Пребарај за Мастерс во Electrical Engineering

Најди ги вашите магистерска диплома по Electrical Engineering овде!

Electrical Engineering

Електротехниката е поле во инженерството кое главно се занимава со истражување и примена на електрична енергија, електромагнетизам и електроника. Производите што ги употребуваме секојдневно бараат стручност на електроинженери, а магистрирал во програмата за електроинженери ќе ги научи студентите на вештини потребни за успешна и исполнета кариера во приватни компании, владини организации, па дури и како претприемач. Магистер по електротехника програми бараат голем степен на способност во математиката и науката од студентите. Дипломирани студенти, од друга страна, се високо употребиви, бидејќи постојат можности за кариера во власта, производството и телекомуникациите, како и многу други индустрии. Потребата за електроинженери е уште поочигледна сега кога светот се префрлува на обновливи извори на енергија. Магистер по електротехника не само што му дава на поединецот подлабоко разбирање на неговиот занает, туку и способност да се трансформира како функционира светот. Како академска програма, електротехничките програми обично се фокусираат на пренос, електрификација и генерација (т.е. енергија), а учениците често можат да изберат концентрација како што се безжична комуникација, енергетски системи, конверзија на енергија, обработка на слики и видео или компјутерско инженерство. За да дознаете повеќе за можностите за магистер по електротехника, прочитајте ги програмите подолу. Ако најдете некој што ве интересира, едноставно пополнете го формуларот со кој ќе се поврзете директно со училиштето!

Читај повеќе

Господар на инженерството во електротехниката

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри April 2019 Германија Magdeburg

[+]

Студентите стекнуваат вештини во областите на енергетскиот инженеринг, технологијата за автоматизација и комуникациската технологија.

Во прилог на споделување на ажурирани содржини и трендови, постои посебен фокус на предавање на основните концепти, методи и пристапи базирани на детално познавање. Студентите ќе треба успешно да се справат со бараните задачи на високо ниво во нивните последователни кариери. Затоа, целта е да се развијат вештини кои им овозможуваат на дипломците брзо, независно и систематски да се запознаат со новите области, да организираат задачи, да најдат решенија и да ги презентираат резултатите убедливо и компетентно.... [-]


MRes со ниска јаглеродна електрична енергија и енергетска технологија

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 месеци September 2019 Кина Suzhou + 1 more

Програмата MRES со ниско ниво на јаглеродна електрична енергија и енергетска технологија обезбедува напредно и систематско образование и обука во областа на електронската наука и технологија. [+]

Преглед

Програмата MRES со ниско ниво на јаглеродна електрична енергија и енергетска технологија обезбедува напредно и систематско образование и обука во областа на електронската наука и технологија. Тој е дизајниран да одговори на енергичниот развој на електричната енергија и енергетската технологија во Кина и во светот.

Програмата содржи предавања кои ги опфаќаат соларните конвертори, ветерните системи, технологијата за складирање на енергија и паметните мрежи. Таа става силен акцент на практично искуство и развој на практични вештини. Потребни се 12-месечни екстензивни истражувачки проекти што доведуваат до доставување на дисертацијата откако учениците ќе ги завршат изучените модули.... [-]


Магистер по електротехника и компјутерско инженерство

Cornell Tech
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави New York

Развијте ја технологијата на утре. Cornell Tech Електрика [+]

Магистер по електротехника и компјутерско инженерство

Развијте ја технологијата на утре. Cornell Tech Електрика

Мајсторот на факултет во електротехника

Возбудливите случувања во машинско учење, технологијата на сензори и обработка на сигнали и слики создаваат нови можности за инженери и компјутерски научници со напредни технички вештини и претприемачки начин на размислување за да ги претворат тие случувања во нови производи и услуги. Cornell Tech Магистер по електротехника... [-]


Господар на инженерството во електротехниката

Arkansas Tech University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2019 Соединети Американски Држави Russellville

Програмата за електротехника господар ви обезбедува солидна основа и во теоријата и примена во новите областа на електротехниката и ви нуди ширина на образование и длабочина на обука неопходни за лидерство во професијата. Одделот континуирано расте и одржува конзистентна лидерство како една од најдобрите електротехничките програми во државата Арканзас. [+]

