Страна 2 од 8, Пребарај за Мастерс во Energy Studies

Страна 2 од 8, Најди ги вашите магистерска диплома по Energy Studies овде!

Energy Studies

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. Една веќе мора да има додипломски диплома да аплицираат за програмата на мајсторот 's. Повеќето господар 's степен програма ќе бараат од студентите да се заврши мајстор ' s теза или истражувачки труд.

На програмата за енергетска предава на студентите во врска со начините на кои се исполнети потребата и побарувачката за енергија во светот. Студии може да се фокусира на една одредена ресурс или покривање на развојот на алтернативи. Одржливи извори можат да бидат истражени, како и.

Master 16-30 (out of 117). Мајстори Energy Studies диплома. Ги добиете сите информации за господар во Energy Studies, да заштедат време и се јавите во училиштето директно тука!Господар во Energy Studies

Читај повеќе

Магистрирал во обновливите извори на енергија

Universidad Europea - Programas Online
Он-лајн студии 1 година October 2018 Шпанија Villaviciosa de Odón

Канарските Острови реагираат на тенденцијата на нациите и компаниите да ја земат предвид целта на борбата против загадувањето, емисијата на стакленички гасови и намалувањето на употребата на фосилни горива. [+]

Магистрирал на Универзитетот во обновливите енергии на Европскиот универзитет на Канарските Острови одговара на тенденцијата на нациите и компаниите да бидат повеќе свесни за целта на борбата против загадувањето, емисијата на стакленички гасови и намалувањето на употребата на горива од фосилно потекло. Растечки сектор кој бара подготвени, флексибилни и разновидни професионалци.... [-]


Магистер по инженерство на обновливи извори на енергија

University of Tehran, Kish International Campus
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Иран Tehran

Програмата на мајсторот во Инженерство за обновлива енергија обезбедува најсовремено образование во областа на соларната енергија, производството на електрична енергија, искористувањето на енергијата, турбомашината и трансформацијата на енергетските системи. [+]

Вовед:

Програмата на мајсторот во Инженерство за обновлива енергија обезбедува најсовремено образование во областа на соларната енергија, производството на електрична енергија, искористувањето на енергијата, турбомашината и трансформацијата на енергетските системи.

Овој курс е погоден за инженеринг, математика или наука дипломирани студенти кои сакаат да се специјализираат во обновливите извори на енергија инженеринг. Овој курс ќе им овозможат на студентите со напредни интердисциплинарни вештини потребни за дизајнирање, оптимизирање и евалуација на техничката и економската одржливост на шемите за обновлива енергија. Обновливата енергија сега е во центарот на секоја информирана дискусија во врска со енергетската одржливост, безбедност и достапност.... [-]


Магистер по инженерство: резервоари за јаглеводороди

University of Tehran, Kish International Campus
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Иран Tehran

Нафтено инженерство е збир на инженеринг за производство на нафта и гас од подземни резерви. Резервоар инженеринг е поделба на нафта инженеринг кој се занимава со моделирање на движење на резервоар течност и максимизирање на нафта и гас за обновување. [+]

Вовед:

Нафтено инженерство е збир на инженеринг за производство на нафта и гас од подземни резерви. Резервоар инженеринг е поделба на нафта инженеринг кој се занимава со моделирање на движење на резервоар течност и максимизирање на нафта и гас за обновување. Главните теми на студирање во акумулационата техника се фазно однесување на течности во резервоар, својства на резервоарен камен, проток на флуид во порозни медиуми, симулација на резервоар, интеракции на карпести течности, добро тестирање, перформанси, баланс на материјалот, механизми за управување со природен резервоар и разни методи за подобрување и подобрување на нафта за обновување.... [-]


Магистер по енергија и архитектура

University of Tehran, Kish International Campus
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Иран Tehran

Студентите на овој магистерски курс ќе научат еколошки методи за дизајн кои се однесуваат на различните фази на архитектонски дизајн и ќе бидат во можност да ги оценат постојните згради и да дизајнираат нови по комбиниран приод за фокусирање на биооклиматски и градители. Курсот ги опфаќа и поширокиот контекстуален и одржлив пристап кон дизајнот на животната средина, како и техничките аспекти на дизајнот и перформансите на дизајнот на животната средина и енергијата. [+]

