Пребарај за Мастерс во Business Management

Најди ги вашите магистерска диплома по Business Management овде!

Business Management

Во сите бизнис активности, управување е термин кој се користи да се однесуваат на сите улоги игра од страна на менаџери во една организација. Целта на областа е да се добие ефикасни техники за контрола и организирање напори во режија начин да се постигнат целите. Во бизнисот, раководните вештини се сметаат како основни за успехот и континуитет на една организација. Како постдипломски курс за обука, мајстор во Бизнис менаџмент е наменета за опремување на студентите со капацитет за да се олесни производството и трговијата со акции кои резултати во резултатите од системот. Во универзитети во светот, студентите имаат можност да се запознаат квалитет лидерски вештини за подобрување на нивната кариера потези. Програмата има релевантни аспекти да имаат дипломирани опремени со квалитет вештини во сите големи организациски полиња. Еден мора да биде подготвена да направи квалитетни истражувања и вежбање вештини за подобрување на ситуацијата во рака. На пазарот е лесно достапен за дипломирани студенти од целиот свет.Лидерство е за сите еден мора да научат да се справи со додека во светот на бизнисот. Бизнис менаџмент мајстори степен е тоа мудра одлука за млади професионалци и оние кои имаат потреба за подобрување на нивните кариери. Магистерски степен во Бизнис менаџмент е глобално прифатени и признаени разбира низ целиот свет. По дипломирањето на Магистер по Бизнис менаџмент програма, еден има можност да го обликуваат светот на управување во јавниот и во приватниот сектор.

Читај повеќе

магистерски студии по бизнис менаџмент и маркетинг менаџмент

EAE Business School
Студии врз за студентски град Дел-студии 1 година October 2017 Шпанија Барселона Мадрид + 1 more

Магистер по менаџмент и маркетинг менаџмент учи учесниците да управуваат со продажбата тимови во која се менува и се повеќе глобализирани, темелно познавање на нашите клиенти и ... [+]

Магистер по менаџмент и маркетинг менаџмент

За кратко време сме сведоци на глобализацијата, развојот на нови информатички технологии, сеопфатна воведувањето на Интернет во нашите животи и нови начини на купување на однесување на потрошувачите.

Јасно е дека постои нов бизнис парадигма, каде што на продажба не е цел туку средство за да постигнете лојалност од клиентите. Во овој контекст, бизнис менаџерите треба да ги зајакнат постоечките и да развијат нови вештини кои им овозможуваат успешно да се посвети на професионалните и лични предизвици со кои се соочуваат. ... [-]


мајстори степен глобалниот бизнис менаџмент

Blue Mountains International Hotel Management School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Австралија Sydney

Овој курс е наменета за искусни професионалци кои сакаат да се промени или подобрување на нивните кариери или професионалци со диплома за додипломски студии кои сакаат да ги преземе своите студии на друго ниво. Таа обезбедува меѓународна квалификација управување со бизнисот, кој ги подобрува бизнис acumen за глобалната угостителството и / или услуги организација начин на размислување. [+]

Влегување Курс Потребно Степен Квалификација вОЗРАСТ Англиски јазик на владеење Квалификација Глобална Бизнис менаџмент господар 21 + 6,5 ИЕЛТС ((i) или еквивалент) Признати диплома (било која област) Како нашите постдипломски разбира дела Овој курс е наменета за искусни професионалци кои сакаат да се промени или подобрување на нивните кариери или професионалци со диплома за додипломски студии кои сакаат да ги преземе своите студии на друго ниво. Таа обезбедува меѓународна квалификација управување со бизнисот, кој ги подобрува бизнис acumen за глобалната угостителството и / или услуги организација начин на размислување. Во сите класи се одржа во нашите не-станбени Извршниот бизнис центар во Сиднеј. Оваа локација е додадена предност што е во близина на центар на меѓународни компании во Австралија, обезбедување на можност да се поврзат време ќе преземе вашите студии. Курс единици Резиме На листата подолу Детали за секоја од единиците во рамките на степен Магистер Глобална Бизнис менаџмент во текот на 2 години на студирање. Секој напор е донесена за да се осигура точноста на информациите единици и предавачи понекогаш се менуваат. Сегашни студенти треба секогаш да се повикуваат на "студенти и персонал информативен систем" (SSIS) до најнови информации за предавачи, резултатите од учењето и предмети оценување. Година 1 Година 2 GBM901 глобалниот начин на размислување GBM914 Истражувачки методи GBM902 Глобалната организација GBM910 Маркетинг преку границите (E) GBM903 стратешки свест GBM911 Еластични бизнис (E) GBM904 за претприемништво и иновации GBM912 преговори и решавање на конфликти (E) GBM905 глобални проекти GBM913 Оценување технологија за глобалниот бизнис (E) GBM906 глобалната економија GBM915... [-]