Ви благодариме за вашиот интерес за Магистрирал програма во електротехниката На Арканзас Техника универзитет. Програмата за електротехника господар ви обезбедува солидна основа и во теоријата и примена во новите областа на електротехниката и ви нуди ширина на образование и длабочина на обука неопходни за лидерство во професијата. Одделот континуирано расте и одржува конзистентна лидерство како една од најдобрите електротехничките програми во државата Арканзас. Како нов студент по електротехничка магистерска програма, имате две програмски опции: предмети и истражувачки проект. ... [-]


Магистер по електротехника и компјутерско инженерство

Ben-Gurion University of the Negev
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Израел Be'er Sheva

Одделот за електротехника и компјутерско инженерство нуди дипломиран програма за степенот на Магистер на науки (м-р) во електротехника и компјутерско инженерство. Целта на м-р. програма е да им обезбеди на студентите со експертиза и напредни знаења во избраната област на специјализација во електрични и компјутерски инженеринг. [+]

Одделот за електротехника и компјутерско инженерство (ЕКЕ)

Одделот за електротехника и компјутерско инженерство на Ben-Gurion University of the Negev е основан во 1971 година. Одделот нуди програми за додипломски и постдипломски студии во широк опсег на теми кои ги опфаќаат практичните и теориските аспекти на електротехниката и компјутерскиот инженеринг. Одделот има запишани студенти на повеќе од 1000 студенти, кои ги извршуваат дипломски, м-р и докторски студии. степени. Одделот на ЕКЕ има 35 факултетски членови, чии наставни и истражувачки области вклучуваат: комуникации, контрола и роботика, обработка на сигнали и слики, компјутерски инженеринг, електромагнетици и размножување на бран, електрооптика, инструментација и нелинеарна електроника, VLSI и нанотехнологија, биомедицински инженеринг и енергетска електроника.... [-]


Мајстор на факултет во електротехника и компјутерско инженерство

University of Maryland, A. James Clark School of Engineering
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 5 години January 2019 Соединети Американски Држави College Park + 1 more

Понудени од страна на Одделот за електротехника и компјутерско инженерство, нашиот мајстор на факултет програма во електрични и компјутерски инженеринг може да се пофали уникатна врска со престижни институти, напредни лаборатории, и водечки факултет. Студентите, исто така, имаат корист од тим-ориентирана, мултидисциплинарна програма која им помага на зајакнување на професионални мрежи и обезбедува знаење и искуство во областите на комуникации и вмрежување, контрола на сигналот контрола, компјутерски инженеринг, и многу повеќе. [+]

Барањата специфични за програмата за електрични и компјутерски инженери вклучуваат:

А диплома, Успех на 3,0 или подобро, во електрични или компјутерски инженеринг од акредитирана институцијаЗавршување на калкулус I, II и III и диференцијални равенки

Специјализации на програмата, исто така, бара завршување на следново:

Комуникации и обработка на сигналот: ENEE 204 или 205, 322, 324, 420 и 425Компјутерско инженерство: ENEE 150, 244, 350, 440 и 446 [-]

Магистер по електротехника

Clarkson University Graduate School
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Schenectady Potsdam + 1 more

Целта на програмите за електроинженерство е да го прошири вашето разбирање на области како што се современи електрични машини, моделирање, контрола на електроника, суперспроводливост, синхрона генерација, инженеринг на горивни ќелии, фотоволтаици и многу повеќе. [+]

Нашата програма

Светот на енергетска електроника и конверзија на енергијата се менува брзо, создавајќи можности за електроинженери со напредни вештини и способност да ги применат на технологии и производи кои го водат растот. Целта на програмите за електроинженерство е да го прошири вашето разбирање на области како што се современи електрични машини, моделирање, контрола на електроника, суперспроводливост, синхрона генерација, инженеринг на горивни ќелии, фотоволтаици и многу повеќе. Исто така, ќе научите како да го поставите своето знаење на работа за да можете да направите непосредно и долгорочно влијание во вашата област.... [-]


Магистер по електротехника. Специјализација: Обработка на сигнали и размножување на бранови

Linnaeus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Шведска Teleborg

Оваа програма содржи теорија и апликации и се подготвува за напредни инженерска работа во индустријата или за постдипломски студии. [+]

Оваа програма содржи теорија и апликации и се подготвува за напредни инженерска работа во индустријата или за постдипломски студии.

