Пребарај за Мастерс во Energy Studies

Најди ги вашите магистерска диплома по Energy Studies овде!

Energy Studies

А Магистер по енергија е напреден степен што им овозможува на науката и инженеринг на студентите да го продолжат своето образование со фокус на енергија. Специјализирани програми обезбеди обука во специфични области, како што се нуклеарната, соларната или одржлив извори на енергија.

 

Што е Магистер по енергија? Магистерска програма во рамките на енергетската се фокусира на начините за исполнување на постојано зголемување на побарувачката во светот за моќ. Студии може да се концентрира на одреден ресурс или да се обезбеди подготовка за истражување и развој на нови опции. Областа на нуклеарната енергија нуди курсеви во нуклеарната физика, термодинамиката, материјал науката и нуклеарната централа дизајн. Соларни студии се фокусира на обновливи извори курсеви во соларни греење, електрична енергија и управување. А господар на одржлива енергија ги подготвува студентите да се применуваат технологии во подобрување на ефикасноста и намалување на влијанието на конвенционалните моќ употреба.Исто така, постојат програми кои се интегрираат еколошките, социјалните и владините размислувања во развојот и потрошувачката на ресурси.

 

Придобивките од оваа област се чувствува на глобално ниво. Зголемената побарувачка во светот за моќта и влијанието на користењето на енергијата врз животната средина се главните фактори за иднината. Генерациите што доаѓаат би можеле да профитираат од напорите на експертите на денешниот ден.

 

Во цената на извршуваат магистрира на енергија ќе се разликуваат во зависност од локацијата на училиштето, а програмата се нудат. Студентите треба да ги истражи нивните опции и изберете ја патеката која најдобро одговара на нивните цели и финансии.

 

Постојат неколку опции во енергетскиот кариери. Работни места во истражувањето се достапни во било специјализација. Дипломирани студенти на нуклеарни истражувања се бараат за проектирање и изградба, управување со отпад, како и работата на постројките.Соларни инженери се потребни во многу гранки на моќ индустрија и исто така се користи за да го планираат и имплементираат системи во јавниот и приватниот сектор. Одржлив ресурси специјалисти се потребни за да им помогне во процесот на транзиција кон обновливи решенија, како во владата така и деловни поставки. Универзитети од целиот свет бараат енергија дипломците за настава позиции.

 

Да го направи првиот чекор кон возбудлив поле со далекусежни бенефиции за човештвото, барај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

 

 

 

Читај повеќе

енергија експертиза

Across the Pond
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Aberdeen Belfast Brighton Canterbury Cardiff Chester Cirencester Colchester Edinburgh Epsom Exeter Falmouth Farnham Glasgow Guildford Huddersfield Leeds Leicester Lincoln Liverpool London Loughborough Manchester Newcastle Norwich Nottingham Oxford Reading Rochester Sheffield + 29 more

Студии во Велика Британија во областа на енергетиката се достапни главно на ниво на постдипломски (магистерски и докторски). Една од предностите на извршување на програмата во Англија, е можност да финансира дел од вашите студии преку стипендии Владата во земји како Мексико, Чиле и Колумбија, меѓу другите. [+]

Мајстори Energy Studies диплома. Студии во Велика Британија во областа на енергетиката се достапни главно на ниво на постдипломски (магистерски и докторски). Една од предностите на извршување на програмата во Англија, е можност да финансира дел од вашите студии преку стипендии Владата во земји како Мексико, Чиле и Колумбија, меѓу другите. Покрај тоа, неколку од нашите партнер универзитети имаат договори за кофинансирање од страна на разни влади преку кои нудат дополнителни бенефиции како што се попусти за придобивките од школарина. А на ниво на постдипломски, уште една предност на британските студии е нејзиниот углед и признание во целиот свет, како и пократко траење на овие програми, бидејќи на интензитетот на студии: Мастер последните 1 година и докторати 3-4 години . Меѓу можните курсеви на специјализација програми како што се обновливи извори на енергија, нафта, гас, енергија, согорување, политики за енергија, Законот за енергетика, управување со енергијата, итн се Како можете да помогнете на езерцето во целиот? ние Бесплатни совети Студентите кои сакаат да влезат во програми за енергетска студии во Англија, Велс, Шкотска и Северна Ирска. Со наша помош можете: Наоѓање на правото е програма за вас кој одговара на вашите академски и аспирации кариера Живеат едноставен процесот на аплицирање, како што вашиот советник ќе управува со процесот на целиот приеми за вас Ги зголемите вашите шанси за добивање на прифаќање и стипендија, благодарение на раководство на вашиот советник да се каже вие што најдобрите универзитети стипендии и кои се вашите опции. Регистрирајте се со Низ денес езерцето и да... [-]