Магистер по бизнис администрација - спорт бизнис менаџмент

Webber International University
Студии врз за студентски град Целосна 19 месеци August 2018 Соединети Американски Држави Orlando

[+]

Мајстори Business Management диплома. . MBA662 Финансиски одлуки Специфични барања за спортски менаџмент MBA670 интегративни приоди во спортски настани MBA671 анализа на правните и политичките аспекти на Спорт Бизнис MBA675 менаџмент и лидерство теорија MBA677 678 & Спорт Бизнис менаџмент практикум I и II: интегриран Консалтинг проект Вебер Меѓународниот универзитет ги охрабрува студентите да ги достават своите апликации на интернет во www.webber.edu/apply-to.wiu/ [-]

ма во управување со бизнисот

Link Campus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години November 2017 Италија Рим

Програмите за обука им овозможи на студентите да се развие меѓународен пристап кон разбирањето на бизнис и употреба [+]

Стратешки сеопфатен преглед на бизнис прашања, ориентацијата кон решавање на проблеми, способност да се интегрираат одредени секторски надлежности се елементите кои го карактеризираат стручност потребни за иновативни менаџмент на претпријатија и на стручни работи од областа на услугите, во детали, советодавни и финансиски услуги. Бесплатна италијански јазик, се разбира, ќе им бидат понудени на сите студенти кои пре-се применуваат од страна на првата недела од јуни. Анализа и финансирањето на инвестиции Напредно управување со бизнисот Additinal Ланг [-]

магистрирал во управување со бизнисот

Universidade Autónoma de Lisboa
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2017 Португалија Lisboa

Мајстор за бизнис администрација (MGE) на Автономниот универзитет во Лисабон (моменти, сепак) е курс дизајниран за да обезбеди пост-дипломски обука на високо квалитетни и меѓународно ниво во областа на менаџмент и бизнис администрација, барајќи да се одговори на барањата на пазарот околу знаат повеќе и повеќе практични, и се комбинираат на практиката на управување со бизнисот, со научните наплата на области на економската и бизнис науки. [+]

Мајстори Business Management диплома. На Магистер по Бизнис менаџмент (MGE) Автономниот универзитет во Лисабон (моменти, сепак) е курс дизајниран за да обезбеди пост-дипломски обука на високо квалитетни и меѓународно ниво во областа на менаџмент и бизнис администрација, барајќи да се одговори на барањата на пазарот околу времето know повеќе практични, и се комбинираат на практиката на управување со бизнисот, со научните наплата на области на економската и бизнис науки. Наставната програма на MGE и наставната програма на соодветните курсеви, основан со цел да ги подготви студентите за професионална и академска кариера на успех и на национално и на меѓународно ниво. Иако не е чисто стручна програма, MGE има силно вкоренета академски визија во светот на бизнисот, каде што темите на интернационализација и менаџмент на мали и средни претпријатија, во различни функционални области на бизнис менаџмент се однесува во пречник. На MGE програма, регистрирани во Генералниот директорат за високото образование со Р / A еф 1144/2011 / AL01 од 5 мај 2016 година, како што е наведено во Објавата бр 137/2016, објавен во Службен весник, 2 серија, број 101, на 25 мај, 2016 година, беше дизајниран со цел кандидати за носители на диплома или еквивалентно во истата научна област на курсот, или поврзана со полето за оваа намена одобрен од страна на Научниот комитет на Министерството за економија и бизнис (DCEE) моменти, сепак, сакаат да ги продлабочат своите знаења во областа на менаџмент и бизнис администрација. На 2-ри издание на MGE, што се одржува во училиштето 2017-2018 година, прави некои промени... [-]

Мајстор за менаџмент со специјализација во бизнис (mmgt)

University of Auckland Business School
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци March 2018 Нов Зеланд Окленд