Проширувањето на бран и обработката на сигналот се важни полиња во техничкото општество денес. Постојат многу технички и индустриски апликации кои бараат познавање на двата теми, особено безжична комуникација и антена и микробранова технологија.... [-]


напреден главен вградени системи за осветлување

ESTACA
Студии врз за студентски град Целосна 400 години September 2019 Франција Paris

секторот на осветлувањето на возилото во моментов е во процес на големи промени во развојот на нови технологии како LED светла, како и нови и сложени функции системи за осветлување. Ова менување на пејзажот дава можност да се истражуваат нови можности за иновации врз основа на ласери, паметни решенија за осветлување и нови функционалности осветлување. Затоа, три големи Инженеринг училишта во транспортот инженеринг (ESTACA), оптички науки (Институт на Слоновата Optique Факултетот) и дизајн (STRATE - Ecole de дизајн) се приклучат на нивните искуства во инженер обука да се развие на високо ниво меѓународните Напредно програма дизајнирана за обука крос-квалификувани инженери за областа на возилото вградени системи за осветлување. структури за обука се силно поврзани со истражување и активно поддржани од страна на индустриски играчи. [+]

НА ВИСОКО НИВО ЗА МЕЃУНАРОДЕН наставен план за обука за осветлување системите на возилото

секторот на осветлувањето на возилото во моментов е во процес на големи промени со нови технологии како што се LED светла, како и нови и сложени функции системи за осветлување. Ова менување на пејзажот дава можност да се истражуваат нови можности за иновации врз основа на ласери, паметни решенија за осветлување и нови функционалности осветлување. Затоа, три големи Инженеринг училишта во транспортот инженеринг (ESTACA), оптички науки (Институт на Слоновата Optique Факултетот) и дизајн (STRATE - Ecole de дизајн) се приклучат на нивните искуства во инженер обука да се развие на високо ниво меѓународните Напредно програма дизајнирана за обука крос-квалификувани инженери за областа на возилото вградени системи за осветлување. структури за обука се силно поврзани со истражување и активно поддржани од страна на индустриски играчи.... [-]


Менг во електротехниката

Northern Arizona University
Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Flagstaff

степен на Менг ЕЕ е не-теза програма која се фокусира на развивање на напредни електротехниката експертиза преку искуство проект-базирана. [+]

На Менг ЕЕ степен е не-теза програма која се фокусира на развивање на напредни електротехниката експертиза преку искуство проект-базирана.

Дипломирани студенти на овој степен имаат напредни експертиза и се добро квалификувани да работат во разни електрични инженеринг апликации. Студентите кои се планира за понатамошно постдипломски студии во р Програмата може да бидат заинтересирани во тезата-базирани берза ЕЕ програма.... [-]


Магистер по енергетски инженеринг

South Ural State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Chelyabinsk

Целта на оваа степен програма е да ги обучи високо квалификувани специјалисти способни за решавање на сложени инженеринг и менаџмент задачи во енергетската индустрија. Програмата е фокусирана на подготовка на студентите за врвни позиции во областа на автоматизирани електромеханички и топлински енергетски системи. [+]

Определување

Целта на оваа степен програма е да ги обучи високо квалификувани специјалисти способни за решавање на сложени инженеринг и менаџмент задачи во енергетската индустрија. Програмата е фокусирана на подготовка на студентите за водечки позиции во областа на автоматизираните електромеханички и топлински енергетски системи во следните индустрии:

металургија,индустријата за нафта и природен гас,механички инжинеринг,електричен транспорт итн.... [-]

Магистер по контрола на науката и инженерството

Beijing Institute Of Technology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Кина Beijing

Оваа програма го спроведува проектот за обука за исклучителен инженер. [+]

Оваа програма го спроведува проектот за обука за исклучителен инженер.