господар примена на енергија (МЕК)

The Australian National University | Science
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2018 Австралија Canberra

Мајсторот на енергија промени нуди ширина на курсеви, кој ви овозможува да се развие програма за напредни учење одговара на вашите индивидуални интереси, вештини и аспирации во областа на енергетските промени. Главен клуч за справување со климатските промени е потребата за промена во светот на производство на енергија без јаглерод и овој степен ќе ви помогне да придонесете за овие сложени проблеми. Во зависност од областа на студирање и специјализација, нашите дипломци наоѓаат работа во владини, политички, научни истражувања, развојни и хуманитарни организации, мулти-национални компании и многу други возбудливи полиња. [+]

Една две години дипломиран степен понудени од страна на ANU колеџ за наука

Магистер примена на енергија е интердисциплинарна предмети програма која ќе ви овозможи да се развие програма на напредно учење прилагодени на вашите индивидуални интереси, способности и аспирации во областа на енергетската промена. Една од главните клучни за справување со климатските промени е потребата за светски промена на јаглерод-бесплатно форми на производство на енергија. Потребата за енергија промена е добро воспоставена уште постојат релативно малку луѓе со ефективна преглед или мулти-дисциплинарен вештини потребни за ефикасно да придонесе кон ова комплексно прашање. Нашите дипломирани студенти се најде работа во владата, политиката, научно истражување, развој и хуманитарните организации, мултинационални компании, како и многу други возбудливи области. Направете пребарување директно со ANU Институтот ANU за енергетски промени е водечки орган на Австралија во областа на енергетските истражувања, образованието и јавната политика, која опфаќа повеќе од 200 вработени и доктори на д-р од целиот спектар на стручност на Универзитетот и со над 100 милиони долари инфраструктура и објекти. Шест од нашите истражувачи се ANU јавна политика соработниците, игра важна улога во развојот на политиката на владата и не-владини агенции во главниот град на државата.... [-]


господар во соларна енергија, инженерство (1 година или 2 години)

Dalarna University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Шведска Borlänge

Со идеална комбинација на теорија и практични компоненти, ова е еден од најистакнатите програми DU е. Детално истражување работа на (SERC) Соларна енергија Истражувачкиот центар кој овозможува да се изложени на сите релевантни субјекти на соларна енергија инженеринг. По завршувањето на програмата, ќе имаат одлични можности за вработување во брзо растечки соларна индустрија во Европа, како и во другите земји. Многу дипломирани студенти продолжи нивната академска кариера како докторанти и да станат истражувачи и наставници на универзитети низ целиот свет. Програма за дипломирани студенти да се формираат активен светот алумни мрежа која поддржува сегашните студенти во развојот на соодветни проекти теза, а подоцна кога ќе почнат нивните професионални кариери. Господарот на програмата во Магистер програма Соларна енергија Инжинерство www.du.se/en/solar во сончевата енергија Инженеринг, 60 кредити (1 година) Магистер програма во сончевата енергија инженеринг, 120 кредити (2 години) Локација: Кампус Borlänge Степен доделени: Магистер на науки во Машински факултет Можности за работа: Работа во PV и соларни термални индустрија, проектирање, истражување и развој на нови соларни технологии за различни национални и меѓународни компании [+]

Програмата Овој мајстор се базира на истражувачката работа на сончевата енергија Истражувачкиот центар (SERC) во Даларна Универзитетот. Оваа програма започна во 1999 година под името "Европската Сончевиот ГУЦ (ESES)". Оттогаш околу 250 студенти се преземат програмата и повеќето од нив работат и денес како соларни експерти во соларната индустрија и како истражувачи и професори на универзитети од целиот свет.... [-]


Магистер по менаџмент во енергетскиот сектор

LUISS Business School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2017 Италија Рим

Магистер по менаџмент во енергетскиот сектор има за цел да се трансформира и проширува позадина на студентите, градење на надлежностите кон функционални задачи и солидно знаење на екосистемот. [+]