Мајстор на управување е на 15-месечен предмети мајстори степен програма насочена кон обезбедување на вас со практични вештини и мрежи за поддршка на вашите успешно влегување во бизнис менаџмент ориентирани кариера со мали и средни претпријатија до поголеми корпорации. [+]

Мајстор на управување е на 15-месечен предмети мајстори степен програма насочена кон обезбедување на вас со практични вештини и мрежи за поддршка на вашите успешно влегување во бизнис менаџмент ориентирани кариера со мали и средни претпријатија до поголеми корпорации. Кариера Дизајниран за да додадете вредност на секоја ергени степен, Магистер по менаџмент, ќе ви се подготват за кариера во општата бизнис. Дипломирани студенти можат да најдат вработување во широк спектар на позиции во мало, производство или услуга индустрии. Степен структура Мајстор за управување со специјализација во бизнис е 15-месечно, 180-точка програма изучува во текот на пет квартали. Ќе учат основни курсеви за бизнис, пред да замине за студиската програма Бизнис специјализација. Исто така, ќе заврши четири професионален развој модули како важна компонента на вашиот степен. Овие ќе ви овозможат со професионални вештини кои ќе треба да ги подобрат можностите за вработување и успех во светот на бизнисот. Академските барања Да добијат влез ќе треба да имаат завршено диплома од признат универзитет или учење институција со еквивалент од најмалку една просечна Нов Зеланд Б во повеќето напредни курсеви. Ова може да биде или еден степен во бизнис * или не-бизнис степен во соодветната дисциплина, како што се уметноста, инженерството, технологија, или наука. Во оценување на вашата апликација ќе се земе во предвид рангирање на институцијата во која сте завршиле својата ергени степен, како и оценките остварени во релевантни субјекти. * Кандидатите кои имаат завршено напреден курс (а) во додипломски студии кои се сметаат за суштински сличен на курсеви во оваа програма... [-]

Le управување Des амбасадор En Contexte EUROPEEN

Universitatea De Vest Din Timisoara
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Романија Темишвар

Господарот на програмата Бизнис менаџмент во европскиот контекст (Маке) е програма на 2 годишна студија, во соработка со Лил 1 Универзитет - Наука и технологија. Студентите запишани во оваа студиска програма имаат можност да учат за еден семестар на Пак Лил, во рамките на програмата Магистер MSG - Општо за управување на деловни единици. По успешното завршување на оваа мобилност, студентите ќе добијат двојна диплома во областа на менаџментот. [+]

Мајстори Business Management диплома. На Факултетот за економија и бизнис администрација се смета за најважниот економија и бизнис факултет во текот на западниот регион на Романија за висок квалитет на академската заедница, како и за квалитетот на неговите академски програми. Образовната понуда е разновидна и дизајниран за да обезбеди широк спектар на можности за своите студенти. Најголемиот оддел на факултет е на одделот за управување, со цел да ги поттикне студентите да се постигне квалитет, нудејќи им на информации од прва класа, обука и можности за професионален развој како да станат компетентни и конкурентни, прилагодлив на било организациската средина. Господарот на програмата Бизнис менаџмент во европскиот контекст (Маке) е програма на 2 годишна студија, во соработка со Лил 1 Универзитет - Наука и технологија. Студентите запишани во оваа студиска програма имаат можност да учат за еден семестар на Пак Лил, во рамките на програмата Магистер MSG - Општо за управување на деловни единици. По успешното завршување на оваа мобилност, студентите ќе добијат двојна диплома во областа на менаџментот. студиската програма Бизнис менаџмент во европскиот контекст нуди висок обука во областа на меѓународниот бизнис менаџмент и интеркултурен менаџмент. Главни наслови разбира Европски политики. Единствениот пазар Меѓународниот бизнис менаџмент Претпријатие животната средина и стратегии управување со европски проекти Стратешки и релациона маркетинг на мали и средни претпријатија Меѓународните финансиски и индустриска стратегија Деловна комуникација и преговарање Иновативен менаџмент и управување со ризикот Претприемништво и лидерство стажирање фаза Потенцијални позиции на пазарот на трудот по дипломирањето Можности за работа: Менаџер одговорен за оперативни... [-]

Магистер по бизнис и менаџмент

Leonard de Vinci Group
Студии врз за студентски град Целосна 5 години Open Enrollment Франција Paris