Вовед:

Глобалниот предизвик за животната средина и енергијата со кој се соочуваат актуелните и идните генерации на архитекти и градежни професионалци бараат повисоко разбирање на принципите на дизајнот на животната средина и нивната ефективна примена во архитектонската практика. Сепак, се чини дека е неопходно да имате магистерски курс во оваа важна област. Студентите на овој магистерски курс ќе преземе нов критички поглед на предметот. Тие ќе учат методи на дизајн на животната средина кои се однесуваат на различните фази на архитектонски дизајн и ќе бидат во можност да ги оценат постојните згради и да дизајнираат нови по комбиниран приод за фокусирање на биооклиматски и градежен работник. Курсот ги опфаќа и поширокиот контекстуален и одржлив пристап кон дизајнот на животната средина, како и техничките аспекти на дизајнот и перформансите на дизајнот на животната средина и енергијата.... [-]


магистрирал во управување со напредни и работа на развој на инфраструктурата, од областа на нафта и гас

Structuralia
Он-лајн студии Целосна 1 година September 2018 Шпанија Spain Online

Конкретно во господар со специјалитет на целите на нафта и гас што се: Може да се анализираат различните техники на управување и дисциплини кои се потребни во текот на фазите на развој на различните објекти и инфраструктура за нафта и гас. Се здобијат со потребните вештини за управување со напредни земјоделски бизнис, рафинирање инфраструктура, дистрибуција на нафта и експлоатација на бизнис и природен гас инфраструктура. [+]

Structuralia претставува мајстор 's степен во напредна управувањето и работењето на развојот на инфраструктурата е Европската Магистер ' s студии одобрени од страна на шпанската влада на 30 ноември 2016 година со датотеката бр 9253/2016 и Наслов проект 4316133, чија програма е потврдена од страна на Советот на универзитети на Министерството за образование и наука на шпанската држава со цел со датум 22 мАРТ 2017 година, кој го покрена предлогот на Владата за утврдување на официјалната природа на насловот и регистрација во RUCT, а чие одобрение по договор Советот на министри на објавувањето во Службен весник.... [-]


магистрирал во управување со напредни и работа на развојот на инфраструктурата во специјалитет на електрична енергија

Structuralia
Он-лајн студии Целосна 1 година September 2018 Шпанија Spain Online

Особено во мајстори со цел специјализација Електростопанство на тоа е да се разберат различните технички и менаџерски дисциплини кои се потребни во текот на фазите на развој, одржување, работење и искористување на различни instalacipones и производство на инфраструктурата, транспорт и дистрибуција на електрична енергија. [+]

Structuralia претставува мајстор 's степен во напредна управувањето и работењето на развојот на инфраструктурата е Европската Магистер ' s студии одобрени од страна на шпанската влада на 30 ноември 2016 година со датотеката бр 9253/2016 и Наслов проект 4316133, чија програма е потврдена од страна на Советот на универзитети на Министерството за образование и наука на шпанската држава со цел со датум 22 мАРТ 2017 година, кој го покрена предлогот на Владата за утврдување на официјалната природа на насловот и регистрација во RUCT, а чие одобрение по договор Советот на министри на објавувањето во Службен весник.... [-]


Магистер по менаџмент во нафта, природен гас и петрохемиската

UVirtual - GMU Universidad Guillermo Marconi
Он-лајн студии Целосна 18 месеци October 2018 Италија Rome

Програмата Магистер по менаџмент во нафта, природен гас и петрохемиски состои од програма развиена за да се генерира вештини и господар процесите за управување во индустријата на нафта, природен гас и петрохемиски, кои се потребни за успешна извршната и менаџерски перформанси на дипломирани студенти во динамичен и конкурентен областа на јаглеводороди во сите негови фази. [+]

Програмата Магистер по менаџмент во нафта, природен гас и петрохемиски Тоа вклучува програма дизајнирана за да се изгради вештини и господар на процесите за управување во индустријата на нафта, природен гас и петрохемиски, кои се неопходни за успешно извршен и менаџерски перформанси на дипломирани студенти во динамичен и конкурентен областа на јаглеводороди во сите негови фази.... [-]


господар во одржливост и енергетска ефикасност

IMF Business School Portugal
Он-лајн студии Дел-студии 720 часа Open Enrollment Португалија Portugal Online

Наставната програма се развива за овој мајстор се среќаваат на алатки потребни за да се научат да се идентификуваат потребите од енергија и предлага спроведување на заштеда на техники и енергетски ефикасни, како и да се интегрираат на стекнатото знаење во областа на одржливост и енергетска ефикасност. [+]

Постои потреба во светот во потрага, оптимизација и користење на нови извори на енергија. Бизниси и поединци се повеќе бараат развој на нови паметни решенија да се интегрираат биоклиматска пристап и да се обезбеди дека енергетската ефикасност е зголемена.