Магистер по менаџмент во енергетскиот сектор има за цел да се трансформира и проширува позадина на студентите, градење на надлежностите кон функционални задачи и солидно знаење на екосистемот. Особено, учесниците ќе бидат во можност да се изгради специфични вештини и алатки за ад хок збогатување на нивното разбирање на економските, еколошките и социјалните димензии. Мајсторот е наменета за студентите кои имаат добиено диплома или мајстор на наука (или аналогна странски академски квалификации) во општествените науки или инженерство со силен интерес во енергетскиот сектор и нејзините економски, еколошки и социјален димензија. На стручните профили вклучуваат: Енергетски аналитичар на пазарот Менаџер за развој на Бизнисот менаџер за животна средина консултант за енергетска ефикасност инвестиции аналитичар на енергија менаџер енергетски проекти. пРОГРАМА Мајстор Програмата трае 12 месеци, за првите 9 месеци ќе бидат предавања врз основа на последните 3 месеци ќе бидат посветени на развојот на проектот Поле. Основни курсеви Стратегија маркетинг сметководствени Финансиски менаџмент Деловно право Економија на стратегија Организациски и човечки ресурси Курсеви за специјализација Екосистем индустрија Курсеви Нафта и гас за енергија Обновливите извори на енергија и зелена енергија Мрежна инфраструктура и Smart Grid Управување со енергија и складирање Управување со ризик Пазари и енергетика тргување Курсеви управување со енергијата Планирање и одржливост на животната средина Финансиски Моделирање и Проектот Financiang за енергетика Деловни комбинации и М & А за енергетика Деловно право и регулаторна рамка УЧЕЊЕ лаборатории Студентите се развие меки вештини од страна на присутните разновидност на учење лаборатории внимателно интегрирана во програмата MaMEI. Лабораториски сесии им овозможи... [-]

господар биомасата и отпадот за енергија и материјали (biwem)

IMT Mines Albi
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Франција Albi

Целите на BiWEM треба да им обезбеди на студентите со звук теоретска и практична специјализирани знаења во областа на биомаса и отпад од обработка. Студентите во оваа програма ќе се здобијат со способност да се дизајнира економски одржлива биолошки или термохемиски процеси за конверзија на биомаса и отпад во нови материјали или енергија превозници, во временска рамка за одржлив развој. [+]

Мајстори Energy Studies диплома. Рудниците Albi е дипломиран на Факултетот за инженерство наоѓа во градот Алби, пријатна, убава и прифатлива град близу Тулуз, во југозападниот дел на Франција. Сите студенти кои имаат сместување во град или на кампусот, каде што тие можат да се практикуваат многу спортски активности, дури и во недела крајот. -> Дали сакате да стане професионална, која придонесува да се создаде фер светот? Дали сакате да дизајнираат технички решенија кои ги задоволуваат потребите од енергија, додека намалување на потрошувачка на необновливи ресурси и емисиите на стакленички гасови? Ако е така, мајстор биомасата и отпадот за енергија и материјали, 100% предава на англиски јазик, ви нуди единствена можност да стане главен играч во климата и социјални промени. За приклучување на оваа полно работно време програма во текот на две години, ќе добијат сите потребни вештини за да бидат во првите редови на донесување на одлуки во областа на отпад и биомаса Валоризација да се соочи со предизвиците на иднината. За влез во BiWEM мајстор, ќе ја доживее предизвикувачки средина за учење: · програма BiWEM е појачан од страна на истражувачкиот оддел RAPSODEE CNRS UMR 5302 со извонредна национално и меѓународно признавање. Ќе се сретнат високо квалификувани и меѓународно признати професори од RAPSODEE, чиј директор е на познатиот професор Ange NZIHOU, соработува со многу врвни универзитети од целиот свет · Ќе имате пристап до нашата импресивен и up-to-date пилот-скала On-сајт . RAPSODEE е доделена од страна на француската влада како истражувачки центар на совршеност во науката за енергетска конверзија... [-]

Господар Spécialisé® менаџер на енергија транзиција на урбаните системи

University of Technology Troyes - UTT
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Франција Troyes

Во текот на овој мајстор менаџер Spécialisé® на енергија Транзиција на урбаните системи, студентите ќе се здобијат со познавање на стандардите и регулативите, одлуките ќе вклучуваат механизми кои се одвиваат во заедници, меѓу планерите и снабдувачите на енергија и да научат да се спроведе дијагностицирање и анализа на енергетските прашања. [+]