Бизнис школа на EMLV обезбедува за сите студенти на де Винчи (менаџери, инженери и дизајнери) со почетна обука за бизнис врз основа на педагогијата поттикнување hybridation, мултикултурализмот и интердисциплинарни истражувања. [+]

де Винчи бизнис школа Léonard (EMLV) нуди неколку степени со специјализации во сметководство, дигитални бизнис, маркетинг, финансии и човечки ресурси. EMLV програми се дизајнирани да им помогне на студентите да се постигне највисок потенцијал како идни лидери. Прочитај повеќе на веб страната на училиштето: Магистер по Бизнис менаџмент Господар : на EMLV нуди 5 години господар програма (Diplôme de l'EMLV Бачка + 5). Оваа предводник на програмата е акредитирана од страна на Министерството за високо образование и се состои од два последователни циклуси: Првиот циклус (1-ви до 3-та година) им овозможува на студентите да се здобијат со основите за управување и да се дефинираат нивните професионални проект. Курсевите се дадени на француски јазик и се отворени за меѓународниот кои зборуваат француски кандидати. Вториот циклус (4-ти и 5-та година) целосно се изучува на англиски јазик, а со тоа ќе се отвори за странски студенти. Во овој период студентите да изберете специјализација во еден од следниве теми: Корпоративни финансии, дигитални банкарството на мало, дигитален маркетинг стратегија, претприемништвото и дигитални иновации, дигитални човечки ресурси, маркетинг, или за преговарање и продажба. Таа е отворена за меѓународни англиски јазик кандидати. [-]

Мастеркард Stuudium управување со бизнисот за малите и средни претпријатија

IMC University of Applied Sciences Krems
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години October 2017 Австрија Кремс

Магистер Stuudium корпоративното управување за МСП и содржина на курсот - водењето на малите и средни претпријатија, менаџмент на мали и средни претпријатија, претприемништво ... [+]

Магистер Stuudium корпоративното управување за МСП и содржина на курсот

1) Водич за МСП

 концепти на управување на малите и средни претпријатија (вклучувајќи Семејство)  лидерство и управување со тим  Управување со квалитетот  психологија на управување  Интерактивна обука Лидерство  Корпоративни комуникации

2) контрола на малите и средни претпријатија ... [-]


мајстори во бизнис менаџмент и лидерство

Sevanan Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Чешка Прага

Мастер по Бизнис менаџмент и лидерство се дизајнирани да обезбедат, фокусирани и специјалистички курсеви, поврзани со професионално тело барања и Националниот професионални стандарди каде што е соодветно, со акцент поврзани со јасна работа. [+]

Мастерс во Бизнис менаџмент и лидерство Целта е квалификација Мастер по Бизнис менаџмент и лидерство се дизајнирани да обезбедат, фокусирани и специјалистички курсеви, поврзани со професионално тело барања и Националниот професионални стандарди каде што е соодветно, со акцент поврзани со јасна работа. Постои силен акцент на развојот на практични вештини заедно со развојот на потребното знаење и разбирање во овој сектор. Тие се особено погодни за позрел ученици кои сакаат да го следат програма на студија која е директно поврзана со нивното работно искуство или да аспект на вработување дека тие сакаат да се преселат во во догледно време. По успешното завршување на овие квалификации, национален признавање од страна на работодавците им овозможува на учениците да напредува во или во вработување и / или продолжат своето студирање во стручното област. Било каква друга квалификација која мора да имаат завршено пред преземањето на квалификација Ова е квалификација самостојна, но постојат услови за влез. Кандидатите мора да имаат добиено една од следниве: Мастерс во Бизнис менаџмент и лидерство или било Ниво 6 призната квалификација прифатени од LMQ образование одборот. Или во странство квалификации, е осуден од страна на UK NARIC, да се еднакви во стандард на ниво 6 квалификација во Велика Британија (или повисока). Или 3 години на високи функции за управување со работно искуство во наводен организација. Претходно знаење, вештини и разбирање, кое што ќе се бара да имаат, пред преземањето на квалификација Никој (под услов да ги исполнат критериумите за влез се наведени погоре). примерок Предмети L / PD /... [-]

магистер по деловна администрација

FGV
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри August 2018 Бразил São Paulo

На МВМ е широк пост-дипломски по бизнис администрација, со цел обука на млади професионалци само почеток на нивните кариери. [+]

курсот

На МВМ е широк пост-дипломски по бизнис администрација, со цел обука на млади професионалци само почеток на нивните кариери.