Ова, рече за зголемување на обновливите извори на енергија во светот, ја наметнува потребата за специјализирани технички и професионалци со многу специфична обука во развојот на овој проект. Како одговор на оваа потреба, бизнис школа на ММФ и на Универзитетот Камило Хозе Cela развиените овој мајстор во одржлив развој и енергетска ефикасност.... [-]


Магистер во обновливите извори на енергија

IMF Business School Portugal
Он-лајн студии Дел-студии 720 часа Open Enrollment Португалија Portugal Online

Магистер по обновливите извори на енергија ММФ има за цел да ги обучи професионалци со вештини, знаење и техники, со цел да се развие и имплементира обновливи извори на енергија во различни области: управување, компании или енергетската индустрија. [+]

Од областа на обновливи извори на енергија напредок во опасна брзина, и овие денови, прв избор во производство на електрична енергија во светот. Живееме во идеално време да се учат на Магистер во обновливите извори на енергија. Минатата година, инвестициите во обновливи извори на енергија во светот ја надмина втора година по ред, инвестиции во традиционалните извори на енергија.... [-]


господар на нафтени истражување

Adekunle Ajasin University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии March 2019 Нигерија Nigeria Online

Степен Професионалец мајстор е отворена за дипломирани студенти кои се заработени минимум 3 класа Достигнувања во прв степен или ХНД во горниот ниво кредит во релевантните области со постдипломски студии. [+]

ОДДЕЛЕНИЕ ЗА Земјата науки

M.Sc и докторски Dgrees со следните специјализации:

Применета геофизика Геологија

Степен професионална мајстор со следните специјализации:

Мајсторот на истражувања геофизика (Мег) Мајстор за хидро Геологија (MHG) Мајстор за минерални истражувања (М.М.Е.) Господар на нафтени истражувања (MPE) Мајстор за рударство Геологија (MMG)

Приемот на барањата: ... [-]

Господар во зелена управување, енергија и корпоративната социјална одговорност (Mager)

Università Bocconi
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2019 Италија Milan

Магистер по Зелена управување, енергија и корпоративна социјална одговорност (Mager) е Универзитетот за меѓународни мајстор, целосно на англиски јазик, наменета за студенти и млади професионалци заинтересирани за градење на кариера во мултидисциплинарен животната средина, се карактеризира со зголемен интерес претпријатија и меѓународни организации. [+]

Одржливост, климатските промени, обновливите извори на енергија, енергетска ефикасност, зелена потрошувачка и одржлив урбан развој се смета, на глобално ниво, предизвиците за дваесет и првиот век. на Зелена Магистер по менаџмент, енергија и корпоративна социјална одговорност (Mager) Тој има магистрирано на меѓународни простори, целосно на англиски јазик, наменета за студенти и млади професионалци заинтересирани за градење на кариера во мултидисциплинарен животната средина, се карактеризира со зголемен интерес од страна на компании и меѓународни организации.... [-]


Двојната диплома за нераспространетост, нуклеарна политика и глобална безбедност

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Moscow Соединети Американски Држави Monterey + 2 more

Нуклеарна политика и глобална безбедност е првата руско-американска магистерска програма на МГИМО, подучени од водечките научници и практичари од Русија, САД и други земји. [+]

Профил на програмата

Нуклеарна политика и глобална безбедност е првата руско-американска магистерска програма на МГИМО, подучени од водечките научници и практичари од Русија, САД и други земји.