LEARN на одржливи енергетска политика и да се изгради на SMART-ГРАДОВИТЕ НА УТРЕШНИНАТА Во 2050 година, околу 66% од населението во светот ќе биде во урбаните средини. Еволуција влијае особено земјите во развој. зголемување на урбанизацијата е поврзан со потреби за енергија нагло расте. Како да успееме да се помират двете? Во текот на овој мајстор менаџер Spécialisé® на енергија Транзиција на урбаните системи, студентите ќе се здобијат со знаења стандарди и прописи во сила, ќе ги вклучува механизми одлуки што се случуваат во заедници, меѓу планерите и снабдувачите на енергија, и да научат да спроведување дијагностика и анализа на енергетските прашања. Конечно, тоа ќе бидат способни да управуваат и бара поддршка за спроведување на енергетската политика среден и долг рок. вистински менаџер пост-јаглерод градотТој може да се организираат, да доведе и посредува критичните избори со кои се соочува области урбанизира. Оваа програма е развиена заеднички од страна на Универзитетот за технологија од Троја и EPF, кои носат на стручноста на нивните истражувачиВо областите: одржлив развој, животната средина, територијалниот пристап и дигитални технологии за да UTT урбанистичкото планирање, зелена зграда, паметни градови и енергија за EPF Тие ни веруваат [...] Овој вид на обука ни се чини совршено соодветни на потребите на пазарот на трудот, а особено со потребата да им понуди на потенцијалните добро обучени професионалци да се поврзат технологии, транзиција енергија и урбани системи. [...] [...] Студентите кои ќе завршат овој курс ќе има сеопфатен пристап кон прашањата на транзиција на енергија, посебно во областа на домувањето, како... [-]

мајстори на управување со енергија

A. B. Freeman School of Business
Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци September 2018 Соединети Американски Држави New Orleans

Наставната програма е развиена од страна на факултетот кои се специјализирани во областа на енергијата и од индустриски професионалци кои работат со нашиот факултет и вработување на нашите студенти. [+]

Мајстори Energy Studies диплома. Мајстори за Менаџмент во енергетика Програма за преглед Мајстор за менаџмент во енергетска програма (М.М.Е.) е 10 месеци со полно работно време програма почетокот на секоја јули. Идеални кандидати имаат солидна академска основа во квантитативна специјалност како што се сметководство, бизнис, компјутерски науки, економија, инженеринг, финансии, математика, или науки. Наставната програма е развиена од страна на факултетот кои се специјализирани во областа на енергијата и од индустриски професионалци кои работат со нашиот факултет и вработување на нашите студенти. Специјализирани курсеви вклучуваат енергија сметководство, анализа на енергетски податоци, енергија, економија, инвестициското банкарство на енергија, енергетска моделирање, за управување со енергија портфолио, управување со енергијата ризик, енергетска стратегија и енергија тргување. Курсеви на енергијата и финансиите се одржуваат во нашата 3.000.000 $ трговски центар долар кој е опремен со водечки во индустријата технологија, бази на податоци, и тргување софтвер од тргување технологии, Томсон Ројтерс, Морнингстар, MathWorks, и 1Derrick. Дипломирани студенти на програмата се подготвени да ги извршуваат можности за кариера со енергетски компании, банки, трговски организации, комуналии, ISOs, финансиски услуги и консултантски фирми, и регулаторните агенции. Наставна програма Наставната програма е дизајниран од страна на тим на факултет членови, кои учат во програмата и од индустриски професионалци, кои работат со нашиот факултет и вработување на нашите студенти. Курсеви се доставуваат во низа за максимална развој на кариерата. На овој факултет интегрира енергија теми во курсеви преку енергетската индустрија примери, state-of-the-art апликации, бази на врвните податоци, проекти и случаи. Програмата започнува со интензивна летна сесија која обезбедува вовед во... [-]

Мајстор за финансии (финансиска економија во енергија и животна средина)

Faculty of Business, Hong Kong Polytechnic University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години Open Enrollment Хонг Конг Kowloon

Мајстор за финансии (финансиска економија во енергија и животна средина) (МФ-ЕЕЕ) Програмата е погодна за дипломирани студенти, особено оние со малку или без работно искуство, кои сакаат да се специјализираат во областа на енергијата и животната средина на финансиската индустрија. Овој специјалист е изградена врз солидна економија и финансии фондации и им нуди на студентите со бизнис-до-to-date и финансиски информации за развој на енергетиката и животната средина пазари. [+]