Општи информации

Времетраењето на курсот е 1 година и половина (450 часа).

процесот на селекција

Процесот на селекција се состои од наставни анализа, доставување на писмо за мотивација, плаќање на таксата за регистрација и интервјуто со координаторот на курсот.... [-]


Магистер по бизнис менаџмент

Masaryk University Faculty of Economics and Administration
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Чешка Брно

Нашиот бизнис менаџмент програма инспирира и едуцира идните бизнис професионалци. Студентите учат за различни корпоративни функции производство, човечки ресурси, технологијата и науката, бизнисот, економијата и финансиите, во контекст на националните и на меѓународните пазари. Програмата подготвува студентите со добро разбирање на материјалот, економски, организација [+]

Нашите Бизнис менаџмент програма инспирира и едуцира идните бизнис професионалци. Студентите учат за различни корпоративни функции производство, човечки ресурси, технологијата и науката, бизнисот, економијата и финансиите, во контекст на националните и на меѓународните пазари. Програмата подготвува студентите со добро разбирање на материјалот, економски, организациони, информативни, и управување со аспекти на деловните процеси и нивните меѓусебни врски. Покрај стекнување на теоретско знаење, студентите се развие вештини потребни за двете извршната и менаџерски позиции. дипломирани студенти на курсот ќе бидат опремени да се одржи на различни специјалист позиции во рамките на компанијата по завршувањето на нивните студии. Овие можат да вклучуваат средниот менаџерски позиции или асистент позиции на врвот на управувањето, како и позициите на аналитичари, систем на корпоративно управување дизајнери, советници за економски и организациски прашања, итн Резултати за учење Дипломирани студенти на програмата ќе: господар специјалист терминологија и јазик, и во писмена и усна форма имаат одлично познавање на англиски јазик можат да се применуваат соодветни алатки за квантитативна анализа при справување со задачите поврзани со различни области на корпоративните економијата и да ги толкуваат резултатите правилно разбере теоретски сознанија на специјализирани дисциплини поврзани со корпоративни економија и менаџмент и да ги применуваат овие наоди при ракување модел и практични ситуации да биде во можност да се анализира економија и менаџмент на секоја компанија, да креираат проекти во системите на корпоративно управување, и да предложат и имплементација на практични решенија во корпоративните економија и менаџмент дипломиран вработување Нашите дипломци обично станат специјалисти во различни бизнис сектори, аналитичари, систем на корпоративно... [-]

Магистер по Бизнис менаџмент и меѓународен бизнис

Masters College Barcelona
Студии на универзитет или он-лајн Дел-студии 9 месеци Open Enrollment Шпанија Барселона

Ќе ви овозможи да заземаат позиции на зголемување на побарувачката за работна сила како Меѓународен менаџмент, Меѓународен маркетинг, меѓународниот бизнис менаџмент, управување со извоз, меѓународни Површина менаџер, меѓу другите. [+]

Мајстори Business Management диплома. Зошто учат на Магистер по менаџмент и меѓународен бизнис? Ќе ви овозможи да заземаат позиции на зголемување на побарувачката за работна сила како Меѓународен менаџмент, Меѓународен маркетинг, меѓународниот бизнис менаџмент, управување со извоз, меѓународни Површина менаџер, меѓу другите. Ќе се развива своите претприемачки дух (претприемништво), благодарение на доменот на меѓународниот бизнис и новата глобална е-бизнис. Ќе се подобри вашите комуникациски вештини и меѓународните преговори за споделување професионални искуства во една мултикултурна средина. Господар има професионална програма за стажирање во компании и институции. Презентација на програмата Максималната предизвик со кој компаниите се соочуваат денес е интернационализација на своите активности, како и домашните економии мал во споредба со континуиран напредок и раст што се случиле со упад на нови технологии во економијата остануваат. За овој предизвик, тоа е потребно менаџери имаат сегашните и специфична обука, исто така, се разбере на различни области на развој на претпријатието како што се лидерство персоналот или управување на маркетинг ресурси во меѓународен контекст. Цели Специјализираат во управување со претпријатијата во уште интернационализира глобалната економија. Добиете алатки за ефикасно водење бизнис на меѓународно ниво. Се здобијат со знаења да се воспостават соодветни маркетинг стратегии во глобалните пазари. Развивање на практични вештини за да се справи со логистичка и стратешките деловни процеси на една компанија која работи во динамична меѓународен контекст. Запознајте се со правилата за меѓународни операции, склучување договори и меѓународни оданочување. Методологија Студентите на програмата Магистер посетува настава во мајстори колеџ кампусот Барселона во центарот на градот на Барселона, динамиката на класа... [-]