Врз основа на главните предмети од областа на електротехниката, контролната наука и инженерство и компјутерски науки и технологија, има за цел да ги обучи учениците да собираат систематски и професионални познавања за електротехнологијата, теоријата за контрола, електротехниката и технологијата за компјутерски апликации, а исто така да имаат способности да вршат работи во врска со системска анализа и интеграција, дизајн и работа на системот, истражување и развој во областа на електротехниката.... [-]


M.sc. во електрични и електронски инженеринг

Koc University - Istanbul Turkey
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Турција Istanbul

Protable дизајн и работењето на модерен индустриски и услужни системи бараат интеграција на човечки, материјални, опрема и финансиски ресурси. Во последниве години оваа интеграција стана [+]

М-р. во електротехника и електроника

Protable дизајн и работењето на модерен индустриски и услужни системи бараат интеграција на човечки, материјални, опрема и финансиски ресурси. Во последниве години оваа интеграција стана tighterdue на вклучување на информатичката технологија, и резултираше со повеќе комплексни системи. Индустриски инженеринг истражување се фокусира на квантитативна анализа, синтеза и управувањето на комплексни системи. Aliated членови на факултет доаѓаат од Одделот за индустриско инженерство на колеџ за инженерство, група на Колеџот на административни науки и економија, и други слични полињата операции и информациони системи. Нашите истражувачки области се различни, вклучувајќи логистика, менаџмент на снабдувачки синџири, промет на услуги, системи за производство, стохастички процеси и финансиски инженеринг математички програмирање, податоци за рударство и биоинформатиката. Програмите се изградени на основните методологии на истражувачки активности и нивната примена во производство, дистрибуција и услужни индустрии. Дипломирани студенти на програмата на МСП се ставени во респектабилна д-р програми во Северна Америка, Европа и Турција, како и разни професионални позиции во индустријата од 2003 година. Првите дипломци од д-р програмата беа произведени во 2009 година и тие се извршуваат нивната академска кариера или преку програмата пост-doc или со пристапувањето респектабилна универзитети во Турција или во странство. Додека нашите MS програма обезбедува силна основа за академски студии во однос на индустриско знаење, како и развивање на вештини за истражување, нашите р Програмата обезбедува напредни образование нагласувајќи откривањето на нови научни сознанија преку детално истражување искуство. Целта е да се произведуваат конкурентни резултатите од истражувањата и едуцираат идните лидери на професијата. Потенцијалните можности за дипломирани студенти... [-]


Господар комуникации Инжинерство

Al-Ahliyya Amman University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Јордан Amman

Програмата има за цел да ги следат глобалните случувања во областа на знаење и, особено, инженерството, кој го видел огромна и брзиот развој на настаните. Каде на телекомуникацискиот сектор е сведок на брзиот развој на скалата на хоризонтална и вертикална диверзификација во обезбедувањето на услуги и развој на квалитетот. Оваа програма се учи само на англиски јазик [+]

Програмата има за цел да ги следат глобалните случувања во областа на знаење и, особено, инженерството, кој го видел огромна и брзиот развој на настаните. Каде на телекомуникацискиот сектор е сведок на брзиот развој на скалата на хоризонтална и вертикална диверзификација во обезбедувањето на услуги и развој на квалитетот.

Оваа програма се учи само на англиски јазик

[-]

Магистер по електротехника

King Abdullah University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Саудиска Арабија Thuwal

Електротехниката (ЕЕ) игра важна улога во областа на инженерството, применетата физика и компјутерските науки. Значителен дел од напредокот во технологијата потекнува од најсовремените истражувања извршени во областа на ЕЕ. Во КАУСТ програмата за ЕЕ е обврзана кон оваа традиција: Таа има за цел да ги подготви студентите за мноштво професионални патишта и да го унапреди светското ниво на истражување и истражување базирано на образование преку интердисциплинарно партнерство во областа на инженерството и науката. [+]

ЗА ПРОГРАМАТА

Електротехниката (ЕЕ) игра важна улога во областа на инженерството, применетата физика и компјутерските науки. Значителен дел од напредокот во технологијата потекнува од најсовремените истражувања извршени во областа на ЕЕ. Во КАУСТ програмата за ЕЕ е обврзана кон оваа традиција: Таа има за цел да ги подготви студентите за мноштво професионални патишта и да го унапреди светското ниво на истражување и истражување базирано на образование преку интердисциплинарно партнерство во областа на инженерството и науката.... [-]