Мајстор за финансии - Финансиски економија во енергија и животна средина (ЕЕЕ)

Мајстор за финансии - Финансиски економија во енергија и животна средина (ФТ МФ-ЕЕЕ) Програмата е погодна за дипломирани студенти, особено оние со малку или без работно искуство, кои сакаат да се специјализираат во областа на енергијата и животната средина на финансиската индустрија. Овој специјалист е изградена врз солидна економија и финансии фондации и им нуди на студентите со бизнис-до-to-date и финансиски информации за развој на енергетиката и животната средина пазари.... [-]


Магистер по енергија инженерство и менаџмент (со скратено работно време)

HECTOR School of Engineering and Management
Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци October 2017 Германија Карлсруе

Дипломирани студенти на инженерство и менаџмент господар на програмата за енергетика се стекнале со сеопфатен преглед на сегашните и идните енергетски системи и нивните елементи. [+]

Мајстори Energy Studies диплома. Господарот на програмата во енергетски инженерство и менаџмент Скратено работно време доквалификација за инженери. Управување со користење на енергијата е од суштинско значење за индустриски општества. Зголемената употреба на енергија е поврзан со голем број на сериозни проблеми, а некои од нив, претставуваат големи глобални ризици, на пример, глобалното затоплување. Дипломирани студенти на инженерство и менаџмент господар на програмата за енергетика се стекнале со сеопфатен преглед на сегашните и идните енергетски системи и нивните елементи. Тие се способни за учество во успешното воведување на нови одржливи енергетски системи. Тие не се само можност да го оценувате одржливоста, но исто така може да се разгледа оперативниот ефикасноста, достапноста и сигурноста на енергетските системи, во соодветен начин. На дипломирани студенти се во можност да се разбере иновативните процеси и ефикасно и успешно да ги применат своите знаења или во постоечките компании или start-up компании основани од нив. Ова бара професионални, методолошки, процес и управување со знаење пренесени од страна на модули на Енергија Инженеринг и менаџмент. Интернационализација и мобилност се клучните карактеристики на оваа програма. Целна група Извршниот Енергија инженерство и менаџмент Господарот на програмата се обраќа на младите стручни лица (на возраст од 27 - 40) работи како високи потенцијали со комуналните претпријатија, снабдувачите на енергија или производство на електрична енергија (на пример фотоволтаични, ветрот / вода моќ, локалните снабдувачи на електрична енергија системи). Дојде од страна на нашата HECTOR Отворен ден да се добие од прва рака информации за програмата и да разговараат за студентите, како... [-]

господар на напредни инженерски (енергија и одржливост)

Monash University Malaysia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 36 месеци July 2018 Малезија Selangor + 1 more

Господар на напредни инженерство (енергија и одржливост) е дизајниран за работа инженери и инженеринг дипломирани студенти со амбиција да ја води. [+]

На Мајстор за напредни инженерство (енергија и одржливост) е дизајниран за работа инженери и инженеринг дипломирани студенти со амбиција да ја води. Обраќајќи им се на релевантни барања во одржлив енергетски развој, се разбира, Ве води до поголема применливи знаења во оваа област на специјализација и да успее во сложени решавање на проблеми методи. Оваа програма е идеална за оние од вас кои имаат аспирации за напредување во кариерата во конкурентен глобалната животна средина. основни единици Напредно Анализа Инженерски податоци инженеринг претприемништво ГЛАВНИ ЕДИНИЦИ Енергетска ефикасност и одржлив Инженеринг Одржливи енергетски технологии Енергетски ефикасно осветлување Принципи и практики за одржлив развој Изборни единици Животната средина и контрола на загадувањето на воздухот Smart инфраструктура Мала проектот Област на студии Ќе се здобијат со напредно разбирање на енергијата и одржливост и способноста да се развие решенија за комплексни инженерски проблеми. Ќе учат основни единици во областа на инженерството лидерство и инженеринг анализа за да се зајакне вашите способности за критичко размислување, иновации и стратешко размислување. Се применува напредни енергија и одржливост базирана на знаење во областа на инженерството контекст на Вработување на енергија и одржливост базирани техники за решавање на комплексни проблеми, дизајн инженеринг решенија, и оценка на потенцијалните дизајни за да се идентификуваат оптимални решенија Истражување, истражуваат и критички оценувате актуелните состојби и правци на развојот, и да ги идентификуваат идните насоки за енергија и одржливост Демонстрира посветеност да се придржуваат до етичкиот кодекс и воспоставените норми на професионални инженерски однесување Комуницира информации за ефикасно да индустрија и пошироката заедница Покажат... [-]