На Middlebury Институтот за меѓународни студии во Монтереј (MIIS), Московскиот државен институт за меѓународни односи (MGIMO), и PIR Центарот имаат партнерство да се развие двојна диплома во непролиферација студии.... [-]


Магистер по нафта, гас и енергија политика

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Moscow Италија Milan + 2 more

Магистерската програма "Економија на нафта и гас и прашања поврзани со енергетската политика" беше лансирана во 2007 година од страна на MGIMO заедно со италијанскиот универзитет Univerità di Commerciale Luigi Bocconi кој е признат европски лидер во областа на економското и деловното образование и кој соработува тесно со големите светски енергетски компании. [+]

Магистерската програма " Економија на нафта и гас и прашања поврзани со енергетската политика " беше лансирана во 2007 година од страна на MGIMO заедно со италијанскиот универзитет Univerità di Commerciale Luigi Bocconi кој е признат европски лидер во областа на економското и деловното образование и кој соработува тесно со големите светски енергетски компании.

Руско-италијанската магистерска програма "Економија на нафта и гас и прашања од областа на енергетската политика" дава единствена можност руски и италијански додипломски студенти да станат експерти во моделирањето и прогнозирањето на економскиот развој во филијалите на енергетскиот сектор. Успешните дипломци ќе добијат диплома од "Магистер по економија во светската енергија" од MGIMO (U) MFA RF и "Магистер по економија и социологија" од Универзитетот Бокони со соодветни национални дипломи.... [-]


Господар - иновативни технологии во областа на транспортот и складирањето на јаглеводороди системи

Far Eastern Federal University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Vladivostok

Програмата комбинира теоретски и практична обука на високо квалификувани кадри во областа на проектирање, анализа и организационо-административни активности во насока на воведување на иновативни технологии во нафта и гас објекти поврзани со производството на јаглеводороди во оф-шор зона и транспорт на суровини. [+]

Роботека

Програмата комбинира теоретски и практична обука на високо квалификувани кадри во областа на проектирање, анализа и организационо-административни активности во насока на воведување на иновативни технологии во нафта и гас објекти поврзани со производството на јаглеводороди во оф-шор зона и транспорт на суровини.

стекнати компетенции организирање и спроведување на аналитички, моделирање и експериментални истражувања; употребата на професионални софтверски системи во областа на математичко моделирање на процеси и објекти, автоматски систем дизајн; сопственост и подобрување на оперативни процедури и технологија за одржување на опремата; дизајн и развој на нови иновативни процеси и нафта и гас опрема и транспорт на нафта и гас; развој на решенија за дизајн за управување со квалитет во нафтената и гасната индустрија. Конкурентни предности високо квалификуван наставен кадар со искуство во имплементација на проекти поврзани со индустријата; пракса-ориентирана обука со вклучување на постојните менаџери и вработени на специјализирани претпријатија; учество во спроведување на истражувачки проекти; достапноста на современа лабораториска и технолошка основа за процесот на образованието и научните истражувања; Партнерство со истражувачки институти на филијалите на Руската академија на науките Сибир и Далечниот Исток; партнерство водечките дизајн организации, индустриските претпријатија и корпорации на Русија и регионот на Далечниот Исток (АД "Транснефт", АД "Гаспром" и др.); заедничко истражување со странски партнери во областа на земјите од Пацификот Rim на модели интеракција во рамките на нафтената и гасната индустрија и ресурси економија (Јапонија), оптимизација на шеми за транспорт (Јужна Кореја), мониторинг на животната средина (Република Виетнам, BMT Cordah Ltd), развојот на нови технологии и шеми на понудата и гас... [-]

Господар - топлина локалитети и претпријатија

Far Eastern Federal University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Vladivostok

Програмата комбинира теоретски и практична обука во областа на проектирање, изградба, инсталација и функционирање на топлинска енергија и снабдување со гас системи, вентилација и климатизација на објекти и топлина генерирање на растенија, инженеринг и опрема, градежни проекти, воведување на заштеда на енергија и еколошки технологии. [+]

Роботека

Програмата комбинира теоретски и практична обука во областа на проектирање, изградба, инсталација и функционирање на топлинска енергија и снабдување со гас системи, вентилација и климатизација на објекти и топлина генерирање на растенија, инженеринг и опрема, градежни проекти, воведување на заштеда на енергија и еколошки технологии.

На програмата се занимава со проблемите на високата технологија; систем инженеринг анализа, математичко моделирање и истражувачки активности.... [-]