки центри; медиумите. Приближно програма Актуелните проблеми на историјата уметноста методологијата (за актуелните проблеми на методологијата на историјата на уметноста) Интердисциплинарна пристапи во современата историја на уметноста и теоријата Проблеми на проучувањето на уметноста на Далечниот Исток Организација на активностите арт-проект Организација на конгрес и изложба активности Методологија на научно истражување (методологија на истражување) Трендови и училишта на историјата странска уметност (историографија) Трендови и школи на Руската историјата на уметноста (историографија) Методолошки проблеми на ранохристијански и византиската уметност истражување (методолошки проблеми во проучувањето на почетокот на христијанската и византиската уметност) Информатичката технологија... [-]