експертиза во обновливите извори на енергија

Universidad Autónoma de Guadalajara
Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2018 Мексико Гуадалахара

Магистер по обновливите извори на енергија понуди UAG е одговор на оваа потреба на општеството, животната средина и на пазарот, кога развојот на алтернативни енергии, рационално користење на енергијата и за последиците од климатските промени станат многу значајни. [+]

Мајстори Energy Studies диплома. Студија Магистер во обновливите извори на енергија во UAG програма Цел Обновливи извори на енергија се реалност во денешно Мексико. Во фотоволтаични технологија има капацитет поголем од 20 MW и само во 2011 година, со инсталиран капацитет беше двојно поголем во нашата земја. Сепак, нашиот народ има потенцијал да прерасне во сите обновливи енергетски технологии, особено во термални и употребата на водород и биомаса. Забрзана продор на технологијата за обновлива енергија претставува можност за создавање на работни места, но и предизвик во однос на формирање на човечкиот капитал. Во овој поглед, земјата има потреба од специјалисти и во ефикасно користење на постојните извори, како и во дизајн, имплементација, управување, следење и одржување на алтернативни технологии. Магистер по обновливите извори на енергија понуди UAG е одговор на оваа потреба на општеството, животната средина и на пазарот, кога развојот на алтернативни енергии, рационално користење на енергијата и за последиците од климатските промени станат многу значајни. Конкурентни предности -Нашиот посветеност е отелотворена со тим од високи наставници, вклучувајќи и странци, а Мексиканците; специјалисти во производство на електрична енергија од обновливи извори, биогорива и климатските промени. Центарот за одржлив развој и обновливите извори на енергија (CSER), интегрира тимовите на наставници и студенти на Магистер на обновливите извори на енергија, кои во моментов работат во редовите на применети истражувања во користењето на водород за производство на електрична енергија во производството на биодизел и климатските промени. На CSER изготвил Инвентар на емисии на стакленички гасови во државата Халиско, со учество на студентите... [-]

M.plan. во урбаниот дизајн, одржливост и заштита на

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

Мајстор за планирање во урбанистички проект, одржливост и конзервација, подготвува студентите со знаења и вештини за да се разберат и анализираат урбаните средини како просторните структури, социјални мрежи, културни предели, како и системи на услуги, и да се дизајнира подобро, и повеќе инклузивен и одржлив урбаните средини на посебната природните и културните идентитети и наследство на место. Овој курс ги повикува студентите да се вклучат со градови во мултидисциплинарен начин да му предложи на локални решенија за глобални прашања како што се климатските промени и миграцијата, како и за заштита на вредности наследство. Тој нуди мулти дисциплинарен пристап кон урбаниот дизајн и конзервација која критички се спојува со идеите на одржливоста и отпорност, урбано и регионално, како и развој и во заедницата. [+]

M.Plan. во урбанистички проект, одржливост и заштита Од мали населби на големи градски центри, урбаните области во Индија денес се наоѓаат во состојба на брзиот раст и трансформација. Брзата урбанизација и немилосрдните глобализацијата се заканува да се намали, се намали, како и бришење на културното наследство (материјални и нематеријални), заедно со непоправлива уништување на природната средина на места. Ние веруваме дека со подлабоко разбирање и со ангажирање на културното наследство и животната средина и екологија на одредени локации ќе доведе до креативни и иновативни стратегии за заштита на вредности наследство додека дојдеме за инклузивен и одржлив гола во дизајн на урбани пејзажи. Мајстор за планирање во урбанистички проект, одржливост и конзервација, подготвува студентите со знаења и вештини за да се разберат и анализираат урбаните средини како просторните структури, социјални мрежи, културни предели, како и системи на услуги, и да се дизајнира подобро, и повеќе инклузивен и одржлив урбаните средини на посебната природните и културните идентитети и наследство на место. Овој курс ги повикува студентите да се вклучат со градови во мултидисциплинарен начин да му предложи на локални решенија за глобални прашања како што се климатските промени и миграцијата, како и за заштита на вредности наследство. Тој нуди мулти дисциплинарен пристап кон урбаниот дизајн и конзервација која критички се спојува со идеите на одржливоста и отпорност, урбано и регионално, како и развој и во заедницата. Курсот е програма на Катедрата на УНЕСКО во областа на културата, живеалиште, и одржлив развој на Srishti. Како таква, студентите ќе се здобијат со познавање на... [-]