господар во управување со бизнисот

ICHEC Brussels Management School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Брисел

Како логично продолжување на ранг на диплома во бизнис менаџмент, мајстор на 120 кредити во менаџментот на компанијата предлага две-годишна програма. [+]

Како логично продолжување на ранг на диплома во бизнис менаџмент, мајстор на 120 кредити во менаџментот на компанијата предлага две-годишна програма. Сите ученици заврши заеднички обуки со сет на опции во менаџментот дисциплини. тогаш тоа ќе биде можност да изберете од: Опција 1 (Блок 1): Финансиските средства или меѓународен бизнис и менаџмент; Опција 2 (Блок 1): финансиски пазари, Напредно Меѓународен бизнис и менаџмент, маркетинг и сметководство одлуки и Révisorat (1); Опција 3 (Блок 2): Развој и север-југ, менаџмент, претприемништво и МСП, одржливо управување, европски перспективи, Сметководство и Révisorat (2), оданочување, Експертиза маркетинг и меѓународен бизнис и менаџмент. Понудата на опции кои се нудат од страна на ICHEC им овозможува на студентите да изберете нивниот курс во согласност со нејзините проектот и неговите афинитети. Овие специјализирани курсеви организирани во една од дисциплини на управување или врз основа на прашањето на раскрсница. Секоја опција претставува 15 кредити. Студентите кои изберете оваа курс по англиски јазик (MIBM-120), ќе треба да се одлучат во опцијата 1 за "Меѓународен бизнис и менаџмент" опција 2 "Напредно Меѓународен бизнис и менаџмент" и опција 3 "Европските перспективи". Работа Дипломирање (стажирање и меморијата) ќе се следи од страна на неколку семинари и ќе се направи во форма на управување на компанијата проектот. Дипломирани студенти на мајстор ќе го носи насловот "мајстор во Бизнис менаџмент". [-]

господар на управување со бизнисот

University of Canberra
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри January 2018 Австралија Canberra

Сметате себе си следниот Стив Џобс или Лорна Јане? Овој курс обезбедува високо ниво на менаџери и-ќе бидат претприемачи со силна бизнис база на знаење и голем број на разновидни и стручни вештини за комуникација, кои ќе ви овозможи да се гради во светот на бизнисот - без разлика дали тоа да биде во домашни, меѓународни или правно арени . [+]

Мајстори Business Management диплома. Направете управување на вашиот бизнис Сметате себе си следниот Стив Џобс или Лорна Јане? Овој курс обезбедува високо ниво на менаџери и-ќе бидат претприемачи со силна бизнис база на знаење и голем број на разновидни и стручни вештини за комуникација, кои ќе ви овозможи да се гради во светот на бизнисот - без разлика дали тоа да биде во домашни, меѓународни или правно арени . Ќе дознаете како да фино нагодување на вашиот истражување способности, анализира сложени проблеми и изберете соодветна стратегии, кога развој на решенија. Исто така можете да фино нагодување вашите квалификации со голем број на изборни предмети во областа на јавната администрација, маркетинг, човечки ресурси, меѓународниот бизнис, информациони системи и урбано и регионално планирање, или можете да одберете да се заврши повеќе генералист квалификација со избирање шест изборни предмети од различни области. Студија Магистер по бизнис менаџмент на УЗ и ти ќе: покрие клучните области како што се маркетинг, сметководство, економија, истражувачки методи, стратешки менаџмент, иновации и ИТ господар на вашата способност да се анализира сложени проблеми во широк спектар на дисциплини фино нагодување на вашиот когнитивни и техничка комуникација да биде во можност да работат со ограничени информации, оцени празнините во областа на информатичката и имаат истражувачки вештини потребни за да го најдете потребните информации да научат како да ги применат своите знаења и вештини за да се произведе добро развиена совети и аргументи го прилагодите вашиот степен во рок од изборни области специјализација вклучувајќи и јавна администрација, маркетинг, човечки ресурси, меѓународниот... [-]