Господар на инженеринг во одржлив енергетски инженеринг

University of Maryland, A. James Clark School of Engineering
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 - 3  September 2018 Соединети Американски Држави College Park

Мајстор на факултет во одржлив енергетски инженеринг [+]

Мајстори Energy Studies диплома. Приемот на барањата: Целосна прием како студент степен бараат потребни следниве предуслови: А диплома, Успех на 3,0 или подобро, во областа на инженерството; Граѓански и заштита на животната средина, механички, хемиски и Biomolecular, од акредитирана институција. Курсеви по математика (анализа I, II, III, и Диференцијални равенки), и термодинамиката, течност механика, и пренос на топлина се потребни за да се смета за прием. Пополнетите апликации се разгледуваат и се смета за прием врз основа на случај до случај. [-]

Магистер по менаџмент на јавните набавки за одржлив развој

Turin School of Development (International Training Centre of the ILO)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 година October 2017 Италија Торино

Програмата нашиот мајстор истражува законските, регулаторните, организациски и менаџерски темелите на модерен систем за јавни набавки. [+]

Меѓународниот центар за обука на Меѓународната организација на трудот (ITCILO) во партнерство со Универзитетот во Торино (факултетите за право и економија) и УНЦИТРАЛ (Комисија на ОН за меѓународно трговско право) нуди оваа Магистер по јавна менаџмент набавки за одржлив развој, кој истражува на законодавната , регулаторните, организациски и менаџерски темелите на модерен систем за јавни набавки. Програмата е уникатна, помеша учење можност: тоа е комбинација на студијата на инструментите на политиката и теоријата рецепти со применета задачи и истражувачката работа. Тоа ви дава директен пристап до експертиза од академските институции, меѓународни организации и тинк-тенкови, како и најновите литература и врвни истражувања. Ова ќе ви подготвиме за голем број на високо развиени функции поврзани со управувањето со јавните набавки и супервизија. програмата Уникатен пат на учење кои ги нуди оваа програма преку сукцесијата на учење на далечина, лице-в-лице настава и применети истражувања обезбедува оптимален трансфер на надлежности, а минимизирање на нарушување на вашата работа. Дел I - учење на далечина      ... [-]

М-р во управување со енергијата

ESCP Europe Business School
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Франција Paris Обединетото Кралство London + 2 more

М-р во управување со енергијата (MEM) на ESCP Европа е 18-месечно, со полно работно време постдипломски програма за оние кои се стремат кон кариера во енергетскиот сектор на. [+]

Мајстори Energy Studies диплома. М-р во управување со енергијата (MEM) на ESCP Европа е 18-месечно, со полно работно време постдипломски програма за оние кои се стремат кон кариера во енергетскиот сектор на. Предава на англиски јазик на нашиот Лондон и Париз кампуси и вклучително изборен еднонеделен семинар во Соединетите Американски Држави (Вашингтон и Хјустон, Соединетите Американски Држави), на MEM е дадено од страна на светски познатиот факултет и специјално избрани практичари индустрија. Целта на ДЕМ е да им помогне на учениците да сфатат енергетскиот бизнис средина и нејзините основни економски и технолошки концепти. Учесниците ќе се стекнат со способност да се развијат и имплементираат стратегии за решавање на главните прашања во регулативата и политиката на енергија, како и зајакнување на нивната способност да живеат и да работат во високо мултикултурна и меѓународни животната средина. Клучни карактеристики М-р во управување со енергијата Програмата има за цел да им даде на студентите на интегриран поглед на различните, индустриско-специфични прашања, со цел да се справат со својата комплексност, со што ќе им овозможат да се справи ефикасно со драматичните промени што се случуваат. Со тоа на ум, на MEM нуди можност да: Разбирање енергетскиот бизнис средина и нејзините основни економски и технолошки концепти. Се стекнат со способност да се развијат и имплементираат стратегии за решавање на главните проблеми во регулативата и енергетска политика. Се развие во-длабочината на знаење на енергетски технологии, индустрии и пазари. Ја зајакне вашата способност да живеат и работат во високо мултикултурна и меѓународни животната средина. Проширете ги вашите хоризонти... [-]